TOEN EN NU slechthorend geervliet Van Wieren \Lr ^(STO^ 1940 - 1950 1960 ZIJ STIERVEN IN MAART. Wegens verbouwing verkoop tijdelijk achter. fUGERS RIJWIELEN KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 Magazijn „DE STER" 'f' x-, VOOR EEN REGENJAS NAAR UW HART Voor VERLOVINGSRINGEN HORLOGERIE SOEST. OFFICIëLE MEDEDELINGEN. 1960. In de twaalfde week van 1960 knap te Chroejstow zoveel van zijn griep op, dat hij de reis naar Frankrijk kon on dernemen. Hij kwam zo doodvermoeid aan, dat de vrije wereld hieruit de con clusie kan trekken, dat de sterke man van Rusland niet zo sterk is en zij kunnen daarnaar handelen. De jonge schaker Michel Tal bleef doorgaan met zijn aanvallen op wereld kampioen Michael Botwinnik en na een overwinning behaalde hij driemaal re mise. Toon Hermans schijnt de schrik van zijn film te boven te zijn en hij startte met een nieuwe one-man-show. Majoor b. d. Schmidt kreeg einde lijk een baan, maar niet van de rege ring, ondanks beloften. Blijkbaar zijn er zo weinig rijksbetrekkingen dat het echt niet kon. Een neger stelde zich kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap en honderden negers werden in Zuid- Afrika neergeschoten. Het negerpro bleem kostte in Little Rock het leven aan de politiechef, die niet meer tegen de moeilijkheden opkon. Hij beroofde zijn vrouw en zichzelf van het leven. De Franse kikvorsman Lourmais kwam deze week bij Lobith ons land SPAARREKENINGEN rente 3/4% Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Soest binnenzwemmen en Anton Geesink werd wederom judo-kampioen. Tsjang Kai Sjek werd op 72-jarige leeftijd voor de derde maal tot presi dent van nationalistisch China benoemd. Hij krijgt opnieuw zes jaar de tijd om zijn belofte in te lossen, dat hij zijn re gering naar het vasteland zal terug brengen, na tien jaar op Formosa ge weest te zijn. Helaas is er niemand die gelooft dat dit hem lukken zal. 1950. In de twaalfde week van 1950 collec teerden vijf beroemde sportmensen voor de kankerbestrijding in de Haagse die rentuin. Het waren Fanny Blankers- Koen, Piet Kraak, Cor du Buy, dr Max Euwe en Luc van Dam. Generaal Hasso von Manteuffel moest zich voor een Duitse rechtbank verant woorden en hij deelde mee, dat Winston Churchill aan alle Duitse generaals, die niet wegens oorlogsmisdaden in de gevangenis zaten, een brief geschreven had, waarin hij voorstelde dat zij vrij willig een jaar gevangenisstraf zouden ondergaan, ter vermindering van de straf, die hun collega's ondergingen. De generaals gingen hierop niet in, omdat zij de veroordeling volkomen onwet tig achtten. In rood-China brak een hongersnood uit, die vele duizenden het leven kostte. In België werden enkele proteststa kingen gehouden om te voorkomen dat koning Leopold zou terugkomen. Amsterdam riep de sterkste schakers ter wereld op voor een tournooi dat in de herfst van 1950 gehouden zou wor den in Amsterdam. Onder de genodig den bevonden zich Botwinnik, Keres, Smyslof, Fine, Reshewsky, Tartakower en natuurlijk dr Max Euwe. In Parijs won het wielerkoppel Schul- te-Peters de zesdaagse. De vliegende schotels kwamen weer eens in het nieuws door de mededeling van een Amerikaan, die beweerde, dat ze niet van een andere planeet maar uit Amerika kwamen. 1940. In de twaalfde week van 1940 werd de vrede tussen de Sowj et-Russen en Finland een voldongen feit. In zijn laat ste dagorder bracht maarschalk Man- nerheim dank aan de Finse troepen en hij huldigde de 15000 gesneuvelden. De Russische verliezen schatte hij op 200- duizend man. Ook dankte de Finse maarschalk Zweden, Noorwegen, Neder land, Engeland en Frankrijk voor de verleende hulp. In ons land werd de koffie door de oorlog duurder en kwam van 46 op 54 cent per pond. Het Nederlands elftal speelde in Ant werpen tegen België en verloor daar maar liefst met 1-7. In Frankrijk trad het zoveelste ka binet af