NU DE VUIST NOG. Nieuw bestuur W iukelier svereuiging. ZIJ EN WIJ. IN DE HOEK. f DINSDAG 15 MAART 1960. 38e JAARGANG No. 21. Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Eindelijk is onze regering tot het in zicht gekomen, dat krachtiger taal ge wenst is bij onderhandelingen. De ge weigerde landingsrechten voor San Francisco hebben de heren bewind hebbers tenslotte wakker geschud en staatssecretaris E. G. Stijkel heeft deze week verklaard, dat de regering voor taan haar belangen in duidelijke taal zal uiten. Wij kunnen ons alleen moeilijk voorstel len hoe het kabinet tegelijkertijd kan menen, dat we ons als bondgenoot keu rig moeten gedragen. Als we zo netjes blijven als tot nog toe, weigert men ons niet alleen landingsrechten voor luchtlijnen, maar bij ferme taal ook nog de landingsrechten voor deze onderhan delaars. De enige weg om iets te verkrijgen is Chroesjtjow uit te nodigen voor een handelsakkoord met Rusland en lan dingsrechten in Wladiwostok, een le ning voor de Lauwerszee en een IJ- tunnel in Amsterdam. Binnen drie da gen zal Washington ons alle hulp aan bieden, zoals aan Indonesië en Zuid- Amerika. Maar die taal verstaat Den Haag niet. Daar huizen geen handelsmensen. Daar bestelt men Starfighters „om een goed bondgenoot te zijn". Daar houdt men de zware dienstplicht in ere, om N.A.V.O.- lid te mogen blijven, 't Klinkt wel ferm. Straks verbiedt men ons nog de uitvoer en dan zitten we met een Europoort zonder achterland verbiedt men ons de productie en laat men ons achter met een geïndustrialiseerd land zonder af zetgebied. Wie ferme taal wil uiten, moet ook een vuist ballen. Wij menen, dat het hoog tijd wordt die vuist eens te laten zien. Onder voorzitterschap van de heer D. Waal hebben de leden van de Soester winkeliersvereniging gisteravond in De Gouden Ploeg vergaderd. Het is een prettige en vruchtbare ver gadering geworden in tegenstelling tot de bijeenkomst van februari, toen een nieuw bestuur gekozen werd en enkele dagen later weer twee bestuursleden bedankten. De heer Waal verzocht de leden slechts vooruit te zien en het verleden te la ten rusten. Het had geen enkele zin oude kwesties op te rakelen als men gekomen was om het bestuur van vier leden aan te vullen met een voorzitter en twee leden. De heer W. Kooman las de notulen van 2 vergaderingen en de voorzitter las de ingekomen stukken voor. Daaronder was een schrijven van de heren Mol en Schoemaker, waarmee zij hun aftreden schriftelijk bevestigden. De heer J. C. Brouwer zette in een brief uiteen waarom hij met de heer Ten Berge afgetreden was, maar niets kon de rust van de voorzitter en de le den verstoren. De brieven werden voor kennisgeving aangenomen en er werd gestemd om een voorzitter. De heer Waal kreeg 16 stemmen, de heer Ten Berge 5, de heer Schoemaker 2, de heer Sistilha 1 en 2 stemmen waren blanco. De voorzitter dankte de leden voor zijn benoeming en sprak de wens uit dat de winkeliersvereniging tot goede resul taten zal komen onder het nieuwe be stuur. I Tot bestuursleden werden de heren J. Mets (22 stemmen) en J. Verlinden (18) i gekozen. De heer Ten Berge kreeg 5 stemmen, de heer Reehorst 3, de heer Van Hengstum 2 en de heer Smit 1. Er werd besloten overleg te plegen met het bestuur van de r.k. midden standsvereniging over het toetreden van een bestuurslid van deze organisatie als afgevaardigde met stemrecht in het bestuur van de winkeliersvereniging. I Reeds vanaf de oprichting van de win- keliersvereniging heeft steeds een afge- vaardigde van de r.k. middenstandsver eniging zitting in het bestuur gehad. De voorzitter dankte de heren Mol, Ten Berge, Brouwer, Schoemaker, Van Hees, Adama en Kooman, die niet