H TOEN EN NU HOUD RECH TS! 1940 - 1950 - 1960 ÉÉN STEM. OFFICIëLE MEDEDELINGEN. SOEST VEILIG VERKEER, (jun 'n a^deróók een plaatsje ^jsil ISSSBESSB f liyHBMil "■4*s VERBOND VOOR VEILIG VERKEER TWEEDE BLAD 1960. In de tiende week van 1960 benoemde Z.H. paus Johannes XXIII mgr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, tot kardinaal. In Noord-Afrika werd het bevel ge geven het door een aardbeving ver woeste Agadir met de grond gelijk te maken om het uitbreken van besmette lijke ziekten tegen te gaan, maar dit bevel werd minder radikaal uitgevoerd dan aanvankelijk de bedoeling was, om dat nog steeds slachtoffers uit de puin hopen gered worden. Mariene Dietrich zou naar Neder land komen om voor de televisie op te treden, maar wij zullen deze beroemde grootmoeder niet zien omdat zij 25.000.voor 1 avond moet hebben. heeft blijkbaar niet geweten dat in and slechts 10 °/o van de bevol- jq-5- r 6000,per jaar of meer ver hit j^ev-Vrit Schulte - 43 jaar - is onver- baar en hij won met Post en -jJfaz en heel veel overwicht de Ant- !se zesdaagse. joukje Dijkstra behaalde na het eu- ese kampioenschap en een tweede fiats bij de Olympische Spelen een ieede plaats bij het wereldkampioen lap achter Carol Heiss. Tienduizenden bouwvakarbeiders gin- in staking in de tiende week van /060, maar een snelle oplossing bracht deze radicale maatregel niet. De president van Peru bracht een statiebezoek aan ons land. In Frankfort werd een Canadese jood, die zich op het politiebureau kwam beklagen over een vuistslag die hij van een ex-nazi ontving, voor de twee de maal mishandeld, nu door agenten. Op het hoofdbureau kreeg hij de derde klap. Ook in Amerika gaf men blijk nog altijd weinig te weten van de gelijkheid der rassen. Daar hingen jonge blanke schurken een neger aan zijn voeten op, nadat zij hem eerst op andere wijze mis handeld hadden. Een Indonesische piloot ondernam op eigen houtje een aanval per vliegtuig op het paleis van Soekarno. Er wer den wel mensen gewond, maar de man om wie het ging niet. De piloot werd gearresteerd. Een notaris eigende zich een kleine ton toe. Een gemeentesecretaris deed het minder royaal, maar ook hij ging het huis van bewaring is wegens ver duistering. 1950. In de tiende week van 1950 werden meer dan 700 mensen gedood bij een luchtaanval van nationalistisch-chinese vliegtuigen op Kanton. De toestellen waren op Formosa gestart. Een Joego-Slavische advocaat vlucht te uit zijn land naar Engeland. Daar werd hem politiek asiel geweigerd en hij moest terug naar Zagreb. Boven Frankrijk sprong hij uit het toestel en viel te pletter. De Belgische bokser Dussart mocht dan wereldkampioen weltergewicht zijn, men aarzelde niet hem levenslang te schorsen, omdat hij het vechten buiten de ring maar niet kon laten. In dron kenschap had hij links en rechts doffe dreunen uitgedeeld en tenslotte had hij iemand door een winkelruit gesla gen. Het slachtoffer werd ernstig gewond. Dussart werd door een zestal robuuste agenten overmeesterd, maar niet voor ze hem met gummistokken murw geslagen hadden. Een andere bokser, Jou Louis, zat zo in de knoei met de Amerikaanse belas tingen, dat hij een come-back overwoog. Het Tsjecho-Slowaakse meisje Aja Vrzanova werd wereldkampioene kunst- |t welgeteld 8 tegen 7 stemmen, dus v slechts één enkele stem verschil, f0 de juridische commissie van Cali- besloten de doodstraf te hand haven. En als eerste slachtoffer van dat besluit zal op 2 mei a.s. Caryl