OPRUIMING J. Hoppenbrouwers V Garage Stam mMtr- Soest voor 30 jaar. r 1. in ik VRIJDAG 15 JANUARI KOOPJES VOOR DAMES EN HEREN ZIET DE ETALAGES Naast de apotheek Van Weedestr. 44 DAUPHINE mm Tweed een ideale stof voor de winter. - f v V y-A* - Wh L Handen en Lippen Jaarvergadering N.C.V.B. Soest-Zuid. DERDE BLAD eervliet UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Dertig jaar geleden boden de ge meentelijke inkomstenbelasting en de hoge straatbelasting nog wel eens re den tot mopperen en dat gebeurde dan door ingezonden stukken in de krant. Zo vroeg een meneer zich af of in Soest niet veel meer betaald werd dan in andere gemeenten en daaraan kop pelde hij de vraag wat de gemeente voor die hogere belasting eigenlijk bood. Niets, of beter gezegd niets bij zonders. Wij hebben geen bad- en zweminrichting, geen behoorlijke rio lering, maar wel duur licht en wat wij ons in Soest moeten aanschaffen in het bijzonder de dagelijkse be hoeften - moeten we duur betalen. Willen we eens naar een schouwburg of naar een concert dan zijn er geen behoorlijke vervoersmiddelen, laat staan nog de hoge kosten om er te ko men. Wanneer ons dan nog bovendien het vel over de oren gehaald wordt door de zware belastingen, dan ligt het toch voor de hand, dat zij, die niet door zaken aan Soest gebonden zijn, zo snel mogelijk uit dit Eldorado trachten weg te komen. Aldus de mopperende meneer, dertig jaar geleden. Mejuffrouw Tonie Nieuwenhuis kwam het in Soest voor de dieren op nemen en dat deed ze op een vreemde manier. Dat ze vivisectie niet prettig vond kon niemand haar kwalijk ne men, maar dat ze een serum tegen ziekte onzin vond wel. Ze meende het bewijs te kunnen leveren door te ver klaren dat niemand van de aanwezi gen cholera had, hoewel die gelukkig nooit een inspuiting tegen deze ziekte gekregen hadden. Een listig meneer stond op en zei dat ook niemand bak- kers-ekseem had, omdat er geen en kele bakker onder de toehoorders was. Dertig jaar geleden waren er nog zwervers langs de wegen en zelfs zwerf sters. Zo'n dame werd opgepikt en in de cel gestopt omdat ze dronken langs de weg flaneerde. De politieverordening werd gewij zigd en voortaan zou de politie kun nen optreden tegen de eigenaars van honden, katten en pluimvee, wanneer dit gedierte met blaffen, mauwen, ka kelen of krijsen teveel lawaai maakte. Over de varkens was ook geklaagd. Het knorren viel wel mee, maar de geur die ze verspreidden had erg veel van stank weg en hiertegen moesten ook maatregelen genomen worden, vonden sommige raadsleden. Je kunt tegenwoordig gemakkelij- ker een ton in een voetbalpool winnen dan een volledige vergunning krijgen. Dertig jaar geleden was het heel ge makkelijk zoiets te bemachtigen. Een kok en een landbouwer vroegen een vergunning aan en in de raad protes teerde niemand. „Dat steeds te laat komen op feest avonden en vergaderingen is een Soes- ter ziekte". Zo eindigt een verslag uit januari 1930. In januari 1960 is nog steeds geen geneesmiddel tegen deze kwaal gevonden. Natuurlijk werd deze zin direct beantwoord met een brief van een lezer, die schreef dat een ver gadering te laat begon als je op tijd was en op tijd begonnen was als je per ongeluk eens te laat was. Diverse dameskousen waren voor 29 cent in de uitverkoop gegooid. Er staat echter niet bij of dit per paar of per stuk is. Zomerborstrokken kostten in de winter maar 75 cent en voor een enkel kwartje per uur kon men les nemen in nuttige en fraaie handwer ken. Sokken kostten maar 30 cent per paar en een katoenen opknoop-pakje slechts 90 cent. Een flink dagmeisje had men voor 3 of 5 gulden per week. Een beschaafd heer zocht kennisma king met een nette juffrouw van mid delbare leeftijd. Dat deed hij per ad vertentie en hij zette erbij, dat hij geen bezwaar had tegen kleine gebreken. Het zal wel niemand duidelijk geweest ziin wat hij daarmee bedoelde. Een hele grote mond kan men moeilijk een klein gebrek noemen, maar misschien heeft die beschaafde meneer het slecht getroffen met die kennismaking. Met hoofd-eau de cologne „Roze marijn" kreeg je een heerlijk geurend hoofd