FELLE LOONSTRIJD. 400 jaar Jubileum Groot Gaesbeeker Gilde. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3333 Dodelijk oiigevaL VBIJDAG 28 JANUARI 1880. 38e JAARGANG No. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12615# Zoals te verwachten viel, heeft de vrijere loonpolitiek de strijd om loons verhogingen een feller karakter gege ven. Het is gemakkelijk gezegd, dat verhoging van lonen alleen toelaatbaar is waar een verhoging van de produc tiviteit de marge hiertoe heeft ge schapen. Het is echter onontkoombaar dat daardoor verschillen in de werk- beloning ontstaan, die vooral na de geleide loonpolitiek de gemiddelde ar beider onbegrijpelijk voorkomen. Het tijdstip voor de invoering van de vrijere loonpolitiek is bovendien nogal ongelukkig uitgevallen. Ze komt na melijk in een tijd van weer stijgende grondstofprijzen, waadoor de eindpro ducten dus, loonsverhoging of geen loonsverhoging, toch duurder worden. Het gevolg is, dat in de bedrijfstak ken waar de productiviteitsvermeerde- ring een verhoging der lonen reeds mogelijk maakte, dit verhoogde wel vaartspeil weer gedeeltelijk teloor gaat door stijging van enige consumentprij zen. Maar erger is, dat voor de grote groepen werknemers, waarvoor nog geen loonsverhoging kon worden door gevoerd, de achterstand inmiddels nog sterker is toegenomen, het verschil voor hen nog duidelijker voelbaar wordt. Begrijpenlijk dat dit spanningen teweeg brengt, een ontevredenheid, die bij steeds meer groepen tot uiting komt. Een sprekend voorbeeld daarvan is de 24-uurs staking, die het personeel van grote busvervoer-maatschappijen deze week organiseerde. Daarnaast wordt er steeds feller geprotesteerd tegen de zeer lang durende onderhandelingen, die er gaande zijn over de salarissen van ambtenaren en van leraren. irL een impasse. Om de inflatie zoveel moge lijk te remmen, traineert zij klaarblijke lijk de salaris- en loonsverhogingsonder handelingen, waar zij zelf bij betrokken is. Het is nu eenmaal zo, dat de produc tiviteitsverhoging op het ambtelijk ge bied, bij het lesgeven en zelfs ook op het gebied van het personenvervoer, moelijk te realiseren en nog moeilijker aan te tonen is. In zulke arbeidstakken betekent de loonsverhoging dus uitsluitend een ver hoging van de kosten, die weer op de prijzen van de dienstverlening verhaald moet worden, want van winst, laat staan van winstverhoging, is bij deze bedrijfstakken ook nauwelijks sprake. Voor de dienstverlenende bedrijfstak ken, voor ambtenaren, leraren enz., ver oorzaken loonsverhogingen dus een verhoging van enige kosten van het levenspeil. Dit gevoegd bij de stijging van de grondstoffenmarkt en geleidelijke afschaffing van subsidies, doen de kos ten van het noodzakelijk levensonder houd toch stijgen" Vooral waar na de geleide loonronde nog geen loonsverhogingen hebben plaatsgevonden, wordt voor de werkne mers de afstand tussen welvaartspeil en beloning steeds groter. Wij behoeven het talmen der regering, om bij de verschillende salarisonderhan delingen tot een beslissing te komen, zeker niet uit te leggen als een „niet weten wat te doen", want de regering moet de thermometer van de inflatie intussen sterk in de gaten houden. Het algemeen belang ligt uiteraard an ders dan dat van de groepen werk nemers. Het zal echter zaak zijn de boog niet te erg te spannen en voor verschillende groepen werknemers begint dat er intus sen al sterk op te lijken. Leest men, welke enorme winsten grote concerns en bepaalde bedrijven over het afgelopen jaar weer hebben gemaakt, dan is het begrijpelijk, dat de arbeider, ook de hoofdarbeider, deze stijgende welvaart ook over hem gespreid wil zien. De differentiatie, die de vrijere loonpo litiek teweeg brengt, moge het democra tisch beeld onzer samenleving verle vendigd hebben, zij mag niet leiden toe bevoorrechte groepen van werknemers, die overigens hetzelfde presteren als iedere andere werker. Ongetwijfeld is deze overgangstijd van geleide naar vrijere loonpolitiek de moeilijkste. Moge ieder die het