DE VOLLE WACHTKAMERS. HOE LANG NOG SOEST DE HISTORIE DER PERMANENT BEGINT IN 1872. BRANDWEER TELEF. 3333 IN DE HOEK. VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960. 38e JAARGANG No. 10. OESTER ()C Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De groeiende bevolking en het ook door de verhoging van de loongrens sterk gestegen aantal ziekenfondsleden heeft het werk van vele huisartsen enorm doen toenemen. Men constateert het aan de steeds volle wachtkamers, de kortere tijd die een arts bij een huisbezoek beschikbaar heeft, aan het feit dat buiten de spreekuren de dok ter zelf weinig of niet thuis te treffen is. Met enkele duizenden fondsleden en daarnaast nog een behoorlijke parti culiere praktijk kunnen de huisartsen het werk vaak nauwelijks aan. Ze zijn dag en nacht in touw en het kan haast niet anders of in de drukke praktijken moet het werk er wel onder lijden. We horen dus vaak klachten, vooral van fondsleden, over het lange wach ten, het vluchtige onderzoek, de weinig psycholochische rust die er van de dok ter uitgaat bij een ziekbed. D'at geldt niet voor iedere arts en niet voor iede re patiënt, maar het zijn toch steeds weer gehoorde klachten. Het is ook heel begrijpelijk, dat ze voorkomen. Wanneer vele artsen maar gemiddeld vijf minuten per patiënt beschikbaar hebben, kan in verscheidene gevallen het onderzoek niet diepgaand zijn, kan er geen rust van de geneesheer uitgaan naar de patiënt, kan hij te weinig aan dacht besteden aan ieders persoonlij ke omstandigheden, moet hij lichte klachten weieens voor gezeur aanzien. Vooral in de drukke jaargetijden wordt het spreekuur dan lopende-bandwerk. De wachtenden zo vlug mogelijk helpen, daarna vlug de praktijk in. Aan de vaak psychologische achtergrond van vele klachten kan de huisarts geen tijd meer- besteden, hem wacht ook nog zijn ad ministratief werk, onderzoek van bloed, urine en dergelijke zaken, overleg met specialisten en ziekenhuis. Vooral de aanvankelijk „lichte gevallen" lijken de patiënten krijgen daardoor geen pret tige indruk van het doktersbezoek, ze krijgen het gevoel dat ze maar „afge daan" worden met een receptje. Maar de huisartsen klagen ook over hun patiënten. Het „in het ziekenfonds lopen" maakt het zo gemakkelijk om zelfs bij lichte klachten voor alle zeker heid maar even naar de dokter te gaan. Het kost toch niets. Een licht griepje, een beetje pijn hier of daar, het zijn gevallen die de drukke huisarts wel als „gezeur" moet zien. Hij doet ze voor lopig af met een receptje. En in de praktijk blijkt ook vaak dat de klacht maar nauwelijks de moeite waard is ge weest. Bijkans volle flessen en volle tubes van medicijnen bij vele fondsleden, weken of maanden na 't bezoek aan de dokter bewijzen dat men zonder het nemen van die medicijn toch al beter geworden is. Intussen heeft die medicijn het zieken fonds heel wat geld gekost, dat ei genlijk in de gootsteen of de vuilnisbak verdwijnt. beperking van het aantal fondsleden per arts, b.v. tot een maximum van twee duizend, zou daarbij nuttig kun nen werken om hem in zijn overbelaste werk te helpen. Naar beide zijden zijn er dus maatre gelen denkbaar, waarbij ook nog ande re facetten in aanmerking kunnen ko men, die de medische verzorging van ons volk ten goede zouden komen. Zonder 't treffen van maatregelen groeien we in ieder geval naar een toestand, die aan beide zijden tot grotere ontevredenheid leidt. Ook de particulier verzekerden en niet-verzekerden gaan hiervan dan de onaangename invloed ondervinden. Het wordt hoog tijd, dat de huisarts voor al zijn patiënten weer de