K. bankwerker en dr wevkeljuffroJ Klompen en Klompsj Zaadhandel Sj Dolle prijzen, Woninginrichting Zuurkt mager! lams P 5 Kokosmakn 52 PAK MEE D Blik Soephalh 150 Coco Ütersfles Koffij 200 gram Ariana KERVER'S 1 JAN ADRIAENSZOON LEEGHWATER. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool DENK OM DE DIEREN. BURGERLIJKE STAND SOEST Van Straten en Boi MET RAAD EN DAAD VREMANI WAPENT U TEGEN HET NA1 GORDIJNDAMASr Zolang de v<| 00 gram 200 gram f 250 gram Metselaar, schrijnwerker, klokkenmaker, molenbouwer, architect, publicist en tovenaar. De dijkdoorbaak bij de Noorder IJpol- der en de overstroming van Tuindorp blicist tal van verdienstelijke presta ties. Leeghwater zag het levenslicht in 1575. Temidden van meren, plassen en slo ten heeft hij zijn kinderjaren gesleten en al op jonge leeftijd leefde het ver langen in hem die lastige watervlakten huid, dat ontworpen is door D. Steen- slist noodzakelijk daar anders de goe- bergen. Deze sobere hulde was geheel de gang van zaken wordt verstoord, in overeenstemming met de eenvoud, Ten slotte is het gewenst dat ieder die deze grote Nederlander kenmerkte.'kind tot en met 15 jaar, dat niet of De grootste eer ontving hij bij het'onvolledig is ingeënt, alsnog wordt droogleggen van de Haarlemmermeer,'gevaccineerd. Diegenen die eertijds toen men een der gemalen naar hem'geen gehoor hebben gegeven aan één droog te leggen. Hij ontpopte zich als .noemde. Terecht, want zijn geest maal- van de oproepen krijgen thans dus geen een eerste klas bouwer van molens, diejde hier reeds droog, toen niemand nog oproep meer, maar moeten zich vóór Oostzaan hebben ons opnieuw gecon- echter hoofdzakelijk werden geconstru-de golven dezer miniatuurzee durfde fronteerd met het feit, dat grote delen eerd voor het persen van olie. Jan had trotseren. van ons land, wanneer wij niet door, al lang ontdekt, welke mogelijkheden willen wy hem thans 3i0 jaar na zyn natuurlijke (duinen) of kunstmatige er waren voor die molens met betrek-dood, herdenken, dan dienen wij naast middelen werden beschermd onder wa-king tot de droogmaling en zwoegde hem te zien velen van zijn mede ter, veelal zelfs meters water zouden dag en nacht aan de perfektionering van werkers en arbeiders, wier naam nooit L0™611 teusta?n\ Mn vierwiekige helpers. De resultaten emd werd doch die door noeste Mogen gebeurtenissen als de ramp van die hij boekte met kleine plassen wa-«lijt en te o£fers hebben bljgedrggen 1 februari 1953 en de overstroming van ren verbazingwekkend en hij besloot tot de lorie yan Nederland als een heden ons ook doen stilstaan bij de grotere werken uit te voeren. nati die de wateren tart en heeft grootheid van die mannen, die het reeds Bij .de boeren en vissers uit die dagen' eeuwen geleden met beperkte midde-|on£moette hij weinig geestdrift toen hij j len, gepresteerd hebben grote stukken hun zijn plannen voorlegde om de Pur-, land aan het water te ontworstelen, mer, Wormer en Beemster droog te Een van hen was Adriaensz. Leeghwa-,leggen. Die meren waren visrijk en ter, over wie dit artikel handelt. |hadden hun strategische waarde in de Nederland is bekend in de wereld als 80-jarige oorlog ten volle bewezen. Men' waterland en polderland. Een groot ge-freesde ook de wraak der watergoden' deelte van onze bodem ligt onder de(jndjen men zich tegen het water zou' zeespiegel. Hoe zou ons land er uitzien keren. zonder zijn polders, die oneindige vlak-|P)e stormen richtten echter nogal wat ten van vruchtbare grond, leveranciers schade aan op de oever en mede dank van een groot deel van ons voedsel ?