Een radio voor 1 cent* WEGYERKEERSRAMP. SOEST IN DE HOEK. WINTERKOST. VRIJDAG 22 JANUARI 1960. 38e JAARGANG No. 6. SOESTER(fjÖURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDES TRA AT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Neen, laat ik nu maar niet gaan schrij ven over het gevaar van doorbrekende dijken, dat ons kennelijk nog altijd be dreigt, Het gaat ook zovele jaren goed en dat doet het toezicht blijkbaar ver slappen, of in ieder geval niet fre- kwent genoeg zijn. Er is met de dijkdoorbraak bij Amster dam in ieder geval wel weer een les geleerd en hoplijk zal men zich nu niet meer door zuinigheid en sleur laten bedriegen. Er is daarnaast een ander gevaar waar aan iedereen dagelijks bloot staat. We doelen op de verkeersgevaren. Er is en er wordt veel over geschreven en gesproken doch te weinig tegen gedaan. Met wat lapmiddelen trachten de ach tereenvolgende regeringen de gevaren zoveel mogelijk te beteugelen. Daarmede blijft men echter steeds ver ten achter bij de snelle groei der verkeersmiddelen, wier aantal reeds lang veel stringenter bepalingen noodzakelijk maakt, maar vooral ook een snellere verbetering van wegen en beveiligingssystemen vereist. Er zijn weer statistieken verschenen over het aantal verkeersongevallen in het afgelopen jaar. Ondanks de thans geldende snelheidsbeperkingen in de be bouwde kommen is het aantal ongeval len niet afgenomen, uiteraard mede doordat het aantal auto's en brom fietsen intussen ook weer sterk is toe genomen. Die toeneming zal voorlopig nog aanhouden, het aantal zal wellicht nog verdubbelen, doch verbeteringen van wegen en voorschriften houden dit lang niet bij- De gevolgen blijven niet uit. Het aan tal verkeersongevallen, doden, gewon den en beschadigingen stijgt eveneens. Honderden doden, duizenden gewonden. Het wegverkeer brengt aan extra be lasting jaarlijks minstens 800 miljoen in het laadje. Nog geen derde daarvan wordt echter door het rijk besteed voor wegverbeteringen en wat dies meer zij. De overige 550 miljoen gul den gaan op aan geheel andere dingen. De verkeerswetgeving gaat op vele punten mank en vereist een grondi ge herziening. Voor voetgangers be staan er zoveel verschillende bepalin gen ten aanzien van de vaste over- steekpunten bijvoorbeeld, dat dit ver schil alleen al de gevaren bij deze over- steekpunten vergroot. Aan de snel heidsbeperking voor bromfietsen is praktisch niet de hand te houden. En mede door het feit, dat voor de be rijder een rij- en verkeersexamen over bodig wordt geacht en zij zich maar al te vaak heer en meester voelen op het fietspad, veroorzaken zij een zeer groot aantal ongevallen. Natuurlijk zouden de meeste ongeval len niet behoeven voor te komen wan neer slechts de onzinnige snelheden drastisch beperkt werden en ieder zich in het verkeer als een heer gedroeg. Maar dat schijnt zonder wettelijke voorschriften niet te gaan. Ook al omdat het Verbond voor Vei lig Verkeer met een minieme rijks subsidie zijn propaganda moet zien te voeren en zich daarin dus zeer moet beperken. Het is wel opmerkelijk, dat de natuur rampen direct allerlei steunacties ont ketenen en eveneens maatregelen ter verdere voorkoming daarvan (zie het Deltaplan). Ter voorkoming van de telken jare veel meer slachtofferseisende verkeers ongevallen worden echter geen groot se maatregelen genomen. De capaciteit en de veiligheid van on ze wegen blijft ver ten achter bij het snel groeiende verkeer, een vaste lijn in de verkeersvoorschriften en -aan duidingen ontbreekt. De bromfietsen hebben de gevaren op de weg aan zienlijk vermeerderd. De propaganda voor veiliger verkeer wordt aan een particuliere instantie overgelaten, die men er te weinig bij steunt. Een voetganger is in de meeste gevallen nog overgeleverd aan de be leefdheid van de andere weggebruikers, waarbij fietsers en bromfietsers zijn grootste vijanden zijn. Het verkeer is een iedere minuut op straat rondwarende dood en ongeluks brenger geworden. Het vereist daarom een veel strengere ingreep dan de ver- keersdoktoren nog durven toepassen en ook een ruimere beschikbaarstel ling van belastinggelden. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de artsendienst waargenomen door de artsen H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, telefoon 2388 en J. Kuipers, Middel- wijkstraat 24, tel. 2815. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. LECTUURHUISJE RODE KRUIS. Er staan in ons land 124 huisjes, waar in voor het Rode Kruis lectuur ge worpen kan worden en er zijn 41 kastjes. In 1959 leverde dit 610.724 kg tijdschriften op tegen 541.827 kg in 1958 en 455.984 kg in 1957. Er werden 117.242 boeken ten behoeve van patiënten gegeven tegen 86.522 in 1958 en 45.847 in 1957. De opbrengst van het lectuurhuisje, dat bij het gemeentehuis staat, was over 1959 2826 kg tijdschriften tegen 2354 in 1958 en 2858 in 1957 en 381 boeken tegen 327 in 1958 en 113 in 1957. Soest neemt hiermee de 35-ste plaats in van de 124 huisjes in 124 gemeenten. Wassenaar staat op de eerste plaats. Door het Rode Kruis zijn in het af gelopen jaar 3,2 miljoen tijdschriften aan patiënten verzonden. VERSTANDIG DUS GEZOND. „Verstandig dus Gezond" is de naam van de expositie, welke dinsdagmid dag in de school aan de Molenstraat door de heer P. K. Polderman, onder- wijs-adviseur van de Vereniging Ne derlands Fabrikaat, in aanwezigheid van wethouder K. de Haan, werd ge opend. De tentoonstelling is van 20 januari tot en met 30 januari geopend en bij na alle Soester scholen zullen er ko men vanaf de vijfde klas. Deze tentoonstelling was eerst in Am sterdam, Amstelveen, Aalsmeer en Huizen en zal eind van de maand naar Rhenen gaan. De eerste tentoonstelling die door de vereniging Nederlands Fa brikaat, in samenwerking met de mi nisteries van O.K. en W. en Economi sche Zaken georganiseerd werd, draait nu al zes jaar. De naam is „Vakman schap, Nederlands Faam". De tweede heet „Van Put tot Pomp", de derde „Nederland maakt het" en binnenkort zal een nieuwe expositie starten onder de naam „Electriciteit en Electronica". De expositie in de Molenstraat be handeld de voeding en de hygiëne. De heer P. Brouwer uit Nijmegen zal de leerlingen van de Soester scholen hierover vertellen en aantrekkelijke stands met veel verlichting zullen er voor zorgen dat het een prettig lesuur wordt. Hiermee wordt aan de scholen een grote dienst bewezen, want de leer middelen v/orden naar een centraal punt gebracht zoals nu in de Molen straat - en honderden leerlingen kun nen er van profiteren. Zij komen hier door in contact met de industrie en de problemen van de industrialisatie, maar horen tevens hoe zij moeten handelen op het gebied van hygiëne en voeding. Wanneer zijn een uur op de expositie geweest zijn, dan weten zij dat handen wassen en tanden poetsen geen over bodige luxe is en ze zullen heel veel opgestoken hebben van voedingsmid delen. Er zijn op de expositie 10 onderwerpen waarover de heer Brouwer kan spre ken. Hieruit kunnen de leerkrachten er twee kiezen. Hieraan zal dan in het lesuur aandacht besteed worden. ACTIE VOOR SLACHTOFFERS OVERSTROMINGSGEBIED. De heer S. P. Tulp, Beetzlaan 135, had het plan een actie op touw te zetten ten bate van de slachtoffers van de overstromingsramp in Tuindorp-Oost- zaan. De gemeenif de geestelijkheid, verenigingen, bedrijven en particulie ren zegden reeds hun medewerking toe, doch op verzoek van het gemeentebe stuur heeft de heer Tulp van deze actie De veertienjarige Peter Uiterwijk las vrijdagavond in de Soester Courant, dat de eerste koper, die zich maandagmor gen bij Radio Fugers zou aanmelden een radiotoestel zou kunnen kopen voor 1 cent en dat leek hem wel. Zondag morgen vertelde hij zijn ouders, dat hij met een cent voor de deur van de winkel wou gaan staan om in ieder ge val maandagmorgen de eerste te zijn, maar zijn vader voelde hiervoor wei- was ging naar het gastvrije huis van de familie Uiterwijk, waar pa de hele nacht in touw geweest is met het ver zorgen van vier dapperen, die ook het een en ander van belangstellende om wonenden kregen. Zondagavond sloten de twee jongeman nen Tuenter en Van Velzen zich bij het viertal aan, want zij hadden zin in een radio van een rijksdaalder en een piek up van 1.99. nig, want in een lange dag en nacht zou de jongen veel te veel kou opdoen. Gelukkig kreeg Peter medewerking van zijn 16-jarig zusje Marijke en zon dagmiddag om half een begon het wachten om de radio van een cent. Om beurten gingen ze