MARCHAL HAARMODE WASSERIJ GELRIA EDE Nieuwjaarsrede van de Burgemeester. Woningnood is zeer groot. Raadsleden staan presentiegeld af voor de slachtoffers van de ramp in Tuindorp-Oostzaan. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- eu Scooterrijschool D. ENGEL Firma VAN DE WIJNGAART TWEEDE BLAD GEMEENTERAADSVERGADERING. De Soester gemeenteraad is woensdag avond voor de eerste maal in 1960 in openbare vergadering bijeen geweest. De voozitter, burgemeester mr S. P. Baron Bentinck, opende met gebed en deelde mede, dat de heer Brouwer (V.V.D.) bericht van verhindering ge zonden had. Hierna werd door de voor zitter de volgende nieuwjaarstoespraak gehouden Dames en Heren, Hoewel het jaar 1960 reeds bijna drie weken oud is wil ik U toch, bij het begin van onze eerste vergadering in het nieuwe jaar, van harte veel goeds toewensen. Moge 1960 voor U persoon lijk en voor uw gezinnen een gelukkig jaar worden en moge het ons in staat stellen in vruchtdragende samenwer king een gunstige ontwikkeling van on ze gemeente te bewerkstelligen. ring door nieuwbouw opleverende van 386 (74) woningen. 4 (1) woningen werden onbewoonbaar verklaard, 6 (6) onbewoonbaar verklaar de woningen werden ontruimd en 5 (2) werden gesloopt. In 1959 werden voor Soest 526 (428) vestigingsvergunningen uitgereikt, en wel 349 (228) aan personen ter plaatse, van wie 109 hun eigendom konden be trekken, 87 (83) aan personen van el ders door koop, 15 (24) aan personen van elders door ruil en 66 (81) aan personen van elders zonder ruil. Bo vendien werden 4 (10) woningen als vervangende voorkeurswoningen door rijksambtenaren betrokken, 5 (2) vesti gingsvergunningen werden uitgereikt aan personen van de U.S.A. air-force voor gemeubileerde panden. Voor Soesterberg werden 324 (87) ves tigingsvergunningen uitgereikt en wel 260 (45) aan personen van elders en 64 (42) aan inwoners. De 260 vergunningen voor personen van elders omvatten de volgende ca tegorieën 216 (22) vergunningen voor personeel Ook elders heeft het probleem van de waterbeheersing tot een vruchtbaar kontakt geleid tussen het gemeentebe stuur en de waterschappen. De bouw van een politiepost en hulp- secretarie op het dorpsplein van Soes terberg kwam, ondanks de grote ur gentie, nog niet tot stand. Met kracht zal er naar gestreefd worden de plan nen, die hedenavond aan uw oordeel onderworpen worden, te realiseren. Daarmede zal dan een begin gemaakt worden met de bebouwing van het dorpsplein. De nieuwe wijken te Soesterberg be ginnen, nu de huizen bewoond raken de tuinen en plantsoenen aangelegd wor den en de rommel van de bouwperiode opgeruimd wordt, zich als een aan trekkelijke woonbuurt te ontwikke len. Het is te hopen en noodzakelijk, I NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE8 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise I van het ministerie van defensie; Bij deze laatste wens ben ik mij ervan9 (3) vergunningen aan burgers; bewust, dat omstandigheden van finan-1 geen (11) vergunningen door woning- ciële en economische aard ons zullen ruil en 22 (9) vergunningen ten gevolge De scholennood te Soesterberg werd in bemoeilijken of wellicht beletten te I van koop. 1959 gedeeltelijk beëindigdeen nieu- doen wat wij in het belang van de Het aantal woningzoekende gezinnenwe Christelijke school en een tweede dat bewoners en leveranciers zich zelf en hun kinderen voldoende discipline bijbrengen om de plantsoenen te ont zien omdat anders of alle kosten hier aan besteed nutteloos zijn geweest, of de gemeente op grote schaal met draad moet gaan werken hetgeen het alge mene aspect bepaald niet ten goede komt. bevolking of van de gemeente achten. Ik behoef U slechts te wijzen op twee belangrijke werken waartoe in het af gelopen jaar besloten werd, maar waar nog geen begin mee kon worden ge maakt bedroeg per 1 januari van dit jaar 1083 (1372). Deze gezinnen zijn te ver delen in de volgende groepen a. zelfstandig wonenden, waarvan ver- huizing gewenst is wegens te kleine of de vernieuwing van het na- te slechte woonruimte of op medisch tuurbad en de bouw van een kantoor voor gemeentewerken - om U duide lijk te maken wat bedoeld wordt. De