- DRUKWERK Soest voor 30 jaar. DE JEUGD AMBIEERT POLITIEVAK NIET. MET RAAD EN DAAD TWEEDE BLAD Uw zaak in stijgende lijn? DRUKKERIJ SMIT IN HAUTE COUTURE. SOEST - tg- M Bij de politie hoort men momenteel de zelfde klachten als reeds enige jaren geleden bij de zeevaart. Het is erg moei lijk personeel aan te trekken er be staat weinig interesse voor het vak. Overal waar men komt, of dit nu is in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag of Utrecht om maar enkele van de grootste steden te noemen, hoort men dat er vacatures zijn. Wat kan hiervan toch de oorzaak zijn Wij spraken over dit probleem deze week met een der hoogste politie autoriteiten in den lande, die het com plex van problemen als volgt omschreef „Het komt zelfs voor, dat mensen die reeds jaren in het vak zitten en het liefhebben, de politiedienst verlaten, dat zijn toch wel tekenen aan de wand. Wat de laatsten betreft, hier is sprake van een te lage salariëring. Ervaren politiemannen met een prachtige staat van dienst vinden soms een beter be taalde betrekking in het bedrijfsleven, waar men dergelijke ervaren mensen dikwijls heel goed kan gebruiken. Het salaris geeft in die gevallen dus de doorslag. Het is algemeen bekend, dat de salariëring van rijks- en gemeente- personeel lager ligt dan dat van de werkers in het bedrijfsleven. Reeds ge ruime tijd worden er pogingen aange wend om de rijks- en gemeentesalaris sen op te trekken, maar er zijn nog geen resultaten geboekt. richt van 8 of zelfs 9 tot 5 en dan ge heel vrij is. Waar men vooraf weet, wat men te doen zal hebben en waar men niet voor onverwachte, onaangename verrassingen kan komen te staan. Het is deze tendens bij de jeugd, die oorzaak is van het gebrek aan vol doende jonge krachten in militaire zeevaart- en politiekringen om maar enkele voorbeelden te noemen. Daarbij komt bovendien nog, dat in al deze kringen dicipline zeer belangrijk is en daar ontbreekt het bij vele mo derne jongeren ernstig aan. Dat is de reden dat zij dergelijke betrekkingen niet wensen." Voorzichtigheid geboden. „Zou een aanmerkelijke salarisverbe tering de grootste moeilijkheden op lossen „Een aantrekkelijke salariëring zou mis schien- in staat zijn het enthousiasme groter te maken voor een dergelijke werkkring. Ze zou het verlies van vak bekwame krachten kunnen voorkomen, maar of het een oplossing zal zijn voor de werving is een open vraag. Onge twijfeld zullen zich meer jongelui mel den voor de politie-opleiding, maar of dit werkelijk geschikte krachten zullen zijn valt te betwijfelen. Zij, die zich slechts laten lokken door geld, kunnen moeilijk de juiste mentali teit voor dit beroep bezitten, want men maakt niet alleen door de opleiding een goed politieman, neen, de aspirant moet in zijn wezen de juiste feeling hebben voor dit beroep. Men zal in zo'n geval Het zware werk. „Daar staat tegenover, dat de werk zaamheden bij de politie heus niet zo licht zijn en dat het regelmatig voor komt, dat men buiten de eigenlijke diensturen nog moet overwerken 'of in zekere mate gebonden blijft. Bovendien is het een vak, dat de aspi rant niet aanwaait. Er moet voor gestu deerd en getraind worden, want de po litieman draagt een grote verantwoorde lijkheid. Hij moet een grondige wetsken- nis hebben, maar daarnaast moet hij steeds lichamelijk in prima conditie ver keren en ook dat moet worden bijgehou den. Hij heeft wisselende diensten, over dag en 's nachts, hij moet door weer en wind, kortom er wordt zeer veel van hem verlangd. Hij moet weten te gehoorzamen, echter ook over persoon lijk initiatief beschikken, moet tact heb ben en veel