aangaat dit goed beseffen. H.K.H. Prinses Beatrix, die zondag haar 22e verjaardag herdenkt. Eoto Max Koot. In het jaar 1429 was de opvliegende Jonker Jacob van Gaesbeek, heer van Abcoude en heer van Soest, zo woe dend op zijn zoon, omdat deze niet als een volleerd ruiter te paard zat, dat hij hem een klap gaf. Deze vaderlijke tik kwam zo hard aan, dat de jongen stierf. Zijn vader was wanhopig en een deel van zijn boetedoening bestond uit het schenken van landerijen aan Soes- ter inwoners, die waarschijnlijk toen al voor een deel verenigd waren in een gilde, dat later Groot Gaesbeeker Gilde genoemd werd, maar het is ook moge lijk dat jonker van Gaesbeek dit gilde oprichtte in 1429. Uit de opbrengst van deze landerijen kregen de leden van het Groot Gaes beeker Gilde iedere vier jaar hun aan deel en dat is nu nog zo. Er zijn op het ogenblik ruim 550 leden, allen echte Soesters en allen katholiek en om de vier jaar wordt „geteerd", want het is aantrekkelijker de öpbrengst van de ruim 8 hectare op een gezellige avond den waaraan iedereen kan deelne men die zich een schutter voelt. Er is aan boogschieten gedacht, maar dat wordt nog maar door zo weinigen be oefend, dat het een schietwedstrijd met moderne wapens wordt. De schietwedstrijden vinden plaats in de buuit van de tent, die de schut ters en andere belangstellenden de ge legenheid biedt rustig een biertje te drinken op het 400-jarig bestaan van het Gilde. Op maandagavond zal er feest zijn in de tent voor iedereen. Er komt een band, die voor dansmuziek zal zorgen, zodat iedereen deel kan hebben aan de feest vreugde om het 400-jarig bestaan van het Gilde. Op dinsdagavond is er een feestavond in de tent voor de leden van het Gilde. Er zal een eerste klas gezelschap wor den aangezocht voor het verzorgen van deze avond. Het duurt nog lang voor het 6 juni is, dus er zijn nog vele vraaagtekens. Voor het organiseren van het schut- j tersfeest kan men rekenen op de heer j J. v. d. Weijer, voorzitter van het schut ters gilde van Aert. D'it gilde was in te verteren dan de enkele guldens mee 0 i j 6 Soest ter gelegenheid van het priester- naar huis te nemen. jubileum van wijlen pastoor Voss, en- Op 3 juni 1560 kwam het bestuur van keje jaren geleden. voor dit feest het Groot Gaasbeeker Gilde bijeen om Waarschijnlijk zuUen S~i r~l TO TClL-Ondi-t it»o+ nn/4/^ op te tekenen wat oude papieren over enkele muziekcorpsen uitgenodigd wor- het Gilde aan gegevens bevatte en deze dgn en het niet ultgesloten dat de datum is gekozen bij het besluit m j Soester Boerendansers zullen optreden. juni van dit jaar het 400-jarig bestaan dit moet aU bannen te vieren. In werkelijkheid is het Gilde en kruikgn komen. echter veel ouder want reeds in 1429, 0mstreeks de viering van het 400-jarig dus 530 jaar geleden, viel de jeugdige bestaan van het Qroot Gaesbeeker ^üd| jonker van Gaesbeek als slachtoffer van de vaderlijke humeurigheid. In de laatste ledenvergadering is het bestuur van het Groot Gaesbeeker Gil de door de leden gemachtigd een feest zal het boek klaar zijn, dat door de heer E. Heupers over de geschiedenis van het Gilde geschreven wordt. Dit zal voor enkele guldens in de handel ko men. COÖPERATIEVE LANDBOUWVERENIGING IN 1959. Vanavond vergaderen de leden van de Coöperatieve Landbouwvereniging in de „Gouden Ploeg" en onder meer zal het jaarverslag van 1959 ter tafel komen. De omzetten zijn opnieuw gestegen en daarmee zijn de financiële resultaten gunstiger dan zij reeds in het afgelopen jaren waren. Er zijn nu ruim 230 leden tegen 220 aan het eind van het jaar 1958. Tachtig procent van de omzet werd ge vormd door de verkoop van voeder en voor een groot deel waren dit de eigen mengvoeders. Dat deze van uitstekende Kwaliteit geweest zijn, blijkt wel uit het feit, dat opnieuw door de C.L.O.