verwezenlijking van deze en dergelijke projecten zal onze volle aandacht moe ten blijven behouden. Het is nu eenmaal zo, dat de centralis tische en bemoederende neigingen van ons centrale bestuursapparaat tot gevolg hebben, dat de gemeente, zelfs voor de uitvoering van een eenvoudig pro ject, de medewerking en goedkeuring nodig heeft van meerdere instanties, dikwijls zelfs van meerdere ministeries. En dan moeten meestal nog die ver schillende vormen van medewerking ongeveer tezelfdertijd door de onder scheidene instanties verleend worden. Eerst wanneer naar het oordeel van de betrokken departementen van alge meen bestuur de toestand op de kapi taal- en geldmarkt naast de financiële toestand van de gemeente zelf toestaat een werk uit te voeren, wordt hiervoor de nodige medewerking verleend, indien althans deze departementen dit werk ook overigens van voldoende nationaal, gemeentelijk of plaatselijk belang achten en dit tevens voldoet aan de daaraan door de centrale instanties gestelde ei sen. Geen wonder dat er tussen het ne men van een raadsbesluit en de reali sering hiervan dikwijls - naar mijn me ning meestal onnodig - veel kostbare tijd verloren gaat. Het is mij gebleken dat U het op prijs advies 20 (215) gezinnen te Soest, 15 (19) te Soesterberg, totaal 35 (234) b. onhoudbare samenwoningen 320 (189) gezinnen in Soest, 52 (40) te Soes terberg, totaal 372 (229) c. zij, die zich in verband met hun werkzaamheid ter plaatse wensen te vestigen te Soest 149 (91) en te Soes terberg 33 (487), totaal 482 (568) d. zij, die wensen te huwen of gehuwd zijnde nog afzonderlijk wonen162 (251) te Soest en 22 (28) te Soester- totaal 184 (279) R.K. school kwamen gereed. Binnen kort kan de voltooiing verwacht wor den van de openbare kleuterschool en de uitbreiding van de openbare lagere school met 2 lokalen. De bouw van een zevende lokaal kan dit jaar verwacht worden. Indien in 1960 eveneens met de bouw van een tweede R.K. school begonnen kan wor den, zal aan alle redelijke wensen van dit ogenblik op het gebied van school lokalen te Soesterberg tegemoet geko men zijn. In 1959 vonden in Soest 129 (165) aan rijdingen plaats, in Soesterberg 97 (12). Het aantal door de politie opgemaakte processen-verbaal wegens overtredin gen bedroeg 1996 (1846) en wegens mis drijven 155 (208). Uit de tot dusver gehouden bespre- gingen is wel gebleken, dat het reali seren van het plan nog veel hoofdbre kens zal kosten. Het voor gezamenlijke rekening van de gemeente Amersfoort, Doorn en Soest sedert 1 januari 1959 geëxploiteerde streekkamp voor woonwagens in Amersfoort baart ernstige zorgen, daar de toevoer van woonwagens tot over bezetting van het kamp geleid heeft. Deze en nog vele andere zaken vragen onze aandacht. Moge het ons allen ge geven worden onder Gods zegen in 1960 gezamenlijk ten behoeve van on ze gemeente en haar inwoners werk zaam te zijn. De heer HILHORST (K.V.P.) dankte de voorzitter namens de raad voor zijn toespraak en wenste hemzelf en zijn gezin een voorspoedig 1960. Uit de rede van de voorzitter heeft men kunnen beluisteren dat er in Soest nog heel wat moet gebeuren. Niet in het minst op het terrein van de woning bouw. De minister schijnt van plan te zijn vraag en aanbod op de woning markt wat meer kans te geven, maar in Soest kan men hieraan nog lang niet beginnen. De heer Hilhorst sprak er zijn vreugde over uit, dat de voor zitter blijk gaf zijn volle belangstel ling te geven aan deze moeilijke zaak en hij sprak de wens uit, dat althans een deel van de wensen in 1960 gerea liseerd kunnen worden. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 JANUARI 1966. handcreme SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 De vergelijking met vorige jaren is niet goed mogelijk omdat met name voor de categorie zelfstandig wonen den zwaardere maatstaven zijn aan gelegd en voor de categorie onhoud bare samenwoningen lichtere, waar door een afname, respectievelijk een toename van het aantal meegetelde ge vallen ontstond. In totaal hadden te Soest 100 (34) bran den plaats en te Soesterberg 27 (10). Hiervan waren er te Soest 7 (7) schoor steenbranden en te Soesterberg geen (3). Het aantal bos-, heide-, berm-, of ruigtbranden was te Soest 52 (6) en te Soesterberg 20. Daarnaast rukten beide brandweercorpsen herhaaldelijk uit ten einde dergelijke branden buiten hun verzorgingsgebied mede te helpen blus- stelt aan het begin van het jaar enige feitelijke gegevens te vernemen. Daar- sen. om geef ik U hier enkele, waarbij iklTe Soest woedden 6 (4) uitslaande ook zoveel mogelijk ter vergelijking de branden en te Soesterberg 1 (geen), cijfers van een jaar geleden zal nemen. Het abnormaal grote aantal branden In 1959 vonden 543 (565) geboorten hangt ten nauwste samen met de uit plaats en overleden 254 (244) personen, zonderiijk droge zomer en herfst, derhalve een geboorte-overschot ople-Door de paraatheid en het doeltreffend verende van 289 (321). I optreden van de brandweercorpsen Er vestigden zich 2724 (2368) personen, terwijl er 2143 (2200) vertrokken, der halve een vestigingsoverschot opleve rende van 581 (168). Als resultaat van een en ander vermeerderde de bevol king met 870 (489) zielen van 27077 tot 27947. Te Soesterberg vermeerderde de bevol king met 928 (218) zielen van 4755 tot 5683. Meer dan de gehele bevolkings aanwas der gemeente kwam derhalve in Soesterberg terecht, zodat in feite de bevolking van Soest zonder Soes terberg dit jaar afnam. Deze merkwaar dige ontwikkeling van dit jaar moet verklaard worden uit enerzijds het gro tendeels gereedkomen van de Wabo- woningen te Soesterberg en anderzijds de geringe nieuwbouw en vestigings mogelijkheden te Soest. Het is niet te verwachten dat de toekomstige ont wikkeling een gelijksoortig beeld zal geven. In totaal werden 169 (180) huwelijken voltrokken. Het aantal verhuizingen binnen de ge meente, zowel van gezinnen als van alleenstaande personen, bedroeg 795 (657). 67 (69) door de gemeente gebouwde woningen, allen te Soest, kwamen ge reed en 319 (45) andere, waarvan 265 te Soesterberg, een totale vermeerde- ging, ondanks het grote aantal bran den onder soms zeer gevaarlijke en moeilijke omstandigheden niet meer dan 15'/2 ha. aan bos, heide en ruigte verloren. Met dankbaarheid wil ik hier tevens de hulp memoreren, die wij van omliggende gemeenten en het garni zoen mochten ontvangen. Helaas werd de Soester brandweer zelf door een brand geteisterd, waardoor de nieuwe nevelspuit, de uniformen, veel slangen en materieel verloren gingen. Geluk kig kon, door de vlotte medewerking van uw raad en het college van gede puteerde staten spoedig met het we derom op peil brengen van de materiële voorzieningen begonnen worden. Door deze brand is de kwestie van de brand weergarage te Soest in een nog veel accuter stadium gekomen dan zij reeds was. Van harte hoop ik dat het moge lijk zal zijn dit jaar plannen aan u voor te leggen tot oplossing van dit pro bleem. Met de bouw van de rioolwaterzuive ringsinstallatie te Soest en de verdere aanleg van riolen werd goede voort gang gemaakt. Getracht wordt in over leg met het waterschapsbestuur de af voer van het gezuiverde water zodanig te doen plaatsvinden, dat de agrarische belangen zoveel mogelijk gediend wor den. Door de vele mutaties in onze bevol king eist de werving voor de B B. nog steeds de volle aandacht. Door het vol gen van cursussen en het afleggen van vaardigheidsproeven is de paraatheid en de mogelijkheid tot doeltreffend optreden gelukkig toegenomen. Een woord van dank aan de velen, die hun tijd en energie willen geven aan deze helaas noodzakelijke hulporganisatie is hier zeker op zijn plaats. De situatie van de arbeidsmarkt in de ze gemeente blijft gunstig. Het aantal ingeschreven werklozen bleef bedui dend onder het landsgemiddelde, ter wijl de doorstroming naar het vrije be drijf vlot verliep. Naast de goedgekeurde objecten, die vo'orkomen op de lijst van civiel-tech- nische werken, n.1. 2 gedeelten van het rioleringsplan, is thans ook voor ver dere gedeelten goedkeuring gevraagd. Het ligt in de bedoeling om bij even tueel optreden van werkloosheid van enige omvang tot openstelling van de ze objecten over te gaan. De grootste zorg is het aantal moeilijk plaatsbaren en gehandicapten. 