T WORDT WEER CARNAVAL. SOEST Carnaval nadert weer. Het dolle feest der gemaskerden zal dezer dagen weer beginnen in het begin misschien nog wat onwennig, maar allengs aanzwel lend tot het zijn hoogtepunt vindt op dinsdagavond, 1 maart. Dan klinken voor het laatst de rommelpotten, de eentonige liederen en de schallende lach der in roes verkerende feestelin gen. Vastenavond is dan voorbij en men hoopt op en verlangt naar het vol gend jaar, want zonder „vastenavond", eens in het jaaar, kan een zuiderling niet leven. Menigeen zal zich afgevraagd hebben, waar dit feest toch vandaan mag komen, hoe men op die zotternij komt, die bij carnaval gebruikelijk zijn. Hoe is dit feest ontstaan De naam „carnaval" is voor tweeërlei uitleg vatbaar. Mogelijk is het afgeleid van het Toscaanse woord Carnevale en dit zou weer komen van carnelevan het geen vleesopruimen betekent. In oorsprong is het waarschijnlijk de viering van een heidens ritueel, dat diende om de slapende natuur te wek ken. Het christendom heeft - zoals bij vele van deze soort feesten - er een christelijk tintje aan gegeven, maar de vele gebruiken, zoals het vermommen en grote vuren, wijzen nog duidelijk op de afstamming. In de middeleeuwen waren het de „zottegilden", die de gangmakers wa ren. De tegenwoordige viering is slechts een afschaduwing van de feestelijkhe den, die zij wisten te organiseren. Met beschilderde gezichten en op de zonderlingste wijze uitgedost trokken zij in optocht door de stad of het dorp. Men had zich zo goed mogelijk verkleed, want het gold als een schande als men herkend werd. In zuid-Europa en Italië is deze vorm nog het beste te herken nen. In plaatsen als Venetië en Floren ce, Cannes en Nice gaat de viering met grote feestlijkheden gepaard. Helaas is het hier geen volksfeest meer in eigen lijke zin, doch een middel om toeristen te lokken. Op het platteland van zuid- Frankrijk wordt het meer binnenshuis gevierd al ziet men soms wel een vas tenavondstoet, die door het dorp trekt. In België. Bij onze zuiderburen, de Vlamingen, is de aloude traditie nog steeds gehand haafd gebleven. Iedereen kent de car navalsfeesten van Brussel en die in Bin- che gehouden worden zijn tot over de Belgische grenzen bekend. De personen die in stoeten meetrekken zijn ontleend aan de geschiedenis, zoals de „Gilles" uit Binche. Het meelopen van deze Gilles in de stoet stamt uit 1544. Maria van Hongarije had toen een overwinning behaald op de Inca's. Een stoet van Indianen trok toen door de stad. Deze Inca's maakten zo'n indruk op de bewoners, dat zij besloten om ieder jaar een groep ,,Gilles"-indianen mee te laten lopen. Uit de literatuur zijn ook figuren ge nomen, b.v. de vier Heemskinderen met het Ros Beijaard, de Reus, de Reuzin en het Reuske. Ook monsterachtige dra ken bevinden zich soms in de stoet. Behalve in de steden wordt ook op het platte land flink gefeest. De Vlaming houdt van een pretje en profiteert van iedere gelegenheid. Terwijl de ouderen thuis of in de herberg „nen kwakske vatten" trekt de jeugd, gewapend met rommelpot, varkensblaas, confetti en serpentines door de straten en belaagt de eerzame wandelaar en meiskes. Brabant en Limburg. In onze provinciën Brabant en Lim burg weet men ook de vastenavond te vieren. Prins Carnaval heerst hier in volle glorie en wanneer hij plechtig is binnengehaald, dan begint de pret. 