qLin.cen Verplichte ontstoring voor alle motorvoertuigen. HET KAN OOK VOORDELIGER! SOEST I\ DE HOEK. VEILIG VERKEER. EEN ONGELUK VE R BO N DVOOR VEI LI G V E R K E E R| DINSDAG 12 JANUARI 1960. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12615» Er zijn de laatste jaren nog al wat voorschriften uitgevaardigd, die de au tomobilisten en motor- en scooterrijders noopten bepaalde voorzieningen aan hun voertuigen te treffen. Zo werd b.v. enkele jaren geleden het rijkskeur in de koplampen verplicht gesteld en vanaf 1 januari j.1. moeten de meeste auto's van spatlappen zijn voorzien, maar daarbij blijft het niet. De komst van de televisie in ons land heeft het noodzakelijk gemaakt voor zieningen te treffen aan motorvoertui gen, opdat de kijkers in de huiskamer ongestoord van het programma kunnen genieten. Wanneer de voorgenomen maatregelen van kracht geworden zijn - en dat is met ingang van juni 1960 het geval - dan betekent dat, dat de televisie-kij kers definiteif verlost zullen zijn van de strepen en spikkels en het soms ge heel verspringen van het beeld op het scherm, wanneer een auto of brom fiets passeert. Vooral voor hen, die in de grote steden wonen of langs een van de grote verkeerswegen, is de eer ste juni van het volgend jaar een be langrijke dag, omdat de meesten van hen eigenlijk nog nooit geheel onge stoord een programma hebben kunnen volgen. Maar het zijn niet alleen de televisie kijkers, die deze datum met belang stelling tegemoet zien, ook radio-luiste raars, die naar F.M.-zenders luisteren, zullen dat voortaan ongestoord kunnen doen en zelfs de wetenschapsmensen, werkzaam bij de radio-telescoop te Dwingelo, die nu nog veel last heb ben van passerende bromfietsen e.d. zien met spanning naar de volgende zo mer uit. Filters aanbrengen. Het is op zichzelf natuurllijk allemaal wel heel mooi, dat men van overheids wege het besluit genomen heeft het televisie- en radiominnend publiek op deze wijze te beschermen voor alle eigenaren van een voertuig met ben zinemotor is het in eerste instantie be langrijk te weten waarin deze ontstoring nu eigelijk bestaat. Er zijn natuurlijk verschillende moge lijkheden om tot dit doel te geraken. Er is echter een eenvoudig systeem ontwikkeld in de vorm van een filter, speciaal voor bromfietsen, auto's, scoo ters e.d., dat voldoet aan de wettelijke eis en dat eenvoudig aangebracht kan worden. Men knipt daartoe bij de twee- wielers de isolatiedop van de bougie kabel af, schroeft het bougiefilter er- aan en schuift dit zover mogelijk over de bougie. Een werkje waarmee slechts enkele minuten gemoeid zijn. Voor auto's gaat men op overeenkom stige wijze te werk voor iedere bougie en verder brengt men op de stroom- verdeler nog z.g. verdelersuppressors aan. Deze worden aan de kabels ge schroefd en op de verdeler aangebracht. Ook hierbij komt geen gereedschap te pas. Aanwezige ontstoring onvoldoende. Vele auto-eigenaren zullen zich verder afvragen of zij met de ontstoringsmidde- len, die in de wagen aanwezig zijn, voor ontstoring van de autoradio, vol doen aan de wettelijke eisen. Uit me tingen is gebleken, dat men met de normale ontstoring voor autoradio (meestal bestaande uit een enkele sup- pressor-weerstand in de centrale ver delerleiding) niet aan de wettelijke eisen voldoet. Omgekeerd geeft de ont storing met bougiefilters en verdeler suppressors een bizonder goede ontsto ring voor de autoradio. Behalve de bezitters