TWEEDE BLAD Een beroep op natuurliefhebbers. Int ere lubrit van Tempo. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 8 MAART 1960. Nu wij met snelle schreden het voor jaar tegemoet gaan, zullen honderden Soester inwoners weer gaan genieten van de prachtige natuur, temidden waarvan onze gemeente gelegen is. Geen honderden, maar duizenden bewo ners van minder door de natuur be deelde wooncentra trekken vanaf het vroege voorjaar tot het late najaar in grote stromen naar onze bossen, onze hei en onze zandverstuivingen. Helaas zijn er velen onder hen, die zich minder goed tegenover het natuur schoon gedragen. Zij rukken takken af, lopen dwars door aanplant, fietsen bui ten rijwielpaden, „brommen" op onze rijwielpaden, roken in het bos en stoken zelfs vuurtjes. Het is uitgesloten voor onze gemeente lijke politie om steedes weer uitgebreid te kunnen patrouilleren. Daartoe is het corps te klein en zijn de recreatieoor den te uitgestrekt. Eén der taken van de Natuurbeschermingswacht voorziet enigszins hierin. Haar werkende leden bezoeken zoveel mogelijk de bossen en komen op tegen degenen, die zich in de natuur misdragen. Met een vrien delijk woord bereiken zij meestal steeds hun doel. De natuurwachters vervullen hun taak geheel vrijwillig en er is geen enkele vorm van dwang door een rooster van werkzaamheden of iets van dien aard. Het aantal natuurwachters is echter veel te klein en het bestuur van de na tuurbeschermingswacht vraagt zich af of het niet mogelijk is, dat enkele tien tallen van de honderden Soesters, die de bossen bezoeken, haar gelederen ko men versterken. Zij kunnen op die ma nier duizenden vreemdelingen op het schone in de natuur wijzen. De afdeling „Eemland" van de Natuur beschermingswacht bestaat meer dan 20 jaar en zij mag niet opgeheven wor den wegens gebrek aan belangstelling. Wie voor dit werk voelt kan inlichtingen krijgen bij de heer A. G. C. Boeschoten, Kolonieweg lb of bij de heer P. M. Wijs muller, Waldeck Pyrmontlaan 5. Dat het werk van de Natuurbescher mingswacht ook de aandacht van het gemeentebestuur heeft, blijkt uit een schrijven van de burgemeester aan het bestuur van de vereniging, dat als volgt luidt ,,De Natuurbeschermingswacht Eemland stuurt mij geregeld een overzicht van de werkzaamheden van het afgelopen jaar. Telkens kan men hieruit met waar dering vaststellen dat haar vrijwilligers met niet aflatende ijver succesvol werk zaam zijn. Onze natuurterreinen, die voor ieder toegankelijk zijn, worden voortdurend bedreigd door een onwe tend of onverschillig publiek. Gelukkig komen uit de burgerij zelf de krachten voort, die in overleg met de politie hier corrigerend en opvoedend willen optre den. Het zou voor onze gemeente be paald een verlies en achteruitgang zijn, indien de natuurbeschermingswacht door gebrek aan leden de vrijwillig aan vaarde taak niet naar behoren zou kun nen volbrengen. Van harte hoop ik, dat onder hen, die geregeld van de natuur genieten en begrip hebben van de ge varen, die haar bedreigen, er meerde ren zijn, die voelen, dat de oproep van de Natuurbeschermingswacht ook tot hen gericht is." JOHANNES PASSION. Evenals in 1959 heeft het Hervormd Kerkkoor te Soest het voornemen dit jaar op 13 april in de Oude Kerk de Johannes Passion van Handel uit te voeren. Het koor vraagt hiervoor subsi die en het college stelt de raad voor om 300.subsidie te verlenen. VERBETERING SPORTTERREINEN. n "58 stelde de raad een crediet beschik baar voor de aanleg van een sportveld bij de Amersfoortsestraatweg in Soester- berg. Dit