|zjj de vooruitziende blik van vele Am- Met recht hebben wij een belangrijk sterdamse kooplieden, die het werk fi deel van onze grond aan de elementen nancierden, kwam Leeghwater tenslotte ontworsteld. tot de uitvoering van zijn bemalings- februari bij de afdeling sociale zaken bereikt heeft. Door. het verliezen van de koploper D.S.O., waarvan B.D.C. vorige week verloor, werd het Soester meisjesteam afdelingskampioen. Het is een mooie prestatie om van de derde plaats in eens omhoog te komen naar de eerste en tevens kampioen te worden, zodat aspiranten 1 onder leiding van Mary v. d. Deyssel een uitstekend resultaat Het zijn onze waterbouwkundigen, die Neerlands naam, als heerser over het water, hebben groot gemaakt. Van hen is Jan Adriaenszoon Leeghwater de geestelijke vader. Zijn pioniersarbeid op waterbouwkundig gebied kan niet hoog genoeg worden geschat en met dank baarheid herdenken wij zijn sterfdag nu 310 jaar geleden. Dankbaar zijn wij hem, omdat zijn durf en werkkracht ons de mogelijkheid schiep het rijk in Eu ropa te vergroten zonder andere vol keren te benadelen. Het droogmalen van de Zuiderzee heeft ons bewezen welke perspectieven er nog zijn in de strijd tegen onze erfvijand het water. Leeghwater was een veelzijdig man en zeer eenvoudig, zoals alle werkelijk groten nu eenmaal zijn. Zijn verdien sten liggen op velerlei gebied. Verwierf hij grote roem met het droogmalen van polders, minder bekend is zijn architec tonische bekwaamheid, uitgekristalli seerd in het raadhuis van De Rijp, waarvan hij de bouwmeester is. Behalve dit juweeltje van Oudhollandse bouwkunst vervaardigde hij ook klok kenspelen en torenuurwerken voor ve le dorpen en steden. Noemen wij de klokken van de Wester- en Zuiderkerk torens te Amsterdam, dan kan men daaruit afleiden dat zijn kwaliteiten ook op dit terrein hoog moeten worden geroemd. Als metselaar heeft hij mee- gebouwd aan de toren van de Nieuwe Kerk en het paleis op de Dam te Am sterdam. Voorts was hij een bekwaam schrijnwerker, terwijl hij ook uit mar mer, steen en ivoor iets fraais wist te scheppen. Tenslotte leverde hij als pu- CC. cr> W CO Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. plannen, die een groot succes werden. Modder, storm en sabotage. De meeste moeite had men met de Beemster, die - reeds voor een groot gedeelte drooggelegd - door een plot seling opgestoken storm weer volliep, waardoor men jaren van noeste ar beid in de golven zag verdwijnen. Leeghwater verdubbelde zijn krachten daarop letterlijk, door in plaats van 21 molens nu 42 van die verfraaiers van het landschap rond het meer te bouwen, dat toen nog Baamstria, Ba- mester of Bemster heette. Zelf werkte hij als arbeider actief mee en dat was geen kleinigheid in die da gen. Goede barakken waren er niet. Duizenden arbeiders, die uit allerlei plaatsen werden aangevoerd, wroetten dagen, maanden en jaren in de modder. Boeren en vissers bedreigden hen en saboteerden de werkzaamheden. So ciale maatregelen en arbeidsinspecties waren dingen waar nog nooit iemand van had gehoord. Harde kerels had Leeghwater nodig, die van 's morgens vroeg