34 handarbeiders zijn momenteel te werkgesteld op de streekwerkplaats te Amersfoort, terwijl 3 gehandicapten thuiswerk verrichten. In verband met de stijging van het aantal werkloze hoofdarbeiders werden enige objecten gezocht en gevonden. Binnenkort zullen een negen-tal moei lijk plaatsbaren in G.S.W.-verband te werkgesteld worden. 65 inwoners werden op 1 januari 1960 voor gehele of gedeeltelijke rekening van de gemeente verpleegd in psychia trische inrichtingen, terwijl nog slechts in 2 gevallen een bijdrage moest wor den betaald in de kosten van verple ging van t.b.c.-patiënten. De inenting tegen polio-myelitis ver liep zeer bevredigend. In februari a.s. zal aan 2500 kinderen de 3e prik wor den gegeven, zodat de achterstand ge heel zal zijn ingelopen en de inenting voortaan jaarlijks kan worden be perkt tot de betrokken jaargangen. Ook in 1959 bleven de uitgaven van maatschappeijk hulpbetoon binnen de bij de begroting geraamde bedragen, niettegenstaande de voortdurende stij ging van de kosten van plaatsing van maatschappelijk ongeschikten, bejaar den en chronische zieken in tehuizen en inrichtingen. Het nijpend tekort aan verantwoorde verpleegruimte levert permanent moeilijkheden op. Het ontwerp-schetplan voor een be jaardencentrum is aan de betrokken rijksinstanties ter goedkeuring voorge legd. De VOORZITTER antwoordde, dat hij er zich tenvolle van bewust is hoe veel ellende er schuil gaat achter de dorre cijfers, die een opsomming geven van hen die moeilijkheden hebben met woonruimte en het is de wens van het college deze ellende zoveel mogelijk te beperken. Hierna kwam de agenda in behandeling. 1. Ingekomen stukken a. Besluit van gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 21 december 1959 tot niet goedkeuring van verlenging van ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning Sterrenbergweg 38. Conform besloten. b. Verzoek van ir A. de Leeuw inzake de bouw van een atelier op het per ceel Vosseveldlaan 6a door P. Oly- slager met voorstel om te berichten conform de ter inzage gelegde concept brief. Conform besloten. c. Rapport van het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten met voorstel deze voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. 2. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van rechten voor het ledigen van beer- en zinkput ten in de gemeente Soest. Conform besloten. 3. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een crediet voor de aanschaf fing van a. Nieuw meubilair voor de openbare school voor g.l.o. in de Kerkebuurt. Conform besloten. b. Een schrijfmachine ten behoeve van de openbare u.l.o.-school. Conform besloten. 4. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de stichting Engendaal- school ten behoeve van de aanschaf fing van meubelen voor de van der Huchtschool voor g.l.o. Conform besloten. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een crediet voor de aanleg van een middendrukleiding en het maken van doorverbindingen met regulateurs op het bestaande gasbuizennet. Conform besloten, nadat wethouder ORANJE (V.V.D.) erop gewezen had dat het crediet waarschijnlijk verhoogt zal moeten worden als blijkt dat het tracee veranderd moet worden. De heer HILHORST (K.V.P.) vraagt of het niet mogelijk is de gasleiding in de Peter v. d. Bremerweg te gebrui ken voor de waterleiding, want hij voorziet dat de wijziging in de gastoe- voer heel wat geld zal gaan kosten. Wethouder ORANJE (V.V.D.) zal hier naar informeren. De VOORZITTER zet uiteen, dat de middendrukleiding is bestemd voor het voeden van verschillende gedeelten van Soest. Eerst had men gemeend dat dit vanuit Soest zou gebeuren, maar mocht het ontvangststation van het gas in Soesterberg komen, dan ge beurt het vanuit Soesterberg. Met de uitbreiding van Soest zullen er nog wel meer middendrukleidingen nodig zijn. 6. Voorstel tot aankoop van a. Grond op de Soester Eng van W. C. van Logtensteijn. Conform besloten. b. Grond aan de Buijs Ballotlaan van G. W. Waterkoort. Conform besloten. c. Grond ter verbreding van de Nieuwe- weg van B. A. Swart. Conform besloten. 7. Voorstel tot vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare u.l.o.-school voor het jaar 1960. Conform besloten. 