VENEMA KRUISWOORDRAADSEL OP DE WIP TUSSEN E.E.G. en E.F.T.A. Die jaren kant nooit van U afschudden... Wordt Chroesjtsjow winnaar in deze Ronde van Frankrijk. MAATKLEDING 2-delig costuum of tailleur Het economisch aangezicht van de we reld wijzigt zich snel. Bij de snel toe nemende welvaart speelt de Europese Economische Gemeenschap een der eerste violen. Het succes van die ge meenschap is stellig van grote beteke nis. Zij heeft Europa weer een eerste rangs plaats bezorgd in de wereld. Met andere woorden Europa wordt, naast Amerika en Engeland, weer als vol waardige partner erkend. Daarnaast zullen de successen van de gemeenschap de leden-staten stimuleren in hun wens naar verdere samenwerking en integra tie. Die pogingen tot verdere integratie zijn nu in een beslissend stadium geko men met de voorstellen om het tempo der eenwording te versnellen. De situatie is in grove trekken de vol gende. Nederland is met een aantal lan den lid van de E.E.G. Binnen deze ge meenschappelijke markt hebben de le den een plan aanvaard om stap voor stap de onderlinge invoertarieven te verlagen. De eerste verlaging van 10 procent heeft plaats gehad per 1 ja nuari 1959 en de tweede zal per 1 juli a.s. een feit worden. De leden van de E.E.G. hebben tegen over de buitenwereld een gezamenlijk buitentarief, dat hoger is gesteld dan wij in Nederland gewend waren. Dit heeft voor ons land nadelige gevolgen op het terrein van onze internationale han del. Als grondstofarm land zijn wij ge dwongen een groot deel van onze grond stoffen voor landbouw en industrie ook buiten het E.E.G.-gebied te kopen. Door het hoge buitentarief worden die grondstoffen nu duurder dan nodig is en door die hogere prijs wordt de aan koop van die grondstoffen beperkt, tot schade van het land waarvan wij die grondstoffen betrekken. Vervolgens wordt onze uitvoer duurder dan nodig is, want de prijs van de grondstoffen moet weer worden doorberekend in de eindprodukten. Onze uitvoer naar E.E.G.-landen, maar vooral naar niet- E.E.G.-landen wordt daardoor vermin derd. Bovendien weigeren landen buiten deze Europese markt onze produkten te kopen als wij hun uitvoer naar Ne derland van grondstoffen en eindpro ducten door een hoog buitentarief be lasten. Nederland is gebonden. Dit probleem wordt nog ingewikkelder gemaakt door het bestaan van de E.F.T.A. ofwel de kleine vrijhandels zone. Dit is een coalitie van 7 landen, die niet tot de Euromarkt zijn toege treden. Daartoe behoren onder meer Engeland en de Scandinavische landen. Zij willen niet economisch aaneenge smeed worden maar wensen de vrijhan del zoveel mogelijk te bevorderen. Engeland, dat geografisch bezien bij de E.E.G. zou passen, heeft de E.F.T.A. handelszone gekozen omdat het sterke economische banden met het Britse ge menebest heeft, waaruit het zich niet kan en wil loswikkelen. Met dit vrij- handelsverbond heeft Nederland vele economische banden en ons land zou dus het liefste zien dat de voordelen van de E.E.G. ook aan die vrijhandels zone zouden worden toegekend. Andere E.E.G.-partners zijn daar te gen en nu dreigt Nederland een deel van zijn economische relaties kwijt te raken tot schade van onze handel en industrie door dat E.E.G.-verdrag. Wij kunnen het besluit nemen om niet mee te doen met de E.E.G., maar dan missen wij ook de vele economische voordelen uit de Euromarkt voortvloei end. Onze regering meende dat deze TE 1.54-61 hoeU BussurrwiaMtT. ENIGE Ti Ti I IN HET GOOI j EFFEN TERLENKA, 100-120-150 en 180 breed TERLENKA STORES EN VALLEN per meter. TERLENKA MODELGORDIJNEN voordelen uiteindelijk niet konden wor den gemist en daarom traden wij tot de E.E.G. toe. Daarom zitten wij nu dan ook tussen twee vuren in. Twee concurrerende blokken. De jongste voorstellen in E.E.G.