tot zonsondergang groeven, zwoegden en pompten, wegzakten in de moerassen en in de modder Met bloed en zweet is Neerlands grote naam als waternatie geschreven. Veel van dat alles is vergeten. Tientallen onzer voorouders hebben de strijd te gen het water met de dood moeten be kopen. Maar Leeghwater slaagde. In 1612 was zijn grootste werk, ooit ter band genomen, voltooid de Beemster lag droog aan zijn voeten. Maar zelden is iemand tevreden. Een voorbeeld van deze stelling is ook Leeghwater, die dikwijls tussen Haar lem en Amsterdam reisde en dan ver vuld werd van zijn levensdroom het droogmalen van de Haarlemmermeer. Veel moeite heeft hij zich getroost dit doel te bereiken. Zijn gedachten om trent de mogelijkheden van uitvoering schreef hij neer in een opzienbarend werk voor die dagen „Haarlemmer- Meer Boeck". Zijn naam ging over de gehele wereld. Hij reisde naar Vlaan deren, Duitsland, Frankrijk, Engeland en Zweden, maar kwam tenslotte weer naar Amsterdam in 1635, na in Duits land bij een geweldige storm ternau wernood aan de dood te zijn ontsnapt. In de twintiger jaren had hij Frederik Hendrik nog even geholpen, die 's Her togenbosch belegerde en daar bijna in de moerassen was blijven steken. De onneembaarheid van Den Bosch maakte Leeghwater tot een legende door al het land rondom de stad droog te malen, waardoor men de vesting kon bereiken, die weldra in handen van de Prins overging. Geheimzinnige duikproeven, Dit was het tweede contact van Leegh- water met prins Frederik Hendrik. Nu de winter goed schijnt door te zetten richt de Dierenbescherming Soest tot alle inwoners het verzoêk de dieren niet te vergeten door vol doende voedsel te willen neer- strooien kaaskorstjes, brood in kleine stukjes, zaad, vetbollen en stukjes vet. Ook drinkwater kan op vele plaatsen - waar geen sneeuw ligt - nodig zijn. Dan moet echter een schoteltje neergezet worden met een omgekeerde bloempot erin, zodat de vogels geen bad kunnen nemen. Door de in specteur van de Dierenbescherming werden de dieren in het park Co- lenso, bij een wak, gevoederd. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, afdeling Soest, rekent op de medewerking van alle dierenvrienden. Hulp voor dieren in nood kan in geroepen worden door het bellen van nummer 2501 en 3282. GEBOREN Hendrik Johannes, zoon v. H. J. Kuijpers, onderbaas en F. Ben- newitz, Pr. Bemhardlaan 22. Corne- lis Dirk Albertus, zoon van A. C. van den Bedum, meubelmaker en E. D. v. Velsen, Steenhoffstraat 12a. Johan nes Nicolaas Maria, zoon van J. M. M. Geerders, militair en G. J. Kortekaas, Ant. van Leeuwenhoeklaan 191. Annette Elisabeth, dochter van F. H. Niels, zonder beroep, en_ H. Peeters, Stationsweg 34, Baarn. Hendrikus, zoon van A. Wijgerse, chauffeur en M. S. Ketting, Maassluis, Fred. Hendrik straat 22 zwart. Martha, dochter v. M. van Twillert, groentehandelaar en(Het eerste dateert uit zijn jeugd, toen J. van Laar, Noorderstraat 2 Baarn. duikproeven demonstreerde. Zeker Mieke Gesina, dochter van F. E. S. V. -- - Duyn, militair en F. Hoekstra, S. Ste- vinlaan 7. ONDERTROUWD Ernst Adrianus Hen- ricus van Dorresteijn, kantoorbediende, Spoorstraat 5 en Elisabeth Maria Rade maker, kantoorbediende, Dorresteinw. 