DE MURRAY* 7uê SOEST TWEEDE BLAD VOOR EEN TAILLEUR NAAR UW HART m van Firma VAN DE WIJNGAART UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL GARAGE „DE SOESTER" Oplossing Kruiswoordraadsel in het vorig nummer. Altijd gaat huidje Wat de Amazone voor Zuid-Amerika, de Mississippi voor Noord-Amerika en de Nijl voor Afrika is, dat is de Mur- ray voor Australië de langste rivier van het vijfde werelddeel. Maar ter wijl de Amazone, Mississippi, Nijl en Europa's langste rivier, de Wolga, voor elk schoolkind een begrip zijn, weten van de Murray buiten Australië slechts weinig mensen meer als de naam. De Murray is ongeveer even lang als de Donau. Haar stroomgebied om vat ongeveer een zevende deel van 't Australische continent. Het is een ri vier met geschiedenis. Haar afzonder lijke hoofdstukken zijn zo vol avon turen, dat zelfs de Mississippi van schaamte zou verbleken, als die het kon. Eens was de Murray niet meer dan een stroom, die water naar de zee bracht. Ongeveer 100 jaar geleden werd ze een hoofdverkeersader. Te genwoordig speelt het verkeer er op Voordat de geoogste druiven te drogen worden gehangen, worden ze in een speciale vloeistof gedrenkt. niet zo'n grote rol meer, maar het wa ter dat ze meevoert, heeft meer be tekenis dan vroeger. Wedstrijd leverde het bewijs. Men schreef het jaar 1853, toen in Australië 'n zeldzame wedstrijd werd uitgeschreven. De overwinnaar wenk ten 4000 Pond Sterling, wat tegen de huidige koers omgerekend, ongeveer 40.000 gulden betekende, zij het dan, dat men destijds met zo'n bedrag een heel leven lang kon rentenieren. De voorwaarden waren dienovereenkom stig zwaar. Wie in het bezit van de som wilde komen, moest met een ra derboot, waarvan de machine niet min der dan 40 PK mocht zijn, van de monding van de Murray naar het punt varen, waar de Darling in de Murray mondt. De afstand bedroeg 750 km. Slechts twee mannen meldden zich. De een werd gedisqualificeerd, toen bleek, dat zijn boot niet aan de voor waarden voldeed. De andere kocht in SicLney een boot van 100 ton, voer daarmee naar de monding van de Murray, zag daar een zandbank, die Muldura, een moderne stad aan de mid denloop van de Murray. Adelaide, de hoofdstad van de staat Zuid-Australië, de grootste wereldstad in de omgeving van de benedenloop van de Murray, is deze weken het toneel van het eerste Australische Kunstfesti val, dat opera-, theater- en concert voorstellingen omvat evenals tentoon stellingen van Australische kunstenaars. de rivier klaarblijkelijk blokkeerde en probeerde het schijnbaar onmogelijke hij stuurde met volle kracht op de zandbank aan in de vertwijfelde hoop, dat er een wonder zou gebeuren. Dat wonder gebeurde ook. Het schip steunde en sidderde, de schoepen sloegen wild door het zand, maar toen was de bank overwonnen en de boot werkte zich rustig stroom opwaarts. Aan het eindpunt werd hij enthousiast ontvangen, want zijn aan komst kon nu als bewijs gelden, dat de Murray bevaarbaar was. Dorp werd havenstad. Daarmee begon de grote tijd van de rivier. Er werd een scheepvaartmaat schappij gesticht, wier zaken enorm goed gingen, want in het gebrek aan andere goedkope verkeersmiddelen voorzagen haar raderboten als brand stof voor de machines gebruikte men een dwangbuis van sluizen, dijken en stuwdammen. Zij wisten, dat de op zich zelf vruchtbare grond in de omgeving slechts watergebrek had om rijke oog sten op te brengen. Ze zetten zich ook aan het werk om de watervallen voor het opwekken van electrische energie te- benutten. Zo veranderde de Murray in de loop der tijd haar gezicht. Ongeveer 2000 km vanaf de monding ontstond het Hume-stuwmeer, welks watermassa's een electrische centrale voeden, die per jaar 200 miljoen kilowatt-uren op wekt. Links en rechts van de rivier lig gen tegenwoordig kunstmatig bevloeide landerijen en fruitplantages. Voor de vroeger bijna waardeloze grond in die omgeving werden vaak onwaarschijnlijk hoge prijzen geboden. Steeds meer in dustrieën vestigen zich aan de Murray, Want in Australië is het water schaars. Miljoenen jaren oud. De Murray is volgens de geologen een oude rivier. Voorzichtig, zoals weten schapsmensen nu eenmaal zijn, willen zij er geen eed op doen, maar toch ge- Een van de oude raderstoomboten op de Murray, die tegenwoordig alleen nog attracties voor de vreemdelingen bete kenen. hout, de kolonisten aan de oevers van de rivier werden van alles voorzien wat zij voor hun leven nodig hadden en de boten brachten de wol der reusachtige