toen premier Daladier het bijl tje erbij neerlegde. President Lebrun benoemde Reynaud tot formateur. Hij slaagde snel in het samenstellen van een nieuwe regering. De rantsoenering van snoep en het verbod van verkoop van alcoholhouden de dranken betekende in ons land voor velen een onaangenaam gevolg van de oorlog. Hitier en Mussolini confereerden op een grensstation in Noord-Italië. Het officiële communiqué maakte slechts be kend, dat beide staatslieden een harte lijk onderhoud van 2Vz uur hadden en dat de ministers van buitenlandse za ken, Ciano en Von Ribbentrop hierbij aanwezig waren. onzichtbaar horen met de nieuwste Aditone hoorbrll niet te onderscheiden von een gewone bril horen zien Vraagt gratis brochures KEIZERSGRACHT 411, TEL 37728 JAN EVERTSENSTRAAT 38 TEL. 186587 AMSTERDAM Heinrich Mann. Op 12 maart 1955 - vijf jaar geleden - overleed de bekende Duitse schrijver Heinrich Mann, broer de bekende Tho mas. Zijn meesterwerk was „Die Klei ne Stadt", dat hij in 1909 schreef. Be kender werd „Professor Unrat", waar naar de bekende film „De Blauwe Engel" dertig jaar geleden vervaardigd werd. Kort geleden is dit boek opnieuw ver filmd. In 1933 vluchtte Mann uit het Duitsland van Adolf Hitier naar Frank rijk en in 1940 naar Californië, waar hij overleed. STRIJKSTER ANT, O GAT GE BRAM D> JAS VAM PIET GlvOOT VERDRIET GAT WEER DICHT GOED VERRICHT STOPT PRECIES Aron Nimzowitch. Op 16 maart 1935 - vijfentwintig jaar geleden - overleed Aron Nimzowitch, de beroemde Russische schaker, die met zijn geschriften grote invloed had op de ont wikkeling van het schaakspel. Rond de eerste wereldoorlog was Nimzowitch op zijn hoogtepunt en in 1914 won hij met Aljechin het schaaktournooi van St. Pe tersburg. Lord Balfour. Op 19 maart 1930 - dertig jaar geleden - overleed de Britse staatsman Lord Bal four, die van 1901 tot 1905 premier van Engeland was. In de eerste wereldoor log was hij minister van marine en van buitenlandse zaken en in 1919 onder handelde hij voor Engeland in Versail- les. Dr J. Lely. Op 20 maart 1945 - vijftien jaar gele den - overleed Jan Lely, civiel ingenieur bij Rijkswaterstaat. Hij was minder be kend dan zijn vader, dr ir C. Lely, die het initiatief nam tot drooglegging van de Zuiderzee, maar hij werkte mee aan de uitvoering van de plannen, die zijn vader als minister maakte. In 1929 werd hij benoemd tot directeur-hoofd uitvoerder van de Zuiderzeewerken. Hij had de leiding bij de aanleg van de af sluitdijk, de Wieringermeerpolder en de Noordoostpolder. Alexander Moissi. Op 23 maart 1935 - vijfentwintig jaar geleden - stierf in Amiens de bekende schrijver Jules Veme, die zijn debuut maakte met de reisbeschrijving „Vijf weken in een luchtballon". Hij schreef reeds over duikboten toen deze nog niet bestonden en zijn bekendste boek werd „Twintigduizend mijlen onder zee". Jules Vernes had de gaven de ontwik kelingsmogelijkheden van de techniek te voorzien en te beschrijven wat over enkele tientallen jaren werkelijkheid zou worden. Zo schreef hij ook over luchtschepen en radio, voordat deze er waren. Lloyd George. Op 26 maart 1945 - vijftien jaar gele den - overleed de bekende Britse staats man David Lloyd George, die rond 1900 bekendheid kreeg door zijn felle aan vallen tegen de oorlog tussen Britten en Boeren in Zuid-Afrika. In 1905 werd hij minister van Handel en in 1908 van Financiën. In de eerste wereldoorlog was hij minister van Munitie en in 1916 minister van Oorlog. Kort daarop werd hij minister-president. Met Clemenceau, I de tijger, was hij het eens, dat men Duitsland niet zachtzinnig behandelen moest, maar hij wilde Duitsland wel direct tot de Volkenbond toelaten. La ter achtte hij het verdrag van Versailles een blunder en lang was hij overtuigd van Hitiers oprechtheid als deze sprak over zijn verlangen de vrede te bewa ren. In wereldoorlog 2 wilde Lloyd Ge orge