SOEST NICOLAAS COPERNICUS zette de wereld op haar kop. BRANDWEER TELEF. 333 3 IN DE HOEK. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 38e JAARGANG No. 11. Verschijnt iedere dinsdag en vrfjdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRA AT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 SOEST OFFERT SPONTAAN VOOR TUINDORP OOSTZAAN. De medewerkers aan de collecte voor de slachtoffers van de overstromings ramp in Tuindorp Oostzaan zijn maan dag j.1. begonnen om huis aan huis de bijdragen te vragen. Gaarne wordt aangenomen dat zij door de Soester bevolking prettig worden ontvangen. Nog enkele wijken van 30 woningen zijn momenteel nog niet toegewezen. Zij, die alsnog willen medewerken, kun nen zich melden bij de afdeling Sociale Zaken gemeentehuis te Soest. DE S.U.S.-COURANT. In ons blad van vrijdag j.1. werd de Sus-courant „Sus Zeven" ingesloten en hierdoor kwam nagenoeg geheel Soest in het bezit van deze „Geheimenkrant voor Nederland". De weinigen, die samenlezen met een ander of niet geabonneerd zijn op ons blad, kunnen gratis een exemplaar van „Sus Zeven" afhalen aan ons bureau. U moet deze courant in uw bezit heb ben om deel te kunnen nemen aan de grote radio- en televisie-aktie, welke a.s. zaterdag aanvangt. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN E.H.B.O. Vrijdagavond werd door de afdeling Soest van de Kon. Ned. Vereniging voor Eerste Hulp Bij Ongelukken on derlinge wedstrijden georganiseerd voor gediplomeerden en eerste jaars-cursis- ten, die hiermede hun pas vergaarde kennis omtrent het verlenen van eerste hulp in wedstrijdverband demonstreer den. De zaal van St. Joseph was gezellig gevuld met een vijftigtal leden toen het bestuur de leiders van de ploegen bijeen riep voor de loting, die de volg- orde., van werken der ploegen moest vaststellen. Groot was echter de verbazing van de overblijvers, toen bleek, dat tweederde van de aanwezigen in afzondering ging, hetgeen een gevolg was van het feit, dat velen zich voor deze onderlinge wedstrijden hadden aangemeld, zodat 9 ploegen gevormd konden worden. Nadat alle ploegen in een ander ver trek onder bewaking waren gesteld, werden de door de heer W. van Dier- men geschminkte slachtoffers op de grond geïnstalleerd, waarna de groe pen, in de volgorde van loting eerste hulp verleenden en zorgden voor het vervoer. Het ongeval, dat had plaats gehad, was veroorzaakt door een bromfietser, die door ijzelvorming op de weg was ge slipt, waarbij de bromfiets onder hem wegschoot en een voetganger op het trottoir lelijk verwondde. De bromfietser lag op straat en kermde vanwege zijn gebroken onderbeen, ter wijl zijn gelaat en zijn handrug flink stuk geschaafd waren. De voetganger kreeg een lelijke verwonding van he+ rechter onderooglid, terwijl op de hand rug een grote brandblaar was ontstaan door de hitte van de uitlaat van de bromfiets. Elke ploeg kreeg tien minuten voor de hulp en het vervoer der patiënten. D'e jury, bestaande uit het artsenpaar W. J. Schutte en T. Schutte-Boek, als mede de artsen H. J. Stroband en J. Kuipers, had geen eenvoudige taak, daar elk van de negen ploegen hetzelfde ongeval te behandelen kreeg, dit „vak technisch" allen hetzelfde deden, doch elke groep werkte individueel anders, ook kwamen hierbij soms de lachspie ren in beweging. Te ongeveer half elf was de centrale jury gereed met het formeren van de volgorde in puntenaantal en maakte de voorzitter, dokter W. J. Schutte de uitslag bekend, nadat hij de juiste be handeling van de twee slachtoffers had besproken. De eerste prijs werd behaald door de ploeg van mej. G. Kudders, bestaande uit mej. Kudders als leidster en de heren Van Groningen en Brood als helpers. Zij behaalden van de 280 te behalen punten er 180, terwijl