Soest voor 30 jaar. GEEN WONINGEN. Algemene Ledenvergadering NEDERL. ROODE KRUIS afdeling Soest-Soesterberg. SOEST WONINGNOOD. DE KLEINE TUIN. OFFICIëLE MEDEDELINGEN De bouwstaking treft niet alleen de aannemers, die om zakelijke redenen proberen de loonsverhoging van de ar beiders af te wentelen op de kopers wan hun werken, maar de bouwstaking treft ook de woninzoekenden. Nederland kan zich helaas de weelde van een stilstand in de woningbouw niet veroorloven. Het schrikbarend te kort aan ruimte is zelfs bij de gehou den woningtelling voorlopig onover winnelijk gebleken. Er heersen in ons land nog onmenselijke en onbetamelijke toestanden als gevolg van inwoning, noodwoning en krotwoning. Als de stakingsleiding toch de staking beperkt tot een gedeeltelijke staking, laat zij dan haar kracht zoeken in een lamlegging van overheidswerken, laat zij dan haar macht demonstreren met een platlegging van niet zo noodzake lijke objecten als kantoren, winkels, wegen en bruggen, kazernes, kruit huizen en fabrieken. Maar laten de vak bonden de verlammende lijdensgeschie denis niet uitvechten op de ruggen van de toch reeds zo misdeelde mensen, die na alle ellende nog snakken naar ver lossing uit hun belabberde levensruimte. Een mevrouw was het dertig jaar geleden niet geheel eens met de wijze waarop zij op het station behan deld was en zij plaatste een stukje in de krant „geschreven in de binnen landen van Soest". „En het geschiedde in Soest, dat een vrouw een pak wilde verzenden, naar het verre zuiden, waar een land ligt dat België heet. En in de ochtend ging zij opweg. Zij ging, zoals waarschijnlijk de meesten in haar geval zouden doen, naar het station, alwaar reclameborden hangen „Verzend per spoor". Het personeel bestond die dag uit 2 pijprokende mannen. Op haar verzoek het pak te willen verzenden kreeg zij ten antwoord „Zal niet gaan". Na zeer intense pogingen om de reden hiervan te weten te komen, kreeg zij ten ant woord, dat de sleutel van de een of andere lessenaar boven lag en dat de pijprokende mannen zich alsnog niet geroepen voelden in actie te komen. Ten einde raad ging de vrouw weg, na dat zij de rustige rokers verzekerd had dat zij een klacht zou indienen. Toen kwam een der rustigen haar achterop om te vertellen dat het toch wel ging. Dezelfde man ging een juffrouw halen, die de sleutelbewaarster bleek te zijn en zonder zich verder in het geval te verdiepen begon hij een wijdlopige ver handeling over de poes van deze juf frouw. De dame met het pak vroeg tenslotte of ze nog eens geholpen kon worden. Beide moesten daarom grinni ken en de juffrouw van de poes vroeg of mevrouw gewogen moest worden. Toen begonnen ze nog harder te grin niken en tenslotte raadde de man haar aan het pak niet te verzenden. In haar eigen belang, zei hij erbij. Zij probeer de het toen in Soestdijk, maar daar vond men het nog veel gekker, zodat ze het toen maar per boot naar het ver re zuiden zond." „Trimora haarbalsum" genas dertig jaar geleden iedere haarziekte en was puik tegen jeuking. Tegenwoordig heet dat jeuk. Er was ook nog „Amora Scheerbalsum". Dat versterkte, genas, verkoelde, verzachtte de zwakste huid na het scheren en het kostte maar 3 kwartjes. Een net eerlijk persoon zocht licht werk, onverschillig wat. Als bijzondere attractie zette hij in de advertentie „goed kunnende fietsen". De voorzitter van de slagersvereni ging klom in zijn pen en ging tekeer tegen een meneer die lelijke dingen van de slager gezegd had. Er zou een koe geslacht zijn zonder gebruik van een schietmasker en dat was aanleiding voor de meneer te schrijven dat slagers misdadig