Onafhankelijk Cyprus. Inliet HOEST UW KIND...? LjLlJJI Kt-I1 L1HJL JJf TWEEDE BLAD Firma VAN DE WIJNGAART Het van ouds bekende adres J. BRANDSMA GARAGE „DE SOESTER" SOEST Jaag die ondragelijke Rbeumatiek uit Uw leden. Magazijn „DE STER" horen zlon Vraagt gratis brochure I KEIZERSGRACHT 411 TEL 37728 JAN EVERTSENSTR. 38 TEL 186687 AMSTERDAM VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 29 JANUARI 1960. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise ven de Syriërs, die zij beklagen omdat ze met de Egyptenaren deel uitmaken van de Verenigde Arabische Republiek. Syrië is niet communistisch, maar het aanvaardt graag de hulp van Rusland om zo snel mogelijk een modern land te worden. Daar zal nog wel enige tijd overheen gaan, maar men is vast begonnen met het afschaffen van de harems. De positie van de vrouw is vrij goed. Wel wordt de sluier nog ge dragen, maar meer als bij ons de zon nebril dan als uiting van de onderge schikte positie van de vrouw. Van de studenten bestaat een kwart uit meis jes. De reis naar Syrië is niet gemakkelijk, maar wie van Syrië naar Irak wil moet nog meer ontberingen doorstaan, want de reis gaat 1000 kilometer door een woestijn en 200 kilometer hiervan is niemandsland. De Syriëers maken graag reclame voor hun land en nodigen vreemdelingen uit hun vakantie daar te komen doorbren gen. Het is echter niet zo heel gemakkelijk binnen te komen en wie ongelukkiger wijs een Israëlisch visum in zijn pas heeft kan er van verzekerd zijn dat hij niet toegelaten wordt. Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Dat Syrië bij de Verenigde Arabische Republiek aangesloten is en onder in vloed van Nasser staat is te merken aan het bestaan van een geheime po litie, die de bevolking controleert. Van het westen moet men in dit land weinig hebben, want het westen wordt verantwoordelijk gesteld voor alles wat niet naar wens marcheert, zoals in Duitsland de Joden van alles de schuld De visitatie aan de Syrische grens vergt bij het binnenkomen vele uren, maar wie zich door de woestijn naar Irak waagt, kan ervan verzekerd zijn dat het nazien der koffers en de algehele controle een dag duurt, want de Iraki's gaan er van uit, dat er maar weinig goeds uit Syrië kan komen. Ook hier is er weinig sympathie voor west-Europa en vooral Engeland staat in een slecht blaadje, zodat de Arabie ren bij voorkeur op de grond spuwen als dit land ter sprake komt. Na de pauze toonde de heer Van Zach- ten dia's, die toegelicht werden en was er gelegenheid vragen te stellen. voor GLAS, VERF en BEHANG SOESTER GLAS-en VERFHANDEL Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2767 NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN. Voor dinsdag j.1. stond de eerste excur sie in 1960 van de afd. Baarn, Soest en omstreken op het programma. Per bus ging de tocht ditmaal niet ver van huis, naar het onvolprezen Singer Museum in Laren. Eerst werd een rondgang door het mu seum gemaakt, waarbij niet alleen werd genoten van de daar aanwezige prachti ge kunstvoorwerpen, maar ook van de boeiende tentoonstelling van schilderij en van Mauve. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik ook de tekeningen en handschrif ten van Jac. van Looy te bekijken, de schilder/schrijver, die een aantal jaren in Soest geleefd en gewerkt heeft. Nadat vanwege de museumleiding iets verteld was omtrent de in Europa unie ke combinatie van museum en concert zaal, werd met het ten gehore brengen van „Eine kleine Nachtmusik" de voor treffelijke geluidsweergave gedemon streerd. Tot slot werd in de foyer bij een knap pend houtvuur de thee gebruikt. De volgende bijeenkomst dezer ver eniging zal plaats vinden op dinsdag 9 februari, in het gebouw Christelijke Be langen te Baarn, alwaar de jaarverga dering gehouden zal worden. Na afloop van het zakelijke gedeelte zal een choochelaar optreden. Binnen enkele weken zal de wereld een nieuwe onafhankelijke republiek rijker zijn. Het tot voor een jaar zo hevig omstreden eiland Cyprus zal na afloop van de overgangsperiode een sou- vereine natie worden. De strijdbare aartsbisschop Makarios zal de funstie van minister-president op zich nemen. Een tijd lang dreigde het eiland de hele NAVO uit elkaar te rukken. Het zaaide tweedracht tussen Griekenland Turkije en Engeland. Toen, in februari van het vorig jaar, kreeg de situatie plotseling een verrassende wenaing. D'e Griekse en de Turkse premier ont moetten elkaar in Zürich en werden het eens over