geen minister meer zijn. P. J. Joubert. Op 27 maart 1900 - zestig jaar geleden - overleed de Zuidafrikaanse Boerengene raal Petrus Jacobus Joubert, die van 1881 tot zijn dood vice-precident van de Zuidafrikaanse republiek was. In zijn jeugd nam hij deel aan de trek naar Natal en in de eerste vrijheidsoorlog van 1880 had hij met Paul Kruger en Pre- torius de leiding. De nederlaag van de Engelsen op de Majaboe-top was het werk van Joubert. In 1883 werd hij bij de presidentsverkiezingen door Paul Kruger verslagen. Ook in 1888, 1893 en 1898 leed hij de nederlaag bij de ver kiezingen. In 1895 versloeg hij de natu- rellenhoofdman Malapoch in Noord- Transvaal en in 1896 sloeg hij met Cron- jé een aanval van Jameson af, waarna hij de Engelsen bij Spionkop en Colenso versloeg. Léon Blum. Op 29 maart 1950 - tien jaar geleden - overleed de Franse staatsman Léon Blum, die na de eerste wereldoorlog leider van de Franse socialistische partij werd en een fel tegenstander van Poin- caré was. In 1936 werd hij minister-pre sident, maar zijn sympathie voor de Spaanse republikeinen in de strijd te gen Franco deed hem geen goed en er ontstonden veel stakingen. In 1938 en 1946 was hij opnieuw korte tijd minis ter-president. Na 1940 wilden de Duit sers hem treffen door hem voor een rechtbank van de Vichy-regering te da gen. Hij werd verantwoordelijk gesteld Filiaal Van Weedestraat 5a Telefoon 2504 voor de Franse nederlaag, maar verde digde zich schitterend en werd vrijge sproken. Friedrich Kayssler. Op 30 maart 1945 - vijftien jaar gele den - overleed de Duitse toneel- en filmspeler Friedrich Kayssler, die te vens schrijver was. Kayssler leek zoveel op Frederik de Grote, dat hij bij voor keur een rol als keurvorst op het toneel of in een film kreeg. Zijn scherp en streng karakter maakte hem tot een uit stekend Strindberg-vertolker. Hilversum, Kerkbrink 15-17 LAANSTRAAT 77 TELEF. 4361 DIET BOUWKNECHT VOOR 'T NUT. De voordrachtkunstenares Diet Bouw knecht heeft woensdagavond, in de zaai van Eemland, gedeclameerd voor de le den van het departement Soest der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Zij werd ingeleid door de voorzitter, de heer J. Thörig, die bekend maakte, dat de excursie naar het rijtuigenmu seum in Leek (Gr.) op 12 juni gehou den zal worden. Mevrouw Bouwknecht declameerde ernst en luim en vooral in het lichte genre was zij bijzonder goed. Voor de pauze „Kenau" van Teun de Vries, „Het Zilvermannetje" van Hen- riette van Eijk en „De Sterkste" van August Strindberg. Daarna „In het Donker" van Anton Tsjechow, „Anita" van Godfried Bomans, „Het concert voor de arme Grieken" en „Ik doe er al zo lang mee" van Annie M. G. Schmidt, terwijl als toegift nog enkele stukjes van Annie Schmidt voorgedragen wer den. Het was de laatste avond van 't Nut in het seizoen 1959-1960. TWEE SOESTER BILJARTKAMPIOENEN. De biljartcompetitie van het district Eemland heeft een wat vreemd verloop gehad doordat alle teams van het Baarn- se „Ons Genoegen" geschorst zijn. Het bestuur weigert een bijdrage te geven voor het 15-jarig jubileum van het district, hoewel hiertoe besloten is in een algemene ledenvergadering. Deze weigering had tot gevolg dat geen rekening gehouden werd met de wed strijden die Ons Genoegen voor de com petitie speelde. In klasse A 1 is nog geen kampioen be kend, maar in deze afdeling speelt geen Soester vereniging. In klasse A 2 is de kampioen evenmin bekend. Soestdijk 1 staat op de zesde plaats en is dus kans loos. In klasse B 1 werd het eerste team van Kleine Witte Soest kampioen. Op de tweede plaats staat Centraal, Soestdijk 2 is vierde en Zonneheuvel 1 zesde. In klasse B 2 staat D.O.S. op de derde plaats en Zonneheuvel 2 is zevende. Soesterkwartier 3 werd hier kampioen. In klasse C 1 bezet Centraal 2 de vijfde plaats. Het kampioenschap werd be haald door V.V.V. 3. In klasse C 2 