zelfbeheersing, kortom de goede politieman is wat men pleegt te noemen een schaap met vijf poten en die zijn moeilijk te vinden. In vele landen worden de politiemen sen beter betaald. In Duitsland zelfs met ongeveer het dubbele van hier. Men behoeft zich dus eigenlijk niet te ver wonderen over het verdrietige feit, dat in Nederland vakbekwame politieman nen een andere betrekking accepteren, wanneer zich die mogelijkheid voor doet." bij de werving extra voorzichtig moe ten zijn om het kaf van het koren te scheiden. Het is helaas een droevig tijdsverschijn sel dat dit schitterende politievak blijkbaar zo weinig aantrekkingskracht op de jeugd heeft, want de politieman is in de ware zin des woords de dienaar der gemeenschap. Maar tot het dienen van de gemeenschap zijn nog slechts weinig jongeren bereid." Geen aantrekkingskracht. „Kan men dan geen nieuwe mensen op leiden vroegen wij. „Het aantrekken van jong personeel stuit eveneens op moeilijkheden. Naast het feit van de lage salariëring, die natuurlijk weinigen zal trekken, komt daar nog bij, dat een groot deel van de hedendaagse jeugd, de spirit en het ge voel voor romantiek mist, die nood zakelijk zijn om het politievak te am biëren. Velen van hen geven de voor keur aan een rustige goedbetaalde be trekking ergens op een kantoor of Dertig jaar geleden zat een Engelse professor zo lang met gifgas te experi menteren tot hij dood was. Al morali serend over dit gebeuren zag de schrij ver van het kleine stukje over deze gebeurtenis hierin een vingerwijzing, maar de goede man wist nog niets van de atoombom. De Vlijt ging aan het opruimen en ijsmutsen kostten maar 55 cent. Gemoltonneerde heren-pantalons waren slechts 1,95 per stuk en met 1,10 kon je terecht voor een gemoltonneerde damesdirectoire. Bar goedkoop en bar best tegen de reumatiek. De Algemene Begrafenisonderneming Soest beweerde eveneens heel niet duur te zijn, terwijl een eigen kistenmakerij de kosten nog meer drukte. Voor de goedkope spullen van De Vlijt was ech ter meer belangstelling. „Het Levenslied" moet wel een film geweest zijn om een weekend over te wenen, want dit kunstproduct werd aan gekondigd als een „schitterend, drama tisch verhaal" met een vreselijk con flict erin, terwijl het geheel een ontzet tende tragedie was. D'ertig jaar geleden liepen er nog zigeuners met beren langs de straat en die arme beesten moesten hun dans kunst vertonen ten behoeve van de cen ten die de baas wilde verdienen. Het kan geen kwaad dat dergelijke poppe- kasterij niet meer te zien is. Een meneer fulmineerde in een in gezonden stuk tegen de gebreken van onze gemeente. Hij vond het heel on juist, dat er hier geen openbare gelegen heden waren waar de heren der schep ping een kleine boodschap konden doen, zonder dat ze gedwongen werden een kopje koffie te bestellen. Hij had ech ter ook poëtischer wensen en eiste meer bloemen en meer banken. Brandkranen waren niet te vinden, een badhuis even min, geen kinderspeelplaats, geen vuil nis-ophaaldienst en een hele waslijst meer. De vereniging „Plaatselijk Belang" was actief en aan het gemeentebestuur werd verzocht 's nachts wat lichtpunten in de gemeente te laten branden. Ver der werd om waarschuwingsborden bij gevaarlijke hellingen verzocht en dan moest er riolering komen. Deze begint nu op te schieten. De voorzitter van de vereniging was een zeer dictatoriaal man, want hij raadde de leden aan waren. Hij vond dat „Plaatselijk Belang' net zo sterk moest worden als de zus tervereniging in Bilhoven, waar ook 80 van de inwoners lid was. Dat is echter niet gebeurd, want de ver eniging is al lang ter