A.N.W.B. RIJSCHOOL VAN DOOREN gezondheid EEN UURTJE. REDT WAGENS EN WEGEN! WERELDTAAL. MINISTERIE VAN LUCHTIGE ZAKEN. FRANSE TUINEN. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. Na het Westduitse heeft nu ook het Berlijnse parlement een straf optreden verlangd tegen de neo-nazistische or ganisaties. Het zal vermoedelijk wel komen tot een verwijdering van alle ex-nazi's uit belangrijke functies en een scherper naleving van het verbod van ultra rechtse organisaties, vergaderin gen en geschriften. Zijn we daarmee klaar Zeker niet. Vrijkomende figuren zullen juist em plooi zoeken voor hun politieke ge dachten en (zieke) geesteskrachten. Die werpen zich dan met vergrote ijver op de nog niet of slechts ten dele geïnfec teerde massa. Vooral op de politiek on- mondigen. En hoe staat het met de opvoeding van de Duitse jeugd Reeds jaren terug is er voor gewaaschuwd, dat bij het on derwijs in geschiedenis de laatste we reldoorlog niet aan bod kwam. Over het nationaal-socialisme of de Duit se leiders zwijgen de meeste leraren be schaamd, of onbeschaamd. Uit enquêtes is gebleken, dat de West duitse scholier van Adolf Hitier alleen weet, dat hij de autobanen bouwde, aan de werkloosheid een einde maakte en reizen voor arbeiders organiseerde Slechts één van tien wist, dat Hitier onder meer de dood van 6.000.000 Joden op zijn geweten had. Een uurtje les per week in nazi-prak tijken zou t.z.t. Europa van nieuwe nazi-theorieën verschoond houden. GALLENKAMPPELSWEG 14 SOEST-ZUID TELEFOON 3823 Verwacht mag worden, dat onze rege ring dezer dagen tot een beslissing zal komen inzake de -toelaatbare maxi mum snelheid buiten de bebouwde kom. Met een dergelijke maatregel zal de veiligheid op de buitenwegen alleen maar gediend zijn. Benadeeld wordt er niemand. Ook de jakkeraar niet, want hij kan er zijn leven mee rekken. Wie haast heeft, moet dan voortaan maar wat eerder van huis gaan. Een maximum van 120 k.m. per uur, zoals waarschijnlijk op de snelwegen zal worden toegelaten, brengt geen tijdverlies, alleen maar materiaalbespa ring mede. Want te veel automobi listen beseffen helaas niet, dat ver groting van de vaart een onevenredig hogere slijtage betekent aan eigen wa gen en aan de weg. Het is bedroevend te vernemen, dat de Rijksroetschbaan no. 13 (Rotterdam- Den Haag), die pas geheel hersteld is en op tweemaal drie rijstroken werd gebracht, in drie maanden tijd al weer golvingen is gaan vertonen als gevolg van het onverantwoord rossen, zelfs met zwaar beladen wagens. De jakkeraars hebben het aan zich zelf te wijten, dat hen enige zelfbeper king wordt opgelegd. Wie beheerst en rustig rijdt, zal van de nieuwe be- j paling straks niets merken. Niets in zijn nadeel althans. Wel in zijn voor deel hij zal langer en geruster ge bruik kunnen maken van gave wegen. Uit „Esperanto", het maandblad van U.E.A. (Universala Esperanto Associa tie) De Franse romanschrijver Jules Verne, wiens werken in zeer vele talen wer den vertaald, beschreef (let welin 1865) in zijn „De reis naar de maan" een reis, die van aarde tot maan 97 uren en 20 minuten duurde. De Russische raket in 1959 had één derde van die tijd minder nodig. Hierbij bedenken we, dat bij het leven van Verne de eerste stooomschepen de tocht Europa-Amerika volbrachten, in 1863, (over atoomschepen dacht nog niemand), en dat na de ballonopstijging van Montgolfier in 1783 nog geen ern stige poging was gedaan voor de lucht vaart. De idealist en pacifist Verne, belang stellend voor elke poging voor de voor uitgang der