SOEST SOESTERBERG. IN DE HOEK. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 38e JAARGANG N». 16. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126158 DIPLOMA-UITREIKING VEILIG VERKEER. De herleving van de afd. Soest der vereniging Veilig Verkeer heeft niet al leen interessante en nuttige verkeers- avonden opgeleverd, maar ook een cursus, waaraan door 35 dames en he ren gedurende enkele weken in hotel Bos en Duin is deelgenomen. Cursusleiders waren de heren Sonders en Snijders. Dezer dagen hebben de cur sisten examen afgelegd en zij zijn allen geslaagd. Dinsdagavond zal in hotel Bos en Duin de diploma-uitreiking plaats vinden. De afdeling heeft inspecteur H. G. Scholtmeij er van de Soester po litie bereid gevonden de diploma's uit te reiken. De avond zal een feestelijk tintje heb ben. Iedereen is hartelijk welkom en de toegang is gratis. Door een dames- en herengroep uit de cursisten zal deelge nomen worden aan een quiz met prij zen. Na de pauze worden er films ge draaid. Een instructiefilm over motoren, een film over het natuurschoon in Ca nada en de speelfilm „Twee flinke Jon gens in Texas". KLEUR EN VORM IN DE WONING. De heer H. Kraal, kleurexpert te Soest- dijk, heeft woensdagmiddag, in het Oranje Hotel, voor de afdeling Eemland van de Ned. Vrouwen Electr. Vereni ging, een causerie gehouden over het onderwerp „Breng kleur en vorm in uw woning". De kleuren bestaan bij de gratie van het licht en reeds in de zestiende eeuw stelde men vast dat er zes grondkleuren zijnoranje, geel, rood, blauw, groen en violet. Deze en andere kleuren wor den gemaakt of als mineraal gevonden. Bij het toepassen van kleuren in onze huizen moeten wij ervan uitgaan dat er warme en koele kleuren zijn. De war me kleuren wekken de indruk dat zij op ons afkomen, de koele, dat zij van ons afwijken. Daardoor kan men de kleur gebrui ken om vertrekken die te lang zijn kor ter te maken en omgekeerd. Natuurlijk berust dit slechts op suggestie, want in werkelijkheid verandert er niets aan lengte of breedte. De persoonlijke smaak speelt bij de kleuren een grote rol. Een bepaalde voorkeur kan aangeboren zijn of door omstandigheden ontstaan. Wie jarenlang of maanden lang in een vertrek zou moeten verblijven, dat in een bepaalde kleur geschilderd is, zal deze kleur niet meer kunnen uitstaan. Met kleur kan men heel veel doen. Kleuren in het verkeer zijn van bij zonder groot belang en ieder kent het verschil tussen rood, oranje en groen als verkeersaanduiding. De laatste jaren is men gaan inzien, dat kleuren in huis een grote rol spe len. Vroeger lette men daar niet op en in de huizen werden te veel donkere kleuren gebruikt. Men wist nog niet dat met kleuren fouten gecorrigeerd kunnen worden en dat men met kleu ren licht op donkere plaatsen kan bren gen. Dit is nog te zien in vele zoge naamde traditionele huizen, die van voor de oorlog dateren. Deze huizen hebben over het algemeen kleine ramen en het houtwerk is van veel nutteloze franje voorzien. Deuren hebben pa nelen en vele ribbeltjes, waardoor het vaak niet meevalt op verantwoorde wijze over te stappen op moderner kleu ren, die het in nieuwbouw-huizen vaak zo uitstekend doen. De kleuren in huis moeten kenmerkend zijn voor de bewoners en men moet vooral waken tegen teveel kleur, waar door een woning gauw een kermisach tige indruk zal gaan maken. Hal en gang moeten anders behandeld worden dan kamers, omdat zij verkeers ruimten zijn terwijl de kamers ver- blij fsruimten zijn. In een verkeersruimte kan men ge makkelijker met helle kleuren werken dan in een verblijfsruimte, waar rustiger kleuren nodig zijn. Een kille kamer zonder zon heeft warme kleuren nodig en in een zonnige kamer moet men wa ken voor helle kleuren omdat deze veel te vermoeiend zijn. In hal of gang moeten de muren bij voorkeur wit of grijs zijn. Wit