Soest voor 30 jaar. Nederlandse fiscus moet het accent verleggen. BLIJDE BOODSCHAP BLIJ DRUKWERK DRUKKERIJ SMIT SOEST donateursconcert van p.v.o. s* S2 BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool TWEEDE BLAD 'O Hoe wordt de belasting in de Benelux Het opmerkelijkste wapenfeit uit de jongste economische geschiedenis van ons land is ongetwijfeld de energieke poging die onze regering heeft onder nomen om de landbouwtegenstellingen in de Benelux uit de wereld te helpen. De berichten over. de resultaten van die poging zijn zeer optimistisch en een oppervlakkig waarnemer zou de in druk kunnen krijgen alsof het econo misch Benelux-ei nu praktisch al ge legij is (om in termen van het naderend voorjaar te spreken). Niets is minder waar, want als onze regering eens een nota naar de Belgen zou zenden over de fiscale verschillen, die nog tussen beide landen bestaan, dan zouden daar veel meer vonken afspatten dan van het geuite misnoegen over de traag heid van de agrarische integratie.. 25 °/o van ons inkomen vloeit naar de schatkist. Om de actualiteit van het vraagstuk te verscherpen, roepen wij de recente be lofte van onze minister van financiën in herinnering dat bij een komende belastingherziening allereerst zal wor den gedacht aan een verlaging van in komsten- en loonbelasting. Nationaal gezien is dat zeer juist, maar ook uit internationaal, met name uit Benelux- gezichtspunt, is er alle reden de direc te belastingen te herzien. Twee vraagstukken komen daarbij aan de orde. In de eerste plaats hoe de be lastingheffing in Benelux-verband wordt geharmoniseerd en voorts hoe het be lastingdrama in klein Europees ver band moet worden opgevoerd. In 1957 bedroeg de totale belastingdruk in België 19 °/o van het nationale inko men, in Nederland ruim 25 °/o. Wij vrezen, dat hierin sinds het genoemde jaar praktisch nog geen verandering is gekomen. De grote verschillen in heffing spruiten allereerst voort uit onze voorliefde tot het heffen van direc te belastingen als inkomsten- en loon belasting. De Belgen leggen de nadruk op indirecte heffingen als de omzetbe lasting. Verschil in uitgangspunt. Om bij die omzetbelasting te blijven, een vergelijking tussen de Belgische heffing en de Nederlandse op dit ter rein stuit op grote moeilijkheden om dat de Belgen de omzetbelasting zien als een verkeersheffing en Nederland er een verbruiksbelasting van heeft ge maakt. Dit verschil in gezichtspunt maakt het meten van de belastingdruk in beide landen tot een moeilijke opgave. Voorts heffen de Belgen de directe belastingen eerst per bron om later in aanvullende heffingen de draagkracht en de per soonlijke omstandigheden in het geding te brengen. De lust tot belasting ont duiken is in België groter dan in Neder land. Wij geven nu eenmaal de voor keur aan een administratieve perfectie, die wel konsekwenter is, maar op be paalde momenten tot nadelen kan lei den. In elk geval is het zeker dat België en in ruimer verband de meeste landen van de Euromarkt meer nadruk leggen op indirekte belastingheffing terwijl wij meer direkte belasting kennen als uit vloeisel van de grotere medewrking die belastingplichtigen daartoe verlenen. Nog een fiscale veer. De grote vraag in dit verband is, of minister Zijlstra bij de in voorberei ding zijnde belastingherziening nu ook tevens aandacht zal besteden aan de harmonisatie van de belastingheffing in België en Nederland. Waarschijnlijk zullen de Belgen ons op dit punt wel te gemoet komen maar zeker is, dat ook wii een fiscale veer zullen moeten laten. Dit is onvermijdelijk wanneer we be denken hoezeer de belastingdruk het prijspeil beïnvloedt, dat in beide lan den bestaat. En ook op dit terrein moe ten wij in het kader der eenwording denken aan het stelsel der commu nicerende vaten. Er mag geen groot verschil in heffing bestaan. Zou minis ter Zijlstra daarmee willen rekenen, dan zou de verlaging van direkte belas tingen