mej. G. Kudders ook de derde leidersprijs in de wacht wist te slepen met 51 punten. Tweede werd de ploeg van de heer K. Lam (leider) met de dames C. Hil- horst en Renooy als helpsters, met 175 punten. De heer Lam behaalde de eer ste leidersprijs met 65 punten. Derde werd de groep van mej. A. Kud ders (leidster) en het echtpaar Koekoek als helpers. Zij behaalden 172 punten. De tweede leidersprijs was voor de heer P. J. van Leeuwen sr met 65 pun ten. Hierna reikte de voorzitter de prijzen uit, waarna hij allen opwekte om trouw de cursusavonden te blijven bezoeken. Eind februari zal een Soester ploeg van deze afdeling trachten de „Tempo beker", welke vorig jaar naar Bilt- hoven verhuisde, weer in de Soester afdeling te doen terugkeren. ONTSPANNING VOOR BEJAARDEN. De bejaarden van Soest krijgen vrijdag middag een ontspanningsmiddag aange boden door de U.V.V. Soest in de zaal van Eemland. De heer Brander, boswachter van het Amsterdamse bos, zal een nieuwe kleu renfilm draaien, die over het vogelleven handelt. PLANNEN VAN TEMPO. Op woensdag 9 maart houdt de ren en touristenvereniging Tempo de jaar vergadering in restaurant Zonneheuvel. Van het bestuur zijn de heren J. Ger- ritse, G. Hendrikse en S. v. d. Broek aftredend. Zij stellen zich herkiesbaar. Het bestuur zal met 1 lid uitgebreid worden en de heer A. Semper is candi- daat voor deze plaats. Als er genoeg belangstelling is dan zal r zetten in een 16-14-zege, maar in de er op 27 en 28 februari een bezoek ge- 2e set verzuimden zij op hun beurt het bracht worden aan de zesdaagse in Ant werpen. Bij voldoende deelname zal een bus rijden. Op 6 maart vindt de eerste interclub- ontmoeting met de renners van Pedaal- ridders, Adelaar en de vereniging Amersfoort plaats. De volgende ritten zullen worden gebpuden op 13 maart, 20 maart, 27 maart,'3 april en 10 april. Er wordt in de klassen A, B en C gere den terwijl C in twee onderafdelingen verdeeld wordt. Op 6 en 20 maart en op 3 april vinden de wedstrijden op iet parcours van de Pedaalridders aan de Nijverheidsstraat te Amersfoort plaaats en op 13 maart, 27 maart en 10 april wordt op het par cours van de Adelaar in de Eemnesser polder gereden. OLYMPIA VOLLEYBAL. Na ruim een uur j oed volleybal moest het le damesteam van Olympia in het sterke A'damsë Armada haar meerdere erkennen. De Soester dames zagen in de le set nog wel kans een 1-12-achterstand op prachtige wijze in te lopen en om te HIJ LIET DE AARDE OOK HAAR BAAN OM DE ZON DRAAIEN. Het heeft in de geschiedenis een lange tijd geduurd, voordat de mens tot de ontdekking is gekomen, dat de aarde, waarop hij leeft, niet alleen om haar eigen as, maar ook om de zon draait. Deze wetenschap is echter al meer dan vier eeuwen oud, maar wanneer men bedenkt, dat reeds de Griekse filosoof Aristoteles, die in de 4e eeuw voor Christus leefde, zich diepzinnig met de astronomie heeft bezig gehouden, mag men gevoeglijk beweren, dat het lang heeft geduurd, voordat men tot de ontdekking kwam, dat de zon niet cirkelde, maar (ongeveer) stilstond. Deze ontdekking nu is te danken aan de veelzijdige man Nicolaas Copernicus, een denker, die zijn plaats tussen de grote denkers van alle tijden tenvolle verdient, omdat hij de grondlegger is geweest van de theorie, waarop ons zonnestelsel is gebouwd. Op 19 februari 1473 werd in Thorn, destijds een bloeiende handelsstad op dg grens van Polen en Oost-Pruisen, een jongen geboren, die de gehele wereld in beroering zou brengen door zijn moderne theorieën deze jongen was Nicolaas Copernicus. Reeds op tienjarige leeftijd verliest hij zijn vader en hoewel hij zijn eerste de sterrenkunde. Hij krijgt de geschrif ten van Ptolemaeus theorie aangaande de opbouw van het heelal in handen en bevindt, dat zij onjuist