van radio- en te levisieapparaten hebben ook de eige naren van het voertuig zelf voordeel van het aanbrengen van de betrokken ontstoringsmiddelen en wel hierdoor, dat niet alleen de bougie-slijtage af neemt, doch ook de kans op ontste- kingsstoringen door vuile bougies (sto ringen hier nu in andere zin bedoeld) vermindert. Vooral voor bromfietsen en andere tweetaktmotoren zijn deze punten van belang. Wie zijn auto, scooter of bromfiets op deze wijze ontstoort, kan ervan ver zekerd zijn, geheel overeenkomstig de overheidsvoorschriften te hebben ge handeld en geen hinder meer te veroor zaken. Big de uitvoering van deze plan nen echter is ieders medewerking no dig. Het doel is belangrijk genoeg om er aan me te werken. Wij hebben onze trouwe tante Pos wel eens meer lof toegezwaaid voor de verstandige initiatieven. Nauwelijks heeft het nieuwe jaar zijn intrede ge daan, of de P.T.T. laat alweer enkele nieuwe plannetjes horen. Nu is er sprake van twee verschillen de tarieven. Een voordelig voor de nor male, niet gehaaste dagpost en een verhoogd porto voor de gehaaste lie den, die hun post dezelfde nacht ver voerd en ter plaatse willen hebben. Wij geloven, dat dit een uitkomst is om enigermate uit de impasse van de thans geregeld voorkomende vertra gingen te geraken, althans wat be treft het onderscheid. Ook in de angel- saksische landen en Noord-Amerika kent men eerste-klas en tweede klas porto. Met de invoering daarvan voor komt de P.T.T.dat belangrijke stuk ken een dag of een nacht (of een dag èn een nacht) ergens in een postzak blijven liggen, omdat er nog eerst zo veel onbelangrijke prentkaarten, druk werkjes, huis-aan-huisfolders en par ticuliere briefjes aan tante of oom moeten worden weggewerkt. Ons enig bezwaar geldt de toeslag. Wij hebben in het jaarverslag van het hoofdbestuur gelezen, dat er een winst is gemaakt van 75 miljoen. Daarbij kwamen nog allerlei andere bedragen, waarover niet zo duidelijk is gespro ken. Ons inziens is een toeslag dus voor geen enkel initiatief gerechtvaar digd of noodzakelijk. Laat de directie maar gerust een eerste- en een tweede klasverzending instellen. Het verschil in tarief kan óók bereikt worden, door de langzame post iets voordeliger te stellen. AMATEURPARADE. Voor het eerst sinds lange tijd is er in onze gemeente weer eens een ama teurparade gehouden. Ditmaal in het restaurant van het natuurbad, waar zaterdagavond een twaalftal amateurar- tisten hun kunnen toonde voor een jury, die bestond uit mej. M. Hendrikse uit Soest, de heren R. Andringa en W. Bakker uit Amersfoort en de heer E. Post uit Soest. „The Occasional Combo" zorgde voor dansmuziek tussen de verschillende nummers en na afloop van de prijsuit reiking. Er waren twee groepen en het publiek koos uit alle medewerkenden het Hefa- trio, een mondakkordeongroep uit La ren, als de besten, maar de jury schonk de erepalm aan Coby Mol uit Amers foort, die 171 punten behaalde. Zij speelde akkordeon. Voor haar prestatie kreeg zij de Deutekom-wisselbeker. De besten van de beide groepen kregen een lauwertak en alle deelnemers ont vingen een prijs. De uitslag was Groep 1, zang en muziek. 1. Coby Mol, Amersfoort, akkordeon, 171 p. 2. Hefa- trio, Laren, mondharmonika (164). 3. The Montana's, zang (I6IV2). The Sin- ging Guys, Amersfoort (I53V2). 5. The Cabello's, Amersfoort (149). 6. Mabel Cork, Amersfoort (143). Groep 2, diversen. 1. Cobi Ploeg, Amersfoort, declamatie (163). 