NEVADA, M7J h 1 HET ZILVERLAND IN HET WILDE WESTEN Soest voor 30 jaar. HOEST UW KÏND...? Help U zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. TWEEDE BLAD SOEST. SOESTERBERG OFFICIËLE MEDEDELINGEN. 'AtMl-i SL'it imi ?s8M6. Wie in Amerika op zoek is naar de stad met de meeste tegenstellingen, die zal naar alle "waarschijnlijkheid Reno in Nevada de zegepalm toewij zen. Reno noemt zich ,,de grootste kleine stad ter wereld" en verwel komt zijn bezoekers met het lawaai van speelautomaten, die men niet al leen in casino's, hotelhallen en café's vindt, maar ook in hotelkamers en zelfs in het badhuis. Reno wordt schreeuwend als het „echtscheidings paradijs van het heelal" voorgedragen, maar dat verandert niets aan het feit dat de burgers van de stad zeer solide mensen zijn helemaal niet aan de speelduivel overgeleverd of aanhan gers van losbandige zeden. Overigens worden in Reno meer huwelijken ge sloten dan ontbonden - ook dat be hoort tot de vele paradoxen. Als men van Nevada spreekt, dan bedoelt men meestal Reno, maar Reno is helemaal niet de hoofdstad van die staat. Nevada, dat was eens het Wilde Westen met zijn cowboys, zilvermij nen, een goldrush en alles, was daar bij hoort. Maar die tijden behoren reeds lang tot het verleden. Volgens de grootte is Nevada de op vijf na grootste stad van de V.S. Neemt men het inwonertal als maat staf, dan kwam Nevada, totdat Alaska Een dans op een vulkaan lijkt het leven in Las Vegas. De naastgelegen woes tijn schudt van de dotonaties van de atoombommen, in de speelbanken en paleizen worden armen rijk en rijken arm. Hier laat de „grote wereld" zich scheiden, omdat de wetten het vergemakkelijken. Aan de pioniertijd van het „Wilde Westen" herinnert nog steeds de hoofd straat van Virginia City. als bondsstaat werd erkend, op de laatste plaats. Nevada, het „zilverland", heeft sedert jaren óf het hoogste of op één na hoogste inkomen per hoofd van de bevolking in de hele Verenigde Sta ten en het noemt zich graag „de ene gezonde staat", omdat het geen staats schuld kent, wat vandaag de dag wel haast een wonder mag heten. Deze rijkdom steunt in werkelijkheid op twee wetten. De een legaliseert het kansspel, dat zich dan ook zeer snel tot de belangrijkste „industrie" van het land ontwikkelde. De andere vergemakkelijkt de schei ding zeer. Men spreekt altijd van schei dingsvrolijkheid in Amerika en ver geet daarbij, dat in vele V.S.-staten de scheiding veel moeilijker is dan in vele Europese staten. Nu zijn de schei- dingswetten geen federale aangelegen heid, maar zaken van de afzonderlijke staten. Nevada maakte daar grondig ge bruik van. Wie zich in Nevada rechts geldig wil laten scheiden, behoeft slechts gedurende zes weken daar te wonen. Practisch gaat dat er als volgt toe. Mrs. Smith vindt dat haar huwelijk een vergissing was. Daar ze rijk is, pakt ze haar koffer en reist naar Reno. Daar aangekomen laat ze zich nog de zelfde dag als „burgeres" van Nevada inschrijven. Zij moet zich daarna zes weken lang elke dag bij de autoriteiten melden, want de wet schrijft „blijvende woon plaats" voor. Na 42 dagen gaat ze naar een ander gerecht, mogelijk in het „Washoe County Court House" in Re no - waarvan gezegd wordt, dat het 't meest drukke scheidingsgerecht in de V.S. is - en reist een dag later als Miss Smith weer af. Het kan ook gebeuren, dat zij in Reno de man vindt, waarvan zij gelooft, dat hij beter bij haar past. Dat komt zo dikwijls voor, dat in Reno veel meer huwelijken worden gesloten dan men op grond van het inwonertal zou ver moeden. Wat het geluksspel betreft, het zou erg overdreven zijn te spreken van een speelhol, zoals dat zo vaak ge beurt, want de staat let er streng op, dat alles volgens de voorschriften toe gaat. Het trekt daarvoor twee procent van de omzet als belasting af wat be paald bescheiden lijkt, maar in werke lijkheid in de miljoenen loopt. De grootste bezienswaardigheid en het doel van bijna alle bezoekers van Reno is Harolds Club, het „Waren huis van het Geluk". In heel Amerika zijn langs de grote wegen 2300 bor den geplaatst, die de weg daarheen aangeven. Op elke zomerse dag stro men 20.000 mensen door de portalen van Harolds. Harolds Club is een gebouw van ze ven étages aan de North Virginia Street van Reno. Het établissement heeft meer dan 1000 werknemers, w.o croupiers, barkeepers, brandweerlie den, decorateurs, technici, kellners en detectives. 