r IN DE SPIRAAL DER INFLATIE. "N DE AANSTAANDE FEESTELIJKE BEVRIJDINGSHERDENKING. Oproep tot de gehele bevolking. .J SOEST KIND ONTVOERD IN DE HOEK. Wederom vloog een auto uit de beruchte bocht. VRIJDAG 25 MAART 1960. 38e JAARGANG No. 24. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Sinds de bevrijding verkeren we in een voortdurende spiraal van inflatie. De belastingen omhoog, de prijzen ho ger, de lonen omhoog. Het gaat steeds maar door. Verschillende malen zijn de lonen officieel weer met enige procen ten verhoogd, allemaal omdat er grote welvaart zou zijn en, tezamen met hoge belastingen, om de inkomens meer te nivelleren. Wat waren de gevolgen Dat ook de prijzen der goederen stegen, ondanks al le regeringsvermaningen dit na te laten. Dat ook de belastinginkomsten voor het rijk hoger werden, maar tegelijkertijd de begrotingen van uitgaven stegen. Dat alle levens- en pensioen- en andere verzekeringen minder waard werden. Dat voor talloze gepensioneerden en van 'n kleine rente levenden het bestaan voortdurend moeilijker wordt. D'at het vooral de middengroepen zijn, die van de geldontwaarding het meeste te lij den hebben, terwijl er voor deze groe pen het minst op de bres wordt gespron gen. Het gescherm om loonsverhoging heeft misschien alleen aan sommige politieke partijen voordeel opgeleverd. Voor de loontrekkenden heeft het echter zo weinig voordeel betekend, dat hun mo gelijkheden nauwelijks enige verande ring hebben ondergaan vergeleken met vóór de oorlog. Oppervlakkig gezien lijkt dit een boude uitspraak, doch laat men maar eens gaan rekenen. De prijzen der noodzakelijke goederen en diensten zijn in vergelijking met de vooroorlogse gemiddeld drie a viermaal hoger. De lonen en salarissen echter zijn gemiddeld hoogstens driemaal zo hoog als voor de oorlog. Daarbij komt, dat er meer betaald moet worden aan sociale verzorging, waar echter t.z.t. ook voordelen tegenover staan, maar ook veel meer aan belas tingen, zowel directe als indirecte. Daarbij in ogenschouw nemende, dat ook de meer vrije tijd bij de meesten ook meer uitgaven voor liefhebberijen betekent, is er over het geheel gezien voor de loontrekkenden zeker geen gro ter welvaart dan voor de oorlog. Alle fraaie politieke leuzen en al het ge schrijf over een welvaartsstaat ten spijt. Ons gehele volk zou inplaats van loons verhogingen, met alle gevolgen van dien, veel meer gebaat zijn met een zelfde verlaging van belastingen. Maar die belastinggelden vormen de kurk waar mede vele politieke aspiraties boven water worden gehouden. Verlaging daarvan zou dus betekenen het opgeven van wenselijkheden, die politiek zo goed aanslaan en die daarom bij de partijen voorkeur verdienen. En iedere loonsverhoging betekent weer meer belastingopbrengst. Alle compensaties voor huurverhogin gen en afschafing van subsidies bren gen alleen de staat voordeel, de loon trekkenden gaan er niets mee vooruit, voor gepensioneerden en andere stil levenden betekent het alleen maar na deel. Toch wordt de compensatie nim mer gezocht in verlaging van belasting, waar toch het grootste deel van het volk wel mee gebaat zou zijn. Zeker er is ook een vrij grote groep die niet toekomt aan de belastinggrens en daar dus geen voordeel van zou hebben. Maar dan zou men het kunnen zoeken in verlaging van omzet- of andere indi recte belastingen, doch ook daaraan denkt men niet. De inflatiespiraal werkt alleen maar meer staatsbemoeienis in de hand, mede omdat dit mogelijk wordt door de stij gende