zijn. Dan pas legt hij zich met een ongelooflijke ijver toe op de sterrenkunde en dan komen ook zijn theorieën waardoor de mens heid in verbazing wordt gebracht. De wereld op haar kop. Ptolemaeus' zonnestelsel berustte op de theorie, dat het heelal een grote bol is, waarin de aarde („hter niet het mid delpunt inneemt en waarbij de plane ten niet in een kringetje om de aarde draaien, maar rond een bepaald middel punt, terwijl al die middelpunten weer een grote kring rond de aarde beschrij ven. Reeds in 1507 gaat Copernicus zijn denkbeelden daarover op papier zet ten. Hij houdt zich bezig met sterren kundige waarnemingen en komt tot de slotsom, dat de zon het middelpunt van het planetenstelsel is en de aarde zelf een planeet, die een baan be schrijft om dat middelpunt. Hij houdt zich verder bezig met een nauwkeurige bepaling van de omloopstijden van de maan, om zo mogelijk een nieuwe ka lender te kunnen vaststellen. Corpernicus blijkt echter een bescheiden mens en hoewel hij reeds in 1507 zijn theorieën op papier had, bleef de we- beslissende puntje te scoren. Armada daardoor de gelegenheid gevend de 14-10-achterstand in te lopen en om te zetten in een 14-16-zege. Armada won ook de derde set (9-15), maar de vierde set werd weer een Soester overwinning (15-12). In de be slissende set toonde Armada haar kun nen en gaf de Olympia-dames geen kans meer (5-15). Het le herenteam heeft weer kans ge zien 2 belangrijke punten binnen te ha len. Zij wonnen na veel spanning van het Amsterdamse Forto met 3-2. Het spelpeil aan beide zijden van het net lag niet erg hoog, waardoor er wel veel spanning, maar weinig van goed volley bal te genieten viel. De eerste drie sets gaven een gelijkop- gaande strijd te zien. Forto won de le en 3e set met 13-15 en 11-15. Olympia nam de 2e set met 15-13 voor haar reke ning. In de 4e set kreeg Forto met een belangrijke inzinking te kampen, waarvan de Olympianen profiteerden door met 15-4 te winnen. In de 5e set nam Forto al spoedig een 0-6-voor- sprong, die echter door Olympia weer werd ingelopen. Tot 13-13 liep de score gelijk op. Forto maakte daarna twee kostbare fouten, waardoor Olympia met 15-13 won. Het 2e damesteam verloor de aanslui ting met de kopgroep in de 2e klasse niet door met 3-0 van V.V.A. 4 te win nen. De setstanden waren 15-9, 15-11 en 18-16. Het 4e herenteam behaalde de eerste winstpunten in deze competitie. S.V.V. 4 kon geen volledig team binnen de lij nen brengen, waardoor de Olympia- juniores reglementair met 3-0 wonnen. Het 3e herenteam trad aan tegen de Montagnards en moest met een gelijk spel genoegen nemen. Setstanden 10-15, 15-9, 15-3 en 6-15. Als laatste trad het 2e herenteam aan tegen Spirit 3. Zij verloren van dit jeugdige team met 3-1. Setstanden 14-16, 7-15, 15-9 en 11-15. Het programma voor deze week luidt Woensdag Heren Olympia 2Giraffes 1, 9.30 uur. Donderdag D'ames Olympia 2S.V.V. 1, 7 uur. Heren Olympia 4Olympia 3, 7 uur. Olympia 1V.V.A. 1, 8 uur. schooljaren m Thorn doorbrengt, is' u 4. t ut t j j relrï 1543 nog volkomen onkundig het zijn oom Lucas Watzelrode, die hem, u u i j ririi m t op achttienjarige leeftijd naar de Il? 1™?° ZESDE CYCLE CROSS VAN TEMPO. Dat het voorjaar op komst is was on danks de vorst zondagmorgen te mer ken aan de opkomst van de renners De belastingbetalers gaan het zo zoetjes aan een vervelende geschiedenis vinden. Zolang we ons kunnen herinneren heb ben we ieder jaar, bij de begroting, een verhaal opgehangen gekregen, waarin ons werd gezegd, dat, hoe gaarne de re gering ook de belasting zou verlagen, zij dit tot haar grote spijt niet kon doen. Haast met tranen in de ogen werd iede re keer weer beweerd, dat het nu een maal niet anders kon. De lasten waar ons land voor stond waren vre-se-lijk