mensheid, sympathiseerde met Esperanto. In Amiens, waar Verne het middelnunt werd van alle ontwik kelde mensen in die stad, werd hij o.a. bevriend met sinjoro Tassencourt, die daar een Esperantogroep had ge vormd. Hij nam het erevoorzitterschap van de club aan en hij wilde een roman schrij ven, waarin Esperanto een goede beurt zou krijgen. Helaas hij stierf in 1905. Hij kreeg geen gelegenheid zijn roman te schrijven. En hij bleef zelfs onkun dig van het belangrijke feit, dat juist in 1905, te Boulogne sur Mer, het eer ste internationale Esperanto-congres werd gehouden, het eerste internatio nale congres zonder tolken. Voor dit jaar staat het 45e internatio nale Esperanto-wereldcongres op het programma, in Augustus te Brussel. 1?? NATUURZUIVER V OPWEKKEND VERKWIKKEND handcrème De Belgen zijn (ditmaal met reden) gebelgd op de Nederlandse regering, omdat deze, in strijd met de afspraak tussen Brussel en Den Haag om een gemeenschappelijke beslissing te ne men, al eenzijdig besloten heeft Lock- heeds Starfighter aan te kopen voor de luchtmacht. Nederland heeft dus niet willen over leggen met België. Nederland heeft ook verzuimd deze transactie als wapen te gebruiken in de strijd om de verlang de landingsrechten aan de westkust van Amerika, hetgeen een normaal zaken man wel gedaan zou hebben. Het ergst van alles is nog, dat de Fran sen de order niet krijgen, alhoewel zij hun Mirage, ondanks gedaan verzoek, niet leverden aan Indonesië, maar dat de Lockheedfabrieken, die nu onze mil joenenorder in de wacht slepen, wel machines aan Soekarno's luchtwapen afleveren. Misschien mogen wij dan volgens het contract in ons land in licentie de straaljagers bouwen, waarmee de In donesiërs straks Nederlands Nieuw- Guinea komen bespringen. De opkomst van de leden der afdeling Soest van de Nederlandsche Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde liet, voor de causerie met dia's van de heer G. F. G. Smit uit Rijswijk, nogal wat te wensen over en waarschijnlijk zijn de weersomstandigheden daar niet vreemd aan geweest. De heer Smit werd ingeleid door dr P. Felix, voorzitter van de afdeling, die herinnerde aan de oprichting van de afdeling in mei van het vorig jaar. De heer Smit, oud-Soestenaar, en le raar aan de tuinbouwschool voor meis jes „Huis te Lande" in Rijswijk, hoor de van deze oprichting en spontaan bood hij aan een causerie te komen houden over Franse tuinen. De voorzitter deelde mee, dat over en kele maanden gestart zal worden met een maandblad in betere uitvoering. Dit zal per lid per jaar 0,50 kosten en op de eerstvolgende algemene leden vergadering te Utrecht zal beslist wor den of er bij de contributie nog eens 50 cent zal komen ten bate van de vereniging. Daarmee zou het bedrag 8,per jaar worden. Het is dan nog aanmerkelijk minder dan de contri butie van de meeste verenigingen. De heer Smit toonde vele dia's van kastelen met parkaanleg, tuinen en stadsbeelden in Frankrijk. Parijs, Ver- sailles, Fontainebleau, Orleans, Tours en na de Franse reeks liet hij Holland se tuinen en parken zien, met als extra attractie afbeeldingen van tuinen in Soest-Zuid. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van vrijdag tot en met woensdag draait in het City-theater de film „Hoe zeg ik het mijn dochter Deze film bedoelt op eenvoudige, voor ieder begrijpelijke wijze in beeld en tekst begrip te wekken voor wat be doeld wordt met „sexuele voorlichting". Zij doet dit door het simpele verhaal tje van een jong meisje, dat in haar prille liefde, door onervarenheid als gevolg van gebrek aan voldoende voor lichting, te ver gaat en als haar ver loofde door een ongeluk om het leven komt, alleen de gevolgen van deze mis stap onder de ogen moet zien. Bij haar ouders kan zij met haar moei lijkheden niet terecht en zij wordt voorgelicht door een buffetjuffrouw, die niet beter weet te doen dan haar het adres van een aborteuse te geven. Het meisje grijpt dit laatste redmiddel aan en wordt in levensgevaarlijke toe stand bij haar dokter binnengebracht. Deze weet haar van de rand van de dood te redden en de ouders van het meisje ervan te doordringen hoezeer zij door gebrek aan begrip en verant woordelijkheidsgevoel tegenover hun dochter tekort zijn geschoten. Deze dokter is de centrale figuur in de film. Hij wijst de ouders steeds op de taak, die ze tegenover hun kind heb ben, maar zijn adviezen worden met spot en soms met geïrriteerdheid aan gehoord en blijven zonder uitwerking tot het te laat is en de loop der gebeur tenissen aantoont dat de dokter gelijk had. Zondagmiddag „De Fantastische Rit" met John Wayne en Claire Trevor. Het is een rit met een postkoets, waarin een dokter, die de stad moet verlaten, omdat hij meer drinkt dan goed voor hem is, Dallas, een meisje van lichte zeden, verbannen door de vrouwenbond, mr Gate Wood, een bankdirecteur, die er met het geld van de bank vandoor wil, mr Peacock, een reiziger in whis- key, mrs Mallory, die haar man wil bezoeken, mr Hatfield, een valsspeler en Ringo Kid een ontsnapte gevangene. De rit wordt fantastisch door een aan val van Indianen, die met heel veel moeite afgeslagen wordt. In de donderdag-cyclus „Het geheim zinnige leven van dr Faust", geïnspi reerd op het drama van Goethe en de opera van Gounod. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Baarn, Soest en omstreken, hield op dinsdag een bij eenkomst in hotel Zeiler te Baarn. Spreker was de heer Den Houter over „Een biologische zwerftocht door Ne derland". Aan de hand van een prachtige serie dia's toonde hij hoe dicht bij huis en op welk een klein stukje grond de schoonheid van het eigen land gevon den kan worden. Vooral de detailfoto's waren bijzonder fraai. Maar ook de beelden van de Bies bos en het natuurreservaat De Beer op het eiland Rozenburg gaven veel moois te zien. Wat nu nog één brok natuur is, is binnenkort waarschijnlijk een haven complex, eerste levensbehoefte voor de stad Rotterdam. Aan de ene kant ver lies aan natuurschoon door het op dringen van de stad, anderzijds de overdaad, die de natuur in vele geval len geeft om het voortbestaan van de soort te verzekeren. Nadat spreker nog enkele vragen had beantwoord, bedankte de presidente de heer Den Houter met enige welgeko zen woorden. De volgende bijeenkomst van deze ver eniging zal plaats vinden op Dinsdag 19 januari a.s., in het gebouw van Christelijke Belangen te Baarn, om 2.30 uur. Opgevoerd zal worden „Het leven wil het wel eens anders". Tekst Stella den Boer, regie mevrouw Her wig, muzikale begeleiding mevrouw Serrurier Schepper. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de artsendienst waargenomen door de artsen W. J. Schutte, Burg. Grothestr. 