Uitbreiding Firma Van Essen, Beroepententoonstelling. BRANDWEER TELEF. 33 33 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960. 38e JAARGANG No. 14. SOESTER OURAMT Verschuilt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDES TRA AT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Dinsdagmiddag is door de burgemees ter van Soest de beroepententoonstel ling geopend, die tot en met 26 februa ri in het restaurant van het Soester Na tuurbad gehouden wordt. Deze tentoon stelling is in de eerste plaats bestemd voor de schooljeugd en honderden kin deren maken hier kennis met de mo gelijkheden die tientallen beroepen bie den. Deze expositie is hen behulpzaam bij het bepalen van hun keus en des kundigen van het gewestelijk arbeids bureau, die de tentoonstelling toelich ten, beantwoorden graag hun vragen. De meisjes kunnen kennis maken met de volgende beroepen verpleegster, la borante, analiste, modinette, heilgym- naste, zieken- en bejaardenverzorgster, diëtiste, apothekersassistente, gezins verzorgster, schoonheidsspecialiste, ste no-typiste, cassiëre, telexiste, maar ook de meisjes die van een uniform houden kunnen hier hun belangstelling kwijt, want de politie-agente en de meisjes van Milva, Marva en Luva zijn niet ver geten. Ook voor de jongens is de keus geweldig en deze tentoonstelling zal er zeker toe bijdragen dat vele kinderen niet meer zullen zeggen „Dat weet ik niet" als hun gevraagd wordt wat zij willen worden. De opening van de tentoonstelling werd onder meer bijgewoond door de heer H. C. Boon, hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in de pro vincie Utrecht, R. Pleysier, rijksmid- denstandsconsulent in de provicie Utrecht, J. Brekelmans van de Amers- foortse Kamer van Koophandel, de ge meentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen, de wethouder K. de Haan en dr. Oranje, de heer H. J. van Hal, hoofd van de afdeling sociale zaken, de heer J. Th. van Noesel en mej. A. M. E. Jirris, directrice van de Koningin Em ma Huishoudschool. De -heer G. D. W. van Dijk, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau Soest, sprak ongeveer als volgt D'ames en heren, Wethouder de Haan zag de beroepen- tentoonstelling niet graag in het wa ter vallen. Toch heeft het water hem parten gespeeld, hetzij van de lekkage in de nijverheidsschool of in het zwem bad hier, toen hij het plan opperde de tentoonstelling in dit prachtig gelegen restaurant te houden. Ik ben hem en het bestuur van de Stichting Soester Natuurbad daar bij zonder dankbaar voor en het is mij een groot genoegen u allen in deze aan natuurschoon zo rijke omgeving harte lijk welkom te heten. In het bijzonder spreek ik een wel kom tot de burgemeester van Soest, die zich wederom bereid heeft verklaard de beroepententoonstelling te openen. Spreker brengt hierna dank aan het gemeentebestuur voor de financiële medewerking en allen, die aan de tot standkoming van de tentoonstelling hebben meegewerkt. De jeugd van vandaag beleeft haar jong-zijn in een geheel andere tijd dan wij ouderen. Wij kunnen ons eigenlijk nog nauwelijks de omstandigheden indenken, waarin onze ouders leefden en wijzelf zijn opge groeid. De uitbreiding van onze maatschappe lijke omgeving, het vervagen van de grenzen, het kleiner worden van de ver schillen tussen stedelingen en platte landers, tussen oud en jong, tussen ge zagsdragers en ondergeschikten, hebben ons voorstellingsvermogen aan een zwa re proef onderworpen. Vroeger