Dc Soestcr Winkeliersvereniging wankelt. Ie Damesteam M,H.C. „Soest bijna kampioen. IN DE HOEK. DINSDAG 23 FEBRUARI 1960. 38e JAARGANG No. 15. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.85 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het gebeurt maar zelden dat een verga ring tot in de kleine uren voortgezet wordt, maar de vorige week was dat nodig bij de winkeliersvereniging en De Gouden Ploeg moest verlenging tot 1 uur aanvragen omdat men het om 12 uur nog lang niet eens was over het nieuwe bestuur. Tegen een uur of één kwam de zaak eindelijk voor elkaar, maar dit was maar schijn, want van de heren A. P. A. Mol, H. Schoemaker, E. Mareé, M. Jans sen, A. Hilhorst en D. Waal bedankten de heren Mol en Schoemaker kort na hun benoeming. De heer Waal had in beraad gehouden of hij tot het bestuur zou toetreden en een beslissing is nog niet gevallen, terwijl de heer J. ten Berge zijn benoeming niet aannam. Men kent zo langzamerhand in Soest de historie wel. De heren A. P. A. Mol, R. H. Adema, H. Fugers, P. Schoemaker, J. ten Berge, J. C. Brouwer, W. van Hees, M. Janssen, E. Mareé en J. Koo- man vormden het bestuur van de ver eniging. De heren Ten Berge en Brouwer waren al 12 jaar bestuurslid, de heren Kooman en Maree een jaar. Dit bestuur organi seerde op voortreffelijke wijze de jaar lijkse bonnenactie tijdens de St. Nico- laasweek, maar toch boterde het niet erg en voor de eerste trekking van de actie hadden de heren Brouwer en Ten Berge als bestuurslid bedankt. Invloed op de goede gang van zaken tij dens de actie had dit niet. Na enkele weken legden de andere bestuursleden het bijltje erbij neer en de vorige week moest er een nieuw bestuur gekozen worden. De heer H. van Harten - erelid - werd verzocht de vergadering te leiden, maar ook dit bracht niet snel een oplossing, want de leden wilden weten waarom de heren Ten Berge en Brouwer afgetre den waren, waarom de heer Fugers in een bestuursvergadering uiting gegeven had aan zijn geringe vertrouwen in de gang van zaken, waarom allen aftraden en wat de duidelijke controverse tus-j sen de heren Kooman, Mareé en Jans sen en de rest van het bestuur tot basis had. Tijdens de besprekingen werd zo af en toe een kleine slip van de sluier opge licht, maar over het algemeen bleef het duister. Dat zou niet zo erg geweest zijn, wan neer met de stemming voor de verkie zing van de nieuwe bestuursleden, in het holst van de nacht, de zaak in het reine gebracht zou zijn. Dit is niet gebeurd, want opnieuw heb ben twee bestuursleden bedankt en daar mee wordt het bestaan van de winke liersvereniging opnieuw bedreigd. Wij hebben de oude bestuursleden, de nieuwe bestuursleden en enkele leden, die op de laatste vergadering het woord voerden, naar hun mening over de gang van zaken gevraagd. De heer A. P. A. Mol is vijf jaar be stuurslid geweest als opvolger van de heer Schaddelee. De winkeliersvereni ging is in deze tijd gegroeid, de acties werden omvangrijker en de kas kreeg ieder jaar een groter batig saldo. De voorzitter betreurde de onenigheid in het bestuur, maar stelde zich op nieuw beschikbaar in de hoop dat er zand over de oude kwesties gegooid zou worden Kort na de verkiezing bleek hem dat er verschillende nare praat jes de ronde deden en dit maakte hem duidelijk dat het nieuwe bestuur in deze samenstelling niet tot vrucht baar werken in staat is. Hij heeft daar om bedankt en wenst beslist niet meer in het bestuur gekozen te worden. Graag heeft hij in het belang van de vereniging alle mogelijke moeite ge daan om de zaak overeind te houden maar nu dit niet gaat wenst hij zich vol ledig van het bestuur te