ITALIANO MÜRCHAL HAARMODE HENK CALIS de lekkere WASSERIJ GELRIA EDE Gallenkamp Pelsweg wordt verbeterd. Geen bezwaar tegen Cbemisch-Pharmaceutische Industrie. Garantiebedrag voor Jubileum Groot Gaesbeker Gilde. Gevestigd Muziekpaedagoog 75 175 75, üw zuurbrand 19 cent per rol. GEMEENTERAADSVERGADERING. Woensdagavond is de Soester gemeen teraad in openbare vergadering bijeen geweest onder voorzitterschap van de burgemeester, mr S. P. baron Bentinck. De heer Van Roomen (K.V.P.) was met kennisgeving afwezig. 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 9 de cember 1959 voormiddag. Zonder bemerking vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Verslagen van de commissiën tot wering van schoolverzuim over 1959 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. b. Besluit van gedeputeerde staten te Utrecht, d.d. 4 januari 1960, 5e afd., nr. 3157/159/27, waarbij het partiële uitbreidingsplan voor gronden aan de Maatweg gedeeltelijk is goedgekeurd, met voorstel dit besluit voor kennis geving aan te nemen. Aldus besloten. c. Kennisgeving van gedeputeerde sta ten der provincie Utrecht, d.d. 1 ja nuari 1960, inzake de vaststelling van de vergoedingen voor het bijwonen van de vergaderingen van de afdelingen en de commissiën met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. d. Rapporten van het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen der vereniging van Nederlandse ge meenten. Voor kennisgeving aangenomen. den 60.000 handelingen per jaar ver richt en 400 bejaarden moeten er hun A.O.W. halen. Een deel van het jaar doen zij dit wadend door de modder. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) deelt mee, dat opdracht gegeven is een plan te maken tot verbetering van de ze weg, zodat er nu schot in komt. Conform besloten. 11. Voorstel tot weigering van mede werking aan het verzoek van het be stuur der vereniging „De School met den Bijbel" te Soest tot aanschaffing van een bandrecorder ten behoeve van de Chr. v.g.l.o. school aan de Ir Menko- laan. De heer DIJKSTRA (Prot. Chr.) ver klaart tegen het voorstel te zijn en ook in de onderwijscommissie had hij reeds bezwaren gemaakt tegen de weigering. Hij acht de motivering weinig overtui gend. Wanneer in Nijmegen een school bestuur zich bij een weigering neerge legd heeft, dan kan men dat in Soest moeilijk als argument gebruiken. An dere gemeentebesturen zullen onge twijfeld wel medewerking verleend heb ben. Het is uiteraard vruchtbaar ook bij het onderwijs te profiteren van moderne apparatuur, vooral wanneer het om v.g.l.o.-onderwijs gaat, want velen van deze leerlingen komen in een betrekking als ze de school verlaten zo dat het gewenst is hun de kans te ge ven op deze wijze iets van onze cul- SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 3. Voorstel tot het toekennen van voor schotten als bedoeld in artikel 75, 4e lid, van de Kleuteronderwijswet aan in deze gemeente gevestigde kleuterscho len over het jaar 1960. Conform besloten. 4. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 101 bis der Lager-onderwijswet 1920 aan di verse schoolbesturen over het jaar 1960. Conform besloten. 5. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 103, 6e lid, der Lager-onderwijswet 1920 aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1960. Conform besloten. 6. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanbrengen van twee extra deuren in de openbare kleuterschool aan de Nachtegaalweg. Conform besloten. 7. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de bouw van een zevende lokaal aan de openbare school voor de g.l.o. te Soes- terberg. Conform besloten. 