Elektrisch, koken is goedkoop SOEST mtr- ..zulk heerlijk koken DERDE BLAD Ons trouwe jersey pakje. egm van aeze eeuw. Toen werd in deze kringen een staking zonder meeer veroordeeld als revolutionair en tegen de openbare orde. Ondernemers en arbeiders stonden van dag tot dag tegenover elkaar als twee kemphanen, die van geen wijken wil den weten en terecht of ten onrechte hun zin willen doordrijven. Het prestige stond op de voorgrond, het recht zat ergens in een hoekje waar de slagen vielen. Intussen blijft die spoorwegstaking 1903 een historische gebeurtenis van de eer ste rang voor de arbeiderswereld. Zoals zo dikwijls groeide ook deze belangrijke geschiedenis uit een vrij onbelangrijk voorval. Er bestonden in die jaren al lang verschillende arbeidsorganisaties en één daarvan was de Ned. Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, waar van zeer veel werknemers in het spoor wegbedrijf lid waren. Ook stakingen waren in die dagen niet onbekend, maar zij waren niet op grote schaal en goed georganiseerd voorgekomen. Er was een bizondere moed nodig om een staking af te kondigen en zeker in 1903. Het begon met één man. Eind januari van dat jaar was er een staking bij het Blaauwhoedenveem in Amsterdam. Deze had de sympathie van veel arbeiders in de hoofdstad. Bij tal van andere bedrijven hadden de ar beiders grieven tegen de de directies wegens te lage lonen, te lange werk tijden etc. In een tijd, waarin nog geen enkele wettelijke voorziening bestond ter be scherming van de arbeiders, mag dat geen wonder genoemd worden. Zo waren er dus ook bezwaren tegen de arbeids voorwaarden waarop de werknemers bij de toen nog particuliere H.S.M. wa ren tewerk gesteld. De werkgevers ver zetten zich in die dagen nog principieel tegen elk contact met arbeidersorgani saties en zodoende werd er nooit .ge praat, maar nam het mokken hand over hand toe. Werkgevers hielden de touwtjes extra strak en onder de ar beiders heerste steeds een geladen stem ming. Er broeide dus voortdurend iets. Op de morgen van 29 januari kreeg rangeerder Vreeken in Amsterdam op dracht om een wagon naar Blaauw hoedenveem te brengen, waar een sta king heerste. Uit solidariteit met de stakers weigerde Vreeken, waarop hij onmiddellijk werd geschorst. Dit was de druppel die bekende emmer deed over lopen. Vele mede-arbeiders weigerden daarop de dienst. Sein- en wisselhuis- wachters verlieten hun post en weldra stonden vele machines in de loodsen. De staking in Amsterdam was begonnen en sloeg weldra over naar Haarlem, Rot terdam, Den Haag etc. Ook de arbei ders bij het Staatsspoor verlieten het werk. De eerste stap gezet. De directies van de spoorwegen ston den raar te kijken, want dit was nog nooit gebeurd. Eindelijk ligt hier de grote betekenis van de spoorwegstaking in 1903. Men werd zich aan arbeiders- en ondernemerszijde plotseling bewust dat een algemene staking mogelijk was. Er was geen eenzijdige macht van werk gevers meer. Bij de arbeidsovereenkomst waren twee partijen, beide met plich ten, maar ook met rechten. Troelstra gaf zuiver de geest van die dagen weer, toen hij schreef„Thans zijn het niet de reders en de spoor wegdirecties, die de bevelen geven, de stroom woelend leven in de ochtend ontsluiten, des daags laten bruisen en voortrollen, des nachts sluiten - neen, de arbeider toont thans zijn wil, zijn macht, zijn groeiende heerschappij over zichzelf en de wereld." De directies begrepen de veranderde omstandigheden en gingen onderhande len met de leiders Oudegeest, v. d. Lin den, Harms e.a. De eisen die de stakers stelden, waren niet hoog en werden ingewilligd. Vree ken mocht niet worden gestraft, de sta kers moesten zonder meer weer worden aangenomen, herziening van lonen en werktijden en staking van het vervoer naar de vemen. Reeds de volgende dag werd het werk hervat en op 2 febru ari functioneerden de spoorwegen weer alsof er nooit iets gebeurd was. De „worgwetten". Intussen had de regering zich beraden over het gebeurde. De meerderheid in de volksvertegenwoordiging kon zich niet verenigen met een onderbreking van het vervoer door staking. Alge meen leefde het verlangen naar een stakingsverbod voor overheidsdiensten, in arbeiderskringen, nmaatregel vond de volksver- rdiging