4 ZWITSAL Arme Toon Hermans* HAM EA vervliet •foWreV/MES Zorg voor dieren* HOEST UW KIND...? wu WORDEN LANGER. Het van ouds bekende adres J. BRANDSMA GARAGE „DE SOESTER" Zuiver Uw bloed met Kruschen. OFFICIëLE MEDEDELINGEN. DAAR >s TOM SOEST Een rijke inhoud BABYSET VREEMD MAAR WAAR. Wat oorspronkelijk het onderwerp van vele grapjes is geweest is het middel punt van een aantal ernstig bedoelde wetenschappelijke studies geworden. Wordt de mens langer Worden onze kinderen gemiddeld gro ter dan wij en zijn wij op onze beurt gemiddeld groter dan onze ouders Het antwoord moet - even vreemd als waar - bevestigend zijn. Dr. Stanley M. Garn, werkzaam bij het Fels Research Institute for the Study of Human Development - of in goed Nederlands Het Instituut voor de be studering van de Menselijke Ontwikke ling - heeft beweerd, dat de mensheid iedere tien jaar 1 cm langer wordt. voor (II.,ASVERF en BEHANG SOESTER GLAS-en VERFHANDEL Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 Een staving van deze bewering kan men vinden in verscheidene musea. De ge toonde middeleeuwse harnassen laten weinig illusies bestaan over de lichaams lengte van de legendarische ridders. Onze 20ste-eeuwse scholieren kunnen er nauwelijks in. Deze gestage groei van de mens is iets merkwaardigs. Een afdoende ver klaring voor het verschijnsel is nog nooit gegeven. Misschien ligt het aan de betere voedingsmethoden, die dank zij de wetenschappelijke vooruitgang ont wikkeld zijn. Misschien ligt het aan atmosferische omstandigheden. Het blijft „misschien". Zekerheid heeft men niet. Voor velen is dat trouwens min der belangrijk dan het bestaan van het blote feit. Want welke bijzondere con sequenties houdt de gemiddelde groei van de mens in Bredere zitplaatsen. Hoe graag zal men niet in het jaar 2060 eens hier op aarde een kijkje wil len nemen? Naar de berekeningen van Dr. Stanley M. Garn, moet de gemiddel de lengte van de mens dan maar liefst 10 cm langer zijn dan op het ogenblik. En dat niet alleen. De mens wordt niet alleen langer, maar ook andere maten nemen noe. Zo heeft een Ameri kaanse schoenfabrikant naar aanleiding van zijn productie berekend, dat de men selijke voet iedere 20 jaar bijna een cm langer wordt. In de toekomst kan men naar onze begrippen dus werke lijk bij schoenen gaan spreken over „zolderschuiten", gesteld dat de ge signaleerde ontwikkeling zich voortzet. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 Overigens heeft men in de Ver. Sta ten nog meer merkrvaardige ontdek kingen gedaan. Zo kwam een meubel fabrikant tot de conclusie, dat ook de heupmaten zich wijzigen. Vijfentwintig jaar geleden rekenden men bij de aanmaak van stoelen op een gemiddelde maat van 55 centimeter. Op het ogenblik meet men 60 centi meter. Dit levert veel moeilijkheden op. In oudere operagebouwen bijvoorbeeld bieden de zitplaatsen te weinig ruimte. Men heeft bredere stoelen moeten plaatsen. Stoere mannen. De groei van de gemiddelde menselijke maten geeft de mannen geen reden tot klagen. Zij worden er namelijk nog mannelijker door. Mode voor mannen is namelijk een smal middel en een brede, stoere borst. De ontwikkeling schijnt hen te helpen. Terwijl de maten van het middel het zelfde zijn gebleven, stegen de afme tingen van de borstkas en wel iedere vijfentwintig jaar met 3,2 centimeter. Voor de fabrikanten van overhemden is het dus opletten Sneller bereikt. Dank zij schoolkeuringen in de Ver. Sta ten heeft men ook een inzicht gekregen in veranderingen, welke zich voordoen bij de ontwikkeling van het menselijk lichaam. Zo is gebleken, dat in 1954 jon gens onder de negen jaar gemiddeld 1,2 cm langer waren dan hun leeftijds genoten in 1937. De jongens boven de negen jaar bleken 2,5 cm langer