in het be stuur terugkwamen, voor het vele werk j dat zij in het belang van de vereniging gedaan hebben. De heer Ten Berge be- i antwoordde dit dankwoord. Er is een verzoek van de Autoclub Soest binnengekomen, waarin gevraagd werd of de winkeliersvereniging ook dit jaar I een beker voor de lenterally beschik- baar wil stellen. Het bestuur zal dit ver zoek behandelen. Ook zal het bestuur de leden adviseren over het al of niet sluiten van hun zaken op Koninginne dag en Bevrijdingsdag. S.E.C. WINT VOORLAATSTE COMPETITIEWEDSTRIJD. S.E.C. is zondagmiddag naar Amsterdam j geweest en heeft daar gewonnen van I hekkensluiter T.O.G. i Ruttenberg, van wie niet zeker was of hij zou meespelen, stond op de midden- j voorplaats en aanvoerder Ten Hove was i spil. Pothoven kon niet opgesteld wor- j den omdat hij naar een verkeerd veld I gegaan was. Spoelstra nam zijn plaats in. De S.E.C.-voorhoede kwam aanvanke lijk slecht op toeren, maar bij T.O.G. V-, ildfc iicv helemaal met lukken, zodat de achterhoede de Amsterdamse voor hoede gemakkelijk de baas bleef. Na twintig minuten scoorde Van Breu- kelen uit een hoekschop van linksbui ten Van Ginkel het eerste doelpunt. Tien minuten later zwenkte Ruttenberg met de bal naar rechts af. Een voorzet aan Van Breukelen volgde en met een omhaal scoorde deze het tweede S.E.C.- doelpunt. Direct daaop plaatste Ten Ho ve de bal in de T.O.G.-verdediging. Rut tenberg was sneller dan de T.O.G.-ver- dedigers en onhoudbaar joeg hij het derde doelpunt langs keeper Nieuwen- huis. Kort voor rust kreeg linksbuiten De Ridder van T.O.G. een prachtige kans voor het doel van Adams, maar hij faalde en zijn schot kwam tegen de paal. In de tweede helft kreeg T.O.G. wat meer scoringskansen, maar Adams was in uitstekende vorm en hij bracht steeds redding. Na een kwartier kreeg middenvoor Schoonderwoerd de bal door een mistrap van Ten Hove en onhoud baar passeerde hij Adams (1-3). S.E.C. kreeg nu nog enkele scorings kansen door voorzetten van Maassen, maar die bleven onbenut. Tien minuten voor het eind van de wed strijd moest De Rooij zich wegens een oogblessure laten vervangen. Potho ven nam zijn plaats in. Het bleef 1-3 en daarmee won S.E.C. verdiend. Onze derde klasser moet nu nog 1 uitwedstrijd spelen en dan is de competitie afgelopen. Het is geen bij-1 zonder succesvol seizoen geweest, maar j toch heeft S.E.C. zich behoorlijk in de derde klas kunnen handhaven, nadat er even gevaar voor degradatie gedreigd heeft. Als de huizen zijn verdwenen, Een paar duizend mensen dood, Als het rampspook is verschenen Met zijn vriend, de stervensnood, Als de vloedgolf over 't land spoelt, Heel de grond wordt opgebeurd, Als het ratelt, rommelt, dondert En de aarde openscheurt, Als er nergens meer houvast is, Alles wankelt, barst en beeft, Als de mens na vijf seconden Niets, niets, niets meer over heeft Dan nog gaan wij door met klagen In ons kleine Nederland Over griep en hoge huren, Over kou en dure brand CLINGE DOORENBOS. SOESTER MOTORCROSS-SUCCES. Op de eerste motorcross, die zondag j.1. te Hees bij Nijmegen en onder auspiciën van de R.K. Z.-Nederl. Motorrijdersbond werd verreden, konden enkele Soester deelnemers een mooi succes boeken. Onze plaatsgenoot D. J. v. d. Broek wist zich, uit een veld van 40 renners, als eerste te plaatsen in de juniores-klasse tot 175 c.c. De heer J. Kers, eveneens uit Soest, wist het in deze race tot de vijfde plaats te brengen. NIEUWE VOORZITTER. Zondagavond is de heer N. L. Pouw benoemd tot voorzitter van de r.k. In stuif „Jong Soest" als opvolger van de heer J. van Roomen, de oud-voorzitter en de heer N. G. van Klooster, de waar nemend voorzitter. De heer Pouw werd