schaapskudden naar de centra der be schaving. Kleine nederzettingen aan de Murray werden binnen enkele jaren belangrijke havensteden. Echuca b.v. ontwikkelde zich tot een haven, aan welks kaden 50 schepen tegelijk konden meren. In haar bloeitijd had de stad, gemeten aan het aantal tonnen opgeslagen goederen, een betekenis als die van Melbourne. De laatste' 50 jaar heeft de Murray zich een groot aantal „operaties" moe ten laten welgevallen. Haar water, werd in de loop van de tijd te kostbaar geacht om alleen schepen te vervoeren. De ingenieurs en technici staken haar in Het „Rheinland van Australië" werd het Murraydal, nadat het bedwingen van de rivier een breedopgezette be vloeiing mogelijk maakte. ven zij de stroom enkele miljoenen jaren. „Zou ze geweten hebben, wat haar te wachten stond", zei een Austra liër, „dan had ze hónderd jaar geleden al zelfmoord gepleegd". Dat klinkt nogal vreemd, maar toch hield de man, die zich zo uitte, van de Murray. Hij was zo oud, dat hij de rivier nog kende uit de tijd, toen ze nog niet in een dwangbuis gestoken was. De eerste „temming" werd in 1887 ver richt door de gebroeders Chaffey. Zij stamden uit Canada, hadden in Cali- fornië gezien wat men met kunstmatige bevloeiing bereiken kan en tapten na hun emigratie naar Australië de Murray af om woest land in cultuurgrond te POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Stuwmeer en turbinestations van de Hume-Dam aan de rivier de Murray. De 200 miljoen kilowatturen, die hier jaarlijks opgewekt worden, voorzien de staten Victoria en Nieuw-Zuid-Wales. veranderen. Ze plantten citrusvruchten en ander fruit, werden er zeer welge steld bij, maar vermoedden niet dat aan de oevers van de Murray eens „Austra- liës Rheinland" zou ontstaan een uit gestrekt wijnbouwgebied waarvan de oogsten echter voor het grootste deel tot rozijnen verwerkt worden. De gedroog de druiven worden naar alle delen van de wereld uitgevoerd en brengen Au stralië per jaar tegenwoordig tegen de 100 miljoen gulden deviezen op. Raderboten verleden tijd. De raderboten, die zich vroeger een weg door de watermassa's van de Mur- ray baanden, hebben hun grote tijd ge- j had. Enkele er van zijn voor het trans port van hout in dienst gesteld, waarbij i zij de grote vlotten trekken, enkele an dere hebben zich op het toeristenverkeer toegelegd. Hoewel de Australiërs voor het merendeel realisten zijn, die niet over het verleden treuren, doch aan de toekomst denken, verheugen de rond vaarten zich in een steeds grotere be langstelling. Elk groot reisbureau prijst ze als een „unieke belevenis", als „uit stapje naar het verleden" aan en dat zijn ze in zekere zin ook. Er zijn dus nog raderboten op de Mur ray, maar de laatste, die voor een ge regelde passagiers- en vrachtdienst in dienst gesteld werd, de „Alexander Ar- buthnot", lag jarenlang eenzaam en vergeten op een afgelegen plaats in de haven van Echuca. Niemand bekommer de zich er om. Hij liep langzaam vol water en zonk tenslotte, rustig en zon der dat iemand er notitie van nam. Eerst toen het schip verdwenen was, viel het de mensen van Echuca op, dat zij iets misten, maar toen was het te laat. Een der Murray-kapiteins filoso feerde „Wat bleef hem anders over, zijn tijd was voorbij". SOESTER SLAGERS EXPOSEREN. Zoals reeds blijkt uit een advertentie in ons blad van dinsdag j.1. nodigen de gezamenlijke Soester slagers dc huis vrouwen van Soest uit een bezoek te brengen aan een grote demonstratie, welke door hen wordt gehouden op woensdag 30 en donderdag 31 maart a.s. in alle lokaliteiten van het Soes ter Slachthuis aan de Lange Brinkweg. Naast de demonstratie van het bakken en braden van alle mogelijke soorten vlees maken de Soester dames ook ken nis met het koebeest en wordt hen op duidelijke wijze getoond waar de ver schillende soorten vlees zich in het beest bevinden. Op de toegangskaarten, die bij de deel nemende slagers gratis verkrijgbaar zijn, zullen voorts tijdens de demonstraties waardevolle vleesprijzen worden uitge loot. Een speciale tentoonstelling toont de dames een keur van vleesschotels, salades enz. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 MAART 1960. C>Nx^ 7 Hilversum, Kerkbrink 15-17 MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de art sen H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, telefoon 2388 en H. van Dorssen, Eigendomweg 96, telefoon 2119. TWEEDE BEJAARDEN SOCIËTEIT. Voordat dinsdagmiddag door de presi dente van de U.V.V.