crediet was 3500.Dit veld is verhuurd aan de Buurtvereniging „Oranje" te Soesterberg. In de afgelo pen zomer is de grasmat door de grote droogte totaal verbrand. Het college stelt de raad voor het veld opnieuw in orde te laten brengen. De kosten hiervan zijn 4000. D'e eerste rit in de interclubontmoe- ting tussen de renners van Tempo, De Adelaar, Pedaalridders en de renvereni- ging Amersfoort is zondag verreden in Amersfoort. De deelname was uitste kend en er waren 102 inschrijvingen voor de verschillende klassen binnenge komen. Amateurs, nieuwelingen, junio res, aspiranten en veteranen vormden deze klassen. Eerst gingen de 16 juniores van start, gevolgd door 7 aspiranten. Deze reden 11 ronden, ongeveer 15 km. Vrij spoedig ontsnapte bij de juniores F. Veerman van De Adelaar. Hij ver grootte zijn voorsprong geleidelijk en won onbedreigd. Zijn clubmakker S. Zwart volgde z'n goede voorbeeld en wist ook een voorsprong te nemen. Daarmee eiste hij de tweede plaats voor zich op. Het nieuwe Tempo-lid T. v. d. Broek reed zijn eerste wedstrijd en hij reed zeer verdienstelijk. Zijn goede pres tatie werd met een achtste plaats be loond. De uitslag was 1. F. Veerman (Ad.), 26 min. 20 sec. 2. S. Zwart (Ad.). 3. H. Elmert (Amf.). 4. E. Koenen (Ad.). 5. J. Veerman (Ad.). 6. A. van Apeldoorn (Amf.). 7. G. Donkers (Ped.). 8. T. v. d. Broek (T.). 9. M. Gerrits (Ped.). 10. L. Verhoef (Ped.). Bij de aspiranten bleef de ploeg bijeen. Door een misverstand stapten de gebr. Visser in de voorlaatste ronde af en daardoor vielen ze buiten de punten. De uitslag was 1. J. v. d. Breg (Ped.), 26.55 min. 2. P. v. d. Haven (Ad.). 3. W. v. d. Linden (T.). 4. J. v. Eldert (Ped.) Bij de vier veteranen heeft de secre taris van Tempo, de heer J. de Weerd, de stoute raceschoenen aangetrokken. Hij kon niet op tegen Stouten en De Jong, maar wist Ouwerkerk achtei zich te houden. De uitslag was 1. H. Stouten (Ped.), 26.40 min. 2. C. de Jong (Ped 3. J. O. de Weerd (T.). 4. E. Ouwerkerk (Ped.). Hierna kwamen de 31 amateurs en een halve minuut later de 25 nieuwelingen aan de start. Bij de amateurs ontbrandde de strijd al vroeg. Zij moesten onge veer 50 km afleggen. Hier ging de Ade laar hoge ogen gooien en al spoedig had zich een kopgroep gevormd rnet Lute, Schaap, Visser, Van Tol, Rutgers, Vromans en Voorn, allen Adeiaar-ren- ners. Deze groep liep, onder aanvoering van Bertus Lute, zienderogen uit. Ver schillende renners poogden de achter stand in te lopen, maar dit lukte nie mand. Het leek erop alsof een poging van Gerrit Ruttenberg met Visser en Albers zou slagen, maar zij werden door het peleton achterhaald. Door oververmoeidheid vielen geleide- ijk aan Van Tol, Voorn en Vromar.s te rug en zij verdwenen uit de strijd. In middels had de kopgroep de andere renners gedubbeld. Opnieuw trok Ber tus Lute er nu tussenuit. Enkele ren ners gingen met hem mee, maar ten slotte schudde hij allen van zich af en hij won glansrijk. Het peleton viel in drie stukken uiteen en in iedere groep zat een van de koplopers. Tegen het ein de van de rit kregen Gerrit Ruttenbc-rg en Wout van 't Klooster een inzinking en zij verloren terrein. D'e uitslag was 1. Bertus Lute (Ad.), 1.40.55. 2. Cor Rutgers (Ad.). 3. Wim Schaap (Ad.). 4. H. Visser l, Ad.). 5. W. Duiveman (Amf.). 6. H. de Boer (Ad.). 7. O. de Weerd (T.). 8. A. Ligter (Ad.). 9. G. Ruttenberg (T-). 