onverschillig waren voor het lijden van weerloze slachtdieren. Dat namen de Soester vleeshouwers natuur lijk niet. De voorzitter noemde in zijn ingezonden stuk de uitlating van die meneer beneden A.P. Een enorme advertentie kondigde cirkus Amar aan. Vijfentwintig clowns zouden de Soester inwoners laten hui len van het lachen en 28 paarden tra den tegelijk op. Les Astrals werkten zonder net in de nok van het cirkus en vormden daarmee de „allersensationeel- ste attractie in de lucht." De tien Rakars waren krachttoer-akkro- baten en Amar jr liet zijn leeuwen uit de Atlas kunsten vertonen. Een zeer terecht verontwaardigde da me schreef „Plotseling werd de lucht verscheurd door scherp, pijnlijk jankend hondengeblaf, afgewisseld door strie mende zweepslagen en grove gemene scheldwoorden. Een wagen naderde, to renhoog beladen met zware groenteman den en zakken met aardappelen. Daar voor zat op de wagen de geleider met zijn zweep. Drie honden moesten met alle kracht die in hun arme, onderkomen, scharmin- kige lijven was, deze wagen trekker- Striemend snerpte de zweepslagen op de arme vermagerde hondenlijven enz. Dat zou nu niet meer kunnen, want zo'n botterik zou nu gauw in zijn nek ge grepen worden. Een vijfjarig jochie bleek een ijzeren lichaam te hebben. Hij stak plotseling een weg over toen er een auto aan kwam, werd gegrepen en tegen de grond geworpen. De auto ging met twee wie len over hem heen, maar het sterke kereltje had slechts een bult op zijn hoofd van de val. Een nieuw landhuis kostte 7500, Dat ben je nu aan een flinke garage kwijt. A. A. R. wees de huisvrouwen erop, dat zij bij hem hun was op natuurlijke wijze gereinigd konden krijgen. Mis schien hing hij de boel wel in de regen want natuurlijker kan het moeilijk. De ouders van middelbare leeftijd hebben door de eeuwen heen hun kin deren verteld dat het kroost van heden ten dage waardeloos is vergeleken bij de jeugd in hun eigen jeugd. Nu ge beurt dit nog en onder deze braven, die hun eigen jeugdkwaliteiten ophemelen, bevindt zich misschien wel de man, die dertig jaar geleden een bruiloftsfeest ten huize van de bruid verstoorde met een enorme klinker, die hij dwars door de ruit op de feestdis gooide. Zoiets be denken de kinderen van r,u niet. Dertig jaar geleden was het met de huwelijken ook niet altijd koek en ei. Een man kreeg ruzie met zijn vrouw, zij imiteerde Kenau, greep een knup pel en dreef haar man het huis uit. Deze nam dit niet, zocht een nog dikker eind hout en toen kon het gevecht pas goed beginnen. De politie maakte een eind aan het robbertje. UITNODIGENG aan de leden tot bij woning van bovengenoemde vergade ring op DINSDAG 29 MAART a.s., des avonds 8 uur, in Hotel „De Gouden Ploeg", Middelwijkstraat. DONATEURSCONCERT VAN P.V.O. De muziekvereniging P.V.O. geeft za terdagavond, in de zaal van Eemland, het jaarlijks concert voor donateurs, onder leiding van de heer M. Larsen. Voor de pauze worden de volgende nummers gespeeld Arrow Manches van A. E. Kelly, La Couronne d'or van Her- man-Meyns, Münehner Kindl van Karl Komzak, een selectie uit Show-boat van Jerome Kern, Trombones to the Fore, met een solo van W. J. Lagemaat, een selectie uit My Fair Lady, Soldiers in the Park van Monskton-Duthoit, ter wijl het tambourscorps, onder leiding van de heer H. ten Hoedt, het optreden van P.V.O. besluit. Na de pauze voert de toneelvereniging „Ons Genoegen" de klucht „Een reuze idee" van Willy Cor- sari op. KERKCONCERT. Maria v. d. Slikke, sopraan Maarten Kooy, kabinetorgel en Kees Verhoeven, fluit, geven morgenavond (woensdag) een concert in de Oude Kerk, dat gro tendeels gewijd is aan