Chess- man, die 12 jaar op de uitvoering van zijn vonnis wachtte, toch nog de deuren van de gaskamer moeten binnengaan. Eén stem gaf de doorslag. Eén enkele mens bepaalt niet alleen het lot van deze reeds zo zwaar gestrafte misdadi ger, maar bovendien van veel delin quenten die zullen volgen. Misschien omdat zij een ander het leven benamen maar het kan ook' zijn omdat zij als kleurling een blanke hinderden, of om een van die andere wissewasjes waar voor de vrijheidslievende staatsburgers van de V.S. hun landgenoten zo gaarne vervolgen en op de electrische stoel brengen. Wij zijn voorstanders van de democra tie, maar wij vinden het een paskwil, dat één enkele doordrijver alle inwo ners van een moderne staat naar zijn pijpen en nukken kan laten dansen, juist waar het zulk een zware ingreep op het menselijk leven betreft. Het wordt hoog tijd dat een supra-natio- nale organisatie dergelijke middeleeuw se strafplegingen verbiedt en dat in de „rechten van de mens" ook wordt opgenomen het recht op het eigen leven. rijden op de schaats. In België begon een proces tegen een chauffeur van een volgwagen, die in de Ronde van Zwitserland de Bel gische wielrenner Depoorter overreden had. Depoorter stierf aan de verwon dingen en de chauffeur van de auto werd grove onvoorzichtigheid ten laste gelegd. Bij de „Woeste Hoeve" werd de vijf de jaarlijkse herdenkingsplechtigheid gehouden ter herinnering aan de 117 Puttenaren, die de aanslag op de auto van Rauter in 1945, met de dood moes ten bekopen. 1940. In de tiende week van 1940 bevon den zich Duitse vliegtuigen boven ons land. Een Nederlandse jager beschoot de toestellen, die terugvuurden. De Ne derlandse regering protesteerde in Ber lijn tegen deze schending van de neu traliteit. In België maakte de germaan- se luchthelden het nog veel bonter. Daar schoten zij drie jachtvliegtuigen van de Belgische luchtmacht neer. Een officier-vlieger werd gedood. Dokter F. H. Meihuizen, arts te Rot terdam, werd benoemd tot leider van de Nederlandse ambulance, welke bestemd was voor Finland. De Zwitserse ambu lance was reeds in Helsinki aangeko men. Zij bestond uit tien chirurgen en elf verpleegsters. Hongarije huldigde in de tiende week van 1940 rijksbestuurder Horthy, die 20 jaar tevoren zijn land van de communistische terreur bevrijd had. Twintig jaar later zou de communisti sche druk groter zijn dan ooit. Elf Nederlandse schepen werden op de Noordzee door vreemde vliegtui gen met bommen en boordwapens aan gevallen. D'e zesjarige Dalai Lama werd te Lhasa geïnstalleerd als heerser over Tibet. Buitenlanders werden tot deze plechtigheid niet toegelaten. INENTING TEGEN KINDEKVERLAMMING. Op maandag 4 april a.s. zal de inenting tegen kinderverlamming in de gemeen te Soest worden voortgezet voor de navolgende groepen van kinderen 1. alle kinderen geboren in 1959 zullen hun eerste injectie krijgen 2. de kinderen geb. in 1945 t.m. 1949 en en 1958, die in februari jl. ziek waren en daardoor hun derde prik niet ont vingen, zullen thans nogmaals een op roep ontvangen voor de 3e injectie 3. alle kinderen geboren tussen 1945 en 1958, die geen enkele of slechts één in jectie ontvingen en waarvan de ouders een verzoek hebben ingediend tot vol ledige inenting, krijgen nu hun eerste prik (dus ook zij die er reeds één gehad hebben). Er wordt, misschien ten overvloede, op gewezen, dat de kinderen genoemd onder 2 en 3 in het bezit dienen te zijn van een roze of blauwe inentingskaart en de ouders