Toen en nu> HET ANTI-SEMIETISME. VROLIJK BAASJE. WARM AANBEVOLEN KOUDE WENKEN. 1940 -1950 -1960 Jaarverslag van de Kamer van Koophandel. IN DE HOEK. Gemeenteraadsvergadering. VBÏJDAG 15 JANUARI 1960. SQESTEB(jTpl] Venchqnt iedere dinsdag en vrijdag. 38 JAARGANG N». K. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29 A. SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126156 Alle normaal en gezond denkende men sen zijn geschrokken en ontsteld van de thans plotseling weer opduikende anti- semietische kladdercampagnes. Zelfs in andere werelddelen. En al zullen wij dit gekladder hoofdzakelijk als een geestesziek verschijnsel moeten zien, af komstig van leeghoofdige verwatenen, die hun geldingsdrang tot uiting wil len laten komen en daarvoor dan maar weer het aloude anti-semietisme ter hand nemen, er blijkt toch ook uit, dat de anti-Joodse tendenzen er nog altijd zijn en er maar weinig voor nodig is om er een opmerkelijke rel van te maken. Ook de eigen Joodse staat Israël wordt het niet gemakkelijk gemaakt zich in de wereld te handhaven. De Arabieren beschouwen de Israëlieten als doods vijanden en de Arabische staten gaan zich binnenkort weer beraden hoe zij de Joden weer uit Israël zouden kunnen verdrijven. Nieuwe Arabische agitatie dus tegen de in 1948 gestichte staat, die echter tot grote internationale pro blemen aanleiding kan geven. Zo kunnen problemen geschapen wor den, die een ernstige bedreiging voor de wereldvrede gaan vormen. Want door de antisemietische uitingen in Duitsland wordt de regering Adenauer mede in een kwaad daglicht gesteld en daarmede de positie van het westen verzwakt. De Arabische agitatie tegen Israël brengt vooral de westelijke grote drie in een moeilijk parket, want de vestiging van deze staat is een gevolg van een meer derheidsbesluit van de algemene verga dering der Verenigde Naties in 1947, zodat men een eventuele aanval op Is raël niet kan negeren. Het westen heeft echter belangrijke oliebelangen in het nabije oosten en wil dus ook met de Arabische staten een zo goed mogelij ke verstandhouding onderhouden. Rus land zou wel graag zien, dat die ver standhouding eens minder goed werd en zal de Arabische agitatie dus zeker niet tegenwerken. Wie de roman „Exodus" leest, van Leon Uris, ziet welke ontzaglijke tegen werkingen de Joden al hebben moeten overwinnen eer de erkenning van de staat Israël tot stand kon komen. Het was hun enige kans om ergens ter we reld een eigen staat en een eigen be staan te kunnen opbouwen en met heldenmoed en een onverzettelijke wil hebben zij deze kans aangegrepen en verdedigd. Tegen de aanslagen en de oorlog van tientallen malen sterkere Arabische legers hebben zij stand ge houden. De internationale verwikkelin gen dwongen hen wel om een onna tuurlijke landsgrens te aanvaarden, maar wat hun overbleef hebben zij met hand en tand verdedigd en dit stuk land in tien jaar tijds tot ont wikkeling gebracht. Het anti-semietisme is door dit hel dendom niet uitgeroeid. Het meest op merkelijke is wel, dat dit - behalve in de bij Palestina belanghebbende Ara bische volken - vooral tot uiting komt in de zogenaamde christelijke wereld, wier godsdienst toch uit het Joodse volk is voortgekomen. Telkens weer zijn de Joden, vooral in het oosten van Europa, tot zondebok ken gemaakt voor een slechte gang van zaken in zo'n land, om de bevolking een uitlaat te verschaffen voor haar opgekropte gevoelens. Maar al zijn er miljoenen joden door progroms en open lijke vervolgingen ter dood gebracht, het grote wonder is, dat dit volk nim mer geheel ten onder gaat, zich ook nimmer volkomen assimileert met een ander volk, zoals andere volkeren toch wel zijn verstrooid en praktisch opge houden hebben te bestaan. Anti-semietisme getuigt altijd van een gebrek aan