Vrijheid en nationale zelfstandigheid. SOEST B.D.C. is bijna kampioen. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 DINSDAG 1 MAART 196». 38e JAARGANG No. 17. SOESTER (TbURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Meer dan ooit voert nationalisme hoog tij in de wereld. Vele eertijds koloniale gebieden hebben de nationale souverei- niteit al verworven, in andere staat dit op het punt te gebeuren of wordt er vreedzaam of met de wapenen in de hand naarstig naar gestreefd. Het is begrijpelijk, dat volken die zich bewust worden van een eigen geaard heid, ook de vrijheid willen hebben de eigen zaken zelfstandig te regelen. We mogen daarbij echter niet over het hoofd zien, dat dit aanvankelijk in hoofdzaak uitgaat van slechts enkele figuren, omdat de grote meerderheid van het volk zelf nog niet aan de ont wikkeling toe is de quintessens van de soevereine zelfstandigheid te bevatten, noch daaraan in opbouwende zin veel bij te kunnen dragen. Moeilijk is het vaak ook om te doorzien of de naar nationale vrijheid strevende topfiguren uit het betrokken volk dit doen uit zuiver ideële overwegingen of dat er ook in belangrijke mate het stre ven bij zit naar persoonlijke macht over het „vrij" te maken volk. Het zich losmaken van het moeder land heeft voor de vroegere koloniën meestentijds economische konsekwen- ties, waarover vaak maar al te gemak kelijk wordt heengelopen terwille van het begrip vrijheid. Ook voor de be sturing van het vrij wordende land mist men veelal nog de voldoende krachten om dit hele bestel goed in 's lands belang te doen verlopen. We zagen dat in het toch reeds op een vrij behoorlijk ontwikkelingspeil staan de Indonesië, we zien dat ook in de zich van Engeland, Frankrijk en België los makende Afrikaanse gebieden. Het ver- zorgisgapeilder- bevolking is in de meeste gevallen met het volledig los maken van het oorspronkelijke moe derland niet gebaat. Wanneer men geheel op eigen wieken moet drijven is het nieuwe, eigen be stuur meest nog niet in staat om de vroegere economische omstandigheden voor het volk te handhaven, laat staan te verbeteren. In vele gevallen brengt de soevereine zelfstandigheid van het land zelfs een mindere vrijheid voor de eigen bevolking teweeg. Dit zijn feiten, die een sociaal denkend westerling toch niet voorbij mag zien. In de westerlijke wereld zijn het voor al de zogenaamde progressieve partij en, die zelfs ijveren voor afstoten van het vroegere koloniale gebied, die de nationale zelfstandigheid der gekolo niseerde volkeren helpen propageren. Wij zullen de laatsten zijn om de natio nale vrijheid, ook voor die volken, te willen tegenwerken, maar stellen toch wel de vraag waarom gaat het eigen lijk Gaat het alleen om het „idee" nationale vrijheid, of is de vrijheid van het individu en een zo gelukkig mo gelijk leven voor deze het belangrijkst Wat is „nationale vrijheid" Theore tisch hebben dat alle souvereine sta ten. Maar practisch gesproken zijn ze al len van elkaar afhankelijk en kunnen de grootsten en machtigsten eisen stellen aan de kleinere. Hetgeen ze ook doen, waardoor in vele gevallen die nationale zelfstandigheid maar een zeer betrek kelijk iets is, hoe trots men er ook over opgeeft. In al dat geijver voor het verlenen van zelfstandigheid aan nog onderontwik kelde volkeren schuilt een groot ge vaar voor het welzijn van de individuele mens onder die volken. We zien het in Indonesië, waar het volk door de on macht der regeerders hoe langer hoe meer verpaupert, we zien dat in Afrika groeien, waar nu ook weer de Kongo zelfstandigheid zal krijgen, terwijl de daar levende volken nog niet in staat geacht kunnen worden 'n democratische staat te vormen. En als ontwikkelde westerlingen willen de progressieven van al die nog onderontwikkelde vol ken maar zo gauw mogelijk vrije en natuurlijk democratisch bestuurde sta ten maken. De