belastinginkomsten. Hoewel de tegoeden bij de spaarbanken ieder jaar hoger worden, gaat men voor bepaalde groepen premies stellen op het sparen, want er is zoveel meer kapitaal nodig voor investeringen. Vrijwel niemand zal daar meer door gaan sparen, maar het is zo'n goede propaganda voor de be- j zitsvorming, ook al een politiek stok paardje. Die bezitsvorming zou automatisch tot stand komen voor brede lagen van de bevolking indien onze munt maar waar devast was. Zo lang echter de staats uitgaven maar blijven stijgen, de loons verhogingen tenslotte toch weer ge volgd worden door prijsstijgingen, blijft onze gulden een wankel bezit. Dan wordt die gulden van vandaag maar liever omgezet in goederen van vandaag, want morgen kosten die weer meer. Dat is prachtig voor de welvaart, die in dit geval echter alleen maar wil zeg gen voor de arbeidsgelegenheid. Doch werk voor iedereen betekent nog geen welvaart voor iedereen, zelfs niet voor de werkers, laat staan voor de niet meer werkenden. Slechts verlaging van be- lasting, vermindering ook van de staats uitgaven, kan ons uit deze spiraal red den. Dat men in Den Haag daar niet toe komt, vloeit voort uit de prachtige wen sen der politieke partijen, waar de on nadenkende kiezer zich door laat ver blinden. 5 mei van dit jaar herdenken wij het derde lustrum van de bevrijding. In het gehele land worden plannen voorbereid om deze verjaardag, waaraan op 4 mei vooraf gaat een ingetogen stijlvol gedenken van al degenen, die hun leven gaven om ons de vrijheid te helpen hergeven, op uitbundige en waardige wijze te vieren. Het Oranje Comité heeft zich bereid verklaard de aanstaande 5 mei- viering te helpen bevorderen. Het is duidelijk, dat een comité van enkele goedwillenden nimmer in staat is een waarlijk volksfeest voor allen te creëren. Tenzij die bevolking, individueel en in groepsverband, zichzelve daarvoor inzet, kan er van een echte grootse feestviering geen sprake zijn. Het comité kan hoogstens enkele onderdelen verzorgen en daarnaast wat stimulerend en coördinerend werken, prijzen beschikbaar stellen, kinder- tractaties houden, een artistengezelschap aantrekken, enz., maar het eigenlijke feest zullen alle inwoners met elkaar op touw moeten zetten. Op verzoek van het comité zijn enkele groepen, zoals de scholen, zang verenigingen en de wielersportvereniging Tempo, al bereid gevonden een actief aandeel in de komende feestviering te nemen. Met andere verenigingen bestaat een eerste contact. Daarbij is het tot nu toe gebleven. Men zal begrijpen, dit is lang en lang niet genoeg. Wij weten wel, 5 mei ligt nog vrij veraf. Veeal komt men eerst de allerlaatste dagen in het geweer. Maar de tijd gaat snel. En hoe eerder men begint, hoe beter men in staat is zich voor te bereiden. Het comité meent daarom dat de tijd is gekomen om ook een dringend beroep te doen op alle inwoners en alle organisaties om zelf plannen te beramen voor een luisterrijke 5 mei-viering. Men wil en mag in Soest zeker niet achter blijven. Als allen meewerken, dan is van ieder afzonderlijk slechts een geringe inspanning nodig om dit feest te doen slagen op een wijze, waarover men bovenal zelf voldaan zal zijn en dat naar buiten en indruk zal maken, waarop geheel -I-eest met trots zal kunnen terugzien. Inwoners van Soest, bestuurders van organisaties, fabrikanten en middenstanders, laten wij de handen ineen slaan om iets groots tot stand te brengen. Denk alleen reeds aan de grote vooruitgang na de oorlog op elk gebied van het