TOEN EN NU 'f WAf§utielaa*l VROEG VOORJAAR OP DE VELUWE. BsaiHTByvu kapsel.... ftyvnwNj, 1940 - 1950 - 1960 BATENBURG's Erkende 3 Auto- en Scooterrijschool SOEST DAMES EN HEREN Kleermakerij JOH. C. GROENESTIJN TWEEDE BLAD BRANDWEER TE LEF. 3 333 Al waait, sneeuwt en regent het als op een trieste herfstdag, we gaan toch het voorjaar tegemoet. Dat hebben we gezien en gehoord bij ons bezoek aan het Nationale Park „De Hoge Veluwe". We zagen er hoe de kloeke buizerd reeds met zijn wijfje door de lucht buitelde om haar het hof te maken, terwijl de laatste voze ijsresten nog in de vijver van het jachtslot „Sint Huber- tus" ronddreven. We zagen ook de tere sporen van de eerste jonge moeflons, terwijl een striemende koude regen op onze jassen neerkletterde. Schrille te genstellingen in de natuur een laat ste wanhopige worsteling op leven en dood tussen een stervende winter en een bruisend voorjaar. Maar 't is de lente, die uit deze strijd als de zege vierende winnares zal treden en die «ns zon, bloemen en vogels zal brengen. De eerste lenteboden. De ooievaar staat al een dag of tien op zijn hoge takkenburcht, een paar dagen rolde het eerste kievitsei in de nestkuil en als dan de zwaluwen na hun lange reis weer bij ons zijn terug gekeerd, wel, dan moet 't toch wel voorjaar zijn Maar zo ver is 't nu nog niet. De ko nijnen hebben de eerste worp jongen al lang ter wereld gebracht, maar 't valt niet mee de kleintjes te verrassen, zo lang er geen voorjaarszonnetje schijnt dat het zand behaaglijk verwarmt. Konijnenmysterie. Eigenlijk is dat een rare geschiedenis met die konijnen. Voor de laatste oorlog kwamen deze pelsdragers talrijk voor op „De Hooge Veluwe", hoewel er ge regeld werd afgeschoten. Met de oor log kwam echter ook de bepaling, dat de jachtschuts hun geweer moesten in leveren. Algemeen werd toen door leek en expert verondersteld, dat de konij nen zich geweldig zouden voortplanten en dat er spoedig „overbevolking" zou dreigen. Maar ziet, in plaats van een f/jOT ONS DIT VfKZORgEW 1 STEENH0FFSTR 53 TEL 2842 SOEST overmatige konijnenstand bleek, dat in 1945 nog slechts ongeveer een vijfde van het aantal dieren van vóór de oor log aanwezig was. De oorzaak van deze vermindering lag bij de vossen. Zij von den na het jachtverbod plotseling een buitengewoon-welvoorziene dis vol mal se konijneboutjes. Het gevolg was, dat de vossen zich sterk vermeerderden on der invloed van deze bizonder gunsti ge levensomstandigheden. Hun aantal nam dan ook dermate toe, dat de stand van het konijnen volk je hard achteruit in plaats van vooruit ging. Onevenredig veel vossen. Door deze vrij plotselinge teruggang van hun voornaamste prooidier werd voor het onevenredig grote aantal vos sen, dat inmiddels ontstaan was, de belangrijkste voedselbron uitgescha keld. Het gevolg was, dat ze op een an dere manier aan de kost moesten ko men en dus grepen zij andere buit, met name fazanten, korhoenders en kip pen. Het werd zo erg, dat er van een ware vosseplaag gesproken kon wor den. Er is toen intensief op deze pluim staarten gejaagd, waardoor het even wicht thans weer hersteld is. Dit is één van de vele voorbeelden, die ons leren hoe belangrijk het is de natuur in ba lans te houden, aangezien de gevolgen van diepgaand ingrijpen bijna nooit te berekenen zijn. De aanvankelijke ver meerdering van de konijnen veroorzaak te een toename van de natuurlijke vijanden, in casu de vossen. Moeder natuur liet zich door geen men sen leiden en in plaats van een konij- nenplaag ontstond er een vossenplaag. Herten verliezen hun gewei. Openbaart de