veel drastischer moeten zijn dan in het kader van de huur- en loonsver hoging aannemelijk wordt geacht. Het gaat dan niet om een evenredige aanpassing aan de inflationistische in komensvergroting maar meer om een principiële koerswijziging, die zijn te rugslag vindt in prijsvorming en kost prijsberekening. De concurrentie-vraag- stukken tussen beide landen komen dan in een veel breder vlak dan alleen de landbouw ter sprake. Wat is winst Even doordenkend komen wij hier voor problemen te staan, waarvan wij duize len. Als er bedrijfswinsten worden be last, moet er eerst overeenstemming be staan tussen betrokkenen over de vraag wat bedrijfswinst eigenlijk is. Laten wij aannemen, dat deze berg van begripsproblemen wordt overwon nen, dan komt alles neer op de prak tische uitwerking. Wanneer het in Bel gië eenvoudiger is om belasting beta len te omzeilen dan in Nederland, dan zijn beide landen met een theoretische overeenstemming niet gebaat. Er zullen ook wegen moeten worden gevonden langs welke een uniforme toe passing en uitwerking van de opgestelde regels worden gewaarborgd. En daar, zo vrezen wij, zal in de praktijk niet zo veel van terecht komen. En in de Euromarkt Bezien wij deze vraagstukken even in Euromarkt-verband, dan is de kans van slagen nog veel geringer. In verschil lenden landen, zoals Frankrijk en Ita lië schijnt de ernst van de belastinghef fing niet op een voor de staat benij denswaardig niveau te liggen. Als wij bedenken dat in die landen nog veel meer voorliefde bestaat voor indirecte belastingheffing dan komt de Neder landse opvatting over een sociaal aan vaardbare fiscale politiek op een volko men hellend vlak. Juist in Euromarkt-verband is overeen gekomen, dat er gestreefd zal worden naar harmonisatie van de indirecte be lastingen. Onze regering is daarmee accoord gegaan. Wanneer wij uit deze verplichting de konsekwentie trekken dan zou er in ons land dus een sterke accentverlegging moeten plaats vinden naar de indirekte heffing. Tal van poli tieke stromingen in ons land zullen daartegen in het geweer komen. In dit licht gezien hoeft onze regering heus niet zulk een intense aandacht te besteden aan een duurzame herziening van de wet op de inkomstenbelasting. Immers over enkele jaren zouden alle nationale kegels op dit gebied weer worden omgeworpen voor de spelre gels in het Europese vlak. Met intense belangstelling wachten wij op de plannen van minister Zijlstra. Voor een (geboorte - ondertrouw - huwe lijk - jubileum - heropening enz.) gebruikt U natuurlijk in een moderne, verantwoorde vormgeving. Onze collectie is zeer uitgebreid en modern, terwijl wij U een vlotte levering garanderen. Van Weedestraat 35 - Soestdijk De kwaliteits-drukker sinds 40 jaar. Op de hei tussen de Soesterbergse- straat en de Amersfoortsestraat werden opgravingen gedaan, waarbij grafheu vels ontdekt werden. Men vond urnen, gevuld met beenderen, van mensen die 2000 jaar geleden leefden. Er was een Soester mannetje, dat te veel had gedronken. Dat kostte hem een proces-verbaal. Nummer 2 kreeg hij omdat hij een valse naam opgaf, terwijl de agenten, die hem aanhielden hem heel goed kenden, want hij was een befaamde zatladder, die meermalen zijn grieven tegen de maatschappij in de jenever verdronk. Toen hem gewe zen werd op dit tweede bonnetje ging hij met de politie op de vuist en dat kostte hem een derde proces-verbaal. Samen zestig gulden boete of dertig da gen gevang. De historie vermeldt niet wat hij koos. Een meisje kreeg een ongeluk en met veel respect lazen wij de volgende zin „Het meisje, niet naar rechts wijkende, zou er zeer zeker ongelukkiger zijn af gekomen als niet genoemde dr K., zijn auto niet meer kunnende stoppen, met deze niet zeer sterk naar rechts was uitgeweken om daar terecht te komen tegen een der langs genoemde straat staande bomen, waardoor de voorzijde van de auto geheel werd vernield." Een juffrouw vroeg „nette commen