individueel en maatschappelijk leven. Hoe heeft zich onze woon- en leefwijze ontwikkeld, hoe zijn onze scholen en het gehele onderwijs gemoderniseerd, hoe is de sportaccomo- datie bezig zich te verbeteren, hoe is het werken in onze moderne bedrijven en fabrieken veraangenaamd, hoe zijn tal van middenstands zaken verfraaid. Wat schuilt in dat alles alleen reeds een berg van stof voor een groots opgezette uitbeelding. En dit is nog maar een enkel voorbeeld. Er moet die dag natuurlijk volop muziek, zang en dans zijn. De gehele gemeente zal in feesttooi moeten zijn. Van elk huis en gebouw wappert de driekleur. Daarnaast zullen straten, afzon derlijke woningen en gebouwen zoveel mogelijk moeten worden versierd en verlicht. Het is een onmisbare voorwaarde om de gehele bevolking in een feestelijke stemming te doen geraken. 5 mei 1960 worde een dag van opgewekte feestvreugde voor ieder inwoner van onze gemeente, een dag waaraan de herinnering nog lange jaren zal bij blijven. Het secretariaat van het comité is ondergebracht in het gemeentehuis. Het comité staat klaar om elk initiatief, elk plan, hoe bescheiden ook, voor zoveel mogelijk zijn volle stern en medewerking te geven. HET ORANJE-COMITÉ. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag Neerlandia 1S.E.C. 1, 2.30 uur. V.D.O. 2—S.E.C. 2, 12 uur. Veenendaal 4S.E.C. 4, 12 uur. S.E.C. 5Veense Boys 3, 12 uur. B.D.C. 2B.F.C. 3, 2.30 uur. B.D.C. 5Zebra's 5, 12 uur. Zaterdag S.E.C. aQuick a, 4 uur. S.E.C. cK.V.V.A. b, 2.45 uur. H.V.C. j—S.E.C. ee, 4 uur. Welpen S.E.C. 1B.D.C. 1, 2 uur. Welpen Amsvorde 1S.E.C. 2, 2 uur. WelpenA.P.W.C. 2—S.E.C. 3, 2 uur. Welpen S.E.C. 4A'foortse B. 2, 2.45 u. Meervogels aB.D.C. a, 4 uur. B.D.C. bS.D.O. c, 4 uur. L.V.V. bB.D.C. c, 3 uur. Welpen B.D.C. 2—K.V.V.A. 2, 3 uur. Korfbal. Zaterdag Tovers BSpirit A, 2.45 uur. Zondag Austerlitz 2Spirit 2, 3.30 uur. Handbal. Olympia 1B.D.C. 1, 12 uur. B.D.C. 2—P.P.I. 1, 1 uur. L.V.V. junioresB.D.C.-juniores, 12.50 u. B.D.C.-adsp. 1B.S.V.-adsp., 12 uur. Achteveld-adsp.B.D.C.-adsp. 3, 12.50 u. Amersfoort-adsp.-B.D.C.-adsp. 4, 1 uur. Hockey. Dames 1S.C.H.C. 2, 11 uur, Schriksl. (Vriendschappelijk.) Heren 1Heren 2, 12.30 uur, Schriksl., Heren 4S.C.H.C. 7, 2 uur, Schrikslaan. (Vriendschappelijk.) S.C.H.C. 5Dames 4, 11 uur. Kampong 9Heren 5, 11.30 uur. (Vriendschappelijk.) OPSTELLING VAN S.E.C. S.E.C. speelt zondag de laatste compe titiewedstrijd tegen Neerlandia 1 in de volgende opstelling. Adams De Vries Pothoven De Rooii Ten Hove Huijink Van Ginkel Van Kooij Maassen Van Breukelen Veldhuizen SOESTER KAPSUCCES. Onze plaatsgenote mej. M. W. Radema ker nam deze week wederom deel aan een kapconcours. Deze le ronde voor de Landscompetitie Dameskappen telde een 30-tal deelnemers. Mej. Rademaker wist na spannende strijd en uiteraard uitstekend werk de le prijs te behalen. BRAND IN DIRECTIEWAGEN. In een directiewagen van de firma Kos ter, die in onze gemeente riolering aan legt, brak woensdagmorgen, om half 7, brand uit. Een kachel in de wagen brandde en de pijp werd bij het dak gloeiend en zette het hout in vlam. In Een mevrouw uit Soestdijk ging met haar zoontje op de fiets naar het wijkgebouw aan de Middel wijkstraat. De jongen zat achterop. Toen zij haar doel bereikt had was haar zoon verdwenen. Zij belde direct de politie en reed zelf in de richting van de bossen van Soest-Zuid, ervan overtuigd, dat het kereltje ontvoerd was. De politie pakte het verstandiger aan en reed naar de woning waar de jongen zat. Hij