van de kinderen onder 1 dienen het oranje inentingsboekje mede te nemen. Zonder deze bescheiden zal niet tot inenting kunnen worden overgegaan. Inlichtingen zijn iedere dag tussen 9.00 en 12.00 uur verkrijgbaar op de afdeling sociale zaken ter gemeentesecretarie. Op de afdeling dienen eveneens te wor den doorgegeven de namen van de kin deren die wegens ziekte verhinderd zijn te verschijnen, opdat zo mogelijk een nieuwe oproep kan worden verzonden. AANGIFTE VAN STIEREN. De burgemeester van Soest herinnert aan de bepaling, dat iedere houder van een stier van 8 maanden of ouder ver plicht is daarvan aangifte te doen bij de burgemeester der gemeente, waar de stier wordt gehouden, binnen een maand, nadat de stier acht maanden is geworden of, indien de stier reeds acht maanden oud was toen hij in het bezit kwam, binnen een maand na dit laat ste tijdstip. Deze aangifte kan geschieden op een daartoe vastgesteld formulier, hetwelk ter gemeentesecretarie kosteloos ver krijgbaar is. Soest, 15 maart 1960. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de firma M. N. R. Joosten, Kerkstraat 32, Arnhem, om een kunstbronsgieterij op/in het perceel Smitsweg 4, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie G, nr. 3832, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden door hen voor waardelijk is ingewilligd. Soest, 15 maart 1960. ONTTREKKING WEG AAN VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het be paalde in artikel 10, 2e lid, van de We- genwet, ter kennis aan belanghebben den, dat een door hen te doen voor stel aan de raad dezer gemeente, tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de weg nr. 28 (onbenaamd), welk gedeelte bestaat uit houten dwarsliggers, ter lengte van 13,75 m (overweg nr. 17452 van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort) en is- ge legen op het kadastrale perceel, sectie D., nr. 853, op de gemeentesecretarie (afdeling I) is nedergelegd. Het voorstel ligt aldaar van 16 t./m. 31 maart 1960 voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaarschriften tegen dit voorstel kun nen vóór 1 april a.s. bij de gemeente raad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden toe gelicht in een zitting van hun college of van een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden op dinsdag, 5 april a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis. Soest, 15 maart 1960. KEURING VAN STIEREN. De burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de voorjaarskeuring van stieren in deze gemeente zal worden gehouden op maandag, 11 april 1960 en wel des voormiddag 8.15 uur, op het terrein van het Spiehuis aan de Biltseweg en des voormiddags 8.45 uur op het terrein van A. G. van 't Klooster, Olijkeweg 1. Belanghebbenden worden er op gewe zen, dat het ingevolge -het Utrechts Stierreglement 1936 in het algemeen aan de stierhouder en aan de houder van een vrouwelijk rund verboden is an dere dan goedgekeurde stieren tot dek king te bezigen. Aangifte van stieren voor keuring dient te geschieden uiterlijk veertien dagen vóór de keuring bij de secretaris van de Provinciale commissie voor de rund veefokkerij in Utrecht, Ir. W. van Oijen, Willemsplantsoen 6, telefoon 25729 (K 30), te Utrecht, of des zaterdags op de Veemarkt, (café bij de Schapenmarkt) te Utrecht, onder vermelding van de keuringsplaats waar de stier zal wor den aangeboden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de se cretaris van genoemde commissie, als