het noodzakelijk dat de rwaarden van het spoorweg- aan goedkeuring door de mi- oest worden onderworpen. Om sen te verwezenlijken diende d ministerie Kuijper een vier- ontwerpen in, waarin de ge- verlangens van de overheid eergelegd. erskringen rees een storm van uijper werd in veie kringen agen meer een beul genoemd minister en de wetsvoorstel- en in linkse arbeiderskringen tten" genoemd. In veel bedrij- :n ontstond onrust en deining, maar tot een staking kwam het nog niet. Toch vond de regering de onrust te groot en zij trok de verloven voor militairen in. Dit vergrootte de onrust. De mislukking. De leiders van de onderscheidene vak bonden voelden zich in die dagen nog niet zo sterk. Er waren nog massa's on georganiseerden. Bovendien durfde men een openlijk optreden tegen de regering niet aan. Alle bezadigde arbeiderslei ders maanden tot kalmte. De algemene staking werd niet gepro clameerd, hoewel velen er voorstander van waren. Niettemin legden de haven arbeiders en een groot deel van de spoorwegarbeiders opnieuw het werk neer. De overheid won het pleidooi. De treinen bleven rijden, zij het op be perkte schaal en met vertraging. Nu volgde de opdracht terug naar het werk of ontslag. Velen kozen de weg naar het werk. De algemene werkstaking was een mislukking geworden. Ongeveer 2000 stakende arbeiders verloren hun betrekking. Een somber einde voor de vakbeweging van een in de aanvang' met succes bekroonde actie. De spoorwegstaking van 1903 bracht eerst een overwinning voor de arbei ders, later voor de werkgevers gesteund door de overheid. Beide partijen hadden verlies en winst geboekt. Zij stonden nadien scherper tegenover e'kaar dan ooit. Maar beide groepen trokken de juiste conclusie uit het geleerde, waar door de eerste steen gelegd was voor de opbouw van de moderne vakbewe ging, die na een aanvankelijke inzin king uitgroeide tot een machtige steun voor de arbeiderswereld. HET OPENLUCHTTHEATER. Ruim een jaar geleden werd in de ge meenteraad besloten een krediet van 30.000,beschikbaar te stellen voor het in orde brengen van het openlucht theater. Dit is nu in orde, dank zij het werk van de firma's Reesink en Vernet, die respectievelijk voor de bouw en de aanplanting zorgden. In deze bouw was ook begrepen het in orde brengen van het amfitheater, dat plaats biedt aan 1200 bezoekers, die geen last meer zullen hebben van het stof, zoals vroeger, want daarvoor dra gen de betonplaten zorg die als zitplaats dienen. In de vier lantaarns, aan de bovenzijde van het amfitheater, kunnen schijnwer pers geplaatst worden en het gehele theater is ruim voorzien van stopcon tacten. Het toneel is nu niet meer een zandvlakte, maar een grasmat, met aan de achterzijde beplanting, die voor een natuurlijk decor zal zorgen. Een souf fleurshokje is aangebracht, zodat leden van toneelverenigingen bij openlucht voorstellingen niet meer in paniek zul len raken, wanneer blijkt dat ze niet zo erg rolvast zijn. De kleedgelegenheid, die tegen het fiets pad achter het openluchttheater aan ligt, is bijzonder mooi geworden en de meest verwende groep zal zich hier thuis kunnen voelen. Er zijn drie kleed kamers met spiegels en wastafels en er zijn enkele toiletten. Soest heeft gebrek aan grote zalen, maar verschillende verenigingen zijn bijzonder gebaat bij dit openluchtthea ter, dat nu aan alle eisen voldoet, welke een verenigingsbestuur kan stellen. In de afgelopen jaren is het theater enkele malen uitverkocht geweest bij toneel- of gymnastiekvoorstellingen, maar ook waren er vaak lege plaatsen. Wanneer de inwoners van Soest ervan doordrongen raken, dat wij nu in onze gemeente 'n openluchttheater van grote allure hebben, dan moet het mogelijk zijn dat steeds meer mensen aandacht gaan schenken aan de voorstellingen die hier gegeven worden en een avondje uit naar het theater in de natuur als een bijzonder aantrekkelijke avond gaan beschouwen. CONTACTAVOND S.E.C. S.E.C. heeft gisteravond, in hotel Bos en Duin een contactavond gehouden, waarop met klaverjassen prijzen te ver dienen waren, welke door de heer R. ten Hove uitgereikt werden. De uitslag is 1. Mevr. Verhoeven 4640 pnt. 2. Duys (4625). 3. P. v. d. Heyden (4598). 4. L. van Breukelen (4470). 5. G. v. Duinkerken (4316). 