bij 10 Vele Lenïnsme: een verworden vrijheid. Balai Dameso - - - Ml HET KLASSIEKE PAKJE. SOEST. Voorkom door t W. N. MEI Alles r Tricota „Wij hebben ons vreselijk vergist" waren Lenins woorden. Op 21 januari 1924 verloor Rusland in Lenin de man, die het nieuwe staats bestel van dit onmetelijke rijk reeds in zijn dromen had gezien en slechts de tijd behoefde om dat te verwezenlijken. Deze tijd is hem niet gegtind en ware er geen krachtfiguur als Stalin ge weest, die zijn hand reeds uitgestrekt hield om het staatsroer over te nemen, de regeringsvorm van het vroegere czarenrijk zou er thans ongetwijfeld an ders uitzien. Slechts zelden dringen zich formidabele staatsleiders tegelijkertijd naar voren of er ontstaan vroeg of iaat geschillen tussen hen. Ook in dit op zicht was het een geluk voor de bol sjewisten dat een der beide groten reeds vroegtijdig van het wereldtoneel ver dween. Want hoe wij ook over hem -denken, groot is de figuur van Lenin -zonder twijfel geweest. Ook groot in de goede zin In tegenstelling met zijn medewerker Stalin stamde Lenin uit de Bourgeoisie, de klasse die hij reeds op-jeugdige leef tijd te vuur en te zwaard bestreed. Zijn vader was onderwijzer en zijn moeder een doktersdochter. Hij bezocht het gym nasium en zijn eindexamen was zo'n groot succes, dat hij er een gouden me daille mee verwierf. Een academische studie was bij hem ten volle gerechtvaardigd en reeds op 21- jarige leeftijd werd hij advocaat. Het Marxisme had toen reeds zijn vol le aandacht. Zijn verdere studies be wegen zich steeds op socialistisch ge bied en speciaal de toepassing van Marx' leer op economisch en politiek terrein had zijn volle aandacht. Het Czarisme kreeg in Wladimir Hjitsj Oeljanow, zoals zijn eigenlijke naam luidde, een geduchte tegenstander. In 1891 werd zijn oudste broer, wegens moordaanslag op Alexander III, opge hangen. Deze terechtstelling maakte op Wladimir een diepe indruk en verste vigde zijn haat tegen het heersende regiem. Hij verhuisde in 1894 naar Pe tersburg en begon zijn propagandawerk voor de revolutie. Spoedig werd hij gevangen genomen en naar Siberië ver bannen. Daar huwde hij in 1898 een medewerkster uit St. Petersburg, Krups- kaja geheten, die hem tot zijn dood trouw heeft bijgestaan. In 1900 slaagde hij er in Zwitserland te bereiken, waar hij tot 1917 toe met korte onderbre kingen in bijna armoedige omstandig heden heeft geleefd. In die 17 jaren heeft hij niet stil gezeten en veel van zijn literaire producten moet hij in Zü- rich hebben geschreden. Radicaler dan Marx. De stijgende ontevredenheid in Rusland over het verloop van de oorlog gaf hem zijn grote kans, die hij dankbaar heeft benut. De Duitsers steunden hem, daar zij in hem een werktuig zagen om de Russen tot het sluiten van een vrede te brengen. Toen het overal gistte in het keizerrijk, bracht een Duitse trein Le nin naar Petersburg. Hier aangeko men wachtte hem het moeilijkste deel van zijn leven de organisatie van de revolutie. Ruim zes jaar heeft Lenin gezwoegd om uit de puinhopen van het czaren rijk naar eigen inzicht een socialistische staat te scheppen, waarbij hij als uit gangspunt koos de Parijse commune van 1848. In grote lijnen volgde hij Marx, maar zo mogelijk was hij nog radicaler. Lenin was de man van het geweld en hij richtte een waar bloedbad aan on der zijn tegenstanders. Elke geleidelij ke aanpassing was hem een gruwel. Alles wat niet voor hem was werd ver nietigd. Zijn uiteindelijk