zelfbewustzijn, van een minderwaardigheidscomplex, waar de ware christen zeker geen aanleiding toe heeft. Uit de christelijke wereld dienen daarom de felste protesten op te gaan tegen deze uitingen en zeker ook tegen alles wat het vredelievende bestaan van de Joodse staat bedreigt. Een 76-jarige inwoner van Soest had het blijkbaar koud en hij ver warmde zich zo grondig met ster ke drank, dat hij op Nieuwerhoek voor het wachthuisje van de bus neerplofte. Een chauffeur van de bus van Tensen bleek een overmaat aan service in zich te hebben en hij zorgde ervoor dat de grijsaard vei lig in de bus en enkele minuten later op het politiebureau kwam. Daar werd het vrolijke baasje liefderijk voor een nacht opge nomen en na een ontbijt mocht hij de volgende morgen vertrekken met het advies zich voortaan wat minder inwendig te verwarmen. Als zich 't kwik des thermometers Ondemullerig gedraagt, D'enkt u er dan om, dat uw aandacht In 't bijzonder wordt gevraagd Voor uw brave waterleiding, Want, bevriest zo'n brave buis, Dan krijgt U, da's nog véél erger, De loodgieter in uw huis. Deze vrind zoekt eerst één gaatje, Dan vindt hij er nog één bij, Daarbij komt nog vaak een derde Een drievoudig karrewei, En vergeet ook niet de dieren 't Moe en warm getrokken paard Is toch op zijn minst genomen Wel een stukje deken waard. En vergeet ook niet de vogels, 't Hongerige zangerskoor Geer hun voorschotvan de zomer Zingen zij er dankbaar voor. En vergeet uw medemens niet, Die daar trappelt voor uw deur Buiten gierende noordooster, Binnenthee of koffie-geur CLINGE DOORENBOS. 1960. In de tweede week van 1960 werd de S.D.-er Berendsen, die veel te vroeg vrijgelaten was, weer ingesloten, omdat meneer zich niet wenste te hou den aan de voorwaarden, waaronder hij was vrijgelaten. Italië won de voetbalwedstrijd tegen Zwitserland met 3-0 en de Nederlandse Oud-strijders protesteren bij de minis ter-president, omdat de oud-arrestant Schmidt nog steeds geen passende be trekking heeft. In Amerika eiste een vliegramp 35 levens en een vermaard antropoloog verklaarde dat de 59-jarige Anna An- derson inderdaad de jongste dochter van de vermoorde Czaar Nicolaas is. Over de aanslag op de vrouwelijke hoogleraar te Wageningen kwamen de kranten nog niet uitgeschreven en het slachtoffer kwam er slechter af dan de dader, want in Wageningen schijnt men de daad wel af te keuren, maar overi gens te vinden, dat de hooggeleerde da me wel eens een lesje nodig had. Ook over de dood van Coppi was men het nog niet eens en men vroeg zich af of hij wel een juiste behandeling gekre gen had. Brigitte Bardot kreeg een zoon. De Belg Vingerhoedt werd op nieuw Europees kampioen driebanden en Abe Lenstra werd voor een week geschorst. Tien jaar geleden zouden de Friezen voor dit feit een revolutie ont ketend hebben, maar Abe stelt nu als voetballer niet zoveel meer voor. Ne vil Shute overleed en tijdens een jachtpartij werd niet een hert door een jager gedood, maar een jager door een hert. D'e week besloot met een dijkdoor braak in de Zaanstreek. 1950. In de tweede week van 1950 hield de vrouw van de Chinese Maar schalk Tsjang Kai Sjek een radiorede, waarin zij haar verdriet uitte over het erkennen van de communistische rege ring van Mao Tse Toeng door de vrije wereld. Ze zei„Schaamt u Gij hebt de ziel van een natie verkocht voor een handvol zilverlingen". Met 71 stemmen voor en 29 tegen aanvaardde de Tweede Kamer het wets ontwerp inzake de souvereiniteitsover- dracht van Indonesië. Alle 100 kamerle den waren inderdaad aanwezig. De A.R. en de S.G.P., de heer Weiter en 5 le den van de C.H.U. stemden uit over tuiging tegen, de communisten alleen omdat ze nu eenmaal altijd tegen de meerderheid ingaan. De economische politierechter eiste zware straffen tegen de oud-burgemees ter van Soest, Zeist en Den Haag, mr Visser en zijn ex-secretaris W. Bos, die het deviezenbesluit overtraden. Mr Vis ser kreeg 6 maanden gevangenisstraf en 20.000,boete. Kapitein Westerling voerde op eigen houtje een oorlog in Indonesië met een leger van 20.000 man, maar spoedig zou hieraan een einde komen. 