8. Voorstellen inzake medewerking als bedoeld in artikel 72 der Lager-onder wijswet 1920 aan Piano - Orgel - Zang en Muziektheorie Stadhouderslaan 46 Telefoon 3697 a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van een schrijfmachine ten behoeve van de school voor g.l.o. aan de Insingerstraat. De heer DIJKSTRA (Prot. Chr.) spreekt zijn vreugde uit over dit besluit, waar mee de school zeer gebaat is. Conform besloten. b. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de aanschaffing van diverse leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Sa- vornin Lohmanschool. Conform besloten. c. het R.K. schoolbestuur te Soest ten behoeve van de verandering van het rioleringsstelsel van de R.K. school voor u.l.o. aan de Steenhoffstraat. Conform besloten. 9. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de aan schaffing van leermiddelen en meubels voor de Chr. school voor g.l.o. te Soes- terberg. Conform besloten. 10. Voorstel tot aankoop van grond voor verbreding van a. de Beukenlaan, van J. Th. Schlüter. Conform besloten. b. de Gallenkamp Pelsweg, van R. Bolt. Mevr. MUURLING (Prot. Chr.) is blij dat er nu eens aandacht besteed wordt aan de Gallenkamp Pelsweg. Niet alleen voor de bewoners van deze weg, maar voor allen in Soest-Zuid, die wel eens naar het hulp-postkantoor moeten. En dat zijn er heel wat, want er wor- tuurgoederen mee te nemen op hun levensweg. In Zeist hebben de scholen radio, dus men kan een verzoek om het aanschaffen van een bandrecorder wer kelijk niet buitenissig noemen. Het college heeft gezegd, dat muziek onderwijs en declamatie door de lager- onderwijswet niet als vakken beschouwd worden, maar zingen wordt wel dege lijk genoemd in artikel 2 lid 4, waar duidelijk naar voren komt, dat aan mu zikale vorming aandacht besteed moet worden. Declamatie is een onderdeel van het vak Nederlandse taal. De heer DIJKSTRA wijst er nadruk kelijk op, dat zijn tegenwerpingen de zelfde zouden zijn als het om een andere school dan een christelijke zou gaan. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) ant- maatschappelijk hulpbetoon en de stich ting openluchttheater Soest over 1957. Conform besloten. 16. Voorstel tot wijziging van de ver ordening straat- en rioolbelasting. De heer PIEREN (P.v.d.A.) betreurt het, dat bij de stukken de correspondentie j wijziging), met Gedeputeerde Staten ontbreekt. Hij Conform besloten vindt de houding van G.S. vreemd. De gemeente vraagt een verhoogde uit kering uit het gemeentefonds en krijgt ten antwoord dat het verzoek om hulp bii het bestrijden van een tekort van ruim 400.000,niet in behandeling genomen zal worden als de gemeente er niet voor zorgt 1500,van de riolering over 1959 binnen te krijgen. Spreker vraagt zich trouwens af of dit geld achteraf van de Soesterbergse in woners geëist kan worden. De Hoge Conform besloten nadat de VOORZIT TER meegedeeld heeft dat de koopsom niet 2000,maar 2300,is. 20. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting en de begroting van het woningbedrijf over 1959 (algemene 21. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting en de begroting van het slachthuis en het woningbedrijf over 1959 (overschrijving saldi en kre dieten). Conform besloten. 22. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor het houden van een beroepententoonstelling. Conform besloten. 23. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de Hinderwetsverordening Wel even zelf brengen en halen Stomen Verven Repareren Stoppen "Flux"en POPULAIR CHEMISCH REINIGEN VOOR •jumper/blouse H| colbert/topper rok/vest iHcenvoudige j'apoi pantalon of kamerjas colbert/topper eenvoudige japorw^^F q of kamerjas hHÉ mantel, demi cosluum, jekker of winterjas Uitgezonderd witte kleding FabriekenHILVERSUM, Zuiderweg 1311 - Tel. 2918 Kant en Kinlnl HILVERSUM, Langestr. 