werken van Jo- han Sebastiaan Bach. Maria v. d. Slikke zal twee aria's uit Bach's Johannes Passion zingen. Maar ten Kooy speelt op het enige kabinet orgel in Nederland uit de achttiende eeuw dat nog in goede staat verkeert enkele werken voor klein orgel zonder pedaal. Binnenkort zal men dit kabinetorgel niet meer kunnen beluisteren omdat het naar de eigenaar terug gaat als over enkele weken het grote orgel in de Oude Kerk in gebruik genomen zal worden. Tot besluit van deze avond zal een „Geistliches Konzert" van de moderne komponist Hugo Distier uitgevoerd wor den. De volgende maand zal in de Oude Kerk de Johannes Passion van Handel uitgevoerd worden. leden van de drie organisaties in het bouwbedrijf. In dit schrijven worden de werkende leden opgeroepen tot solida riteit met de stakende leden en zij wor den opgewekt tot het geven van een vrijwillige bijdrage op de hiervoor be stemde solidariteitslijsten. Met deze bij dragen zal aan de leden van de organi saties, die deelnemen aan de staking, een extra uitkering geschonken kun nen worden boven het bedrag van veer tig maal de bondscontributie, dat uit gekeerd wordt. Je drie grote vakcentrales K.A.B., N.V.V. en C.N.V. zullen eveneens met soli dariteitslijsten gaan werken onder de leden van andere vakgroepen, welke aangesloten zijn bij deze vakcentrales. Ook deze bijdragen zijn bestemd voor het geven van een hogere uitkering aan de stakers. De commissie was van oordeel dat deze staking gewonnen moet worden. Ook de bouwvakarbeiders hebben recht op een loonsverhoging van 5 °/o. De commissie betreurt het, dat dit recht door een staking verkregen moet wor den, maar als het op een andere ma nier niet gaat, dan zullen de bouw vakarbeiders moeten tonen, dat zij de strijd aandurven. De stakers weten dat zij voor een rechtvaardige zaak het werk neergelegd hebben en zij weten zich gesteund door de sympathie van het hele Nederlandse volk. Daarom zul len zij deze strijd tot een goed einde brengen. De leden van de commissie spraken de wens uit, dat dit einde spoe dig in zicht zal zijn. Er werd een nieuw bestuur gekozen. De heer Visser, voorzitter van de K.A.B., werd voorzitter van de commissie. Secretaris-penningmeester werd de se cretaris van de A.N.B., de heer H. Muis en de heer Van Schaffelaar, voorzitter van de N.C.B. maakt eveneens deel uit van het commissie-bestuur. Er werd be sloten om de twee maanden te verga deren. DRONKEN BROMMERS. J. v. d. S. uit Amersfoort en M. van S. uit Baarn dronken smakelijk cognacjes en citroentjes. J. v. d. St. beklom ver volgens zijn brommer om van S. als duopassagier naar Baarn te brengen. Op de Stadhouderslaan raakte de Amersfoorter de macht over zijn stuur kwijt, botste tegen een boom en sloeg vervolgens met brommer en duo-pas sagier over de kop. Van S. mankeerde niets, maar v. d. St. had een zware hersenschudding en hoofdwonden. Dokter van Beurden ver leende de eerste hulp en liet het slacht offer naar het Baarnse ziekenhuis brengen. De brommer werd zwaar be schadigd. Zijtveld, weer mee. Hij wist zijn partij keurig in winst om te zetten. Bij een gewonnen stand 5V.