1940. In de tweede week van 1940 behaalden de Finnen voor de derde maal een overwinning op de Russen bij Suomussalmi en daarmee werd een buit van vele tanks, kanonnen, luchtdoelge schut en andere wapens veroverd. En de wereld verheugde zich over dit succes. De 72-jarige maarschalk Manner- heim vroeg opnieuw hulp in de strijd te gen de Bolsjewieken en met duizenden kwamen ze uit alle landen om het dap pere Finse volk tegen de overweldiger te helpen. Het Nederlandse departement van defensie bestelde zes onderzeeboot ja gers, die nog lang niet klaar waren, toen Duitsland in mei ons land binnenviel. De Britse minister-president Neville Chamberlain hield een radiorede, waarin hij nadrukkelijk veTklaarde, dat Enge land de oorlog zou voortzetten tot de vernietiging van het Duitse leger. Josef Goebbels antwoordde, dat het de Engelsen niet te dom was om de ver nietiging van het leger en de partij, maar van het Duitse volk. En de Duit sers geloofden dit helaas. Hedenmiddag heeffl de heer H. van Galen Last, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en omstreken te Amersfoort een nieuwjaarsrede uitgesproken, waar in hij een gedetailleerd overzicht gaf van de bedrijvigheid in het gebied van deze kamer. Het jaar 1959 was voor het bedrijfs leven over het algemeen een goed jaar, waarin de opgang in de conjunc tuur, zoals deze in 1958 inzette, met de voortschrijding van het jaar een steeds sterkere stijging vertoonde. Merendeels lagen de omzetten hoger. De beroepsbevolking nam toe en in Amersfoort, zowel als in Soest nam de geregistreerde arbeidsreserve af om dat veel meer mensen dan in 1958 ge plaatst konden worden. D'e arbeids markt was echter niet zo overspannen als in 1957. Verontrustend is echter de situatie op de vrouwelijke arbeids markt. Van verschillende kanten - en ook uit Soest - gaan stemmen op tegen een verdere uitbreiding van het indu striële apparaat, uit vrees dat door ge brek aan arbeiders de economische ont wikkeling van de reeds gevestigde be drijven teveel zal worden geremd. Zo wijst het te Soest gevestigde indu strieel bedrijfsleven op de moeilijkhe den, die de personeelswerving met zich brengt wegens de nabijheid van ver scheidene grote ondernemingen in Hil versum en Utrecht, die uiteraard aan hun werknemers op het gebied van re creatie en ontspanning meer kunnen bie den dan de Soester kleine en middel grote bedrijven. De oprichting van enige goede zalen in Soest, waar culturele en gezelligheidsverenigingen aktief kunnen zijn, zou voor de ook zo nodige verbe tering van het industrieel klimaat een waardevolle bijdrage betekenen. Ook in Soest is het afgelopen jaar duidelijk voortgang gemaakt met de mo dernisering en uitbreiding van winkel panden en winkelinrichtingen. Voor het gehele gebied van de Kamer geldt, dat over het telefoonverkeer in het afgelopen jaar betrekkelijk weinig klachten zijn gehoord, in tegenstelling tot andere jaren, maar met het district Amsterdam ligt dit ongunstiger dan met Utrecht, vooral wat betreft de aanslui tingen die Soest nog nodig heeft. Het jaar had voor de ceramiek- en aar dewerk-industrie een bevredigend ver loop en de omzet nam toe. Ook de ver vaardigers van betonartikelen zijn niet ontevreden. Over het algemeen was er een schaarste in sommige bouwartike- len. De technische keramische industrie heeit zich in 1959 duidelijk hersteld na de te ruggang van 1958. De stijging in de vraag naar fotogra fische artikelen zette zich in het afgelo