2. The Ricoli's, Amersfoort, tapdance (I62V2). 3. Mary Smit, Amersfoort, tapdance (147V2). GOED TONEEL VAN ONS GENOEGEN. De toneelvereniging „Ons Genoegen" heeft zaterdagavond in Eemland voor een volle zaal een uitstekende uitvoe ring gegeven van het stuk „Het lied van de Zee" van A. v. d. Lugt. Giel Poot (L. Wortel) is stuurman op de „Vrouwe Maria" en terwijl alle vis sers van Hoekwijk wachten op de lente om uit te varen, wordt hij be werkt door zijn aanstaande vrouw, Zwarte Door (Mevr. R. Meesters-Koo- rens), die hem haar hart, haar hand en het café van haar vader Jan Pil (G. Westerveld) aanbiedt, als hij de zee vaarwel wil zeggen. Het wordt een moeilijke strijd voor de stuurman en het hele dorp bemoeit zich ermee. Niet in het minst zijn moeder (mej. J. Praag), zijn oom (W. Daselaar), zijn broer (H. v. d. Broek) en de matroos van de „Vrouwe Maria" Hein Smoor op korte afstand volgde, profiteerde (E. Westerveld), die in het eerste be drijf als man bovei zijn theewater voor een goede vertoll ing en het nodige gelach zorgde. Oo"Sien Slons (mevr. N. Geijtenbeek-Me ster) zorgde voor vrolijkheid door 1 aar commentaar op de gang van zaker en haar gedragin gen als de dorpse Lchteres van gevoe lige zeemansliederen. Stuurman Poot be looft eerst zijn ver loofde dat hij ter wille van haar de zee zal laten schieten, de volgende dag bezweert hij zijn schipper (G. Veld huizen), dat hij zal uitvaren, maar als Zwarte Door hem terecht voor laf aard uitscheldt, dan bezwijkt hij weer voor haar argumenten en wordt kel ner in „Het Anker" in afwachting van het huwelijk met zijn uitverkorene en het overnemen van de zaak. Stuurman Giel kniest zich half dood als de „Vrouwe Maria" uitgevaren is en zijn aanstaande vrouw begrijpt dat zij hem nooit van de zee zal kunnen afhouden. Gelukkig kan hij opnieuw bij zijn oude reder terecht en de weg naar de zee ligt weer voor hem open. En Zwarte Door zal de angst voor stormen op de koop toenemen, zoals de vrouw van Hein Smoor (mevr. G. Menge-Westra) dit doet, want niet ie dere zeeman hoeft te verdrinken. Regisseur M. J. ter Hoeve, de souffleu- se mevr. Groot-Spruit en de speel sters en spelers werden na afloop door de heer Kamerbeek met bloemen ge huldigd. VIERDE TRAININGSRIT VAN TEMPO. Op de eerste winterse dag van het jaar is er door de renners van Tempo in Soestduinen een hartverwarmende strijd geleverd, zodat de kou totaal ver geten werd. Direct na de start '-ad Wi) van Barne- veld de kop genomen. Bart de Wolf lag op de tweede plaats en daarachter kwamen dicht bijeen Piet v. d. Broek, de gebr. Van 't Klooster en Gerrit Rut- tenberg. Op enige afstand volgden Har- ry Visser, Gert de Weerd, Bep Sem- per, Johnny Visser en Joop Laseur. Nol en Cor de Heus, Aad Post, Adri v. d. Burgt en Menze v. d. Broek versche nen niet aan de start. De laatste moest wacht lopen. Adri Doekemeijer kwam al in de eer ste ronde terug met een grote spijker in zijn band. Later keerde hij op de fiets van Johnny Visser weer in de strijd terug. In de tweede ronde had Ruttenberg de tweede plaats veroverd. Later bleek dat hij dacht op kop te liggen en pas in de zevende ronde merkte hij dat Wil van Barneveld voor hem lag. In de tiende ronde kreeg Rut tenberg Van Barneveld te pakken en toen volgde een enerverende strijd om de leiding, die in het voordeel van Rut tenberg eindigde door enige pech van Van Barneveld. Dat was jammer, want een eindspurt tussen beide renners zou een attractie