65, telefoon 2333 en G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, tel. 2667. Geopend is apotheek Soest, Soester- bergsestraat. KANTOOR GEMEENTEWERKEN. Het college van B. en W. stelt de raad voor opnieuw een krediet van 625000 gulden plus 58000 gulden voor grond- kosten beschikbaar te stellen voor de bouw van een kantoorgebouw ten be hoeve van Gemeentewerken. Dit was reeds in 1959 gedaan, maar de daar voor benodigde begrotingswijziging 1959 was weer ingetrokken. Voor het nieuwe krediet zal de begroting 1960 gewijzigd moeten worden. NEDERLANDS FABRIKAAT. De onderwijstentoonstelling „Verstandig dus Gezond" van de Vereniging Neder lands Fabrikaat zal van 20 tot en met 30 januari te zien zijn in de nijverheids school aan de Molenstraat. De tentoon stelling was reeds in Amsterdam, Am stelveen, Aalsmeer en Huizen. ZAKENNIEUWS. Woensdagavond is de slagerij, Soester- bergsestraat 12, die door de heer Th. de Rijk aan de heer C. G. v. d. Salm is overgedaan, heropend. De heer v. d. Salm, die uit Oegstgeest komt, is toe getreden tot de organisatie van keur slagers, hetgeen een waarborg is voor het leveren van de beste kwaliteit vlees en vleeswaren. Vele klanten van het bedrijf kwamen woensdagavond een kijkje nemen en kennismaken met hun nieuwe slager. Bloemen en bloemstukken gaven aan de ze heropening een feestelijk tintje. ONZE VOETBALCLUBS. B.D.C. en S.E.C. zullen wel beginnen aan een winterslaap van enkele weken, nu de vorst doorzet. B.D.C. kan dit in alle gemoedsrust doen, want de positie aan de kop van de ranglijst is bijna voor 100 °/o zeker. S.E.C. is uit de gevaarlijke zone weg, maar er dreigt nog enig gevaar. De stand in deze afdeling is Nautilus R.K.A.V.I.C. N.F.C. Neerlandia K.B.V. S.D.W. 16 25 15 23 15 19 16 17 16 16 16 15 S.E.C. 15 14 W.kr. S.N.L. 16 14 D.E.C. 16 12 Swift 15 11 T.O.G. 15 10 Z.S.G.O. 15 10 LEUK TONEEL IN ZONNEGLOREN. De toneelvereniging van het personeel van Zonnegloren heeft een opvoering gegeven van „Nicodemus en zijn scha duw" van Henk Bakker onder regie van de heer A. Slagmolen. De voorzitter van de personeelsver eniging van Zonnegloren, de heer G. Mol, deelde de aanwezigen mee, dat de opvoering van dit stuk niet alleen voor de leden van de personeelsvereniging was, maar voor alle personeelsleden. Hij sprak echter de wens uit, dat zij, die nog geen lid waren, zich zouden opgeven. Nicodemus v. d. Wal (G. Mol) is ma kelaar en hij trouwt met Josephine (mej. J. Balt). Meer omdat ze een ton bezit dan uit liefde en dit moet hij bezuren, want wat zij zegt moet ge beuren. Als hun dochter Hetty (Hilly v. d. Meerberg) de huwbare leeftijd bereikt heeft, laat ze met welgevallen het oog vallen op Frank van Tiel (K. Meijer), bediende op het makelaarskantoor van haar vader. Pa vindt het best, maar mama heeft hogere aspiraties voor haar dochten en Frank krijgt de kous op de kop. Jan Verburg (A. Dijkstra) en zijn vrouw Dora (mej. M. v. Horssen), fa milieleden van Nicodemus, vinden dat er iets gebeuren moet om de hoog hartige Josephine eens op haar nummer te zetten en dat gebeurt door het ver schijnen van de dubbelganger van Ni codemus (S. Brandsma). Voor hij ech ter de vrouw des huizes zo ongezouten de waarheid zegt dat ze capituleert, moet er nog heel wat gebeuren. De dubbelganger wordt ondergebracht in de keuken bij dienstbode Toos (mej. W. J. Keizer), die ook in het complot zit en de verwikkelingen zijn niet gering geweest, maar alleraardigst. Bij een bezoek van hypnotiseur Boudin (H. Figee) komt de echte Nicodemus onder zijn invloed en hij wordt zo flink, dat hij een paar bokshandschoenen aan trekt en zijn hele familie tot grote vreugde van het publiek de kamer uitbokst. Als de vrouw van de Schaduw (mej. L. Warnies) op het toneel verschijnt wordt het nog spannend ook, maar alles komt fijn op zijn pootjes terecht en Hetty kan haar Frans trouwen, omdat die tussen de vele verwikkelingen door aan een directeursplaats geholpen wordt. Na het langdurig applaus van de aan wezigen dankte de geneesheer-direc teur, dr Berghauser Pont, het gezel schap en beloonde de speelsters en de spelers met bloemen en sigaren. Een tweede opvoering vond inmiddels voor de patiënten van Zonnegloren plaats. VLEES VERKOOP. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. PROGRAMMA HUMANISTEN. De eerste bijeenkomst van de gemeen schap Soest-Baarn van het Humanis tisch Verbond zal op zondag 17 janua ri plaats vinden. Dan spreekt de heer F. Evers in hotel Zeiler over „De leeftijd der sterken bij de Humanisten". Op maandag 1 februari spreekt dr J. Houtgast van de Utrechtse sterren wacht in Oranjehof over een expeditie naar Ceylon. KOOP VAN GROND. Van de heer G. W. Waterkoort te Amersfoort zal 782 m2 grond gekocht worden, gelegen aan de Buys Ballot laan te Soesterberg, voor de prijs van 3000,—. Van de heer B. A. Swart, te Soest, zal 60 m2 grond gekocht worden, ge legen aan de Nieuweweg voor 240, De gemeente verbindt zich een afschei ding te maken en de watermeterput te verplaatsen. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag A.P.W.C. d—S.E.C. a, 3.15 uur. S.E.C. bH.V.C. c, 3.15 uur. S.E.C. cCobu Boys a, 3.15 uur. Gooi EB.D.C. A, 3.15 uur. Limvio aB.D.C. a, 2.15 uur. B.D.C. bR.K.B.V.V. c, 3.15 uur. S.D.O. dB.D.C. c, 3.15 uur. Zondag S.E.C. 1—R.K.A.V.I.C. 1, 2.30 uur. Amersf. Boys 3S.E.C. 3, 12 uur. Zeist 5S.E.C. 4, 2.30 uur. B.D.C. 1—D.O.S.V. 1, 2.30 uur. B.D.C. 2—A-.W. 3, 12 uur. Olympia 3B.D'.C. 3, 12 uur. Limvio 3B.D.C. 5, 2.30 uur. Hockey. Zondag Heren 4Voordaan 3, 12.30 uur, Schri. Dames 1Be Fair 3, 14 uur, Schr.1. Kampong 5Dames 2, 14 uur. Schaerweyde 2—Dames 2, 14 uur. Schaerweyde 3^Da'mes 4, 14 uur. Schaerweyde 2Heren 1, 14 uur. S.C.H.C. 8—Heren 2, 11 uur. Kampong 7Heren 3, 12.30 uur. Handbal. Zondag Zaalwedstrijden. B.D.C. 1Victoria 1, 14.30 uur. B.D.C. 2Spirit 3, 14.05 uur. B.D.C.-asp. 1S.D.O. asp., 12.15 uur. B.D.C.-asp. 2Sport Ver.-asp. 2, 12.50 u. D'e zaalwedstrijden gaan in elk geval door. INTREKKING UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soestgelet op artikel 37 der Woningwet brengt ter algemene kennis dat het raadsbesluit d.d. 21 januari 1959, afd. 1, nr 6692, aan gevuld bij raadsbesluit d.d. 21 oktober 1959, afd. 1, nr. 7312, tot intrekking van het plan van uitbreiding in hoofdzaak geldende voor het gedeelte der gemeen te, gelegen ten noorden van de spoor lijn Utrecht-Amersfoort,, voorzover be treft het gebied dat op de bij het eerst- vermelde raadsbesluit behorende kaart is aangegeven met een gele kleur, be grensd o.m. door de Dalweg, de spoor lijn Utrecht-Baarn, de Molenstraat en de Soester Engweg bij besluit van ge deputeerde staten is goedgekeurd d.d. 4 januari 1960„ 5e afd., nr. 551 '59/39. Soest, 15 januari 1960. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80, 's Gravenhage, om vergunning tot het uitbreiden van een benzine-intallatie door het bijplaatsen van een ondergronds reservoir met een inhoud van 6000 liter, alsmede een electrische aftappomp, op/in het perceel Eikenlaan 5, kada straal bekend gemeente Soest, sectie C, nr. 2382. Gedurende tien dagen na de dagte kening van deze bekendmaking be staat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het ver lenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 2 februari a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling bezwa ren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 15 januari 1960.

Soester Courant | 1960 | | pagina 10