- controle het predikaat uitmuntend ver leend is. Er werden minder kunstmest stoffen omgezet dan in 1958. De omzet in brandstoffen is nauwe lijks gewijzigd. Er was meer vraag naar antraciet dan naar eierkolen. In 1959 is door de Coöperatie 200 ton kompost omgezet, die betrokken werd van het Kompostbedrijf aan de Maat- weg. Nu men daar het probleem van het glas in de kompost nagenoeg geheel on der de knie heeft, is er veel vraag naar dit nieuwe product. Er werden evenveel pootaardappelen omgezet als in 1959, maar de vraag naar zaaigranen nam toe. VERGADERING „DE ZWALUW". De vereniging van postduivenhouders „De Zwaluw" heeft woensdagavond in „D'e Gouden Ploeg" de eerste vergade ring in 1960 gehouden. Voorzitter J. v. d. Brakel wenste de leden een goed vliegjaar. De heer B. Roest bracht verslag uit van de jubileum- en tentoonstellingscommis sie. De jubileumviering en de tentoon stelling slaagden beiden en er is een batig saldo. Er is een vaste jubileum- en tentoon stellingcommissie benoemd, die bestaat uit de heren B. Roest, H. Kriek, H. Woudstra. Zonodig zal deze commissie aangevuld worden. De afdelingsvergadering wordt op 30 januari in hotel Frank te Amersfoort gehouden en de heren J. v. d- Brakel en J. Grift zijn de afgevaardigden van „De Zwaluw". Er waren op deze vergadering vier nieuwe leden aanwezig. Er werd mee gedeeld, dat zij, die zich na 1 maart als lid opgeven, niet meer kunnen deel nemen aan de vluchten van 1960 om administatieve redenen. Op zondag 7 februari is er in „De Gou den Ploeg" een hokkenkeuring door de heer Meesters uit Bunschoten. Tijdens deze keuring kunnen er duiven aange kocht worden. Het vluchtprogramma 1960 werd be sproken, maar het kon nog niet worden vastgesteld, omdat gewacht moet wor den op de besluiten welke op de bonds vergadering van 6 en 7 februari geno men zullen worden. Het vluchtpro gramma zal dan ook op een volgende vergadering vastgesteld worden. „Wanneer ze door zouden staken", hoor de ik deze week een dorpsgenoot zeg gen naar aanleiding van de 24-urige proteststaking van het N.B.M.-personeel, „is er nog niets aan de hand, want dan zetten ze militairen op de bussen". Ik weet niet of dit in vredestijd moge lijk is, maar wanneer ze dat zouden doen, dan geloof ik dat dit het dom ste zou zijn dat onze regering kan doen. Ik ben er van overtuigd dat de zaak dan pas goed in de soep zou draaien en niet alleen materieel, want al hebben ook duizenden mensen het ongerief van de niet rijdende N.B.M.-bussen gevoeld, de sympathie was toch aan de kant van de stakers. Ik ben tegen stakingen, omdat ik ge looi, dat in overleg meestal een ver gelijk mogelijk is. D'at wil niet zeggen, dat ik er niet in kan komen, dat mensen, die in het da gelijks arbeidsproces een onmisbare schakel vormen, na maanden op sleep touw te zijn gehouden op een keer zeggen „Nu zijn wij het zat". De papieren zouden anders liggen wan neer de eisen van het N.B.M.-personeel onredelijk waren, maar iedereen weet nu wel beter. Natuurlijk, we kunnen zeggen dat ze hadden moeten wachten op de onder handelaars, die nog steeds niet uitge sproken waren over de hoogte waarmee de tarieven moeten worden opgetrokken. Dat de N.B.M.ers daar niet langer op wilden wachten kan ik echt niet vreemd vinden. Vreemd vond ik het eigenlijk wel, dat de vakbonden zo grif waren met hun bekendmaking, dat zij niet achter de staking stonden. Men was toch niet bang de stakingspot aan te spreken en men wist toch dat het water tot de lippen van de N.B.M.-vervoerders was gestegen. De heren zitten nu weer aan tafel en we willen hopen, dat er niet lang meer zal worden gepraat voor de N.B.M.-ers hun redelijke eisen krijgen ingewilligd. Laten we ook hopen, dat onze regering zich in de toekomst wijzer gedraagt dan in de afgelopen week, want het bakzeil dat zij tegenover de stakers haalde was niet gering. H. OEKMAN. te organiseren voor hen die van de jjet het vieren van dit jubileum op uitkering geen gebruik wensen te ma- tweede Pinksterdag wordt een tradi- ken en dit liever besteed zien aan deere hersteld, want vroeger was viering van een uniek jubileum. altijd de tweede Pinksterdag bestemd De heren W. van Asch, G. Hilhorst, G. voor feesten van het Gilde. Het is dan Kok en M. W. Spies vormen het