DE ZEEPBEL. STEVIG VARKEN. UITGAVEN STIJGEN, WAT DOEN DE INKOMSTEN K.P.S. schenkt Roode Kruis f2075.- IN DE HOEK. DINSDAG 22 MAART 1990. 38e JAARGANG No. 23. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn- p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De situatie in Indonesië wordt met de dag hachelijker. Al zouden we niets direct te weten komen over de econo mische situatie in het land, dan kunnen we dit toch reeds concluderen uit de politieke berichten. Want hoe slechter de economische situatie van een land is, hoe rigoureuzer de machthebbers im mers menen te moeten optreden en hoe lastiger uiteraard de binnenlandse te genstanders worden. De laatstgemelde regeringsmaatregel van president Soekarno is geweest het naar huis sturen van het Indonesische parle ment. Dat had door voorgaande maat regelen feitelijk al geen invloed meer, maar pro forma moest het dan nog aan bepaalde wetten zijn goedkeuring verlenen. Toen zelfs de door Soekarno benoemde parlementsleden aarzelden om de begroting voor het lopende jaar goed te keuren, omdat daar alle werke lijkheidszin aan ontbrak, deelde de grote leider lakoniek mede, dat ze dan maar naar huis moesten gaan. En zo is dan nu sinds een paar weken de dictatoriale macht van Soekarno vol komen. Dat wil zeggen zo lijkt het. Want die macht is slechts zeer betrekkelijk. Soekarno is eigenlijk ook niet veel meer dan een schitterende zeepbel. Dankzij zijn oratorische en handig diplomatieke gaven wist hij het Indonesische volk voor zich in te palmen. Waar hij komt, weet hij met een geëmotioneerde rede het volk in bewondering te brengen, mogelijke tegenstanders door vleien en dreigen onderworpen te houden. Maar regeren, een wijs beleid voeren, kan hij evenmin of nog minder dan de meeste Indonesiërs. De Indonesische regering heeft alle ou de economische hulpbronnen afgestoten, Nederlanders en Chinezen, op wie de welvaart rustte, het land uitgejaagd. Maar zij heeft niet de werkzaamheid van het eigen volk zodanig weten te stimuleren, dat hierdoor het verlies ver vangen kon worden. D'e economische toestand hobbelt nog steeds bergaf waarts. De feitelijke macht in Indonesië be rust niet zozeer bij Soekarno als wel bij het leger. Maar ook daarbij onder scheiden zich weer twee elkaar becon currerende polen het opperbevel van het leger en dat van de luchtmacht. Wie van deze twee nu het meest Soe karno zal steunen, is nauwelijks te zeg gen. Wellicht wachten beiden op de fi guur, die na Soekarno zich de gunst van het Indonesische volk zal weten te verwerven, of liever gezegd van het volk van Java, waar het in eerste in stantie het meest om gaat. De op Sumatra en Celebus nog altijd opererende tegenregering van Sjaffroe- din heeft (nog) niet zo'n figuur in haar midden. Hoe weinig men ook van de daden dezer tegenregering verneemt, zij zit niet stil. Zij omvat en steunt op de meest ontwikkelde Indonesiërs, doch ontbeert een krachtige, het volk aan sprekende figuur als Soekarno is. Maar hoe slechter de situatie voor het volk van Indonesië wordt, hoe groter de kansen worden voor deze tegenrege ring. Een regering, die ongetwijfeld over een juister economisch inzicht beschikt dan die van Djakarta. Die evenzeer de Indonesische onafhankelijkheid bovenal stelt, maar weet dat het daarvoor eco nomisch moet steunen op het westen en daarbij ook de Nederlandse belangen niet kan missen. Een regering, die bovendien een fede raal verband voorstaat, zoals bij de ac- coorden van de ronde-tafelconferentie Een varken van de heer P. R. H. maakte een zondagswandeling en op de hoek van de Ferd. Huyck- laan en de Birkstraat stak hij plotseling de hoofdweg over zon der voorrang te verlenen aan de Soester automobilist P. W., die in de richting Amsterdam reed. Krachtig remmen kon niet voor komen dat de auto tegen het var ken botste en beschadigd werd. Het dikke dier