vroege lente zich bij de moeflon doordat de ooi in dit jaarge tijde haar lam werpt, bij het fiere edel hert merken we de komst van het voor jaar aan het afwerpen van het gewei. De meeste hebben de nieuwe spitsen, die in juli reeds weer volgroeid zijn, al weer „opgezet". De afgeworpen takken („stan gen" zegt de wild-kenner) kunnen we in deze tijd od de hei of in het bos vin den. Hebben ze lang op de grond ge legen, dan is er vaak aan geknabbeld, hetzij door keine pelsdieren, hetzij door de herten zelf, die zodoende voor een gedeelte hun behoefte aan kalk voor het jonge gewei dekken. Prijkt het edelhert in de zomermaanden weer met een indrukwekkende koptooi, dan is de tijd niet ver meer dat de bronst aanvangt. Dan gaat het ruig toe onder het rode wild. Het gekletter van de geweien is mijlen ver te horen en doffe dreunen verraden dat de dieren met groot geweld met de koppen tegen elkaar botsen, waarbij menig maal één der vechtersbazen het loodje moet leg gen. Maar als het zover is, beginnen de blade ren reeds te bruinen. Laat nu eerst de lente komen. 1960. In de elfde week van 1960 bracht een Engelse professor de passiespelen te Oberammergau in diskrediet door te verklaren dat zij een anti-semietisch karakter hebben en geleid worden door een ex-Nazi. Te Amsterdam overleed de bekende schilder Antoon Molkenboer. Ook de schilderes-dichteres Marie E. Kremers overleed. De Verenigde Staten brachten een sateliet in een baan om de zon, die als pionier 5 de oneindige ruimte inging. De bekende oud-international en voetballeider „Rat" Verlegh kwam door een ongeluk om het leven. Premier Nikita Chroestsjef van Rus land moest tijdelijk van zijn bezoek aan Frankrijk afzien door een griepje, waarvan velen dachten dat het een griepje met een politiek tintje is. Het aantal voetbalvlegels schijnt toe te nemen. Voor de tweede maal in kor te tijd werd in Roermond een scheids rechter gemolesteerd. De eerste dader is voor 25 jaar geschorst, de tweede zal wel levenslang krijgen. Gerrit Schulte nam voor de tweede of derde maal afscheid van de wieler sport, maar hij zal wel weer eens op de fiets stappen, ondanks zijn 43 jaar. Vandaag zal de Amerikaanse raket Pionier 5 zich op 1 miljoen mijl van de aarde bevinden. In Korea werd president Syngman Ree voor de derde maal herkozen. Gelukkig heeft een Engelsman kun nen uitvissen dat Tony Armstrong-Jones, die een doodgewone fotograaf leek, een afstammeling is van koning Edward de eerste. Daarmee heeft hij dan veel ou der koninklijk bloed in de aderen dan zijn aanstaande vrouw prinses Margaret. 1950. In de elfde week van 1950 waren de ware oorzaken van de Belgische ko ningskwestie volkomen op de achter grond geraakt en er ontstond een dood gewone rel tussen koningsgezinden en lieden, die werden opgehitst door minis ter Spaak, die zich in deze affaire voor eeuwig geblameerd heeft. Kapitein Westerling werd in Singa pore tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld wegens illegale binnenkomst in Malakka. Daarmee was een eind ge komen aan de droom, waarin hij zich verbeeldde Indonesië te kunnen verove ren. Er werd gestemd over een eventuele terugkeer van koning Leopold. De meer derheid van de bevolking (57,68 °/o) was voor terugkeer en 42.32 was ertegen. Leopold zou dus kunnen terugkeren, maar Spaak begon het volk op te hit sen en kreeg de communistische ele menten zover, dat zij beloofden te zul len staken als koning Leopold de lei ding van de staat weer in handen zou nemen. Het aftreden van Leopold was hiervan het gevolg. Geertje Wielema verbeterde het we reldrecord 100 yards rugslag, dat reeds 11 jaar op naam van Cor Kint stond. In Engeland stortte een vliegtuig neer. Deze ramp kostte aan 81 mensen het leven. Het toestel had 78 passa giers aan boord, die te Belfast de rug- by-wedstrijd Ierland-Wales hadden bij gewoond. In Californië overleed de bekende schrijver Heinrich Mann, de broer van Thomas. Zijn bekendste boek was „Pro fessor Unrat", dat als film onder de titel „De Blauwe Engel" dertig jaar ge leden de eerste roem aan Mariene Die- trich schonk. 