feest- ook njet uitgesloten dat deze viering op comité en zij hebben een vooorlopig tweede Pinksterdag 1960 het herstel plan gemaakt. I van een traditie zal betekenen. Maar Op tweede pinksterdag - maandag 6 daarvoor zal het feest moeten slagen juni - zal er om 8 uur, in de kerk van en dat hangt voor een groot deel af van, de H.H. Petrus en Paulus te Soest, een de belangstelling die de leden zullen mis opgedragen worden, waarna geza menlijk het ontbijt gebruikt zal worden. Het ligt in de bedoeling een grote tent te huren waarin ontbeten wordt, 's Mid dags zal er, in samenwerking met de V.V.V., een schutterfeest georganiseerd worden. Er zal een viertal gilden van andere plaatsen uitgenodigd worden om aan dit feest deel te nemen. Er zal een demonstratie vendelzwaaien gegeven worden en daarna zijn er schietwedstrij- hebben in de viering van dit unieke jubileum. Alle leden hebben een kaart thuis ge kregen met het verzoek mee te willen delen of zij tot de feestvierders zullen behoren en het bestuur verwacht dat zeer velen deze vraag bevestigend zul len beantwoorden. UITBREIDING CHR. ULO. Door architectenbureau H. Beekman B.N.A. en P. Beekman is, namens het bestuur van de vereniging School met den Bijbel aanbesteed, het uitbreiden van de chr. ulo-school met twee loka len. De begroting van het werk is 69.450,en de laagste inschrijver was de firma Schoonderbeek uit Hoog land. De inschrijvingen waren S. A. Frowijn, Utrecht 89.960, Fa Uyland, Soest 88.900,— H. v. d. Vijzel, Amerfoort 109.750, Fa Hovius, Hilversum 115.000, Fa Stam, Soest 105.000,— Fa v. d. Berg, Soest 97.000, Fa Schoonderbeek, Hoogl. 81.000, Fa A. Broere, A'dam 111.000, Fa De Roos, Hagestein 96.700, Gebr. Schuurs, Soest 103.267, Fa Stekenlenburg, Utrecht 93.999, Fa van Leusden, Vreeswijk 81.900, Fa Schaap, Huizen 109,437, HUMANISTISCH VERBOND. Maandagavond, 1 februari, vertelt dr J. Houtgast van de Utrechtse Sterren wacht over de zeer interessante expedi tie naar Ceylon, toegelicht met verschei dene kleurendia's. Deze avond wordt gehouden in Oranje hof. Zie de advertentie in dit blad. Gistermorgen is de heer A. A. van Winden, wonende aan de Nachtegaal- weg, alhier, op het bouwwerk Monni kenberg te Hilversum, waar hij werk zaam was, in een 2 meter diepe kelder gevallen. Met een schedelbasisfractuur werd hij overgebracht naar het r.k. zie kenhuis te Hilversum, waar hij heden nacht is overleden. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de artsendienst waargenomen door de art sen G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, telefoon 2667 en H. van Dorssen, Eigen domweg 96, telefoon 2119. Geopend is apotheek „Soestdijk" Van Weedestraat 46. ZAKENNIEUWS. Iedere huisvrouw in Nederland kent de naam Buisman en denkt daarbij aan de twaalfmaal bekroonde Buisman's G.S., het wondermiddel, dat de koffie prach tig bruin maakt, het aroma verhoogt en een aangename smaak geeft. In Soest denken vele huisvrouwen bij het horen van de naam Buisman ook nog aan de firma Buisman in de Middel wijkstraat, recht tegenover de Molen straat, die het bedrijf gemoderniseerd heeft en er een semi-zelfbedieningszaak van gemaakt heeft. De Buisman van de koffiestroop en de Buisman van de Middelwijkstraat heb ben wel iets met elkaar te maken, want de heer Buisman van het wondermiddel was de overgrootvader van de heer W. A. G. Buisman van de Middelwijkstraat. Hij was ook kruidenier, zoals grootvader, de vader en de zoon, die nu 10 jaar in Soest gevestigd is en zijn winkel een totale verandering deed ondergaan, die een grote verbetering was. Eerst vrij donker en voor de klant weinig over zichtelijk, nu heel licht en een sortering die zeer overzichtelijk is, zodat de huis vrouwen die in de winkel komen, niets kunnen vergeten. Voor de opening, na de grote verande ring, was veel belangstelling en niet in het minst door de demonstratie koffie- schenken en vleeswaren snijden. Vele bloemen en geschenken gaven aan deze heropening een feestelijk cachet.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1