3. GEHUWDAnthonius Johannes Staal, machinebankwerker, Troelstrastraat 22 en Gijsberta Johanna Westerveld, dienstbode, Ferd. Huycklaan 6. Ge- rardus Hendrikus van Putten, lasser, Korte Hartweg 18 en Wijpkje Schaper, zonder beroep, Korte Hartweg 18. Willem Scheer, timmerman, Onderlangs 7, Amsterdam en Laura Bunt, naaister, Schaepmanstraat 88. OVERLEDEN Petrus Johannes Butze- laar, 70 jaar, zonder beroep, gehuwd met A. G. van Isselt, Kerkstraat 57. Elisabeth Simons, 81 jaar, pensionhoud ster, Nièuweweg 102. Cornelia EI- bertsen, 66 jaar, zonder beroep, we duwe van A Duijn, Beetzla.an 133. Jacoba Josephina Francisca Willems, 68 jaar, zonder beroep, gehuwd met P. A. M. Versteijne, Schrikslaan 27. is, dat hij een tijdlang onder water heeft vertoefd, waar hij enkele peren half heeft opgegeten en op een muziek instrument psalmen heeft gespeeld op zodanige wijze dat de prinsen Maurits en Frederik Hendrik, die in spanning op de begane grond waren gebleven, konden meezingen. Nooit heeft men kunnen uitzoeken, op welke manier Leeghwater, er in geslaagd is deze 'proef uit te voeren, maar men ver moedt, dat hij vóór de demonstratie een soort duikerklok in het water heeft neergelaten. Na zijn terugkomst in het vaderland heeft Leeghwater nog vele pogingen gedaan zijn Haarlemmermeerplannen te verwezenlijken. Echter zonder suc ces. Twee eeuwen moesten verglijden aleer men zijn van vooruitziende blik getuigende levensdroom in vervulling deed gaan. Nochtans kon hij terugzien op een vruchtbaar leven. Niet minder dan 40.000 ha. vruchtbare grond wer den door zijn initiatief aan het water ontrukt. In 1937 werd in de Midden-Beemster een borstbeeld van Leeghwater ont- KAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN. Op de vooorlaatste avond van de wed strijden om het kampioenschap Drie banden van het district Eemland werd Claassen reeds kampioen. Onze plaatsgenoot Ries v. d. Linden had weinig geluk en hij verloor voor de derde maal, waarmee hij onderaan de ranglijst kwam te staan. INENTING TEGEN KINDERVERLAM MING IN DE GEMEENTE SOEST. Volgens de laatste mededelingen van de Wereld Gezondheids Organisatie, is Nederland één vafi de landen met het laagste sterftecijfer in de wereld. Deze omstandigheid geldt in het bij zonder de kindersterfte. Het grootste gedeelte komt voor rekening van ver- keers- en andere ongevallen, waar door de sterfte door ziekte in een nog gunstiger licht komt te staan. Een belangrijke ziekteoorzaak was tot voor kort nog de kinderverlamming Dit is een ziekte die het ene jaar meer voorkomt dan het andere jaar soms gepaard gaande met vrij veel sterf gevallen. Altijd zijn er echter een zeer groot aantal kinderen die voor hun hele leven invalide blijven. Algemeen bekend zijn patiënten met kinderverlamming, dié de rest van hun leve in een ijzeren long verpleegd moe ten worden en vele onder u weten in hun eigen omgeving wel patiënten van kinderverlamming, die zich niet anders dan door middel van een invalidewa gentje kunnen verplaatsen of met be hulp van beugels moeten lopen. Het is daarom dat, sinds men een aan tal jaren geleden een vaccin heeft weten te bereiden, nu over de hele wereld wórdt getracht zoveel moge lijk kinderen tegen deze ziekte te immuniseren. Jujsi kinderen zvjri bii zonder vatbaar yoor het Krijgen van kinderverlamming en zelfs een kind van een Va jaar kan het slachtoif r worden van deze ernstige ziekte. In de afgelopen 3 jaar is het in Ne derland mogelijk gebleken 2.360.000 kinderen