-3V. werd de laatste nog niet uitgespeelde partij, tusse Harkema en Geijtenbeek - na een vluc tige onderlinge arbitrage - remise gege ven Bij latere analyse bleek echter de partij voor Geijtenbeek gewonnen gestaan had. Opsturen naar de bond zou zeker een vol punt opgeleverd hebben. Soest speelde in deze wedstrijd aan de oneven borden met wit. SPIRIT KORFBAL. In de kou heeft Spirit 1 met 3-2 de uitwedstrijd tegen S.K.V. 3 gewonnen. Na 10 minuten nam S.K.V. de leiding nadat zij hard van stapel gelopen was. Mej. Rouwendaal scoorde de gelijkma- ker Na vakverwisselen maakte Dick Maris een doelpunt, welke gevolgd werd door de gelijkmaker van S.K.V. In de tweede helft was Spirit beslist sterker maar met schieten zat het niet mee en met een enkel doelpunt van Brandsma moest de winst uitgedrukt worden. De juniores van Spirit verloren met 0-10 van K-V.O. 2. het R K. schoolbestuur te Soest voor de aanschaffing van a. een vloeistofduplicator en een schrijf machine t.b.v. de R.K. Jongensschool aan de Steenhoffstraat b. een projector t.b.v. de R.K. jongens school aan de Steenhoffstraat 3. het bestuur van de vereniging „Ds School met den Bijbel" te Soest voor het beplanten en verder betegelen van het speelterrein, behorende bij de Savor- nin Lohmanschool aan de Driehoeks- weg. Soest, 22 maart 1960. KLEUTERONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op art. 53 der Kleuteronderwijs- wetbrengen ter algemene kennis, dat de raad van die gemeente, in zijn vergadering van 16 maart 1960, de wet telijk voorgeschreven medewerking heeft verleend ten aanzien van het verzoek van het bestuur van Onze Lieve Vrouwe Stichting te Amersfoort voor de aan schaffing van een stofzuiger t.b.v. de R.K. kleuterschool aan de Mariastraat. Soest, 22 maart 1960. VOETBALUITSLAGEN V.V.Z.A. 2S.E.C. 3 2-2. S.E.C. 4E.M.S. 2 3-1. S.E.C. 5Quick 5 3-3. Amsvorde aS.E.C. a 1-1. S.E.C. ee—S.E.C. d 1-0. S.E.C. c—Cobu Boys a 2-8. Welpen S.E.C. 1S.E.C. 2 3-0. Welpen Amsvorde 2S.E.C. 3 1-2. Welpen S.E.C. 4B.D.C. 2 0-4. B.D.C. 4L.V.V. 5 4-0. VOGELS EN VOGELTREK. Vanavond spreekt de heer Sjoerd Braaksma uit Bilthoven, voor de Ko ninklijke Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, in de Gouden Ploeg, over het onderwerp „Vogels en Vogel trek". Deze lezing zal met dia's en een film toegelicht worden. CENTRALE COMMISSIE BOUWNIJVERHEID. De plaatselijke centrale commissie van de bouwnijverheid, die gevormd wordt door de dagelijkse besturen van de drie werknemersorganisaties in het bouw bedrijf te Soest, zijn in vergadering bij een geweest. De Katholieke Bouwvakarbeidersbond St. Joseph (K.B.B.), de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbond (A.N.B.) en de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnij verheid (N.C.B.) waren hier vertegen woordigd. Deze commissie stelt zich ten doel door onderling contact tot een gemeenschap pelijk overleg te komen over allerlei vraagstukken, die zich in het bouwbe drijf voordoen. Dit in het belang van alle georganiseerde bouwvakarbeiders in Soest. Op de vergadering werd uitgebreid ge discussieerd over de stakingsactie in het bouwbedrijf. Er werd besloten een gezamelijk schrijven te richten aan de WEINIG EERVOL. Een inwoner van Soest werd in de om geving van de Sparrenlaan gearresteerd wegens openbare schennis der eerbaar heid. BOTSING. Een militaire motorrijder botste op de hoek van de Nieuwstraat en de Hart weg tegen een personenauto. Beide voer tuigen werden licht beschadigd, de be stuurders werden niet gewond. WORDT SOESTER SCHAAKTEAM KAMPIOEN Ook in de laatste competitiewedstrijd heeft het eerste tiental van de Soester schaakclub zijn ongeslagen record weten te bewaren. Ditmaal werd De Pion 1 uit Hilversum in eigen huis met 6-4 verslagen. Het Soester team deelt nu met Amersfoort 2 de eerste plaats van de afdeling tweede klasse A. De afgebroken partijen tussen beide laatstgenoemde tientallen zal dan ook beslissend worden voor het kampioen schap. In deze wedstrijd staat het Soester team met 4V2-3V2 voor. Mocht uit de laatste twee partijen - na arbitrage - 1 punt behaald worden, waar wel degelijk kans op is, dan is het kampioenschap een vol dongen feit. De toekomstige kampioen zal dan nog in een promotiewedstrijd tegen de kam pioen van de parallelafdeling - dit zal waarschijnlijk M.A.T. 1 uit Utrecht zijn - moeten uitmaken wie zal promo veren naar de eerste klasse. Uit de Com petitiestanden van de afdeling 2e klas se A blijkt dat ook B.S.C. 3 nog een theoretische kans heeft om zich naast de beide koplopers te voegen, tenmin ste, wanneer deze twee gelijkspelen. Stand 1. Amersfoort 3 6-10. 