praktijk bewijst helaas - en een kind kan het begrijpen - dat dit onmoge lijk is. Die volken komen langzaam maar zeker onder een dictatoriaal be wind van eigen mensen, dat veel er ger voor hen is dan het kolonialisme van deze tijd. Met onze zelfstandigheidsideeën helpen we die volkeren niet aan meer geluk, maar zo sociaal denkend als we zijn voor onze eigen mensen, zo leveren we deze volkeren over aan grotere armoe de, groter ongewisheid en verminderde individuele vrijheid. Het streven naar nationale vrijheid is uiteraard niet te stuiten. Dat mogen we ook niet doen. Doch dienen we er ook niet toe mede te werken het hen te vroeg te doen verkrijgen, niet alvorens zo'n volk volledig in staat is het prin cipe van democratische vrijheid te be grijpen en er naar te leven. Ook dit zijn onze medemensen en zo lang zij, naar onze ontwikkeling geme ten, nog kinderen zijn, mogen we hen feitelijk niet loslaten, zo min als we dat onze eigen onvolwassen kinderen doen. In menig geval zal het om practische redenen niet zijn tegen te houden, doch daarom dient een zich van zijn men selijke verantwoordelijkheid bewust ziinde westerling er nog niet toe mede te werken, niet alvorens hij deze volke ren als volwassen kan beschouwen. PRINS CARNAVAL. Prins Carnaval was in Soest. Zaterdag avond bij de leden van de Mixed Hoc keyclub in het restaurant van het Soester Natuurbad en zondagavond in gebouw St. Joseph, bij de leden van de r.k. Instuif Jong Soest, j Een jury, bestaande uit de heer en mevrouw Hoppenbrouwers, de heer en mevrouw Van Rossum en de heer H. Berghauser Pont beoordeelde de cos- j tuums in het restaurant van het na- I tuurbad. Het middeleeuwse paar (Marion Visser j en Gerard Sporenberg) won de eerste prijs. Tweede was Jos v. d. Brink als dame uit de pruikentijd, derde Cox de Vries als Spaanse schone, vierde Chris tel la Verge als Eskimose, vijfde dr Bangma als Mefisto, zesde Dick Eijsink als wielrenner, zevende Hanny van Riemsdijk, die als hockeytas door de zaal wandelde, achtste het echtpaar P. Dekker als „dikke dame en heer", ne gende Jan Padberg als engel en tiende Cuni van Woudenberg in Soester kle derdracht. Zondagavond omstreeks half acht haal den de gecostumeerde leden van de In stuif hun gebieder Prins Carnaval met boerewagens van het politiebureau. In triomf werden enkele poppen mee gevoerd, die vertegenwoordigers van de pers moesten voorstellen. Blijkbaar stellen de couranten niet ge noeg belangstelling in het doen en laten van de prins, zodat deze nogal gebeten schijnt te zijn op alles wat pers is. De poppen werden opgehangen tegen over het St. Josephgebouw en na deze euveldaad verwelkomde de prins zijn onderdanen, die, begeleid door de drum band van Crescendo en muziek van een boerenkapel uit Blauwkapel, het St. Joseph-gebouw waren binnen gekomen. Oud-voorzitter J. van Roomen werd gehuldigd, het welkomstlied op de wijs van „O, denneboom" werd gezongen en hierna had men urenlang de groot ste schik. DE SOESTER V.V.D. IN 1959. Het jaar 1959 stond ook voor de afde ling Soest-Soesterberg van de V.V.D. in het teken van de vervroegde kamerver kiezingen. Door de afdeling is veel werk verzet teneinde een gunstige uitslag te bevor deren. Op 12 maart 1959 werden in onze gemeente 2735 stemmen op de V.V.D. uitgebracht. Bij de verkiezingen voor de tweede kamer is 1956 slechts 1788, voor de Provinciale Staten in maart 1958 2540 en voor de gemeenteraadsverkie zingen in mei 1958 3151. Bij de laatste verkiezingen werden dus 400 stemmen minder op de V.V.D. uitgebracht dan bij de stemming voor de gemeenteraad. Hiervoor is geen bepaalde oorzaak aan te voeren al zullen plaatselijke omstan digheden de uitslag van de verkiezin gen voor de gemeenteraad gunstig be- invloed hebben. Voor de afdeling is deze teruggang het teken dat er geen reden is op de lauweren te rusten die in 1958 behaald zijn en dat opnieuw