met het vaccin te behande len. Het is opmerkelijk dat in de ja ren daarvoor (b.v. in 1952) zich in Nederland nog 1253 gevallen voorde den waarbij min of meer ernstige ver lammingen bleven bestaan, terwijl in 1959 dit getal slechts 25 was. Deze gunstige toestand kan echter al leen blijvend zijn wanneer op de in geslagen weg wordt voortgegaan. Daar om wordt in de komende maand fe bruari (en volgende maanden) de vac cinatie over het gehele land voortge zet. Een volledige behandeling bestaat uit 3 a 4 injecties. Zo zullen in de eerste plaats worden opgeroepen die groepen kinderen die tot nog toe slechts 2 injecties hebben gehad, (dit zijn de kinderen geboren in de jaren 1945 t/m 1949 1958) Direct daarop aansluitend komen aan de beurt de kinderen geboren in 1959. De kinderen geboren in 1957, die reeds 3 injecties ontvingen zullen omstreeks juni voor een 4e injectie worden op geroepen. Laat ieder weldenkend ouder, die van het gemeentebestuur een oproep krijgt, hieraan gevolg geven en op de vast gestelde tijd komen. Dit laatste is be ter gemeentesecretarie aanmelden, waarbij de juiste geboortedatum van het kind moet worden opgegeven^ AFSCHEID VAN SOEST. In 1956 kwam kapelaan J. H. Pohl, als opvolger van kapelaan Olde Lohuis naar Soestdijk om werkzaam te zijn in de parochie Maria Onbevlekt Ont vangen. Vrijdag heeft hij onze gemeente ver laten omdat hij benoemd werd tot ka pelaan van de parochie van de H. Lambertus in Hengelo en kapelaan drs J. H. Horsthuis uit Nijmegen zal zijn werk in Soestdijk voortzetten. De katholieke verenigingen van Soest dijk en pastoor mgr A. G. Smit heb ben in het Ludgardisgebouw afscheid genomen van de scheidende kapelaan, die duidelijk blijk gaf het te betreu ren dat hij zijn werk in Soestdijk moest afbreken voor nieuwe werk zaamheden in Hengelo. Pastoor Smit en sprekers namens de verenigingen en de misdienaars dank ten de kapelaan voor het vele werk dat hij in de afgelopen jaren verrichtte ten bate van de parochie en van het verenigingswerk. D'e gezamelijke jeugdverenigingen bo den hem een cassette aan en van de andere katholieke verenigingen kreeg hij een bedrag in enveloppe. Kapelaan Pohl dankte voor de vrien delijke woorden en de geschenken en hij sprak de wens uit dat zijn opvol ger in Soestdijk even prettig zal wer ken als hijzelf gedaan heeft. COMPETITIESTANDEN VOLLEYBAL B.D.C.-aspiranten 2 speelden een extra wedstrijd buiten competitieverband, tegen het sterke Sport Vereent 2. Van Sport vereent 3 was gewonnen, maar deze wedstrijd werd met een bang hart begonnen. De Soester klein tjes trokken echter fel van leer en had den met rust een 3-1-voorsprong. Na rust kwam het er even benauwd uit te zien toen Sport Vereent de stand tot 3-4 opvoerde. De Soester meisjes lie ten het er echter niet bij zitten en ze scoorden nog tweemaal, zodat ze met 5-4 wonnen. Dames 1 staat thans op de derde plaats met 9 punten, achter Laren 2 en Olym- pia 1, die respectievelijk 10 en 9 pun ten hebben. Dames 2 staat op de vier de plaats, aspiranten 1 is kampioen en aspiranten 2 staat aan de kop met 10 punten. In onze onderhoudsafdeling hel vacatures voor sen L.T.S.- 0f gelijkwaardige opleiding practische ervaring zijn vereist. Loon volgens C.A.O. Reiskosten worden vergoed. Voor schriftelijke sollicitatie (me ding van personalia, opleiding en of mondelinge aanmelding wende tot onze afdeling Personeelzaken Den D mler TeUfeen K 3402-31*1 Overg.kl dames. Armada 12 22 Reva 12 18 Olympia 11 14 Spirit 11 14 Unitas 11 14 Giraffes 11 12 Antilopen 12 6 Sportcentr. 