8. Voorstel tot het benoemen van een handwerk-onderwijzeres aan de open bare u.l.o.-school. Mej. S. J. Nieuwsma uit Baarn wordt met algemene stemmen benoemd. 9. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijnen van de onbewoon baar-verklaarde woningen Nieuweweg 29 en 31a. De heer BERKELBACH v. d. SPREN- KEN (Prot. Chr.) heeft ernstige bezwa ren tegen het verlengen van de ont ruimingstermijnen en vooral van het perceel Nieuweweg 31a. In dit huis wonen 7 mensen, waarvan 4 kinderen en de omstandigheden zijn erbarmelijk. De heer ELBERTSE (K.V.P.) is het hiermee volkomen eens en geeft het college in overweging het pand zo snel mogelijk te laten ontruimen. Mevr. MUURLING (Prot. Chr.) vraagt zich af of er in Soest werkelijk wel volledig volgens de urgentie tewerk ge gaan wordt bij het verdelen van woon ruimten. Het is op de Nieuweweg een wanhoopstoestand, niet alleen materi eel, maar ook geestelijk. De heer GRIFT (P.v.d.A.) noemt de situatie op de Nieuweweg heel duide lijk een bende en vindt, dat het on mogelijk moest zijn deze mensen nog langer daar te laten wonen. De heer DE BRUIN (V.V.D.) sluit zich volledig bij de vorige sprekers aan. De erbarmelijke toestand in een mod derpoel maakt het nodig het voorstel terug te nemen en met een voorstel te komen waardoor de bewoners van de ze krot op korte termijn een andere woning krijgen. De heer ELBERTSE (K.V.P.) stelt voor een vooroorlogs huis te geven als er geen nieuw beschikbaar is. De VOORZITTER antwoordt, dat de gemeente haast geen vooroorlogse hui zen meer heeft, die niet bouwvallig zijn. Het is nodig de ontruimingster mijn te verlengen, want gebeurt dit niet, dan komen deze mensen op straat. De toestand is daar inderdaad zeer pre cair, maar de gemeente moet ook nog gezinnen onderbrengen, die binnen kort hun woning zullen moeten verla ten in opdracht van de kantonrechter omdat de eigenaren de huizen nodig hebben. Een eerste eis is deze mensen van de straat te houden. Het verlengen van de ontruimingstermijn met een half jaar zou bij de bewoners verwachtin gen wekken, die misschien niet in ver vulling kunnen gaan, zodat de voor zitter voorstelt te blijven bij de ver lenging van een jaar. Hiertoe wordt besloten nadat uit het antwoord op een vraag van de heer ELBERTSE (K.V.P.) blijkt, dat er al een voorschot genomen is op de 10 woningen, die bestemd zijn voor be woners van krotten, zodat dit ook geen oplossing kan brengen. Mevr. POLET (P.v.d.A.) zegt gegriefd te zijn door de opmerking van mevr. Muurling, die in twijfel trok of er wel volledig volgens de urgentie te werk gegaan wordt bij het toewijzen van woningen. 10. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van een nieuw kantoorgebouw voor de dienst van gemeentewerken. Conform besloten. 11. Voorstel tot verhuur van grond, gelegen nabij de Bosstraat aan de „Stichting tot behartiging der belan gen van de te Soest gevestigde padvin- dersgroepen, enz." Conform besloten. 12. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de bouw van een politiepost, een hulpsecretarie, een post kantoor en vier bovenwoningen te Soes terberg. De heer DIJKSTRA (Prot, Chr.) vraagt of de gemeente zich niet wat heeft laten ringeloren door de P.T.T., die blijkbaar een wijziging van de plannen voor de bouw van een postkantoor in Soesterberg heeft afgedwongen. Hij ge looft dat het project hierdoor geschaad wordt, maar wethouder VAN ZADEL- HOFF (K.V.P.) geeft de verzekering, dat dit niet het geval is. Wel moesten er versoberingen aangebracht worden, maar dat geldt alleen voor de centrale verwarming, die vervalt en het inte rieur. Bij het oude plan zou de huur meer dan 300,zijn en bij de nieu we 174,De P.T.T. had het volste recht deze huur aan de hoge kant te vinden en op versobering aan te drinT gen. De heer ELBERTSE (K.V.P.) vraagt of er bij het definitief vaststel len van de huur voor de woningen - die nu op 100,geraamd wordt - rekening gehouden zal worden met de marktwaarde bij het betrekken van de huizen, zodat eventueel een hogere huur gevraagd kan worden als dit no dig mocht zijn, Dit zal gebeuren. Conform besloten. Voor vervolg zie men pag. 2 van dl# blad, kolom 4.

Soester Courant | 1960 | | pagina 5