ziele. Dertig jaar geleden was men bij de P.T.T. eindelijk zo verstandig om de zondags-besteldienst op te heffen. Terwijl op werkdagen voortaan drie maal inplaats van viermaal besteld werd. „Radio is nu onder ieders bereik" adverteerde een handelaar van deze voorlopers van de televisietoestellen. Het ging om drielamps toestellen met ingebouwde batterijen „zodat het geheel er sierlijk uitzag". Ook een personenwagen was onder ieders bereik, maar dan moest je een lot van een gulden kopen om deel te nemen aan de grote Oudewaterse ver loting en de eerste prijs winnen. De tweede prijs was een motor en de der de een schilderij van een „bekende meester", ter waarde van 250,Dat zal wel geen Vermeer geweest zijn. Hoogstens een Van Meegeren. Een drogisterij beweerde in een ad vertentie dat de kinderen, als ze enige dagen levertraan ingenomen hadden, er zelf om zouden vragen. Dat lijkt me wel wat kras, want meestal moest de neus dichtgehouden worden voor het akelige walvisgoedje naar binnen kon lopen en grote scheppen suiker moesten de troostende toespijs vormen. De beste margarine van de hele wereld was voor 52 Ve cent per pond te krijgen bij de Kaashal op de Heuvel- weg. H. v. d. L. was het niet eens met de beslissingen, die een scheidsrechter tijdens een voetbalwedstrijd nam en hij diende de man enkele muilperen toe. Dat kostte v. d. L. 40 gulden boete en dat was dertig jaar geleden een heel bedrag. Als hij het niet kon opbrengen dan mocht hij ook 20 dagen gaan zitten. Een weduwe mopperde in de krant op bussen en chauffeurs. De bussen wa ren rammelkasten en de chauffeurs on prettige mannen, die alleen maar stop ten als ze er zin in hadden. D'aarbij let ten ze helemaal niet op de bordjes „verboden te roken". De mannenzangvereniging Apollo nam deel aan een nationaal concours in Apeldoorn en behaalde daar de derde prijs. Er kwam een kermis in Soest en daar waren wonderlijke dingen te zien. Het wonderhoofd van Jokonaan, een Amerikaanse „Hoepla-Hop" en nog meer. En dat voor tien cent entree. Naar verwacht mag worden zal het I eindresultaat niet ver van een gelijk spel afliggen. De uitslagen warenJ. j Sand brink -C. Samson 10. H. v. d. Vel denG. Geijtenbeek afgebr. W. Gerritse H. de Leeuw 0-1. A. HuismanW. Benschop afgebr. J. LammeG. van Munster afgebr. B. SiswerdaH. Schreuder 1-0. H. MeesterJ. C. Tho- masze afgebr. W. de GraafH. de Graaf 0-1. J. J. VisserC. Blokpoel V2-V2. Het tweede tiental van de Soester Schaakclub speelde tegen Zeist 3, Het resultaat was een duidelijke nederlaag. Alleen de heer A. Hilhorst en C. Hil- horst kwamen tot winst, terwijl de heer v. d. Wal nog voor een remise zorgde. HEES WINT MET 3-2. Zonder Bloemedaal en v. d. Munt moest Hees het opnemen tegen N.S.V.S. uit Veenendaal, een sterke ploeg, die ge lijk gespeeld had tegen koploper Scher- penzeel. De gasten wonnen de toss en kozen de wind mee, maar Hees was toch ster ker. In de vijfde minuut gaf Budding een lange voorzet vanaf de vleugel, die voor Otten een mooie kans betekende Hij kreeg de bal goed voor zijn voe ten en kogelde onhoudbaar in. N.S.V.S. kwam er nu wat beter in en een tijdlang werd Hees van het kastje naar de muur gestuurd en omgekeerd. Gelukkig was keeper Altena goed op dreef, zodat de gasten voorlopig niet tot scoren kwamen. Kort voor rust kreeg Hees een penalty te nemen en Budding vergrootte hiermee de voor sprong tot 2-0. Kort na het begin van de tweede helft scoorde Van Maanen voor de Veenendaalse ploeg het eerste doelpunt, maar Hees werd sterker en Florissen bracht de stand op 3-1. Vijf minuten voor het eind bracht de Veenendaalse rechtsbuiten de