mede ter gemeentesecretarie. Soest, 15 maart 1960. B.D.C. WINT LAATSTE COMPETITIE WEDSTRIJD. Voor B.D.C. is de competitie afgelopen en de laatste wedstrijd is zondagmiddag tegen het eerste elftal van Hilversumse Boys gespeeld. Het werd een verdiende 3-2-overwinning. Scherpenzeel won van Hoogland en daarmee is komen vast te staan dat B.D.C. promotiewedstrijden tegen Scherpenzzeel moet spelen. B.D.C. was misschien van plan het wat kalm aan te doen omdat er toch niets meer te winnen ot te verliezen was, maar het elftal van Hilversumse Boys trok direct van leer alsof er goud te verdienen was. Blijkbaar stelden de gasten er een eer in de laatste wed strijd van de kampioenen in een neder laag te doen eindigen. Zij speelden dan ook met veel elan, maar zagen geen kans B.D.C. het initiatief uit handen te nemen. Er werd flink aangevallen en invaller-middenvoor Theo v. d. Mast weerde zich goed. Hij had pech toen hij van twee meter afstand over het Hil versumse doel schoot en vijf minuten later ongeveer hetzelfde kunststukje uithaalde, maar kort daarop werd hij toch beloond, al moest daar een straf schop aan te pas komen. Opnieuw was hij doorgebroken en een Hilvesumse back koos de weg van de minste risico en hij haakte de B.D.C.- middenvoor. De strafschop werd door aanvoerder H. v. d. Lugt genomen en het was 1-0. Nu bracht rechtsbinnen Gros enkele mooie kansen voor de doelmond om zeep en na twintig minuten maakte de Hilversumse halfspeler Siesling gelijk. Kort daarop scoorde H. de Ruigt uit een voorzet van linksbuiten J. Wes- terveld en na een half uur was de over winning van B.D.C. voor 90 °/o een feit. Rechtsbuiten van Megen rende ach ter de bal aan, waarvan bijna niemand geloofde dat hij hem nog bereiken kon. Zijn doorzetten werd echter beloond en vlak bij de Hilversumse doellijn kreeg hij hem te pakken. Een scherpe voorzet bracht de bal keurig voor de voeten van v. d. Mast, die onhoudbaar inschoot (3-1). B.D.C. bleef sterker, maar het Boys team viel stevig aan en bezorgde Roest heel wat werk. In de tweede helft werd het spel wat forser en er moesten enkele vrije schop pen genomen worden. Een Hilversum se speler kreeg een waarschuwing van de scheidsrechter en dat hielp. B.D.C. deed het met de ruime voor sprong wat kalmer aan en de gasten probeerden hiervan te profiteren. Dat lukte niet en een vrije schop moest de helpende hand bij het twee Hilver sumse doelpunt bieden. De linkshalf schoot hard en onhoudbaar in (3-2). B.D.C. gooide er nu een schepje op en de Hilversummers kregen geen kans meer de gelijkmaker te scoren. LENING VAN 532.000,—. D'e N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten heeft de gemeente een lening van 532.000.aangeboden met een looptijd van 25 jaar, tegen een rente van 4'A Het college stelt de raad voor tot deze lening te besluiten. Het geld zal besteed worden voor de aan sluiting van gemeentewoningen op de riolering, aankoop van grond voor de woningbouw, aanleg van een midden- drukleiding ten bate van het gasbedrijf, de bouw van een zevende lokaal voor de openbare school te Soesterberg, de eerste inrichting van de openbare kleu terschool te Soesterberg, de aankoop van een veerpont, de aankoop van schoolmeubilair en diverse kleine uit gaven. GARANTIE CONCOURS HIPPIQUE, Het concours hippique zal dit jaar niet georganiseerd worden door de Soester Sportfederatie maar door het „Comité Concours-Hippique Soestdijk". Het zal op 30 april en 1 mei plaats hebben. Het comité