alleen RANG als er RANG staat Kameroen wordt zelfstandig» t O 8 8 8 8 8 8 O 8 8 8 8 8 8 8 8 a 8 8 O o o o a 8 o a o t o o o o o o o o o a o o o a a o a o e 8 e 8 6 8 8 8 8 s 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 9 8 8 9 8 8 9 8 8 8 9 8 8 9 8 8 9 nnmnm ranrm Onrustige Zenuwen? Vervolg raadsver slag. Radioka DE JOF Verder Rang Menthol 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol DE BETE! Super-automatie Weedestr beschaafde In de straten van Yaoundé, de hoofd stad van het Franse deel van Kame roen, heerste grote vreugde. Diploma ten uit de hele wereld, cameramannen van internationale film en televisie, alsmede vertegenwoordigers van de pers waren er bijeen. Zij allen wacht ten op nieuwjaarsdag, die voor Kame roen niet alleen een nieuw jaar, maar ook het begin van een nieuwe periode moest brengen. Als eerste, vroegere Duitse kolonie werd het deel van Ka meroen, dat sinds het einde van de eerste wereldoorlog onder Frans mandaat stond, een vrije natie. Op de zelfde dag werd het land als lid van de VN. opgenomen. Over één ding waren alle drie mil joen Kameroen-negers het helemaal eens dat deze gebeurtenis aanleiding tot feestvieren was. Wat de toekomst voor de jonge staat zal brengen, daar over konden noch de om hun zieners gaven beroemde stamtovenaars, noch de inboorlingen-politici of de aanwe zige diplomaten iets bepaalds zeggen. Kameroens koloniale geschiedenis be gon met een kanonneerboot en ein digde met een besluit, dat voor de vol ledige vergadering van de Verenigde Naties bekend gemaakt werd. Tussen die beide gebeurtenissen lag nog niet eens een eeuw. de bewoners van Kameroen is heiden, waarbij men aan een groot aantal go den gelooft, terwijl in het noorden de moslems de overhand hebben. „Ik weet niet goed", zei een van de diplomatieke gasten van de onafhan kelijkheidsfeesten in Yaoundé, of Ka meroen al voor de vrijheid rijp is." Hij sprak daarmee uit, wat veel andere waarnemers eveneens denken. De par tij, die voor onafhankelijkheid streed, is de Union der Population du Came- roun (U.P.C.), die wegens haar terro risme door de Fransen verboden werd. Een van de leiders van deze partij was de voormalige griffier bij de Feesten spelen in het leven van de inlanders een grote rol. Trommels en vreemdsoortige blaasinstrumenten met een lange, dunne pijp zorgen voor de ritmische begeleiding van de dansen. Inboorlingen voor een modern inge richt ziekenhuis. Toen Duitse handelshuizen in Kame roen hun eerste factorijen stichtten was dat gebied aan de golf van Gui nee vanuit Europa gezien een Nie mandsland, want geen enkele Europese grote mogendheid had op dat moment gebiedsaanspraken gemaakt. Toen de handelsnederzettingen door de vijan dige inboorlingen bedreigd werden, stuurde de Duitse regering de Afri- ka-onderzoeker Gustav Nachtigall met de kanonneerboot „Move" als „rijks commissaris" op reis naar het zuiden. Samen met Togo en Zuidwest-Afrika werd Kameroen in 1884 door Duits land tot een kolonie verklaard. Nadat Kameroen al in het eerste jaar van de eerste wereldoorlog voor Duitsland verloren was gegaan, beze gelde het Verdrag van Versaille het verlies tenslotte. In 1919 nam Frankrijk bijna 420.000 km2 van de kolonie over. In het daaropvolgende jaar kreeg En geland de overige 80.000 km2. Aan beide landen werd echter uitsluitend het mandaat over de gedeelde bezit ting overgedragen. Zij moesten elk jaar aan de Volkenbond rapport uit brengen en zich verplichten de in boorlingen tot zelfbestuur en tenslotte tot onafhankelijkheid te brengen. Na de tweede wereldoorlog ging het mandaat op de V.N. als opvolger van de Volkenbond over. De V.N. drongen bij de beherende naties meermalen aan hun op zich genomen verplichtin gen na te komen. In 1955 kwam het in het Franse deel van Kameroen tot ernstige ongeregeldheden tussen zwar te nationalisten en de overheid. Ze werden jarenlang voortgezet in een soort kleine oorlog. In maart 1959 be sloot de vergadering van de Verenig de Naties, dat het Franse deel van de voormalige kolonie