distanciëren. Van de vereniging uiteraard niet, want die ligt hem na aan het hart. De heer D'. Waal werd gekozen, maar hij hield zijn besluit tot het al of niet toetreden tot het bestuur in beraad. In de laatste vergadering had men open kaart moeten spelen. Dit is niet ge beurd en daardoor was er maar 1 oplos sing zand erover. Ook dit heeft men blijkbaar verzuimd, zodat opnieuw twee bestuursleden bedankten. De heer Waal gelooft, dat in het besttuur de persoon lijke belangen niet altijd achtergesteld zijn bij de verenigingsbelangen en dan zijn botsingen moeilijk te vermijden. In dit stadium lijkt het hem gewenst te trachten wat jongeren als bestuurslid aan te trekken. De heer J. W. Quelle was er op de laatste vergadering heel slecht over te spreken dat het oude bestuur in de zaal ging zitten en de leiding in handen van de heer Van Harten gaf. Dat was de reden waarom hij het woord voerde, maar verder gelooft hij niet dat het zin heeft zich erg druk te maken over deze geschiedenis. Het zou wel bijzonder jammer zijn als het bestaan van de win keliersvereniging volledig in het gedrang kwam, want het is een algemeen Soes- ter belang dat de jaarlijkse bonnenac- ttie blijft bestaan. Als de winkeliersver eniging over de kop zou gaan door het geharrewar in het bestuur, dan zou den er verschillende delen van Soest kleine acties door groepen winkeliers gehouden worden en deze kunnen het natuurlijk niet halen bij de jaarlijkse traditionele actie, die in Soest een goede traditie geworden is. De heer H. Schoemaker begreep al spoedig na zijn herbenoeming, dat er in de samenstelling van het bestuur - ook al waren er enkele andere leden eigenlijk weinig veranderd was, hoe wel het er voor de stemming naar uit zag dat dit niet het geval zou zijn, om dat men mocht aannemen dat meer be stuursleden dan de heren Ten Berge en Kooman hun benoeming niet zouden aanvaarden. De heer Schoemaker wil graag lid zijn van een bestuur waarin nuttig werk verricht wordt, maar ziet geen heil in onenigheid en is van mening, dat hij zijn tijd dan wel beter gebruiken kan voor zijn zaak en zijn gezin. Het is helemaal niet nodig een bestuurs vergadering af te wachten om te weten dat er weer moeilijkheden komen, want in deze samenstetlling gaat het beslist niet, zodat hij aftreden de enige juiste oplossing vond. De heer E. C. van Daatselaar heeft op de vergadering verschillende malen het woord gevoerd. Hij liet duidelijk uit komen dat hij de houding van het oude bestuur maar matig waardeerde en ver langde opening van zaken. Dat is niet gebeurd. Dat er een verschil van op vatting tussen zeven en drie bestuurs leden is, was duidelijk te merken en het zou heel gewoon geweest zijn als uit eengezet was waar de schoen wrong. D'it is niet gebeurd en ook heeft men geen commissie van onderzoek willen benoemen. Men heeft een zondebok wil len aanwijzen zonder deze duidelijk te noemen en zonder te zeggen waarom deze schuldig was aan de moeilijkheden. Het maakt verder weinig uit of deze zondebok een enkeling of een kleine groep is. In het nieuwe bestuur heeft de een van de ander gedacht dat hij wel zou weglopen en nu dit niet gebeurd is zijn nieuwe moeilijkheden natuurlijk niet te voorkomen. De heer R. H. Adema gelooft dat de opzet van de laatste vergadering volko men fout geweest is. Het oude bestuur had de leden moeten meedelen dat er een onoverbrugbare controverse tussen een kleine groep van drie en een groep van zeven leden was, waarvan er reeds twee rond de St. Nicolaasactie afgetre den waren. De samenwerking tussen de ze groepen ontbrak en de leden hadden beter een keus kunnen maken tussen de groep van zeven