OPRUIMING J. Hoppenbrouwers ZIJ STIERVEN IN JANUARI. Receptie, bruiloft of diner? A. B. KOPPEN BURGERLIJKE STAND SOEST VRIJDAG 15 JANUARI KOOPJES VOOR DAMES EN HEREN ZIET DE ETALAGES Naast de apotheek Van Weedestr. 44 BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool OFFICIËLE MEDEDELINGEN. TWEEDE BLAD NIEUWE ALGERIJNSE REGERING. Emil .Jannings. Op 2 januari 1950 - tien jaar geleden - stierf in Oostenrijk de vermaarde film en toneelspeler Emil Jannings, die reeds voor de eerste wereldoorlog in stomme films optrad. In 1929 verwierf hij roem door zijn spel in „De Blauwe Engel", maar groter roem was voor Mariene Dietrich weggelegd. In 1930 ging Jannings naar Amerika, waar de regisseurs hem meer de vrije hand lie ten. Jannings werd toen tijdelijk een acteur met overdreven gebaren, rollen de ogen en erg veel bombarie. Terug in Duitsland kwam hij weer on der strakke regie en werd een uit stekend karakterspeler. Nooit heeft hij echter zijn prestaties in de stomme film „Der letzte Mann" en als Ieraar in „De Blauwe Engel" overtroffen. Daan Hoeksema. Op 5 januari 1935 - vijf en twintig jaar geleden - overleed in Den Haag de bekende tekenaar Daan Hoeksema. Hij werkte zijn gehele leven voor het kind. Niet alleen met zijn tekenstift, maar ook door het uitdenken van leer middelen en knutselwerkjes voor de jeugd. Hij tekende vele plaatjes bij sprookjes en vertellingen. Daarnaast was hij werkzaam als tekenaar van af fiches, boekomslagen en hij bedacht pakkende reclames. Zijn liefste werk was echter het tekenen voor kinderen en hij was een der pio niers op het terrein van de verantwoor de kinderstrips in dagbladen. Lau Ezerman. Op 8 januari 1940 - twintig jaar gele den - overleed in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort de beken de acteur Lau Ezerman op 48-jarige leeftijd. Via de operette kwam hij bij Willem Rooyaards en daarna bij Louis de Vries. Grote bekendheid kreeg hij als lid van het A.B.C.-cabaret waar aan ook Wim Kan meewerkte. Jac. P. Thijsse. Op 8 januari 1945 - vijftien jaar ge leden - overleed Jac. P. Thijsse, die als bioloog een enorme invloed had. Hij was onderwijzer te Amsterdam, later hoofd op Texel en in Amsterdam en vanaf 1902 leraar biologie. In 1922 werd hij dr honoris causa van de Amsterdam se universiteit. In 1925 werd hem „Thijsse's Hof" te Bloemendaal aange boden, waar hij de in het wild groei ende planten bijeen kon brengen. August Vermeylen. Op 10 januari 1945 - vijftien jaar leden - overleed Jac. P. Thijsse, die als ver August Vermeylen, die in 1901 VERHUURINRICHTING STAAT VOOR U KLAAR met tafelzilver, tafellinnen, stoelen, tafels, serviezen, glaswerk, bars enz. Gratis thuisbezorgen. Baarn - Dalweg 18 - Telef. K 2954-3567 Depot: A. VRAKKING, Beetzlaan 4, Telefoon 2223. GEBOREN Aleida Sibbel, dochter van G. J. Leferink, kantoorbediende en A. Kloosterman, Da Costalaan 27. God fried Pius, zoon van J. M. C. Metter- nich, chemisch technicus en C. M. G Saraber, Middelwijkstraat 55. Chris- tma Maria, dochter van F. M. Brouwer, leraar en A. M. van Os, Dr. s'Jaco'o- straat 18. Cora Marianne, dochter van W. A. Wilmink, administrateur en J. A. ter Maat, Bachlaan 15, Baarn. Elisabeth Margaietha dochter van J. van Dasselaar, groentehandelaar en C. van der Lee, Van Weedestraat 33. Gerrit Jan, zoon van H. D'anen, mili tair en G. van cTarn Plesmanstraat 247. Martinus .Jozef, zoon van E. Epskamp, magazijnbediende en B. de Beer, Korte Hart A-eg 3. Mathilda Jo- hanna, dochter van J. van de Brink, bosarbeider en u. van Nimrvegen, Beetz laan 9. Hendrika Jacoba, dochter van P. J. Rotscheid, fabrieksarbeider en E. J. Vermeer, Andriessestraat 19. ONDERTROUWD Jan de Bruin, auto monteur, Hobbemalaan 28 en Hendrina Aleida Kloezeman, zonder beroep, Sta tionsplein 26, Maastricht. Pieter Dirk van Merkestijn, meubelmaker, Bosch straat 6, Baarn en Nicoline Maria An- tonia Maria Smits, zonder beroep, Stad houderslaan 130. Adrianus