werd allerminst be schadigd en ging aan de haal. Bij de Driehoeksweg werd het gegre pen en onder groot gekrijs naar zijn hok teruggevoerd. De heer H. is verzekerd tegen dergelijke vreemde ongevallen. was overeengekomen, waardoor ook de eilanden buiten Java zich voor het ge- zamelijk belang zouden gaan inspan nen, waar thans geen sprake van is. In Djakarta rommelt het steeds meer, zoals weer wordt aangetoond door de ontdekking van een zogenaamd komplot. Nog kan Soekarno zich handhaven dank zij het leger en de politieke steun van vooral de communisten. Zij kun nen hem immers beschouwen als hun wegbereider. Maar de vraag dringt wel steeds meer hoe lang nog Een kat in het nauw kan rare sprongen maken. Verrassingen zijn daarom ze ker niet uitgesloten. De komende huurverhoging en de melk prijsverhoging werpen hun schaduwen vooruit. Hoewel de Sociaal Economische Raad de regering nog van advies moet dienen, zijn belanghebbenden toch be nieuwd te weten hoe hun inkomsten t.z.t. zullen liggen. Het is in dit ver band, dat wij een opsomming geven van de voorgestelde regelingen. 1. A.O.W. ongehuwden. De uitkering bedraagt thans 972,per jaar. Voor gesteld is dit bedrag te brengen op 1086,per jaar, hetgeen een ver hoging betekent van 9,50 per maand. 2. A.O.W. gehuwden. Deze genieten thans 1584,— per jaar. Zij zullen gaan ontvangen 1740,— per jaar, hetgeen een verhoging betekent van 13, per maand. 3. Weduwen zonder kinderen, alsmede tijdelijke weduwenuitkering. De uitke ring bedraagt 1326,— per jaar zij zal worden gebracht op 1458,per jaar, dat is een stijging van 11,per maand. 4. Weduwen met kinderen. Genoot deze categorie thans 1968,— per jaar, zij zullen stijgen tot 2148,— per jaar, of te wel een vooruitgang van 15, per maand. 5. Voorschot op deze uitkeringen. Op de bovengenoemde verhogingen zullen van april af voorschotten verstrekt worden, tegelijk met de maandelijkse uitbetaling van de uitkering en wel voor hen val lende onder 1) 7,onder 2) 11, onder 3) 9,en onder 4) 14, Er blijft dus nog een klein tegoed staan dit bedrag wordt naderhand verrekend. 6. Het wezenpensioen. Voor kinderen tot 10 jaar zal de ondersteuning oplopen van 438,— per jaar tot 480— per jaar. Hierop zal van april af een voor schot worden betaald van 3,per maand. Wezen van 10 tot 16 jaar komen van 660,gulden per jaar op 720, per jaar, waarop per april een voor schot zal worden uitbetaald van 4,50 per maand. 8. Wezen van 16 jaar tot 27 jaar zien het wezenpensioen stijgen van 864,tot 948,per jaar. Als voorschot hierop zal per maand worden uitgekeerd een bedrag van 6, Compensaties. Tegelijk met de huurverhoging wil de overheid per 1 april de tweede stijging van de melkprijs met twee cent per liter laten ingaan. Dientengevolge ziet de regering de noodzaak in bizondere maatregelen te treffen om de kosten van de verhogingen voor de burgerij te compenseren in loonsverhoging of ver hoogde sociale uitkeringen en in de kinderbijslag. 9. Loonronde. In een beschikking van het College van Rijksbemiddelaars zal een loonronde worden afgekondigd van 2,5 °/o. Aan deze uitkering is geen maxi mum gesteld, doch wel een minimum. Dit minimum zal bedragen 4,3,75 of 3.50 per week, al naar gelang de gemeenteclassificatie. 10. Kinderbijslag. De kinderbijslag (in begrepen de kinderbijslagen voor ren tetrekkers, kleine zelfstandigen en ge pensioneerden) zullen worden verhoogd met twee cent per dag per kind voor de eerste drie kinderen en drie cent voor de volgende kinderen. Het dubbel tje extra kinderbijslag (als duurtetoe- slag gegeven aan gezinnen onder een bepaald inkomen) zal algemeen in de bijslag worden opgenomen. De bedoe ling is deze verhoging te doen ingaan per 1 januari 1960, doch het parlement moet dit recht nog bekrachtigen. 