Donkere wolken boven Warschau. Niefs ©verfrefï Het van ouds bekende adres J. BRANDSMA Magazijn „DE STER" SOEST. GARAGE „DE SOESTER" 'n Bloedzuiverende kuur met Krusciien Salts, TWEEDE BLAD Firma VAN DE WIJNGAART MiiiiÓXÊQk ters boven het hoofdportaal is inge metseld, wilde op Warschau en heel Polen met deze wolkenkrabber - een van de hoogste gebouwen van het land - een Russisch stempel drukken. De Rode Tsaar zou zich in zijn graf om draaien als hij had gezien, hoe in het „Cultuurpaleis" schoonheidswed strijden" werden georganiseerd, hoe Brigitte Bardot de „westelijke decaden tie" in de door het Marxisme geheiligde hallen bracht, hoe westelijke jazz-or- kesten in de grote muziekzaal enthou siast bejubeld werden. De Polen mogen knipogen, als zij op het Cultuurpaleis wijzen en „klein, maar smaakvol" zeggen, maar de regering is over Stalin's vroegere geschenk he lemaal niet te spreken. Aan de ene kant past het bepaald niet in het stadbeeld en aan de andere kant veroorzaakt het onderhoud elk jaar een tekort van 10 tot 20 miljoen zloty en dat is geen klei nigheid. voor GLAS, VERF en BEHANG SOESTER GLAS- en VERFHANDEL Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 Bijna geheel door oorlog ver woest. Na de opstand van 1944 beval Hitier Warschau met de aardbodem gelijk te maken. De Poolse hoofdstad zou nog slechts een „geografisch begrip" blij ven. Warschau's balans na de oorlog zag er als volgt uit 85 °/o van alle ge bouwen verwoest, van de 1,3 miljoen inwoners 800.000 omgekomen en nog eens 350.000 naar alle windstreken verstrooid. Hitiers wil was bijna in vervulling gegaan, want het ontbrak inderdaad in 1945 niet aan stemmen, die een opgeven van de puinhopen en de wederopbouw op een andere plaats voor het enige juiste hielden. Maar de meerderheid van het volk noch de regering konden zich met die gedachte verenigen, want zij zagen in Warschau niet alleen een stad, maar ook een symbool. Tien jaar lang werden alle reserves van het land naar Warschau gedirigeerd en de stad verhief zich weer uit haar puinhopen. Filiaal Van Weedestraat 5a Telefoon 2504 reldoorlog tegenover Polen opwerpt als zijn beste vriend, heeft er nooit aan ge dacht Warschau de door Stalin geroof de gebieden (meer dan 50 °/o van de totale oppervlakte) terug te geven. Maar ook de Polen weten - niet in de laatste plaats dank zij hun ervaringen met dergelijke verdelingen - dat men een dergelijk onrecht niet door eenzelf de onrecht herstellen kan. SUBSIDIE VOOR DE JEUGD. Er is een gemeentelijke verordening, die het college van B. en W. in staat stelt aan sportverenigingen een extra subsidie te verlenen boven het gewone bedrag. Dit is mogelijk wanneer in de leiding of oefening van de jeugdleden op bijzondere wijze wordt voorzien. Krachtens deze bepaling werd over 1957 een extra-subsidie verstrekt aan de gymnastiekvereniging Olympia en de voetbalvereniging Soesterberg. In 1959 kregen de gymnastiekverenigin gen A.G.A.V.S., de dameshandbalvereni ging B.D.C. en de Mixed Hockey Club Soest deze subsidie. Het college van B. en W. heeft daarmee zijn grote waardering tot uiting wil len brengen voor de bijzondere presta ties, die voor de jeugd zijn verricht door de dames mevr. Groenendijk en mej. Van Beest en de heren Pouw, Su- man en DUtrieux. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 In juni 1945 krijgt Otto Frank het dag boek in handen dat door zijn dochter in augustus 1944 achtergelaten was bij de arrestatie door de Duitsers. D'e Gestapo had het Achterhuis leeggeroofd, maar de volgeschreven schriften achtte niemand van belang. Later werden zij gevonden en Anne's dagboek werd als boek over de gehele wereld verspreid. Het verhaal van de ontwikkeling van een zeer ge voelig jong meisje, dat als bewoonster van het Achterhuis geconfronteerd wordt met dezelfde problemen als de meisjes die in vrijheid kunnen leven. De ge dwongen opsluiting maakt de problemen echter veel groter. Anne wordt geremd door de loodzware last van het dage lijks bijeen zijn van mensen die iedere dag ontdekt kunnen worden en weten dat hun lot dan erger zal zijn dan dat van de gevangenen in het Achterhuis. In deze overbevolkte gevangenis schrijft Anne haar dagboek. Het werd een do cument dat verhaalt van de trieste el lende der jodenvervolging, maar ook van menselijke hulpvaardigheid en van kleine vreugden ondanks alle ellende. Van angst, maar ook van hoop, van haat maar ook van liefde. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Door dit ontroerende dagboek ontstond een ontroerende film met Millie Perkins als Anne Frank, Joseph Schildkraut als Otto Frank, Gusti Huber als mevrouw Frank en vele anderen, die de rollen vervullen van hen die enkele jaren deel uitmaakten van de gemeenschap in het Achterhuis aan de Prinsengracht te Am sterdam. In de donderdag-cyclus „Vrouwenkamp Borneo" met Claudette Colbert en Pa- trick Knowles, een film die verhaalt van de ellende onder de Japanse be zetting. - Zoals in alle steden op aarde oefenen bouwplaatsen op kinderen een bijzondere aantrekkingskracht uit. tere toekomst. Inderdaad werd het veel beter en de vooruitgang van de laatste drie jaar laat zich niet beschrijven, maar intussen is wel duidelijk gewor den, dat het paradijs, dat Gomulka be loofde, niet wezenlijk naderbij geko men is, wat niet in de laatste plaats moet worden toegeschreven aan het feit dat op grond van de verbeteringen de eisen van de bevolking ook gestegen zijn. Cultuurpaleis. „Klein, maar smaakvol zeggen de Warschauers met bijtende ironie, als zij van het 30 verdiepingen hoge „Cul tuurpaleis" spreken, dat de Sowjets aan de Polen schonken. Het is het hoog ste bouwwerk van de hoofdstad aan de Weichsel en herinnert in zijn suiker bakkerstijl van de Stalinistische perio de aan de Moskouse universiteit. Stalin, wiens naam in onooglijke let- De nieuwe brug over de Weichsel een toonbeeld van moderne, Poolse architectuur. Zo ziet het er achter de pronkerige ge vels uit. Nog zijn er in het gebied van de voormalige binnenstad vele, lege vlakten, waarvoor de wederopbouw- plannen al klaar liggen. Het tradionele bewustzijn ging zo ver, dat zelfs bijna 1000 historische gebouwen van de oude binnenstad in al hun onderdelen werden gerecon strueerd, waaronder 40 kerken. De Russen zagen deze „burgerlijke Spil zucht" helemaal niet graag, maar de overtuigde communisten lieten zich niet van hun voornemens afbrengen. Warschau werd het symbool van de levenswil van een natie, zij het ook, dat het nauwelijks enige kans heeft ooit weer het „Parijs van het Oosten" te worden zoals vroeger. Land werd driemaal uiteen gerukt. Komt men als buitenlander uit het westen met Warschauers in gesprek, dan duurt het meestal slechts enkele minuten, of het thema der Duitse oostgebieden wordt aangesneden. „Wij zullen deze gebieden nooit opge ven", heet het dan altijd. Maar men hoort er de vrees uit, dat die toestand niet van blijvende duur zal zijn. Aan de ene kant worden die voormalige Duitse gebieden als een herstelbetaling voor het lijden van de Tweede Wereld oorlog gezien, als iets, wat Polen rech tens toekomt, aan de andere kant kan men zich als aandachtig luisteraar niet aan het gevoel onttrekken, dat zelfs de gesprekspartners, die er volledig van overtuigd zijn, dat deze „compensatie" rechtsgrond heeft, in hun hart twij fel voelen. kan ook U verlossen van die rheumatische pijn. Lijders aan onzuiver bloed worden stee vast ook slachtoffer van Rheumatische pijnen. Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kruschen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krachtige werking - onzuiverheden in het bloed worden weggevaagd en kunnen zich niet meer vastzetten. Spieren en gewrichten be wegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijn 'n Heerlijke uitkomst die Kruschen Salts. Wie de geschiedenis van Polen kent vindt de sleutel voor deze tweeslach tigheid in de gevoelens. Driemaal is het land door zijn buren uiteengerukt. De eerste keer (in 1772) waren het Pruisen, Rusland en Oostenrijk, die een derde deel van het Poolse territoir onder elkaar verdeelden. Een en twin tig jaar later werd een deel van de rest opnieuw verdeeld. Hitier zorgde voor de derde verdeling. Moskou, dat zich sinds de Tweede We- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 12 FEBRUARI 1959. ELFDE LENTERALLY. Het vorig jaar organiseerde de Motor en Autoclub Soest de tiende lenterally en dit jaar wordt de elfde door de Automobielclub Soest georganiseerd, omdat op de laatste vergadering be sloten is de naam van de vereniging te wijzigen, nu er geen motorrijders meer lid zijn. Ieder jaar waren start en finish bij ho tel Eemland, maar ditmaal heeft men hotel Bos en Duin uitgekozen. Daar zullen op maandag 18 april, tweede Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VEREQOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise paasdag, de vele tientallen deelnemers gestart worden in drie klassen kleine tour-klasse met een gemiddelde van 32 km per uur, grote tour-klasse met een gemiddelde van 36 km per uur, terwijl in de grote sport-klasse met een gemid delde van 40 km per uur gereden zal worden. De route voert de deelnemers over goed berijdbare wegen door de Veluwe. De lengte van het parcours zal 160 tot 180 km zijn. Ook dit jaar worden door vele bedrij ven en instellingen prijzen beschikbaar gesteld en nu reeds kunnen organisato ren en deelnemers ervan verzekerd zijn, dat het weer beslist beter zal zijn dan op tweede paasdag 1959, want toen was het zo slecht, dat een herhaling moei lijk denkbaar is. HET DAGBOEK VAN ANNE FRANK. Vanaf heden draait in het City-theater de film die gemaakt is naar het dagboek dat door het joodse meisje Anne Frank in de oorlog is geschreven. Zij was met haar familie ondergedoken in het „Achterhuis" aan de Prinsen gracht en hield een dagboek bij van 12 juni 1942 tot 1 augustus 1944. Door de mensonterende jacht van de bezetter op de joden zit Anne met haar ouders, haar zuster en enkele andere onderduikers ruim twee jaar verscholen in het hartje van Amsterdam. Dan ko men de Duitsers en voeren de onge- lukkigen weg. Van de acht, die zo lang in het Achterhuis woonden, keerde slechts Otto Frank, de vader, terug. De anderen vonden de dood. Ook Anne. Zij stierf van ontbering in het concen tratiekamp Bergen-Belsen, enkele maan den voor de bevrijding. Polens partij chef en volksheld Wladislaw Gumulka is in de drie jaar en drie maanden, sinds hij de macht overnam, vele jaren ouder geworden. Buiten landse diplomaten melden, dat hij steeds meer een verbitterde indruk maakt en bovendien aan een hartziekte lijdt. Gumulka probeert een koers te varen, die zijn land de grootst mogelijke on afhankelijkheid van Moskou verzekert, maar ook hij weet, dat de grenzen van zo'n politiek tamelijk nauw getrokken zijn. Hij vreest de aanspraken van de Duitsers op de Duitse gebieden achter de Oder-Neisse-linie en is er van over tuigd, dat men in bepaalde kringen in de Westduitse Bondsrepubliek „op re vanche" uit is. Volk