's Hertogenbosch en Maastricht, de cen tra der provincies zijn ook de centra van het vermaak. Beide steden zijn te recht vermaard om hun carnavalsvie ring, die ongeveer op hetzelfde neerkomt als in België. Alleen in Den Bosch is de maskerade verboden. In Sittard verkleden de meisjes zich als oude vrouwen, zij dragen maskers, trekken een groot aantal rokken aan en takelen zich geweldig toe. Als de optocht is afgelopen, zijn zij de heer seressen der straat. Zuid-Limburg en Vlaanderen kennen bovendien nog vas tenavondvuren, die verspreid zijn tot in Elzas Lotheringen en Zwitserland. Men meent dat deze vuren vanuit zuid-Frankrijk doorgedrongen zijn tot in onze contreiën. In het noorden. Het Noordelijk deel van Nederland heeft geen carnaval meer. Toch zijn er nog sporen van te vinden in folklore dezer streken. Zij is er dus vroeger wel ge weest. Leest b.v. het volgende Deven ter versje Vrouwe, 't is Vastenoavend Ik komme niet in huus veur van oavend, Ik komme niet in huis veur margen nog Is dat niet vroeg genog? Ook uit verschillende andere liedjes uit Groningen en Drente blijkt de vroe gere vastenavond. Waarschijnlijk is de viering hier opgehouden door de her vorming. Of echter de viering ooit zo sterk is geweest als in het zuiden valt te betwijfelen. De aard van de Noordnederlanders is immers geheel anders dan die van de zuiderling. Dat de carnaval in het noor den verdween is te begrijpen en te ver klaren door de wisseling in godsdienst. In het zuiden dreigt echter ook een kentering in te treden in de viering. Hier is de oorzaak echter, dat vele vreemdelingen zich daar vestigen. Daar door dreigt een stuk folklore te verdwij nen en dat is jammer, want folklore is een kostbaar volksbezit. S.E.C. VERLIEST VAN K.B.V. S.E.C. heeft in Amsterdam pech gehad door te verliezen van K.B.V. en door het beëindigen van de wedstrijd met 10 man, omdat Wout de Bruin door de scheidsrechter het veld uitgestuurd werd. Bij een aanval op het Amster damse doel kreeg hij een trap van de keeper toen de bal helemaal niet in de buurt was, dus het was kennelijk op zettelijk. De Bruin bedacht zich niet en gaf een trap terug. De Amsterdamse schop was door de scheidsrechter niet gezien, de Soester wel en De Bruin werd naar de kleed kamer gestuurd. Direct na de aftrap begon S.E.C. een stevig offensief en na tien minuten waren er enkele corners op het doel van K.B.V. genomen, omdat de K.V.B.- achterhoede vaak niets beters wist te doen dan de bal over eigen doellijn te trappen. In de twaalfde minuut mocht rechtbuiten Maassen opnieuw een hoek schop nemen en De Bruin kogelde de bal ineens en onhoudbaar in. Een minuut later speelde de midden linie de bal goed naar voren en weer werd een corner cadeau gedaan. Deze werd genomen door Leo van Breukelen, de bal kwam bij Maassen en hij maakte het tweede doelpunt. K.V.B. mag zich gelukkig prijzen dat de keeper goed op dreef was, want hij maakte heel wat gevaarlijke schoten van De Bruin, Maassen en Van Breukelen onschadelijk. S.E.C. bleef in de aanval en de midden linie drong goed op. Een enkele uitval van K.B.V. bedreigde het doel van Adams en twee minuten voor rust had den de Amsterdammers succes, al deden ze zelf weinig aan het doelpunt. Adams kon de bal niet goed onder controle krijgen en liet hem vallen. Ruttenberg schoot toe maar had pech en werkte de bal in eigen doel (1-2). In de tweede helft ging S.E.C. opnieuw direct in de aanval. K.V.B. ontworstelde zich echter aan deze druk en maakte in de tiende minuut gelijk. De Amsterdammers werden nu sterker, maar S.E.C. was toch dicht bij het derde doelpunt