-verband behelzen een versnelling van het tempo der economische aaneensluiting der deel nemende landen. Inplaats van een twee de tariefsverlaging van 10 °/o per 1 juli a.s. wil men voor de deelnemende landen de tarieven met 20 °/o verlagen. Intussen wil men binnen de vrijhandels zone elkaar per 1 juli a.s. ook een ta riefsreductie van 20 °/o toekennen. Er ontstaan dan twee blokken van met el kaar samenwerkende landen, die bin nen hun gebied elkaar aanzienlijke kor ting op invoerrechten verlenen, maar die naar buiten hoge rechten kennen al thans in de toekomst. Op deze wijze wordt Europa gesplitst in twee economische blokken, die na verloop van tijd vanzelfsprekend onge noegen met elkaar krijgen. Dit des te eerder omdat de Euromarktleden onder elkaar al eerder tariefsverlaging van 10 hebben toegestaan, zodat tussen die leden dan al een reductie zal gel den van 30 Deze strijd zal ontaarden in een tegen elkaar opbieden en daarop wil Nederland de beide verbonden aan elkaar koppelen in die zin, dat landen van de E.E.G. aan de leden der E.F.T A. een reductie van 20 toekennen en omgekeerd. Dit is typisch een Nederlands belang omdat wij als poort van Europa bij zo veel mogelijk vrijhandel gebaat zijn. Nu kunnen wij lichtzinnig zeggen, dat wij de E.E.G. verlaten als wij onze zin niet krijgen, maar zo eenvoudig is die be slissing niet, omdat wij ons nu eenmaal contractueel hebben gebonden en, zo als gezegd, omdat wij dan ook de voor delen missen. Open deur blijft nodig. Gelukkig wordt de tarievensoep in de praktijk niet zo heet gegeten als zij hier werd opgeschept. Er is al een voor stel om ook het gemeenschappelijk bui tentarief van de E.E.G. met 20 °/o te verlagen. Dit buitentarief zou overigens pas over 10 jaar van kracht worden. Niettemin zou, wanneer al die voorstel len worden aangenomen, Nederland toch in 'n bondgenootschap komen dan elkaar meer bevoordeeld dan de buitenwereld. Er blijft immers een verschil van 10 °/o. Dit is de prijs die voor de Europese voordelen zou moeten worden betaald. Wij moeten echter bedenken dat wij ons economisch dan vaster aan het Euro pese continent binden en dat dit ook in politiek opzicht nadelen kan brengen. Toch is het goed dat wij aan deze bindingen een werkzaam aandeel heb ben. Nu kunnen we trachten als bemid delaar tussen beide groepen op te treden. Slaagt die bemiddeling, dan komt dit niet alleen ons zelf ten goede, maar dan vervullen wij ook de rol van het land dat zorgt voor een open in- en uitvoerdeur naar het vaste land. En dat is nu juist de rol die wij als ha ven van Europa moeten vervullen. De opdracht is niet gemakkelijk en zal van onze regering alle wijsheid vergen. Rheumatisehe Pijnen wel! Regelmatig Kruschen nemen. Die kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen. Door de aansporende werking van de vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken en zo worden alle onzuiverheden in Uw bloed - oor zaak van uw lijden en pijn - vanzelf afgevoerd, langs natuurlijke weg. Neem eens een proef met Kruschen. Al gauw zult U de weldadige werking onder vinden. Chroesjtsjow is in Frankrijk aangeko men. Na 't uitstel door griep is Chroesj- tsow ditmaal toch gekomen. Men is het er nog altijd niet over eens, wat de werkelijke reden is geweest van het uitstel. Zeker is het, dat er onenighe den hebben bestaan over de route, de mogelijkheden om met het publiek om te gaan en gesprekken te voeren. De tocht is nu verkort, maar biedt iets meer kans voor Chroesjtsow om toe spraakjes te houden. Hij zal ook voor radio en televisie optreden. Zijn oog merk is natuurlijk te herinneren aan de vriendschap