SOEST IN DE HOEK. DINSDAG 12 FEBRUARI 1960. 38e JAARGANG No. 12. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRA AT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 GEMEENTERAADSVERGADERING. De Soester gemeenteraad is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen woensdag, 17 februari 1960, om 19.15 uur, ten gemeentehuize, ter behande ling van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 9 de cember 1959 voormiddag. 2. Ingekomen stukken. a. Verslagen van de commissiën tot wering van schoolverzuim over 1959 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. b. Besluit van gedeputeerde staten te Utrecht, d.d. 4 januari 1960, 5e afd., nr. 3157/159/27, waarbij het partiële uitbreidingsplan voor gronden aan de Maatweg gedeeltelijk is goedgekeurd, met voorstel dit besluit voor kennis geving aan te nemen. c. Kennisgeving van gedeputeerde sta ten der provincie Utrecht, d.d. 1 ja nuari 1960, inzake de vaststelling van de vergoedingen voor het bijwonen van de vergaderingen van de afdelingen en de commissiën met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. d. Rapporten van het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen der vereniging van Nederlandse ge meenten. 3. Voorstel tot het toekennen van voor schotten als bedoeld in artikel 75, 4e lid, van de Kleuteronderwijswet aan in deze gemeente gevestigde kleuterscho len over het jaar 1960. 4. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 101 bis der Lager-onderwijswet 1920 aan di verse schoolbesturen over het jaar 1960. 5. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 103, 6e lid der Lager-onderwijswet 1920 aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1960. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanbrengen van twee extra deuren in de openbare kleuterschool aan de Nachtegaalweg. 7. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de bouw van een zevende lokaal aan de openbare school voor g.l.o. te Soes- terberg. 8. Voorstellen inzake medewerking als bedoeld in artikel 72 der Lager-onder wijswet 1920 aan a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van een schrijfmachine ten behoeve van de school voor g.l.o. aan de Insingerstraat. b. het bestuur van de vereniging ,,De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van diverse leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Sa- vornin Lohmanschool. c. het R.K. schoolbestuur te Soest ten behoeve van de verandering van het rioleringsstelsel van de R,K. school voor u.l.o. aan de Steenhoffstraat. 9. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de aan schaffing van leermiddelen en meubels voor de Chr. school voor g.l.o. te Soes- terberg. 10. Voorstel tot aankoop van grond voor verbreding van a. de Beukenlaan, van J. Th. Schlüter. b. de Gallenkamp Pelsweg, van R. Bolt. 11. Voorstel tot weigering van mede werking aan het verzoek van het be stuur der vereniging ,,De School met den Bijbel" te Soest tot aanschaffing van een bandrecorder ten behoeve van de Chr. v.g.l.o. school aan de Ir Menko- laan. 12. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 35, 6e lid van het besluit buitengewoon lager onderwijs, aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1960. 13. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mevr. M. L. van Luik- Meischke, onderwijzeres aan de open bare school voor g.l.o. Soestdijk. 14. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het R.K. schoolbestuur te Soest voor verbetering van de R.K. kleuterschool aan de Steen hoffstraat. 15. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de rekening van het grondbedrijf over 1956 en van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen over 1957 en tot goedkeuring van de rekeningen van maatschappelijk hulpbetoon en de stich ting openluchttheater Soest over 1957. 