zal al tijd gebroken wit zijn, omdat slechts sneeuw volledig wit is en geen fabri kant is er nog in geslaagd de sneeuw te evenaren. De deuren in hal of gang moe ten niet te bont gekleurd worden, maar het wordt tijd van het geliefde potje creme af te stappen, want er zijn veel meer mogelijkheden. Voor de kamers moet men in het oog houden dat lichte kleuren moeten aan gebracht worden op plaatsen waar het licht niet komt. Dat is in de eerste plaats de wand waarin het raam is. Zijdeglans staat gedistingeerder dan hoogglans, maar in keukens kan men slechts hoogglans gebruiken, omdat dit veel beter afgenomen kan worden en duurzamer is. Kamers die te hoog zijn, kunnen met vertikale strepen of motieven slechts hoger lijken dus met horizontale lijnen maakt men de kamer lager. Ook moet men hierop letten bij de keuze van het behang en de gordijnen. De verschillende deuren in een kamer moeten een zodanige kleur krijgen dat het past bij het meubilair. Met old finish meubelen moet men bij zonder uitkijken, want er zijn maar heel weinig kleuren die erbij passen. Het verdient aanbeveling in traditionele huizen panelen van deuren te doen ver dwijnen door het aanbrengen van board, maar beslist nodig is dit niet al kan men met geheel effen deuren meer be reiken op kleurgebied. In de keuken heeft men prettige kleu ren nodig. Veel gebroken wit en bij voorkeur voor de rest blauw grijs en geel. In slaapkamers zijn rustige koele kleuren nodig, die niet hinderlijk zijn als men bij ziekte lang op de kamer moet verblijven. Na de pauze beantwoordde de heer Kraal vragen en gaf wenken aan hen, die van hun huis een modern huis in de juiste kleur willen maken of dit la ten doen. VERVELENDE SCHUTTER. Een bewoner van de Gallenkamp Pels- weg deed bij de politie aangifte van het feit dat hij in een van zijn ruiten een gaatje aantroffen heeft dat waarschijn lijk ontstaan is door een kogeltje uit een windbuks. De politie stelt een on derzoek in. JEUGDIGE ROVERS. Twee jongens vroegen aan de heer P. of ze zich in zijn huis warmen mochten. Deze vertrouwde de jongens niet erg en belde de politie. Die kwam te weten dat het J. v. d. B. en B. R. waren die uit „Zandbergen" weggelopen waren, in het Amersfoortse Sportfondsenbad een rijksdaalder wegnamen, in Soest een dolkmes ontvreemdden en blijkbaar het plan hadden ook bij de heer P. hun slag te slaan. De jongens zijn naar Zandber gen teruggebracht. AANRIJDING. Op de Birkstraat stond een auto aan de verkeerde kant geparkeerd. Uit de richting Amersfoort kwam een vrachtauto en van de andere kant een personenauto, bestuurd door R. uit Soest. R. moest naar rechts uithalen en zijn auto raakte de geparkeerde wagen, die aan A. B. O. toebehoort. Beide auto's werden aan de rechterzijde beschadigd. HEER IN HET VERKEER. De heer J. L. H. had zijn auto gepar keerd in de Vredehofstraat, ging even weg en kwam enige tijd later terug om weg te rijden. Het linker-achterspat- bord was ingedeukt door een botsing. De dader is niet bekend. HET KOMPOSTBEDRIJF IN 1959. Het compostbedrijf Soest-Baarn aan de Maatweg, dat onder de naam „Vuilver- werkingsbedrijf" de kinderschoenen ontwassen is, heeft in 1959 6,5 miljoen kilo huisvuil uit Baarn en Soest tot kompost verwerkt. In 1958 werd hieruit 45'/a ü/o kompost verkregen en in 1959 53 °/o, dus er is vooruitgang merk baar. Soest leverde 3,26 miljoen kilo huisvuil en Baarn 3,27 miljoen kilo, J terwijl Soest meer inwoners heeft. Dit houdt verband met de grotere wel- stand van de Baarnse bevolking. Hoe hoger het inkomen hoe gemakke lijker men iets weggooit en hoe meer levensmiddelen in blik gebruikt worden, die het vuilnisgewicht doen toenemen. Er werd voor ruim 220.000 kilo aan waardevolle afvalstoffen verkocht. Dit bracht 8000,op. De kompost werd voor 30.000,verkocht. Het exploi tatie tekort over 1959 is ruim 60.000 