2. Soest 1 6-10. 3. B.S.G. 3 5-7. 4. N.U.S.V. 1 6-7 5. De Pion 1 7-5. 6. Huizen 1 7-4. 7. Denk en Zet 1 7-4. 8. De Dom 3 6-3. De uitslagen van de wedstrijd tegen Pion 1 luiden J. HoningH. de Leeuw V2-V2. T. HoogendoornC. Samsom 0-1. R. Harkema—G. W. Geijtenbeek V2-1/!. E. W. Krikke—J. K. van Zijtveld 0-1. G. DoesG. van Munster 0-1- J. J. CorbeelC. van Dijk 1-0. J. B. Nieber—H. Schreuder 1-0. J. DrostH. de Graaf 0-1. H. van AlfenJ. Timmer 0-1. R. DekkerC. Blokpoel 1-0. Na een langdurige ziekte speelde dit De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en omstreken heeft met de andere Kamers van Koophandel in de provincie Utrecht een schrijven ge richt tot de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid, waarin gewe zen wordt op de woningnood in onze provicie en de dringende behoefte van het bedrijfsleven aan woningen voor zijn werknemers. Afschriften van dit schrij ven zijn gezonden aan het ministerie van economische zaken en aan gedeputeerde staten van de provincie Utrecht. In het ressort van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Utrecht zijn op korte termijn minstens 3000 woningen nodig en "in het ressort Amersfoort en omstreken 500. Reeds eerder zijn deze aantallen onder de ogen gebracht van de bevoegde instanties, maar zonder re sultaat. In 1959 kreeg de provincie Utrecht 2250 woningen toegewezen, maar voor 1960 zijn het er slechts 2000. Ook het contingent van de andere pro vincies - uitgezonderd Gelderland - ligt in 1960 lager dan in het vorig jaar. De verlaging in Utrecht is 11,1 ter wijl het woningtekort in de provincie beduidend boven het gemiddelde ligt. In onze provincie is dit tekort 5,2 het gemiddelde is 4,4 °/o. Gelderland heeft een tekort van 4,9 °/o en over 1960 krijgt deze provincie 2,8 °/o meer wo ningen dan in 1959, hetgeen wel zeer gunstig afsteekt bij de 11,1 vermin dering in de provincie Utrecht. Ook de andere provincies komen er beter af dan Utrecht. In onze provincie heeft het bedrijfsleven de grootste moeite de personeelsbezetting op het noodzake lijke peil te houden. Mogelijke uitbrei ding van productie kunnen vaak niet gerealiseerd worden omdat wegens woonruimtegebrek geen personeel aan getrokken kan worden. Goede en on misbare krachten vertrekken soms naar andere provincies omdat zij daar een aanvaardbare woongelegenheid kunnen vinden en hier niet. Er wordt dan ook door de Utrechtse Kamers van Koop handel met klem aan de minister ver zocht een aanvullend contingent over 1960 te willen toekennen, zomogelijk van 250 woningen, opdat althans de wo- ningwetbouw op het niveau van 1959 kan worden gehandhaafd. Velen hebben te kampen met een kleine tuin en weten geen oplossing hier iets van te maken. Toch kunt u met wat overleg ook hier nog wel wat begin nen. We moeten dan natuurlijk niet het grootste deel der tuin opofferen aan paden, deze maken we, als ze nodig zijn, zo smal mogelijk. Een gazon kunnen we meestal wel bij het huis of het ter ras laten aansluiten. Wilt u gras sparen, dan legt u vlakke stenen op enige afstand van elkaar en er ontstaat een aardig step-stone pad. Een kleine tuin moet zo eenvoudig mo gelijk aangelegd