pen jaar onverminderd voort Deze be langstelling werd nog geaktiveerd door de gelukkige introductie van een aan tal nieuwe artikelen. Hierdoor namen zowel de afzet in het binnenland als de export aanmerkelijk toe. Ook de optische industrie is tevreden over de gang van zaken. De grafische industrie boekte een zeer bevredigend jaar. Voor de metaalbedrijven, die zich bezighouden met ketelbouw, airconditio ning en koeltechnische apparaten, was 1959 een matig jaar, waarin de omzet slechts bescheiden groeide. De perso neelsvoorziening was zeer onbevredi gend en ook de voorziening van sommi ge materialen bood moeilijkheden. De naamplatenfabrieken hadden een gunstig jaar en de fabricage van in dustriële- en huishoudelijke artikelen verliep nog voorspoediger dan werd verwacht. De groothandel in ijzerwaren, gereed schappen, haarden, kachels en huis houdelijke artikelen meldt een voort gaande stijging van de omzetcijfers. Het carosserie-, reparatie- en autospuit bedrijf bleef - mede door de toegeno men concurrentie - in zijn bedrijfsre sultaten iets achter bij 1958. Ook in deze branche was de personeels voorziening precair. D'e omzetten in de transportbedrijven lagen ongeveer op hetzelfde peil als in 1958. Voor 1960 wordt eenzelfde ont wikkeling verwacht. De gang van za ken bij de touringcarbedrijven was be vredigend. De berichten uit de horeca-sector zijn zonder uitzondering gunstig. De omzet ten bewogen zich in stijgende lijn. He aantal hotelgasten bleef over het alge meen constant, maar het pension-we zen vertoonde een terruggang. De algemene indruk is, dat het jaar 1959 voor de detailhandel gunstig geweest is In de kledingbedrijven was de afzet van mantels en mantelcostuums door de warme zomer onbevredigend. Over het algemeen is er meer vraag naar be tere kwaliteiten en de nieuwe procédés als terlenka, draion enz. zijn zeer in trek. Er was een grote afzet in japon nen door het fraaie zomerweer. Over de gehele linie heerst bij de de tailhandel tevredenheid over het afge lopen jaar en de vooruitzichten voor 1960 zijn niet ongunstig. Met de verklaring van onze vertegen woordiger in de U.N.O. over het apart- heidsvraagstuk in Zuid-Afrika maken we een goede kans een goede vriend te verliezen. Deze volkomen onverwachte aanval op een bevriende mogendheid, onverwacht, omdat Zuid-Afrika op z'n minst had mo gen verwachten dat wij ons niet met de zaken van een ander bemoeien, heeft bij de Zuid-Afrikanen een slechte in druk gemaakt. Wij matigen ons aan een oordeel uit te spreken over verhoudingen in een land, waarvan wij maar weinig weten en ons waarschijnlijk nooit in verdiept hebben. Er wordt gepraat over Bantoes, Zoeloes en Hottentotten alsof het over Friezen, Groningers of Urkers gaat, zonder dat we iets weten hoe de verhoudingen zijn gegroeid in de 350 jaar, dat de Zuid- Afrikanen het land tot ontwikkeling brachten. Gemakshalve of moedwillig wordt over het hoofd gezien, dat de Zuid-Afrikanen 350 jaar geleden in een land kwamen waarin niemand brood zag, noch Bantoe, noch Zoeloe, die overigens veel noordelijker huisden. Doordat ik van kennissen in Zuid-Afri ka weieens kranten gezonden krijg, weet ik, dat er iets groeiende is om met de Bantoe, Zoeloe enz. tot een vergelijk te komen. Dat is in Den Haag natuurlijk ook be kend en het had ons daarom gepast ons buiten deze, voor Zuid-Afrika zo netelige kwestie te houden. Het komt me onbegrijpelijk voor, dat onze minister Luns zijn vertegenwoor diger in de Uno toestemming gaf de onverkwikkelijke dingen over Zuid- Afrika te zeggen. Laten de mensen, die zo vlug klaar staan met hun mening over Zuid-Afrika (en over de Belgische Congo) eens bedenken wat er van In donesië terecht is gekomen. Daar is toch wel leergeld betaald, dacht ik. H. OEKMAN. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeen geroepen tegen woens dag, 20 januari, 's avonds te 19.15 uur, ter afdoening der navolgende agenda 1. Ingekomen stukken a. besluit van gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 21 december 1959 tot met goedkeuring van verlenging van ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning Sterrenbergweg b. verzoek van ir. A. de Leeuw inzake de bouw van een atelier op het per ceel Vosseveldlaan 6a door P. Oly slager met voorstel om te berichten conform de ter inzage gelegde concept- brief c rapport van het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen der vereniging van nederlandse ge meenten met voorstel deze voor ken- nisgeving aan te nemen. 2. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van rechten voor het ledigen van beer- en zinkput ten in de gemeente Soest. 3. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een crediet voor de aanschaf fing van a. nieuw meubilair voor de openbare school voor g.l.o. in de Kerkebuurt b. een schrijfmachine ten behoeve van de openbare u.l.o.-school. 4 Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de stichting Engendaal- school ten behoeve van de aanschaf fing van meubelen voor de van der Huchtschool voor g.l.o. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een crediet voor de aanleg van een middendrukleiding en het maken van doorverbindingen met regulateurs op het bestaande gasbuizennet. 6. Voorstel tot aankoop van a. grond op de Soester Eng van W. L. van Logtensteijn. b. grond aan de Buijs Ballotlaan van G W. Waterkoort. c. grond ter verbreding van de Nieuwe- weg van B. A. Swart. 7. Voorstel tot vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare u.l.o.-school voor het jaar 1960. 8. Voorstel tot het benoemen van een handwerk-onderwijzeres aan de open bare u.l.o.-school. 9. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijnen van de onbewoon baar-verklaarde woningen Nieuweweg 29 en 31a. 10. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van een nieuw kantoorgebouw voor de dienst van gemeentewerken. 11. Voorstel tot verhuur van grond, gelegen nabij de Bosstraat aan de „Stichting tot behartiging der belan gen van de te Soest gevestigde padvm- dersgroepen, enz." 12. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van een politiepost, een hulpsecretarie, een post kantoor en vier bovenwoningen te Soes- terberg. 13. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Acacialaan, aan de P.U.E.M. N.V. 14 Voorstel tot het garanderen van een geldlening op grond van het^ besluit „Bevordering Eigenwoningbezit BOUW IN SOESTERBERG. Op 19 november 1958 werd door de raad besloten een krediet te verlenen van 269.800,voor de bouw van een politiepost met hulpsecretarie, een post kantoor en vier bovenwoningen te Soes- terberg. De plannen hiervoor zijn ge wijzigd, zodat het besluit ingetrokken Bij de nieuwe plannen is de centrale ver warming in het postkantoor vervallen en er zijn verschillende versoberingen aan gebracht. Hierdoor worden de bouw kosten lager en de huur, die de F. Li- moet betalen eveneens. Deze zal nu 175per maand bedragen en hier- mee kan de P.T.T. zich verenigen. Ook in de vier woningen zal de centrale verwarming vervallen. In het trappen huis zal goedkoper materiaal gebruikt worden. Voor de bouw van deze wonin gen kan echter niet op rijkspremie ge rekend worden, zodat de huur 10 per maand zal zijn. De kelder onder het politiebureau zal komen te vervallen, zodat er een af zonderlijke ruimte voor de centrale verwarming gemaakt moet worden. De hulpsecretarie is bij de nieuwe plannen groter geprojecteerd. De totale kosten zullen echter 40.000,- minder be dragen, zodat het college de raad een krediet van 230.000, vraagt.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1