en de groep van drie, die dan aangevuld zou kunnen worden. Dit is niet gebeurd en natuurlijk zijn er nu weer moeilijkheden. De heer H. Fugers meent dat ter sprake was van een misverstand toen men aftrad nadat hij in het bestuur te ken nen had gegeven dat hij de mening was toegedaan dat er niet vruchtbaar ge werkt kon worden door verschillen van opvatting onder de bestuursleden. Dit deed hij in de vorm van een motie, waarover gestemd is. De heren Koo man, Janssen en Mareé stemden tegen. Zij vormden de minderheid en de meer derheid concludeerde dat nu aftreden nodig was. Men had echter de ledenver gadering moeten meedelen dat de meer derheid van het bestuur van mening was dat de samenwerking onderling niet meer mogelijk was en de leden hadden hierna moeten uitmaken wat gebeuren moest. De heer Fugers heeft een zwaar hoofd in de gang ven zaken, maar hij hoopt dat er toch een oplossing gevon den wordt in het belang van de vereni ging en daarmee van de jaarlijkse St. Nicolaasactie, die zo bij uitstek geschikt is om de mensen er op te wijzen dat de Soester inwoners in Soest behoren te kopen. D'e heren J. C. Brouwer en J. ten Berge hebben dezelfde mening en dat is begrij pelijk, want zij baden kort voor de St. Nicolaasactie aj. In een ledenver gadering vóór de ar'tie was besloten dat zij weer zouden zorgen voor de intocht van St. Nicolaas en wat daarmee samen hing. In een bestuursvergadering waren twee heren het er niet mee eens dat het organiseren van deze intocht ook inhield het inrichten van de geschen kenwagen. De heren Brouwer en Ten Berge be grepen deze opvatting niet, maar zij ga ven toe. Bij de rondvraag bleek dat de zaak daarmee nog niet in orde was en het slot van het liedje was, dat het hele bestuur deze wagen verzorgde. Tijdens de laatste actie is het de heren Brouwer en Ten Berge duiderjk geworden dat in het bestuur zoals het nu was een pret tige verdeling van ie werkzaamheden niet mogelijk was en daarom bedankten zij. Op de ledenvergadering van vorige week hebben zij hierover niet gespro ken, omdat zij bang waren dat het een zinloos beschuldigen heen en weer zou worden, waarmee de vuile verenigings- was op een te veroordelen manier bui ten gehangen zou zijn. De heer E. Mareé wenste zich van com mentaar op de gebeurtenissen rond de St. Nicolaasactie, de laatste ledenver gadering en het opnieuw aftreden van de heren Mol en Schoemaker te onthou den. De heer M. J. Janssen is het niet duide lijk waarom de htren, die enkele da gen na de laatste ledenvergadering be dankten, dit niet of de avond zelf heb ben gedaan of hu'i. functie j.n het ge heel niet aanvaard hebben. Toen ze naar huis gingen wisten zij toch al hoe de vlag erbij hing. Door de hele gang van zaken wordt de indruk gewekt, alsof het over dingen van enorm belang gaat maar er is heus geen sprake van hooglopende ruzie ge weest en van schuld is nauwelijks spra ke. De zaak is nogal opgeblazen maar stelt echt niet zoveel voor. De heer Jans sen heeft bij de controverse zijn steun verleend aan de minderheid omdat dit hem de juiste weg leek. Hij is van me ning dat de winkeliersvereniging door deze gang van zaken weinig gevaar loopt. Als er een voorzitter en een paar nieuwe bestuursleden gekozen worden, dan zal de zaak best voor elkaar komen. De heer J. Verlinden is oud-penning meester en heeft bewondering voor de wijze waarop de laatste penningmeester en secretaris hun werkzaamheden ver richt hebben. Hij betreurt het dat men op de ledenvergadering van vorige week niet wat meer open kaart gespeeld heeft. Dan zou er best een mouw aan gepast zijn. Het bestuur kan het de leden toch niet kwalijk nemen dat