tijdens de oorlog en aan de oud Frans-Russische banden, en om te waarschuwen tegen een nieuw Duits gevaar. Hij zal niet geloven, dat hij Frankrijk kan loswerken uit de N.A.V.O. Maar binnen de westelijke wereld kan De Gaulle natuurlijk een zo onafhanke lijke positie innemen dat de Russen ho pen daarvan te profiteren. Afgezien van een uiteenzetting van standpunten tijdens de gesprekken zal het gevolg van de reis zijn, dat De Gaulle gevleid is dat hij door de Rus sen niet voor minder wordt gehouden dan MacMillan en Eisenhower, die al met Chroesjtsjow confereerden. En dat de sowjet-premier verheugd is, dat hij in Frankrijk een tegenwicht heeft kun nen vormen tegen pro-Amerikaanse en pro-D'uitse invloeden. Van een ,,neu- KLEERMAKER voor Dames en Heren Hofleverancier van ZK.H. de Prins der Nederlanden 195.— 225.— 275.— en hoger Prima coupe en afwerking. VOORJAARSSTOFFEN F. C. Kuijperstraat 10, telef. 2803 tralisering" van Frankrijk zal men echter zeker niet kunnen spreken. De Gaulle in moeilijkheden. Het bezoek komt in zoverre ongelegen aan de Franse president, dat hij nu juist in onmin leeft met de meerderheid van de kamer. Deze meerderheid heeft verlangt, dat het parlement in bizon- dere zitting zou worden bijeengeroepen, om de moeilijkheden te bespreken van de boeren. Vele afgevaardigden hebben de stem men van de boeren nodig en het is van ouds in Frankrijk gewoonte, dat de kie zers hun député zien als een zaakwaar nemer. Maar juist daarom heeft De Gaulle geweigerd de kamer bijeen te doen komen. Hij wil niet onder druk gezet worden van een belangengroep. Zijn besluit staat vast en er is geen geld voor de subsidies, die de boeren verlangen. Het is een hard antwoord, waaruit bliikt dat het Franse parlemen tarisme wel heel erg is verzwakt. De Gaulle beroept zich erop, dat hij buiten de afgevaardigden om recht streeks - bij een referendum over zijn grondwet - een beroep heeft gedaan op het volk. Dit heeft hem volmachten ge geven. Men moet intussen wel oppas sen, dat nu niet de basis wordt gelegd voor een leiders-regiem, dat (als De Gaulle er eens niet meer is) een dicta tor zou begunstigen. En in de Franse pers is de kritiek daarom vrij sterk. Agrarisch vraagstuk. De nood der kleine boeren in Frank rijk wordt veroorzaakt door de droogte van de afgelopen zomer, maar ook door het feit dat de vele kleine bedrijven niet rendabel zijn, tenzij de prijzen ho ger blijven dan de Europese gemiddelde, of tenzij er subsidies worden verleend. De regeringsdeskundigen hebben een saneringsplan om boeren-coöperaties in staat te stellen meer machines te ge bruiken, meer kunstmest en modernere methoden. Hoe noodzakelijk ook die veranderingen ziin, zij tasten de vrijheid van de klei ne boer aan. Die zijn jaren zeer ont zien en gesteund. Hoewel de grote on dernemers die subsidie en hoge prijzen eigenlijk niet nodig hebben, er het meest van hebben geprofiteerd, zijn die ook roerig. En zo heeft De Gaulle dit maal de hele bevolking van het platte land tegen zich, plus haar afgevaardig- gedaald. den. Een debat, dat de atmosfeer zou hebben verhelderd, had nuttig kunnen zijn. En daar De Gaulle ook al velen heeft teleurgesteld, omdat hij geen mid del ziet inzake de Algerijnse politiek het roer om te gooien, is zijn populariteit ym. v,e, -,u, -*i- v,tc-en v- t-to J Ar. 1 Economische huurwaarde. Kunt u mij mededelen wat de belasting verstaat onder economische huurwaar de Deze berekening wijkt in mijn ge val 50 °/o af van de berekende huur waarde voor de personele belasting. Ik bewoon een flat (onvervreemdbaar woonrecht) dat mijn eigendom is, maar in coöperatief verband. De hogere be rekening bedraagt hier 50 °/o. Aldus A. V. T. Antwoord De