Gerardus van Engelen, timmerman, Panweg 55, Zeist en Johanna Adriana Maria Son- trop, zonder beroep, Kampweg 22. Johannes Teunis Cornelis Schipper, tandarts, Waldeck Pyrmontlaan 10, Baarn en Anna Elisabeth Catharina Hoekzema, Emmalaan 2a. GEHUWD Hans Hartog, verkoper, Star Numanstraat 48, Groningen en Chris- tine Maria Brink, kantoorbediende, Ju- lianalaan 8. OVERLEDEN Hendrik Willem Smits, 73 jaar, zonder beroep, gehuwd met W. Zuiver, Kerkpad N.Z. 53. Geertje Posthuma, 75 jaar, zonder beroep, we duwe van Sj. Sipma, Inspecteur Schreu- derlaaan 104. hoogleraar kunstgeschiedenis en Ne derlandse letteren aan de Vrije Uni versiteit te Brussel werd. Hij behoorde tot de oprichters van het tijdschrift „Van Nu en Straks", dat de wederge boorte van de Vlaamse literatuur in luidde. Zijn korte wijsgerige roman „De Wan delende Jood" gaf hij pas uit toen hij er bijna 20 jaar aan gewerkt had. In 1943 kwam zijn roman „Twee vrienden" van de pers. Het begin hiervan had hij reeds geschreven in 1893. Hij schreef een uitvoerige geschiedenis van de schil derkunst. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 251 biggen in prijzen van 45,tot 60, en 8 drachtige zeugen van 325,tot 425. Op de eiermarkt werden aangevoerd 230.000 stuks. Hoendereieren van ƒ9,50 tot ƒ11,25. Middenprijs 10.25. Prijs per kg. 1,63 (basis 62 gram). NEDERLAND ONDER HET KABINET DE QUAY. Op een jaarwisselingsbijeenkomst van de Partij van de Arbeid, afdeling Soest, heeft de heer J. B. Broeksz, lid van de eerste kamer, gesproken over ons land onder het huidige kabinet, de toestand in de wereld en de positie van de P.v.d.A. aan het begin van 1960. Het ledental van de P.v.d.A. is met bij na 175000, groter dan het ooit was en met ruim 300.000 abonnees is Het Vrije Volk het grootste dagblad. Het leden tal van het N.V.V. is het laatste jaar met 10.000 toegenomen en de VARA heeft al meer dan 500.000 leden. Al zijn getallen niet altijd belangrijk, toch wijst dit op een goede van zaken bij de socialistische beweging en achter deze getallen staat het levenswekkend ideaal, dat de wereld nu misschien meer dan ooit nodig heeft. In de afgelopen tien jaar zijn we ver schillende malen op het nippertje aan een wereldoorlog ontsnapt en vaak kon dit alleen omdat de atoombom een dreiging is, die door niemand misver staan kan worden. Men kan zich geen oorlog op grote schaal meer veroorlo ven omdat een totale vernietiging van continenten tot de trieste mogelijkhe den behoort. Het is te hopen, dat men dit zal l blijven inzien en dat niet al leen de atoombom maar ook de andere wape/ien opgeruimd zullen worden. Met ontwapening zijn wij er echter nog nieti want de meningsverschillen blij ven ysn de volken bestrijden elkaar met de koude oorlog. En helaas ook met de wapenen, zoals in China te zien is. Tibet, India en Formosa bieden grote zorgen, maar ook in Afrika en Arabië zijn de moeilijkheden groot. In Afrika wordt het blanke ras bedreigd door de gerechtvaardigde vrijheidsdrang van de inheemsen en in Arabië kijkt men vol haat en afgunst naar de socialistische welvaartsstaat die Israël geworden is. Aan Israël denkend wordt men ge confronteerd met een herlevend anti semitisme. Het is verheugend dat Duits land zo krachtig optreedt tegen deze naweeën van het nationaal-socialisme, maar het is betreurenswaardig, dat niet alleen ex-nazi's maar ook de jeugd zich laat verleiden tot akties tegen de Joden. In ons land heeft men ruim een jaar geleden aangenomen, dat het regeren wel mogelijk zou zijn zonder de socia listen. De P.v.d.A. verloor bij twee verkiezingen een aanmerkelijk aantal stemmen, het kabinet kwam ten val en tegenstanders verwachtten dat de so cialistische partij bij de volgende ver kiezingen wel heel radikaal de das zou worden omgedaan. Dat viel echter heel anders uit en er werden 49 zetels verworven. Het zou juist geweest zijn als men het na de verkiezingen weer met een ka binet op brede basis geprobeerd