op 1 januari 1960 onafhankelijk zou worden. Frankrijk, dat toch al de laatste jaren niet veel vreugde aan haar mandaat had beleefd, stemde toe. De hereniging zal intussen nog een hele poos op zich laten wachten, ja, het is te verwachten dat zulks nim mer zal gebeuren. Het Engels bestuur de deel is in twee zones verdeeld. De 750.000 bewoners van de noordelijke zone gingen jongstleden november naar de stembus. Zij moesten beslissen, of zij aansluiting bij de nieuwe staat wen sen of dat zij verder tot het noorde lijk gedeelte van Nigeria willen be horen, dat in oktober van dit jaar eveneens onafhankelijk wordt. De overgrote meerderheid van de kie zers besloot bij Nigeria te blijven. Naar alle waarschijnlijkheid in het jaar 1962 zullen de 830.000 bewoners van de zuidelijke, door de Britten be stuurde, zone eveneens moeten beslis sen, of zij zich bij het souvereine Ka meroen willen aansluiten of voor Ni geria kiezen. Binnen twee jaar dus zal het restant van het kolonialisme in Kameroen geliquideerd zijn. De jongste staat, die reikt van het Tsaadmeer in het noorden tot de Ubangi in het zuiden, heeft enorme bodemschatten, vooral ijzererts en bau xiet. Om ze in grotere omvang te del ven zijn evenwel geweldige investe ringen nodig. Een bijzonder uitdrukkingsvol, van hout gesneden masker. Waarvandaan Kameroen zijn naam heeft - Noch van de grootste rivier van het land noch van de hoogste berg of van een of andere volksstam, maar van een in een bepaald jaargetijde voor de kust in massa's voorkomende krabbensoort. De naam Kameroen stamt nog uit de tijd, toen Portugese en Spaanse slavenschepen in de Golf van Guinee kruisten, voordat Britse oorlogsschepen in die omgeving de handel in het „zwarte ivoor" lamleg- den. De naam bleef, toen dr Nachti gall in 1884 in verschillende plaaatsen van de voormalige kolonie de Duitse vlag hees. Hij bleef ook, toen op de le januari van dit jaar de tricolore en de kleuren van de Verenigde Naties neergehaald werden. De hoofdstad van het land, Yaoundé - tot 1919 heette ze Jaunde - is een mengeling van Afrika, Frankrijk en een stukje Duitsland uit de tijd van Keizer Wilhelm. De Fransen laten de nieuwe bazen enkele moderne gebou wen na en in het paleis van de gou verneur zal binnen afzienbare tijd een vrij gekozen minister-president zijn in trek nemen. Gegeven het feit, dat zij het mandaat hadden, hebben de Fran sen zich maar weinig in de binnen landse aangelegenheden van het land gemengd. Zij bouwden weliswaar scho len en ziekenhuizen, zorgden voor een goed functionerende overheid, maar aangezien zij meer dan genoeg moei lijkheden met de afzonderlijke stam men hadden, gaven zij zich niet veel moeite alle mogelijkheden als missio nairs van de westerse cultuur uit te putten. Yaoundé belooft een zeer interessante stad te worden, Haar markt is een onvervalst stuk Afrika. Naast helge- kleurde stoffen - bij nader onderzoek ontdekt men, dat ze uit Frankrijk, 1 Duitsland of Japan afkomstig zijn, de i laatste tijd zelfs uit Egypte - worden amuletten aangeboden, die tegen alle onrechtvaardigheid van 't noo'ilot be scherming moeten geven. Liefdesdran ken en medicijnen tegen alle denkba re ziekten worden eveneens aangepre zen. De pijl-en-boog-makers van Ya oundé adviseren hun goede klanten nog steeds in de keus van vergiftige pijlen. Binnen een paar jaar zal dat allemaal veranderd zijn. Bijna alle naties, die bij de geboorte van de staat Kameroen als peet optraden, brachten geschen ken radiostations, geld voor tracto ren, wegen, spoorwegen en fabrieken, vliegtuigen en beurzen voor studen ten. Kameroen is zelfstandig geworden. Een vrij land aan een der zwaartepun ten van Afrika. Men kan dc nieuwe natie slechts veel geluk op haar weg wensen, want ze zal het nodig hebben. Yaoundé dat enkele maanden geleden nog voor 99 van de 100 mensen in Eu ropa praktisch onbekend was, zal nog veel van zich doen horen. Kameroen heeft nu de staat van sou vereine natie geëist, maar het zal nog vele jaren, zo geen tientallen jaren nodig hebben, voordat