was bij de overweg aan de Van Weedestraat van de fiets gestapt toen daar gewacht moest worden voor de spoorbomen, die gesloten waren. Voordat hij weer op de ba gagedrager kon klimmen was zijn moeder weggereden. Hij had nog geroepen, maar dat had niet ge holpen. Ook had hij nog enige tijd gewacht, maar toen er niemand kwam opdagen was hij maar naar huis gewandeld. de wagen bevonden zich blikken benzi ne en veel brandbaar materiaal, zoals asfaltpapier. De brandweer was spoedig bij de brand en bluste binnen een uur. De nevel spuit kon echter niet voorkomen dat de wagen geheel uitbrandde. SOEST-ZEIST WON. Het politie-voetbalelftal, dat samenge steld is uit spelers van het Soester en Zeister corps, heeft zich met een 6-4-overwinning op de Haagse Politie Sportvereniging verder van de onder ste plaats van de ranglijst verwijderd en veel gevaar is er nu niet meer. Reeds in de eerste minuten had de com binatie pech, toen een back niet hard genoeg op de keeper terug speelde. De Haagse rechtsbinnen was eerder bij de bal dan de doelman en het was 0-1. Enkele minuten later maakte links buiten Den Hartog gelijk en kort daar op doelpuntte Baams uit een goede pass van Ten Hove. Opnieuw scoorde Baams, maar vele schoten van de combinatie werden door de Haagse keeper uitste kend verwerkt. Uit een strafschop wegens hands bracht Baams de stand op 4-1. Voor rust maakte de linksbuiten van de Soest- Zeist-combinatie het vijfde doelpunt uit een voorzet van de rechtsbuiten. In de tweede helft probeerde de Haag se politiemannen de kansen te doen ke ren, maar dit lukte niet geheel. Baams bracht met zijn vierde doelpunt de stand op 6-1 en pas hierna kregen de gasten de gelegenheid enkele doel punten te scoren en de stand op 6-4 te brengen. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met woensdag -uit gezonderd zondagmiddag - draait in het City-theater de film „Tiger Bay", het verhaal van een jonge Poolse zeeman en het tienjarige meisje Gillie. Gillie is er getuige van, dat de Pool zijn meisje neerschiet. Het kind wil de revolver graag hebben om voor cow-girl te kunnen spelen en zij misleidt de po litie als ze ondervraagd wordt, want zij heeft die weggenomen. De jonge moor denaar is bang dat het kind hem ver raden zal en hij gaat er met haar van door. Inmiddels is de politie erachter gekomen dat het meisje de revolver moet hebben en zij wordt gezocht. De moorde naar komt dit te weten en hij wil zich van het kind ontdoen. Hij kan het ech ter niet over zij hart verkrijgen haar te doden en hij monstert op een schip om het land te verlaten. De kleine Gillie wordt door de politie ont dekt en ondanks haar leugens komt de politie toch te weten op welk schip de moordenaar zich bevindt. Tenslotte of fert hij zijn vrijheid op om het kind te redden. In „Dé Vlucht van de Pijl" kan men zondagmiddag kennis maken met woes te Indianen-stammen en een blanke die onder de roodhuiden wil leven. Het blijkt hem na vele gevechten dat dit ook niet alles botertje tot de boom is en met zijn Indiaanse vrouw gaat hij terug naar zijn geboortedorp om als Amerikaan te leven, want het leven als Indiaan heeft zijn bekoring voor hem verloren. In de donderdagcyslus „Het is heerlijk om jong te zijn", een allergezelligste film, die een feest voor jong en oud is, Ons land is destijds een der eersten ge weest, die de door de Verenigde Na ties opgestelde „Rechten van de Mens" ondertekende. Wij leefden in de eerste naoorlogse jaren in een zo grote vredes- roes, dat we geen rijp van