Ja of neen En hoeveel Hulpverlening Tuindorp Oostzaan. SOEST. „Luchtige" bijeenkomst. OFFIÜëLE MEDEDELINGEN. m DE HOEK. DINSDAG 26 JANUAKI 1960. 38e JAARGANG No. T. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEED ES TRA AT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126158 De huurverhoging in cijfers. Vragenstellers over de a.s. huurver hoging kunnen we thans wat meer vertellen over de a.s. huurverhoging. Het reeds lang aangekondigde wetsont werp is dan nu eindelijk afgekomen, maar de lezer dient te begrijpen, dat een voorstel nog geen wet is, dus zul len wij de voornaamste gegevens uiter aard onder voorbehoud kunnen weerge ven. Als eerste punt vermelden wij, dat de voorstellen neerkomen- op een huur verhoging van 20 °/o, ingaande 1 april 1960, geldende voor alle woningen tot 1959 gebouwd. Uitzonderingen kunnen worden ge maakt voor bepaalde woningen, o.a. die huizen welke gebreken vertonen, welker onderhoud sterk is verwaar loosd of die onvoldoende woongenot verschaffen e.d. deze kunnen van ver hoging worden uitgesloten. In het bijzonder is deze bepaling van toepassing voor huizen gebouwd vóór 1918, waarvan de huurprijs niet meer bedraagt dan 9,8,7, 6,of 5,afhankelijk van de gemeenteclassificatie. Het is de huuradviescommissie, die hier het heft in handen heeft, want deze instantie is het, die toestemming kan geven tot huurverhoging, op ver zoek van de verhuurder. Krotwoningen en onbewoonbaar ver klaarde woningen zijn van huurverho ging uitgesloten. Huizen, gebouwd na 1955 met subsi die van overheidswege, zullen kunnen worden opgetrokken tot een met ande re woningen van gelijke waarde verge lijkbare hoogte. Deze bepaling heeft betrekking op woningwetwoningen en premiewoningen in de particuliere bouw. Zowel de gemeente als de par ticuliere verhuurders kunnen zich daar toe wenden tot de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid. Minder bureaus, meer werk. Het verzoek tot huurverhoging moet ge daan worden binnen een bepaalde ter mijn. De huurverhoging voor deze wo ningen kan dan komen te liggen tussen één en twintig procent. Zoals uit het bovenstaande blijkt krij gen de huuradviescommissies belang rijk meer werk, aangezien het deze instantie is, aan wie de beoordeling van de toestand van de woning zal worden overgelaten. De tot dusverre bestaade huurcommis- sies zullen worden opgeheven. Het pu bliek heeft er dit voordeel van, dat het met minder instanties te maken krijgt wat betreft de huurprijsbeheer- sing. Voor de bedrijfspanden zal een huur verhoging worden ingevoerd van 15%, echter alleen door het afsluiten van een nieuwe huurovereenkomst tussen huurder en verhuurder. Voor deze pan den geldt tevens de bepaling, dat de prijsbeheersing zal worden opgeheven, voor wat betreft panden met een jaar- huur van meer dan 5000,3500, of 2500,al naar gelang van de ge meenteklasse. Looncompensatie. De huurders moeten de huurverhoging kunnen opbrengen en hiervoor is ter compensatie een algemene loonronde voorgesteld bij beschikking van het college van rijksbemiddelaars. Zoals destijds reeds is medegedeeld wordt hier gedacht aan een loonronde van 2,5 van het loon met een mi nimum van 4,of 3,75 of 3,50 per week naar gelang van de gemeente classificatie (dus resp. eerste klasse tweede en derde klasse vierde en vijfde klasse). Soest offert spontaan voor Tuindorp Oostzaan. Pers, radio en televisie hebben het ne- derlandse volk geconfronteerd met de ellendige gevolgen van de overstro mingsramp in Tuindorp Oostzaan. Gelukkig gingen weinig mensenlevens verloren. De materiële schade aan hui zen, inboedels, kleding en winkelinven tarissen blijkt echter, nu het water is