16. Voorstel tot wijziging van de ver ordening straat- en rioolbelasting. 17. Voorstel tot verkoop van industrie terrein, gelegen nabij de Dorrestein- weg aan a. N. V. Atlas. b. W. Bos. 18. Voorstel tot verkoop van grond gelegen aan de Foekenlaan aan a. P. C. van Wijk. b. Foxboro (Nederland) N.V. 19. Voorstel tot aankoop van a. Industrieterrein, gelegen nabij de Dorresteinweg, van C. van der Wan- sem. b. Industrieterrein gelegen aan het le Weteringpad, van O. 't Lam. c. Grond, gelegen nabij de Laanstraat, van W. J. Sukel. d. Grond, gelegen aan de Beukenlaan van K. Las van Bennekom. 20. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting en de begroting van het woningbedrijf over 1959 (algemene wijziging). 21. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting en de begrotingen van het slachthuis en het woningbedrijf over 1959 (overschrijving saldi en kre dieten). 22. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend "krediet voor het houden van een beroepententoonstelling. 23. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de Hinderwetverordening aan J. B. Nanninga voor het oprichten van een chemisch pharmaceutische fa briek in het perceel Eikenlaan 35a, al hier. 24. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de oprichting en de inrichting van een gasontvangsta- tion alsmede voor het verlengen en verzwaren van de aansluitingen van de gashouders. 25. Voorstel tot het garanderen van een geldlening op grond van het besluit be vordering eigen-woningbezit. WINKELIERSVERENIGING IN MOEILIJKHEDEN. Het bestuur van de Soester winkeliers vereniging bestond uit tien man, die kortgeleden allen aftraden, zodat de leden tot taak hebben op de vergade ring van maandag 15 februari, in de Gouden Ploeg, te trachten een nieuw bestuur te formeren. Moeilijkheden rond de St. Nicolaas-actie deden de heren Brouwer en Ten Berge - die al twaalf jaar bestuurslid zijn - het besluit nemen na de actie af te treden en niet lang daarna bedankten voorzitter A. P. A. Mol en de heren Marree, Kooman, Janssen, H. Fugers, Van Hees, Schoemaker en Adema even eens. Het zal van groot belang zijn dat er maandag een oplossing gevonden wordt, want de jaarlijkse St. Nicolaas-actie, een traditie welke Soest niet graag zal mis sen, staat op het spel. N.C.V.B. SOEST-ZUID. Voor de leden van de Nederlandse Christen-vrouwenbond heeft de heer N. M. Laarman uit Den Haag - die se cretaris is van de Bond tegen het Vloe ken - woensdagavond, in het gebouw Eltheto, gesproken over het onderwerp „Spreek vrijmoedig over God". De bijeenkomst stond onder leiding van de presidente mevr. Muurling, die na de opening en verwelkoming een me ditatie hield, welke was afgestemd op het onderwerp van de spreker. Ruim veertig jaar geleden werd de bond tegen het vloeken opgericht en iedereen kent van stations en openbare gebouwen de affiches met de woorden „Spreek vrijmoedig over God, maar mis bruik nooit zijn naam". De heer Laarman heeft als secretaris van de bond de ervaring opgedaan, dat bijna iedereen tegen het vloeken is. De een uit geloofsovertuiging en de an der omdat hij het niet beschaafd vindt en zelf niet graag voor onbeschaafd wil worden aangezien. De taak van de bond is niet alleen het bestrijden van het vloeken, maar ook het onder ogen brengen van het tegengestelde van de godslastering, de aanbidding. Hiervoor is het nodig vrij moedig en ook blijmoedig over God te spreken. Dit wil helemaal niet zeggen dat men er steeds en altijd over pra ten moet, want daardoor zijn al teveel mensen - vooral jonge - afgestoten. Het betekent echter