een half uur in het portiek rond of zaten thuis bij de kachel, want voor donker wilden zij geen stoel hebben om voor de deur te gaan zitten, omdat ze dan teveel in de gaten liepen. Wie de beurt van posten had kreeg warme klompen aan en de ander liep dan naar huis op het Kerkpad om een warme dronk of hap naar binnen te werken en zich voor te bereiden op de volgende wacht van een half uur. Zondagmiddag tegen half twee over legden Fred en Trees - eveneens van het Kerkpad met elkaar, dat een radio voor 99 cent eveneens een koopje was en ook zij betrokken de wacht. Om beurten postten de twee meisjes en de twee jongens nu samen en wie vrij Maandagmorgen stonden verschillende mensen vroeg op om de eerste te zijn, die om 9 uur de winkel" van Fugers zou binnengaan, maar de meesten gin gen weer weg toen ze zagen dat ze te laat kwamen. Precies om negen uur werden Peter en Marijke, Fred en Trees en de num mers drie en vier binnengelaten. De radio van een cent werd aangezet en hij speelde prima. De heer Fugers kreeg de cent en Peter en Marijke mochten de radio meenemen. Marijke vond ech ter dat service de helft van het zaken doen is en ze zei dat het toestel best thuisgebracht kon worden. Ook dat kon voor die cent. Fred en Trees legden een gulden neer, kregen de Uiterwijkcent terug en gingen ook met een radio naar huis. De derde radio kostte maar 250 cent en een piek up ging voor 199 cent de deur uit. En daarmee was de uitver koop bij Radio Fugers begonnen. afgezien. De gemeente heeft van het Nationaal Rampenfonds bericht gekregen, dat aan het Nederlandse Rode Kruis is ver zocht een landelijke geldinzameling te organiseren. Deze inzameling zal voor half februari gehouden worden. Het zou niet juist zijn, dat in dezelfde collecteperiode ook van andere zijde een beroep op de publieke offervaar digheid wordt gedaan, zodat de ge meente de heer Tulp geadviseerd heeft af te zien van een actie. Als de lande lijke inzameling achter de rug is zal nader beoordeeld worden of individuele acties noodzakelijk zijn. De heer Tulp, die hiervoor het volste begrip heeft, betreurt het natuurlijk wel dat een spontane Soester actie geen doorgang zal kunnen vinden. Hij dankt allen, die hem hun medewerking toegezegd hebben. VERKEERSAVOND. De heren B. Snijders en F. Sonders van de vereniging voor Veilig Verkeer hebben dinsdagavond de tweede cursus avond in hotel Bos en Duin gegeven. Er zijn nu 34 cursisten,dus het loopt uitstekend. Woensdagavond is voorlichting gege ven in de zaal van de Gouden Ploeg op een verkeersavond. De heer Snijders, bijgestaan door de heer Sonders, behandelde uitvoerig de nieuwe bepalingen in het verkeersre glement t.a.v. spatlappen, spiegels, ver- keerstunnels, terwijl vooral aandacht geschonken werd aan het verschil tus sen verkeersplein en verkeersrotondes, waarmee velen nogal eens moeite heb ben. Volgende maand zal er een contact avond gehouden worden. PRIJSWINNARES DAMESKAPPEN. Dinsdag j.1. werd in Rotterdam een dameskapconcours georganiseerd, waar aan ook werd deelgenomen door onze plaatsgenote, mej. M. Rademaker. Uit 34 deelnemers wist zij de 4e plaats te bereiken. In de afdeling equipe- kappen bezette zij met „de Technische club Zeist" de le plaats, waarvoor o.a. een zeer mooie wisselbeker haar ei gendom werd. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 1—R.K.A.V.I.C., 2.30 uur. Amersfoortse Boys 3S.E.C. 3, 12 uur. Zeist 5—S.E.C. 4, 2.30 uur. B.D.C. 2—A.W. 3, 12 uur. Olympia 3B.D.C. 3, 12 uur. Limvio 3-B.D.C. 5, 2.30 uur. Zaterdag A.P.W.C. a—S.E.C. a, 3.15 uur. S.E.C. bH.V.C. c, 3.15 uur S.E.C. cCoby-boys a, 3.15 uur. S.E.C. d—H.V.C. k, 3.15 uur. Gooi EB.D.C. A, 3.15 uur. Limvio aB.D'.C. a, 2.15 uur. B.D.C. bR.K.B.V.V. c, 3.15 uur. S.D.O. d—B.D.C. c, 3.15 uur. Hockey. Zondag Heren 1Kampong 4, 14 uur, Schr.1. Voordaan 2dames 1, 12 uur S.C.H.C. 5—dames 4, 12.30 uur. S.C.H.C. 7—heren 4, 12.30 uur. Handbal. Zondag B.D.C. 1—Olympia 1, 15.30 uur. B.D.C. 2S.S.V.U. 2, 13.55 uur. B.D.C. heren—U.D. 5, 13.55 uur. B.D.C. asp. 1—D.S.O., 12.50 uur. B.D.C. asp. 2Spirit, 12.50 uur. Korfbal Zaterdag Altius 4Spirit 2, 15.30 uur. Spirit AK.V.O.A., te 15 uur. Zondag Spirit 1Soesterkwartier 2, 14 uur. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag draait in het City-theater de film „The Na- ked en The Dead" onder de Neder landse naam „De Naakten en de Do den". Een groep Amerikaanse soldaten heeft een prachtige tijd in Honolulu gehad als het bevel komt tot inscheping voor een actie tegen een eiland dat door de Japanners bezet is. Sergeant Croft is de leider van een verkenningspeleton tot schade van de Jappen, want hij houdt er niet van krijgsgevangenen te maken. Niemand weet echter dat hij zijn woede op de vijand koelt omdat hij zijn vrouw bij het afscheid met een andere man aan trof. In zijn peleton krijgt hij een luitenant, die op papier het commando heeft maar Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben, als een ietwat verlate Sinterklaas, enige gemeenten aange schreven en de vraag gesteld of zij er niet iets voor voelen de salarissen van hun burgemeester en wethouders wat op te voeren. Het zal wel in een andere stijl zijn geschreven en met verwijzing naar een of ander artikel, maar daar kwam het toch wel op neer. Ieder zou het in deze materialistische tijd normaal hebben gevonden, wan neer de diverse B. en W.'s dit, zon der „beleefd" te zeggen, hadden ge accepteerd en vooral wanneer er bij voorbaat goedkeuring door Ged. Sta ten aan wordt verleend. Maar op het voormalige eiland Mar ken pakte dit toch anders uit. Burgemeester en wethouders van Marken vinden hun salaris voldoende en zeggen geen reden te zien om op het voorstel van Gedeputeerde Staten in te gaan. De burgemeester van Marken kon voor een verhoging van zijn salaris nog wel wat voelen, maar toen een der raads leden zei, dat hij verwachtte dat de burgemeester er dan ook wat meer voor ging doen, liet hij zijn salaris verhoging maar waaien. Met algemene stemmen werd het voor stel van Gedeputeerde Staten dan ook van tafel geveegd. Nu zijn de salarissen van de Marker bestuurders niet zo erg indrukwekkend en het jaarsalaris van een loopjon gen in de stad is vaak hoger, maar als verschijnsel in deze hebberige tijd vind ik het leuk dit geval te signaleren. Voor deze wel zeer afwijkende instel ling op financieel gebied steek ik het Marker college graag een pluim op de hoed. De kans bestaat nu wel, dat Gedepu teerde Staten met de afwijzing van hun voorstel geen genoegen nemen en de salarisverhoging opleggen, maar daar kan het Marker college niets aan doen en doet ook niets af aan de zo juist opgestoken pluim. H. OEKMAN. niet tegen de situatie t opgewassen is. Croft neemt resoluut het heft in han den en door zijn moed en doodsver achting kunnen de Amerikanen het ei land nemen. De patrouille valt echter als slachtoffer van de Jappanners. Zondagmiddag ,,De Sheriff van Wichi- ta" met Joel Mc Crea in een ruige rol als zakenman en bandiettemmer. Als hij klaar is met het opruimen van schurken krijgt hij het meisje van zijn dromen tot bruid. „Een zomer van hartstocht" met Vir- ginia Mc Kenna draait van maandag tot en met woensdag. Een film, waar in onderwijzer Douglas Lockwood heel wat te stellen heeft met meisjes en vrouwen die verliefd op hem zijn. Dat geeft nogal eens hartstochtelijke con flicten en van beroerdigheid bedrinkt Douglas zich. Daarmee wordt het slechts erger, maar tenslotte komt er toch een bevredigende oplossing. In de donderdag-cyclus „Oliver Twist" met Robert Newton en Alec Guiness, gemaakt naar het overbekende boek van Charlens Dikkens. Een film, die spannender is dan een modern verhaal en beklemmender dan de meest geraf fineerde thriller. Welkom, warme winterkostjes, gij blijft steeds les bienvenus Knusse knikker-capucijners met veel vette spekvetjus Welkom, welkom, worstbelegde boeren-, zuur- en and're kool Welkom snert, gij groengekleurde eeuwig durend hoop-symbool Gloeiend gele hetebliksem, ui met stokvis door elkaar Is 't niet heerlijker dan oesters, kreeft of russenkaviaar En ook gij, goudgele hutspot met uw klapstuk-adjudant Niets dan vorstelijke spijzen, want, de vorst is in het land. Vrouwen heeft er een depressie soms uw echtvriend in haar macht Tobt hij (Kwijnt hij Geef de stakkerd winterkost en ziethij lacht Menig economisch vraagstuk werd daardoor al opgelost Door de winterkost vergeet hij wat of hem de winter kost. CLINGE DOORENBOS.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1