worden, dus geen „heu vels" of steile hellingen en diepe uit gravingen. Deze versieringen vallen al heel gauw uit de toon, het is te druk. Leg geen stenen en sintels op een hoop bij elkaar, om deze te doen lijken op een rotstuin met planten. Enig effect verkrijgt u daardoor in 't geheel niet. Iets anders is het als het huis wat ho ger ligt dan de tuin, dan kunt u natuur lijke overgang verkrijgen, maar maakt u dan de rotsen niet te hoog. maal voor het eerst de clubkampioen van het vorig jaar, de heer J. K. van ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 76 der Lager-onderwijs- wet 1920 brengen ter algemene ken nis, dat de raad van die gemeente, in zijn vergadering van 16 maart 1960, de we - lelijk voorgeschreven medewerking heeft verleend ten aanzien van het verzoek l.alhet R.K. schoolbestuur te Soestdijk voor de aanschaffing van a. oefenmiddelen voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefenmg t.b.v. de St. Theresiaschool b. zonwerende gordijnen in de grote zaal van St. Theresiaschool c. een vloeistofduplicator t.b.v. de Ma- riaschool d. 4 honkpalen en 4 klimrekken t.b.v het gymnastieklokaal bij de Maria- school Niet te veel kleuren t In een kleine tuin brengt een gazon, omzoomd door een bloemenrand, een idee van ruimte en rust, maar het is aan te bevelen dit alles goed te onder houden. Een al te grote verscheidenheid van mengeling van kleuren maakt ook deze tuin al gauw te „druk". De bloemen rand kunnen we onderbreken door een enkel heestertjes of door een plant met bizonder mooie bladertooi. Minstens 3 planten van een soort bij een, geven het mooiste kleureffect. Waak tevens voor zaaigoed, dat bij de minste wind of regen uiteengeslagen wordt. Zoiets trekt natuurlijk in een kleine tuin speciaal de aandacht en geeft een rommelige indruk. Geen boomgaard. In een kleine tuin kunt u ook geen vruchtbomen en -struiken zetten want deze vergen véél ruimte. Een enkele conifeer daarentegen, of verscheidene dwergconiferen, zullen het uitstekend doen. Ook voor een vijver is helaas geen plaats, maar wilt u toch een waterpar tijtje maken, plaatst u dan een gezel lige vogeldrinkbak. Kies de bloemen die passen in de be perkte afmetingen. Geen grootbloemige rozen dus, maar polyantha's met de ge zellige trossen. Geen reusachtige dah lia's en uitgroeiende seringen, maar een vrolijk veld kleingoed met een rand viooltjes. Een fleurig hoekje kan worden gevormd met de helrode salvia's. Als u de bollen na de bloei uit de grond neemt, kan op dezelfde plaats weer een aantal najaarsbloeiers gezet worden en gebruikt u de beschikbare grond zo nut tig mogelijk. Let op he'. uitzicht- Begin vooraan met de lage bloeiers en laat de hoogte der planten langzaam aan oplopen tot de hoge heesters ach terin, dan hebt u van het huis uit een schitterend overzicht. Ter onderbreking van deze lijn kunt u in hef middenvak een enkele weigelia of azalea mollis zetten. Achterin doen de groenblijvende hulst of de heesters als b.v. een jasmijn, de hoge vlier, of de vroegbloeiende for- sytia en de magnolia gelijk dic-nst als beschutting tegen inkijk of afscherming van muur of schutting. Een lelijk schuurtje laten we begroeien met klimrozen, klimop of een snelgToei- ende bruidssluier. Is het een zuidmuur, dan kunnen we er een perzik langs lei den. Een oude schutting is misschien te ver vangen door een gezellig wit open vak werk, eveneens begroeid met mooie klimplanten. Zo valt er heus nog wel iets te ver- beteren aan een klein tuintje en wie 1 eens een boek raadpleegt of zelf post en meet ontdekt nog veel meer moge- lijkheden.

Soester Courant | 1960 | | pagina 6