geweest zijn. Vanaf de derde ronde voerden Klaas en Wout van 't Klooster een harde strijd om de derde plaats, die in de achtste ronde ten gunste van Klaas be slist werd. Bart de Wolf, die deze strijd hiervan en nestelde zich in de negen de ronde op de vierde plaats. In de eindspurt moest de vermoeide Wout van 't Klooster de vijfde plaats nog aan Piet v. d. Broek afstaan. Deze reed, als gewoonlijk, regelmatig en kreeg in de laatste ronde Van 't Klooster in zicht. Hij zette alles op alles en klopte hem op de eindstreep. Adri Doekemeijer reed na zijn terug komst prima, vloog de een na de an der voorbij, maar zijn achterstand was te groot om zich nog goed te kunnen plaatsen. Bep Semper moest afstappen omdat hij zich ziek voelde en Gert de Weerd kreeg in de vijfde ronde pech. De uitslag was 1. Gerrit Ruttenberg, 18 km in 43 min. 2. Wil van Barneveld (43.20). 3. Klaas van 't Klooster (45.25). 4. Bart de Wolf (47). 5. Piet v. d. Broek (48.10). 6. Wout van 't Klooster (48.11). 7. Joop Laseur. 8. Adri Doekemeijer. 1 i -j VERTREK UIT SOEST. D'e heer G. v. d. Schepop, organist van de r.k. kerk in Soestdijk, dirigent van het mannenkoor Apollo, van het r.k. jongenskoor Soestdijk, van „Cantemus Domino" te Soestdijk en van het chris telijk zangkoor in Den Dolder, ver laat op 1 februari Soest en gaat zich in Arnhem vestigen. De heer v. d. Schepop, aan wie verschillende zang koren een uitstekend dirigent ver liezen, wordt in de parochie van Soest dijk opgevolgd door de heer J. Calis uit Laren. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde vergadert heden avond in „De Gouden Ploeg". De heer G. F. G. Smit, leraar aan de tuinbouwschool voor meisjes te Rijs wijk, zal spreken over „Franse tuinen". Er worden dia's getoond. VOLLEYBAL S.V.V. De eerste week in het nieuwe jaar be gon met twee competitie-avonden en zowel woensdag als donderdag moesten rood-witte teams aantreden om de kleu ren van hun vereniging hoog te hou den. Het tweede damesteam had daarmee woensdag niet veel succes, want werd de eerste wedstrijd tegen Vios 6 gelijk gespeeld, de tweede wedstrijd tegen Olympia werd met 3-1 verloren. D'e kerstvakantie zat de dames ken nelijk nog in armen en benen, want in de afgelopen wedstrijden hebben de dames al wel beter gespeeld. De eer ste set tegen Vios ging verloren met 15-6, terwijl de tweede en derde set gewonnen werden met resp. 15-13 en 15-17. De vierde set werd weer verlo ren en wel met 15-5. De tweede wedstrijd tegen Olympia wisten de dames alleen de derde set te winnen en wel met 15-8. De overige sets gingen verloren met 15-8, 15-5 en 15-11. Het eerste damesteam won haar wed strijd tegen Wilhelmina 2 reglemen- Op initiatief van de heer M. Reckman, journalist, bestaat de kans, dat we in ons land tot een vereniging komen, die het doel nastreeft, dat ouders hun ge ëmigreerde kinderen gemakkelijker kun nen bezoeken of omgekeerd. Nu moeten we niet direct meesmuilen en zeggen wéér een vereniging, want wanneer in vervulling kan gaan wat de heer Reckman zich voorstelt, komt hem grote hulde toe. Misschien heeft u zelf de radio-uitzen ding van zondagmiddag gehoord. Wanneer dit zo is, behoef ik u niets meer te vertellen en ben ik er zeker van dat ook u er vóór bent, tot een vereni ging met dit doel te komen. Al zijn de verhalen van de ouders, wier kinderen de grote stap tot emigreren waagden, ook nog zo enthousiast, er gaat vaak achter dat aan familie en kennis sen met