doel was het opheffen van de staat, die hij zag als een onderdrukkingsapparaat. Lange weg bleek te lang. Voor de grote idee van gelijkheid van allen zonder staatsvorm verwezenlijkt kan worden moesten eerst enkele voor stadia worden doorlopen. D'eze zijn de dictatuur van het proletariaat en de volle democratie. In de eerste fase heerst nog verdrukking uit noodzaak. Hij schrijft hierover „Bij de overgang van het kapitalisme naar het commu nisme is verdrukking nog noodzakelijk, maar dat is reeds de onderdrukking van de minderheid der uitbuiters door de meerderheid van de verdrukten." De productie-middelen worden reeds in dit stadium overgebracht naar de gemeen schap. Hierna volgt de volle democratie, die zich kenmerkt door de centrale leiding van de gemeenschap. De productiemid delen en leiding behoren aan de staat (gemeenschap). Het loon wordt naar prestatie gegeven. Tenslotte breekt de communistische gedachte door en krijgt ieder loon naar behoefte. Openbare macht bestaat er niet meer en elke vorm van dwang ont breekt. Dit reisdoel is niet bereikt. De weg bleek te lang. De weg terug. Stalin heeft die weg verlaten. Hij maakte van de staat geen overgangs apparaat maar een onderdrukkingsma chine, waardoor de menselijke indivi dualiteit geheel wordt vernietigd. De indirecte slavernij van het kapitalisme leidde tot directe slavernij en staatskapitalisme. Heeft Lenin dit gewild Zou hij de zelfde politiek als Stalin hebben ge volgd Die vraag dient te worden ge steld, al is zij niet meer actueel. Waar schijnlijk zou Lenin, die van zijn volk hield en het waarlijk iets heeft willen leren, van de Russische kolos geen hoop gedachtenloze, murw gepropa geerde menselijke mechaniekjes heb ben gemaakt, zoals zijn gehate navol ger dit heeft gepresteerd. Maar wel is gebleken, dat zijn theorie niet te rea liseren was en heeft hij er zelf het bewijs voor geleverd toen hij als laat ste regeringsdaad in. 1923 zijn Nieuwe Economische Politiek afkondigde. Hierbij werden de kleinere bedrijven aan de eigenaars teruggegeven, waarmee de kapitalistische staat in feite was te ruggekeerd. Zelf noemde hij dit een stap terug, echter zo zei hij „om er twee voorwaarts te gaan." De geschiedenis heeft geleerd dat Jo zef Stalin nadien nog vele stappen is te ruggegaan totdat de volledige despotie hersteld was in nog schrikwekkender vorm dan voorheen. Wanneer dit alles, wat zich thans in Rusland afspeelt, nog Leninisme moet worden genoemd, dan moeten wij wel concluderen, dat de vrijheidsidee van Lenin een verworden vrijheid inhoudt. Slechts in zoverre is de mens nog vrij in Rusland, dat hij het moment van zijn dood aanzien lijk kan vervroegen, namelijk door de bevelen van Chroesjtsjow en zijn man nen in 't Kremlin te negeren of critise- ren. Lenin zelf was diep teleurgesteld. Hij was een wilskrachtige figuur, met grote gaven, zodat hij zich in zijn maatschappijbeschouwingen niet licht vergiste. Ondanks zijn diepgaande stu die, zijn verziende blik en grote denk kracht moest hij op zijn ziekbed ver klaren „Wij hebben ons vreselijk ver gist alles wat wij in de revolutie heb ben gelegd, is verloren gegaan." Zichtbare afgod. Heeft deze teleurstelling zijn einde ver- Mantelpakjes mogen zich door de ja ren heen in een buitengewone belang stelling verheugen en dat is ook be grijpelijk, want zij hebben bijzondere eigenschappen. haast Voor een man als Lenin, die in plannen en omvormingsgedachten heeft geleefd en gewerkt, is dat nauwelijks