Hoge Raad heeft uitge maakt dat het begrip huurwaarde van de personele belasting voor de inkom stenbelasting niet hetzelfde is. Voor de personele belasting geldt de werke lijk betaalde huurprijs voor de door de eigenaar bewoonde woningen te bepa len door vergelijking met verhuurde woningen. Voor de inkomstenbelasting geldt de economische huurwaarde wat daarop neerkomt dat de huurwaarde niet wordt bepaald door vergelijking met verhuur de huizen, waardoor de huur dus veel al door overheidsbemoeiing laag gehou den wordt, doch op zichzelf naar econo mische verhoudingen wordt bepaald. Is een woonhuis nu zonder rijkspremie gebouwd, dan gelden bij verhuur geen huurbeperkingen en de economische huurwaarde ligt dan dus hoger dan de door vergelijking bepaalde huurwaarde. De inspecties der belastingen hebben hiervoor normen welke als regel niet te hoog liggen. Dat neemt niet weg dat het onbevredigend is te achten dat juist degene die zonder rijkssteun bouwt er op dit punt ook nog onvoordeliger aan toe is dan een ander, doch dat is dan nog één ongelijkheid meer, die uit het huurbeleid voortvloeit. Belastingopgave en aftrek. i 5°°r h ld°l d°r ff0"* missie bepalen dat de huurverhoging achterwege moet blijven tot de zaak in orde is gebracht. U dient echter te be ginnen met te betalen. Grensdocumenten. Welke documenten zijn nodig voor on- dervolgende landen Antwoord 1. Voor België een paspoort, maximaal 5 jaar verlopen of toeristenkaart. Brom fiets de groene verzekeringskaart en een indentiteitskaart voor wederinvoer in Nederland. 2. Luxemburg hetzelfde. 3. Frankrijk hetzelfde. 4. W. Duitsland hetzelfde en eventueel een verklaring waaruit blijkt dat de bromfiets geschikt is voor 2 personen 5. Oostenrijk hetzelfde als voor nrs 1 t.m. 3. 6. Zwitserland hetzelfde als voor 5. 7. Italië hetzelfde als voor 5. A.O.W.-uitkeringen. Kimt u mij mededelen hoe hoog de maximum bijdragen voor A.O.W. be droegen over de jaren 1957, 1958, en 1959. Antwoord De bedragen lagen alsvolgt 1. Alleenstaanden1 januari 1957 tm. 30 juni 1957 658,1 tot en met 31 juli 1957 876,—, 1 aug. 1957 tot en met 31 oktober 1958 936,en van 1 november 1958 tot nu 972, 2. Gehuwde mannen. Voor gehuwde mannen lagen deze bedragen in de ge noemde tijdvakken resp. op 1428, 1452,1524,en nu op 1584, Ontheffing radiocontributie. Tot wie moet ik mij wenden om ont heffing te verkrijgen van contributiebe talingen voor radio en televisie, aldus mevr. D'. W. B- A.O.W.-pensioen doch tevens Antwoord: Voor televisie wordt geen zL .rr:i - ,J roriio_ Ik heb een betrekking met een goed salaris. Mijn werkzaamheden zijn verspreid over verschillende plaatsen, dus reis ik da gelijks heen en weer. Mijn reiskosten worden vergoed doch niet mijn ver blijfkosten, zoals koffie, thee, eten in een restaurantdat betaal ik zelf. Mag ik dit nu aftrekken voor de belasting en moet ik ook het pensioen A.O.W. opge ven aldus W. K. Antwoord Om met het korste antwoord te beginnen ja, het A.O.W. pensioen behoort ook tot het belastbaar inkomen. Als kosten zijn aftrekbaar die kosten welke u redelijkerwijze voor de ver werving van het inkomen moet maken en die u dus anders niet zoudt maken. Wat u dus voor koffie, thee en maal tijden méér uitgeeft omdat u deze niet thuis kunt gebruiken, dan ze u thuis zouden kosten, is aftrekbaar van het in komen. Huurverhoging. C. D. vraagt Moet ik huurverhoging ontheffing verleend en voor de radio contributie moet u zijn op het postkan toor om een formulier te halen. Dit formulier invullen en inleveren op het adres daarop vermeld. Na gehouden on derzoek hoort u het dan wel. Huurverhoging. Mocht in het verleden en mag in de toekomst van een huis, dat 60 jaar oud is, de huur