vertrouw de dokter wordt, die tijd heeft om ver der te zien dan alleen de geuite klach ten, opdat zijn werk weer de sociale in slag krijgt die zijn beroep vergt. Wij willen ons hier, in het vrije Wes ten, nog wel een op de borst slaan in de mening, dat wij dank zij onze be schaving, kennis en kracht een aantal treedjes hoger staan op de maatschap pelijke ladder dan de rest van de be volking aan de andere kant van het ijzeren gordijn en verder naar het oos ten. Het is maar de vraag in hoeverre dit juist is, en als het waar is, hoe lang deze toestand dan nog bestendigd blijft. Blijkens een onderzoek van de Cam- bridge-universiteit in Massachusets (V.S.) doen althans de Amerikanen heel veel moeite de ladder zo snel mogelijk af te halen. In één jaar tijds hebben I een projectiescherm, maar een statief zij 10 miljard dollar uitgegeven aan alcoholische dranken tegen negen mil jard aan openbaar lager en middelbaar onderwijs, 4% miljard dollar aan siga retten. tegen 3 miljard ten behoeve van de universiteiten, 296 miljoen dol lar voor kauwgum tegen 217 miljoen voor wetenschappel ik onderzoek, 77 mil joen dollar aan middeltjes tegen on aangename lichaamsgeurtjes tegen slechts 70 miljoen voor de fudamen- tele kennis. Zo kunnen we waarschijnlijk ook in Europa, ook in ons land, interessante optelsommetjes maken. Hoeveel beste den wij per jaar aan bromfietsen, au to's, ijskasten en televisie En hoeveel staat daar in ons land tegenover aan onderwijs en wetenschap Wij zijn wel hard op weg ons zelf te verwennen en tegelijk onze gezondheid te ondermij nen, maar vergeten, dat aan de andere kant van de wereld miljoenen opdrin gen om ons uit deze luxeuze zelfkant te verdringen. LEERMIDDELEN VOOR DE SAVOR- NIN LOHMANSCHOOL. Het bestuur van de vereniging „De school met de Bijbel" heeft de medewer king van het gemeentebestuur gevraagd voor het aanschaffen van enkele leer middelen. De aanwezige landkaarten zijn verouderd, er is nieuw materiaal nodig voor het onderwijs in natuurkun de en de school heeft behoefte aan een schrijfmachine. Ook wil het college me dewerking verlenen bij de aanschaf van Een eerste remedie tegen een te licht vaardig bezoek aan de huisarts en dus tegen diens te grote drukte zou kunnen zijn, dat de fondsleden voor het eerste doktersbezoek toch een bedrag zelf zou den moeten betalen. Een gulden bijvoor beeld. Dit zou vermoedelijk reeds een rem betekenen op het al te gemakkelijk naar de dokter lopen. Ook een grotere RIJDEN ONDER IHVLOEO AANTAL mm- DELINGEN QP GROND VAN 0E WEGENVERKEERSWET BOOO Hiervan wegens 'rijden onder invloed 4000 3 C00 VERBOM!) VOOR VEILIG VERIEER*] 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958: Causerie voor de commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. De heer W. A. Butzelaar heeft dinsdag middag in de Koningin Emma Huis houdschool, op verzoek van de commis sie voor Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting, een causerie gehouden over haarverzorging en na de pauze heeft hij een vijftal kapsels getoond in de mo derne lijn en is nader ingegaan op het verschil tussen spoelen en verven, waar aan een groot deel van zijn causerie ge wijd was. Dinsdagmiddag, 9 februari, zal het on- onderwerp „huidverzorging" behandeld worden. Voor de eerste causerie was bijzonder veel belangstelling. In 1872 kwam de Duitser Hessner op het idee dat een haar gekruld kon wor den door het om een klosje te winden en zo in kokend water te brengen. Als het daarin 24 uur bleef dan verdween de krul na afkoeling niet. Deze uitvin ding was van groot belang en pruike maker Messner kon nu