saals". Dat was natuurlijk onzin, want niemand zal afgezien hebben van een bezoek aan deze juffrouw, omdat hij zichzelf niet netjes genoeg vond. Verslaggevers waren 30 jaar geleden ook hele nette mensen. Ze gonsden maar niet een stuk weg als ze te lui waren geweest om ergens heen te gaan, maar ze schreven eerlijk „helaas kon den wij het eerste deel van het program ma niet volgen omdat we wat laat wa- Een inwoner van Soesterberg kreeg een proces-verbaal omdat hij zijn nieu we vaderschap niet binnen drie dagen op het gemeentehuis gemeld had. Een sjouwerman in Soesterberg had iets tegen een agent. Niet als hij nuch ter was, maar dat kwam niet zo vaak voor. Zo tegen de tijd dat hij een do zijn borrels ophad dacht hij er goed aan te doen te gaan bakkelijen met deze wetsdienaar en hij ging hem dan op zoeken. Die agent was daar helemaal niet op gesteld, want dronken man nen kunnen bijzonder sterk zijn, voor al wanneer ze tot het gilde der sjou werlieden behoren. Slechts 1 klap wacht te hij af en toen dreunde hij er direct met de gummistok op los. De sjouwer man kreeg voor deze stomp 3 maanden. Het zou wel minder geweest zijn, maar de brave man kwam al voor de zeven tiende maal oog in oog met de rechter. Dertig jaar geleden was het met de kinderbijslag niet zo fijn voor elkaar als nu, maar toen kostte een wieg maar 4,50 en dat is toch wel een reden om niet benauwd te zijn voor een aantal twee- of drielingen. Flanellen dameskousen met mooie strepen kostten maar 2,50 en mans boezeroenen met prachtige dessins kon je al voor 185 cent krijgen. Gekleur de katoenen dameskousen kostten 85 cent. Er waren echter ook gekleurde wollen kousen, die twee kwartjes duur der kostten. Het zal wel bar sjiek ge staan hebben, die gekleurde rijen recht- jes en averechtjes. Om de Soester dames aan een kor set en een feilloos figuur te helpen was er een korsettenreclameweek en voor een rijksdaalder en 9 centen konden de dames zich inrijgen. Een meneer ageerde in een ingezon den stuk tegen de gymnastiekverenigin gen, omdat Paulus in een van zijn brie ven geschreven heeft dat de oefening des lichaams van weinig nut is. Een andere meneer antwoordde hierop, dat de gymnastiekverenigingen graag ge noegen namen met dit beetje nut. Het Staphorster boertje prees zich zelf als wonderdokter aan en hij deins de niet terug voor de genezing van maag- en leveraandoeningen, gal en nierstenen, astma, open benen, nier en rugpijn en waterzucht. Ook voor tra ge en slechte ontlasting had hij een pri ma middel. Zeker een halve liter won derolie. D'e Soester middenstand meende een goed middel gevonden te hebben om de inwoners te dwingen in Soest te kopen en aan het college werd een brief gestuurd met het verzoek geen toestemming te verlenen voor de bus verbinding met Amersfoort, daar an ders veel te veel mensen daar zouden gaan kopen. Er werd bijgeschreven dat de prijzen in Soest heus niet hoger la gen dan in Amersfoort. Vaak waren de prijzen zelfs lager. Misschien geloof de het college dit wel, maar Amers foort en Soest bleven door een bus verbinding verbonden. Als op het ver zoek ingegaan was, dan zou een tweede brief waarschijnlijk het voorstel ge bracht hebben de spoorrails tussen Soest en Utrecht weg te nemen om de mensen te beletten naar Utrecht te gaan en vervolgens zouden alle ver bindingen met Hilversum en Amster dam verbroken zijn en daarvoor voelde het college blijkbaar weinig. Zaterdagavond heeft P.V.O.in de zaal van Eemland, een concert gegeven voor haar donateurs, waardoor veel belang stelling was. De heer F. J. D. Heesbeen, voorzitter van P.V.O., verwelkomde in het bijzon der de leden van de adviescommissie, de heren K. de Haan, C. van Es en J. K. de Bruin, afgevaardigden van diverse verenigingen en ereleden van P.V.O. De heer Heesbeen wees erop, dat 1960 door P.V.O. als een propagandajaar be schouwd zal worden en hij sprak zijn grote vreugde uit over de goede opkomst van