toegesproken door de aalmoezenier van de Instuif kapelaan A. J. Spit, die de oud-voorzitter en de waarnemend voor zitter dankte voor hun werkzaamheden. Zondagavond werd er gedanst bij mu ziek van The Mescaieros, op zondag 20 maart is er een lentebal met medewer king van de The Windy City Jazzband en op zondag 27 r-aart is er halfvasten- boerenbal met n dewerking van The Corona's. Deze a\ raden worden van 8 uur tot half twa i m het St. Joseph-ge- bouw gehouden. ENGELSEN NA AMERIKANEN. De Amerikaanse Foxboro-maatschappij bouwt momenteel i:i Soest en spoedig zal dit voorbeeld gevolgd worden door de Engelse onderneming N.V. Howson Continental, fabrfk'r.f, van artikelen vcor de grafische bedrijven. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld 13850 m2, gelegen aan het eerste Weteringpad, aan deze onderne ming te verkopen voor 103.875,met de bepaling dat de koopster binnen twee jaar op het gekochte perceel een fa briek zal bouwen TONEEL FRIESE VERENIGING. De toneelgroep v-»n de Friese Vereni ging „Freonskip en Ienfald" heeft za terdag, in de zar.l van Eemland, het stuk „De Tiidgeas van F. Jaasma op gevoerd. De avond werd geopend door de voor zitter de heer J. H. de Jong en na zijn woorden van welkom werd het Friese volkslied gezonger. Het gezellige blijsj el, dat door de dames Klaibeda, De Jorg, Wassenaar en de heren Van der H >ek, Wassenaar, Dou- ma, De Jong, Kotnes, Elzinga, en Det- mar opgevoerd werd, behandelde de belevenissen van :1e oude lappenkoop- man Schotanus, d; met zijn vrouw een textielzaak dreef, die aan vernieuwing I en modernisei in1 J e was. Zoon en dochter voelden hiervoor bij zonder veel, maar de ouders waren de mening toegedaan dat het nog best zou gaan en natuurlijk werd hierover nogal langdurig en soms luidruchtig ge delibereerd. De jeugd wint het als een grote firma zich voor deze modernisering interes seert, maar voor het zover is moet er heel wat water naar de zee gestroomd zijn en in de zaal heel wat afgelachen. Er werd goed gespeeld en een langdurig applaus vormden met bloemen en een rokertje de beloning voor het gebodene. MIXED HOCKEY CLUB. Uitslagen. Dames Laren 3Soest 2 2-1. Soest 3Kampong 9 2-0. Soest 4Amersfoort 4 0-2. Heren Soest 1Schaerweyde 4 0-2. Soest 2Kampong 7, 2-1. Schaerweyde 5Soest 3, 1-0. Kameleon 5Soest 4, 3-2. Soest 1Schaerweyde 2 1-4. Reeds direct na de begin-bully was het merkbaar, dat de grotere routine en techniek aan Schaerweyde de overwin ning zou brengen. Toch bood Soest verwoed tegenstand en de Soester kee per Mario Lock kreeg dan ook diverse malen een applaus van het publiek. De rust ging met een 1-2-stand in. Het Soester doelpunt was uit een strafcor- ner door Kees Verspuy gescoord. Na rust wist Schaerweyde zijn klasse, die inderdaad beter was dan van Soest, uit te drukken in nog twee doelpunten. Soest 2Kampong 7 2-1. De Soester reserves wisten op verras sende wijze te winnen van Kampong 7. Door deze overwinning bestaat er nog een kleine kans voor dit team op het spelen van promotiewedstrijden voor een laatste plaats in de vierde klas. j Soest gaf voor de rust het tempo aan en Kampong moest dan ook volkomen in de verdediging gaan. Door het frisse en enthousiaste spel van Soest werd tweemaal het doel van Kampong ge vonden. D. Klaren en W. Daan scoorden ieder een uitstekend doelpunt. Ook in de tweede helft speelde Soest een goed partij, maar nu in hoofdzaak verdedigend. Kampong kon slechts een maal door de verdediging komen en kee per Cor Thomas passeren. Met een 2-1 stand kwam voor Soest het einde van deze frisse en mooie wedstrijd. Laren 3—Soest 2 (dames) 2-1. De laatste wedstrijd van het tweede damesteam heeft geen overwinning kun nen opleveren. Met 