ZWITSAL SM»egei HOEST UW KIND...? DE MONNIKENREPUBLIEK „ATHOS". Onrustige Zenuwen? BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 Soest m de toekomst. KLEERMAKERIJ WIERSEMA Het accent op de kraag. DERDE BLAD LES VOOR REGERING. LENTE. Hotsend en botsend, zuchtend en steu nend in de eerste versnelling zwoegt de bus voort op weg naar het kleine haventje Trepiti. Wij reizen over het schiereiland Chal- dike in het uiterste noorden van oos telijk Griekenland over de landtong Athos, genoemd naar de heilige berg, die aan het eind er van als een vuist in zee ligt met een hoogte van om streeks 2000 meter. Een reisje naar deze heilige berg is niet zo eenvoudig als men zou denken. Het is namelijk de burcht van het Grieks orthodoxisme, een theocratische repu bliek onder Griekse souvereiniteit. Voor het betreden van deze monnikenrepu bliek op de Athos hebben wij een spe ciale pas nodig van het Griekse minis terie van binnenlandse zaken of een aanbevelingsbrief van een der aarts bisschoppen van Athene of Saloniki. ons gaan verdiepen in het leven in deze theocratische republiek. De griek-orthodoxe monniken gaan ge heel in het zwart gekleed, dragen lang haar en een lange baard en hebben het hoofd bedekt met een hoge zwarte muts met platte bovenkant. Stuk voor stuk zijn het patriarchale figuren en niet zo jong meer. In de kloosters treffen we zo nu en dan een enkele jonge monnik aan, maar het grootste deel is ver over de middelbare leeftijd. Het gaat om de stilte. Niet alleen dat er jongeren ontbreken, ook het aantal monniken op de berg is aanmerkelijk minder dan vroeger. Een oude monnik gaf ons desgevraagd de volgende verklaring ,,De mens van heden is ziek, ernstig ziek, hij wil de stilte niet, hij kan ze niet verdragen Om deze stilte is het de monniken be gonnen. Want de stilte is de weg die de monniken tot God leidt. Vele, vele ma len per dag stijgt daar in, alle stilte Gezicht op de kust van Athos. Gewapend met een dergelijk document kunnen wij de tocht naar Athos onder nemen. Verboden voor vrouwen. We wanen ons op het schiereiland Chal- dike in een andere wereld. Hier heeft de tijd stilgestaan, alles is primitief en de natuur is van een ruige ongerept- te schoonheid. De wegen zijn vol kuilen en gaten en zo smal, dat bij vele bochten onze bus enige malen voor- en achteruit moet rijden om ze te nemen. Het haventje Trepiti is onaanzienlijk, maar voor ons belangrijk, want hier ligt de-motorboot die ons in een lange tocht van omstreeks twee uur naar Daphni, de haven van de monnikenrepubliek zal brengen. Nauwkeurig zal er op ge let worden wie er van boord gaan, want niet alleen zijn er speciale papie ren nodig om de republiek te betreden, maar vrouwen mogen er beslist niet in. Het gebied van de heilige berg wordt bestuurd door de heilige gemeenschap, die bestaat uit vertegenwoordigers van de twintig kloosters. Deze lieden heb ben voor een jaar zitting en komen drie maal per week bijeen. Op de eerste dag van het nieuwe jaar worden de nieuwe leden van de gemeenschap gekozen. Er is een uitvoerend comité van vier, ge uit de monnikenmonden het gebed op. De laatste veertig. De kloosters bieden niet alleen aan de buitenzijde een machtige aanblik, doch ook van binnen beschikken zij over een fraai interieur. Hallen en muren met de schoonste fresco's, een bouwstijl en in richting van grootse allure, typisch af komstig van het oosterse christendom. Maar het aantal bewoners is slechts een flauwe schaduw van vroeger. In het klooster der Russen Panteleimoon, waar vroeger zo'n drieduizend monniken ver bleven, treffen we nu nog slechts veer tig mannen, die stuk voor stuk de zes tig reeds gepasseerd zijn. De twintig kloosters op de berg liggen allen op grote afstand van elkaar. De omstreeks drie uur gaans tussen 2 kloosters legt men al klauterend en springend af, want de bergwegen mogen nauwelijks die naam dragen. Zij lijken meer op geitepaadjes vol puin en rots blokken. En zelfs het woord geitenpaad jes is hier taboe, want ook vrouwelij ke dieren vinden we niet. Het landschap is paradijselijk en dat vergoedt veel. Niet alle monniken ver blijven in machtige kloosters. Velen wo nen alleen of in kleine groepjes van twee of drie in buitengewoon eenvou- iSCH?5 T-faww<3 ~..k!