de donateurs, want P.V.O. heeft dringend behoefte aan hun medewer king. Alles wat men op deze donateurs avond geboden kreeg komt voort uit liefhebberij en het was prettig te con stateren dat men waardering had voor deze liefhebberij, waarmee een dienst aan de gemenschap bewezen wordt. Soest moet zeker een muziekcorps hou den, want het is onjuist te rekenen op corpsen van buiten als er een feest ge vierd moet worden. De heer Heesbeen dankte alle aanwe zigen voor hun steun aan P.V.O. Uniformen en instrumenten kosten veel, zodat P.V.O. een beroep op de bevolking zal blijven doen om alles te kunnen be kostigen, daar het noodzakelijk is dat deze vorm van vrijetijdsbesteding in het belang van de leden en van de gemeen schap gehandhaafd blijft. De minimum-contributie bedroeg veertig jaar geleden 2,50 per jaar en dit is nu nog zo, hoewel prijzen en kosten veel hoger liggen. De donateurs werd dan «C. cn a n— U3 CO •—ft Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. ook verzocht vrijwillig hun bijdrage aan de vereniging te verhogen. Nieuwe do nateurs zijn toegetreden na een propa- gandamars door Hees. Er zijn 150 for mulieren uitgereikt en 100 mensen heb ben gehoor gegeven aan de oproep van P.V.O. en zich als donateur gemeld. Tenslotte riep de heer Heesbeen de cle mentie van het publiek in voor de pres taties van het korps, want door ziekte hadden verschillende leden minder kun nen repeteren dan gewenst was. Onder leiding van de heer M. Larsen werd echter een uitstekend populair programma gebracht met als hoogte punten een selectie uit Show Boat van Jerome Kern en Trombones to the Fore van H. T. Scull-Pope, met een solo van de heer W. J. Lagemaat. Een mars, een wals en een ouverture gingen hieraan vooraf, terwijl P.V.O. haar optreden besloot met een selectie uit „My Fair Lady" en de mars „Sol- diers in the Park". Hierna traden de leerlingen-tambours en het tambourscorps onder leiding van de heer H. ten Hoedt op met enkele marsen. Een langdurig applaus was de verdiende beloning voor de uitvoering. Na de pauze bracht de toneelvereniging „Ons Genoegen" een gezellige klucht van Willy Corsari in twee bedrijven, on der de titel „Een reuze idee". De dames G. Menge. A. Jansen, A. van Klaren en L. v. d. Craats en de heren J. Westerveld, G. Veldhuizen en E. Westerveld speelden het onder regie van de heer G. Veldhuizen vlot en aantrek kelijk. De heer Heesbeen bood na af loop bloemen aan. WIJ KOMEN NIET UIT MET ONS PENSIOEN. „Wij komen niet uit met ons pensioen" was de titel van het blijspel in drie be drijven, dat de toneelvereniging Kerke- buurt zaterdagavond in de zaal van De Gouden Ploeg opvoerde. De avond werd geopend door de heer H. v. d. Pol, die na afloop de spelers huldigde en in het bijzonder regisseur J. v. d. Broek en mevrouw P. v. Rou- wendaal-Hovius, die 25 jaar als toneel speler op de planken staan en de laat ste jaren voor de vereniging Kerkebuurt. Zij kregen een boekwerk. De speelsters en spelers ontvingen rokerij en een bloe metje. D'e gepensioneerde August Groendijk (F. Roelofsen) en zijn vrouw Ida (mevr. P. van Rouwendaal-Hovius) leiden een weinig royaal bestaan, want hun pen sioen is niet groot. Zij besluiten een ka- VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 29 MAART 1960. mer te verhuren en zetten een adverten tie. Hij wil een juffrouw in huis heb ben en zij wil een man en dat geeft moeilijkheden. Het worden een hij en een zij, waarvan de hij overdag slaapt omdat hij 's nachts als chauffeur werkt en zij 's nachts. Het geeft natuurlijk heel wat moeilijkheden dat hij par fum ruikt als hij naar bed gaat en zij benzine, wanneer zij zich te ruste legt, maar al deze moeilijkheden worden prachtig opgelost en gelukkige huwe lijken besluiten dit gezellige stuk van Frits Wempner, waaraan verder mee werkten Jacob Jager (G. van Brumme- len), die huwt met Ailie Fransen (mej. L. Schrijvers), Klaas Jager (C. Hilhorst), die Lies