1940. In de elfde week van 1940 werd de toestand in Europa niet gemakkelijker en algemeen begon men te geloven dat de lente een uitbarsting zou brengen in de oorlog tussen Duitsland en de geal lieerden. Duitse vliegtuigen deden op grote schaal aanvallen op Britse schepen. Engeland en Frankrijk steunden Finland krachtig in de strijd tegen Rusland en de Nederlandse ambulance vertrok naar Helsinki om daar gewonden te verzor gen. In Engeland werd een groot expeditie- leger gevormd, bestemd om Frankrijk te steunen als Duitsland tot de aanval zou overgaan. Adolf Hitier kreeg vrome neigingen aan de vooravond van de oorlog in Scandinavië en het westen. Tijdens een rede te Berlijn zei hij „Als voormalig soldaat van de grote oorlog heb ik tot de Voorzienigheid één enkele deemoedige bede te richten. Moge Zij ons allen de genade deelachtig doen worden het laat ste hoofdstuk der grote volkerenworste- ling voor ons Duitse volk in ere af te sluiten. Onze belijdenis zij derhalve de plechtige eed De door de kapitalis tische machthebbers van Frankrijk en Engeland aan het Groot-Duitse rijk op gedrongen oorlog moet tot de roemrijk ste overwinning van de Duitse geschie denis worden". Intussen bracht Von Ribbentrop een bezoek aan Mussolini en het Vaticaan, maar dit bracht geen enkele verande ring in de ongunstige gang van zaken. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur OS PARKLAAN 33 - SOEST E? TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. DE „APARTHEID" IN ZUID-AFRIKA. De heer B. Lageman uit Zwolle heeft, voor de leden van de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Ver bond, in Oranjehof gesproken over het onderwerp „Apartheid het grootste leed in Zuid-Afrika". De heer Lageman werd ingeleid door de heer Oostelaar, voorzitter van de gemeenschap Soest-Baarn. De heer Lageman noemde het vraag stuk van de apartheid schreeuwend en beschamend aktueel. Vooral beschamend omdat het nog steeds niet opgelost is, terwijl de oplossing op korte termijn niet verwacht kan worden. Intussen be gint de wereldopinie zich uit te spreken tegen de apartheid en daarmee tegen de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika, de Verenigde Staten en andere delen van de wereld. In 1955 ging ds Buskes in opdracht van de Nederlandse kerken naar Zuid-Afri ka om dit probleem te bestuderen. Bij een kort verblijf kan men alle facetten van het vraagstuk misschien niet be studeren, maar een lang verblijf brengt het gevaar met zich mee, dat men zich teveel laat beinvloeden door het stand punt van de meerderheid der blanken, dat strijdig is met de menselijkheid. Een der eerste onaangename ervaringen had ds Buskes toen hij een zwarte pre dikant van het station haalde. De neger moest een andere uitgang nemen dan zijn blanke ambtsbroeder. Ds Buskes praatte hierover met blan ken, die dit heel gewoon vonden en voorspelden dat ds Buskes het ook van zelfsprekend zou gaan vinden als hij wat langer in Zuid-Afrika zou zijn. Dit is echter niet gebeurd en na zijn terug keer in ons land schreef ds Buskes een boek over de apartheid. Daarin