had, maar dit is niet gebeurd en er kwam een kabinet zonder de P.v.d.A. In verschillende kringen is men er van overtuigd, dat het kabinet De Quay niet de kracht heeft van vorige kabi netten en nu pas blijkt goed welk een krachtige leiding uitging van dr Drees. Deze leiding mist het kabinet De Quay. Er zijn verschillende moeilijkheden. De mammoetwet baart minister Cals zorgen en men is het er niet over eens wat gebeuren moet met de ruimte in de economie, die ontstond door de op bloei van het economisch leven na de bestedingsbeperking. De P.v.d.A. is van mening dat hierbij in de eerste plaats gedacht moet wor den aan de kleine man, die de offers van de bestedingsbeperking het meest voelde. De vrijere loonpolitiek biedt niet wat ervan verwacht werd en er zijn nauwe lijks arbeiders, onderwijzers of beamb ten die salarisverhoging kregen. Ook met de huurverhoging gaat het niet naar wens, omdat het moeilijk zal zijn te voorkomen dat de bouwkosten stijgen als de huren omhoog gaan en de bouwkosten moeten juist omlaag. In de troonrede is gewezen op de nog steeds nijpende woningnood, maar er wordt minder inplaats van meer ge bouwd. Het toto-probleem dreigt lachwekkend te worden. De P.v.d.A. heeft volledig begrip voor het standpunt van men sen, die uit principe geen toto wensen, maar principes, die pas boven 25.000 gulden in werking komen, hebben weinig waarde. Ook met de commerciële televisie is men er nog niet en de P.v.d.A. gelooft niet dat het gewenst is Philips, Unile- ver en de banken voor de cultuur te laten zorgen. Het regeringsbeleid is zorgwekkend. Het kabinet stelt zijn vrienden teleur en de vrienden stellen het kabinet te leur. Men had het roer drastisch wil len omgooien maar kon dit niet en durfde dit niet. Veertien jaar hebben de socialisten hun stempel op de regering gedrukt en de gang van zaken bij het huidige kabinet wijst er op dat het regeren zonder de socialisten niet gaat. Spoedig zal een zeer groot deel van het Nederlandse volk dit inzien en als er weer verkiezingen komen dan zal dit tot uiting komen. Dit zal de P.v.d.A. de kans bieden als grootste partij uit de verkiezingsstrijd te voorschijn te komen. Na de toespraak van de heer Broeksz werd de avond verder verzorgd door het gezelschap van Ton de Vries. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Amazon" 14 jan. Australië m.s. „Oostkerk", 12 jan. Australiës.s. „Bendigo", 13 jan. Australië m.s. „Queensland Star", 14 jan. Brazilië s.s. „Amazon", 14 jan. Canada m.s. Westerdam", 14 jan. Chili via New York, 14 jan. Ned. Antillen m.s. „Prins der Neder landen", 12 jan. Ned. N. Guinea m.s. „Borneo", 14 jan. Suriname m.s. „Solon", 13 jan. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkantoren. OLYMPIA VOLLEYBAL. Na een korte onderbreking is de twee de helft van de Nevobo-competitie door de Olympia-teams met frisse moed be gonnen. Zes teams zijn de afgelopen week naar Amersfoort getrokken en er zijn enkele belangrijke overwinningen uit het vuur gesleept. Zo behaalde het eerste damesteam een mooie 3-1-overwinning op de eeuwige rivale Spirit 1 en handhaafde zich hier door in de kopgroep van de overgangs klasse. De Olympia-dames waren de kleine in zinking van de laatste maand goeddeels te boven. De eerste twee sets werden zonder al te veel moeite gewonnen met 15-1 en 15-9. In de derde set werd de opmars gestuit door bijzonder goed en hard serveren van Spirit. De 1-12- achterstand bleek te groot om nog in gelopen te worden en Spirit won dan ook met 15-6. De 4e set had een span nender verloop. Aanvankelijk liep de score gelijk op. Na 7-9 begon de aan- valsmotor van Olympia pas goed op toeren te komen en toen Spirit het zich veroorloofde twee maal foutief te serveren, was het feit beslecht en won nen de Soester dames met 15-9. Een verrassende en verheugende over winning behaalden de heren van het eerste "team. Zij versloegen het Am sterdamse V.V.G.A. met 3-2 en behaal den