goed moet worden aangepakt. In het afgelopen jaar hebben mr Geert- sema, tweede kamerlid, en mevr. Schou- wenaar-Fransen, eerste kamerlid, voor de leden van de afdeling gesproken. Op een huishoudelijke vergadering werd de heer J. K. de Bruin gekozen als opvol ger van de overleden penningmeeste- resse, mej. Koopmans, die veel voor de afdeling gedaan heeft. De heer S. Brugman werd in het bestuur gekozen na een voorgestelde uitbreiding. In november 1959 werd een vrouwen groep van de V.V.D. in Soest opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen mevr. P. J. Oranje-Entink, presidente; mevr. A. Franse-Pondman, secretaresse en mevr. E, C. van Goor-Cleton, pen- ningmeesterresse. Deze groep werd op gericht met het doel de belangstelling voor de politiek bij de vrouwelijke le den der V.V.D. te stimuleren. Tot vorige week zag het ernaar uit, dat het eerste elftal van B.D.C. onbe dreigd kampioen zou worden, maar een nederlaag tegen D.O.S.V. 1 maakte dui delijk, dat dit kampioenschap nog geen feit was. Zondagmiddag heeft B.D.C. zich echter uitstekend hersteld en een 6-0-overwinning behaald op Olympia 1. Wanneer zondag in Voorthuizen tegen Kieviten gewonnen wordt, dan is het kampioenschap behaald. C. Hilhorst speelde niet mee wegens een knieblessure en de oudgediende Simons was opgesteld. B.D'.C. begon direct met enkele aanval len op het Olympia-doel, die hoek schoppen maar geen doelpunten oplever den. Na vijf minuten kreeg middenvoor J. Kaats een scoringskans, die hij onbe rispelijk benutte (1-0). Kort daarop brak Kaats opnieuw door maar zijn schot ging naast. Na een kwartier wist Olympia zich enigszins aan de druk van B.D.C. te ont worstelen, maar veel leverde dit niet op, want de Soester achterhoede was te sterk voor de gasten. Wel kreeg mid denvoor Vrakking een mooie kans toen Roest de bal bij een Olympia-aanval liet vallen, maar zijn schot ging hoog over. Tot rust bleef hqt 1-0 en pas in de tweede helft kwant B.D.C. goed los. Met een listige 'rt 'gViql scoorde Kaats het tweede doelpunt en kort daarop red de Bakker op de doellijn toen keeper Roest gepasseerd was door middenvoor Vrakking. Opnieuw kwam Olympia voor het doel van B.D.C., maar tot scoren waren de gasten niet in staat. B.D.C. wel en uit een voorzet van J. Westerveld maakte Kaats het derde doelpunt. Kort hierna schoot H. de Ruigt hard in handen van de keeper en aan de andere kant knalde midden voor J. Vrakking de bal tegen de paal. Ook Kaats schoot niet geheel zuiver en zijn schot ging net naast. Het spel werd wat harder en B.D.C. kreeg een penalty toegewezen. Aanvoerder De Ruigt scoorde hieruit het vierde doelpunt. Het vijfde werd gemaakt door Van Me- gen, nadat een Olympia-back wat al te fors was opgetreden tegen J. Wester veld. De scheidsrechter bemoeide zich met dit ruige gedoe maar ook het publiek. Er werd een vrije schop toegekend, die de voorsprong nog meer vergrootte. Enkele minuten voor het eind van de wedstrijd maakte Kaats het zesde en laatste doelpunt. MIXED HOCKEY CLUB. Uitslagen Kampong 1Soest 1 0-2 (vriendsch.). Amersfoort 6Soest 2 0-5. Soest 3Voordaan 4 4-0. Soest 4Kampong 8 4-4. Heren Laren 4Soest 1 1-1. Soest 2—Amersfoort 5 5-0. Soest 3—S.C.H.C. 8 1-10. Kampong 1—Soest 1 (dames). In een vriendschappelijke wedstrijd hebben de Soester dames van de pro- motieklasser Kampong 1 weten te win nen. Kampong 1 moest met 3 reserves uit komen, maar toch hebben de Soester dames een mooie prestatie geleverd. Zij wisten het hoge tempo van Kampong bij te houden en het eigen doel vrij van goals vrij te houden. Bij de rust was het nog 0-0. In de tweede helft maakte Ank Groenendijk en Stans Hoppenbrou wers een doelpunt, zodat deze verdien stelijke oefenpartij met 2-0 gewonnen werd. Amersfoort 3—Soest 2 (dames). De Soester reserves wonnen met 5-0 van Amersfoort 3: Bij de rust was het al 4-0 voor Soest door doelpunten