heeft de gemeente verzocht een garantie te verstrekken voor een eventueel tekort. Het college acht dit concours-hippique voor onze ge meente van groot belang en stelt de raad voor een garantie van 3260,te verstrekken. GEZELLIG. B. L. kwam op bezoek bij de familie A. en hij verlangde bier. Dat werd hem ge weigerd. Blijkbaar had hij al genoeg op en het was al nacht. L. nam dat niet en hij begon met meneer A. te vechten, waarbij de bril van de aangevallene sneuvelde. De politie werd gewaar schuwd en L. nam de benen. Hij had nog net tijd om de dochter van A. mee te nemen. Korte tijd later werd de vechtersbaas door de politie aangehou den en meegenomen naar het bureau. HANDBAL B.D.C. B.D.C.-dames 1 ontving bezoek van Spirit 2 uit Utrecht en de gasten werden met een 2-5-nederlaag naar huis gezonden. De heren trokken naar Amersfoort om Fidelitas 2 te gaan be kampen. De Soester heren wonnen met 9-5. Het junioresteam speelde thuis tegen Limvio en verloor met liefst 1-9. Het elftal was echter niet compleet en dit kwam grotendeels door de griep. De nederlaag had echter wel wat kleiner kunnen zijn. Aspiranten 1 speelde een heel belang rijke wedstrijd tegen S.D.O. uit Bussum. De winaar zou de beste kansen op het kampioenschap hebben en die win naar werd B.D.C. De uitwedstrijd werd het vorig jaar met 1-4 verloren, maar nu werd het een 6-1-overwinning. Aspiranten 2 liet bij L.V.V. in Laren een steek vallen door met 1-2 te ver liezen, waardoor beide nu aan de kop staan met een gelijk aantal punten. Als L.V.V. struikelt dan kan B.D.C. kampioen worden. Aspiranten 4 speelde tegen aspiranten 3 en ook hier waren de kleintjes su perieur. Zij handhaafden hun ongesla gen record en wonnen met 12-2 van het derde team. Het was jammer dat de keepster van het derde niet was komen opdagen, want nu werd de nederlaag wel erg groot. Door de griep moesten verschillende reserves worden ingezet, hetgeen aan de uitslagen merkbaar was. KORFBAL. SPIRIT VERLOOR. Sparta 1 uit Nijkerk kreeg het vorig jaar bezoek van Spirit 2 en verloor de ze wedstrijd met 3-7. Zaterdagmiddag hebben de Nijkerkers zich gerevancheerd en met 7-3 gewon nen. Na 20 minuten was het 2-0 en vijf minuten later 3-0 voor de gasten, zodat het op een debacle begon te lijken. Jenny de Schiffart bracht de stand ech- wmmm t i VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 15 MAART 1960. ter op 1-3 en J. Bitterling zelfs op 3-3. In de tweede helft kwam Spirit er ech ter niet meer aan te pas en het werd een 7-3-overwinning voor de gasten. Het eerste team kreeg zondag bezoek van S.K.V. 2. Het werd een felle maar sportieve wedstrijd met S.K.V. iets in de meerderheid. Dit werd na tien minu ten beloond met een doelpunt. In de tweede helft waren de aanvallen van S.K.V. wat schaarser, maar na tien mi nuten werd toch het tweede doelpunt door de gasten gemaakt. Spirit maakte een tegenpunt met een doorloopbal van Dick Hayes, maar daarbij bleef het, zodat S.K.V. met 2-1 won. GOEDE CHAUFFEUR. In de nacht heeft een onbekend geble ven chauffeur de bocht van de Vrede hofstraat naar de Koninginnelaan zo ongelukkig genomen dat hij met zijn auto door het plantsoen reed nadat hij eerst het hekwerk vernield had. GEVAARLIJKE HOND. Een mevrouw is door een woeste hond op de Prins Bernhardlaan aangevallen. Het dier beet haar zo ernstig in het rechterbeen, dat zij doktershulp nodig had. TWEEDE INTERCLUBONTMOET1NG. De tweede rit tussen renners van Tem po, Adelaar, Pedaalridders en de ren- vereniging Amersfoort werd verreden op het parkoers van de Adelaar, in de Eemnesserpolder, dat ruim 6 km lang is. Hierdoor konden alle groepen, met onderlinge verschillen van lVs minuut, achter elkaar gestart worden. Eerst gingen ongeveer 30 amateurs van start voor een afstand van ongeveer 70 km. Direct daarna ontbrandde de strijd en na drie ronden was de stand aan de kop 1. J. Vrakking. 