Groots optreden van Moretti in Eemland. Contactavond Bosbrandweer. Het is een trieste zaak voor de vereni ging volksonderwijs, dat het bestuur wel begrepen had dat men tegenwoor dig met een amateurvoorstelling geen volle zaal meer krijgt, maar niet kon voorzien dat een boeiend „tovenaar" als Moretti de mensen evenmin uit hun huizen kon krijgen. De kleine honderd belangstellenden, die wel gekomen zijn, hebben een bijzon der aantrekkelijke en boeiende avond meegemaakt. De avond werd geopend door de voor zitter van de vereniging Volksonder wijs, afdeling Soest, de heer C. v. d. Schoor, die „het kleine clubje" welkom heette, in het bijzonder de afgevaardig den van de zusterverenigingen Amers foort en Baarn. Het bestuur van de vereniging was van mening geweest, dat met een toneel voorstelling geen mensen getrokken konden worden, maar met Moretti scheen het ook niet te gaan en nie mand weet wat dan wel gebracht moet worden om een volle zaal te krijgen. Bij voorbaat kon de heer v. d. Schoor meedelen dat het optreden van Moretti sentationeel zou zijn. De vereniging Volksonderwijs heeft 800 afdelingen met 150.000 leden en zij be staat ruim 90 jaar. Het doel van de vereniging is het be vorderen van de volksontwikkeling door goed volksonderwijs op openbare scholen. Om goed onderwijs te kunnen geven zijn veel onderwijzers nodig en veel schoolgebouwen. Over het laatste heeft Soest gelukkig niet te klagen. Ook is er niet meer zo'n gebrek aan onderwijzers als enkele jaren geleden. Volksonderwijs strijdt ook voor de kleu terscholen. Dat geeft nog wel eens pro blemen door de bouwstop, evenals dat bij gymnastiekzalen het geval is, maai de vereniging gaat onverdroten met haar werk voort. Hoe groter de vereni ging is hoe meer kans dat de doelstel ling verwezenlijkt wordt, al zijn er zelfs nog wel eens moeilijkheden ais de vergunningen tot bouwen uitgereikt zijn. Met een opwekking het werk van Volks onderwijs te steunen besloot de heer C. v. d. Schoor zijn openingswoord. Moretti, goochelaar, jongleur, telepaat en hypnotiseur, trad met zijn twee vrouwelijke assistenten gedurende drie uur op en drie uur lang bracht hij de ene verrassing na de andere. Een kruik met een grote scheut water kon ieder kwartier weer leeggegoten worden zon der gevuld te zijn en ook het gemani- puleer met kleine en grote glazen le verde steeds meer vloeistof op dan waarmee begonnen was. Papier dat verbrand werd leverde een kip op, die springlevend was en overal vandaan kwamen biljartballen. Met smaak consumeerde Moretti een aantal scheermesjes en een lange draad als toetje. Netjes kon hij hierna de scheermesjes bij tientallen aan de draad uit zijn mond te laten trekken. Een briefje van vijfentwintig gulden werd verbrand en de eigenaar uit de zaal leek zwaar gedupeerd, maar het zelfde briefje kwam te voorschijn uit een noot, die echter eerst met een no tenkraker verbrijzeld moest worden. Een trouwring kwam terecht in een brandende lamp en uit een kachelpijp met niets werd bier en likeur geschon ken. Vele griezelden toen Moretti met een lang mes een arm doorboordde en zich schrikbarend verwondde, maar in de pauze kon met weer wat op verhaal komen. Jongleren met messen, knotsen, ringen en ballen ging de veelzijdige al even goed af als het goochelen. Daarnaast toonde hij zich een groot schutter, die vanuit de zaal kaarsjes op het toneel uitschoot en zelfs een lamp kapot kon schieten door met een schot de trek ker van een tweede geweer te raken, zodat de kogel van het laatste