1 Naast Harold is Harrah's Club de grootste speelonderneming in het speel zieke Reno. De eigenaar is een voor malige student, die de collegezaal voor tijdig verliet om het kleine casino van zijn vader over te nemen. Hij ging er van uit, dat een casino uiteindelijk niets anders is dan een zakelijke onder neming en dienovereenkomstig geleid moet worden. Onder zijn leiding ont wikkelde Harah's zich tot een mon- sterbedrijf. Norman Blitz geldt als een van de rijkste en invloedrijkste mannen van dat, niettegenstaande zijn gering inwonertal, altijd nog meer dan honderd miljonairs heeft. Zijn land genoten noemen hem de „Graaf van Nevada". de invoering van de door goud ge dekte papieren standaard ongeveer als een nationale ramp, die ze weliswaar niet konden verhinderen. Palmen en rotsen drukken op het berg landschap van Nevada hun stempel. Twee jaar geleden ondernam Biltz een experiment. Hij liet een hotel-paleis, het „Holiday", bouwen. Toen het bijna klaar was, begon hij in alle Ameri kaanse steden een propaganda-veld- tocht. „Bent u een tegenstander van het kansspel en wilt u Reno desniette genstaande leren kennen Komt u dan in „Holiday", het enige grote ho- hotel van de stad, dat over alle denk bare comfort beschikt en geen speel zaal heeft." Wat hij vermoedde, gebeurde. De gasten bleven weg. De enkele gezworen tegenstander van het geluksspel, die een kamer hadden genomen, vertrok ken spoedig weer. „Kijk", zei Biltz enkele weken later, „als iemand naar Reno komt dan wil hij in elk geval iets van het spel zien, onverschillig of hij zelf speelt of niet." Biltz verpachtte daarna zijn „Holiday" aan een geroutineerde concessiehouder, die een casino inrichtte en aldra was het hotel voor maanden uitverkocht. Wat bezoekers van de 101 speel-éta- blissementen van Reno, van Las Vegas en uiteraard in Nevada opvalt, is het feit, dat men weliswaar overal met bankbiljetten zijn rekeningen kan be talen, maar bijna altijd zilverdollars als wisselgeld terugkrijgt. Ook dat heeft een reden. Nevada noemt zich wegens zijn zilverrijkdom „het zilverland". De bewoners ondergingen Auto's uit alle staten van de U.S.A. parkeren in de straten van Reno. Voor belastingbetalers is Nevada een waar paradijs, want het doet afstand van inkomstenbelasting en successie rechten. „Als wij die belastingen nog zouden hef fen", verzekerde een toonaangevende politicus in Carson City, de kleine, bui ten de landsgrenzen bijna onbekende hoofdstad, „dan wisten we nauwelijks waar we met het geld heen moesten." Heeft men een paar weken door Neva da gereisd, dan zal men met zijn oordeel over die staat meestal voorzichtiger zijn. Dan echter stelt men vast, dat Neva da helemaal niet alleen Reno en Las Vegas, geluksspelbedrijf en echtschei- dingsparadijs is, maar ook een land waarin alle legenden van het Wilde Westen een echte achtergrond heb ben hoge rotspartijen, eindeloze ver ten, verlaten spookachtige steden uit de tijd van de grote „rushes" en men sen, die weliswaar het geld voor een Cadillac hebben, maar toch hun paard zadelen en met wiegende stappen en gepoetste laarzen en zilver-sporen een bar binnengaan. kampioen op de schaats en op de fiets en hij verbeterde vele records. Er was een meneer, die protesteerde tegen deze inzameling, omdat hij vond dat Jaap Eden te vroeg gestorven was door de inspanning, die hij als wiel renner en als schaatsenrijder had moe ten opbrengen en ook deze man ge bruikte het woord immoreel, maar nu aan de sport gekoppeld. „Ons sportleven is over het algemeen een buitensporigheid en zeer zeker niet lichamelijke opvoeding", schreef hij. Het was een gemoedelijke tijd, zo'n dertig jaar geleden, want een ver slaggever ging naar een lezing van ds Straatsma, handelende over het boek „Jerusalem" en hij voegde aan zijn verslag toe dat dit boek „naar ik meen" van Selma Lagerlöf was. Dat zou in deze tijd worden ,,Ik was gisteren in de zaal van Eemland, waar een meneer Italiaanse liedjes zong. Als ik me niet vergis was het Willy Alberti". Hond altijd Rennies bij de hand... Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Die één of twee tabletten doven uw pijn bij voorbaat, als er eens iets lekker van smaak bovendien verkeerd valt. Gemakkelijk in te ne men die Rennies - onopvallend - één voor één hygiënisch verpakt. En nog lekker van smaak bovendien Mejuffrouw Van D. reed per fiets op het Kerkpad toen plotseling van de Lange Brinkweg een auto kwam. Zij kwam er met fiets en al onder, zo dat de auto opgevijzeld moest worden om haar te bevrijden. Twee artsen waren toegesneld maar voor de paar schaafwondjes, die de juffrouw had waren ze niet nodig. De fiets was echter geen fiets meer. Een nieuwe poging werd gedaan om de staatsloterij te doen verdwij nen. De regering maakte zich zeer be zorgd over het morele peil van de Ne derlanders en verwachtte dat dit met sprongen omhoog zou gaan als „immo rele loterijspelen" werden afgeschaft. Men wilde de zaak niet opheffen maar rustig laten uitsterven door geen nieu we collecteurs of collectrices te be noemen als er een overleed. Er is na tuurlijk niets van terecht gekomen en we hebben er zelfs een immorele voet balpool bij gekregen, terwijl de zeer immorelen bij de paardenrennen te recht kunnen. Er werd een inzameling gehouden om een gedenkteken te kunnen plaat sen op het graf van Jaap Eden, de grootste sportman die ons land gehad heeft. Tegen het eind van de vorige eeuw werd hij enige malen wereld- i Een heldere wasvrouw vroeg be leefd wasgoed aan huis voor 3 cent per stuk, droog van de lijn en een nette juffrouw vroeg beleefd naai werk aan huis. Blijkbaar waren er zo veel onheldere wasvrouwen en on nette juffrouwen, dat zoiets in een ad vertentie moest staan. Een veehouder adverteerde met vreugde, dat hij zich op 26 februari verzekerd had, dat hem op 27 februari een koe stierf en dat hem op 28 fe bruari door de verzekering het geld werd uitbetaald. Hij zette erbij dat zijn dank groot was. Er was geen sprake van het doen verdwijnen van de zomertijd en enkele raadsleden waren daar pertinent voor, omdat het ze al nooit geleken had dat de mens zich bemoeide met de gang van de natuur. De zomertijd bleef nog heel lang gehandhaafd. De werkloosheid in onze gemeente bleef een probleem. Er werd in de raad druk over gediskussieerd en een man op de tribune liep zo warm voor deze affaire dat hij ging meebabbelen. De voorzitter verzocht hem zijn mond te houden, maar hij oreerde door tot hij op straat gezet werd. Misschien was deze man wel de enige, die in de raad iets verstandigs gezegd had over dit probleem, maar hij werd terecht de straat opgewerkt. Hij kon later in de krant lezen dat een der raadsleden ge zegd had dat de werkloosheid niet lan ger bestreden kon worden met den netjes planten. Er moest een commissie benoemd worden en deze commissie moest bekijken of het niet mogelijk zou zijn de werklozen te sturen naar delen van ons land waar ze zouden kun- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 JANUARI 1960. Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ nen werken. Ook moesten de onge schoolden geschoold worden en wie zou moeten verhuizen om in een an deren provincie werk te krijgen, zou zich daarbij moeten neerleggen. Een zeer humaan raadslid vond dit allemaal prachtig, maar het leek hem gewenst de werklozen niet te laten creperen voor de commissie klaar was met dit nuttige werk. Verschil lende leden van de raad vonden dit woord creperen een naar woord en een wethouder zette uiteen dat er best voor de werklozen gezorgd werd en dat ze gedurende een kwartaal per jaar on dersteund werden. De andere drie kwartalen moesten ze maar op eigen benen staan. Verdere steun zou onbil lijk zijn tegenover gepensioneerden, die van 800 gulden per jaar moesten rondkomen. Dat was misschien alle maal wel waar, maar de leden van de S.D.A.P. in de raad lieten een hoonge lach horen en gebruikten het woord uitbuiters. Een man uit Bunschoten had blijk baar goed geboerd met het verkopen van vis en hij kwam hier de peultjes opscheppen. Toen hij bij Eemland bin nenstapte rook hij alleen naar vis en toen hij eruit ging rook hij ook naar jenever. Hij had wel betaald, maar blijkbaar berouwde hem dit, want hij gooide een bierglas door een spiegel. De politie was snel gewaarschuwd en twee agenten vingen hem op. De vis- magnaat wou wel op de vuist, maar hij kreeg geen kans en werd snel naar de cel gesleurd om de invloed van de jenever kwijt te raken. CONTACTAVOND VAN B.D.C. B.D.C. heeft in café Middelwijk een contactavond gehouden, waarop met kaarten de volgende resultaten behaald werden 1. J. v. Megen 6377. 