het werkelijk een natie is in die betekenis, zoals wij die kennen. De bevolking is uit meer dere stammen samengesteld. Met de blanke man kwam ook het Christen dom naar Kameroen, maar niettegen staande opofferende missiearbeid heeft de leer van Christus zich er niet kun nen doorzetten. Het grootste deel van en hij vraagt of de P.T.T. overleg ge pleegd heeft met de gemeente voor het samenstellen van de gids, waarin Soest en Soestdijk gesplitst zijn. Dit is niet gebeurd. Wel heeft het college zijn be zwaren direct kenbaar gemaakt. D'e heer GRIFT (P.v.d.A.) gaat het renteverlies gedurende ruim twee jaar van 57000,ter harte. Voor dit be drag zijn gasbuizen gekocht en die liggen al vele maanden zonder ge bruikt te worden. Wethouder ORANJE (V.V.D.) ant woordt, dat ze eertijds aangeschaft zijn om ze tegelijk met de rioolbuizen in de rijksweg te leggen. Dat kon toen rechtbank Um Nyobe, zoon van een1 echter niet doorgaan. Dit jaar zullen panterman" (medicijnman). Hij was vooral bekend door zijn fanatisme. In september van het vorig jaar sneu velde hij aan het hoofd van een ter roristenbende in de wouden van Ka meroen. De huidige president van de U.P.C ze echter gelegd worden. Het rente verlies zal wel ruimschoots opgeheven zijn door de lagere prijs waarvoor in .1958 gekocht kon worden. De heer GRIFT (P.v.d.A.) vraagt of de raad het besluit wil nemen sneeuw ruimers, zandstrooiers en leden van de is de arts Dt Felix Moumie, 35 jaar vuilnisophaaldienst een gratificatie te oud. Na het verbod van zijn partij geven voor het werken onder zware verliet hij het land en ging naar Cairo, omstandigheden gedurende de vorst- Van daaruit leidde hij de vrijheids- periode. strijd. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) Dr Felix Moumie, die als zoon van een boer in een lemen hut geboren werd, geldt als een van de briljantste politici onder de vertegenwoordigers van de Afrikaanse onafhankelijkheids beweging. Toen voor Kameroen het uur der vrijheid sloeg, behoefde men geen sterrenkundige te zijn om de machts constellatie te onderkennen. Op de achtergrond stonden het Westen, Nas- ser en Moskou. Frankrijk was uitge speeld. Mijnhardfs Zenuwtabletten 13. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Acacialaan, aan de P.U.E.M. N.V. Conform besloten. 14 Voorstel tot het garanderen van een geldlening op grond van het besluit „Bevordering Eigenwoningbezit". Conform besloten. Hierna worden nog enkele punten aan de agenda toegevoegd. Mevr. MUURLING was lid van de commissie grondbedrijf en uitbreidings plan. Zij zal deze plaats afstaan aan de heer BERKELBACH v. d. SPREN KEL en zijn plaats innemen bij de com missie Sociale Zaken. De heren PIEREN en KLARENBEEK hadden de heer Berkelbach v. d. Spren kel graag in de commissie Sociale Za ken gehouden omdat hij medicus is, maar tot ruiling wordt besloten na dat de heer Berkelbach verklaard heeft wijst erop, dat deze mensen voor over werk tot tien uur 's avonds 25 °/o ex tra krijgen, van tien uur 's avonds tot 's morgens vroeg 50 °/o en zaterdag en zondag 100 °/o. Het lijkt hem beter met een voorstel te wachten tot de winter voorbij is en het dan alleen ter spra ke te brengen als we inderdaad een zeer strenge vorstperiode achter de rug hebben. Mevr. MUURLING (Prot. Chr.) herin nert aan het ongeval in de bocht bij Zonnegloren, waar kort voor nieuw jaar een automobilist het slachtoffer van werd. Gelukkig werd hij slechts licht gewond, maar er moet iets aan deze bocht gedaan worden. Een van de bomen heeft al zo vaak voor stootblok gefungeerd, dat hij bij een volgende botsing wel eens kon afknappen en dan zijn de voetgangers helemaal niet meer beschermd. De VOORZITTER deelt mee, dat een definitieve verbetering van de bocht 24.000,zal kosten. Aan Provinciale Staten is gevraagd hoeveel zij in deze kosten willen bijdragen en het wachten is op het antwoord. Mevr. POLET (P.v.d.A.) heeft bij ge ruchten vernomen dat de K.N.V.B., voor het stichten van een sportcentrum, contact opgenomen heeft met de ge meente en vraagt of dit waar is. De VOORZITTER antwoordt, dat er inderdaad mensen van de K.N.V.B. ge weest zijn, Zij hadden interesse in een terrein en dit is aangewezen. Daarna zijn ze vertrokken en Zeist is gekozen, waar helemaal geen station is. Het college heeft een bedankbriefje van de K.N.V.B. gehad maar weet niet waarom Soestduinen is afgewezen. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vraagt of er haast gemaakt kan worden met Kunstzinnig gesneden maskers en gods beelden moeten de boze geesten af weren. dat hij contact zal blijven houden metfietspaden in de Kerkstraat en het de Stichting Bejaardencentrum. Er wordt besloten ontslag te verle nen aan het hoofd van de openbare lagere school Soest-Zuid en wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) vraagt toe stemming van de raad de gemeente begin van de Birkstraat, of de raads leden de toegezegde urgentielijst van uit te voeren werken kunnen krijgen en of reeds bekend is wat Soest krijgt van de 2000 woningwetwoningen die de provincie Utrecht voor 1960 garant te doen zijn voor de lening van wezen zijn. 922500,—, waarvan het kompostbe- Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) drijf gesticht is. Dit is samen met de antwoordt, dat er spoedig een bespre- gemeente Baarn gebouwd en de rege- king met de hoofdingenieur van de ling met Baarn is er borg voor dat het geen kwaad kan als Soest alleen ga rant is voor de lening. Hiertoe wordt besloten. Tenslotte gaat de raad ermee akkoord, dat de ambtenarensalarissen over het eerste kwartaal van 1960 met 3 o ver hoogd zullen worden. Bij de rondvraag zegt de heer VAN ROOMEN (K.V.P.), gelezen te heb ben dat Soest industrieën zou afwij zen. Hij vraagt of dit inderdaad ge beurd is. De VOORZITTER antwoordt, dat dit niet eens mogelijk is als een industrie, die zich hier wil vestigen, grond koopt, die niet van de gemeente is. Overigens heeft het college geen enkele industrie geweerd, al is het er zich van be wust dat de vestiging van industrieën niet al te snel moet gaan, daar de ar- beids- en woningmarkt niet toerei kend zijn. Met heeft berekend dat voor iedere hectare industrie-vestiging ze ven hectaren woningen nodig zijn. Op de vraag van de heer VAN ROO MEN (K.V.P.) of er geen verbetering aangebracht kan worden op de Noor- derweg, antwoordt wethouder VAN ZA DELHOFF (K.V.P.) dat er twee onwil lige eigenaren zijn, waarmee niets te bereiken valt, maar er zal een oplos sing gezocht worden. De heer DIJKSTRA (Prot.Chr.) vindt dat wij een nare telefoongids hebben Rijkswaterstaat te Utrecht gehouden zal worden, waarin het schoonhouden van trottoirs en de aanleg van fiets paden ter sprake zullen komen. De urgentielijst is in klad klaar. De pro vincie Utrecht verwachtte 2250 wonin gen als toewijzing en kreeg er slechts 2000. Hoeveel Soest hiervan krijgt is niet bekend. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat alles in het werk gesteld zal wor den om het plan Eng zo spoedig mo gelijk uit te voeren. De heer ELBERTSE (K.V.P.) vraagt hoe het staat met het woonwagenkamp, waarover zoveel te doen is. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) ant woordt, dat het Amersfoortse kamp, waarin Soest en Doorn deelgenoot zijn, blijkbaar heel goed is, want er komen mensen heen die er eigenlijk niets te zoeken hebben. Zij kunnen echter moei lijk geweerd worden. Het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft vage toezegging gedaan omtrent financiële steun, maar deze zijn nog niet nage komen. Men is nu in Amersfoort bezig de afvloei te bevorderen en de toe name van het aantal wagens zoveel mogelijk tegen te gaan. Met de gemeen te Amersfoort zal besproken worden of een verhoging van het staangeld ge wenst is. Om half tien sloot de voorzitter deze eerste raadsvergadering van 1960. Van Telefoon 2504 Vakkennis Er Is halve waarden, v.a. 8-12 ons adres U kunt tingen Prijs 945.- Eea totaal nieuw i ERRES, voorzien nieuwste - van - het U moet dit toeete ons komen bekijl Koninginnela Telefoon

Soester Courant | 1960 | | pagina 6