aanvaardbaar. Vermoedelijk is een hem in vroeger dagen toegebrachte hoofd wond, die nooit geheel genezen was, de oorzaak van een hersenaandoening ge weest, die zijn geest meer en meer ver duisterde. In een soort van krankzinnig heid is hij gestorven. Zijn dood lichaam gaf het nieuwe Rus land een zichtbare afgod. Zijn gebal semd lijk werd in een geweldig Mauso leum op het plein van het Kremlin ge plaatst. Dit mausoleum werd de nieuwe bede vaartplaats voor de Russen, die in Le nin een soort godheid zien. Veel ver halen over zijn mummie hebben in de loop der jaren de ronde gedaan. Zo zou het lichaam te laat zijn gebal semd, waardoor men telkens zou wor den genoodzaakt in te grijpen en het mausoleum tijdelijk te sluiten. In 1929 werd het stoffelijk overschot naar de torens van het Kremlin overgebracht, omdat het tijdelijk mausoleum door een definitief werd vervangen. Bij deze overbrenging zou het lijk door tempe ratuurswisselingen ontoonbaar zijn ge worden. Sindsdien zou het Russische volk een wassen beeld aanschouwen of het lijk van een arbeider uit Moskou, Wolkow geheten, die veel gelijkenis had met Lenin, wiens overschot van dat moment af zou zijn verdwenen. Doch dit is niet van doorslaggevend be lang. Lenins waarde voor de wereld van heden is nog slechts negatief. Zijn lichaam is een afgodsbeeld. Zijn gees telijke producten zijn verwrongen. Zijn idealen bleken niet te verwezenlijken en de neerslag van zijn theorieën ver vult thans een door onrust gekwelde wereld met een permanente angst, die de mens de dood doet verkiezen boven een wereld waarin Lenins geestelijke producten de basis van de maatschap- nij vormen. Er zijn mensen wier leven en werken miljoenen mensenlevens zinloos opeist. Zo'n man was Lenin. Het mantelpakje is een costuum, dat de draagster verschillende verschij ningsvormen biedt. Ze kan het rokje alleen gebruiken met een 'willekeurige blouse of bij een portieve jumper. Ze kan het jasje los gebruiken en ze kan het geheel benutten. In de mantelpakjes vinden we diver se modellen en dat is begrijpelijk om dat dergelijke pakjes zich bijzonder goed lenen om er de fantasie van de ontwerper op uit te leven. Ons model toont een mantelpakje in anthracietgrijs kamgaren, dus zeer ge schikt voor het koude seizoen. Boven een gladde rok wordt een witte jumper gedragen met hoog boordje, Het jasje heeft driekwart mouwen en is niet getailleerd. Het bijzondere is, dat we aan het jasje geen kraag vin den. De hals loopt in V-vorm en is zonder kraag keurig afgewerkt. Zo'n eenvoudig model in een stijlvolle stof uitgevoerd is chique, vooral wan neer daar een opvallend hoedje bij ge dragen wordt, zoals ons model doet. Het is een tulbandmodel van witte zij de en het accentueert de stijl van het pakje. Zo'n hoofddeksel geeft iets sta tigs. Het geheel gecompleteerd met keurige handschoenen en schoenen in passende tint geeft de draagster per soonlijkheid. DUIVENTENTOONSTELLING „DE ZWALUW". Zaterdag opende de voorzitter van „De Zwaluw", de heer J. J. van de Bra- kel, de tentoonstelling van postduiven, welke in het afgelopen weekend in „De Gouden Ploeg" gehouden is. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat er dit jaar voor het eerst een aparte klasse voor dames ingesteld is en dat uit de 41 inzendingen de belangstelling hier voor bleek. De heer v. d Brakel dankte de ten toonstellingscommissie voor het vele werk dat verricht is, de schenkers van prijzen en de firma De Bruin, die tij dens de expositie gratis voor het voe ren van de duiven zorgde. Er xvaren 255 duiven door 48 leden ingezonden en de keuring was ver richt door de heer J. A. van Rooy, keur meester te Vught. De schoonste duif van het geheel be hoorde aan A. Hilhorst, de schoonste jonge doffer aan C. van Klingeren en de schoonste jonge duivin aan mevr. G. Brink-Zimmerman. Klasse 1. Oude doffers van 0-100 km. 1. B. Hoest. 2. C. van Soest. 3. P. Grift. 4. B. Roest. Zeer eervolle vermelding M. v. d. Wielen. Eervolle vermelding P. Grift. Klasse 2. Oude duivinnen van 0-100 km. 1. A. Hilhorst. la H. Wolfsen. 2. J. Wijnands. 3. J. Rauch. 4. J. de Koning. 5. J. v. d. Belt. Z.E.V. A. J. v Dorre- stein. E.V. N. v. d. Veen en W. v. Buuren. Klasse 3. Oude doffers van 100-500 km. 1. O. Zimmerman. la A. v. Kooy. 2. H. Kriek. 2a A. Hilhorst. 3. A. Leijssen. 4. J. Knoops. 5. C. v. Egdom. Z.E.V. C. v. Veen. Klasse 4. Oude duivinnen van 100-500 km. 1. H. Woudstra. la J. Ottens. 2. C. Huiskes 3. C. van Soest. 4. C. van Klingeren. Z.E.V. J. v. d. Brakel. E.V. J. de Koning en R. Voskuilen. Klasse 5. Oude doffers boven 500 km. I. G. Brink-Zimmerman. la. C. van Klingeren. 3. C. van Soest. 4. P. de Bes. Z.E.V. B. Roest. Klasse 6. Oude duivinnen boven 500 km. 1. A. Hilhorst. 2. C. van Soest. 3. B. Roest. Z.E.V. R. Voskuilen. E.V. G. M. Duiser. Klasse 7. Jonge doffers van 0-250 km 1. H. Gorissen. 2. N. van Veen. 3. C. van Soest. Z.E.V. H. Kriek. Klasse 8. Jonge duivinnen van 0-100 km. 1. C. van Klingeren. 2. Th. Wigt- man. 3. G. Haks. Klasse 9, Jonge doffers van 200 en meer km. 1. J. de Koning. 2. A. Mees ters. 3. C. van Soest. Z.E.V. J. v. d. Belt. Klasse 10. Jonge duivinnen van 100- 250 km. 1. Mevr. G. Brink-Zimmerman. 2. A Rijksen. 3. A. J- v. Dorrestein. E.V. C. van Klingeren. Klasse 11. Damesklasse. 1. Mevr. Van Klingeren. la. Mevr. Duiser. lb. Mevr. Van Soest. 2. Mevr. Wijnands. 2a Mej. Wigtmans. 3. Mevr. Bosboom. 3a Mevr. O. Zimmerman. 4. Mevr. G. Brink- Zimmerman. 5. Mevr. v. d. Brakel. Z.E.V. Mevr. Voskuilen. E.V. Mevr. v. d. Belt. Klasse 12. Jonge duivinnen van 250 en meer km. 1. L. van Klooster. 2. C. Huis kes. 3. Mevr. Brink-Zimmerman. 4. P. Grift. Z.E.V. H. Woudstra. POLITIE-NIEUWS. Een hond van een bewoner aan de Beetzlaan viel twee soortgenoten aan en de politie raadde de eigenaar in zijn eigen belang en dat van de hond aan ervoor te zorgen dat dit niet meer gebeurt. Enkele automobilisten werden be keurd omdat zij op hoogst gevaarlijke wijze aan de linkerkant van de Vrede hofstraat reden. Meneer F. viel met zijn bromfiets doordat hij in botsing kwam met een keeshond. Hij kreeg voor 50, schade aan zijn brommer. CONTACT SPEELT VOOR DE V.V.V. De r.k. toneelgroep „Contact" heeft dit jaar als eerste toneelvereniging voor de V.V.V.-wisselbeker gespeeld en met het stuk „Zonsopgang" geen slecht fi guur geslagen. De heer G. van Klaren verwelkomde in het St. Josephgebouw de vele be langstellenden, de jury, die bestond uit de heren A. J. Gronloh en J. van Weelden, en afgevaardigden van zus terverenigingen. „Contact" is een nog jonge vereniging, die het nu een paar maal om de V.V.V.