11. Ongevalsrenten. Blijkens het rege ringsvoorstel zullen de ongevalsrenten stijgen met 6 °/o. 12. Invaliditcitsrenten. De uitkeringen ingevolge de invaliditeitswet wil de re gering geheel herzien, omdat hier de bedragen zeer aan de lage kant zijn. Voorgesteld is een verhoging van deze renten van 100 °/o plus een verhoging van de gezinstoeslag met 5,-per week, ingaande 1 april 1960. Het to taal van de gezinstoeslag en bijdragen komt daardoor te staan op 73,per maand. Vrijdagavond was het voltallig bestuur van de voetbalvereniging Koninklijk Paleis Soestdijk met erevoorzitter jhr mr C. Dedel aanwezig in het Oranje- Hotel, waar bestuursleden van de af deling Soest-Soesterberg en Baarn van het Nederlandse Rode Kruis uitgeno digd waren. Van het Soester Rode Kruis waren de heren mr S. P. baron Bentinck, H. de Graaf en W. J. Groenendijk aanwezig, van Baarn de heren W. van Goikuin en dr Treffers. Jhr mr C. Dedel sprak over de doel stelling van K.P.S. De vereniging wil meer zijn dan alleen maar een voet balclub, waarin op vriendschappelijke wijze met elkaar omgegaan wordt en waarin op prettige wijze de sport be oefend wordt. Daarnaast worden feestavonden georga niseerd met de bedoeling de baten af te dragen voor liefdadige doeleinden. Vanaf de oprichting in 1946 is al bijna 25.000 gulden geschonken. Het bestuur heeft dit slechts kunnen doen omdat velen belangeloos medewerking ver lenen aan deze feestavonden en zelfs het papier voor de programma's wordt ieder jaar gratis beschikbaar gesteld. Van de laatste feestavond, welke in no vember gehouden is, kon 2075,ge reserveerd worden en de penningmees ter van K.P.S. overhandigde aan de bei de afdelingen van het Rode Kruis, die dit jaar de begunstigden zijn 1037,50 ten bate van de chronische patiënten, die voor dit geld een boottocht zullen maken. De voorzitter van de afdeling Soest- Soesterberg, mr S. P. baron Bentinck, prees de wijze waarop K.P.S tijdens feestavonden het geld van de bezoe kers weet los te krijgen. Men komt al tijd armer thuis dan men was toen het feest begon. Nu komt het bestuur van de afdeling Soest van het Rode Kruis rijker thuis. De heer Bentinck dankte hartelijk voor de gift, die besteed zal worden aan een boottocht voor de Soester chronische patiënten. Wie zo'n boottocht gemaakt heeft, denkt er steeds met dankbaar heid aan terug. De heer W. van Gorkum dankte namens de afdeling Baarn. K.P.S. zal als voet balclub heel wat doelpunten gemaakt hebben, maar met deze gift is het doel wel heel goed getroffen. K.P.S. zal zich op het voetbalveld altijd sportief ge dragen, maar een sportieve daad van zeer bijzondere betekenis is het schen ken van dit geld ten behoeve van chro nische patiënten. Het zal warmte in de harten brengen van hen die nooit hun woning kunnen verlaten. De heer Van Gorkum bood de voorzitter van K.P.S., de heer J. Paans, een zak agenda aan en de andere bestuursle den een foto van het schip „Henri Dunant", waarmee de boottocht ge maakt zal worden. De heer Paans dankte. Hij zei dat K.P.S. altijd alles afdraagt wat van feest avonden overblijft. Daarmee komt de vereniging zelf wel eens in moeilijkhe den, maar die worden altijd opgelost. ZILVER TETRA VERGADERDE. De aquariumvereniging Zilver Tetra vergaderde gisteravond in De Gouden Ploeg, onder voorzitterschap van de heer K. Zeldenrust. De opkomst was matig en omdat er geen spreker uitgenodigd was hebben de leden onderling van ge dachte gewisseld over de kweek en de resultaten die hierbij behaald worden. EERSTE BROMFIETSRIT VAN HET SEIZOEN. Zondag a.s. start de S.B.C. met haar eerste rit van het seizoen. Deze rit, waaraan ook door fietsers kan worden deelgenomen heeft zijn start te 2.30 uur bij Hotel Bos en Duin aan de Bosstraat. VLEESVERKOOP. Morgenmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. LEDENVERGADERING RODE KRUIS. De plaatselijke afdeling houdt dins dagavond, 29 maart, in de Gouden Ploeg, de jaarlijkse algemene ledenvergadering. O.a. zal het