wel dat men in dui delijke woorden het vloeken bestrijdt en de godslasteraar wijst op het tegen gestelde van het vloeken, de aanbid ding. Tweeduizend jaar geleden kregen de apostelen de opdracht vrijmoedig over God te spreken, te beginnen in Jeru- salem en verder over de hele wereld. D'oor dit spreken in het openbaar vond het Christendom ingang en werd zelfs een Romeinse Keizer christen. Over de gehele wereld wordt dagelijks in het openbaar over God gesproken, maar in het gezin moet dit ook gebeuren, al is het voor velen vaak moeilijk dit te doen. De opdracht van Christus, gij zult mijn getuigen zijn, is echter niet mis te ver staan en zij gold niet alleen voor de discipelen, maar Voor allen, ook nu nog. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Dinsdag hield de afd. Baarn, Soest en omstreken van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen haar jaarlijkse ledenver gadering in het gebouw Christelijke Belangen te Baarn. D'e uitgebreide agenda, waarvan de jaarstukken de hoofdschotel vormden, werd, onder voorzitterschap van mej. Waszink, vlot afgewerkt. Uit deze stuk ken bleek zonneklaar, dat de vereniging een zeer aktief jaar achter de rug heeft. Vele excursies en lezingen wer den gehouden, terwijl de toneelclub verschillende malen in Soest en Baarn optrad. De fianciële positie bleef ge zond. Uitvoerig werd door drie commissies gerapporteerd over de studie-onderwer pen door het hoofdbestuur aan de af delingen voorgelegd 1) Hoe kunnen wij in deze tijd onze kinderen eenvoudig opvoeden en hun het besef geven dat de luxe, die zo- velen van hen tegenwoordig genieten, als een voorrecht beschouwd moet wor den en geen vanzelfsprekendheid 2) Wat vindt de huisvrouw van de huis houdbeurzen 3) De voor- en nadelen van de eetkeu- ken. In de vakature in het bestuur ontstaan door het bedanken om gezondheidsre denen van mevrouw Astro, werd voor zien door mej. A. J. Sluis. Na afloop van het zakelijk gedeelte hield de Baarnse goochelaar T. de Vries de aanwezigen nog enige tijd gezellig bezig. HENGELSPORTVERENIGING „DE SNOEKBAARS". De hengelsportvereniging „De Snoek baars", die haar leden heeft te Baarn en Soest, heeft ondanks de vorstperiode niet stil gezeten. Het bestuur heeft een dezer dagen 'n grote hoeveelheid snoek kunnen uitzetten in zijn viswate ren, verdeeld over verschillende waaien, die zeer zeker het viswater ten goede zal komen daar er de laatste jaren geen snoek was uitgezet. In de afgelopen zomer werden over verschillende waaien een 400 twee-zo- merige karpers uitgezet en 100 maat- karpers, terwijl het bestuur voor de Wilhelmina-kweekvijver een 15-tal kweekkarpers wist te verkrijgen va riërend tussen 6 en 10 pond. POLITIE SPEELDE GELIJK. Het politie-elftal van Zeister en Soes ter spelers heeft in Zeist gespeeld te gen de rijkspolitie uit Alkmaar en na een achterstand bij de rust werd in de tweede helft een gelijk spel behaald. In de eerste helft was Alkmaar veel sterker dan de combinatie, zodat de achterhoede alle zeilen moest bijzetten om doelpunten te voorkomen. Alkmaar was bijna voortdurend ge vaarlijker voor het doel, maar met kunst- en vliegwerk hield de achter hoede het een kwartier. Toen passeerde de Alkmaarse middenvoor De Jager de combinatie-keeper met een onhoudbaar schot. De druk op het doel van Zeist-Soest hield aan en tien minuten voor rust scoorde De Jager opnieuw. Hij schoot toe op de bal, welke door een com binatie-back te zacht teruggespeeld was en daarmee was de achterstand 0-2 geworden. Met Alkmaar in de meer derheid eindigde de eerste helft. Na de rust kwam de combinatie heel anders voor de dag en nu werd het elf tal van de rijkspolitie teruggedrongen. Er werd met enthousiasme gespeeld en