was de jeugd onmondig. Zij kwam niet aan het woord. Ouderen zorgden voor de jongeren en wezen hun de weg. Die zorg en die leiding hadden de jonge mensen te aanvaarden. Dit is nu allemaal anders geworden. De vrijheid om mee te praten beheerst de menselijke verhoudingen rondom de opvoeding van de jeugd van vandaag. Evenzeer als deze vrijheid om mee te praten de toon van het onderling ver keer in het gezin of in de school be paalt, beheerst zij de gewetenvorming en de entree in het godsdienstige leven, beheerst zij de inleidende ontmoeting der sexen en de keuze van het beroep. Men heeft deze vrijheid aangeprezen en toch spreekt men over die moeilijke jeugd van deze tijd. Schuilt er achter deze vrijheid om mee te praten een bepaalde onzekerheid bij de ouderen van nu, omdat ze niet be schikken over het vaste waarde-oordeel dat hun ouders in staat gesteld heeft De burgemeester sprak de wens uit dat men bij 't voortschrijden van de specia lisatie, zal trachten de arbeidsvreugde te bevorderen door zoveel mogelijk een eindproduct te laten maken. Hoe min der men te maken heeft met het eind resultaat hoe geringer vaak de arbeids vreugde. Daarom is het ook zo belang rijk de juiste keuze te doen. Dit keer wordt de tentoonstelling in het restaurant var het natuurbad ge houden. Voor Soe«t lijkt dat wat on gunstig, maar de kinderen, die graag in de zomer naar net bad trekken om te zwemmen, zullen nu wel eens graag dit fietstochtje maken voor het bezoe ken van de expositie. Voor Soesterberg is het gunstig dat de tentoonstelling bij het natuurbad is. De burgemeester sprak dan ook de wens uit, dat zeer veel anderen zullen ko men, omdat de keuze van hun beroep slechts vruchten voor de maatschappij en henzelf kan dragen als het een om zich met hun oordeel zo aan hen op te leggen als zij deden In de maatschappelijke situatie nummer één, het gezin, moet het kind ervaren, dat vader en moeder het goed met hem bedoelen. Het kind in waarden leren le ven is de kracht van de opvoeding. Daarbij komt het aan op het aankwe ken van liefde voor het werk, het res- pekt voor elkaar, de oprechtheid en de vriendschap. Het verlangen van alle ouders gaat uit naar het ene doel hun kind zo ver te brengen, dat het op eigen wieken kan gaan. Ons maatschappijbeeld is echter zo in gewikkeld geworden, dat ook ten aan zien van de beroepskeuze de ouders voor hun kinderen geen vaste waarde-oor- delen meer kunnen brengen. Voorlichting omtrent het beroepsleven is dan een noodzakelijke voorwaarde. Ik hoop van harte, dat deze beroepen tentoonstelling in een behoefte voor ziet en ik verzoek de burgemeester de opening er van te willen verrichten. De burgemeester dankte de heer Van Dijk en zijn medewerkers van het ge westelijk arbeidsbureau voor het orga niseren van deze tenstoonstelling. An derhalf jaar geleden was er eenzelfde van dg bocht naaf de Koninginnelaan v00r expositie m de nijverheidsschool aankwam A A uit Amersfoort van de vü r' de Molenstraat en daarvoor hadden deandere kant met zijn auto. Hij nam SPORTPROGRAMMA, kinderen veel belangstelling. Met aan-1 door de gladheid de bocht te groot Voetbal, dacht is gekeken en geluisterd en wat en uitwijken van A hielp ^et, zodat Zaterdag gezien en gehoord is zal ongetwijfeld beide auto's tegen elkaar botsten. De s.D O. C—B.D.C. A, 3.45 uur. vruchten afgeworpen hebben. Het is schade was niet groot B D c a_L v v a 3.45 UUI, loste schoten, maar de Haagse keeper IINDE HOEK. was