£s»° A --2' L .,-r.-r- JL* V**?.' kozen uit de twintig, dat de lopende i dagelijkse zaken behandelt. Gast van de monniken, j Op het eiland aangekomen vervoegen wij ons bij dit uitvoerend comité, waar we, na het tonen van onze papieren, eerst een aantal drachmen mogen neer tellen voor we onze verblijfsvergunning krijgen. Dat is een buitengewoon be langrijk papier, want niet alleen ver gunt het ons op de heilige berg te ver blijven, neen aan dat papier zit nog meer vast, want we zijn tevens de gas ten van de monniken en we mogen nu slapen in elk klooster en er de maal tijd gebruiken. De eerste indruk van deze wereld van stilte en inkeer, uniek in het westen, is verbijsterend. Tegen, in en op de rot sen gebouwd liggen, in een verzengen de zon, met hun zware muren en to renachtige uitbouwsels de kloosters als middeleeuwse ridderburchten. Aan de voet van de rotsen klotst de zee. Het is een machtig schouwspel. Maar het wordt nog interessanter wanneer we Mijnhardt's Zenuwtabletten dige huisjes of hutten, waar zij een ascetenleven leiden. De alleenwonende heremieten leven van wat de natuur hen biedt aan wilde vruchten. Enkele van hen verbouwen iets zelf, maar hun leven is wel buitengewoon sober. Waar wij in de kloosters verblijven ge ven de monnikan blijk van een verba zingwekkende gastvrijheid en vriende lijkheid. Het leven hier ademt een rust, die wij niet kennen en die na enige tijd ook bezit nam van ons. Het is een uiterst weldadige belevenis, een bele venis die wij eigenlijk alle mensen zou den toewensen. In een wereld van jach ten en vol lawaai blijkt er toch nog een klein stukje van rust en vrede te zijn, de monnikenrepubliek op de berg Athos. Wethouder W. G. van Zadelhoff heeft voor de tweede maal, ditmaal in een ver gadering der A.B.T.B. een uiteenzetting gegeven over de ontwikkelingsgang van Soest in de komende twintig jaar. Vooraf werd onder voorzitterschap van de heer A. P. Hilhorst de jaarvergade ring gehouden. Er waren 60 leden aanwezig. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Kok, bleek, dat er 99 leden zijn, het zelfde aantal als vorig jaar. D'e Afrika-alarmactie heeft 1000,op gebracht. Het financieel overzicht van de heer W. Roest wees uit, dat er op de ex ploitatierekening een tekort was. De voorzitter dankte de Coöperatieve Landbouwvereniging en de Boerenleen bank voor de subsidie, die zij de ver eniging verlenen. Daardoor hoeven de leden niet zo'n hoge contributie te be talen. De aftredende bestuursleden, de heren A. G. van Klooster en W. Roest, werden herkozen bij akklamatie. De heer Hilhorst sprak zijn waardering uit over de instelling van de leden te genover de vereniging, die zij noodza kelijk achten. Er zijn dan ook 3 leden, de heren Wantenaar, Butzelaar en Kok, die ouder zijn dan 80 jaar, geen bedrijf meer hebben, maar toch lid zijn. Er werd besloten dit jaar het Isidorusfeest niet te vieren omdat dit vorig jaar heel wat gekost heeft en geen excursies te houden. De heer Van Zadelhoff sprak over de plannen tot bebouwing van de Eng met Soesterbergsestraat 9a Telefoon 2408 Bestelt NU uw Costuum, Mantel- costuum of Japon. 1500 tot 1600 woningen aan de Noord zijde. Dit was aanvankelijk het eind- plan voor de uitbreiding van Soest. De zuidelijke Eng zou dan groenstrook zijn met een nieuwe verkeersweg er doorheen. Het plan westen des lands houdt reke ning met de bebouwing van het Veen met 25000 tot 30000 inwoners. Als de Eng bebouwd is dan zal Soest ruim 40.000 inwoners hebben maar met het Soester Veen erbij zal het inwoner tal tot 80.000 kunnen oplopen. Dit zal nodig zijn om de bevolkingsoverloop van de randstad Holland te kunnen op vangen. Het ligt in de bedoeling der gemeente de haltervorm van Soest te doen ver dwijnen door opvulling