zwaar, doch vrijwel ieder jaar waren de ontvangsten honderden millioenen hoger dan de raming. En op deze ra ming werd de belastingschroef aange draaid. Het was dus een gerechtvaardigde con clusie van het publiek, dat de belas tingen verlaagd konden worden. Het gebeurde echter niet en omdat Sijmen nu eenmaal Sijmen is, betaalde hij, zij het onder zwak gemopper. Er waren optimisten die zeiden Wacht maar tot er een andere regering is. Nou, die andere regering is er, maar behalve het fooitje dat de vrijgezellen kregen, is alles bij het oude gebleven en ook nu liggen de ontvangsten weer enige honderden millioenen boven de raming. Dat is natuurlijk wel prettig, maar wij gaan pas delen in de pret wanneer we in deze vlotte gang van zaken gaan meedelen in de vorm van lagere belas tingen. Ik hoop niet, dat deze regering in de waan leeft, dat zij, wat belasting heffen betreft, op dezelfde voet kan voortgaan als de regering die vertrok, want dan vergissen zij zich toch schromelijk. Haar populariteit is bij een groot deel van ons volk nog groot, doch men be denke, dat bij het overgrote deel van or_s hef hemd nader is dan de rok. We verwachten heus niet, dat we een verlaging krijgen waarvan we allemaal naar de wintersport kunnen gaan, maar uit de strijd, die onze minister met ho ge handelskringen voert over prijsverla gingen, spreekt, dat er iets moet gebeu ren. Wanneer hij nu zelf eens het voorbeeld gaf en geen vage belofte voor 1961 of 1962, maar nu, onmiddellijk, en met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1960. Het zou nog net kunnen voor we de nieuwe aangifte-biljetten krijgen. H. OEKMAN. universiteit van Krakau stuurt. Niet om zich te bekwamen in de astronomie, ideeën. Slechts enkele ingewijden wis ten van zijn ontdekkingen af en hoe- ,i wel zij op publicatie aandrongen, bleef maar om de juridische wetenschap te1,-. u t u.. Copernicus halsstarrig weigeren bestuderen. Hier krijgt hij zijn eerste sterrenkundige lessen van de geleerde Albert Brudzersky. Van Krakau gaat hij naar Italië, naai de univeriteit van Bologna, waar hij een viertal jaren studeert in de filosofie en de rechtswetenschap. Hier leert Jiij de bekende sterrenkundige Dominicus Maria Novarra kennen. Hij ziet een maansverduistering in 1497, maar wordt na een jaar leraarsambt in de wiskunde te Rome naar zijn vaderland terugge roepen, waar hij door zijn oom tot domheer van het domkapittel in Frau- enburg wordt benoemd. Doctor in het kerkelijk recht. Hoe groot de begaafdheid van Corper nicus wel geweest is, blijkt uit zijn ver dere levensloop. Als bestuurder der bis dommen zorgt hij, dat de koning van Polen de bezittingen, die hij de Duitse Orde had ontroofd, teruggeeft; hij maakt herleidingstabellen voor alle in het ko ninkrijk gangbare munten en als hij in 1500 studieverlof krijgt om in Padua medicijnen te gaan studeren, doet hij dit, plichtsgetrouw als hij is, maar keert als doctor in het kerkelijk recht naai zij n geboorteland terug. Desondanks weet hij door zijn studie zoveel van geneeskunde af, dat hij lijf arts wordt van zijn oom en later arts van het domkapittel, waar hij als dom heer was aangesteld. Ondanks zijn grote kennis op het gebied van de medicij nen, filosofie, rechtswetenschap en poli tiek, blijft hij trouw aan zijn hobby uit zijn studententijd uit Krakau en Italië Hij berekende sinustafels van de door hem gevonden elementen, maar liet ze zonder een enkele uitleg of aanwijzing uitgeven. Copernicus begreep, dat zijn theorieën een volkomen omwenteling in de wetenschap teweeg zouden brengen en durfde het risico niet te nemen een reeds meer dan duizend jaar oude op vatting te doorbreken. Het werk van dertig jaar. Telkens opnieuw ook brengt hij ver betering in zijn theorieën aan, geba seerd op