geweer de lamp verbrijzelde. Vier mannen werden beetgenomen toen ze honderd gulden konden ver dienen als ze uit vijf enveloppen de ene konden kiezen waarin een tientje zat, maar natuurlijk lukte dit niet, want ze waren leeg. Toch haalde Moretti uit de vijfde envelop de tien gulden. Moretti's jongste assistente werd on der hypnose gebracht. Eerst lag zij als een etalagepop met schouderbladen en onderbenen op twee stoelleuningen, la ter op luciferdoosjes die op de stoel leuningen gelegd werden en tenslotte zweefde ze boven het toneel, slechts bij de schouderbladen gesteund door een luciferdoosje. Tenslotte toonde Moretti zich een even wichtskunstenaar met het balanceren op flessen, gezeten op een stoel, terwijl hij boven zijn hoofd met scherpe messen en zwaarden jongleerde. Niet alleen zij die van verrassingen houden, maar ook de sensatielustigen hebben op deze ge slaagde avond van volksonderwijs ten- volle hun deel gehad. AMATEURPARADE. Voor de tweede maal is er door de heer J. van Deutekom in het restaurant van het Soester Natuurbad een ama teurparade georganiseerd. Veertien groe pen en individuelen namen deel en de belangstelling van het publiek was groot. De jury kende de volgende prijzen toe Individuelen 1. Coby Mol, akkordeon, Amersfoort. 2. Siem Hazewinkel, rock and roll, Amersfoort. Duo's en trio's 1. Three little Boys, zang, Amersfoort. 2. De Hefra's mond- akkordeon, Laren. Ensembles 1. The Melody Rockers, Amersfoort. 2. The Boulder Drawers Jassmen, Amersfoort. Het publiek vond de prestaties van The Bouder Drawers Jassmen het mooist. RIOLERING. Voor de riolering van de Van Lennep- laan en de Bilderdijklaan tot perceel Van Lenneplaan 47 worden de kosten op 45.000.geraamd. Het college stelt de raad voor een crediet te verlenen van 45.000.om deze riolering aan te leggen. Het riool zal in de wegberm gelegd worden. De Utrechtse Bosbrand weervereniging heeft gisteravond, in de zaal van Eem land, een contactavond gehouden, die werd bijgewoond, door de burgemeester van Soest, mr S. P. baron Bentinck, de Baarnse hoofdinspecteur van politie, de heer G. Backer de waarnemend tech nisch leider ir W. L. Jansende com mandant van de Noordelijke kring, de heer H. Wilhelmde heer W. v. d. Hoef, technisch leider van de Noorde lijke kringde heer W. Groart, com mandant van de Soester vrijwillige brandweer en technisch leider en de heer C. E. van Beek, commandant van de Baarnse brandweer. Ir Jansen opende de avond en hij ver welkomde in het bijzonder de echt genoten en verloofden van de brand weerlieden, die voor het eerst een der gelijke contactavond meemaakten. Het jaar 1959 is voor de bosbrandweer zo'n bijzonder jaar geweest, dat oude ren nooit zoiets meemaakten en dat jon geren wel nooit meer zo'n jaar zullen meemaken, want de zomer was uitzon derlijk droog en lang. D'e burgemeester vond het houden van contactavonden onder meer van belang, omdat de leden van de bosbrandweer op dergelijke avonden de hulde kunnen krijgen die zij verdienen. Het was ver heugend dat er zovelen aanwezig wa ren, want dat betekent dat er in de zomer ook velen zijn om te blussen. De zomer 1959 is voor de bosbrandweer een hele zware zomer geweest omdat hij heel lang duurde en bijzonder droog was. Er moest vele malen uitgerukt worden. Dit had echter ook zijn goede zijden, want nu werden de brandweerlieden goed geoefend en raakten uitstekend op elkaar ingesteld. De burgemeester sprak de wens uit, dat 1960 een mooie zomer zal brengen, maar minder droog dan 1959, want