noemde hij de scheiding tussen blanken en natu rellen en kleurlingen volkomen onaan vaardbaar. Vooral van Engelse zijde wordt nogal eens een lans gebroken voor deze apart heid. Men is daar van mening dat slechts een strenge scheiding van de 3Ve miljoen blanken en de 10 miljoen inboorlingen, halfbloeden en Indiërs de suprematie van de blanken kan doen standhouden. Generaal Smuts, lange tijd leider van het Zuid-Afrikaanse volk, was even eens een voorstander van deze apart heid. Hij was de mening toegedaan, dat vermenging de neger niet zou op heffen maar de blanke neerhalen. Malan beweerde ongeveer hetzelfde en hii handelde ernaar. De apartheid werd scherp gesteld na de eerste wereldoorlog, toen er grote werk loosheid onder de blanke bevolking heerste. Generaal Herzog zorgde ervoor dat de blanken weer aan het werk kwa men, maar dit betekende werkloosheid onder de naturellen en gedeeltelijk on- de de kleurlingen, die halfbloed zijn. Voortaan konden zij nog slechts de een voudige baantjes krijgen. Herzog wilde nog wel enkele clementie hebben met de kleurlingen, die voor een deel als nakomelingen van blanken beschouwd worden, omdat zij zowel blanken als naturellen tot voorouders hebben. Dit wekte echter verzet op bij de blanken. In 1934 werd besloten dat de naturellen meer grond zouden krijgen dan ze had den, maar nu is nog altijd 87 °/o van het land in handen van een kwart van de bevolking en de andere driekwart heeft slechts 13 Het onderwijs aan inboorlingen is erop gericht ze vooral niet meer te laten leren dan strikt noodzakelijk is voor het vervullen van ondergeschikten baantjes. Zeer verne derend voor de naturellen is het ver plicht bij zich hebben van een persoons bewijs. Wie dit bij controle niet heeft komt in de gevangenis en vaak bete kent dit mishandeling. De heer Lageman achtte het beschamend dat de blanke boer in Zuid-Afrika nog even onverdraagzaam is als enkele eeuwen geleden en zich ver verheven voelt bij de naturellen en kleurlingen. Gemengde huwelijken zijn verboden en geslachtelijk verkeer tussen blanken en inboorlingen is strafbaar. De naturellen en kleurlingen komen te recht in opstand tegen de vele onterende voorschriften en zij komen op voor het recht als volwaardige mensen erkend te worden. Intussen doet de Zuid-Afrikaanse rege ring alsof alle bepalingen in het be lang van blanken, naturellen en kleur lingen zijn. Men heeft echter nooit de moeite genomen het oordeel van een ne ger te vragen over deze bepalingen. Men wil de neger terugdringen naar zijn oude staat en tevens van hem profite ren. De massa van de bevolking is op mens onterende wijze gehuisvest, maar toch doet de blanke alsof er zeer veel ge daan wordt voor de inheemse bevolking. Het tegendeel is echter waar. Men wil de wijzers van de klok terug zetten en dit zal onmogelijk blijken te zijn. Zolang de blanke de neger niet als vol waardig beschouwt en zich zelf een lid van een superras voelt zal de apart heid blijven bestaan tot schade van de gehele bevolking. De blanke zal zich slechts kunnen handhaven door samen werking met naturellen en kleurlingen en niet door rassendiscriminatie, die de inboorlingen terecht tot verzet brengt. AUTO KANTELDE. Van de Nieuweweg kwam de auto van L. v. D. uit Soest, die in de richting van de Koninginnelaan op de Beetzlaan reed. Vanuit de Hellingweg kwam de auto van K. v. L., die voorrang had. De heer v. D'. verleende echter geen voorrang en de heer v. L. remde krachtig. Zijn auto kwam echter tegen het rechter achterspatbord van de auto van v. D'. terecht en deed deze kantelen. De auto