2-1 moest de meer derheid van Laren 3 erkend worden. Het enige Soester doelpunt werd voor rust door Hanjo Groenedijk gescoord. Vijf minuten na de rust wist Laren direct achter elkaar de Soester keepster tweemaal te passeren. Soest 2 eindigde in deze competitie op de vierde plaats. GROND VERKOOP. Aan W. van Laar, wonende te Leidsen- dam, zal door de gemeente 1400 rn2 grond verkocht worden, gelegen aan de Soesterbergsestraat-Van Beuningenlaan voor 21.000,De heer Van Laar ver plicht zich op deze grond bi) en 1 jaar na datum van de overdrach °n bun galow te bouwen. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. Vergeleken met eind januari 1960 ver toont de arbeidsmarkt in het gewest Soest eind februari 1960 slechts mini male wijzigingen. In de bouw daalde de werkloosheid met 15, maar in de me taalnijverheid verdubbelde de wrijvings werkloosheid tot 14. Kleinere veran deringen in de overige bedrijfsklassen tonen aan, dat de arbeidsmarkt ook in deze periode van het jaar in beweging is. Het algemeen werkloosheidsniveau blijkt ten aanzien van 1959 aanzienlijk te zijn gedaald. Ook in de vraag laat de ze ontwikkeling zich duidelijk consta teren. Op 29 februari waren er in Soest 112 werklozen, in Eemnes 4 en in Baam 68. Totaal 184. Op 31 januari 1960 wa ren er 183 en op 31 januari 1959 327. In het aanbod van vrouwen is weinig verandering gekomen. De vraag nam door incidentele oorzaken met 7 af. Tijdens de verslagmaand kwamen 4 plaatsingen tot stand. Eind januari wa ren er 22 vrouwen werkloos, eind fe bruari 21 en aan het eind van januari 1959 waren het er 40. V OEÏbALÜ i SLAGEN T.O.G. 1—S.E.C. 1 1-3. Zeist 3—S.E.C. 2 10-1. Zeist 5—S.E.C. 4 4-2. S.E.C. 5K.V.V.A. 4 0-9. IJsselmeervogels BS.E.C. B 0-4. IJsselmeervogels aS.E.C. b 2-4. S.E.C. dAmersfoortse Boys d 5-0. Quick fS.E.C. ee 3-1. Welpen S.E.C. 1K.V.V.A. 1 2-0. Welpen H.V.C. 1—S.E.C. 2 3-0. Welpen S.E.C. 3—H.V.C. 4 1-1. Welpen S.E.C. 4—A.P.W.C. 2 3-1. DIERENBESCHERMING. De Nederlandsche Vereniging tot be scherming van Dieren, afdeling Soest, houdt maandagavond, in de kleine zaal van Eemland, de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Secretaris en pen ningmeester zullen verslagen over het afgelopen jaar uitbrengen. Van het bestuur is de heer N. v. d. Broek periodiek aftredend. Hij stelt zich herkiesbaar. Wegens aftreden van mevr. E. Roelofs-Weijer wordt mevr. E. Wijs- muller-Batterman candidaat voor het bestuur gesteld. NEDERLANDSCHE REISVERENIGING Hedenavond komen de leden van de Nederlandsche Reisvereniging, afdeling Soest, bijeen in het City-theater, waar de heer H. v. d. Leeuw een lezing met 200 kleurendia's zal houden over zijn verblijf als toerist in de Sowjet-Unie. Ook zal in beeld en woord een kort be zoek aan Warchau en Berlijn gebracht worden. R. K. JONGENSSCHOOL. die woensdagmiddag en onze gemeente in beroering De brand -avond bracht, heeft hen, die de groei van onze gemeente ter harte gaat, wel te denken gegeven. De kerk, die in de onmiddellijke nabij heid van de brand stond, had „de wind mee", want wanneer deze uit de te genovergestelde ho< had gewaaid, was de kerk geen 1 in -leer geweest en hadden de omlig,üg, huizen een even groot gevaar gele1;""; Wanneer we no§> duidelijker voor beeld nodig hebbè. or de ongewenst heid van industrie in de bebouwde kom, dan is dit wel een zeer goed voorbeeld. U kunt aanvoeren dat de betrokken op slagplaats juist buiten de bebouwde kom ligt, doch wanneer aanstonds onze gemeente ook daar groeit, is dit niet meer het geval. Niets is moeilijker dan een bestaande industrie of opslag weg te krijgen, waar mee ik maar wil zeggen, dat ons ge meentebestuur er alles op moet zetten om zo snel