gulden. Ten laste van Soest is dit 32455,en van Baarn 31.345, Een poging om ook andere gemeenten hun huisvuil aan de maatweg te laten verwerken is mislukt. Men is nog bezig met de bouw van de rioolzuiveringsinstallatie aan de Maat weg. Reeds dit jaar zal slib geleverd worden voor het kompostbedrijf. Deze slib wordt vermengd met de kompost. Het ligt in de bedoeling een apparaat te laten maken dat de natte slib in kor te tijd kan droger,. Het wordt een soort centrifuge, die twee ton zal kosten. Er zal getracht worden het rijk in de kosten te laten bi,'dragen omdat het om een proefneming gaat, die ook voor andere vuilverbr. ndingsbedrijven van groot belang zal zijn. Laboratoria-onderzoek heeft bewezen dat de kompost van uitstekende kwali teit is. GEVAARLIJK. De heer A. A. had zijn auto onver licht op de Dorresteinweg geparkeerd en niet dicht genoeg bij een brandende lantaarn, zodat hij een bekeuring kreeg. BIOSCOOPPROGRAMMA. De woningnood is een zeer trieste af faire, maar de woningnood in de film „Een droomschip van een woonschip" met Cary Grant en Sophia Loren zorgt voor zoveel dwaze situaties, dat een allergezelligste film het resultaat werd. Deze draait van heden tot en met zon dag. De eeuwig jonge Cary Grant is rege ringsambtenaar. Hij leeft al enige tijd gescheiden van zijn vrouw, die bij een auto-ongeluk om het leven komt. De vader neemt zijn drie kinderen in zijn kleine appartementen op en zit direct verlegen om een verzorgster en een gro ter huis. D'e kinderen zijn bijzonder las tig, maar de problemen worden nog groter als de bungalow, die het ge zin en de nieuwe verzorgster (Sophia Loren) krijgen, tijdens het transport door een trein vermorzeld wordt. Dan wordt een woonschuit het ver blijf van de twee volwassenen en de drie kinderen. Na heel veel gezellige verwikkelingen ordt het woonschip eerst een dtoan^^-ip en later het hu welijksbootje van Cary en Sophia, tot vreugde van hen beiden en de kinderen, die het grootste deel van de dwaze situaties in deze film voor hun rekening nemen. „Dallas" heet de film, die zondagmiddag draait. Een gewezen kolonel van het zuidelijke leger wordt na de Amerikaan se burgeroorlog door de regering ge zocht omdat hij op eigen houtje door vecht. Het is echter een eerlijke strijd tegen bandieten van het zuiverste water, dus tenslotte zegeviert het recht, dat door Cary Cooper als de hoofdpersoon in deze film nagestreefd wordt. Van maandag tot en met woensdag Dana Andrews, Linda Darnell en Ster ling Hayden in de film „714 antwoordt niet". Grote spanning, want het gaat om het zijn of niet zijn van 'n vliegtuig, waarvan niemand weet of het zal neer storten of behouden landen. Na een maaltijd in het toestel worden passagiers en bemanning onwel door voedselvergiftiging- Een van de pas sagiers die geen nadelige gevolgen van het maal ondervindt, is een gewezen gevechtsvlieger, die van verkeerstoe- stellen weinig weet. Toch vervangt hij de zieke bemanningsleden en in een zware strijd tegen de elementen en zijn onkunde slaagt hij erin het toestel aan de grond te zetten. In de donderdagcyclus Anna Magnani en Anthony Quinn in „Wild is de Wind", die de titel „Ontembare Hartstocht" kreeg. Anna Magnani kreeg voor haar vertolking in deze film de eerste prijs op het Berlijnse filmfestival en terecht, want zij weet haar emontioneel talent ten volle te ontplooien. JEUGDAVOND B.D.C. De jeugdige leden van de r.k. voet balclub B.D.C. hebben woensdagavond in het St. Josephgebouw enkele films gezien, die het bestuur voor hen liet draaien en ook verschillende ouders hadden gehoor gegeven aan de uitno diging deze gezellige avond bij te wonen. Voorzitter H. Butzelaar opende de avond en hij beloofde dat er nog meer van deze avonden gegeven zullen worden als blijkt dat zij op prijs gesteld worden. B.D.C. is trots op haar jeugd en dit brengt