kwam op zijn dak terecht, waarna mevr. K., haar zoontje en de heer D. ongedeerd te voorschijn kwamen. Ook de heer v. L. werd niet gewond. De auto's werden beschadigd. STOFFEN UIT VOORRAAD. Vraagt stalen aan. Herencostuum vanaf 185.en hoger. Tailor made vanaf 165.en hoger. Ossendamweg 26, Soest, Telefoon 3119 DERDE INTERCLUBONTMOETING VAN TEMPO. Renners van de verenigingen Tempo, Adelaar, Amersfoort en Pedaalridders hebben elkaar voor de derde maal be streden in een interclubontmoeting. Er werd eereden op het parcours aan de Nijverheidsweg te Amersfoort. De juniores, veteranen en aspiranten moesten 20 km (15 ronden) rijden en dat was een hele opgave, vooral om dat het winters weer was, al begon de lente dan ook. Er werd weer met veel animo gestre den en behalve de junior F. Veerman, die halverwege weer op avontuur ging, en de veteranen, bleven de groepen bijeen, zodat de spurt de punten moest verdelen. Bij de veteranen liggen de krachten en de leeftijden teveel uiteen, waardoor deze groep uit elkaar viel. De nieuwe Tempo-bestuursleden Reulen en Visser hebben het ook weer eens geprobeerd. Visser gaf spoedig op, maar Reulen reed de rit uit. De uitslagen zijn Juniores 1. F. Veerman (Ad.), 36 min. 2. S. Zwart (Ad.). 3. A. van Apeldoorn (Amf.). 4. E. Koene (Ad.). 5. G. Dekkers (Ped.). 6. J. Veerman (Ad.). 7. F. Pel (Ad.). 8. L. Verhoeg (Ped.). 9. T. v. d. Broek (Tempo). 10. T. Elbertse (Amf,). Veteranen 1. H. Stouten (Ped.), 37 min. 2. C. de Jong (Ped.). 3. J. O. de Weerd (Tempo). 4. J. Reulen (Tempo). Aspiranten 1. Harry Visser (Tempo), 37 min. 2. Wim v. d. Linden (Tempo). 3. P. v. d. Hoven (Ped.). 4. J. v. d. Berg (Ped.). 5. W. van Hoeijen (Ped.). 6. John Visser (Tempo). Toen deze groepen uitgereden waren, werden de amateurs en nieuwelingen aan de start geroepen. Zij reden respec tievelijk 75 km (55 ronden) en 52 km (38 ronden). De amateurs hebben volop strijd gele verd. Vanaf de eerste ronde werden er al uitlooppogingen ondernomen. Na een zestal ronden hadden P. Wij- nands en Pos van de Pedaalridders, Adri v. d. Burgt van Tempo en J. Vrakking en Wim Schaap van de Adelaar succes en zij namen 200 tot 300 meter voor sprong. Rondenlang hield deze groep stand, maar door pech verloren de koplopers Schaap. Later liet Pos zich op het peleton terug vallen. De overige drie zetten door. Zij bereik ten de nieuwelingen, maar konden deze niet van zich afschudden. Teleurgesteld wachten zij op het peleton. Wijnands en v. d. Burgt hadden teveel van hun krachten gevergd en zij gaven op. Intussen had het peleton zich duchtig geroerd. Serieuze pogingen om het gat te dichten werden eerst door Otto de Weerd ondernomen. Deze kwam tot op honderd meter van de kopgroep, maar moest zich terug laten vallen. Evenzo verging het Bertus Lute, Ger rit Ruttenberg, Vromans, Teus van Tol VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 22 MAART 196». en nog enkele renners. Nadat de nieu welingen gefinishd hadden viel de gro te slag. Bertus Lute (Ad.) en Dick Vervloet (Amf.) ontsnapten en bleven verder buiten schot. Otto de Weerd zat enige tijd op de derde plaats, maar hij werd verdrongen door N. Visser. Deze wist stand te houden en werd derde. Otto de Weerd won de spurt van het Peleton. De uitslag was 1. Bertus Lute (Ad.), 75 km in 2.03.31. 2. Dick Ver vloed (Amf.), op 150 meter. 3. H. Vis ser (Ad.) op 56 sec. 4. Otto de Weerd (Tempo) 2.05.07. 5. W. Duiveman (Amf.). 6. A. Ligter (Ad.). 7. R. Pos (Ped.). 8. H. de Boer (Ad.). 9. G. Ruttenberg (Tempo). 