Cyprus toekomst. tegenstanders geen kwaad hart toe. Hij wil ook de bindingen met Londen niet helemaal loslaten. Cyprus moet volgens zijn wensen in het Sterlingblok blijven, ja hij geeft zelfs toe, dat hij mogelijk zelfs de stelling zal verdedigen, dat Cyprus zich bij de Commonwealth als dominion aansluit. Deze vraag zal eveneens eerst na de verlening van de onafhankelijkheid behandeld worden. Makarios sympathiseert, zoals hij zegt, met de Arabische landen en beschouwt Egypte's sterke man Nasser als zijn persoonlijke vriend. Hij wil echter ook diplomatieke betrekkingen met Israël opnemen, omdat zulks om economische redenen noodzakelijk is. De Arabieren met inbegrip van Nasser zullen zich intussen niet zo gemakke lijk laten overtuigen, dat men tegelijker tijd vriend van de Israëliërs en van de Arabieren kan zijn. Wat de economische toekomst van Cy prus betreft, Makarios is nu al zeker van Britse en Amerikaanse financiële hulp. Voor alles moet het toeristenver keer opgevoerd worden en op dat ter rein heeft het eilend vele attracties te bieden. Een mijl is op Cyprus een rekbaar be grip, want daar duidt men nog een mijl aan met de afstand, die een ezel in een uur aflegt. Wie de luiheid van die vier voetige langoor kent verwondert zich erover, dat de afstandsopgave meestal precies uitkomen. In de bazarwijk van Nicosia voelt men zich naar het Nabije Oosten verplaatst. Verlicht ademde de wereld op, toen de Cyprusoplossing bekend weid. Ze moest aan de wensen van alle deelne mers zo ver mogelijk tegemoet ko men. 80 procent van de rond 5,2 mil joen eilandbewoners zijn Grieken, de rest bijna uitsluitend Turken. Dien overeenkomstig werd overeengekomen dat de minister-president een Cypri oot van Griekse, zijn plaatsvervanger een eilandbewoner van Turkse afstam ming moest zijn. Alleen op die manier kon de dreigende verdeling van Cyprus verhinderd worden. Siësta bij het dobbelspel in de karige schaduw voor de St. Nicolaas-Moskee in Famagusta. Een van de belangrijkste onderhande lingspunten was de eis van de Britten, dat ze enige steunpunten wilden be houden. Weliswaar, kon men het ge durende lange tijd niet eens worden, of het gebied voor die militaire zones 350 km2 groot moest zijn, zoals de En gelsen het wensten, of slechts 90 km2, zoals Makarios het aangeboden had, maar men kwam tenslotte tot een over eenkomst. Makarios, die door de Engelsen tijdens de opstand naar de Seychellen-eilanden werd verbannen, draagt zijn voormalige VAN OUD 1910 IN VIJFTIG JAREN hebben de V hoortoestellen voor slecht horenden een geweldige ont- wikkelingdoorgemaakt.Wij hebben deze ontwikkeling op de voet ge volgd en beschikken over de modernsteen meest geperfektion- reerde hoortoestellen, hoorbrillen en oorhangers van de beste fabri katen. Iconenschilder voor de Grieks-Ortho doxe St. Barnabas-kerk bij Famagusta. Binnen een paar jaar zal volgens de vooruitzichten de auto de ezel de rang als transportmiddel afnemen, maar momenteel ontmoet men op de land wegen van het eiland nog meer ezels dan benzinekoetsen. Binnen enkele jaren zullen op Cyprus waarschijnlijk ook tractoren en an dere landbouwmachines hun intocht hebben gehouden. Tegenwoordig wordt de grond nog met dezelfde methode en werktuigen be werkt als voor honderden jaren. Cyprus heeft zijn naam van het Latijn se cuprum, het woord voor koper. Dat roodglanzende metaal werd op het eiland al duizenden jaren geleden ge- wonnen. Toendertijd waren de mijnen in Grieks bezit en de arbeiders, die de aarde haar schatten ontrukten, slaven. Nog vandaag de dag exporteert Cyprus tegen de 600.000 ton koper per jaar. Het metaal is afkomstig uit de door een Amerikaanse maatschappij gedreven Mavrovouni-mijn. De erts-aderen, die het metaal leveren, zijn nog dezelfde, die 3000 jaar geleden aangeboord wer den. Ijzererts en asbest behoren tot de ver dere bodemschatten van Cyprus, dat tot nu toe nog geen industrie heeft. Nicosia kan zich erop beroemen met haar rond 40.000 inwoners een van de i kleinste hoofdsteden op aarde te zijn. Een van haar grootste beroemdheden is de Souhi-Moskee, die nog uit de tijd I van de kruisridders stamt. Daarin wer den in 1750 de laatste missen gelezen. Destijds was haar binnenste nog rijk met goud versierd, doch van haar voor malige pracht is niet veel meer over gebleven. De hoofdverkeersstraat in Nicosia is de Ledrastraat. Daaraan ligt het ge lijknamige hotel, dat tot de beste van het hele Middellandsezeegebied be hoort. Na de jaren