daarmee de eerste winstpunten in deze competitie. Aanvankelijk leek het erop, dat Olym pia aan zichzelf de grootste tegenstan der zou hebben, want in de eerste 2 sets sloegen zij zich enige malen naar een ruime voorsprong, welke steeds weer door de Amsterdammers kon wor den ingelopen, daarbij geholpen door nerveus spel aan Olympia-zijde. V.V.G.A. won deze sets met 14-16 en 13-15. Ook de derde set scheen een copie te worden van de voorgaanden. Weer liep V.V.G.A. een 8-4-achterstand in. Nu herstelde Olympia zich echter tijdig en won met 15-9. Ook in de ove rige sets toonden de Olympianen zich iets harder dan V.V.G.A., hetgeen in een 15-7- en 15-10-overwinning tot uit drukking werd gebracht. Het tweede herenteam speelde gelijk tegen B. G. en S. V. Setstanden 15-9, 9-15, 8-15 en 15-11. Het 3e herenteam behaalde een ruime 3-0-zege op het 4e herenteam met 15-12, 15-2 en 15-2. Het derde damesteam behaalde de meeste winstpunten. Zij behaalden een draw tegen Vios 5 (15-13, 15-8, 2-15 en 7-15) en later op de avond behaalden zij een 3-1-zege op S.V.V. 2. Hier waren de setstanden 15-8, 15-5, 8-15 en 15-11. Het programma voor deze week luidt Donderdag Dames Vios 4Olympia 3, 7.15 uur. GiraffesOlympia 1, 8.45 uur. •Spirit 3Olympia 2, 9.30 uur. Heren. Olympia 1Cito, 8 uur. CS Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. TOEZICHT OP HUISVESTING. Bij besluit van 14 december 1959 van gedeputeerde staten van Utrecht is voor de gemeente Soest, ingaande 1 januari 1960, van kracht geworden de verordening, regelende het toezicht op de huisvesting, verzorging en verple ging van bejaarden, lichamelijk of gees telijk hulpbehoevenden en zieken in de provincie Utrecht. Een ieder, die huisvesting, al dan niet gepaard gaande met verzorging of ver pleging aan 5 of meer personen ver schaft, is verplicht binnen 14 dagen aangifte te doen aan gedeputeerde sta ten van Utrecht. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar op de afdeling sociale zaken ter gemeente secretarie van Soest. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat op 8 januari 1960 bij hen is ingekomen een verzoek van V. G. A. Fogertij, wo nende te Soest, om een verlof A in de benedenlokaliteit van het per ceel gelegen aan de Van Lijndenlaan 10, Soest. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij hun college worden inge diend. Soest, 12 januari 1960. VERORDENING TER VOORKOMING VAN HELING. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat de bij raadsbesluit van 21 oktober 1959, afd. I, nr. 7310, vastgestelde „Verordening tot voorko ming van heling", ingaande 13 januari 1960 gedurende drie maanden ter se cretarie voor een ieder ter inzage ligt. Soest, 12 januari 1959. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat de verzoeken van a. de firma R. Hoksbergen, Birkstr^at 145, alhier, om een op- en overslagbe drijf, malerij en mengerij, ompakkerij, vetsmelterij van granen, het be- en ver werken van melkproducten en aanver wante artikelen op/in het perceel Birk- straat 145, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nr 2707 b. Blanken-Ploeg N.V., Oosteinde 22, Scherpenzeel, om een petroleum-instal- latie op/in het perceel Laanstraat 70, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie G 4768 (oud G 4424) te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden door hen voor waardelijk zijn ingewilligd. Soest, 12 januari 1960. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 12 JANUARI 1960. Vechten tot het einde. De Algerijnse opstandelingen hebben onlangs in Cairo een „militaire rege- ring" gevormd, die haar zetel zal krij gen op Algerijns gebied. Volgens be richten uit de Verenigde Arabische Republiek is tot voorzitter benoemd de minister van oorlog uit de vroegere regering Krim Belkacem. De voorma lige premier, Ferhat Abbas, is woord voerder van de nieuwe regering ge worden. De rebellen hebben de laatste tijd zwa re verliezen geleden door het offen sief van het Franse leger. De vorming van de nieuwe regering wordt dan ook algemeen gezien als een poging de vech tende Algerijnse opstandelingen opnieuw een hart onder de riem te steken. Dit ter ondersteuning van ee*i (laat ste wanhoopsoffensief, dat 23 decem ber is begonnen met uitgebreide ge vechten langs de Algerijns-Tunesische grens. Veel meer echter dan een ondersteu ning van het eigen moreel kan de vor ming van het nieuwe bewind een po ging zijn het verloren prestige in het buitenland te herwinnen. De gehouden stemming in de Verenigde Naties is op een overwinning voor Frankrijk uitge lopen. Daarbij komt, dat de Verenigde Staten zich van stemming hebben ont houden, m.a.w. nog geen keus hebben gemaakt aan welke zijde zij moeten staan. Amerikaanse positie. De houding van Amerika is begrijpe lijk. De toch al starre verhouding met de Nato-partner Frankrijk zou totaal onmogelijk worden wanneer de Alge rijnse kant werd gekozen. Daarentegen dreigen de rebellen steun te zoeken bij het communistisch blok, een ontwikke ling welke belangrijke gevolgen in het politieke kruitvat van Afrika kan heb ben. De vorming van de vijf man tel lende nieuwe militaire regering is al een sein in deze richting de oriën tatie is duidelijk links. Het is in dit verband belangrijk dat de samenstel ling van de nieuwe regering - in ieder geval de bekendmaking daarvan - sa men viel met het bezoek van Eisen- hower aan Marokko. Tijdens dit be zoek is ook van Marokkaanse zijde aan gedrongen op een duidelijke houding van de Verenigde Staten. De Gaulles aanbod. Op het bekende aanbod van De Gaulle, betreffende een Vrede Der Dapperen, is van de zijde van de opstandelingen tot nu toe alleen een onverantwoorde politieke val als antwoord gekomen. Een val waar Frankrijk wijselijk niet is ingelopen. De door de opstandelin gen dikwijls op militair terrein toege paste tactiek van overrompelingen en hinderlagen is in de politiek niet ge schikt gebleken. Daar tellen nu eenmaal andere factoren dan verrassing en snelheid. De nieuwe Algerijnse regering staat nu voor een alles beslissende keus. Het ogenblik is gunstig- voor onder handelingen met Frankrijk. Bovendien dringt Amerika bij beide partijen op toeschietelijkheid aan. Het alternatief van een weigering is een fellere strijd, waarvan de afloop echter duidelijk is een nederlaag van de Algerijnse min derheid tegen het superieure Franse leger. Dat de nieuwe leider van de Al gerijnse regering, Belkacem, in het ver leden zelf aan de strijd heeft deelgeno men en bekend staat als een weinig vredelievend man, wil niet zeggen dat de Algerijnen de strijd tot het einde boven een compromis hebben gekozen. Belkacem is de aangewezen man voor onderhandelingen. De Gaulles aanbod was gericht tot „zij die vechten". Topconferentie. De strijd tussen opstandelingen en of ficiële Franse legerafdelingen is veel meer dan een botsing tussen twee mi litaire groepen. Het conflict is uitge groeid tot een politieke gebeurtenis met gevolgen, die indirect doorwerken tot in de kwetsbare verhouding tussen Oost en West. Immers, wanneer vóór de komende topconferentie geen over eenstemming tussen rebellen en Frank rijk is bereikt, zal D'e Gaulles houding ongetwijfeld een overeenstemming tus sen Oost en West in de weg staan. Op deze manier hoopt hij de Verenigde Staten er toe te dwingen zijn zijde te kiezen om dan alsnog een einde aan de kwestie te maken met Amerika's hulp. Misschien is de vorming van een nieuwe rebellenregering een goed teken, een poging om de opstandelingen in een betere positie te manoeuvreren bij even tuele onderhandelingen. Zoals gezegd werkt de persoon van de nieuwe pre mier daartoe mee. Iets dergelijks is slechts te hopen het komt de kracht van het gehele Westen ten goede, ook militair. Het Franse leger staat vrijwel geheel in Algerije divisies die hard nodig zijn bij het Europese Nato-geheel.

Soester Courant | 1960 | | pagina 5