weggepompt, nog groter te zijn dan werd verwacht. Het Nationaal Rampenfonds heeft be sloten aan de slachtoffers van deze ramp de nodige hulp te verlenen. Daarom is aan het Nederlandsche Roo- de Kruis verzocht een landelijke geld inzameling te organiseren met daar voor in aanmerking komende instanties. Er zal een straatcollecte worden ge houden, zodat iedere Nederlander in staat wordt gesteld een bijdrage te geven om de schade te kunnen vergoe den. In de week van 8 t. m. 13 februari a.s. zal de actie in Soest worden ontplooid voor dit doel. Wil deze inzameling succesvol zijn, dan zullen een flink aantal Soester inwoners hun medewerking moeten ver lenen. Wij doen dan ook een beroep op allen, die hiervoor in de gelegenheid zijn, om in die week één of twee uurtjes mee te werken als collectant. Naar eerste schatting zal een bedrag groot 13.000.000,nodig zijn om de schade volledig te kunnen vergoeden. Soest zal ook deze keer niet achterblij ven en is naar onze overtuiging zeker bereid en in staat naar evenredigheid bij te dragen. Moge het gekozen motto „Soest offert spontaan voor Tuindorp Oostzaan" waar worden gemaakt. Wacht niet, doch meldt U direct als collectant op een der volgende adres sen Secretariaat Ned. Roode Kruis, Soes- terbergsestraat 34, telefoon 2629. Gemeentehuis Soest, Afdeling Sociale Zaken, telefoon 2643 en 2644. FIETSER ZAG AUTO NIET. Op de Middelwijkstraat reed in de rich ting Amsterdam een franse auto, be stuurd door 'n militair van de lucht macht, die in Fontainebleau gedeta cheerd is. Vanaf de Molenstraat kwam de 36-ja- rdge C. v. d. M. op zijn fiets en hij stak zonder uit te kijken de rijksweg over. Hij wer door de auto gegrepen, kwam op de motorkap terecht en vervolgens op de weg. Met enkele hoofdwonden en een her senschudding is het slachtoffer naar huis gebracht, nadat dokter Kuipers de eerste hulp verleend had. De fiets werd vernield en de auto licht beschadigd. GELUKKIGE GRIJSAARD. De gepensioneerde heer S, die dit jaar 80 wordt, reed zondagmiddag, kort na twee uur, op de Den Blieklaan in de richting van de Foekenlaan. Door de regen was zijn bril wat beslagen, zodat hij niet kon zien of er bij de onbewaak te overweg een trein aankwam. Van de Foekenlaan kwam echter een auto, die rustig de overweg passeerde en de heer S. concludeerde hieruit dat de kust veilig was. Dat bleek niet het geval, want plotseling zag hij naast zich twee koplampen, die razend-snel naderden. De heer S. liet zich met veel tegenwoordigheid van geest van zijn fiets vallen. Deze werd op hetzelfde moment door de trein uit Den Dolder gegrepen en bijna zestig meter mee gesleurd. Toen stond de trein stil. De heer S. had van zijn val geen schade ondervonden en was al over eind gekrabbeld toen treinpersoneel naar het slachtoffer kwam kijken. De fiets bestond nog uit een hoop ver wrongen ijzer nadat hij onder de trein vandaan gehaald was. De trein had 10 minuten vertraging. S.E.C. 1—R.K.A.V.I.C. 1 1—1. S.E.C. heeft zich goed geweerd in de eerste wedstrijd na een korte winter se rust door met 1-1 gelijk te spelen tegen R.K.A.V.I.C., de ploeg, die be kend staat om solide en mooi samen spel. In de eerste helft kwam daar echter weinig van terecht omdat S.E.C. met de wind mee bijna voortdurend in de aanval was. Bij S.E.C. waren Maassen en Pothoven afwezig. Zij werden vervangen door Van Ginkel op de rechtsbuitenplaats en De Vries in de achterhoede. Vooral De Vries speelde uitstekend en dat was zeer zeker in de tweede helft nodig, want toen hervond R.K.A.V.I.C. het eigen spelsysteem en de S.E.C.