voor de jongens verplichtingen mee. Het komt wel eens voor dat een wedstrijd niet kan doorgaan omdat jon gens wegblijven zonder bericht te stu ren. Zij moeten op tijd verschijnen en in voetbaltenue en nooit vergeten dat zij door hun gedrag B.D.C. goed doen of schade toebrengen. Het bestuur stelt gaarne tijd beschikbaar voor de jeugd, maar de jongens moeten dit ook waarderen en ernaar handelen. Zij zijn het die straks de plaatsen van het eerste elftal moeten bezetten. De heer Butzelaar dankte trainer C. Westbroek voor het werk dat hij in het belang van de vereniging doet en hij verzocht de ouders hun steun te verlenen aan B.D.C. Hierna werden de films „Hier is het Cirkus", „Hurry-Hurry" en „Kom bij de marine" gedraaid, er was een ver loting van voetbalartikelen en de jon gens kregen consumpties en versnape ringen aangeboden. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag B.D.C. 1Olympia 1, 2.30 uur. B.D.C. 2Victoria 2, 12 uur. Victoria 5B.D.C. 4, 12 uur. Limvio 3B.D.C. 5, 12 uur. S.E.C. 1T.E.C. 1, 2.30 uur, (vriendsch.). S.E.C. 3V.V.O.G. 2, 2.30 uur. Veenendaal 4S.E.C. 4, 2.30 uur. S.E.C. 5Amersfoortsee Boys 4, 12 uur. Zaterdag Quick CS.E.C. B, 4 uur. H.V.C. b—S.E.C. a, 4 uur. H.V.C. c—S.E.C. b, 4 uur. S.E.C. eeAmersf. Boys d, 2.45 uur. B.D.C. AAllen Weerbaar C, 4 uur. Actif cB.D.C. b, 2.45 uur. B.D.C. c—R.K.B.V.V. c, 2.45 uur. Welpen K.V.V.A. 1—B.D.C. 1, 2 uur. Welpen B.D.C. 2Amsvorde 2, 2 uur. Handbal. B.D.C.-herenLaren 2, 12 uur. Olympia 1B.D.C. 1, 1 uur. Olympia-jun.B.D.C.-jun., 2 uur. Olympia-asp. 1B.D.S.-asp. 3, 1 uur. Olympia-asp. 3B.D.C.-asp. 4, 1,45 uur. Hockey. Dames 3Voordaan 4, 11 uur, Schr.1. Dames 4Kampong 8, 12.30 uur, Schr.1. Heren 3S.C.H.C. 8, 2 uur, Schriksl. Heren 2Amersfoort 5, 12 uur, Birkstr. Laren 4Heren 1, 2 uur. Kampong 1D'ames 1, 2 uur. Amersfoort 3Dames 2, 11 uur. Korfbal Zaterdag R.D.Z. 2Spirit 2, 3.30 uur. Zondag Vogel 3Spirit 1, 12 uur. JAARVERGADERING MARTINI. De Groninger Vereniging „Martini" heeft, in hotel De Gouden Ploeg, de jaarvergadering gehouden, onder leiding van de heer K. Veenkamp. De secretaris, de heer W. Bos bracht verslag over 1959 uit. Tegen het eind van het jaar werd het tienjarig bestaan feestelijk gevierd. Het ledental bedroeg op 1 januari 1959 en op 1 januari 1960 73. Uit het financieel overzicht van mevr. Schuur-Huizinga bleek dat er een ba tig saldo was. Namens de kascommissie verklaarde mej. Hazewinkel dat het fi nancieel beheer uitstekend was. Van het bestuur traden mevr. A. M. Buurman-Berends, W. Bos en J. de Jong periodiek af. Mevr. Buurman en de heer W Bos hadden zich herkiesbaar gesteld en zij werden bij akklamatie herkozen. De heer R. de Jong was niet herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer R. Plaatje gekozen. De voorzitter dankte de heer De Jong voor zijn werkzaamheden in het belang van de vereniging. De reglementswijzi ging kwam ter sprake en hierop zal tij dens een volgende vergadering nader ingegaan worden. MEDISCHE DIENST. Dokter W- H. van der Helm, Prins Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, telefoon 03403-574, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarnemen. UTILE DULCI. Op uitnodiging van „Utile Dulci" gaf de R.K. toneelvereniging „St. Aloysius" uit De Meern zaterdag- en zondagavond een gastvoorstelling in „Huis ten Hal ve". Opgevoerd werd het bekende stuk „Van ander ras", toneelspel in drie be drijven. In dit aangrijpende stuk vol dramatiek worden we geplaatst in een wereldje van naast elkaar levende mensen van verschillend ras, waar haat hoogtij viert. Door het over het geheel genomen goede spel werd dit stuk een levende werke lijkheid. De centrale figuur van de jon ge negerofficier Brett Charles werd met expressie vertolkt door Huub Hansen, die ook op bekwame wijze de regie ver zorgde. Van veel talent getuigden ook Dory Er