te zijn. De groei zet op latere leeftijd nog sterker en sneller door. In Amerika worden de jongens gemiddeld nog 2V2 cm langer dan hun vader. De meisjes groeien nog sneller. Zij worden gemiddeld 2,9 cm langer dan hun moeder. Als dat niet op een vrouwenoverheersing uitloopt Bovendien is gebleken, dat de maxi mum lengte van het lichaam eerder wordt bereikt. In Duitsland is bij onder zoekingen naar voren gekomen, dat de grootste lengte op het ogenblik veel al op 20-jarige leeftijd is behaald, want vroeger een grote zeldzaamheid was. In Engeland ligt deze grens op 21 jaar. In 1880 was dit daar op 26 jaar. Zo'n vijfentwintig jaar geleden kwam de eerste Nederlandse geluidsfilm uit onder de naam ,,De Jantjes" en bekende radio- en televisiefiguren als Johan Kaart en Jan van Ees speelden een rol in dit debuut van veel lol en wei nig spel. Kort daarop „Bleke Bet" met Johan Heesters, die in Duitsland en Oostenrijk als Johannes Heesters een prachtige carrière achter de rug heeft en die deze maand het vaderland weer eens opgezocht heeft met een hoofd rol in „Der Bettelstudent". Tot aan de oorlog kwamen er nog ver schillende films uit, maar een hoge vlucht nam onze filmindustrie niet. Optimisten geloofden dat dit na de oorlog wel zou gebeuren en zij wezen op Denemarken en de Noordelijke Scan dinavische landen, waar men het toch ook kan en waar men ook de handicap heeft geen wereldtaal te spreken. Een slechte film, een wat betere film en vijf jaar geleden ging Wim Sonne- velt het als Willem Parel proberen. Hijzelf gaf hoog op van dit product iaar het verdween in de mist, tege- in de recenties moesten inhouden om niet over een volslagen mislukking te schrijven. Velen kwamen tegen deze af brekende kritiek in het geweer en ze prezen Toon Hermans zeer. De film deed het echter niet, ook in Soest niet, waar de afgelopen week in de middag voorstellingen enkelen kwamen en in de avondvoorstelling nauwelijks tiental len. Een film, die het uitstekend doet, wil men graag zien om de goede kwalitei- De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s. van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. ten, maar een film met een slechte faam kan men gaan bekijken om te zien wat er nu eigenlijk aan hapert. Dit is niet in enkele woorden gezegd, zo als men ook niet in enkele woorden klaar komt met het prijzen van veel goeds. Het meest laakbare is echter wel dat onze eerste komiek geen kans ziet zijn publiek gedurende een film van meer dan een uur ook maar één keer harte lijk te laten lachen. En dat speelde de VOETBALLERS KAARTTEN. Leden van B.D.C. hebben een klaver- jasavond in café Middelwijk gehouden. De uitslag was 1. Th. v. d. Mast 6224. 2. C. Rademaker 6209. 3. P. Jak 6124. 4. B. Bakker 5995. 5. J. Vonk 5966. 6. C. v. d. Valk 5963. 7. C. Epskamp 5948. 8. B. Roest 5798. 9. J. Verhoef 5734. De stroostprijs was voor J- van Megen, die 4468 punten behaalde. Om üw rheumatiek te verdrijven. Want naarmate Kruschen's aansporen de werking onzuiverheden uit uw bloed verdrijft, verdwijnen uw pijnen vanzelf. Kruschens vijf minerale zouten bren gen uw bloedzuiverende organen weer op gang. Uw bloed gaat sneller stro men en de pijnverwekkende onzuiver heden verdwijnen langs natuurlijke weg. WEDEROPBOUWWET. Geneest ruwheid en schraalheid maker van de film „Fanfare" wel klaar. Wel krabt men zich eens achter het oor om te proberen op die manier te weten te komen wat er nu eigenlijk bedoeld is. Wat moet die man, die men af en toe op zijn handen door Sonaansee ziet lo pen en waarom komt er pas enkele s Ut,. BOORAPPARATEN VAN OUD TOT NIEUW 1960 IN VIJFTIG JAREN hebben de hoortoestellen voor slecht horenden een geweldige ont wikkeling doorgemaakt.Wij hebben deze ontwikkeling op de voet