2. K. Voorn. 3. H. Visser, allen van De Adelaar. Zij wer den op korte afstand gevolgd door F. Slagmaat (Adelaar), Menze v. d. Broek (Tempo) en Adri v. d. Burgt (Tempo). Onder aanvoering van Bertus Lute kwam het peleton echter weer bij de uitlopers. Opnieuw een uitlooppoging met 5 man aan de leiding. Het waren H. Visser, A. Ligter, W. Schaap en Vromans van de Adelaar met Wout van 't Klooster van Tempo en op 50 meter Menze v. d. Broek (Tempo), Pos (Pedaalridders) en 100 meter daarachter B. Dolleman (Ade laar) en A. v. d. Burgt (Tempo). Daarachter kwam het peleton. Na de achtste ronde was de situatie al weer gewijzigd. In de kopgroep C. Rut- gers, K. Voorn en A. Albers, allen van De Adelaar en op 100 meter Gerrit Ruitenberg (Tempo). Op 200 meter H. Visser en daarna M. Vromans en Otto de Weerd (Tempo). Als peleton A. Lig ter en Burgstede van de vereniging Amersfoort, N. de Heus van Tempo, T. Hendriks en Menze v. d. Broek (Tempo). De rest was van het toneel verdwenen. Uit de kopgroep viel Voorn nog terug en ook Otto de Weerd zakte iets. De uitslag werd 1. Cor Rutgers (Ad.) 1.45.10. 2. A. Albers (Ad.) 3. G. Rutten- berg (Tempo). 4. K. Visser (Ad). 5. K. Voorn (Ad.). 6. Van Burgstede (Amf.). 7. A. Ligter (Ad.). 8. N. de Heus (T.). 9. O. de Weerd (T.). 10. Vromans (Ad.). De 28 nieuwelingen bleven, zoals ge woonlijk, in een compacte groep bijeen. Een ronde lang reed Aad Post van Tem po op 40 meter voor het peleton uit, maar hij werd spoedig teruggehaald. D'e groep werd echter steeds kleiner om dat er steeds renners afvielen. Veertien man gingen de laatste ronde in en in de eindspurt betwistten tien renners el kaar de punten. De uitslag was: 1. M. Smit (Ad.) 1.20. 2. A. Doekemeijer (T.). 3. W. Wennekes (Amf.). 4. D. Kasterman (Ad.). 5. R. Pouw (Ad.). 6. A. Post (T.). 7. B. C. van Hoei- en (Amf.). 8. B. van Hoeien (Amf.). 9. A. Overeem (Ped.). 10. N. van Hoven (Amf.). De juniores startten voor 3 ronden, ruim 18 km. Evenals de vorige week wist F. Veer man van de Adelaar opnieuw de lei ding te nemen en onbedreigd winnaar te worden. T. v. d. Broek van Tempo kwam te vallen, kreeg een fiets van zijn broer en werd toch nog twaalfde. De uitslag was 1. F. Veerman (Ad.) 30 min. 2. A. Koppens (Ad.). 3. E. Koene (Ad.). 4. S. Zwart (Ad.). 6. A. v. Apel doorn (Amf.). 7. G. Donkers (Ped.). 8. T. Elberts (Amf.). 9. C. de Heus (Tempo). 10. J. Verhoef (Ped.). De vijf veteranen reden ook 3 ronden. Al spoedig lag deze kleine groep uit een, want de heren maakten er echt geen wandelritje van, maar een echte wedstrijd. De uitslag was 1. J. Bouman (Amf.) 35.35. 2. C. de Jong (Ped.). 3. E. Ouwer- kerk (Ped.). 4. W. Hoebee (Ad.). 5. O. de Weerd (Tempo). De aspiranten reden 2 ronden, ruim 12 km. Vorige week bleef het peleton bijeen, maar nu trok H. v. d. Linden (Tempo) alles uit elkaar en hij werd winnaar. De uitslag was 1. H. v. d. Linden (T.) 24.30 min. 2. J. v. d. Berg (Ped.). 3. H. Visser (T.). 4. W. van Hoeien (Amf.). 5. J. van Eldert (Ped.). 6. C. Verhoef (Ped.). 7. P. v. d. Hoven (Ped.).

Soester Courant | 1960 | | pagina 5