van Trudy Reinders, Irma Espeet en Mieke Olman (2). Na rust wist Jet van Til nog eenmaal de Amersfoortse keepster te passeren. Laren 4—Soest 1 (heren). In een prettige wedstrijd hebben Laren 4 en Soest 1 de punten gedeeld. Jam- I mer was het dat na 20 minuten spelen de aanvoerder van Soest, Rob Wesse- lingh door een blessure moest uitval len en worden vervangen door Rob van Zadelhoff, die een zeer verdienstelijke partij speelde. De rust ging in met een 1-0-voorsprong voor Laren, nadat Kees Everhuis - die de uitblinker van Soest was - kort voor het einde van de eerste helft op de doellijn redding gebracht had, toen de keeper al gepasseerd was. In de tweede helft scoorde Johnny Bakker de gelijk maker. GOEDKOPE KIPPEN. Een bewoner van de Insingerstraat deel de de politie mee, dat er 4 kippen ge stolen waren en een bewoonster van de zelfde straat vertelde dat de jongeman B. L. 4 kippen te koop aangeboden had voor een verdacht lage prijs. Zij was op het aanbod ingegaan, maar waarschuwde direct de politie, die B. L. aanhield. Aanvankelijk ontkende hij, maar dat hielp weinig, zodat hij toegaf de kip pen gestolen te hebben. Hij kreeg een proces-verbaal. EUROPA'S PLAATS IN DE WERELD. Ds N. O. Steenbeek, voorzitter van de Raad voor het Jeugdwerk van de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk, heeft gisteravond, in het gebouw van de Ne derlandse Protestantenbond, voor de le den van 't Nut, departement Soest, ge sproken over Europa's plaats in de we reld. Deze avond werd in samenwerking met de Nederlandsee Protestantenbond, afdeling Soest, georganiseerd. In zijn openingswoord betreurde de heer Thörig de vrij geringe opkomst, maar ds Steenbeek achtte deze bevredigend, want over het algemeen is de belangstel ling voor Europa's eenwording en de plaats van Europa in de wereld aan het afnemen, omdat het ons materieel goed gaat, zodat men van mening is dat de noodzaaak van eenwording niet zo groot is. D'e gedachte van de Europese eenwor ding leeft al vele eeuwen onder de men sen, maar pas na 1945 zijn er concrete plannen gemaakt omdat Europa na de gigantische strijd tegen het nationaal - socialisme een heel ander aanzien gekre gen had. Voor de oorlog stelde de grote Europese machten de politieke lijn vast, maar nu is er geen land meer dat kan wedijveren met de Verenigde Staten of de Sowjet- Unie. Ook op economisch terrein deden zich grote veranderingen voor. Bijna alle Eu ropese landen kwamen straatarm uit de oorlog en ons land had economisch niets meer in te brengen. Op het culturele vlak gaf Europa, dat voor de oorlog over de hele wereld domineerde, na 1945 niet meer de toon aan. Ons werelddeel kwam zwaar gewond uit de strijd en zonder de hulp van Amerika zou herstel nagenoeg onmogelijk geweest zijn. Met de Marshalhulp kwamen wij echter weer op de been en direct werden plannen gemaakt voor de verwezenlij king van Europa's eenwording. Er zijn al resultaten geboekt, maar er zal nog een lange weg afgelegd moeten worden voor er een Europees parlement en een Europees gezagsorgaan zal zijn. Over het algemeen is men van oordeel, dat Europa's eenwording nodig is om macht te kunnen uitoefenen tegenover Rusland en Amerika en om de cultuur van het christelijke avondland te kun nen handhaven. Ds. Steenbeek achtte deze beweegrede nen niet voldoende en te egocentrisch. Het is om politieke redenen noodza kelijk dat Europa een eenheid wordt, want kleine landen kunnen niet meer zelfstandig leven omdat continenten nog slechts meetellen. Ook om economische redenen is de eenwording aan te be velen. Europa is in staat tot massaproductie, maar de grote markt ontbreekt door de grenzen. Pas in de laatste jaren besteedt men hieraan de zo nodige aandacht. Ook om sterk te staan tegenover Rus land is eenwording nodig, maar het be langrijkste is wel de mogelijkheid die door de eenwording geboden wordt om de mensen