-achter- hoede kreeg het bijzonder druk. Na enkele minuten spelen leek het er op, dat R.K.A.V.I.C. de leiding zou ne men. Door een dekkingsfout in de ach terhoede van S.E.C. kon De Haan door de verdediging komen en hard inschie ten. Met veel bravour werkte Adams de bal corner. S.E.C. pakte nu steviger aan en had na twintig minuten succes toen Leo van Breukelen een drietal verdedigers van R.K.A.V.I.C. omspeelde en de bal afgemeten aan De Bruin gaf. Deze schoot onhoudbaar in en S.E.C. had een verdiende 1-0-voorsprong. S.E.C. bleef voorlopig het beste van het spel houden, maar R.K.A.V.I.C. kwam soms gevaarlijk voor het doel van Adams. Een keihardschot van Storm ging net over. Weer ging S.E.C. in de aanval, die goed gevoed werd door de hardwerkende bin- nenspelers en de achterhoede van R.K.A.V.I.C. moest vele hoekschoppen cadeau geven. In de tweede helft speelden de Amster dammers beter. Na zeven minuten leek de gelijkmaker in zicht toen Ruttenberg uitgleed en De Haan noest laten gaan. Deze liep op Adams af, maar voor hij kon schieten schoot de S.E.C.-keeper uit zijn doel en wierp zich languit in de modder. Daardoor werd het schot van De Haan een mislukking. De druk werd zwaarder op het S.E.C.- doel, maar Ten Hove, Ruttenberg en De Vries hielden goed stand. Huijink drong ver in de achterhoede van de gasten door en zijn keihard schot kon net door de R.K.A.V.I.C.-keeper uit het doel gestompt worden. Het zag er naar uit dat S.E.C. zou gaan winnen, ondanks vele vrije schop pen in het voordeel van R.K.A.V.I.C., waarvan men zich vaak moest afvragen waarom ze toegekend werden. R.K.A.V.I.C. drong steeds meer op en kreeg in de allerlaatste minuut weer zo'n vrije schop vol vragen te nemen. De halfspeler v. d. Meer gelukte het de bal langs Adams te werken en daar mee had R.K.A.V.I.C. op het nippertje gelijk gemaakt, terwijl een overwinning van S.E.C. heus mV misstaan zou heb ben. DE ZWALUW. Woensdagavond vergadert de vereni ging van postduivenhouders „De Zwa luw" in „De Gouden Ploeg". Er zal verslag uitgebracht worden van de ge houden tentoonstelling en het vlucht- programma zal besproken worden. Toen oma J. v. d. Lugt-van Vulpen 80 jaar werd heeft een elftal van spelers, die allemaal v. d. Lugt heten een erewedstrijd gespeeld tegen allemaal Brouwers op het K.P.S.-terrein. De 81-ste verjaardag is met een klaverjas- en schudjasfestijn in „De Gouden Ploeg" gevierd en al heetten de 40 familieleden van oma, die hier bijeen waren, niet allemaal v. d. Lugt, het scheelde toch niet veel. Zoons, dochter, schoonzoons, schoondochters en kleinkinderen bestreden elkaar op een prettige manier met de kaarten onder lei ding van de heren J. v. d. Lugt en G. Hilhorst. Het schudj assen werd gewonnen door mevr. A. v. d. LugtAndre- jewski (94). Tweede werd mevr. D. Beyer-v. d. Lugt (92), derde mevr. M. v. d. Valk-v. d. Lugt (92), vierde mevr. M. Hilhorst-v. d. Lugt (86) en vijfde mevr. F. Hil horst-v. d. Lugt (84). Pas op de zesde plaats kwam G. Hilhorst met 82 punten als een niet-v. d. Lugt, maar wel aanverwant en de zevende plaats was voor mevr. E. v. d. Lugt-Kok (71). Piet v. d. Lugt behaalde maar 48 punten en hij kreeg de troostprijs. Aan de uitslag van het klaver jassen was minder te zien dat het hier een „Lugtige" aangelegen heid gold, maar gelukkig was num mer 8 toch nog een echte v. d. Lugt, terwijl de nummers 1 tot en met 7 natuurlijk eveneens fa milieleden van oma v. d. Lugt zijn. 1. Rina Beijer 4963. 2. E. de Beer 4826. 3. A. Kok 4655. 4. Alie v. Asch 4653. G. Kok 4520. 6. Bep van Asch 4413. 7. B. Rondeel 4389. 