van het dunbe volkte deel tussen Soestdijk en Soest- Zuid. VOGELS EN VOGELTREK. De heer Sjoerd Braaksma uit Bilthoven heeft dinsdagavond, voor de leden van de afdeling Soest der Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde en andere belang stellenden, een causerie met dia's ge houden over vogels en vogeltrek. A'lereerst werden hei en stuif duinen behandeld, omdat wij hiermee in Soest te maken hebben. Op de hei is een aparte vogelwereld. Weinig vogels op de droge hei en een grote vogelrijk dom op de vochtige hei. Korhoenen en wulpen komen vaak voor. Op het stuif zand treft men de schaarse duinpieper, die ook in de Soester duinen als broed- vogel voorkomt, maar het is heel moei lijk zijn broedplaats te vinden. Ook de boomleeuwerik, bekend om zijn mooie zang, komt op het stuifzand voor. D'e heer Braaksma behandelde de mezen, die voor de bosbouw van belang zijn omdat zij de schadelijke insecten oprui men. Merels zijn rupsenverdelgers en waar merels voorkomen krijgt een rup- senplaag geen kans. Eksters zijn zeer roofzuchtig en zij heb ben het voorzien op de broedsels van andere vogels. De aalscholvers worden door de henge laars met een scheef oog aangezien, om dat zij zulke uitstekende vissers zijn. Een tijdlang is de aalscholver dan ook als zeer schadelijk vervolgd. Later is echter gebleken dat deze visrover van veel belang is voor de verrijking van de visstand door zijn mest. Zo heeft men ook geconstateerd dat me rels minder schadelijk voor het fruit zijn dan men aanvankelijk dacht, om dat zij slechts het rotte fruit verkiezen. Er zijn vijf soorten spechten in ons land. Drie bonte spechten, de groene en de zwarte. Deze vogels hebben een goede reputatie als verdelgers van schadelijke insecten, maar een slechte naam omdat zij gaten in bomen hakken. Vooral de zwarte specht heeft heel veel bomen nodig voor deze schadelijke liefhebberij. De spechtgaten worden vaak bewoond door vleermuizen, die in de nacht een rol spelen bij het handhaven van het natuurlijk evenwicht. De vlaamse gaai is een grote rover, maar aan de andere kant van nut voor de bosbouw als uitzaaier van bomen. Deze vogel heeft de gewoonte op vele plaat sen eikels in de grond te stoppen. De uilen eten muizen en insecten, maar ook vogels en de havik en de sperwer worden beschouwd als te behoren tot de vogel-gezondheidspolitie omdat zij zieke en zwakke dieren opruimen. De ooievaar is het zorgenkind van Staatsbosbeheer. De ooievaarsstand loopt ieder jaar terug, hoewel men alles doet om het deze vogel naar de zin te maken. Hij kan zijn eigen nest niet bouwen, maar daarvoor wordt graag gezorgd. De teruggang zal echter niet tegen te houden zijn. Ons land wordt steeds meer ontwaterd en dit doet de kikker - en muizenstand achteruitgaan. Kikkers en muizen maken het voedsel uit van de ooievaar, die hier broedt en die voor de overwintering naar Afrika trekt. Onder- Het is merkwaardig, maar het zijn soms kleinigheden die onze kleding ka rakter geven. Ook al weten we dit, toch valt het ons telkens op hoe waar dit wel is, wanneer we weer een creatie zien, waarin dit zo duidelijk tot uitdrukking komt. Het succes zit altijd in kleinigheden, dat blijkt duidelijk. Het kan een originele vondst zijn in de coupe, in de rok, een spel met lijnen of met vlakken, een aparte mouw, een bizondere ceintuur, of zoals in dit geval een opvallende kraag, terwijl de rest van de japon zeer een voudig is. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 MAART 1960. De bouwstaking is opgeheven en alle drie partijen kraaien victorie de vak centrales, omdat de c.a.o. met de hoge re lonen wordt getekend de aannemers, omdat ze geen afstand behoefden te doen van hun contractuele rechten en omdat de rechter uitspraak zal doen, mogelijk in hun voordeelde regering, omdat zij haar loon- en prijspolitiek in de ogen van de buitenstaanders heeft gered met een prijzenbeschikking. Toch moge het kabinet uit dit conflict leren, dat zij niet behoort te treden in de reeds gesloten overeenkomsten. Een contract, getekend door twee par tijen, blijft een bindende afspraak, waar derden - op welke stoel zij ook zetelen - niets aan mogen en niets aan kunnen veranderen. Het zou de rechtsstaat vol kome ondermijnen, als onze regering naar willekeur elk gesloten contract kon verscheuren en er een nieuw voor in de plaats mocht stellen. Daarom zijn wij verheugd, dat de rech ter terzake het laatste woord zal heb ben. Alleen deze is bevoegd een be slissing te nemen. Het zou veel arbeids onrust voorkomen en veel zekerheid doen terugkeren, indien onze regering voortaan terstond de rechter zou inscha kelen inplaats van onrechtvaardige maatregelen en contractbreuk af te dwingen. Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Dat is trouwens iets, dat we steeds in het oog moeten houden. Wil een kle dingstuk karakter krijgen door een op vallend onderdeel, dan moet de rest wel in stijl, doch overigens zeer een voudig blijven, zodat het belangrijkste deel ook gelegenheid krijgt in het oog te springen. Ons model geeft hiervan een wel zeer duidelijk voorbeeld. Hier wordt een ja pon van een fijne tweedstof gedragen, een japon die mooi strak van lijn is, doch zeer eenvoudig, een japon waar voor geldt eenvoud is het kenmerk van het ware. Op deze eenvoudige japon is echter een afstaande kraag gezet, die zeer breed is en die op simpele wijze is af gezet met een zwarte bies en een zwarte knoop als garnering. Geheel in stijl overigens met de correcte zwarte cein tuur en de zwarte schoenen en hand schoenen. Zo ontstaat een perfect geheel, schitterend van lijn en krachtig per soonlijk. weg komen vele ooievaars om. In Spanje en Italië worden ze graag ge schoten, de hoogspanningsleidingen doen vele vogels sneuvelen en in Zuid-Afrika komen velen door vergiftiging om. Daar bestrijdt men sprinkhanenplagen met vergif en dit betekent de dood voor ooievaars die sprinkhanen consumeren. Van de vogeltrek is men veel te we ten gekomen door het ringen van jonge vogels. In 60 jaar zijn meer dan 10 mil joen vogels geringd. Van de ooievaar is men hierdoor te weten gekomen dat zij via de Bosporus naar Zuid-Afrika vlie gen als zij hun broedplaats in het noor den van ons land hebben en via Gibral tar als zij in het zuiden van ons land nestelen. D'it ringen heeft ook nadelen, want in de zuidelijke landen beschouwd men deze ringen als een bijzondere jachttrofee en de inboorlingen van Afri ka hebben deze ringen graag als sier raad of amulet. Ook andere gegevens heeft men door het ringen verkregen en de heer Braaks ma vertelde enkele bijzonderheden over de huwelijkstrouw van het winterko ninkje, die nogal wat te wensen over laat terwijl scholeksters tot de goede echtgenoten behoren. Na de pauze werden de films „De Blau we Reiger" en „Gevleugelde Architec ten" gedraaid. 't Is lente Ik hoor 't van de duiven in het bos, Ze kirren en slaan met hun wieken 't Is lente Ik merk het aan vast en aan los, En 't groot aantal griepige zieken, 't Is lente ik zie 't aan mijn tuinige buur, Hij staat in zijn tuintje te dromen En kijkt naar de aardkorst met zielig getuur, Maar ziet nog geen sikkepit komen, 't Is lente ik voel 't aan de tocht op de vloer, Ik merk het aan mensen en dieren 't Is lente. Ik ruik het op 't land doet de boer Zijn best om zijn gras te plezieren, 't Is lente daar trilt iets op liefde- gebied In harten van beiderlei kunne 't Is lente de mensen ze zingen een lied, De katten en katers het hunne, 't Is lente mijn vrouw is naar modes aan 't zien En leutige hoedjes, ik kèn d'er 't Is lente mijn dichtader zwelt. Bovendien 't Staat duidelijk op m'n kalender. 't Is lente al staat ook de aard op haar kop, Al lezen we ook met verbazing Van rassenconflicten, van bouwsta- kingsstrop En van politieke verdwazing. Al kunnen we, alle geleerdheid ten spijt, Nog geen rustig wereldje bouwen, 't Is lente daar is iets, dat troost en verblijdt 't Geeft moed en 't geeft kracht en vertrouwen. CLINGE DOORENBOS.

Soester Courant | 1960 | | pagina 9