10. W. van 't Klooster (T.). De nieuwelingen moesten ongeveer 40 km rijden. Deze groep bleef steeds bij een, totdat de kopgroep van de ama teurs langs kwam. R. Pouw (Ad.) en H. van Hoven (Amf.) gingen met de amateurs mee en kre gen hierdoor een nuttige voorsprong Samen maakten zij door een spurtje uit wie een en twee werd. Dit duel werd glansrijk door Pouw gewonnen. De grote peletons van de Amateurs en de Nieuwelingen smolten ineen. Drie ron den voor het einde werden deze groe pen gescheiden om de Nieuwelingen een vrije spurt te geven. De uitslag was 1. R. Pouw (Ad.), 1.13.40, 2. H. v. d. Hoven (Amf.). 3. B. C. van Hoeijen (Amf). 4. W. Wennekens (Amf.). 5. M. Smit (Ad.). Adri Doekemeijer van Tempo werd achtste. Door de vereniging D'e Adelaar is een beker beschikbaar gesteld voor de ver eniging die de beste resultaten behaalt in alle ritten en alle categorieën. De voorlopige stand van de verenigingen na de eerste ritten is Adelaar 30, Pe daalridders 26, Tempo 26, Renvereni- ging Amersfoort 23. KORFBAL. Spirit A bracht een bezoek aan Amers foort C en behaalde daar een een 1-1- gelijkspel. JAARVERGADERING. De jaarvergadering van de Natuurbe schermingswacht Eemland zal op 14 maart in restaurant Zonneheuvel gehou den worden en de jaarvergadering van de Dierenbescherming is op 21 maart in de zaal van Eemland. HANDBAL B.D.C. Het eerste team van de dames is zondag in Hilversum geweest en heeft daar haar superioriteit getoond door met 5-0 te winnen. Er werd door de gastvrou wen geen doelpunt gemaakt, dank zij de kwaliteit van de Soester keepster. Daar met enige invalsters gespeeld werd is deze zege nog sprekender. Dames 2 trok al vroeg naar Amersfoort om tegen A.A.V. te spelen. Het werd een gelijk spel, waarmee een kostbaar punt behaald werd. Thuis speelden de juniores een oefen wedstrijd tegen aspiranten 1 omdat beide elftallen volgende week een zwa re wedstrijd wacht. Jammer is het, dat er nog altijd verschillende meisjes zijn, die een oefenwedstrijd niet de moei te waard vinden en daarom wegblijven. Het juniores-team bestond slechts uit zeven speelsters, die echter goede te genstand boden tegen de aspiranten, die lang niet mis zijn. De aspiranten wonnen met 5-4. Aspiranten 4 waren bij de B.S.V.-aspi- ranten in Blaricum. Ook bij deze aspi ranten weer hetzelfde euvel. Oefenwed strijden vinden ze niet de moeite waard, zodat ze met 8 speelsters in het veld kwamen. Toch wisten zij gelijk te spelen (4-4) tegen de meisjes uit Bla ricum, die in de competitie nog onge slagen zijn. AUTO TEGEN GROENTEWAGEN. Toen de heer H. W. met zijn paard en groentewagen op de Middelwijkstraat stond, kwam er uit de richting Amers foort een personenauto, bestuurd door P. L. uit Loosdrecht. L. zag de wagen niet of hij merkte die te laat op. H. botste met de rechter zijde van zijn auto tegen de linker zijde van de groen tewagen, die licht beschadigd werd. De auto werd ernstiger beschadigd aan de rechter zijde. De kofferruimte werd in gedeukt, een portier ontwricht en een ruit brak. Bij onderzoek bleek, dat L. geen rijbewijs had. ONVOORZICHTIG. Op het fietspad van de Van Weerden Poelman weg reed de bromfietser M. O. uit Baarn in de richting van Soest. Ter hoogte van het natuurbad wilde hij twee meisjes en een jongen passeren, die op de fiets voor hem reden. Hij belde, reed langs de meisjes, die keurig naar rechts gingen, en zou ook de jongen passeren, maar deze ging plotseling met zijn fiets naar links. O. remde en viel, ■evenals de jongen, K. P. uit Amersfoort. De brommer was beschadigd, de kleding van O. eveneens. D'e jongen kreeg een wond aan zijn bovenlip en waarschijn lijk een hersenschudding. Per auto is hij naar huis gebracht.

Soester Courant | 1960 | | pagina 5