stand op 3-2 en daarmee was het laatste doel punt in deze matige wedstrijd gescoord. Vernieuwing electrische leidingen. Ik ben eigenaar van een woning in een andere gemeente. De huurder daarvan had tweemaal kortsluiting. Daarop kwam een inspecteur van het electriciteitsbe- drijf, die zei dat de leiding vernieuwd moest worden. Dit is inmiddels gebeurd, maar zonder dat ik daarvan vooraf in kennis gesteld ben. Het is toch te gek dat de gemeente zoiets laat doen Als mij de rekening wordt aangeboden, moet ik dan zonder meer betalen of wat raadt u mij aan te doen vraagt abon nee B. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 23 FEBRUARI 1960. Iedere zakenman zal dit zoveel moge lijk willen bevorderen. Laat hierbij uw een rol spelen. Goed drukwerk, met een apart cachet, zal bij uw klanten niet nalaten indruk te maken. Ga hiervoor naar Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 Antwoord Wanneer iemand gezien zijn loon alleen niet in de inkomstenbelas- ting valt, dan kan dit toch gebeuren wanneer hij naast dat loon nog meer dan 200,netto positieve of negatie ve inkomsten heeft. Uw zoon moet dus een inkostenbelastingaangiftebiljet vra gen en daarop naast zijn loon, zijn andere inkomsten zoals rente van spaartegoed, huurwaarde van zijn huis e.d. aangeven. Op deze bruto-opbrengst kan hij dan de daarop betrekking heb bende kosten in mindering brengen. Van de verschuldigde inkomstenbelas ting wordt de loonbelasting afgetrok ken. Is deze inkomstenbelasting lager dan de loonbelasting, doordat de ne veninkomsten meer dan ƒ200,— nega tief waren, dan krijgt hij het verschil tussen reeds ingehouden loonbelasting en verschuldigde inkomstenbelasting dus terug. Moeilijkheden door tweede huwelijk. Mijn vrouw overleed in 1931. Er was toen niets te verdelen. In 1933 her trouwde ik. Mijn tweede vrouw bracht een klein bedragje mee ten huwelijk, dat wij hebben gebruikt voor de aan schaf van huisraad en meubelen. Als mijn vrouw nu eerder komt te overlijden, hebben de kinderen dan rechten op die inboedel en kan ik e.e.a. niet verkopen En wat gebeurt er als mijn tweede vrouw de langstle vende is Problemen waar „verkoping" mee zit. Antwoord Als uw tweede vrouw eer der overlijdt, dan bent u de enige erf genaam. Uw kinderen krijgen van haar nalatenschap niets omdat zij geen bloed verwanten zijn. Als u tweede vrouw u overleeft, dan mag zij voor de verde ling eerst tot zich nemen wat zij ten huwelijk heeft aangebracht en dat is kennelijk alles. Er blijft dus, juist zo als u zegt niets te verdelen over uit de boedel van uw eerste huwelijk. Aan de rechten van de kinderen werd door het tweede huwelijk niet te kort gedaan integendeel. een fabriek, waar men zijn werk ver-1 winkeliers te boycotten die geen lid BIJENTEELT. Op donderdag, 25 februari wordt, in restaurant Zonneheuvel, voor de leden van de afdeling Soest van de Vereni ging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland een avond verzorgd door de heer W. A. van Elmpt, die zal spre ken over het onderwerp „Reizen met bijenvolken naar fruit en koolzaad." Gezien de ervaringen in het afgelopen jaar is dit onderwerp voor iedere „rei zende imker" van groot belang. AANRIJDING. De heer M. W., inspecteur van politie te Amsterdam, reed zondagmiddag in zijn auto op de Burgemeester Grothe- straat. Door onoplettendheid kwam hij op de linkerkant van de weg terecht. Van de andere zijde naderde een auto, bestuurd door mej. M. C. Beide auto's schampten elkaar. De schade was ge ring en de Amsterdamse inspecteur zal betalen. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.1. werden aangevoerd 191 biggen in prijzen van 45,tot 55,— en 10 drachtige zeugen van 275,tot f425,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 225.000 stuks. Hoendereieren van 8,75 tot 10,25. Middenprijs 9,50. Prijs per kg. 1,56 (basis 61 gram). SCHAKEN. De belangrijke schaakwedstrijd tussen het eerste tiental van de Soester Schaakclub en Amersfoort 2, die be slissend zou zijn voor het kampioenschap van de tweede klasse A der Stichts- Gooise Schaakbond, heeft een voor lopig resultaat van 2Va2V2 opgeleverd. Maar liefst vijf partijen werden ter ar bitrage aan de bond opgestuurd. Antwoord. Wij vinden het nog te vroeg om u een werkelijk goed advies te kun nen geven. In de eerste plaats staat voor ons niet vast, dat de opdracht door het electriciteitsbedrijf is gegeven. Dit kan wel de noodzakelijkheid beoor delen en evt. overgaan tot afsluiting in dien niet onverwijld maatregelen tot vernieuwing genomen zouden worden. Het lijkt ons meer een eigenmachtig handelen van de huurder, die natuurlijk eerst overleg had moeten plegen met u als eigenaar, zodat u in staat zou zijn geweest zelf uw eigen electricien in de arm te nemen of tevoren prijsopgave te vragen. Wacht u rustig de rekening af en beziet u dan nogmaals of u ons de zaak wilt voorleggen. Schenkingsrecht. Als iemand aan een ander 1100,wil schenken, moet er een schenkingakte worden opgemaakt en schenkingsrecht worden betaald. Geldt dat alleen als die schenking in geld bestaat aldus M. T. Antwoord. Ingevolge art. 33 van de Successiewet onder 7e zijn van het recht van schenking vrijgesteld bedragen wel ke de 2000,niet te boven gaan. Wij hebben uit uw brief de conclusie getrok ken, dat deze bepaling hier van toepas sing is. Over het algemeen zouden wij iedereen willen adviseren dergelijke vragen voor te leggen aan de notaris, omdat slechts iemand die volledig op de hoogte is van alle omstandigheden een juist advies kan geven. W. de J. vraagt Ik heb een eigen woning en kan daar door onderhoudskosten voor de inkom stenbelasting af laten trekken. Nu heeft mijn zoon ook een eigen wo ning, maar hij is in loondienst, dus be taalt hij loonbelasting. Ik ben zelf niet in loondienst en krijg jaarlijks een for mulier om in te vullen. Hoe moet mijn zoon nu handelen. Zo'n enkele maal is het wel eens aar dig om onze schijnwerpers te richten op de haute couture. Het is kleding die men vindt in modehuizen die wer ken met meer exclusieve modellen, af komstig veelal van gerenomeerde cou turiers kleding die vrij hoog in prijs is en slechts door een bepaalde kleine groep in onze maatschappij gedragen wordt. Die haute couture heeft een apart ka rakter, met dikwijls iets extreems, dat we in de normale confectie niet vinden. Dat zien we ook in de kleding van ons model. Het geheel is opvallend en dat vindt zijn oorzaak in verschillende fac toren. Het costuumpje is van een prach tige wollen stof in kameelkleur ver vaardigd en subliem gesneden, boven de eenvoudige gladde rok zien we een jasje zonder kraag, met een simpele ronde hals. Het jasje sluit zeer ruim over elkaar met grote knopen in brons- kleur. Het bizondere vinden we in het onder ste deel van het jasje, dat een gedeel telijk gerimpeld front bezit en waar een sierstrik voor een verbreking van de vlakken zorgt. Het hoedje is geheel in stijl, zeer apart, naar boven uitlopend en met een bre de band van dezelfde stof omsloten, waarop middenvoor een grote gesp, iets dat we in dit seizoen veel zien bij de hoeden. Modieuze Italiaanse schoe nen en smetteloos dun leren witte hand schoenen completeren dit exquise pak je van grote allure.

Soester Courant | 1960 | | pagina 5