mogelijk alle bedrijven op het daarvoor aangewezen industrieter rein te krijgen. Natuurlijk, we kunnen in een woonwijk zonder industrie ook een brand krijgen waaraan onze brandweer de handen vol heeft, maar zelfs een leek kon bij de brand van woensdag zien, dat een brand op een open industrieterrein met brandbare stoffen een praktisch niet te bestrijden vijand is. Met alle respect overigens voor onze Soester brandweer. Daarom vind ik, dat het een eerste streven van ons gemeentebestuur moet zijn iedere industrie of industriële op slag uit onze woonwijken en toekomstige woonwijken te weren of saneren voor zij door nieuwbouw en uitbreiding te mi |J"n der woonhuizen staan. Daarvoor hebben we heus niet zoveel tiid als een oppervlakkig toeschouwer wel denkt. H. OEKMAN. bett, De tempeltijger. D'iekmann, Ge woon een straatje. Dixon, De geheim zinnige landkaart. Dixon, De sneeuw- wolf. Van der Geest, D'e onder gang van de Pemex 4. Van der Geest, S.P. 2 meldt zich. Guillot, Tam tams in Kotokro. Kasberg, De gou den amulet. Serailler, Avontuur in de bergen. Serailler, Het zilveren zwaard. Smulders, Post voor Pietje Prik. Sorensen, De wonderen van Esdoomheuvel. Vendelier, Het beest in het kanaal. Schooluitgaven (Duits) Bonsels, Die Biene Maja und ihre Abenteuer. Du- rian, Kai aus der Kiste. Von Eichen- dorff, Aus dem Leben eines Taugenichts. Kastner, Emil und die drei Zwillinge. Kastner, Die verschwundene Miniatur. -Kèstner, Drei Manner im Schnee. Keiler, Kleider Machen Leute. Rin ser, Erste Liebe. Salten, Bambi. Salten, Florian. Schiller, Wilhelm Teil. Wiechert, Hirtennovelle. Schooluitgaven (Engels) Bayley, Paris adventure. Chaucer, Cantenbury ta- les. Dickens, A tale of two cities. Hilton, Lost Horizon. Jerome, Thxee men in a boat. Maughaun, The trai- tor. Milne, The House at pooh corner. Queen, The Black dog Mystery. Shaw, Pygmalion. Shaw, Some sto- ries of King Arthur and the round ta- ble. Twain, The adventures of Tom Sawyer. Webster, Daddy-long-legs. „„„„i,. Schooluitgaven (Frans) Acremant, Ces Het r.k. schoolbestuur te Soest verzoekt j J5 chapelaux verts Adair> Voleurs d'autos. Anouilh, Le bal des de gemeente medewerking voor de aan schaf van een vloeistofduplicator en een tweede hands schrijfmachine ten behoe ve van de r.k. jongensschool aan de Steenhoff straat. Daninos, Les carnets du major W. Mar- Het college stelt de raad voor deze ml'T voleurs. -Bernay, 1'Homme qui dor- mit cent ans. Claudel, L'annonce Faite 5 Marie. Corneille, Le cid. duke Thompson. Daudet, La belle- nivernaise. Daudet, Tartarin de Ta- rascon. Daudet, Médecin sous les tropiques. Hémon, Maria Chapde- medewerking te verlenen en een kre diet van 625,beschikbaar te stellen. GOED AFGELOPEN. Het vierjarig meisje R. stak plotseling laine. Leprince de Beaumont, La belle de Soesterbergsestraat over toen een at la bette. Lichtenberger, Mon petit personenauto naderde. Het kind liep trott. Mauriac, L, dröle. Molière, Le tegen de auto aan, kreeg een lichte Bourgeois gentilhomme. Molière, hersenschudding en is naar huis ge- Le malade imaginaire. Romains, bracht. De bestuurder van de auto heeft Knock. De Saint Exupéuy, Le petit geen schuld aan dit ongeval. prince. Romans Ekert-Rotholz, Het gouden R.K. OPENB. UITLEENBIBLIOTHEEK. web. Kortooms, Mijn kinderen eten Nieuwe boeken. turf. Jeugdverhalen Bloemen, Annemieke en Ontwikkelingsboeken Caupar, Iwan het stekelvarken. Bloemen, Annemie- Smirnoff. Delfgaauw, Opmars naar ke zwaait af. Blom, Alles in de de galg. Verhoeven, Pleidooi voor wind. Blom, Musica. Brink, De een non. Zischka, In Azië dreunt de honden van professor Poespas. Cor-1 wereld.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1