in nood hulp te bieden. Nog altijd leven we in een wereld waar van de bewoners voor een derde alles hebben en voor tweederde niets. Men moet de eenwording niet als doel zien, maar als middel waarmee de mens in en buiten Europa gediend wordt. De kerken tonen helaas nog weinig be langstelling voor de eenwording van Volgens een mededeling van de minis ter ziet onze regering geen aanleiding de per 1 april a.s. aangekondigde huur verhoging uit te stellen. Hiermede werd reeds algemeen reke ning gehouden en wij zijn het er ook wel over eens, dat de verhouding tus sen de huren der vooroorlogse wonin gen en die der nieuwbouw nergens naar lijkt. In de gevallen dat de huren van nieuw bouwwoningen nog wel op een betaal baar niveau liggen, b.v. bij de gemeen telijke nieuwbouw, komt doordat een hoge bouwpremie werd verstrekt, die we met z'n allen moeten opbrengen en de onder de (gemeente)huizen liggende gronden niet op het geïnvesteerde kapi taal drukken, hetgeen bij particuliere nieuwbouw wel het geval is. We kunnen natuurlijk doorgaan met hoge bouwpremies te geven en daardoor de huren te drukken, maar dan komen we nooit af van de onbillijkheid, dat an deren de premies moeten opbrengen. Ik geloof dat iedereen wel inziet dat dit premiestelsel niet gezond is en we er niet mee kunnen doorgaan, al moet ik er meteen bijzeggen, dat wij het voor heel wat minder sympathieke zaken, in de vorm van subsidies, wel blijven doen. Wanneer we de bouwpremies stopzetten of verminderen, zit er niets anders op dan dat het verschil in huur voor oude en nieuwe woningen door huur verhoging wordt weggewerkt. Er zullen er natuurlijk zijn, die zeggen, dat de eigenaars van die oude huizen door die verhoging dan toch maar bof fen, maar ik heb het gevoel, dat er on der hen velen zijn die zich met deze ver hoging niet gelukkig voelen. Men behoeft geen helderziende te zijn om te begrijpen, dat de verhoging heel wat narigheid en spanning zal geven. De eisen om dit en om dat zullen niet van de lucht zijn en wanneer we hierbij weten dat een huis schilderen altijd toch ruim een jaar huur kost, zal menige „huisbaas" zich met de verhoging in z'n nek gekeken voelen. Veel beroerder nog is deze verhoging voor de mensen met kleine, vaste pen sioentjes en kleine rentetrekkers, die wel hun huuruitgaven verhoogd zien, maar daar geen enkele compensatie voor zullen ontvangen. H. OEKMAN. Europa, terwijl toch voor een Raad van kerken in Europa een grote taak weg gelegd is, wanneer deze eenwording eindelijk tot stand gekomen zal zijn. „Laat ons in Europa samengaan om, met de rijkdom die wij hebben, de mens in en buiten Europa geestelijk en materieel te dienen. In welke vorm dit zal zijn is van ondergeschikt belang". Met deze woorden besloot ds Steenbeek zijn in teressante causerie. VOGEL VREUGDE. De vereniging „Vogel vreugde" houdt donderdagavond de jaarvergadering in café Middelwijk. De secretaris en de penningmeester zullen verslag uitbrengen over 1959. Van het bestuur zijn de heren H. Vos kuilen en H. van Soeren aftredend. Candidaten voor het bestuur zijn de heren H. v. d. Akker, W. v. d. Bedum, L. H. Voskuilen en T. J. H. Werkhoven. Er zal ook een voorzitter gekozen wor den. BENOEMING. De heer G. Koster, agent van politie te Soesterberg, zal op 1 mei onze gemeen te verlaten omdat hij in Voorburg be noemd is. VROUWEN-WERELDGEBEDSDAG. Dit jaar is het onderwerp van de ge bedsdag „Gods medearbeiders". In alle hoeken der aarde, n.1. in 144 landen, zullen vrouwen samenkomen om te bidden, daar zij allen op gelijke wijze Christus en elkander nodig heb ben. De kern van de gebedsdag is liefde, het innerlijk kenteken van onze Christelijke gemeenschap de kracht ligt in de op rechtheid van het gezamenlijk gebed. Voor plaatsen en uren van samenkomst verwijzen wij naar de advertentie in dit blad.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1