-Soest de tweede bejaardensocieteit van de U.V.V. in café De Viersprong geopend werd, zaten al enkele heren in de gezellige zaal te kaarten, daarmee onbewust tonend, dat ze het best naar hun zin hadden. Mevr. Van Ginkel verwelkomde op deze openingsmiddag in het bijzonder de echtgenote van de burgemeester, mevr. Bentinck, en het hoofd van de afdeling Sociale Zaken van de gemeente, de heer H. J. van Hal. De nieuwe lente betekent voor de U.V.V. een nieuw begin, maar dit beginnen van een tweede bejaardensocieteit had de vereniging al vier jaar geleden wil len doen. Een groot probleem was het echter hoe men aan geschikte ruimte kon komen. In 1954 is de bejaardensocieteit Soest- dijk opgericht en daarmee hebben de dames van de U.V.V. ervaring opgedaan. Er was geen sprake van leiding en ge leiden in de echte betekenis van het woord, want bejaarden en U.V.V.-dames vormden een grote familie, met aan het hoofd, mevr. Kruik-De Man als „moeder van de bejaarden". Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEQ 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Het is bekend dat bejaarden gezelligheid brengen, zodat de bejaardensocieteit Soestdijk een gezellige familie werd, waarin men begrip had voor eikaars vreugden en noden. Mevrouw Van Gin kel sprak de wens uit dat het in de so ciëteit Soest-Zuid precies zo zou worden. Het begin is al uitstekend geweest, want vele tientallen kwamen, waaruit blijkt dat de sociëteit op prijs gesteld wordt. Mevr. Hoebee zal de leiding hebben en zij wordt bijgestaan door enkele dames. Mevr. van Ginkel deelde mee, dat de bejaarden iedere dinsdag voor slechts tien cent in de zaal van De Viersprong terecht kunnen. Echtparen betalen 15 cent. De thee kost slechts 5 cent zodat er voor niemand financiële bezwaren zullen zijn, die het regelmatig bezoek aan de nieuwe sociëteit zullen beletten. Eens in de twee maanden is er voor alle bejaarden van Soest een grote bijeen komst in de zaal van Eemland met een lezing, film, dia's of andere ontspanning. De sociëteit Soestdijk bezit een biblio theek van bijna 500 boeken en een groot deel hiervan gaat nu naar Soest-Zuid. Leden van de sociëteit kunnen deze boe ken gratis meenemen. Niet alleen boeken, maar ook spelen zijn geschonken voor de bejaarden en de eigenaar van De Viersprong stelde het biljart gratis beschikbaar. Mevr. Van Ginkel sprak de wens uit, dat de leden van de sociëteit dit bil jart met mildheid zouden behandelen en wenste allen een prettige eerste mid dag in de bejaardensocieteit Soest-Zuid. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 VERGADERING V.V.D. Het tweede kamerlid mevr. G. V. van Someren-Downer spreekt op maandag 4 april, in het Oranje-Hotel, voor de afdeling Soest van de V.V.D. Zij zal behandelen de z.g. Mammoetwet van Minister Cals (wetsontwerp rege lende het gehele onderwijs tussen het lager en universitair onderwijs). Belangstellenden zijn welkom, in het bijzonder de leerkrachten. VECHTEN EN DIENEN. Op donderdag, 31 maart a.s., wordt in de Wilhelminakerk aan de Soesterberg- sestraat, de geluidsfilm „Vechten en Dienen" vertoond. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 SOESTER JAZZ-SOCIËTY. De Soester Jazz-sociëty organiseert op zaterdag, 2 april, een avond voor de le den en introducé's. Het trio Mischja Mengelberg zal optre den in de volgende bezetting Mischja Mengelberg, piano, Earl Freeman, bas en Harry Piller, drums. Het ligt in de bedoeling dat het trio enkele nummers speelt, waarnaar uit sluitend geluisterd zal worden. Na 12 uur speelt het combo Jan Laurens Har tong en de mogelijkheid bestaat, dat de Crescent City Jazz Band, onder leiding van Ant. Gerson Lohman, ook nog komt spelen. Horizontaal 1. teder. 5. priem. 9. sol. 10. natie. 12. rok. 14. p.e. 15. koekenpan. 16. a.m. 18. acre. 20. rente. 21. a.v.r.o. 33. Aden. 34. etsen. 36. Etna. 37. enge. 38. aam. 39. prei. 40. Elbe. 41. karig. 43. ergo. 45. geoloog. 47. kropjek. 49. om. 51. ik. 52. liga. 55. bloes. 58. egge. 60. en. 61. Bruinisse. 62. el. 63. nee. 65. Irene. 66. L.S.K. 68. Elise. 69. engte. Verticaal 1. To. 2. elke. 3. energie. 4. rake. 5. pint. 6. repelen. 7. Erna. 8. M.O. 9. sec. 11. tent. 13. kar. 14. pacha. 17. mokka. 19. regenboog. 22. vertering. 23. Ed. 25. as. 27. Adele. 28. engel. 29. staag. 30. gemik. 31. peren. 32. enige. 35. sar. 40. egale. 41. kombuis. 42. gris sen. 44. oksel. 46. o.o. 48. o.k. 50. zone. 53. Inn. 54. Abel. 56. lire. 57. eine. 58. eelt. 59. gek. 64. Ee. 67. se.

Soester Courant | 1960 | | pagina 5