11 6 S.O.S. 2 11 4 Olympia-Z. 10 2 The Smashers 11 2 le kl. dames. Vios 1 7 14 B.G. en S.V. 1 7 10 V.V.A. 1 7 9 Wilhelmina 17 8 Vios 2 7 8 B.G. en S.V. 2 7 5 V.V.A. 2 Spirit 2 2e kl. dames. Vios 3 V.V.A. 3 S.V-V. 1 Olympia 2 Wovo 1 V.V.A. 4 Wilhelmina S Spirit 3e kl. dames. Vios 4 Giraffes 2 N.V.C. Meteoor S.V.V. 2 Olympia 3 Wovo 2 Vios 5 V.V.A. 5 Vios 6 7 1 7 1 7 13 7 11 7 10 7 8 7 7 7 5 7 2 7 0 9 16 9 16 9 11 9 11 10 11 10 11 9 7 9 5 9 3 9 1 Overg.kl. heren. Valboval 11 20 V.V.A. Polonia Cito Spirit 't Zand S.M.H. Forto Huizen Vios V.V.G.A. Olypia le kl. heren. S.V.V. 1 Giraffes 1 V.V.A. 2 Spirit 3 Spirit 2 Wovo 1 Olympia 2 11 20 12 20 12 20 11 12 11 12 12 12 11 11 6 11 2 11 2 12 2 8 15 8 14 8 10 8 10 8 7 8 6 8 5 B.G. en S.V. 1 8 5 Vios 2 2e kl. heren. S.V.V. 2 Spirit 4 8 16 8 13 8 10 8 10 Meteoor Wilhelmina V.V.A. 3 8 9 P.S.V.A. 8 8 Vios 3 8 6 Vios 4 8 5, Spirit 5 8 2 V.V.A. 4 8-1 3e kl. heren. N.C.V. 8 13 Giraffes 2 8 13 B.G. en S.V. 8 10 S.V.V. 4 Wovo 2 Montagnards Olympia 3 S.V.V. 3 Spirit 6 Olympia 4 8 9 8 9 8 9 8 8 8 5 8 2 8 0 HANDBAL B.D.C. Zondagmiddag was het voor B.D.C. de voorlaatste zaalhandbaldag en vier teams namen deel aan de competitie Dames 1 speelde tegen Victoria 1 uit Benschop. Hoewel B.D.C. aanvankelijk sterker was, gaf Victoria goed partij en de dames van Soest hadden dan ook de grootste moeite enkele doel punten te maken. De keepster van Victoria weerde zich bovendien geducht. De rust ging in met een 1-0-voorsprong voor B.D.C. en in de tweede helft leverde het bekende Soester kwartiertje nog twee doel punten op, zodat de eindstand 3-0 voor B.D.C. was. Dames 2 speelden tegen Spirit 3 en beide teams gaven elkaar niets toe. Uit een ver schot kwam onverwachts een doelpunt voor B.D.C. Na de rust werd er aan beide zijden goed en hard gestreden, maar de keep- sters waren steeds weer op hun post, zodat het 1-0 voor B.D.C. bleef. Het heren team was deze middag vrij. Aspiranten 1 heeft zich uitstekend her steld van de nederlaag, welke vorige week geleden werd, door het sterke S.D.O. te kloppen. Na de uitworp werd er aan beide zijden even verkend, maar uit goed samenspel van de B.D.C.-voor hoede ontstond het eerste doelpunt. Na rust vielen de Soester meisjes verwoed aan en ook zij lieten zien dat er een Soester kwartiertje is, want 't werd 5-0. Houtworm. Kunt u mij iets vertellen over de hout worm aldus de vraag van „Hout". Antwoord Heel in het kort willen we hieraan wel voldoen. Er zijn verschil lende soorten houtwormboorders, die wij noemen „houtwormen". V.z.v. meu belen betreft hebben we veelal te ma ken met twee soorten. D'e levenswijze en aard der beschadi ging van deze beide soorten vertonen veel punten van overeenkomst. Hetgeen wij houtworm noemen zijn in feite de larven van kleine bruine tot zwarte kevertjes, ongeveer een halve cm. lang. Deze diertjes leggen uiterst kleine ei tjes op naakt hout, doorgaans in poriën, scheurtjes, oude vlieggaatjes enz. Op gepolijste of gladgeverfde vlakken worden geen eitjes gelegd. Na een paar weken komen uit deze eitjes zeer kleine larfjes, die zich di rect in het hout vreten, eerst evenwijdig aan de vezel, later in alle