door de enorme droogte groeiden de bomen niet en de jonge aanplant verdorde, Daar bij kwam het grote brandgevaar. De Utrechtse Bosbrandweervereniging heeft een goede naam en in verschil lende streken van ons land is men ja loers op de uitstekende organisatie van de U.B.V. Na de toespraak van de burgemeester werd er een film gedraaid over het leven van bevers en bosdieren. De naam van deze Russische kleurenfilm was „Woudsprookje". CONCOURS HIPPIQUE. Het tweedaags groot nationaal concours- hippique wordt dit jaar georganiseerd op de terreinen, gelegen achter het per ceel Koninginnelaan 62. Het comité, dat thans dit concours or ganiseert, bestaat uit de heren W. Th. M. Schunselaar, voorzitterLt. kol. K.N.I.L. A. F. L. Maris, secretaris H. Butselaar, lid J. Duiser, lid en A. van Zijtveld, lid. Het comité van advies bestaat uit de heren J. J. Brouwer, W. C. Logtenstein, A. v. d. Hengel en J. Kok. HULP AAN ONDERWIJS. Het r.k. schoolbestuur te Soestdijk vraagt aan het gemeentebestuur mede werking voor het aanschaffen van oe fenmiddelen ten behoeve van de St. Theresiaschool. Deze oefenmiddelen zijn nodig voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen. Het college stelt de raad voor een bedrag van 420 gulden beschikbaar te stellen. Tevens worden voor deze school zon werende gordijnen gevraagd, waarvoor B. en W. 350,beschikbaar wensen te stellen. Voor de Mariaschool wordt een vloeistofduplicator gevraagd en hier voor zal 425,beschikbaar gesteld worden. Voor de aanschaf van een projector, ten behoeve van de r.k. jongensschool aan de Steenhoffstraat, zal 350,beschik baar worden gesteld en voor de r.k. kleuterschool aan de Mariastraat 300 gulden voor een stofzuiger. DE SOESTER VOGELVRIENDEN. De Soester Vogelvrienden hebben gis teravond, in restaurant Zonneheuvel, vergaderd ouder voorzitterschap van de heer J. Kuiper, die het bijzonder de heer A. Dommerholt, keurmeester uit Den Haag verwelkomde. De heer Dommerholt sprak over de her leving van de bond na het aftreden van het oude bestuur en het in functie ko men van het nieuwe. De bond heeft zich direct aangesloten bij het C.O.M., zodat aan internationale tentoonstellin gen deelgenomen kan worden. De bond groeit, want kort geleden zijn er 40 nieuwe afdelingen toegetreden. Er zijn nu 15000 leden. In een vogelpraatje werd erop gewezen dat bij het broeden de broedkooien rein en zuiver gemaakt moeten worden om goede resultaten te bereiken. Vogels die men voor het broeden gebruikt moeten goed gevoed en geselecteerd zijn, want slechts het broeden met gezonde vo gels geeft succes. Om goed te kun nen broeden moet men een intensie ve vogel bij een Isabel-pop doen voor het paren. D'e heer Dommerholt gaf verschillende wenken voor het moeilijke kweken van zalmkleur en hij beantwoordde de vele vragen die gesteld werden. BRAND. De brandweer rukte vrijdagavond met drie auto's uit omdat groot alarm gege ven was wegens een ernstige brand op de Gallenkamp Pelsweg. Het viel nogal mee, zodat een blusapparaat van de po litie voldoende was om de brand te blussen, welke was ontstaan in het kan toor van de heer v. d. B. Een butagaskachel was in brand ge vlogen, voorbijgangers ontdekten het vuur en zij waarschuwden de bewoner, die zich in zijn garage bevond. Snel werd de brandende kachel naar buiten gesleept, zodat de schade in het kantoor niets te betekenen heeft. D'e brandweer nam de kachel voor on derzoek in beslag. De rubberslang was door oververhitting doorgebrand.

Soester Courant | 1960 | | pagina 6