groen kon den onderscheiden, maar ik heb toch zo 't gevoel dat er bij de ondertekenaars van toen een paar mannen waren, die wisten dat we iets aangingen wat we niet waar zouden maken. In ons land was door de bezetter een net van verplichte organisaties opge bouwd in de vorm van vakgroepen, on dervakgroepen en schappen en dat zat allemaal zo netjes in elkaar, dat heel veel mannen, die luid en uitvoerig over de vrijheid spraken, het zonde vonden dat rommeltje te likwideren. Ondertekende rechten van de mens of niet, Duitse erfenis of geen Duitse erfe nis, die verplichte organisaties bleven. Het was maar wat gemakkelijk. Alles geregistreerd, allemaal een nummer en je hoefde in Den Haag maar aan een touwtje met een bepaald nummer te trekken en de betrokkene kwam te voorschijn met z'n hele hebben en hou den. Een van de meest stuitende voorbeel den waartoe het verplichte organiseren kan lijden, vormt het Landbouwschap, waarvan iedere boer lid moet zijn. Hij kan practisch geen spa meer in de grond steken of geen koe melken zonder daarvoor 'n vergunning te moeten heb ben en wanneer de boer zich verzet, uit welke overwegingen ook, staat het schap klaar met een reeks sancties om van te rillen. Daar was de dwang in de bezettings tijd maar kinderspel bij en dit alles is zo erg, omdat dit in een vrij land mogelijk blijkt. We moeten het nu beleven, dat boeren, die het vertikken zich door de schap pen te laten voorschrijven wat ze doen en laten moeten, in de gevangenis ge smeten worden. Het is me je vrijheid wel en over de rechten van de mens praten we maar niet. Ik ben me bewust, dat bij een opdoe ken van al die groepen, schappen en de zo aanbevolen P.B.O. het werkloosheids cijfer even zou stijgen, maar ik zou er wat voor over hebben van deze instel lingen af te zijn. H. OEKMAN. maar vooral voor alle mensen die jong van hart zijn. Het is de geschiedenis van een leraar, die slechts belang stelt in het schoolor- kest dat hij leidt. Als er een nieuw schoolhoofd komt worden de muzikale aspiraties van de leraar fel bestreden. Dirigent en muzikanten zitten in zak en as. Er ontstaat een strijd, die de leraar-dirigent zijn betrekking kost en de leerlingen gaan in staking. Natuurlijk komt dan alles fijn voor elkaar. De leraar wordt teruggehaald en het or kest speelt dat het een lust is. Hedenmorgen, 12 uur, is een personen auto, bestuurd door tandarts A. alhier, die van Soest naar Soesterberg reed, in de bocht nabij Sanatorium „Zonne gloren", door de gladheid van het weg dek geslipt en tegen een boom gebotst. De heer A. werd aan het hoofd gewond, terwijl zijn echtgenote inwendige kwet suren opliep. In opdracht van dokter H. J. Stroband zijn beide slachtoffers per E.H.B.O.-zie- kenauto naar „De Lichtenberg" ver voerd. 2 andere inzittenden bleven ongedeerd. HALFVASTEN. Zondagavond organiseert de R.K. In stuif „Jong Soest" een halfvastenbal in gebouw St. Joseph. Er zal afscheid ge nomen worden van de oud-voorzitter, de heer J. van Roomen. Deze avond zal in het teken staan van de boekenweek. De zaal is versierd en de band „Del Rio" zal de dansmuziek verzorgen. TWEEDE BEET. Een hond van de Prins Bemhardlaan, die al eens eerder iemand gebeten heeft, kon zich weer niet inhouden en nu werd een meisje van 14 jaar het slacht ïffer. Zij passeerde de hond op de fiets en het woeste dier beet in haar been. Een arts verbond haar. Het is te hopen dat deze gevaarlijke hond snel uit de sa menleving verdwijnt.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1