goed op dreef. In de tiende minuut scoorde de Haagse middenvoor Meelwijk en Soest pakte wat steviger aan om de gelijkmaker in het Haagse net te werken. Dit luk te Baams in de vijfentwintigste minuut. Vijf minuten voor rust scoorde Boom man voor Luctor. In de tweede helft werd de Haagse middenvoor Meelwijk veel te veel vrij gelaten en hij scoorde nog driemaal, zodat de combinatie met 1-5 verloor. FEESTVREUGDE. Woensdag was er een bruiloft in onze gemeente en daar ging het aanvanke lijk heel gezellig toe. Een broer van de bruid kreeg echter woorden met een familielid en al gauw werd het praten schreeuwen en dreigen. Om te voor komen dat een bruiloft-onterende knok partij het meubilair zou doen sneuve len, werd de politie gebeld, die op rus tige wijze de verhitte gemoederen suste. juiste keuze is. Na de opening door de burgemeesterPRETTIGE, HOND. werden de genodigden rondgeleid. Het dertienjarig meisje T. S. werd op BOTSINGEN. H. B. uit Soest reed met zijn personen- de Laanstraat zo ernstig door de hond van H. uit de Koekoeksweg gebeten, dat het kind door een dokter behan- Wanneer onze tweede kamer de mi nister niet tot andere gedachten weet te brengen en daar lijkt het nog niet erg op, dan ziet er voor de duizenden spijtoptanten in Indonesië niet mooi uit. De minister beroept er zich op dat er geen geld is en dat er al zoveel wordt bijgedragen voor de achterge bleven gebieden. Waarom de minister juist de bijdrage voor de onderontwikkelde gebieden er bij haalt is me niet duidelijk. Er zijn nog wel andere posten in onze begroting aan te wijzen, die evenveel of meer geld vragen en door velen in ons land graag zouden worden geruild voor hulp aan de mensen in Indonesië. Ik wil hier nu nog niet eens zeggen dat de spijtoptanten er meer recht op hebben dan anderen, maar aanvoelen doe ik het zo wel en zeker omdat onze regering, bij monde van hun ambtena ren, de mensen animeerden voor het Indonesische staatsburgerschap te op teren. De minister ontkent dit weliswaar, doch wanneer hij eens zijn licht wil opste- dan ook verheugend dat nu vele andere i Aan de andere zijde van de Beetzlaan B.D.C. bR.K.B.V.V. c, 2.45 uur. kinderen in de gelegenheid gesteld d j B uit Soest in de van d_B.D.C. c, 2.30 uur. worden zich te onenteren over de velerp,-x - ttttp o x_ beroepen die er zijn. Het is een teken des tijds dat deze tentoonstelling nodig beerde is. Vroeger was alles veel eenvoudiger. Er waren veel minder beroepen en de traditie speelde een grote rol, zodat veel kinderen het beroep van de va der kozen. Nu is er een enorme specia lisatie. Arbeid kan een zegen maar ook een vloek zijn en als een man een beroep uitoefent dat hem niet ligt of waarvan hij niet houdt, dan kan dat werk een vloek zijn. Niet alleen voor hem maar ook voor zijn gezin. Het is dan ook zeker de moeite waard met een beroe pententoonstelling te bevorderen dat voor zoveel mogelijk mensen het werk een zegen is. Het is noodzakelijk bij het kiezen van een beroep goed te weten wat het in houdt. Daarbij moet gelet worden op eigen aard, karakter en aanleg. Door een beroepen-tentoonstelling kunnen meisjes en jongens zelf nagaan wat hen het beste ligt. auto op de BeetzDan. Bij het nemen deld moest worden. Die schreef rust ken bii de tienduizenden repatrianten die in ons land zijn, dan zal hij ont dekken dat hij verkeerd is voorgelicht. Intussen liggen de papieren nu zo, dat er niets extra's voor de spijtoptan ten gaat gebeuren. Er komen