ge volgd en beschikken over de modernste en meest geperfektion- neerde hoortoestellen. hoorbrillen en oorhangers van de beste fabri katen. horon Vraagt gratis brochurel 'AAR KEIZERSGRACHT <11 -TEL 37728 JAN EVERTSENSTR 38 TEL 186587 AMSTERDAM lijk met de hoofdfiguur, de mallotige orgeldraaier. Ciske de Rat deed het goed, maar de regisseur - een Duitser - was zelf niet zo best te spreken over zijn werk in ons land. „Als ik in Duitsland een film maak, dan mag het een goede, een middelmatige of een slechte zijn, maar in Nederland moet je altijd direct de allerbeste film van de wereld maken, anders deugt het niet", was zijn oordeel. „Dorp aan de Rivier" van Fons Rade makers was voor velen die het boek van Antoon Coolen niet kennen een wat duistere film, anderen waren vol lof en nu wordt in Amerika zelfs ge fluisterd dat dit Nederlandse filmpro duct wel eens een onderscheiding zou vaart in het verhaal als aan de laatste tientallen meters begonnen wordt Wat is het voor een onnodige dwaasheid om quiz-miss Wiesje Bouwmeester in mo- handcreme LU LU LU LU (kerkbrink om) LANGESTRAAT HIU WEET RAAD PAL ER AAN ZON en MAAN 1 11 i« 1 ^mtmaamauamötJF STOOMT EXQUIS Fabrieken; Hilveisum, Zuiderweg 131- Tel 2918 'Kanl. en wmkel; Hilv'éuum, tanqejlraal 99-Tel. 8889 Lai«n-Veld» weg 1-Jel 3025* Sbeil-Merel-eg 10-Tel 3258 Bu.ium- Melkweg ll-Tel.\9705 Ned.den Berg-Toren-eg.13-Tel. 545 r*Tf kunnen krijgen. Bert Haanstra kwam met „Fanfare" en luid klonken de fanfares van de gun stige kritieken. Het was inderdaad een leuke film, met prachtige vondsten, maar weer echt in de trant van „wat zijn we toch lollig". Vele maanden werkte Toon Hermans in alle stilte aan zijn film en hij deed bijzonder geheimzinnig. Dat was waar schijnlijk niet zo verstandig, want nu verwachtte iedereen iets heel bijzon ders. Vooral toen Toon met een een mans-show voor de televisie een uit stekende beurt maakte. Een half jaar geleden vond de pre mière plaats in Amsterdam en het werd zo'n sof, dat sommige grote bladen zich tor-leer en met een helm op haar vra gen te laten afvuren op de arme Toon, die in een seconde 40.000 gulden wint omdat hij weet wie de vrouw van Adam is en 80.000 gulden verliest om dat hij niet kan zeggen wat een clown is. In besloten kring zegt hij het later wel en dan zegt hij het heel mooi. Mooi zijn sommige liedjes, al doet het eerste, waarin hij de pastoor toezingt, wel heel erg aan Jules de Corte denken. Leuk zijn sommige vondsten, maar niet leuk genoeg om er hartelijk om te lachen en vele gezochte geestigheden presteren het ook niet een flauwe glim lach op te roepen. Toon Hermans heeft heel veel met deze film willen zeggen maar het is er niet uitgekomen. Hij heeft de mensen er van willen over tuigen dat er te veel fabrikanten en veel te weinig dichters zijn, maar hij vergat daarbij dat iedereen die in de zaal zit wel fabrikant wil zijn en geen dichter. Hermans zelf blijkbaar ook, want hij fabriceerde een film, die het niet doet, ondanks enkele wijze levenslessen in rijmvorm en ondanks zijn guitige kop. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn I om aan R. Schaatsbergen jr., Birkstraat 87, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een zeefdrukinrichting op het perceel, ge legen aan de Henriëtte Blaekweg kada straal bekend gemeente Soest, sectie C, nummer 3056 (oud C 2237) zulks in afwijking van het uitbreidingsplan „Soest-Zuid". i In verband daarmee stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om bin nen een termijn van één week na de dag tekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen ge durende diezelfde termijn ter gemeen tesecretarie ter inzage. Soest, 26 februari 1960. ONTGRONDING. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat, bij besluit van gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 145 februari 1960, afde ling 2 A, nr. 231159/196, aan de wed. D. van Kolf schoten-van Reenen te Soest en haar rechtverkrijgenden, be houdens rechten van derden en tot wederopzegging, ontheffing is verleend van de verbodsbepalingen, genoemd in artikkel 2 van de „Verordening op de ontgronding Utrecht" voor het afgraven van het perceel kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr. 8221, welk besluit vanaf heden gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter secre tarie dezer gemeente ter inzage is ge legd ingevolge artikel 6 van de „Verorde ning op de ontgrondingen Utrecht" staat van bovenvermelde beslissing be roep open op Hare Majesteit de Ko ningin binnen vorengenoemde termijn het adres van beroep, gericht aan Hare Majesteit de Koningin moet worden ingediend bij de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. Soest, 26 februari 1960. te maken met dieren, mensen en de verhouding tussen dieren en mensen, zodat hij slechts zijn werk prettig en met liefde kan verrichten, wanneer hij niet alleen met dieren, maar ook met men sen kan omgaan. Wie bij de spoorwegen tientallen jaren omgang met mensen gehad heeft, die hoeft dit niet meer te leren en de juiste omgang met dieren is de dierenlief hebber meestal aangeboren. Meestal, maar niet altijd en de heer Van Renswouw krijgt nog wel eens klach ten van mensen, die zich bijzondere dierenliefhebbers voelen, maar van de omgang ermee weinig kaas gegeten hebben. De heer van Renswouw is dagelijks langs de weg en hij houdt het dier in het oog. Hij bezoekt boerderijen om te zien of alles in orde is en over het al gemeen wordt het dier goed behandeld. Er zijn wel eens uitzonderingen, maar dan brengt een gesprek meestal wel de oplossing. Eerder dan een proces-verbaal-boekje, dat de inspecteur van de Dierenbescher ming als onbezoldigd veldwachter han teren mag, maar dat hij liever in zijn zak houdt. DRAAGT ELKANDERS LASTEN. De jaarlijkse collecte ten bate van het fonds „Draagt elkanders lasten" wordt ditmaal gehouden van 29 februari tot en met 5 maart. SOEST OFFERDE VOOR TUINDORP OOSTZAAN. De door de afd. Soest-Soesterberg van het Ned. Roode Kruis gehouden collec te ten bate van de slachtoffers van de overstroming te Tuindorp Oostzaan heeft de mooie som van 4461,93 opgebracht. Soest offerde hiervan 3860.87 en Soesterberg 601,06. Dit resultaat heeft de verwachtingen ver overtroffen en kon slechts worden verkregen doordat velen aan de kol- lecte hebben meegewerkt, waarvoor hen hartelijk dank wordt gebracht. De winter was niet streng en vooral voor de dieren is dit van belang geweest, al zijn er altijd mensen, die zich het lot van viervoeters en vogels aantrek ken. Een van hen is de inspecteur van de Soester Dierenbescherming, de heer E. van Renswouw, die iedere dag ge controleerd heeft of Eem, Praamgracht, de vijver van Colenso en de sloten in het veen wel open bleven. Dat is de hele winter het geval geweest en slechts een paar dagen moesten er bijten ge hakt worden. Voor de 100 wilde eenden, die in het park Colenso hun toevluchts oord gezocht hadden bracht de inspec teur iedere dag brood, maar ook de ge meente en omwonenden trokken zich het lot van deze dieren aan, zodat zij goed de winter konden doorkomen. Vier jaar geleden overleed de heer Ta- venier, die inspecteur van de Dieren bescherming in Soest was en het duur de IV2 jaar voor er een nieuwe kwam. Dat is niet onbegrijpelijk wanneer men bedenkt dat het inkomen omgekeerd evenredig is aan de fraaiheid van de titel. Dat kan moeilijk anders, want inkomende gelden van leden en dona teurs heeft de vereniging dringend no dig voor de dieren zodat de salariëring van de