pruiken leveren met gekrulde haren. Hij wist echter nog niet dat deze vinding een tachtig jaren later aan 11000 nederlandse kappers plus 20.000 bedienden in het dameskap- persvak een inkomen zou bezorgen. Men zocht verder omdat het van groot belang zou zijn als kappers er in slaag den de haren op het hoofd te krullen. Het gedurende 24 uur in kokend wa ter stoppen van dameshoofden stuitte op bezwaren, zodat men het ging pro beren met staande wikkels, die met 30 tegelijk op het hoofd kwamen. Door de wikkels kon stoom geperst worden. Zo'n behandeling duurde 12 uur en kostte 125,Feilloos was zij daarbij niet, want een lekke wikkel kon wel eens brandwonden veroorzaken. Men kon de stoomtijd verkorten door ammohiak in de wikkels te gebruiken en nu was de permanent in 5 J 6 uur klaar. Nog vlugger ging het met meta len pennetjes, die met 24 volt de haren tot 100 graden verhitten en op kleine plaatsen gebeurt het nog wel op deze wijze. Voor vele dameshoofden was de ze kookmethode echter schadelijk om dat het haar afbrak of uitviel en met behulp van de lichaamstemperatuur en een vloeistof ging men gebruik maken van de cold wave. Een derde methode werd de tiède-per- manent, die met stoomkap en droogkap aan 70 graden genoeg had. Bij de een was dit goed, doch bij de ander niet en de kapper zat voor het probleem uit te zoeken bij welk da- meshoofd een bepaalde behandeling het beste paste en de mooiste resultaten gaf. En dit is nog zo. Het haar bestaat uit 7 elementen. Hier van zijn eiwit c„.-„wa.-el van belang bij het permanenten. Bij de methode, waarmee tot 100 graden verhit wordt, is het krullen een gevolg van het stol len van het eiwit, nadat dit volkomen vloeibaar gemaakt is om het haar een krul te kunnen geven. Bij de cold wave zorgt de zwavel voor de krulling. De zwavelschakels worden tijdelijk verbroken en na de permanent behandeling moet een neutralisatie vloeistof voor het herstel van deze scha kelverbinding in andere vorm zorgen, want anders valt het haar uit. Ook de tiède-permanent maakt gebruik van zwavel in het haar en ook hier is de neutralisatie-vloeistof van het grootste belang. Het spreekt van zelf, dat een kapper een vakman moet zijn, wil een perma nent slagen. Komt er echter een dame, die geen of nauwelijks eiwit in het haar heeft, dan is een behandeling met 100 graden volkomen zinloos. Een kapper kan echter niet zien hoe het gesteld is met het eiwit gehalte van het haar. Ontbreken eiwit en zwavel, dan is er geen kapper ter wereld, die permanent kan leggen. Bij cold wave en tiède is de neutralisa tie-vloeistof van zoveel belang, dat een behandeling die seconden te kort of te lang duurt een te slappe of een te ster ke permanent geeft. Het gestel van de dame die krulletjes wil hebben, is van even groot belang als het vakmanschap van de kapper, maar deze kan moeilijk bij iedere cliënt informeren naar eventuele ziekten of afwijkingen in de lichaamsgesteldheid. Daarom is een eerste behandeling al tijd het meest riskant en heeft de kap per een kaartsysteem nodig om bij vol gende behandelingen over gegevens te beschikken, die een betere kans van slagen bieden. Verven is het volkomen weghalen van de witte haren of het totaal verande ren van de eigen kleur. Bij spoelen worden de witte haren slechts geca moufleerd, de eigen kleur krijgt wat meer accent of er wordt een andere gloed opgebracht. De eigen kleur van het haar speelt dan ook een grote rol bij de spoeling. Na de interessante causerie van de heer Butzelaar waren alle dames er wel van overtuigd, dat er enorme problemen vastzitten aan het verfraaien van het