er 2000 per jaar naar ons land en men moet zijn tijd dus maar afwachten. Een verbazend slecht vooruitzicht voor deze mensen en voor velen zal het de dood betekenen. Weliswaar zal aan zending, missie en het Leger des Heils worden verzocht de ergste nood te lenigen en dreigende gevallen te rapporteren, maar ik betwij fel, op goede gronden, of dit wel effect zal sorteren. Wanneer de werkers in deze licha men zich druk maken om de nood te lenigen, dan vrees ik dat ze heel vlug in dezelfde omstandigheden zullen ver keren als de slachtoffers zelf. Het Nederlandse volk zal, hetzij via de Tweede Kamer hetzij middels een peti tie, onze regering moeten dwingen het contingent te repatriëren spijtoptanten minstens te verdubbelen. I de Beukenlaan. Toen hij een tegenlig- Welpen B.D.C. 1H.V.C. 2, te 1.45 uur. ger, A. v. K. uit Soest, passeerde, pro- Welpen C.J.V.V. 2B.D.C. 2, 1.45 uur. een onbekende auto, die achter Spakenburg AS.E.C. A, 2.45 uur. B. reed, nog langs hem te komen. Amsvorde aS.E.C. a, 2.45 uur. A. v. K. remde, gleed weg en zijn auto S.E.C. bH.V.C c, 3,45 uur. kwam op de wagen van B. af. Deze Zondag trachtte met remmen en uitwijken een B.D.C. 1D.O.S.V. 1, 2.30 uur. botsing te voorko - en maar dit mis- j Actif 2—B.D.C. 2, 2.30 uur. lukte. Beide auto's'' kwamen met een Baarn 5B.D.C. 3, 12 uur. stevige klap tegen elkaar en werdene.M.M. 4B.D.C. 4, 12 uur. ernstig beschadigd. De onbekende au tomobilist, die deze botsing veroor zaakte, reed snel weg en hij is nog onbekend. POLITIE-COMBINATIE VERLOOR. Het gecombineerde voetbalelftal van Soester en Zeister politiemannen is Actif 5B.D.C. 5, 12 uur. Swift 1S.E.C. 1, 2 uur. Hercules 2S.E.C. 2, 12 uur. V.V.Z.A. 2—S.E.C. 3, 2.30 uur. A.P.W.C. 4—S.E.C. 5, 2.30 uur Korfbal. Zaterdag Spirit AFilo's A, 3 uur. dinsdagmiddag naar De Haag geweest Zondag Excelsior 3 Spirit 1, 2 uur. om te spelen tegen Luctor, het elftal Hockey, van de rijkspolitie. I Zondag In de eerste helft speelde de combi-Dames 4S.C.H.C. 5, 11 uur, Schriksl. Knik-Knak worstfabriek is "belangrijker, natie met de straffe wind in de rug'Heren 4S.C.H.C. 7, 12.30 uur, Schr.1. jje leiding van dit bedrijf is in handen en aanvankelijk zag het er niet naar j Dames 1Be Fair 3, 2 uur, Schriksl. van de super-materialist Braad, die uit, dat een zware nederlaag ge'eden Heren 2Heren 3, 12 uur, Birkstraat. plannen heeft een tweede worstfabriek zou worden. Vooral Baams en Ten Hove Kampong 5Dames 2, 2 uur. In het wonderlijke badplaatsje Sonaan- see wonen wonderlijke mensen. Er is wat tourisme in het dorp, maar de Opnieuw is bewezen dat de Soester winkeliers niet stilzitten door de gron dige uitbreiding, die de speciaalzaak voor brillen en fotoartikelen van de firma Van Essen aan de Birkstraat heeft ondergaan. De foto-afdeling is aanmerkelijk groter geworden en in de verkoop-showruimte heeft men veel meer plaats dan voor heen. Een smaakvolle open etalage biedt een ruim gezicht op het moderne interieur. Er is een derde etalage aan de Birk straat bijgekomen, die bestemd is voor de grotere stukken. De heer Van Essen kan nu, ondanks het steeds groter worden van de sor tering, de camera's, projectoren en an dere artikelen toch goed naar voren brengen. In 1939 begon de heer Van Essen een drogisterij, annex optiek en fotohandel op de Soesterbergsestraat nummer 1 en in 1946 verhuisde hij enkele meters naar het pand Birkstraat 2. In 1954 moest de drogisterij plaats maken voor Schaerweyde 2Heren 1, 2 