2. Th. Simons (6283). 3. A. Butselaar (6180). 4. N. Gros (5934). 5. J. de Jong (5889). 6. Th. v. d. Mast (5862). 7. A. Hooft (5848). 8. J. Vonk (5782), 9. A. v. Me gen (5667). A. Pronk kreeg voor het minste aan tal punten de troostprijs. VEILIG VERKEER. Op dinsdag 12 januari begint in hotel Bos en Duin een cursus „Veilig Ver keer" van 8 lessen. Deze cursus wordt gegeven door de voorzitter van de vereniging voor Vei lig Verkeer, de heer F. Sonders en de heer B. Snijders. D'e totale kosten - in clusief examen en diploma - bedragen slechts 3, Op 20 januari is er in De Gouden Ploeg een verkeersavond. De heren Sonders en Snijders zullen over de nieuwe pun ten van de verkeerswetgeving spreken. KINDERMIDDAG. Bekende artisten zullen medewerking verlenen aan de feestmiddag voor kin deren van N.N.V.- en Vara-leden, welke op 30 januari in de zaal van Eemland gegeven zal worden. De kinderen, die deze middag zullen bij wonen, mogen niet jonger dan 4 en niet ouder dan 14 jaar zijn. Deze mid dag komt in de plaats van de gebrui kelijke St. Nicolaasmiddag, welke in de cember niet door kon gaan. MEDISCHE DIENST. Dokter D. J. R. Jellema, Paltzerweg 299, Den Dolder, telefoon K 3402-4555, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarnemen. OPVOERING DOOR DE TONEELGROEP BUURTVERENIGING. Zaterdag 9 januari a.s., houdt de buurt en speeltuinvereniging „Oranje" voor haar leden een feestavond in de gar- nizoensontspanningszaal aan de Kamp weg. De toneelgroep van de buurtver eniging brengt dan „Met hartelijke ge lukwensen", blijspel in drie bedrijven door Dick van Maasland. 45 JAAR BIJ DE WATERLEIDING. Maandag j.1. vierde de heer J. B. Tam mer, wonende te Soesterberg, bet feit dat hij 45 jaar in dienst is geweest bij de Utrechtse Waterleiding Maatschap pij, de laatste jaren als machinist van het pompstation te Soestduinen. Begonnen als stoker is de heer Tam mer in de loop der jaren opgeklommen tot machinist. Door zijn vakbekwaam heid genoot hij als stoker een grote re putatie, daar hij met een minimum aan brandstof een maximum rendement wist te bereiken. Zo werd hij o.a. vaak door Frans Smulders in Utrecht gecharterd als het er om ging een nieuwe machine te demonstreren. Thans is in het waterleidingbedrijf de stoomkracht grotendeels overgenomen door de electrische pompen, iets wat de jubilaris zeer ter harte gaat. In het pompstation werd de heer Tam mer door de onderdirecteur, de heer Pauwe, hulde gebracht voor al het ve le wat hij gedurende 45 jaar voor de waterleiding heeft gepresteerd. Ver schillende geschenken werden hem aangeboden, o.a. door de personeels vereniging. Des avonds werd het jubileum in de huislijke kring gevierd. Een 50-jarig dienstjubileum zal de heer Tammer niet meer bereiken, daar hij een jaar eerder met pensioen zal gaan, zo hij dat beleven mag. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 4 januari 1960 bij hen is ingekomen een verzoek van H. H. A. Boots, wo nende te Soest, om een verlof B in de benedenvoorlokaliteit van het perceel Van Weedestraat 11b, alhier. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij hun college worden inge diend. Soest, 8 januari 1960. KOSTWINNERSVERGOEDING. Ingevolge artikel 34 van de Dienst plichtwet kan kostwinnersvergoeding worden toegekend, indien door het verblijf in werkelijke dienst van de op- geroepenen, in financiëel opzicht mid delen tot levensbehoud aan zijn ver wanten komen te ontbreken. Een aanvraag om kostwinnersvergoe ding behoort ongeveer 4 weken voor de datum van opkomst in werkelijke dienst te worden ingediend ten gemeen tehuize, afdeling militaire zaken, onder overlegging van bewijsstukken betref fende de bruto-inkomsten van de opge- roepenen en de gezinsleden (b.v. belas tingbiljetten, loonzakjes, werkgevers- verklaringen e.d.).

Soester Courant | 1960 | | pagina 5