toen De Bruin hard tegen de paal schoot en de Amsterdamse keeper even later bij een vrije schop van Van Breukelen voortreffelijk redde. Een kwartier voor het eind vond het incident plaats waardoor De Bruin bui ten de lijnen kwam en een minuut of vijf later scoorde K.B.V. het winnende doelpunt, terwijl S.E.C. zeer zeker een gelijk spel verdiend had. NED. VROUWEN ELECTR. VER. Voor een naar schatting met meer dan door 200 dames gevulde zaal had een „Emka-show" plaats onder leiding van mevr. Chrispijn. Na een openingswoord door mevr. Van Dalen traden achtereenvolgens 3 manne quins in 1 heren-manequin voor het voetlicht met verschillende merkarti kelen, waaarbij mevr. Chrispijn een uiteenzetting gaf hoe men beha's moest wassen, aantrekken, passen enz. Ook het showen van corsetten had de volle aandacht van de dames. Hierna werden achtereenvolgens bad pakken, kousen, ondergoed, pyama's, schorten enz. getoond afgewisseld door showen door de heren-mannequin met prachtige shorts, pyama's, costuums, truien, overhemden enz. Tot slot werden japonnen van moderne stofjes getoond. Mevr. Van Veeren-Lohuizen dankte mevr. Chrispijn en haar assistenten voor deze bijzondere show. B.D.C. WINT WEER. B.D.C. heeft opnieuw gewonnen, maar het is wel een zege op het nippertje geworden, dank zij de aanvalslust van het bezoekende Limvio, de Baarnse ploeg, die in de onderste regionen van de ranglijst huist, maar zich niet liet intimideren door de kampioensallures van B.D.C. Vooral in de eerste helft waren de gasten goed tegen de gastheren opge wassen en na een half uur maakte de oud-Soester Daselaar het eerste doel punt voor de Baarnse vereniging. Kort voor rust gaf J. Westerveld een goede voorzet van links en Gros scoorde de gelijkmaker. Twee goede Limvio- schoten gingen net naast het doel van Roest en de achterhoede van B.D.C. bleef tot de rust druk met het afweren van de Baarnse aanvallen. In de tweede helft was B.D.C. wat ster ker maar Limvio bleef partij geven. De gasten hadden tien minuten voor het eind beslist pech, toen Gros een schot op het doel gaf waaraan weinig gevaar verbonden was. Als back Verhoef de bal had laten lo pen, dan zou hij naast gegaan zijn of een gemakkelijke prooi voor de kee per geworden zijn. Nu greep hij in, ver anderde de richting van de bal en de toeschietende Gros hoefde niets meer te doen, want zonder hulp van een B.D.C.-voet werd het 2-1. Met enkele goede B.D.C.-schoten ein digde deze wedstrijd zonder hoogte punten, die door de aanstaande kam pioenen van de Ferd. Huycklaan op een wat fortuinlijke wijze gewonnen is. VOETBALUITSLAGEN. K.V.B. 1S.E.C. 1 3-2. Nijenrodes 2S.E.C. 2 1-1. S.E.C. 3—N.S.C. 2 2-1. S.E.C. 4C.D.N. 3 1-0. B.D.C. 1Limvio 1 2-1. U.V.V. 2—B.D.C. 2 1-1. B.D.C. 4—Zebra's 4 1-2. B.D.C. ALimvio A 2-0. B.D.C. c—S.D.O. c 5-3. KERKCONCERT. Het eerstvolgende in de reeks kerk- concerten in de Oude Kerk zal wor den geven op vrijdag 12 februari a.s. De uitvoerenden zijn de Christelijke Ora torium vereniging te Baarn o.l.v. Meti Smit DuyzentkunstSybille Raaphorst, alt, en Truus Schalekamp, orgel. Uitgevoerd worden werken van Purcell, Bach en Distier. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd145 biggen in prijzen van 48,tot 58, 9 schrammen van 60,tot 70,en 7 drachtige zeugen van 250,— tot 450,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 240.000 stuks. Hoendereieren van 8,75 tot 10,Middenprijs 9.40. Prijs per kg. 1,54 (basis 61 gram).

Soester Courant | 1960 | | pagina 5