zijn waarnemingen en uit eindelijk kan men zeggen, dat zijn boek „Over de kringvormige bewe ging der hemellichamen" in 1530 ge reed ligt. Pas in 1543 overwint hij, de geleerde op velerlei gebied, zijn schroom en wordt zijn boek uitgege ven. Men behoeft niet te vragen, welk 'n verbazing de mensen greep, toen bleek dat zijn theorieën waarheid bevatten. Zelfs paus Gregorius XIII maakte van zijn theorieën gebruik bij de hervor ming van de kalender. Lang heeft deze hemelbouwer niet van de publicatie van zijn boek en de re acties op zijn theorieën kunnen profi teren, want terwijl in het voorjaar van 1543 zijn boek wordt gepubliceerd, sterft hij zelf op 24 mei van dat jaar, daarmede de wereld in verbazing ach terlatend. Zijn naam is in de vergetelheid ge raakt, maar ongetwijfeld behoort Co pernicus tot een van de grootste den kers, die de wereld heeft gekend. Er waren slechts 9 deelnemers, want de anderen waren de weg op gegaan. De juniores Harry en Johnny Visser hoefden slechts 5 ronden te rijden. Harry had gedurende drie ronden de leiding, toen werd hij door Johnny gepasseerd, die winnaar werd in 22 minuten. Bij de seniores is behoorlijk strijd ge leverd. Wil van Barneveld nam reso luut de kop, Klaas van 't Klooster kwam op de tweede plaats, Gerrit Rut- tenberg derde en daarachter kwamen Wout van 't Klooster, Adri Doeke- meijer, Gert de Weerd en Eddy de Lange. In de tweede ronde nam Gerrit Rut- tenberg de tweede plaats in, terwijl Wout van 't Klooster zijn broer Klaas van de derde plaats verdrong. Hierna ging het niet meer zo best en hij stap te af. Adri Doekemeijer begon in de vierde ronde aan zijn opmars naar de kop. Eerst was hij in strijd met Wout van 't Klooster gewikkeld om de derde plaats. Koploper Wil van Barneveld werd intussen bedreigd door Gerrit Ruttenberg omdat hij een kapotte pe daal had. In de achtste ronde werd hij gepasseerd, maar nu reed Gerrit een wiel kapot. Hij reed eerst enige tijd op de fiets van Eddy de Lange, daarna op het karretje van Klaas van 't Kloos ter, maar hij kon Van Barneveld niet meer inhalen en moest zich op de streep ook nog door Adri Doekemeijer laten kloppen. Uitslag 1. Wil van Barneveld, 12 ron den in 40.30 minuten; 2. Adri Doeke meijer 41; 3. Gerrit Ruttenberg 41; 4. Wout van 't Klooster 41.15; 5. Gert de Weerd 43.15; 6. Eddy de Langen, op 1 ronde. GEEN SPREEKUUR. Belanghebbenden wijzen wij erop, dat de burgemeester van onze gemeente ver hinderd is ziin wekelijkse spreekuur te houden. INDIENING VAN REKENINGEN. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij, die over het jaar 1959 nog vorderingen op de- ge meente hebben, deze ten spoedigste - doch in elk geval vóór 15 maart a.s. - ter gemeentesecretarie (afdeling finan ciën) moeten indienen. Hetzelfde geldt voor vorderingen ten laste van de gemeentebedrijven. De daarop betrekking hebbende rekenin gen moeten worden ingediend bij de desbetreffende bedrijfsadministraties. Indiening van rekeningen na genoemde datum zal ernstige vertraging van de uitbetaling ten gevolge hebben. GEMEENTE EN BEDRIJFSREKENING. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de gemeenterekening over het dienst jaar 1957 de rekening van het openbaar slacht huis over het dienstjaar 1957 de rekening van het woningbedrijf over het dienstjaar 1957 de rekening van het bedrijf gemeente werken oyer het dienstjaar 1957 de rekening van het wegenfonds over het dienstjaar 1957 de rekeningen van het grondbedrijf over het dienstjaar 1956 en 1957 en de rekening van het gasbedrijf over het dienstjaar 1957 aan de gemeenteraad zijn aangeboden, en vanaf heden tot en met 23 februari 1960 ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Soest, 9 februari 1960.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1