van onrust, waarin de di rectie handenwringend naar gasten uitkeek, is in het Ledra-hotel nauwe lijks nog een kamer te krijgen. Al zijn de Turken op het eiland ook een in verhouding kleine minderheid, in de bazarwijk van Nicosia voelt men zich naar Turkije verplaatst. Wie de ogen open houdt, die komt bij zo'n in koopwandeling meer aan z'n trek dan bij een bezoek aan het modernste wa renhuis. „U hebt hier alles, wat men nodig heeft, om gelukkig te zijn", zei de Amerikaanse toerist tot zijn gastheer „een bewonderenswaardig klimaat, 'n vruchtbare bodem en een van de mooiste landstreken, die ik ooit ge zien heb". „Ja", meende de Cyprioot, „dat is allemaal waar, maar u vergeet een belangrijk punt. Onze strategische positie is belangrijker dan goed voor ons is". Die strategische positie is dan ook de reden, dat Cyprus in de drie en 'n half duizend jaar van zijn geschreven geschiedenis steeds door vreemden be geerd en beheerst is. De eersten waren de Egyptenaren. Toen kwamen de Grie ken. Zij gelden als de eigenlijke kolonis ten van het eiland, dat later door D'arius en daarna door Alexander de Grote ver overd werd. De Romeinen heerstin 450 jaar over Cyprus, daarna werd het een deel van het Byzantijnse rijk. In de 12de eeuw nam Richard Leeu wenhart het eiland in bezit en in het midden van de 17e eeuw droegen de Turken het bestuur op het eiland aan de Engelsen over. Het kruisgewelf van de Santa-Sophia- Moskee in Nicosia, die oorspronkelijk een christelijke kerk was. De Britten hebben evenwel Cyprus niet altijd zo hoog geschat. Het mag weliswaar reeds algemeen vergeten zijn, maar het is een geschiedkundig feit, dat Engeland tweemaal het eiland als ruilobject aan de Grieken hebben Door palmen omzoomde promenades, zoals deze in Lacarna, behoren bijna overal aan de Middellandsezeekust tot het gewone beeld. aangeboden. In 1912 wilde het Cyprus voor een steunpunt in Argostoli ruilen en in 1915 was het bereid het eiland aan Athene af te staan, ingeval de re gering bereid was aan de zijde Man de geallieerden in de Eerste Wereldoorlog te strijden. Beide keren was de prijs de Grieken te hoog en zo bleef Cyprus Brits. In 1925 werd het een kroonkolo nie. Onontbeerlijk scheen het „koper eiland" de Engelsen eerst, nadat ze en kele jaren geleden het Suezkanaal moes ten opgeven. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 NAAR SYRIË EN IRAK. Mevrouw E. P. van Zachten heeft dinsdagavond, in het Oranje-Hotel, ge sproken over de reis, die zij met haar man naar Syrië en Irak maakte en de foto's als dia's vertoond, die zij daar vervaardigden. Mevrouw van Zachten werd ingeleid door de heer J. Thörig. Syrië, dat lang onder Franse invloed stond, is al een hele tijd een republiek, maar Irak nog pas anderhalf jaar. Het werd geregeerd door de jonge ko ning Feisal, die in juli 1958 vermoord Begin vandaag nog 'n Eruschenkunr. Iedere dag die kleine dosis Kruschen en U voelt zich al gauw weer een an der mens. Dat komt omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen nieuwe kracht bijzet, ze als 't ware versterkt. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan geen kans meer zich vast te zetten. Ze worden afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is daar nu de oorzaak weg genomen van het lijden en de pijn, die nu uw leven vergallen. Filiaal Van Weedestraat 5a Telefoon 2504 werd door de aanhangers van kolonel Kassim, de revolutiemaker, die vond, dat Feisal teveel onder invloed van de Engelsen stond en ze minder de vrije hand moest laten bij de oliewinning. Nu is het met Irak als met zovele landen in het nabije en verre oosten. Het wil zelfstandig zijn, maar ziet daartoe helemaal geen kans. D'e invloed van de Engelsen is daarom nog even groot als anderhalf jaar geleden, want alleen zouden de Iraki's van de olie winning niets terecht brengen. De revolutie, die maar een uur duur de, was velen welkom en niet in het minst de boeren, die met een gemid deld jaarinkomen van 160 gulden bij zonder armoedig leven. De kindersterfte is dan ook schrik barend groot. Het is niet de bedoeling geweest Koning Feisal te vermoorden, maar hij werd het slachtoffer van en kele heethoofden, die van mening wa ren dat een revolutie zonder moorden geen revolutie is. De Iraki's voelen zich ver verheven bo- Gezicht op Nicosia, de Cypriotische hoofdstad. Hoog overkoepelen de beide marinets van de Santa-Sophia-Moskee de platte daken van de huizen er omheen.

Soester Courant | 1960 | | pagina 6