zij hun vertrou wen niet kunnen geven als er niet ver teld wordt waarom er moeilijkheden in het bestuur zijn. Daardoor zou het mis schien zelfs mogelijk geweest zijn dat het oude bestuur was blijven zitten. Dat is niet gebeurd en opnieuw traden twee bestuursleden af. Misschien dat er toch nog heel wat te redden is als het bestuur nu aangevuld wordt nadat er een voorzitter gekozen is. De heer Ver linden uitte zijn bewondering over de wijze waarop de heer Kooman een deel van de vergadering geleid heeft en sprak de wens uit dat het gezond ver stand het zal winnen in het belang van de vereniging. D'e heer W. van Hees vindt de gang van zaken zeer vanzelfsprekend, want het nieuwe bestuur nam teveel mogelijk heden tot conflict van het oude bestuur over. Het zou inderdaad beter geweest zijn als de heren Kooman, Mareé en Janssen eveneens afgetreden waren, zo dat de leden een geheel nieuw be stuur hadden kunnen kiezen. Hij be treurt het dat men niet meer steun verleend heeft aan bestuursleden die 12 jaar in functie geweest zijn. Het is Lies Burgers, Ton Mulder, Lyda Steenbeek, Afra van Hofwegen, Loor v. d. Sterre, Trudy Reinders, Joke Appel boom, Cockie de Beurs, Ank Groenen dijk, Stans Hoppenbrouwers en Marion Ebbers gelukt de sterke tegenstandster Be Fair 3 te verslaan en daarmee is het kampioenschap nagenoeg een voldongen feit geworden, want het is niet te ver wachten dat de Soester dames tegen het zwakke Gooi nog een steek zullen laten vallen. Mocht dit wel het geval zijn, dan moet een beslissingswedstrijd tegen Be Fair 3 gespeeld worden, mits dit team de twee resterende wedstrijden wint. En dit is ook nog een vraag. Het Soester elftal was gehandicapt door het niet meespelen van Jos Hoppen brouwers, die door ziekte haar plaats moest afstaan. Toch was al vrij gauw te merken dat het Soester team ster ker was, al boden de Be Fair-meisjes goed tegenstand. Een schot van Stans Hoppenbrouwers ging net naast, Lies Burgers kreeg in het Soester doel twee strafcorners te verwerken en na een kwartier scoorde Marion Ebbers uit een snelle Soester doorbraak. Soest viel nu sterk aan en de schaarse uitvallen van Be Fair werden door Ton Mulder, Ly da Steenbeek en in laatste instantie door keepster Lien Burgers onschade lijk gemaakt. Bijna werd de gelijkma ker gescoord maar het schot kwam i tegen de paal. Een strafbully bracht de enige Be Fair- goal. Ton Mulder plaatste zich achter de bal aan de Soester zijde. Zij zege vierde, maar werd met een goal straft, hoewel de bal naast ging, omdat ze haar tegenstandster afgehouden had (1-1). Ank Groenedijk en Stans Hoppenbrou wers kregen kort hierna een kans maar de Be Fair-keepster wierp zich moe dig voor de bal. Aan de andere kant was Lies Burgers evenmin voor een kleintje vervaard en enkele malen red de zij uitstekend. Een minuut voor de rust bracht Ank Groenedijk de stand op 2-1. In de twee de helft was Soest duidelijk sterker al lukte het Be Fair een enkele maal zich aan de Soester druk te onttrekken. Dan kwam het M.H.C.-doel zwaar on der druk maar de achterhoede hield stand. Bij een snelle uitval bracht Ank Groenendijk de stand op 3-1 en vijf mi nuten voor het eind van de wedstrijd maakte Marion Ebbers er 4-1 van. Voorzitter J. C. Louman gaf captaine Ton Mulder bloemen en hij prees het spel van het Be Fair-team. Dames 2 won met 4-0 van Kampong 5, Dames 3 versloeg Kampong 7 met 1-0, Heren 1 verloor met 4-6 van Schaer- weyde 2 en Heren 2 won met 6-2 van Heren 3. Het zal altijd wel een der moeilijkste zaken blijven het een ieder naar de zin te maken. D'at is bij de meeste dingen van alle dag reeds het geval, laat staan wan neer het om