werd Zomerlust 4 kampioen. Soestdijk 3 staat op de tweede plaats, K.W.S. 2 is derde. Ir, klasse D 1 is nog geen kampioen be kend, maar Centraal 3, Zonneheuvel 1 en K.W.S. 3 zijn kansloos. Zij bevinden zich in de onderste helft van de rang lijst. In klasse D 2 werd Soestdijk 4 kampioen. LEDENVERGADERING RODE KRUIS. Belangstellenden herinneren wij aan de algemene ledenvergadering op dinsdag 29 maart a.s., in de Gouden Ploeg. VOORDRACHT COR VAN BEEK. Woensdag werd door de heer Cor van Beek, voor de leden van de Ned. Vrou wen Electriciteits Vereniging, in een geheel gevulde zaal van hotel Zeiler, een boekbespreking gehouden. Het betrof Jan van Mens' bekende werk „De Gouden Reaal" (trilogie), waarvan de inhoud, op historische feiten gegrond, dan ook wel zo boeiend werd weer gegeven, de uitbeelding en karakters der hoofdpersonen zo raak getypeerd en voor het voetlicht gebracht, dat de toe hoorders ademloos en met stijgende ont roering naar de spreker luisterden. Het ruige leven van de haven-, dok en veemarbeiders van het Bickerseiland, waar de kroeg „De Gouden Reaal", die ook thans nog bestaat, gelegen is, werd reëel en levendig voor ogen gesteld, zonder dikwijls ongekuiste taal te ver mijden. Griet Manshande, eigenares van de kroeg, die zo taktvol met haar klant jes kon omgaan, Hein Volckers, de woes teling en Jan Witte voor deze omgeving vreemde, succesvolle biljartmaker, de voornaamste figuren, schilderde spreker ten voeten uit. Met een hartelijk dankwoord besloot de presidente de boeiende middag. R.K. OPENBARE UITLEENBIBLIOTHEEK. Nieuwe boeken. R.K. Openbare Uitleenbibliotheek, Aafjes, Goden en eilanden. Adriani Engels, Honderd jaar sport. Van Andel-Ripke, Kinderen van verschillen de typen. Anderton, Nautilusmet de eerste onderzeeboot onder het pool ijs. Bitsch, De heilige Sangai. Castle en Hailey, Vlucht 714 antwoordt niet meer. De Coccola en King, Ayorama zo is het leven der Eskimo's. Denis, Rijden op een Rhinosrug. Douglas, Op de grens van oost en west. Van Egeraat, Sicilië. Fied- ler, Eiland der betovering. Flornoy, Jivarno, Geers, Spanje. Greiteman, Oostenrijk. Haasse, Een kom water, een test vuur. Harrer, De witte spin. Hornman, De gesel van de angst. Huet, Kongo. Jansen, Huwelijk in ballingschap. Knap, Mens en be drijf. Koenig, Koddebeier tussen oli fanten. Krein, Dagboek van een vrouwenarts. De Latil, De verovering van de diepzee. Lhote, De rotsteke ningen in de Sahara. Mees, Alva. Messer, Een troon van luipaardvel. Van der Meulen, Verdwijnend Arabië. Van der Meulen, Het midden-Oosten. Morton, Vreemdeling in Spanje. Pause, Dr. Hellen Keiler. Peterson, Vitus Bering, de zeevaarder. Schul- te-Nordholt, Het volk dat in duisternis wandelt. Schreier, Flitsend nylon. Smedts, Geen tabak, geen hallelujah. Tylinek en Stepanek, Dierenpark. Visser, Parapsychologie. Visser, Visu eel gehandicapten. Windsor, Een vrouw vertelt. Wouters, Zwart Afri ka. Zischka, Europa leeft. Delf- gaauw, Wat is existentialisme HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van P. Bakkum, Koninginnelaan 42, alhier, om een stomerij op/in het perceel Ko ninginnelaan 42, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr. 6835, te mo gen oprichten, in werking brengen en in werking houden door hen voorwaar delijk is ingewilligd. Soest, 25 maart 1960. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van de Benzine en Petroleum Handel Maatschappij N.V., Frederiksplein 42, Amsterdam-C, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een petroleumin- stallatie, op/in het perceel Burg. Grothe- straat 2, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 2708. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning bij het gemeentebestuur in te brengen. Bovendien zal op dinsdag, 12 april a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 25 maart 1960.

Soester Courant | 1960 | | pagina 10