uur. Kampong 7Dames 3, 12.30 uur. NED. CHR. VROUWENBOND. Dinsdag hield de N.C.V.B., afd. Soest- dijk, in de zaal van de Emmakerk, haar huishoudelijke vergadering, die goed be zocht was. Na de huishoudelijke zaken te hebben doorgenomen werd de avond gevuld met bespreking van verschillende vra gen, het bondsleven betreffende. In een zeer prettige sfeer werd hier aan door de leden deelgenomen, waar uit de belangstelling voor deze zaken bleek. Als attractie was aan deze avond een aardige verloting verbonden. BIOSCOOPPROGRAMMA. Toon Hermans maakte het vorig jaar de film „Moutarde van Sonaansee" en deze draait van maandag tot en met donderdag in het Citytheater. Vandaag is gestart met de film „Schwar- ze Nylons - Heisse Nachte", die tot en met zondag draait. De western „Hoog spanning in Table Rock" draait zondag middag. In „Schwarze Nylons - Heisse Nachte" houdt de impressario Sabri zich bezig met het engageren van mooie meisjes, die in het Middellandse Zeegebied zullen optreden als danseressen. Dat wordt ge zegd, maar in werkelijkheid worden ze naar Noord-Afrika gelokt en daarmee zetten ze de eerste stap op de weg naar de ondergang in de Noord-Afrikaanse havenwijken. Cilly - een van deze meisjes - doorziet de plannen van Sabri. Zij vlucht, hij achterhaalt haar en zij wordt vermoord. Het lijkt zelfmoord. Een journalist neemt heel veel risico's om de zaak uit de doeken te doen en na vele avonturen is aan de handel in de specialisatie in brillen en foto-arti kelen en de laatste uitbreiding zal vele blanke slavinnen een gevoelige slag foto-enthousiasten een dienst bewijzen, I toegebracht wanneer de politie de bende terwijl ook zij, die een opticien nodig oprolt. hebben, gebaat zijn met deze ingrij- Zondagmiddag stoere mannen, die snel pende uitbreiding en modernisering. zijn met de vuisten en revolvers. te bouwen. Op de plaats waar deze fa briek zal moeten komen staat het oude landgoed „Rothweer", sinds mensenheu genis in het bezit van de familie Mou tarde. Er ontstaat een vrij ingewikkeld geschil tussen Braad en de laatste Mou- tarde-telg, die in antiek doet, maar meer dromer en dichter dan koopman is. Het begint erop te lijken dat Mou tarde zijn huis zal moeten verkopen, maar eerst wordt hij verliefd op de lieftallige engelse dokteres Helen Ford, die samen met een professor een zonder ling laboratorium aan de rand van Sonaansee heeft. Daar houden zij zich bezig met een experimenteel soort we tenschap, waarmee de mens zwevend gemaakt moet worden. Het huis wordt niet verkocht, Moutar de trouwt Helen en de worstmagnaat rijdt het bruidspaar naar de kerk. Het is een gezellig verhaal van een dorpspoëet, die gelooft in de blijheid welke besloten ligt in simpele liedjes en muziekjes. En liedjes zingt Hermans in deze film genoeg. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de art- sendienst waargenomen door de artsen J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, tel. 2423 en G. van Beurden, Steenhoff- straat 12, tel. 2667. Geopend is apotheek „Soest", Soes terbergsestraat 8. UITVOERING VAN APOLLO. Het mannenkoor Apollo geeft woensdag, 24 febr., een uitvoering in de zaal van Eemlad, onder leiding van de heer G. v. d. Schepop. Ook de gemengde zangvereniging „De Lofstem" uit Den Dolder zal optreden, terwijl de heer J. Huizinga als solist medewerking verleent. Na de pauze treedt het amusementsgezelschap Jan Plezier uit Utrecht op.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1