richtingen tot diep in het hout. Ze groeien al vreten de. Volwassen zijn ze ongeveer 5 m.m. lang, wit en zien er uit als wormpjes. De buitenlaag van het hout blijft on aangetast. Na een of twee jaar gaan de larfj es tot dicht onder het oppervlak en verpoppen daar. Uit het popje komt een kevertje dat zich onmiddelijk uitboort naar buiten om te paren. Hierdoor ontstaan de gaatjes, zoals wij die kennen, de z.g. vlieggaatjes. Dit ge schiedt van de lente tot einde zomer. De kevertjes keren niet in het houc terug, maar na het paren worden weer eitjes gelegd en zo verspreidt de infec tie zich. Dit is in het kort de levenswijze. Als goed bestrijdingsmiddel moet ge noemd worden 3 °/o pentachloorphenol- oplossing in 98 °/o olie, voorts gechloreer de naphtaleen, metallieke naphtenaten of kleurloze creosootderivaten, welke het hout niet verkleuren en dus voor meu belen in aanmerking komen. Voorst is er de bestrijding of bespuiting met een 5 °/o oplossing van pentachloor- phenol in petroleum, ook dichloorben- zol. De Planteziektenkundige Dienst noemt voorts een oplossing van 10 gram para- dichloorbenzol en 5 gram harde paraf fine in een mengsel van 15 cc terpen tijn en 30 cc tetrachloorkoolstof. Het gebruik van deze middelen vraagt voorzichtigheid, omdat ze een hoge dampconcentratie hebben, dus niet mo gen worden gebruikt in afgesloten ruim- 1 ten. Een eenmalige behandeling van een de- zer middelen is nooit afdoende tenmin ste moet de behandeling twee of dr.e keer plaatshebben. Ook het volgend jaar moet de behandeling herhaald worden. Zo ziet u dus dat het voorjaar wel ce beste tijd is voor de bestrijding. Verschil N.A.T.O. - E.D.G. en N.A.V.O. Wat is het verschil tussen N.A.T.O., E.D.G. en N.A.V.O. vraagt H. v. O. Antwoord N.A.V.O. betekent Noord Atlantische Verdragsorganisatie en is de Nederlandse vertaling voor het En gelse N.A.T.O. North Atlantic Trea- ty Organisation. 1 en 2. Het doel is de gemeenschap pelijke verdediging van de gebieden in de Noord Atlantische ruimte, sedert april 1949 uitvoerend orgaan van het Atlantisch Pact met als toporgaan de Noord-Atlantische Raad. Het Noord- Atlantische Pact heeft tot doel de eco nomische en militaire samenwerking tussen een groot aantal landen, v/.o. ook Amerika gerekend moet worden. E.D.G. is de afkorting van Europese Defensie Gemeenschap. Zes Europese landen (West-Duitsland, Frankrijk, Ita lië, Luxemburg, België en Nederland) hebben afgesproken hun defensie in één Europees leger te verenigen Het Franse parlement heeft het ver drag echter verworpen, daardoor is het verdrag nimmer in werking getreden. In zijn plaats is West-Duitsland bij de Parijse accoorden van 1955 in de N.A. V.O. opgenomen. gevraagd in Levensmiddelen! Eventueel leerling. KERKSTRAAT 38 TELEI 'n Probaat middel hiertegen Ook uw vee vraagt extra aan Geef ze maar SPRUIT VOEeI Uitmuntend in kwaliteit, 't bil BEUKENLAAN 54. 120 cm breed, kleu KALM AAN A.U.Bj Vele, vele werkelijk BECKERINGHSTRi5 gram gram Met stull grote Calif STEENHOFFSTRAAT 59 Keukendoek van ster ke, veel en snel vocht op nemende badstof. Frisse moderne kleuren,diede hele keuken opfleuren, een lust voor het oog. Formaat 60 x 60 cm 4 25 Extra voordelig Pakjes cahi Jjjnd.goed bes papier,Voor h van huiswerk houden van c< kunt kiezen u van 36 pag. o 4 van 80 pag Per pakj<

Soester Courant | 1960 | | pagina 2