gewijzigde huishoudelijk reglement en statutenwijziging aan de orde komen. Verder de gebruikelijke jaarverslagen. Er wordt een dringend beroep op de belangstellende leden gedaan deze avond aanwezig te willen zijn. Zie verder de advertentie elders in dit blad. BEDRIJFSVOORLICHTING. Ir Groenendijk, rijkslandbouwconsulent in de provincie Utrecht en dr Joling, directeur van de provinciale gezond heidsdienst voor dieren, hebben vrijdag avond, in het St. Josephgebouw, de landbouwers en veehouders van Soest voorlichting gegeven over het onder zoek dat in onze gemeente gaande is. Het betreft de landbouw- en weide grond en het vee. Bij dit onderzoek zijn betrokken de landbouwvoorlichtingsdienst, de gezond heidsdienst, de cultuur-technische dienst en de veeartsenijkundige dienst. Er zal over dit onderzoek rapport uit gebracht worden aan de landbouwcom- missie Soest, waarvan de burgemeester voorzitter is. In deze commissie heb ben de voorzitters van de drie water schappen, vertegenwoordigers van de standsorganisaties en de afgevaardigden van controle- en technische verenigin gen zitting. D'e sprekers werden ingeleid door de heer A. P. Hilhorst, voorzitter van de A.B.T.B., die zijn voldoening uitsprak over dit onderzoek. Mocht het onver hoopt geen resultaat opleveren, dan zul len de kosten door de gemeente gedra gen worden. Ir Groenendijk wees erop, dat in een bedrijf de kwaliteit van de grond en de hoedanigheid van het vee van groot be lang is, maar de boer is het allerbe langrijkst. Een goede boer zal met slech te grond en slecht vee toch nog tot goede resultaten weten te komen. Het voorlopig onderzoek op 12 Soester boerderijen heeft uitgewezen, dat de grond hier vaak te nat is, dat er ge brek is aan koper, dat de leverbot-para- siet hier helaas maar al te goed gedijt en dat er verschillende giftige onkruid- soorten aangetroffen worden, die voor al schadelijk zijn voor het jonge vee. De commissie heeft geconstateerd, dat op verschillende plaatsen de kalveren minder goed verzorgd worden dan ge wenst is. Zij moeten veel te lang in hetzelfde perceel blijven, terwijl het veel beter is de dieren iedere week een ander perceeel te geven. De voe ding van het vee laat hier en daar te wensen over en er moet meer ruw voe der gebruikt worden. Ir Groenendijk legde er de nadruk op, dat deze onjuistheden in het hele land voorkomen, zodat er geen sprake is van een minder goede bedrijfsvoering van de Soester landbouwer en veehou der ten opzichte van zijn collega's in andere plaatsen. Het besluit is genomen enkele percelen te ontwateren en te zien wat de ver schillen zijn tussen de ontwaterde en de niet ontwaterde percelen. Vooraf is hiervan weinig te zeggen, omdat men niet kan bekijken hoe het water in de grond zich zal gedragen bij ontwate ring. Resultaten op korte termijn zal men niet mogen verwachten, maar met deze ontwatering zal men uiteindelijk kun nen komen tot verbetering van het Soester bouw- en weideland. Het Soester Veen zal bij het onderzoek niet vergeten worden, al is het waar schijnlijk, dat dit over enkele tientallen jaren nagenoeg geheel volgebouwd zal zijn. Dr Joling besprak de verschillende vee ziekten, waarop het onderzoek bij het Soester vee gericht is. Het is nodig dat de veehouder steeds de grootste aan dacht schenkt aan de constitutie van het vee, omdat sterk vee besmettingen door bacterieën, virussen of parasieten beter kan doorstaan. Geen enkel mens of dier is geheel vrij van parasieten en een voorlopig on derzoek in Soest heeft uitgewezen, dat de natte grond besmetting met leverbot- parasieten in de hand werkt. Het vee krijgt de larven van de lever- bot met het gras in het lichaam. Deze Het was een goed idee van onze burge meester om, toen de meningen verdeeld bleken over wat beter was, de jeugd ter herdenking van de bevrijding een beker te geven, die stuk kan vallen, of