- beker heeft moeten opnemen tegen de geroutineerde spelers van oudere ver enigingen. De beker is wel niet gewon nen. maar het vorig jaar ging „Con tact" een plaats vooruit in de rang schikking en de heer Van Klaren gaf de verzekering, dat alle speelsters en spelers hun best zouden doen om dit maal nog beter geclasseerd te worden en serieus mee te dingen naar het win nen van de beker. Onder regie van de heer J V. Bosch werd het toneelspel van Joh. v. Eeke- len in drie bedrijven opgevoerd. Het stuk speelt in de villa van de meu belfabrikant Frans Mensing (Cees De- genkamp). Mensing woont er met zijn vrouw (Alie van Klaren) en zijn doch ter Tilly (Riet Kok). Zijn zoon (Joop van Dalen) is in ja ren niet thuis geweest. Als tienjarige is hij naar een kostschool gestuurd om dat hij gestolen had en toen hij van school afkwam ging hij in de industrie. Hij wist zich een goede plaats in de maatschappij te verwerven, maar toen hij na 14 jaar thuis kwam werd hij weinig prettig door zijn vader ontvan gen, ondanks verzoeningspogingen van zijn moeder. De vader hoort van zijn bedrijfsleider (Han v. d. Grift), dat dicht bij zijn fa briek een buitenlandse fabriek geves tigd zou worden en dat zijn zoon Tom daar directeur wordt. Vader en zoon komen tot een diepgaand onderhoud, waarbij Tom zijn grieven uit en dan komt de verzoening. Hij wordt opge nomen in het bedrijf van zijn vader en kan trouwen met zijn meisje Henny (Gerda van Fulpen). Een bijzonder goede rol werd ge bracht door Gerard Glaasker als Ja- cob, bediende bij Mensing, en de rol len van de meesterknecht, de dienst bode en de chauffeur waren respectie velijk in handen van Gerard Vos, Bep Haagen en Frans Roest. BILJARTUITSLAGEN. De wedstrijd tussen Centraal 2 en Sportlust 2 eindigde in een gelijk spel (4-4). Tuenter Weigraven Nagel Bloemendaal Brekelmans Scheerder Brons Berendse 65 37 14 0. 90 37 11 2. 34 31 4 0. 90 31 11 2. 75 38 9 2. 72 38 7 0. 75 46 6 2. 71 46 6 0. CALYPSO-BAR HEROPEND. Het vorig jaar werd in de Van Weede- straat de Calypso-bar geopend door de heer J. P. v. d. Meer en dit kleine en knusse bedrijf is zaterdagmiddag her opend door de heer H. H. A. Boots, die van Amsterdam naar Soest kwam. Deze heropening is tevens een reorga nisatie, want de jeugd is nog steeds van harte welkom, maar niet om de tijd te verdrijven met speelapparaten omdat dit niet toegestaan is en omdat de heer Boots liever een gezellige bar en een goed hotel biedt dan een soort goktent, die aantrekkelijk is voor de liefhebbers van het kansspel, maar vaak anderen belet rustig hun kopje koffie te drinken of een hartig hapje te gebruiken. Wel is een juke-box aanwezig voor de liefhebbers van een plaatje. Nu de speel-apparatuur weg is heb ben de de gasten meer ruimte voor een zitje en de lage prijzen van de con sumptie zijn er borg voor dat men bij het afrekenen niet onaangenaam ver rast wordt. De Calypso-bar beschikt als hotel over drie tweepersoons- en een éénpersoons kamer en het ligt in de bedoeling van de nieuwe eigenaar grote aandacht te besteden aan de hotel-afdeling van zijn bedrijf. Men mag dan ook verwachten, dat vooral in het zomerseizoen vele vreem den door de Calypso-bar kennis zul len maken met Soest, maar ook vele ingezetenen het op prijs stellen iets te gebruiken in een knusse zaak met een gezellige sfeer. °or l Sy 'JQj. fCQ» j Nozem. Gaarne wilde ik weten hoe het woord „nozem" is ontstaan en waar van het is afgeleid, aldus J. D. S. Antwoord Volgens dr E. Eeckhoff is het woord nozem gevormd uit een Jiddisch scheldwoord, maar het eige- aardige is, dat alleen in Nederland de Joden als naamgever worden aange merkt. Overal elders ontvingen deze lastige jongelieden andere aanduidin gen. In Duitsland gebruikt men de term „Halbstarken", in Engeland spreekt men van „teddy-boys", in de Ver. Sta ten