mensen op de tweede plaats moet komen. Ruim twee jaar geleden kreeg de heer Van Renswouw van het bestuur het verzoek als inspecteur werkzaam te zijn. Hij was gepensioneerd van de Spoorwegen, als oud-veldartillerist be kend met paarden, liefhebber van hon den en had altijd klein-vee gehouden, dus in dit werk zou de heer Van Renswouw zich niet als een kat in een vreemd pakhuis voelen. Belangrijker was echter het enthou siasme waarmee hij zijn taak begon en waarmee hij nu nog werkt. Een inspec teur van de Dierenbescherming heeft Bus poeder met rammelaar in de deksel, doos zalf, flacon olie, stuk zeep, flacon shampoo, plastic zeep- doos, plastic speldenbakje, meetlint, Doktersboek. Dit alles in een super a f5.95 Deze artikelen ook afzonderlijk verkrijgbaar Bij de paarden wordt gekeken of ze met of zonder oogkleppen lopen, want de eigenaar mag slechts met een vergun ning zijn trekdier oogkleppen aandoen. Ook wordt aandacht geschonken aan de kettinghonden, die in sommige gemeen ten goed beschermd zijn door wettelijke bepalingen, maar is Soest nog niet. Er is een voorschrift waardoor de hond kan rekenen op een goed hok met stro, maar de ketting van IV2 meter is wel wat aan de korte kaïit en er wordt getracht een voorschrift te krijgen dat een looplijn verplicht stelt. De ge meenteraad zal hierin een beslissing moeten nemen. Als er een hond aangereden wordt, dan wordt de heer Van Renswouw gewaar schuwd, tenzij het dier dood is. Is het gewond, dan zorgt het asiel voor de ver zorging, zelfs als de eigenaar niet be kend is en de verzorging van de gas ten van het dierenassiel is uitstekend. Er is zelfs een machine voor het malen van vlees, dat belangeloos door het be stuurslid de heer C. 't Hart uit Baarn gehaald wordt en er is een koelkast om bederf te voorkomen. Het asiel werd een kleine twee jaar geleden door brand gedeeltelijk verwoest, is herbouwd en na de heropening meer dan ooit de trots van het bestuur, de leden, de heer J. D. Postema, die thans asielhouder is en de inspecteur, die aanvankelijk con trole uitoefende, maar thans in over leg met het bestuur het gehele asiel- werk aan de heer Postema overlaat. Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP Er komen wel eens klachten van men sen, die vinden dat hier of daar dieren niet goed behandeld worden, maar vaak zijn die ongegrond. Van een arme hond, die altijd in de modder lag als het slecht weer was, bleek, dat hij nu een maal een liefhebber van modderbaden is en blubber verkoos boven zijn uit stekend hok. Er komen klachten over katten die duiven belagen en duivenhou- ders die katten gooien en soms is er een geval van verwaarlozing. Dan is er echter eerder sprake van onmacht dan van onwil en de inspecteur weet de zaak dan meestal in goede banen te leiden. De heer Van Renswouw is met hart en ziel propagandist voor de Dierenbescher ming en dat is goed te merken, want het leden- en donateursaantal gaat aar dig op de 1000 aan. Zover is het ech ter nog niet, dus er blijft altijd genoeg te doen om mensen op te wekken het werk voor de Soester dieren te steunen. Bij verschillende gelegenheden is ge bleken dat het bestuur en de leden van de Soester Dierenbescherming bijzon der tevreden zijn over het werk van de inspecteur, terwijl deze altijd kan reke nen op de medewerking van het bestuur. Voor zijn werkzaamheden heeft hij in het bijzonder te maken met de voorzit ter, de heer P. M. Wijsmuller en de gedelegeerde voor het asiel, de heer C. J. 't Hart. Ook op de onmisbare steun van de politie kan de heer Van Renswouw altijd rekenen, zodat hij hoopt nog heel wat jaren voor de Soester Dierenbescherming te kunnen werken, omdat dit werk voor hem gro tendeels een hobby is.

Soester Courant | 1960 | | pagina 6