vele corners waren het resultaat. Na twintig minuten bracht W. den Har- tog uit een hoekschop de stand op 1-2. j De druk van de combinatie-voorhoede hield aan en acht minuten voor het eind- signaal kreeg W. den Hartog een goede voorzet van rechts. Hieruit scoorde hij i de gelijkmaker. Er werd nog hard om het winnende doelpunt gestreden, maar dit kwam niet. ZENDING IN SURINAME. De heer J. v. d. Leeuw, die verbonden is aan het zendingsgenootschap van de Hernhutter Broedergemeenschap in Zeist, heeft woensdagavond, op een wijkbijeenkomst van de Emmakerk, ge sproken over het zendingswerk van de Hernhutters in Suriname en de medi sche zending onder de inboorlingen. Hij werd ingeleid door ds Maarsingh. Reeds onder de Creolen, die als slaven op de plantages in Suriname werkten, verrichtten de Hernhutters-zendelingen hun werk en deze arbeid van de broe dergemeente heeft haar stempel gedrukt op het land. Een van de hoofdstraten van Paramaribo heet Hernhutterstraat. De heer v. d. Leeuw heeft van 1949 tot 1957 in Suriname gewerkt. Niet alleen onder de Creolen, maar ook onder an dere volken. Er zijn christelijke kerken voor Javanen en voor Chinezen en ook onder de bosnegers in de rimboe wordt het Evangelie gebracht. Daarnaast wordt de medische verzorging niet vergeten. Midden in het oerwoud is een zieken huis voor de bosnegers en dagelijks wor den hier honderden lopende patiënten behandeld. De heer v. d. Leeuw bracht zijn causerie als een aantrekkelijke reisbeschrijving en hij liet vele dia's zien van de plaat sen waarover gesproken werd. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J. Kuipers, Middelwijkstr. 24, tel. 2815. W. J. Schutte, B. Grothestr. 65, tel. 2333. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. STAD EN LAND. Dr G. A. Kooy uit Bennekom zal zon dagmorgen, in Oranjehof, voor de ge meenschap Soest-Baarn van het Huma nistisch Verbond, spreken over het on derwerp „De Verhouding tussen Stad en Land". HULP AAN KLEUTERSCHOOL. Twee jaar geleden besloot het gemeen tebestuur medewerking te verlenen aan het r.k. schoolbestuur te Soest voor de verbetering en gedeeltelijke ver plaatsing van toiletten in de kleuter school aan de Steenhoffstraat. Bij de uitwerking van het plan voor de verbetering en de verplaatsing van de toiletten is echter gebleken dat het noodzakelijk is nog andere werkzaam heden in deze school te verrichten. In overleg met het college besloot het schoolbestuur de verbeteringen voorlo pig uit te stellen in afwachting van de vaststelling van het bouwbesluit voor kleuterscholen. Na de vaststelling van dit besluit heeft het bestuur nagegaan aan welke eisen de school niet voldoet en opnieuw mede werking van het gemeentebestuur ver zocht. Er is 15.000,nodig voor de verbete ring van de toiletten, die in de aller ellendigste toestand verkeren. Een smal le zoldertrap moet weggebroken worden om een te smalle gang te verbreden. Dit is vooral nodig met het oog op moge- liik brandgevaar, In de verbrede gang moeten ramen aangebracht worden en de kelderingang moet gewijzigd wor den. Bestaande luikjes in leslokalen moeten door ramen vervangen worden en er zijn nog enkele voorzieningen dringend noodzakelijk. Het college stelt de raad voor 15,000, krediet te verlenen. JAARVERGADERING P.V.O. De muziekvereniging P.V.O. houdt maandagavond de jaarvergadering in de zaal van „De Vergulde Pollepel". De jaarverslagen over 1959 zullen uitge bracht worden en het programma van 1960 wordt besproken. D'e heren F. J. Heesbeen en S. F. Bes- selsen treden periodiek af als bestuurs lid. Zij stellen zich herkiesbaar. VERKOOP VAN HUIS. Mevr. M. C. A. Römer-Janssen, waarne mend het kantoor van notaris A. Römer, te Baarn, heeft