veel verve vertelde verhaal „de kinderen maken het prima ze hebben al een auto een groot en ont zaggelijk verdriet schuil. Door mijn werk kom ik nog wel eens in aanraking met ouders, van wie kin deren geëmigreerd zijn. Vrijwel zonder mankeren zijn de verhalen hetzelfde ge stemd. De kinderen maken het best, ze werken wel in een vreemd vak, maar het gaat ze goed. En dan wordt stee vast het verlangen geuit„ik zou ze best eens bezig willen zien en de klein kinderen eens willen knuffelen", die kleintjes, die ze alleen van foto's kennen. Ik heb altijd met deze mensen te doen. Aanbiedingen om eens te komen kijken krijgen ze natuurlijk wel en een slaap plaats is er bij de kinderen altijd wel te vinden, maar door financiële bezwaren kan aan het gekoesterde verlangen - de kinderen nog eens te zien - niet worden voldaan. Het mag dan waar zijn, dat de tarieven van lucht- en scheepvaart niet zo hoog meer zijn als ze waren, ze zijn altijd nog veel en veel te hoog om moeder en vader de kans te geven naar het vreem de land te gaan om, waarschijnlijk voor de laatste maal, hun kinderen en klein kinderen in hun armen te drukken. Het plan van de heer Reckman moet kunnen slagen. Scheep- en luchtvaart maatschappijen hebben hun steun reeds toegezegd. Ouders van geëmigreerde kinderen, die hier meer van willen weten, kunnen zich wenden tot de heer Reckman, p.a. Avro te Amsterdam. De Avro heeft hier verder niets mee van doen. Zij stelt er uitsluitend zend tijd voor beschikbaar. H. OEKMAN. .■yVj ;V,a^k \W- Wie veroordeeld wil worden voor een misdrijf op grond van de Wegenverkeerswet maakt door rijden „onder in vloed" een goede kans. In 1958 niet minder dan 68 1/3 °/o van alle veroordelingen Doe daarom als Veilig Verkeer's mannetje Wouter Weg wijs, die liever niet in 't gevang komt en zich altijd en overal houdt aan de regelAls ik rijden moet dan drink ik niet; als ik gedronken heb, dan rijd ik niet". tair daar deze dames niet volledig waren. De heren hadden het minder gemakke lijk tegen Meteoor, een medegegadigde voor de bovenste plaats. Toch kwam de overwinning hier geen ogenblik in ge vaar, want in drie sets (15-7, 15-12 en 15-9) wisten zij hun ongeslagen re cord te handhaven. Het wedstrijdprogramma voor de ko mende week luidt als volgt Donderdag, 14 jan. S.V.V. 2—Vios 5 (dames). S.V.V. 1Spirit 2 (heren). S.V.V. 3—S.V.V. 4 (heren). EERSTE SOESTER SCHAAKTEAM WINT WEER. Het eerste tiental van de Soester schaakclub heeft een prachtig presta tie geleverd door het Utrechts „De Dom 2" met 7-3 in eigen huis te verslaan. De grote overwinning is des te opmer kelijker omdat Soest drie invallers had. Zo was o.a. de eerste-bord-speler de heer J. K. van Zijtveld door ziekte verhinderd. De drie invallers scoorden aan de laatste drie borden samen 1 punt, zodat de 7 overige officiële eer ste teamspelers 6 punten wisten te be halen. Slechts 1 partij ging voor de Soestenaren verloren; de jeugdige C. van Munster verloor aan het tiende bord. De beide andere jeugdspelers, Blokpoel en Geytenbeek, wisten beiden de volle winst binnen te halen. De gedetailleerde uitslagen zijn W. F. v d. Velde—C. Samsom V2- lt. A. Col ieeG. W. Geijtenbeek 0-1. P- Pjm' W. Benschop 0-1. P. «"f61-0''™ Munster 0-1. J. Mmck-iA v. Dijk V2-1/! J- P- BuismanJ- Timmer 0- E. Reiche—C. Blokpoel 0-1. E. Lauteu _A Hilhorst V2-V2. J. de Nooyer-C. v. Dijk V2-V2. J. H. Feuth—C. Munster 1-0.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1