een boekje, dat volgens een raadslid bij het compostbedrijf terecht kan komen, de mening te vragen van de op de raads zitting aanwezige schooljeugd. De jeugd, voorgelicht door de eveneens aanwe zige onderwijzer, koos vrijwel eensge zind het boekwerkje. Dat was een zeer gelukkige beslissing, want wanneer zij een beker of een bordje hadden gekozen, zou dit de zaak niet eenvoudiger gemaakt hebben, om dat, naar ik me heb laten vertellen, de boekjes reeds klaar lagen. Afgezien van wat het raadslid over het compostbedrijf zei, is dit wel de beste oplossing, dacht ik. We moeten de poging van het herden kingscomité om ons te herinneren aan een tijd die we nooit meer terug moeten hebben, zeer op prijs stellen en het is niet in waarde uit te drukken dat de jeugd gewonnen wordt voor deze over tuiging. Wanneer ik mijn kinderen zo nu en dan eens overhoor, dan blijkt mij dat ze heel goed weten hoe Kenau Simons Hasselaar met potten kokende olie de vrijheid teggen de Spanjaarden stond te verdedigen, maar dat zij van de laat ste achter ons liggende strijd, maar heel weinig weten. Voor de nu opgroeiende generatie is het toch van heel wat meer belang te weten hoe en door wie onze vrijheid be dreigd werd en wordt, dan wat Alva uitspookte en Willem Beukelszoon met zijn haringen uitvoerde. U zult het misschien een dwaas idee vinden, maar het mooiste bevrijdings cadeautje voor de jeugd zou ik hebben gevonden de mededeling, dat vanaf 5 mei cp iedere school minstens een half uur per week door de onderwijzers, die meestal zelf de Duitse overheersing hebben meegemaakt, verteld werd hoe vreselijk het allemaal was. Om de populariteit van de lessen te ver hogen, af en toe toegelicht met een biosvoorstelling. Ik geloof, dat dit meer vrucht zal f- werpen dan alle bekers, bordjes eD boekjes bij elkaar. H. OEKMAN besmetting veroorzaakt vaak ziekte en deze ziekte doet de productie dalen. Ook darmwormen vermenigvuldigen zich in de weilanden bij vochtigheid. Zo klein zijn ze dat ze niet te zien zijn, maar ze veroorzaken bij het vee diarreever- schijnselen. Geheel vrij van parasieten zijn de weilanden niet te houden, maar bij vochtigheid gedijen d'e larven het best en deze vochtigheid kan tegenge gaan worden door te voorkomen dat zich kleine of grote plassen op de weilanden kunnen vormen. Draineren is dus van belang, het peil van het slootwater moet laag zijn en het vee moet over zuiver drinkwater beschikken. Het komt voor dat jonge dieren, die besmet zijn door leverbotten of wor men, later immuun zijn, dus theoretisch zou het met opzet besmetten van jong vee de oplossing van het probleem der parasieten zijn. In de practijk gaat dat echter niet, omdat de besmetting niet geregeld kan worden en in de pro porties gehouden die men wenst. De leverbotziekte komt in deze omge ving heel veel voor en 70 van de runderlevers moeten voor comsumptie worden afgekeurd. Bij de besmette koe dringen de larven van de leverbot door de darmen naar lever en gal en door de ontlasting komt er weer nieuwe smetstof. Men heeft de leverbot met gif tige stoffen bestreden, maar afdoende is dit niet. Droge weilanden en het ver beteren van de constitutie van het vee zijn de enige bestrijdingsmiddelen, die succes brengen. Ook de longwormziekte en de darm wormziekte zijn oorzaken van produc tievermindering. Door het onderzoek van de ontlasting zal de commissie een indruk kunnen krijgen van de ge zondheidstoestand van het Soester vee. Ook zal onderzocht worden aan welke mineralen gebrek is en welke giftige planten van invloed zijn op de consti tutie van het vee. Hieraan is bijzonder veel werk verbonden en de medewer king van alle veehouders is nodig. Tenslotte hoopt men hiermee echter te bereiken dat volkomen gezonde die ren zich tegoed zullen doen aan het beste gras dat te krijgen is.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1