6. J. van Ginkel (4315). 7. A. Ebing (4238). 8. B. de Rooy (4234). 9. H. Bosma (4128). 10. H. Brons (4122). De troostprijs was voor St. Tuenter, die 2705 punten behaalde. HEES WON LAATSTE WEDSTRIJD. Hees speelde de laatste competitiewed strijd tegen Valkenheide en won met 4-2. Al in de tweede minuut scoorde Otten het eerste doelpunt en na een 'V- J JflL w> ssa Een elektrisch fornuis is praktisch onverslijtbaar en vraagt bijna geen onder houd. Mede dank zij de huidige lage stroomprijzen is elektrisch koken daarom erg goedkoop geworden. Het valt nu binnen ieders bereik. De prijs van zo'n prachtig elektrisch fornuis zal u beslist meevallen! De betaling kan op verant woorde wijze over enkele jaren worden verdeeld. In formeert u er eens naar bij uw elektriciteitsbedrijf of uw installateur. kwartier bracht dezelfde speler de stand op 2-0. Bunt maakte nog voor rust het derde doelpunt, dat gevolgd werd door de eerste Valkenheidegoal, gescoord door de middenvoor. In de tweede helft werd het 4-1 door Otten en kort voor het einde had de Valkenheide-middenvoor opnieuw suc ces. Hij bracht de stand op 4-2. Hees was in deze wedstrijd beslist sterker en de voorhoede van Valkenheide was niet opgewassen tegen de hechte achterhoe de van Hees. VEILIG VERKEERSCURSUS. Nadat slechts enige weken geleden de cursus voor Veilig Verkeer werd afge sloten start de actieve vereniging woensdag 30 maart a.s. wederom met een nieuwe cursus in restaurant Zon- neheuvel. Bestuur en cursusleiders ho pen weer op een grote deelname. EERSTE RIT AUTOMOBIELCLUB SOEST. Ook de Automobieiclub „Soest" vangt het nieuwe seizoen weer aan. De eerste rit zal worden verreden op woensdagavond, 30 maart a.s., met de start te 7.30 uur bij Hotel Bos en Duin aan de Bosstraat te Soest. NIEUWE VOORZITTER. In een buitengewone ledenvergadering van de tennisclub Soest, welke gister avond in het Oranje-Hotel gehouden is, werd de heer J. H. van Breukelen tot voorzitter gekozen als opvolger van de heer G. Reimerink, die voor deze functie bedankt heeft. De heer G. v. d. Poll werd tot secretaris gekozen. JAARVERGADERING DIERENBESCHERMING. De afdeling Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft gister avond, in Eemland, de jaarvergadering gehouden. Voorzitter P. M. Wijsmuller verwel komde de aanwezigen, in het bijzonder mevr. Kip van de afdeling Baarn. De overleden ere-voorzitter en oud voorzitter, de heer Van Asselt, werd met een minuut stilte herdacht. In zijn openingswoord sprak de voor zitter over de bruisende energie waar mee gewerkt is. Hoogtepunt van het af gelopen jaar was de heropening van het dierenasiel op 6 juni. Spreker bracht dank aan alle leden, donateurs, bestuurs leden, de inspecteur en de asielhouder voor de medewerking in het afgelopen jaar. In het bijzonder schonk hij aandacht aan het werk, dat door mevr. Kok- Staal in het belang van de vereniging verricht is. Ook de secretaris, de heer 't Hart heeft een bijzonder druk jaar ge had en de voorzitter dankte hem voor zijn steun. De penningmeesteresse, mevr. Van Woerkom, heeft een enorme taak verricht. Haar werk wordt steeds om vangrijker. Voor het nieuwe asiel werd een koel kast en een vleessnijmachine geschon ken door iemand die op de achtergrond wil blijven, maar de dank van de ver eniging is door deze anonimiteit niet ge ringer. De inspecteur, de heer Van Renswouw, heeft kans gezien het aantal donateurs op 370 te brengen. Gedurende zes we ken in het drukke seizoen heeft hij het dierenasiel op uitmuntende wijze ver zorgd en toch nog in de avonduren het inspectiewerk bijgehouden. Vanaf 15 augustus is de verzorging van het asiel in handen van de heer Postema, die zijn werk met veel animo verricht en verschillende verbeteringen aange bracht heeft. De prikkaartactie ten bate van het die rentehuis en de hondenshow zijn ge slaagd en ook in het afgelopen jaar kon gerekend worden op de steun van ge meente en politie. De heer C. J. 