99 - Tel. 8889 LAREN-Veldweg I - Iel. 3025 SOEST-Merelweg 10 - Tel. 3258 BUSSUM-Melkweg 11 Tel. 19705 NED. DEN BERG-Torenweg 13 Tel. 545 Raad schijnt zich vroeger al eens metaan J. B. Nanninga voor het oprichten een dergelijk geval bezig gehouden te hebben en toen was het ook niet mo gelijk gelden achteraf te innen als de bepaling van terugwerkende kracht ge maakt was. Hij gelooft dat het verstan dig is het voorstel in te trekken en nog eens met G S. te praten. Ook de heer BROUWER (V.V.D.) is weinig tevreden over de houding van Gedeputeerde Staten, die hem nogal dictatoriaal lijkt. Wethouder ORANJE (V.V.D.) geeft toe, dat de redactie van het schrijven van Gedeputeerde Staten minder aangenaam lijkt. In principe is het standpunt van G. S. echter juist en natuurlijk heeft de grootte van het bedrag met deze zaak niets te maken. De wethouder gelooft dat er geen juridische bezwaren zijn tegen het navorderen van de rioolbe lasting. De VOORZITTER is het hiermee eens en hij stelt voor dat de raad het voor stel aanvaard omdat er nogal haast ge maakt moet worden met het verzoek om de verhoogde uitkering. In ieder ge val zal onderzocht v/orden of er inder daad geen juridische bezwaren zijn. woordt, dat het geval Nijmegen niet als argument gebruikt is, maar slechts ge noemd is om er de aandacht op te ves tigen. Een deel van het betoog van de heer Dijkstra acht de wethouder aan vaard oaar, want een bandrecorder zou inderdaad nuttig kunnen zijn. Het ligt echter niet op de weg van de gemeen te te gaan experimenteren. Er ontbreekt in Soest bij vele scholen nog zoveel aan de meest elementaire eisen, die men stel len mag, dat het niet juist zou zijn vooruit te lopen op de ontwikkelings gang en moderne apparatuur aan te schaffen. Er zijn nog teveel scholen die meubilair nodig hebben en dit eist in de eerst plaats de aandacht. Wanneer het verzoek van de chr. v.g.l.o.-school ingewilligd wordt, dan zullen ook andere scholen met een der gelijk verzoek komen en dat zou te veel geld gaan kosten. Andere uitga ven zijn noodzakelijker. Het is natuurlijk mogelijk dat andere gemeenten dit verzoek wel zouden in willigen, maar het staat nog helemaal niet vast dat een bandrecorder beslist nodig is voor het onderwijs. De kinde ren krijgen reeds muzikale vorming door de cursus „een uur muziek". Declamatie moet men inderdaad reke nen onder het onderwijs in de Neder landse taal, maar daarmee is het nog geen vak geworden. .Conform besloten met de aantekening, dat de heer Dijkstra tegen het voor stel is. 12. Voorstel tot het verlenen van voor schotten als bedoeld in artikel 35, 6e lid van het besluit buitengewoon lager onderwijs, aan diverse schoolbesturen voor het jaar 1960. Conform besloten. 13. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mevr. M. L. van Luik- Meischke, onderwijzeres aan de open bare school voor g.l.o. Soestdijk. Conform besloten. 14. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het R.K. schoolbestuur te Soest voor verbetering van de R.K. kleuterschool aan de Steen hoffstraat. Conform besloten. 15. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de rekening van het grondbedrijf over 1956 en van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen over 1957 en tot goedkeuring van de rekeningen van Conform besloten. 17. Voorstel tot verkoop van industrie terrein, gelegen nabij de Dorresteinweg aan a. N.V. Atlas. Mevr. POLET (P.v.d.A.) is bang dat de vestiging van bedrijven wel eens wo ningen gaat kosten voor werknemers van deze bedrijven, ten nadele van de inwoners die al zo lang op een huis wachten. Misschien is het mogelijk een extra toewijzing te krijgen. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt, dat er inderdaad wel eens extra toewijzingen gegeven worden ten behoeve van de industrie. De N.V. At las zal drie woningen kopen van het Bouwfonds, dus dit gaat niet ten koste van de toewijzing 1960. Er worden voor het Bouwfonds 25 wo ningen gebouwd aan de Jan Steenlaan en voor 22 woningen is een liefhebber. Nu de N.V. Atlas de drie resterende woningen afneemt is het niet nodig mensen van buiten Soest aan te trek ken. De heer DE BRUIN (V.V.D.) meent ge constateerd te hebben dat er reeds op de grond gebouwd wordt, die nu aan de N.V. Atlas verkocht zal worden, maar dit is niet het geval. Bij deze grond is een ander aan het bouwen op een terrein dat al eerder aangekocht is. Conform besloten. b. W. Bos. Conform besloten. 18. Voorstel tot verkoop van grond gelegen aan de Foekenlaan aan a. P. C. van Wijk. b. Foxboro (Nederland) N.V. Conform besloten. 19. Voorstel tot aankoop van a. Industrieterrein, gelegen nabij de Dorresteinweg, van C. van der Wan- sem. Conform besloten, nadat wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) opgemerkt heeft, dat de redactie van dit punt niet helemaal juist is. De gemeente koopt geen industrieterrein maar grond met de bestemming industrieterrein te wor den. b. Industrieterrein gelegen aan het le Weteringpad, van O 't Lam. Conform besloten. c. Grond, gelegen nabij de Laanstraat, van W. J. Sukel. Conform besloten. d. Grond, gelegen aan de Beukenlaan van K. Las. van Bermekom. van een chemisch pharmaceutische fa briek in het perceel Eikenlaan 35a, al hier. Mevr. POLET (P.v.d.A.) vraagt zich af of het wel verstandig is deze onthef fing te verlenen. Wanneer het bedrijf over enkele jaren wil uitbreiden dan in een paar tellen geblust met Rennies. Afdoend en zonder weerga zijn Ren nies - en eigenlijk óók een wonder. Want hoe hevig dat overtollig maag zuur U 't leven zuur maakt en oplaait tot in de keel - met Rennies is 't in een paar tellen grondig geblust. Heus ge doet Uzelf te kortU kunt niet zonder Rennies. vordering eigen-woningbezit. Conform besloten. Als 26ste punt is er een voorstel van het college een garantiesom beschikbaar te stellen voor de viering van het 400- jarig bestaan van het Groot Gaesbeker Gilde. Dit zal in juni plaats vinden. Uit andere plaatsen komen gilden naar Soest om vendelzwaaien te demonstre ren en er zullen schietwedstrijden zijn. Het is een goede gedachte van het Soester gilde eens te laten zien wat er eigenlijk allemaal door een gilde ge daan kan worden. Bij slecht weer is er kans op een strop, maar als er geen regen valt dan zal men wel uitkomen. D'e inkomsten worden op 4250,ge raamd en de uitgaven op 4000, De boerenleenbank is voor 1000, garant en het gemeentebestuur heeft het verzoek gekregen voor de volgende 1000,van een eventuele strop ga rant te willen zijn. De raad gaat hiermee akkoord. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) vindt het niet juist, dat, bij een nadelig saldo van 1000,alleen de Boeren leenbank de strop zou moeten lijden, zo dat besloten wordt dat Boerenleenbank en Gemeente het risico samen zullen dragen. Is het nadalig saldo 1000, dan zal de gemeente 500,geven. De rondvraag. Mevr. VAN GOOR-CLETON (V.V.D.) komen er moeilijkheden omdat het in een woonwijk ligt. Het zou beter zijnwijst nog eens op het moeilijke uit- stappen aan het station Soestdijk, waar als het bedrijf op het industrieterrein gevestigd werd. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) kan zich voorstellen dat mevr. Polet bezwaren heeft, maar "het is niet zo ge makkelijk hieraan tegemoet te komen. Het gaat hier niet om grond alleen, maar om een bestaand fabrieksgebouw dat leeg kwam. Het nieuwe bedrijf heeft haast en er is geen enkel bezwaar de ontheffing te weigeren, want deskundi gen hebben nadrukkelijk verklaard dat de omgeving geen hinder van het be drijf zal ondervinden. Daarbij komt dat de industrie zo weinig mogelijk hinder palen in de weg gelegd moeten worden, want wij moeten er van leven. Ons land zou hierin een voorbeeld kunnen ne men aan andere landen waar men veel soepeler is. Daar heeft men veel meer begrip voor de moeilijkheden van de in dustrie dan hier. Mevr. POLET (P.v.d.A.) heeft het vol ste vertrouwen in het deskundig ad vies, maar zij krijgt toch de indruk dat men een veel te grote stap moet maken om uit de trein op het perron te komen. Hierover is geschreven naar de spoor wegen maar er is nog geen antwoord ontvangen. De heer HILHORST (K.V.P.) vraagt of er eens op gewezen kan worden dat men 's morgens moeilijk van Soest via Baarn naar Amsterdam kan en door gebrek aan genoeg goede verbindingen over Utrecht moet. De heer PIEREN (P.v.d.A.) wijst op de onhoudbare toestand in Soesterberg, waar een vuilnisbelt ratten aantrekt, terwijl straten en tuinen ontsierd wor den door weggewaaid papier van deze belt. Misschien kan eens met de ge meente Zeist contact opgenomen worden en kan men verzoeken het vuil naar onze vuilverwerkingsinstallatie te bren gen. De VOORZITTER beaamt dat het een onaangename toestand is en met Zeist zal contact opgenomen worden. Het vuil de gemeente door de haast van het wordt echter niet door de gemeente bedrijf enigszins in een dwangpositie Zeist gestort maar door een particulier, gebracht is. die het van een militair kamp haalt De VOORZITTER wijst erop, dat het D'e heer ELBERTSE (K.V.P.) vraagt bedrijf slechts weinig kan uitbreiden, of er niet getracht kan worden bouw- IEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Bij een grote uitbreiding zal het ver plaatst moeten worden, dus er kunnen weinig moeilijkheden komen. Conform besloten. 24. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de oprichting en de inrichting van een gasontvangststa- tion alsmede voor het verlengen en verzwaren van de aansluitingen van de gashouders. Conform besloten. In de vorige raadsvergadering had de heer HILHORST (K.V.P.) aan wethou der ORANJE (V.V.D.) gevraagd eens volume te krijgen van een gemeente waar een industrie vandaan komt, die zich hier vestigt. De VOORZITTER ge looft dat dit slechts zin zou hebben als arbeiders met deze industrieën mee kwamen, die hier een huis nodig heb ben. Het is echter gebruik dat de in dustrieën in zo'n geval zelf bouwen of een huis voor deze werknemers kopen. Mevr. MUURLING (Prot.Chr.) vraagt of contact opgenomen kan worden met de rijkswaterstaat over de oude zieke bo men langs de hoofdweg. Op de Van Weedestraat is er enkele maanden ge- te willen informeren of de gasleiding i leden een omgewaaid. Er deden zich in de Peter v. d. Bremerweg niet ge bruikt zou kunnen worden voor het aanvoeren van bluswater. Dit is niet mogelijk omdat waterleiding buizen aan de binnenzijde geasfalteerd moeten zijn en dat is met gasbuizen niet het geval. Dit asfalteren moet het roesten tegengaan, dus het maakt geen verschil of het om drinkwater of blus water gaat. 25. Voorstel tot het garanderen van een geldlening op grond van het besluit be- gelukkig geen persoonlijke ongelukken voor, maar een volgende maal zou het wel eens niet zo goed af kunnen lopen. Een kapot hek is nog niet vergoed. De VOORZITTER antwoordt, dat de waterstaat goed op de hoogte is van de situatie en dat er door de gemeente al verschillende malen op gewezen is. De eigenaar van het hek moet zich tot de rijkswaterstaat wenden voor ver goeding van de schade. Tegen 9 uur sloot de vergadering.

Soester Courant | 1960 | | pagina 6