8. J. v. d. Lugt 4347. De prijzen werden uitgereikt door de heer J. v. d. Lugt en hierna was de grote familie nog lang gezellig bijeen. NIEUWJAARSVISITE. De Groninger Vereniging „Martini" heeft de eerste bijeenkomst van 1960 in „De Gouden Ploeg" gehouden en daar om was het de „Nieuwjaarsvisite". Voorzitter K. Veenkamp verwelkomde de leden en met een minuut stilte werd het overlijden van het lid mevr. Westra herdacht. Natuurlijk werd het Groninger volks lied gezongen en na het gebruikelijke kopje koffie met echte Groninger koek traden de heer en mevr. Veenkamp in Groninger dracht als Thomasvaer en Pieternel op. Zij lieten het verenigings leven van 1959 de revue passeren. Omdat in februari de jaarvergadering gehouden zal worden werd mej. Hase- winkel en de heer Plaatje tot leden van de kascommissie benoemd. In maart zal met een gezellige avond voor de tweede maal het tienjarig be staan gevierd worden, waaraan reeds in december tijdens een toneelavond aandacht besteed is. AANGEHOUDEN. Twee jongens van 17 jaar, die in een Soester internaat verblijven, zijn aan gehouden wegens diefstal van een bromfiets in Utrecht. Zij hadden de brommer geheel gedemonteerd, maar dit kon niet verhinderen dat ze ter ver antwoording geroepen werden. VLOTTE JONGENS. De gebroeders v. d. Br. hebben een uit nemende reputatie als vechtersbazen en die willen ze blijkbaar niet verlie zen, want na het drinken van enkele glaasjes bier kregen ze iets tegen de aanwezigheid van A. R. in een café op de Nieuweweg en ze begonnen met het uitdelen van hun befaamde dreu nen. R. kreeg behoorlijk zijn portie maar hij was niet lui in het terugslaan. Dat gaf nogal wat ravage aan het meubilair. De politie bracht de knokkers tot vreed zamer gedachten en deelde processen- verbaal uit. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN. De burgemeesgter van Soestgelet op artikel 37 der Woningwetbrengt ter algemene kennis, dat het raadsbesluit d.d. 15 juli 1959, afd. 1, nr. 7117, tot vaststelling van het partieel uitbrei dingsplan regelende de bestemming in onderdelen voor gronden gelegen aan de Maatweg, bij besluit van gedepu teerde staten van Utrecht d.d. 4 januari 1960, 5e afdeling nr. 3157'59/27, gedeel telijk is goedgekeurd. Belanghebbenden, die bezwaren tegen dit plan bij de raad hebben ingediend, kunnen binnen één maand na de dag van deze bekendmaking bij de Kroon beroep instellen tegen het genoemde besluit van gedeputeerde staten voor zover dat besluit tot goedkeuring strekt. Soest, 26 januari 1960. KEURING EN HERKEURING VAN MATEN, GEWICHTEN EN MEET WERKTUIGEN. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend a. dat het goedkeuringsmerk, geduren de het jaar 1960 te bezigen, zal zijn bij de keuring en herkeuring van ma ten, gewichten en meetwerktuigen, de letter y in de kleine staande druk vorm b. dat dit jaar voor de herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen zitting zal worden gehouden te Soest in het verenigingsgebouw „St. Joseph", Steenhoffstraat 28 op donderdag 4 februari 1960, van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. vrijdag 5 februari 1960, van 9.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur maandag 8 februari 1960, van 9.00 tot 12.00" en van 13.00 tot 16.00 uur dinsdag 9 februari 1960, van 9 00 tot 12.00 en van 13.00 tot 15.00 uur en uitsluitend voor Soesterberg in het voormalig politiebureau aan de Mau- rikstraat te Zeist op donderdag 11 februari 1960, van 10.00 tot 12.00 uur. Aan de herijkplichtigen zullen door de dienst van het IJkwezen zoveel als mogelijk is oproepingen worden uit gereikt, vermeldende het tijdstip, waarop de maten, gewichten en meet werktuigen ter herkeuring aangeboden kunnen worden. Men houde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstip De enige tijd geleden ingezette actie „Redt een kind", waarin het ging om