hoofd door gekrulde haren, omdat er vele kansen van slagen zijn, maar mis lukken is lang niet uitgesloten en heel vaak kan men niemand hiervan de schuld geven, omdat moeder natuur de hand in het spel heeft. voor de projector achten B. en W. niet nodig, omdat de projector ook wel op een tafel gezet kan worden. Het college stelt de raad voor 1250,— krediet te verlenen. NIEUWE KOORDIRIGENT IN SOESTDIJK. De zangers van de parochie van Maria Onbevlekt Ontvangen te Soestdijk heb ben gisteravond kennis gemaakt met hun nieuwe dirigent, de heer A. G. Calis uit Laren, die de opvolger is van de heer G. v. d. Schepop. Het volledige koor „Cantemus Domino" was hiervoor in het Ludgardis-gebouw aanwezig en pastoor mgr A. G. Smit stelde de heer Calis voor. Hij wees op de mooie maar moeilijke taak van een kerkkoor, dat zo'n belangrijke plaats inneemt tijdens de kerkdiensten. Een zanger in een kerkkoor moet vooral aandacht schenken aan het apostolaats- werk, dat hij met dit zingen verricht. Zijn auditorium stelt niet alleen eisen op muzikaal gebied, maar verlangt ook dat met devotie gezongen wordt. Het koor wordt nooit met applaus beloond, maar dit wil niet zeggen dat men geen waardering heeft voor de zang. Dit is wel gebleken bij het afscheid van de heer v. d. Schepop. Pastoor mgr Smit sprak de wens uit, dat het koor en de nieuwe leider alles zullen doen om er voor te zorgen dat de zang geperfectio neerd wordt, waarbij de koorleden er aan moeten denken dat een nieuwe di rigent nieuwe eisen zal stellen. De heer Calis, die vier jaar verbonden geweest is aan de Goede Herder-pa rochie te Laren en o.rn. dirigent is van de Lofstem te Den Dolder, maakte zijn toekomstplannen bekend en hij sprak de hoop uit met evenveel succes te kunnen werken als zijn voorganger. Het koor is goed en er is een uitstekend reper toire. De eerste weken zal het mis schien niet zo gemakkelijk gaan om dat men aan elkaar moet wennen, maar het ligt in de bedoeling van de heer Calis eenzelfde lijn te volgen als zijn voorganger, omdat diens werkwijze en programmakeuze hem eveneens ligt. Hij sprak de wens uit te mogen reke nen op de steun en de medewerking van de zangers. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag B.D.C. 1Limvio 1, 2 30 uur L.V.V. 2—B.D.C. 2, 2.30 uur. B.D.C. 4Zebra's 4, 12 uur. K.B.V. 1—S.E.C. 1. 2 uur. Nijenrodes 2S.E.C. 2, 2.30 uur. S.E.C. 3N.S.C. 2, 2.30 uur. S.E.C. 4C.D.N. 3, 12 uur. Zaterdag B.D.C. ALimvio A, 2.30 uur. Actif cB.D.C. b, 2.30 uur. B.D.C. c—S.D.O. c, 3.30 uur. C.J.V.V. C—S.E.C. B, 1.45 uur. S.E.C. a—C.J.V.V. a, 2.30 uur. S.E.C. cScherpenzeel a, 3.30 uur. S.E.C. dH.V.C. j, 2.30 uur. Hockey. Zondag Dames 3—S.C.H.C. 4, 12.30 uur. Schr.1. Heren 3A'foort 5, 14 uur. Schr.1. Hilversum 3dames 1, 12.30 uur. Hilversum 7heren 1, 12.30 uur. Amersfoort 3dames 2, 12.30 uur. Kampong 6dames 4, 14 uur. Schaerweyde 5heren 2, 11 uur. Gooi 7heren 4, 12.30 uur. Korfbal. Zaterdag R.D.Z. 2Spirit 2, 3.30 uur. Spirit AAmersfoort B, 3 uur. Spirit 1Tovers 4, 2 uur. Opstelling van B.D.C. Roest E. Hilhorst Appelhof v. Megen C. Hilhorst v. d. Lugt Bakker Westerveld Kaats Gros de Ruigt Opstelling van S.E.C. Adams Ten Hove Pothoven De Rooy Ruttenberg Van Kooy Van Breukelen Huijink Maassen De Bruin Wolfsen VOORSCHOTTEN LAGER ONDERWIJS Het college stelt de raad voor voor schotten op de exploitatie-vergoeding voor de lagere scholen over 1960 te ver lenen. Deze bedragen zijn vastgesteld op 48,55 voor een leerling van de la gere school, 61,61 voor ulo, 64, voor v.g.l.o. (jongens) en 71,voor v.g.l.o. (meisjes). Onze K.L.M. heeft, voorlopig althans, bij de