bestaat geen mooiere reclame dan dat uw concurrent iets gaat aanbieden onder het valse voorwendsel dat het van u afkomstig is. Dit is geen faire manier van zaken doen en een waarmee iedere fabrikant rekening dient te houden. Al draait het compostbedrijf Soest- Baarn nog niet op volle toeren en is de nieuwste apparatuur, waarmee we de allerbeste compost kunnen maken, nog niet in bedrijf, reeds nu is de con currentie actief. Blijkbaar is de kwaliteit van onze com post reeds zo goed, dat er in ons land compost wordt aangeboden met het verhaal dat het uit ons bedrijf afkom stig is. Nou, dat belooft wat voor later als we goed op dreef zijn. Een commissaris van het bedrijf, of welke functie de heer Van de Broek ook mag bekleden, is verontwaardigd over deze methode en wenst dat er wordt opgetreden. Wanneer we er echter goed over na denken is er alleen maar reden de vlag uit te steken en luidkeels hoera te roe pen, want het misbruiken van onze naam is een bewijs, dat we op de goede weg zijn. Voor ieder van ons reden om trots op te zijn, ook al, omdat we er allemaal aan meewerken, want, met alle ont zag voor gistingstanks, fermenteerkel- ders, ingebrachte microben en de nieu we Super Barbara, er zou niets dan waardeloze rommel uitkomen wanneer wij alleen maar stenen en afwaswater weggooien. Daarom schijnt het zonnetje van ons compostsucces een klein beetje op ons aller hoofd. In Eindhoven mogen ze trots zijn op die lampenfabriek, in Velzen op de Hoogovens, in Arnhem op de Kunst zij de-ume enz., Soest en Baarn kunnen zich er aanstonds op beroemen, dat alle groente, fruit, gras en bloembollen in ons land kwalitatief en kwantitatief zo enorm zijn, doordat wij de kunst verstaan voor land- en tuinbouw waar devolle stof te produceren van wat vroeger werd weggegooid. De dorpsgenoten, die wel eens tegen de 27a miljoen geinvesteerde guldens heb ben aangekeken, zullen straks inzien, dat die centen „goed zitten". We kunnen alleen maar hopen dat de leiding kans zal zien het bedrijf aan de top te houden. Soest compostdorp No. 1. H. OEKMAN. Hansen en Thea Bonenkamp in hun gave uitbeelding van de beide tegenge stelde figuren. Sterk spel demonstreerde Gert Pietersen als de hardvochtige, be vooroordeelde senator Langdom, die geen compassie kende. INTERNATIONALE BOUWORDE De R.K. Onderofficieren vereniging „St. Martinus" organiseert op zaterdag avond a.s. een avond voor de Internatio nale Bouworde in de garnizoensontspan- ningszaal. Op het programma staan - onder het motto „Black and White" - een voor dracht van Otto Sterman en het optre den van een origineel Congolees dans ensemble met tam-tam, zang en dans. Spreker van de Bouworde is de heer Wolting. De bouworde die praktische hulp biedt aan de ontelbare ontheem den in Europa, Azië, Afrika of waar ook ter wereld is een speciale vorm van hulp, welke zich heeft ontwikkeld uit de Oostpriesterhulp, die haar ont staan dankte aan pater Werenfried van Straaten uit Belgisch Vlaanderen. In 1952 werd de bouworde gesticht die zich sedert dien ontwikkeld heeft tot een internationale werkgemeenschap, die zich ten doel stelt te helpen aan de bouw van woningen, kerken, scholen en gebouwen van algemeen belang, om daardoor het Godswerk in de wereld uit te breiden en de vrede onder de mensen te bevorderen. De bouworde tracht dit te bereiken door het ter beschikking stellen van fondsen, adviezen en vrijwillige werkkrachten. Zij biedt haar hulp aan zonder enige tegenprestatie te verlangen. De bouw gezellen werken zonder loon. Hun arbeid komt ten goede aan mensen in nood, zonder onderscheid van levensbeschou wing, politieke gezindheid of nationa liteit. De Internationale Bouworde is perma nent lid van het Coördinatie-comité voor Internationale vrijwillige werk kampen van de U.N.E.S.C.O.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1