kinderen in Algerije, kreeg van ver schillende kanten nogal tegenkanting. Men bestreed niet de noodzaak om de kinderen in Algerije te hulp te komen, maar men vroeg zich af of dit geen zaak was, die in de eerste plaats Frankrijk aanging. Ik heb me daar maar niet mee inge laten, omdat het is toe te juichen, dat we ons inspannen om j'eugdigen te redden, die het slachtoffer dreigen te worden van politiek of chaos, die ou deren ontketend hebben. Ik las in de dagbladen meningen van inzenders, die over „Redt een kind" o.a. schreven dat het inkomen van een enkele dag van sommige Arabische oliekoningen voldoende zou zijn om de ellende van alle Algerijnse kinderen te niet te doen. Dat is natuurlijk wel zo, doch de na righeid is, dat die oliekoningen het wel zouden kunnen maar niet doen. En omdat niemand iets deed was de actie voor de Algerijnse kinderen een zeer welkome, al bleef er iets bij mij knagen. Ik had namelijk van mensen, die kort geleden nog uit Indonesië terug kwa men, verhalen gehoord, die je de haren ten berge doen rijzen. Toch durfde ik er op deze plaats niet over te beginnen, omdat ik uit uitlatingen meende op te maken, dat voor het publiek de In- donesië-zaak is „doodgeschreven". Nu echter een der grootste dagbladen in ons land een hele pagina wijdt aan de ellendige omstandigheden waarin Nederlanders, z.g. spijtoptanten, in In donesië verkeren en vraagt, of het niet in de eerste plaats zaak is deze mensen te hulp te komen, neem ik deze vraag graag over. Het is natuurlijk prachtig Algerijnse kinderen en aanstonds, zoals de plan nen zijn, een millioen Chineesjes uit comm. China te hulp te snellen, maar ik vind dat de Nederlanders in Indo nesië voorgaan. Dat zijn Nederlanders, die, op aanraden van onze zaakgelastigde, destijds de Indonesische nationaliteit verkozen, bang als zij waren naar Nederland te gaan. In Indonesië worden zij verschopt en in de openlucht slapen en sterven is voor hen heel gewoon geworden. Steun wordt daar practisch niet ge geven en tot welke uitwassen dit leidt daar hebben we het maar niet over. Het zal niet meevallen een hulpactie op touw te zetten, waarbij de geboden hulp goed terecht komt. Indonesië heeft zo z'n eigen mening over mijn en dijn. Zolang deze mensen echter nog niet in een versneld tempo Indonesië kunnen verlaten, hetzij naar Nieuw-Guinea of Nederland en niet verdeeld over een tijdvak van 5 jaar, zoals onze regering zich voorstelt, zullen we iets moeten doen. En vlug, anders is het waar schijnlijk niet meer noddig. H. OEKMAN. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat de verplichting tot herkeuring blijft bestaan, ook al wordt geen op roeping ontvangen. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebben den, dat gelegenheid tot kosteloze in enting tegen pokken wordt gegeven op woensdag 3 februari 1960 te Soest om 2.00 uur n.m. precies, in een lokaal der o.I. school Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en om 3.00 n.m. precies in een lokaal der o.I. school aan de Beetzlaan Soesterberg van 2.002.30 uur n.m. ten huize van dokter A. Th. M. Splin ter, gemeentegeneesheer, Amersfoort- sestraat nr. 3. Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid worden gegeven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt ver zocht het trouwboekje mede te bren gen en de armen der kinderen vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de be palingen der Inentingswet, welke de verplichting bevatten van de inentingen voor de eerste verjaardag der kin deren of indiening van een bezwaar schrift volgens vastgesteld model, ten gemeentehuize verkrijgbaar.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1