10. J. Burgsteden (Amf.). De nieuwelingen bleven lang bij elkaar, maar bij de schermutselingen van de drie amateurs, die wilden weglopen, sloten zich 6 nieuwelingen aan. Deze vormden de kopgroep. Onder hen be vond zich Adri Doekemeijer van Tempo (deze moest later lossen) en Van Hoven, Wennekens, B. van Hoeijen van de ver eniging Amersfoort, T. Veerman en R. Pouw van de Adelaar, bleven over. In de laatste twee ronden nam Wenne kens een lichte voorsprong en hij won verdiend. De eindspurt van het peleton werd door Van Hoven gewonnen. De uitslag was 1. W. Wennekens (Amf 52 km in 1.23.52. 2. H. van Hoven (Amf.) op 7 sec. 3. R. Pouw (Ad). 4. B. C. van Hoeijen (Amf.) 5. F. Veerman (Ad.). 6. B van Hoeijen (Amf.). 7. A. Doekemeijer (Tempo). 8. G. de Weerd (Tempo). 9. W. Schaefer (Tempo). 10 N. Smit. (Ad.). 11 Aad Post (Tempo). 12. Eddy de Lange (Tempo). SCHADE. Deskundigen hebben uitgemaakt, dat de schade op het terrein van autosloperij De Ridder, waar twee weken geleden een felle brand woedde, meer dan een ton bedraagt. SOESTER HOCKEYDAMES WINNEN. Het eerste damesteam van de Mixed Hockey Club Soest staat heel dicht voor promotie naar de tweede klasse, want de eerste van de twee promotie wedstrijden is zondag met 4-0 van Alk maar gewonnen. Als Soest tegen Strawberry gelijk speelt dan is de promotie al een feit. Zelfs een nederlaag kan geen kwaad, maar dan moet Alkmaar ook van Strawberry ver liezen, dat dan met het Soester team promoveert. De Soester dames begonnen direct al een flinke aanval op het doel van Alkmaar. Ank Groenendijk stond echter buiten spel. Direct hierna werd Lies Burgers in het Soester doel op de proef gesteld. Een strafcorner bracht gevaar, maar Ton Mulder redde. Schoten van Cockie de Beurs, Stans Hoppenbrouwers en Joke Appelboom werden gestopt of cor ner gewerkt, waarna Alkmaar het heft in handen nam. Een schot van de rechtsbuiten ging net voor het Soester doel langs en kort daar op werd zelfs gescoord. Er was echter voor een overtreding gefloten en het doelpunt werd niet toegekend. Enkele M.H.C.-aanvallen kwamen niet tot het doel van Alkmaar en opnieuw vielen de gasten aan. De Soester achterhoede was echter niet te passeren en vooral Loor v. d. Sterre verzette in terugge trokken positie bergen werk. Weer kwa men de Soester dames voor het Alk- maarse doel. Stans Hoppenbrouwers schoot en de keepster schopte de bal uit het doel. Een schot van Cockie de Beora werd corner gewerkt, uit een lange cor ner ging de bal net langs de buiten kant van de paal en een schot van Ma- rion Ebbers werd met moeite corner geschopt. Tenslotte werd toch gescoord, maar er was al gefloten wegens sticks en het bleef voorlopig 0-0. Soest bleef nu fel aanvallen, maar tot rust werd er niet gescoord. In de tweede helft was het Soester team duidelijk sterker en Ank Groenendijk scoorde na vijf minuten uit een mooi® voorzet van Marion Ebbers. Lies Bur gers sloeg een aanval van de gasten keurig af en de keepster van Alkmaar werd even uitgeschakeld door een kogel van Ank Groenendijk. Kort daarna werd een strafbully genomen en Ank Groe nendijk zegevierde (2-0). Tien minuten voor het einde van de wedstrijd trapte de Alkmaarse keepster over de bal heen bij een schot van Cockie de Beurs en het was 3-0. Vijf minuten later brak Ank Groenendijk alleen door en zij scoorde het vierde doelpunt en haar eigen derde. Alle pogingen van Alkmaar om de eer met een enkel doelpunt te redden lie pen vast in de hechte verdediging va* de zegevierende Soester dames. Uitslagen Dames Soest 3S.C.H.C. 4 3-2. Heren Schaerweide 5Soest 2 1-10. Soest 3Amersfoort 5 1-2. Gooi 7Soest 4 3-3.

Soester Courant | 1960 | | pagina 5