ping-ping gaat. Over het wetsvoorstel van onze re gering om de kinderbijslag te verho gen met 12 cent per kind en per dag voor mensen die meer verdienen dan de loongrens aangeeft en 2 centen per dag per kind voor hen die onder die loongrens blijven, was gisteravond bij mij thuis al een verschil van mening met een vriend. Voor de laatste groep geldt dat zij reeds 10 cent per kind duurtetoeslag ontvangen. Deze groep vind echter, zon der dat zij de andere die 12 cent per kind misgunnen, dat zij er met die 2 onnozele centen per dag heel erg be kaaid afkomen. Op het eerste gezicht vind ik daar al les voor te zeggen. Wanneer de nood door prijsverhogin gen en de aanstaande huurverhoging voor de mensen met de hogere salaris sen zo hoog stijgt dat dit moet worden opgevangen met 12 cent per dag per kind, moet er voor de lager en laagst gesalarieerden toch iets meer uit de bus komen dan de boodschap jullie kregen al een dubbeltje, dus, gelijke monniken gelijke kappen, jullie kin derbijslag wordt nu met 2 cent ver hoogd. Met die 2 cent moet dan blijk baar de komende huurverhoging wor den opgevangen, want het reeds ver strekte dubbeltje was om de duurte te bestrijden. Erg gelukkig kan ik het wetsontwerp niet vinden als ik het zeg gen mag. Het is alsof een of andere ambtenaar het zaakje in een half uurtje in elkaar draaide. Op een zaterdagochtend b.v., terwijl hij met zijn gedachte al bij zijn vrije weekend was. Ik heb zo'n idee, dat we over dat wets voorstel nog wel wat lawaai zullen horen. Erg doorwrocht kan ik het ook niet vinden. Wanneer er noodzaak tot verhoging van de bijslag is dan hoort die in de eer ste plaats bij de laagst gesalarieerden te komen en dat een gedifferentieerde kinderbijslag technisch mogelijk is heeft het dubbelttje bewezen. En zo had het moeten blijven. H. OEKMAN. De heer J. Kooman heeft niets meer met de Soester winkeliersvereniging te maken omdat hij geen zaak meer heeft, maar op de vergadering heeft hij tijde lijk de leiding gehad. Dit was zijn goed recht omdat uitgemaakt was, dat hij en de heren Janssen en Mareé nog in het bestuur zaten. Toen er een nieuw bestuur was samengesteld trad de heer Kooman af. De gang van zaken is te betreuren, maar nu de heren Mol en Schoemaker afgetreden zijn hoeft er geen sprake meer te zijn van een controverse omdat niemand van het zevental, dat het niet eens was met het drietal, nog deel uit maakt van het bestuur. Het was nu eenmaal niet mogelijk een oplossing te vinden omdat er geen klare wijn ge schonken werd. Wanneer de heren Janssen, Mareé, Hil horst en eventueel de heer Waal een voorzitter en enkele nieuwe bestuurs leden bij zich krijgen dan zal het heus wel gaan. In andere samenstelling is het niet mogelijk gebleken omdat er enkele moeilijkheden waren die gedeel telijk in het persoonlijk vlak lagen en daarvoor kan men moeilijk een oplos sing vinden. De heer P. Huizinga zei op de vergade ring „Wie heeftt nu eigenlijk ruzie met wie en dit was een verstandige en duidelijke vraag, want bij de beantwoor- diing konden de leden weten, welke klip pen omzeild moesten worden bij het kie zen van 'n nieuw bestuur. Dat is niet ge beurd, zodat het heel begrijpelijk is dat de samenstelling van het nieuwe be stuur evenmin deugde als die van het oude. Wanneer er enkele rebellen aan gewezen waren dat had men die eruit kunnen laten. De heer Huizinga betreurt het dat nie mand de moeite genomen heeft de af getreden bestuursleden of zij die niet herkozen werden te bedanken voor het vele werk dat zij in het belang van de vereniging en de actie gedaan hebbea. (Vervolg pag. 2, kolom 1.) V A\

Soester Courant | 1960 | | pagina 1