onderhandelingen over landings rechten in Los Angelos, die zo vol op timisme begonnen, wederom het loodje gelegd. Zo groot is de angst voor onze prima K.L.M. bij de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen, dat zij hun regering er toe kregen aan Nederland te weigeren wat zij reeds aan andere landen toe staat. We kunnen natuurlijk vol trots zeggen „zo goed is dus onze K.L.M.", maar daar kopen we niet veel voor. Men zegt wel eens dat je het van je vrienden moet hebben, maar dan zijn de Amerikanen zeker onze vrienden niet. Juist de Amerikanen hebben veelvuldig de mond vol over de vrijheid van het luchtruim, maar wanneer je die vrij heid propageert, zit daar onomstotelijk aan vast, dat je ook gelegenheid geeft vliegtuigen te laten landen. Even dwaas zou het zijn te zeggen dat je voorvech ter bent van vrijheid ter zee, maar de schepen niet in je haven toelaat. Het tragische voor de K.L.M. is, dat zij slachtoffer wordt van haar perfecte service aan de passagiers. Wanneer de service op z'n Jan Boeren- fluitjes ging was er niets aan de hand, maar nu deze zo prima is zien de Ame rikaanse maatschappijen met lede ogen dat het publiek de K.L.M. verkiest wan neer het de vrije keus heeft. Ik kan me indenken, dat dit voor die Amerikaanse maatschappijen pijnlijk is. Ook zij investeren millioenen dollars en toch gaat de K.L.M. met de meeste klanten schuiven. D'at zij daar iets tegen willen doen ligt voor de hand. Ook ligt voor de hand wat de Amerikanen hadden moeten doen om hun cliënten te behouden. Dat zij tegenover vrienden naar het wapen van de „uitsluiting" grijpen is stijlloos en iets, dat iedere Nederlan der zich persoonlijk aantrekt en onthoudt. H. OEKMAN. MEDISCHE DIENST SOEST. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J. C. Rip, Soesterbegsestraat 16, tel. 2423 en H. J. Stroband, H. Blaeckweg 14, tel. 2434. Geopend is Apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. VOORSCHOTTEN VOOR KLEUTERS. Het college stelt de raad voor voor schotten te verstrekken op de vergoe ding die de gemeente per kleuter en per lokaal over het jaar 1960 zal ver strekken. De bedragen van 1958 - 12, per kleuter en 835,per lokaal - worden hiervoor aangehouden. SOESTER JAZZ-SOCIETY. Zaterdag waren ruim 100 jazz-liefheb- bers en liefhebsters in hotel „De Bos- vijver" bijeen om te genieten van een jazz-avond, welke werd georganiseerd door de Soester Jazz-Society. In zijn openingswoord sprak de heer P. v. d. Sanden de wens uit, dat vele aanwezigen zich zouden opgeven als vast lid van de vereniging. Hij legde er de nadruk op, dat de S.J.S. geen com merciële instelling is, zodat de baten ten goede komen aan de leden. In het bestuur namen de volgende he ren zitting P. Klasing, voorzitter P. v. d. Sanden, Vice-voorzitterM. van Dam, secretaris-penningmeester. Het quintet Hans Peters uit Bussum bracht moderne jazz ten gehore en daarmee hebben de aanwezigen zich goed vermaakt. SCHRIJFMACHINE VOOR INSINGERSCHOOL. Het vorig jaar verzocht het bestuur van de vereniging „De school met de Bijbel" om een vloeistofduplicator voor de In- singerschool. Het college was toen van oordeel dat alleen zes- en meerklassige scholen in aanmerking konden komen voor een schrijfmachine of een vloei stofduplicator. Nu heeft het bestuur gevraagd om een schrijfmachine voor deze school omdat op een kleine school met een schrijfma chine kan worden gedaan waarvoor men op een grote school een vloeistofdupli cator nodig heeft. Het college stelt de raad voor 200,krediet te verlenen voor de aanschaf van deze machine. y

Soester Courant | 1960 | | pagina 1