verhoogd worden, aldus abonnee I. Antwoord In het verleden mocht het wel en bij de a.s. huurverhoging hangt het af van de bewoonbaarheid, onder houd, huurprijs enz. Dit kan de huurad viescommissie beoordelen. Hoe het verder in de toekomst zal gaan, is nog niet bekend. Het regeringsbeleid beslist hierover. Dienstplicht. Mijn dochter heeft 4 zoons, waarvan de oudste 2 hun dienstplicht vervuld heb ben. Zijn de jongste 2 nu geheel vrij van dienst aldus H. R. P. betalen voor de huurwoning welke ik Antwoord Neen, de derde is ook nog bewoon met een ander Antwoord D'e voorgestelde verhoging van 20 °/o geldt ook voor deze woning, maar u kunt een advies (verklaring) vragen aan de huuradviescommissie waarin tot uitdrukking moet komen dat de woning geen gebreken vertoont en/of niet verloosd is. Is dit wel het geval, dan kan de com- Horizontaal 2 groep leerlingen 5 luizenei 9 feestdos 10 scherp van een zwaard 12 toespraak 13 jongensnaam 14 bid (Lat.) 15 deel van Sumatra 17 frans lidwoord 19 Chinese maat 20 poel 23 eens (oud) 24 organisme tot waarneming 28 evenwichtig 32 bijwoord 34 reeds 35 sportterm 37 voorzetsel 38 zangnoot 39 landbouwwerktuig 40 klaar 41 de somma vu 42 bevestiging 43 voorzetsel 44 naami. vennoot schap (Fr. afk.) 43 jongensnaam 47 voegwoord 49 windrichting (afk.) 51 cijferen 54 vroeger 57 geen keer 58 karakter 61 pers. voornaamw. 82 maanstand (afkj 63 romeins keizer 65 vreemde munt 67 krantenjongen 68 uiteinde der aardas 69 limonade 72 jongensnaam 73 meerplaats 74 plaats in Friesland Verticaal 1 edelknaap 2 chemische stof 3 plant 4 te zijner plaats (Lat. afk.) 5 de onbekende (afk.) 6 zelfzuchtige 7 schop 8 oude literatuur 11 pers. voornaamw. 15 aanw. voornaamw, 16 touw 18 dus (Lat.) 19 truc 21 werkschuw 22 muziekteken 25 meisjesnaam 26 zoals de akten ge tuigen (Lat. afk.) 27 gewapende ruiter 29 niet die 30 uitroep 31 herkauwer 36 frans lidwoord 43 meisjesnaam 44 selenium (afk.) 45 uitheems zoogdier 46 onbesmeurd 48 deel v.d. bijbel (afk.) 50 europese hoofdstad 52 mandje 53 griezel 55 dag 56 dunne 59 uitheemse plant 60 wapen 63 vrucht 64 groot stuk steen 66 frans pers. voornaamw. 70 als eerder (afk.) 71 pers. voornaamw. Voor de uitslag van dit kruiswoordraadsel zie men het volgende nummer. dienstplichtig, de vierde kan t.z.t. vrij stelling aanvragen. Pokkigheid in aardappels. J. M. vraagt Enkele jaren geleden ver bouwde ik een keer aardappelen en dit gewas was zeer pokkig. Het is mijn be doeling op ditzelfde perceel dit jaar weer aardappelen te zetten. Kunt u mij een middel of manier van bewerking aan de band doen zodat die pokkigheid niet meer voorkomt Welke soort aardappelen zijn hier het minst gevoelig voor Antwoord Deze pokkigheid of schurft komt veel voor op gescheurd grasland en op grond met een te hoge kalktoe- stand. Bestrijding a. Zure bemesting geven, b.v. zwavel zure ammoniak en superfosfaat, dus geen kalk of kalkhoudende meststoffen. b. Verbouw van minder vatbare rassen als b.v. IJsselster, Sirtema, Voran, Glo ria, Alpha, Erdgold. c. 14 dagen voor het poten de grond behandelen met PC. Noorse basis. Wat is de naam van de Noorse basis in Koningin Maudland in het Zuidpoolge bied aldus H. v. d. M. Antwoord Dat is de basis Maudheim. Varen krijgt bruine bladeren. J. v. R. vraagtHoe komt het dat een krulvaren bruine bladeren heeft en dat de bladeren aan de toppen scheuren AntwoordDit is een gevolg van te droge lucht. Varens moeten vaak be sproeid worden. Behalve flink sproeien, moet de plant ook flink gevoed worden, opdat er zoveel nieuw blad komt, dat u het oude kunt uitsnijden. De plant uit de zon houden en zoals gezegd zor gen voor vochtige grond en lucht.

Soester Courant | 1960 | | pagina 6