en in de advertentie stond, dat het ook prima was om ongenode gas ten op kinderhoofdjes de stuipen op het lijf te jagen. Een deskundige vroeg zich af of er geen betere chauffeur op de brandweer auto geplaatst kon worden, want die man was meer sloper dan bestuurder. LUCHTVERING PRIJS V.A. 5650, Nieuwerhoeksplein 1 Telefoon 2850 Soestdijk. Een vooruitziend man schreef dat hij helemaal niets tegen gepensioneerden had, maar dat Soest eens moest probe ren andere mensen aan te trekken dan bejaarden, die hier kwamen stil leven, want het was reeds algemeen be kend dat deze de middenstand weinig winst opleverden. Hij vroeg om nijverheid en industrie, maar van verschillende kanten werd geprotesteerd, want Soest moest bos en duin blijven met hier en daar een huis je. Van fabrieken en arbeiders zou men niets dan last en lawaai krijgen. Cirkus Roberti kwam naar Soest en bracht Hans Siegfried mee, die ten gerieve van het hooggeëerd publiek een stuiver doormidden beet en even met duim en wijsvinger van een spij ker een schroef draaide. Hij beurde een aantal knapen tegelijk op en haalde nog enkele krachttoeren uit, waarna hij moedige jongens verzocht een rob bertje met hem te vechten. Niemand meldde zich. fS* iV": -~e r In het koude jaargetijde is onze mantel onze steun en toeverlaat. Er is geen seizoen waarin de mantel zo onze trou we metgezel is. D'aarom mogen we aan onze winter mantel ook wel bijzondere eisen stellen. Mantelstoffen zijn er te kust en te keur, alsook mantels in alle moge lijke denkbare ontwerpen. Toch is het zo, dat de gebruikte stof voor een be langrijk deel bepaalt binnen welke grenzen de couturier met zijn ont werp moet blijven, of liever gezegd is het natuurlijk omgekeerd. Het ont werp is er en dan wordt er gezocht naar een geschikte stof. Tweed is een stof waarvan men graag mantels maakt. Wollen tweed is een zeer sterke stof en zit bovendien heer lijk warm. Ideaal dus voor winterman tels. Maar tweed is bovendien een stof, die bepaalde eisen stelt aan het mo del. D'e mantel moet eenvoudig of sportief zijn, dat is wel het beste. Ons model toont hier een mantel van wollen tweed vervaardigd. Het is het type van een reismantel in Engelse stijl. Eenvoudig van lijn, zonder bij zonder opvallende dingen, of het zou het kleine zwart fluwelen kraagje moe ten zijn, dat voor een prettige afwis seling zorgt. Zo'n eenvoudige tweedjas is oersterk, zit lekker warm en kleedt keu rig af. Het is een mantel zonder bij zondere pretenties, doch waarmee men overal kan verschijnen. Echt een kle dingstuk voor dames die degelijkheid op prijs stellen. De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Soest-Zuid, heeft woensdag avond in gebouw Elthto, de jaarverga dering gehouden. De leden en de afgevaardigden van de zusterverenigingen Baarn en Soest- dijk werden verwelkomd door de pre sidente, mevr. Muurling, die na de ope ning met gebed en schriftlezing een meditatie hield over enkele verzen uit de Psalmen en de Openbaringen. De secretaresse, mevr. Van Riemsdijk, las het jaarverslag. Een jaar geleden had de afdeling 150 leden. Door ver trek en emigratie vielen er 29 leden af. Er kwamen 15 nieuwe leden bij, zodat de afdeling thans 136 leden heeft. Mevr. Walraven, de penningmeester - resse, gaf het financieel overzicht, waar uit bleek dat er een batig saldo is. De presidente dankte de secretaresse, de penningmeesterresse, de tweede pen- ningmeesteresse, mevr. Veenendaal en de dames Verspuij en Deelen, leden van de kascommissie. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden de dames Brood en Floor be noemd. Mevr. v. Kooten bracht ver slag uit namens de ziekencommissie. Er zijn 16 zieke leden bezocht en met kerst mis zijn er 58 schaaltjes fruit bezorgd bij zieken, bejaarden en thuiszittenden. Mevr. Berghauser Pont wekte de leden op te zorgen voor een prettige en ge zellige omgang, ook buiten de verga deringen en zij verzocht de leden elkaar eens op te zoeken. Mevr. v. d. Wal, mevr. De Wind en mevr. Walraven traden af als bestuurslid. Van tolkster van negro-spirituals. Als eer ste zong zij „Jezus", het lied waarin de aanbidding een grote plaats inneemt. Daarna het verhaal uit het Nieuwe Testament, waarin de ontmoeting van Jezus met de Samaritaanse vrouw be schreven wordt. Evenals bij „The Gospel-train" was de begeleiding van dit lied bijzonder sug gestief. „The Mariners", twee blanken en twee negers zongen „Let us brake bread to- gether in our knees" en tot besluit het juichende lied dat verhaalt van Chris tus wederkomst, waarin de gehele kos mos betrokken zal zijn. Mevr. Simons de Ruyter bood de pre sidente een voorzittershamer aan en na dank aan ds Poort voor het gebodene, eindigde deze met gebed. LEDIGEN VAN PUTTEN. Voor de eerste maal betaalt men in een belastingjaar 10,wanneer men door gemeentewerken een put laat ledigen en voor de tweede maal slechts 3, Slimme mensen geven zich daarom te gen het eind van het belastingjaar op voor een tweede maal en hebben er geen bezwaar tegen dat ze lang moeten wach ten, omdat ze slechts het lage tarief op het oog hebben. Door deze wijze van handelen komen spoedgevallen echter wel eens in het gedrang, zodat de ver ordening gewijzigd zal worden. De belastingschuldige zal moeten aanto nen, dat hij recht heeft op lager tarief omdat de tweede lediging binnen het jaar plaats vindt. BRANDWEER EN POLITIE KAARTEN. Op initiatief van de vrijwillige brand weervereniging werd een kaartavond gehouden tussen leden van de brand weer en de politie, in de kantine van de brandweer aan de Lange Brink- weg. De heer J. Groart verwelkomde de 32 kaartlustigen en deelde mee, dat er VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 15 JANUARI 1960. om een wisselbeker gespeeld zou wor den. Wie deze driemaal wint mag de trofee houden. De totaal uitslag wees uit, dat de poli tie deze eerste ontmoeting won. Er wer den 62576 punten behaald tegen de brandweer 57604. De individuele uitslagen waren Brandweer 1. G. Veenendaal 4061. 2. N. Voet 4034. 3. D. Frits 3988. 4. H. Kamphorst 3972. 5. J. Groart 3948. 6. W. Brouwer 3863. 7. J. Wiggermans 3819. Politie 1. A. W. Voet 4818. 2. W. Terhaar 4790. 3. P. J. Bergman 4140. 4. R. ten Hove 4067. 5. R. v. d. Heuvel 4001. 6. K. v. d. v. d. Veen 3996. 7. C. van Wijngaarden 3995. BEROEPEN TENTOONSTELLING. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Soest zal in de eerste helft van februari 1960 te Baarn en in de tweede helft van februari 1960 te Soest een beroepenten- toonstelling organiseren. De leerlingen uit de hoogste klassen van de onderwijsinrichtingen zullen op deze expositie worden rondgeleid in groepen van 12 tot 15 personen. Zij ontvangen voorlichting over een groot aantal beroepen en er wordt ge legenheid geboden vragen te stellen. In 1958 zijn soortgelijke tentoonstel lingen gehouden en de belangstelling van de scholieren is toen groot geweest. Daar de beroepskeuze, mede door het grote aantal beroepen, zo veel moeilij ker is geworden en er ook dikwijls problemen bestaan bij het volgen van een juist gerichte opleiding, worden ook de ouders in de gelegenheid gesteld tijdens de avonduren deze tentoonstel lingen te bezoeken. Nadere bekend makingen volgen nog. IN VIJFTIG JAREN hebben de boortoestellen voor slecht horenden een geweldige ont wikkelingdoorgemaaktWij hebben deze ontwikkeling op de voet ge volgd en beschikken over de modernste en meest geperfektion- neerde hoortoestellen, hoorbrillen en oorhangers van de beste fabri katen VAN OUD 1910 TOT NIEUW 1960 hora Vraagt gratis brochure' KEIZERSGRACHT 111 -TEL. 37728 JAN EVERTSENSTR. 36 - TEL 186567 AMSTERDAM r? A -"n h .w l"eo k N1EUWEWEG 97 TELEFOON 2543 hen was alleen mevr. Walraven aanwe zig. Zij ontving een boek. Mevr. Simons de Ruyter zal haar taak als penning- meesteresse overnemen. Ook mevr. Fop- ma werd in het bestuur gekozen. Na de gezellige pauze kreeg ds J. J. Poort uit Tilburg het woord voor zijn causerie over Zingend Geloof". Er wer den grammofoonplaten gedraaid, waarbij een toelichting gegeven werd. Ds Poort zei in zijn inleiding dat velen behoefte hebben aan zingend geloof, vooral omdat het wereldgebeuren en de eigen gedragingen meestal weinig reden tot zingen geven. Het