't Hart bracht verslag uit over het afgelopen jaar. Het terrein, waarop het herbouwde asiel staat, is aangekocht en dank zij giften en hypo theken kon gebouwd worden. Het hoofdbestuur leende 5000,Deze le ning werd gegarandeerd door de ge meente. In februari 1959 nam de heer Van Bo ven, die vele jaren penningmeester was, afscheid van het bestuur. In juni werd het herbouwde asiel geopend door de voorzitter van het hoofdbestuur, dr. Hu- genholz. In de zomermaanden hebben enkele meisjes geholpen op het asiel. Het jaarverslag van de penningmees teresse, mevr. H. W. van Woerkom- 's Gravendijk, wees uit dat de ontvang sten zeer bevredigend waren. Het kapi taal steeg van 19200,tot 21000, Aan de verplichtingen ten aanzien van rentebetalingen en aflossingen kon stipt voldaan worden. Van een der leningen werd de eerste rentebetaling geschon ken. De heer C. J. 't Hart bracht verslag uit van het asiel. In totaal werden bijna 10.000 overnachtingen geboekt van pen- siondieren, zwerfdieren en dieren waar van de eigenaars afstand deden. De heer 't Hart, die drie jaar gedelegeerde van het bestuur bij het asiel was, moet deze taak door drukke werkzaamheden aan de voorzitter overdragen. Bij af- 1 wezigheid zal deze vervangen worden VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 22 MAART 1960. door mej. Koopmans. Mevr. v. d. Hurk bracht verslag uit van de kascommissie en in de nieuwe kas- commissie werden mevr. v. d. Hurk en mevr. Visser gekozen. De heer N. v. d. Broek werd als bestuurslid herkozen en de aftredende mevr. E. Roelofs-Weijer werd opgevolgd door mevr. E. Wijs- muIler-Batterman. De heren P. M. Wijs muller en C. J. 't Hart werden tot af gevaardigden naar de algemene verga dering in Apeldoorn gekozen. STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ. Op een morgenavond door deze partij te houden vergadering spreekt ds Ha verkamp van Groenekan. JAARVERGADERING V.A.R.A. De afdeling Soest van de V.A.R.A. heeft de jaarvergadering gehouden, waarin het bestuur als volgt is samengesteld B. Littooy, voorzitter K. F. Mud, twee de voorzitter B. Nelis, secretarisJ. v. Oven, penningmeester mevr. Beer- nink-Colenbrander en de heren C. J. van Veelen en D. H. v. Toor. In zijn welkomstwoord sprak de voor zitter zijn vreugde uit over de goede opkomst. Hij schetste het grote belang dat de V.A.R.A. als radio-omroep heeft en constateerde met voldoening dat het aantal leden de 500.000 gepasseerd is. Daarmee staat de V.A.R.A. op de tweede plaats van de omroepverenigingen. Ook in Soest is het ledental stijgende. Op het ogenblik zijn er 650 leden. Het jaarverslag van de secretaris en het financieel overzicht van de penning meester werden goedgekeurd. Het jaar verslag en het omroeprapport van het hoofdbestuur werden behandeld, waar na de heren Colenbrander, Bos en mevr. Bons-Nagtegaal in de kascommissie ge kozen werden. Voor de districtsverga dering, welke op 9 april in Utrecht ge houden zal worden, werden 4 afgevaar digden gekozen. Een van de meest interessante stof fen die er zijn is wel jersey, vooral de wollen jersey. Het leuke van die stof is, dat ze zowel in de zomer als in de win ter en alle tussenliggende seizoenen kan worden gedragen. Dat is ook de reden, dat jersey zo'n aftrek vindt bij de dames, want kleding van goede jersey ver vaardigd, heeft altijd een zeker cachet, Het is merkwaardig, maar het heeft al tijd een volkomen eigen karakter. Daarom zal in vrijwel geen enkele gar derobe kleding van deze stof ontbre ken. In het bizonder is zij geliefd wan neer er pakjes van gemaakt worden. We kennen ze allen, die leuke deux- pièces, die bovendien zo prettig zitten en de draagster zo buitengewoon cor rect kleden. Ook dit seizoen en vooral in het voor jaar zullen er weer veel jersey cos- tuumpjes gedragen worden. Onze illu stratie toont een voorbeeld uit de nieu- collectie op dit gebied. Het is een twee delig model, vervaardigd uit een lichte gemêleerde wol. Geheel volgens de nieu we modelijn is het jak wat langer dan voorheen. Het geheel heeft een keurige snit en is zeer sjiek. Zeer modern en bi zonder is de ceintuur, die aan de bin nenkant een ruitpatroon heeft van zach te pasteltinten en in een losse strik ge knoopt wordt, zodat ook het ruitdessin zichtbaar is. Het opvallende van deze ceintuur is wel, dat deze zo gemaakt is, dat ze op de rechter heup breed is en smal naar links toeloopt. Dit geheel gecombineerd met een leuke halsketting en een modieus hoedje, handschoenen en schoenen maakt van de draagster een elegante verschijning.

Soester Courant | 1960 | | pagina 9