heten zij „beat-niks", in Italië klinkt het welluidend „vitellone", dat groot kalf betekent, in Australië zijn het de „angry young men" (boze jon gelui), in Rusland „stiljagi", om maar eens enkele benamingen te noemen. Het Nederlandse woord nozem is ouder dan de hedendaagse publicaties over de nozem. Reeds voor de oorlog ge bruikten jongeren vormen als „jazz- nozem", „swing-nozem" e.d. als er spra ke was van overdreven liefhebbers van (toen) moderne muziek of dans. In elk geval is het vermoeden gewet tigd, dat 'het woord het eerst door de Joden gebruikt is. De naspeuringen liepen evenwel dood, omdat het zuivere spreektaal was ge bleven en nergens een geschreven stuk te vinden is, waarin nozem in een be paalde betekenis voorkomt. Dr Eeckhoff heeft zich daarbij niet neergelegd en heeft het Jiddisch, de onderlinge spreektaal van de Amster damse en Duitse Joden, aan een onder zoek onderworpen. Hieruit bleek, dat het Jiddisch een scheldwoord „nozrim" kent, dat reeds in de jaren 1930 tot 1939 in gebruik was en dat door andere jonge Amster dammers als „nozem" verder is ge bruikt, zonder dat zij de betekenis daarvan kenden. Polen en de Joden Toen in 1943 of 1944 in Polen in het Joden-ghetto te Warschau de opstand tegen de Duitse S.S.-troepen uitbrak, waren de sow- jetrussische troepen vlak in de buurt van Warschau doorgedrongen. Nu wil de ik graag weten Waarom zijn de Russen toen niet opgerukt om de Joden te helpen bevrijden Of hebben de Russen later hiervoor een verklarend motief opgegeven, waarom ze dit toen niet deden Zo ja, welk motief heb ben zij hiervoor opgegeven Antwoord Vragensteller haalt twee zaken door elkaar. In 1943 kwamen de Joden in het ghetto van Warschau in opstand tegen hun onmenselijke onder drukkers, doch hun strijd was een wan- hoopsstrijd, aangezien er nergens hulp te verwachten was. De Russen waren toen nog ver weg en de Poolse onder grondse kon weinig doen omdat die paraat moest blijven voor de grote strijd om de bevrijding van Polen op het strategisch juiste moment. Toen eind juli 1944 de Russen in de voorsteden van Warschau verschenen, was dit moment gekomen. In Warschau grepen op advies van Moskou 40.000 strijders naar de wa pens. Op 1 augustus begon de strijd, onder generaal Bor, doch de Russen deden niets en staakten hun opmars, zogenaamd omdat hun -verbindingen te lang werden en er eerst voorraden en troepen moesten worden aangevoerd. 63 dagen later, in september 1944, toen de Duitsers 80 °/o van Warschau had den verwoest en de Polen vrijwel tot de laatste man waren gevallen, rukten de Russen Warschau binnen en noem den zich de bevrijders. China China wordt ook wel ,JIet Hemelse Rijk" genoemd. Hoe is deze uitdrukking eigenlijk ontstaan Antwoord D'e benaming „Hemels(e) Rijk" kennen de Chinezen zelf niet voor hun land. Die werd aan China gegeven door niet- Chinezen. Hoe deze naam ontstond is niet precies bekend, doch het ver moeden is gerechtigd, dat het als volgt is ontstaan. Op de grens van Europa en Azië, om precies te zijn in het grens gebied tussen Rusland en China, ligt het massieve Tien Sjan gebergte, waar van de naam letterlijk vertaald luidt „Hemelsgebergte". Achter het Hemels gebergte ligt het Hemelse Rijk, zo re deneerden vermoedelijk de Europeanen. van uw g leiding Belt U ev U klaar. LOODGIE RADrO - VAN WEEDEST D Deux Grote collec Her Meisjes Ju Jongens- en B (Uit| BURGEM. G Opvouwt kleurig Verder a KONING] OP AL

Soester Courant | 1960 | | pagina 2