woensdagavond, in de Gouden Ploeg, het woonhuis Ringweg 4 met schuur, voortuin en grote achter tuin, groot 15,35 are, publiek verkocht. Het werd ingezet op 11.000,door W. Kok en afgemijnd met 1000 gulden door R. J. de Bruin, die voor 12000, eigenaar werd. De lezers, die zich door het onderstaan de in moeilijkheden gebracht voelen, verzoek ik hun boosheid even te willen opschorten en te overwegen of ze met een eventueel verwijt niet ergens an ders moeten zijn. Voor de tweede maal binnen enke le maanden heeft het maar een haar gescheeld of we hadden ons tot schroot gereden. Op dezelfde plek in Soestdijk, waar ik nog altijd, door de opgedane schrik tijdens het eerste geval, mijn nekharen overeind voel komen, stond weer, precies als de vorige keer, de onver lichte vrachtwagen. Het was vies, mistig weer en we keken goed uit, omdat we niet voor die beken de ezel wilden doorgaan. Hij stond er niet, dachten we, maar hij stond er wel degelijk. Alleen zagen we hem pas op een afstand van enkele meters. We hebben toen enige hier niet te drukken woorden gezegd en waren het er over eens, dat hier iets tegen gedaan moet worden. Voor zover ik weet liep het ook met an dere autobestuurders goed af, maar vandaag of morgen gebeurt het en rijdt iemand zich uit het leven. Zolang de straatverlichting brandt wordt er met een beetje passen en meten nog wel aan de wet voldaan, maar na half één, als het licht uit- floept, is menige Soester in overtre ding. Zoals ik ook in één van mijn vorige hoekjes over het parkeren langs het trottoir schreef ik vind het belabberd tegen iemand, die genoodzaakt is zijn broodwinning, i.c. automobiel, langs de weg te moeten parkeren, onaan genaam te zijn, maar hij zal mij moeten vergeven, dat ik toch liever zijn gram schap op mijn hals haal, dan dat ik bij elkaar moet worden geveegd en, om dat we nu eenmaal geen ziekenhuis in onze gemeente hebben, met een vaartje naar Amersfoort of Utrecht moet wor den gebracht. Overigens vind ik, dat de gemeente ook niet helemaal vrij uit gaat. In de straat die ik op het oog heb, zijn de trottoirs haast zo breed als de weg. Er is ruimte genoeg om de weg te verbreden en bovendien voldoende trottoir om er parkeerhavens in aan te leggen. Ook dan zijn we natuurlijk nog niet klaar, want dan gaat het weer klach ten regenen van mensen die dag in dag uit een auto voor hun neus ge parkeerd krijgen. Maar dat is vers twee. Voor alles moe ten de wagens van de onverlichte straat of de straat verlicht. H. OEKMAN. FERVOL ONTSLAG. Mevr. M. L. van Luik-Meinschke, on derwijzeres aan de openbare lagere school te Soestdijk heeft het gemeente bestuur verzocht haar per 1 juni 1960 eervol te ontslaan. Het college heeft de raad geadviseerd dit ontslag te verle nen. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 1—Z.S.G.O. 1, 2,30 uur. S.E.C. 3—K.V.V.A. 3, 12 uur. S.E.C. 5Quick 5, 12 uur. B.D.C. 3Hoogland 2, 2.30 uur. 's Graveland 3B.D'.C. 4, 2.30 uur. B.D.C. 5Donar 7, 12 uur. Zaterdag IJselmeervogels AS.E.C. A, 2.30 uur. H.V.C. D—S.E.C. B, 3.30 uur. K.V.V.A. a—S.E.C. a, 3.30 uur. S.E.C. b—C.J.V.V. b, 2.30 uur. S EC cAchteveld a, 3.30 uur. S.E.C. ee—H.V.C. k, 2.30 uur. A.P.W.C. c—S.E.C. d, 3.30 uur. Limvio AB.D.C. A, 3.30 uur. S.D.O. bB.D.C. a, 3.30 uur. B.D.C. b—R.K.B.V.V. b, 3.30 uur. Actif cB.D.C. c, 2.30 uur. Welpen C.J.V.V. 1—B.D.C. 1, 1.45 uur. B.D.C. 2S.E.C. 3, 1.45 uur. Hockey. Zondag Heren 1A'foort 5, 11 uur, Schr.1. dames 4Kampong 8, 12.30 uur, Schr.1. heren 1Schaerweyde 2, 2 uur, Schr.1. dames 3Voordaan 4, 11 uur, Birkstr. heren 3S.C.H.C. 8, 12.30 uur, Birkstr. Amersfoort 6heren 4, 11 uur. Kampong 2dames 1, 12.30 uur. Kampong 3dames 2, 2 uur.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1