zingend geloof richt zich echter tot God. De 13-jarige Lauri London zong als eerste lied „He's got the whole world in His hands", waarin tot uitdrukking komt, dat God over alles regeert. Het tweede lied „The Gospel-train" gaf een indruk van de primitieve wijze waarop de neger de wederkomst van Christus ziet. Het is een negro-spiritual, ontstaan in de slaventijd. Een van de dingen, die de slaaf wenste, was het rijden in een trein, zodat de trein in dit lied een grote rol speelt bij de wederkomst van Christus. Mahala Jackson is de beste ver- Huurder of onderhuurder en zijn huur- bescherming. De eigenaar van het huis dat wij be wonen, bewoont de bovenverdieping en wij hebben het benedenhuis gehuurd. Nu beweert de eigenaar, dat wij onder huurders zijn. Naar onze mening zijn wij gewoon huurders. Als de eigenaar evt. het huis gaat verkopen, kunnen wij dan blijven wonen Wij hebben een woonruimtevergunning van de gemeente. Aldus de problemen van G. M. S. AntwoordUw standpunt is juist. De eigenaar is tevens verhuurder en heeft met u een huurovereenkomst aangegaan waarin u de huurder bent. Als de eigenaar tot verkoping mocht overgaan moet u biezonder oppassen met een evt. huuropzegging. Deze moet u naast u neerleggen, zodat automatisch de regelen van de huurbescherming op u als huurder van toepassing worden. Na de evt. verkoping kunt u, als de be langenafweging tussen u en de nieuwe eigenaar in uw nadeel uitvalt, pas na drie jaar gedwongen worden tot ont ruiming over te gaan. Voor de goede gang van zaken adviseren wij u t.z.t. op deze kwestie terug te komen als u het vuur na aan de schenen wordt gelegd. Tegemoetkoming in de bouwkosten. Ik heb een oud huis gekocht en dit ge heel opgeknapt voor wel 4000, Op zolder zijn er twee slaapkamers bij gekomen, een nieuwe trap is aangelegd, nieuwe vloeren enz. Kan ik terzake een tegemoetkoming van de gemeente krij gen, vraagt V. S. Antwoord Wij vrezen dat u denkt aan de tegemoetkoming, die 'n gemeente kan geven wegens verbouwingskosten met het doel de woning geschikt te maken voor bewoning door meer gezinnen. Als u dat denkt, dan zit u er naast, want dat hebt u met uw verbouwing waarschijnlijk niet bereikt. Geen rustig huurgenot. Ik ben huurder van een woonhuis met erf. Er is een huurcontract. Kan nu de verhuurder, vóórdat de huurtermijn is verstreken, zomaar mijn grond op eisen Hij wil er een ander huis neer zetten en heeft de vergunning al. Al dus A. V. Antwoord De verhuurder moet zich houden aan een van zijn hoofdver plichtingen, n.1. dat hij u, zolang de huurverhouding er is, het rustig genot laat. Als hij dat niet doet, kunt u hem er door de politie van laten verwijderen en is hij deswege strafbaar, indien hij niet op eerste aanmaning verdwijnt van uw erf. Neemt u desnoods een advocaat in de arm en bespreek de zaak met hem. Rechten van kinderen en stiefkinderen. Een weduwnaar heeft 4 kinderen, allen getrouwd. Hij hertrouwt met een we duwe, die ook getrouwde kinderen heeft, 6 in totaal. Kunnen nu die kinde ren van die vrouw alles nemen en kan die vader zijn eigen kinderen onterven, vraagt een abonnee. Antwoord Wij vermoeden, dat uw twee vragen hetzelfde bedoelen n.1. of de vader zijn kinderen kan onterven, zo dat de kinderen van de vrouw alleen gerechtigd zullen zijn. Wij weten niet hoe die vader dat klaar wil spelen, maar aan de eigen kinderen kan nim mer hun wettelijk erfdeel worden ont nomen. Uiteraard zullen zij niet stil moeten blijven zitten, als hun belan gen geschaad worden. Het is dan het beste een advocaat te raadplegen. Waar blijven die gelden. Een abonnee schrijft ons Er wordt door collectanten (vrouwelijke zowel als man lijke) geld ingezameld „voor alle ge zindten" door verspreiding van evange lisatiebladen (gemeente Immanuël, voor ganger de heer R. Bolhuis, Pieter Vla minglaan 56 te Amsterdam). Is dit een bonafide zaak Antwoord De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam deelde ons mede, dat dit beschouwd moet worden als een niet bonafide aangelegenheid, waarvoor dan ook in een politieblad is gewaar schuwd.

Soester Courant | 1960 | | pagina 9