kreeg meer vrijheid dan ooit. Het beroemde „Kuituurpalast" in sui kerbakkerstijl - een protserig Sowjet- geschenk - dat de Warschauers geen onverdeelde vreugde brengt. Bij de politieke zorgen komen thans meer en meer economische. De land bouwproductie is in 1959 tegenover het jaar daarvoor niet gestegen, maar zelfs 1.2 'Ie gedaald. Bijzonder opvallend is het gebrek aan vlees en graan. De ge stelde doelen voor de lichte industrie zijn niet bereikt. - Persoonlijke moed. Wat men ook van Gumulka's politieke overtuiging mag denken, niemand zal hem kunnen verwijten, dat hij geen persoonlijke moed heeft. Gumulka is zowel communist als nationalist. Wegens zijn anti-stalinistische houding was hij lange tijd van het politieke toneel van zijn land verdwenen. Na de opstand in Polen in het jaar 1956 werd hij door de Poolse communisten tot partijleider gekozen. Moskou wilde deze verkiezing verhinderen en dreigde met ingrijpen van Sowjet-troepen, maar Gomulka, die nog kort te voren in de gevangenis had gezeten, liet zich niet intimideren. Hij bereikte zijn erkenning. Het bete kende de val van Moskou's stadhouder, de generaal Rassokowski. Deze moest „met verlof" gaan en keerde nimmer terug. Chroestsjew en Boelganin vlogen des tijds naar Warschau, maar het gelukte hun niet Gomulka om te praten. Hij stond op het vertrek van de Russische troepen en bereikte dat ook. Gomulka had tegenover de machthebbers van het Kremlin een persoonlijke overwinning behaald, die, als men de toenmalige machtsconstellatie in beschouwing neemt, bewonderenswaardig is. Dat alles is reeds lang geschiedenis, dikwijls alweer vergeten, maar het is goed, als men zich die dramatische we ken en maanden weer eens in herinne ring roept. „Alleen als wij al het vergif van het verleden met wortel en tak uit rukken, kunnen wij een socialisme op bouwen, dat aan de wensen van ons volk tegemoet komt", verkondigde Go mulka destijds. Polens bevolking haal de verlicht adem en hoopte op een be- De voornaamste fouten van het nieu we systeem in Polen zijn in het land zelf te vinden. Gomulka gaf zijn volk vrijheden, die het tot nu toe niet had gehad. D'e Polen kunnen vandaag de dag de zwakheden van het systeem kri tiseren, zonder dat zij om die reden voor persoonlijke veiligheid hebben te vrezen. Zij kunnen boeken en kranten uit het vrije westen kopen en zij maken daar gretig gebruik van. Er is nog een terreur van de geheime politie, noch van de gedwongen bezinning op het communisme. De politiek mengt zich niet meer zo erg in de privésfeer van het leven. Aan de andere kant is Gomulka een overtuigd communist en zijn regering is eveneens communistisch. Denken in vrijheid en communisme verdragen el kaar niet, evenmin als het tegenwoor dig in Polen naast elkaar bestaan van verschillende economische vormen. Er zijn in het land starre, economische en handelsorganisaties van de staat, maar ook een vrije boerenorganisatie. Waar men ook in Polen komt, ontmoet men halfheden en compromissen, wier be staan weliswaar door de moeilijkheden van de toestand van Gomulka verklaar baar zijn, maar die desniettegenstaande alle nadelen van onder dwang gesloten compromissen hebben. Het politiek bestaan van Gomulka Het machtige bouwwerk van het com munistische Centrale Comité. loopt door de ontevredenheid, die men momenteel in Polen weer aantreft, nau welijks gevaar. Zijn aanzien bij het volk is als vroeger enorm groot. Weliswaar hoort men de laatste maanden vaker kritiek op de regering, maar ook de on tevredenen weten, dat de Stalinisten weer aan het roer zouden komen, voor het geval Gomulka, om welke reden ook, zou moeten aftreden.

Soester Courant | 1960 | | pagina 5