Fransen (mej. J. Roelofsen) naar de huwelijksboot voert, Frederik Sprot (Th. Roelofsen), die steeds klaagt en mevr. L. Koppen-Venhof als mevr. Bolmeijer. De regie was in handen van de heer J. v. d. Broek, souffleur was de heer G. v. d. Brink en het grimeren werd verzorgd door de heer R. van Rouwen daal. S.E.C. VERLIEST LAATSTE WEDSTRIJD. S.E.C. heeft zondagmiddag in Amster dam de laatste competitiewedstrijd ver loren, maar gevaar levert dit niet op, want onze derde klasser is al uit de gevaarlijke zone. In de zesde minuut scoorde middenvoor N. Holterman met een kopbal het eerste doelpunt en tien minuten later schoot H. v. Kooii uit een pass van Maassen de bal keihard in. Keeper Roeland sloeg de bal terug, net voor de voeten van Leo van Breukelen, die niet aarzelde maar de gelijkmaker scoorde voordat de keeper de bal opnieuw te pakken kon krijgen. In de twintigste minuut nam Neerlan- dia opnieuw een voorsprong. Midden voor Holterman doelpuntte uit een voorzet van rechtsbuiten Ockers. Kort voor rust kwam Van Breukelen alleen voor keeper Roeland die het schot van de Soester middenvoor onschade lijk maakte door de bal over de lat te stompen. De hoekschop leverde niets op. In de tweede helft drong Neerlandia S.E.C. in de verdediging en het spel van het Soester elftal werd er niet be ter op. Aanval op aanval werd op het doel van Adams ondernomen en het was goed te merken dat Ruttenberg ont brak. Deze kon door ziekte niet spelen. Oud-international Van Stoffelen maakte uit een voorzet van Ockers het derde doelpunt, waarna S.E.C. het opnieuw ging proberen. Vijf minuten voor het einde van de wedstrijd schoot Van Breukelen raak (3-2). Pogingen van S.E.C. om nog gelijk te maken leverden niets op. Nieuw nummerbewijs. Kortgeleden heb ik een motorfiets ge kocht waar nog een oud nummerbewijs bij is. Tot wie moet ik me wenden om een nieuw nummerbewijs te verkrijgen Welke kosten zijn daaraan verbonden aldus O. N. Antwoord U dient zich te wenden tot de Rijksdienst voor het Wegverkeer, Raamweg 36 te Den Haag. D'e legeskos- ten bedragen 3, Zieke kostganger. S. R. vraagt Ik heb een kostganger, die ziek geworden is en thuis is gebleven (in een andere plaats). Moet deze kost ganger nu kostgeld doorbetalen Antwoord: Ja, deze kostganger moet wel degelijk een vergoeding blijven ge ven. Doorgaans bedraagt dit bedrag 2/3 van het overeengekomen kostgeld. Ook wordt wel eens genoegen genomen met minder, indien daartoe aanleiding bestaat en het kostgeld in dat geval aan de hoge kant zou zijn. Oomzeggers. Ik ben gehuwd. Kunt u mij zeggen hoe de familieverhouding is tussen mij en de volgende personen a. de zoons en dochters van mijn gehuwde broers, b. de zoons en dochters van mijn gehuw de zusters, c. de zoons en dochters van een zuster van mijn vrouw. In dit ver band dient nog het volgende te wor den vermeld. Een kennis van mij beweert dat oom- zeggers te allen tijde dezelfde familie naam moeten hebben, hetgeen ik betwij fel. Ook zou ik willen weten of die be namingen wettelijk zijn of dat het maar een gewoonte of een onderonsje betreft. Aldus H. J. R. Antwoord De groep a, die uw fami lienaam draagt, zijn uw neven en nich ten en u bent hun oom van vaderszijde. De groep onder b, die uiteenvalt in dragers van de resp. namen van de echtgenoten van uw zusters, zijn even eens uw nichten en neven, terwijl u hun oom van moederzijde bent. De onder a en b genoemde groep zijn bloedver wanten, doch de groep onder c zijn aanverwanten. Men spreekt dan van aanverwantschap of zwagerschap. Uiter aard zeggen deze personen van deze groep ook „oom" tegen u, zo goed als zij „tante" zeggen tegen uw vrouw. De naam oom, tante, oudoom enz. be rust niet op de wet, maar op taalge bruik en gewoonte. Radio op non-actief stellen. Ik wil mijn radio niet meer gebruiken, welke weg moet ik bewandelen of kan ik hem zelf vernietigen aldus H. v. K. Antwoord U kunt twee dingen doen, n.1. slopen en dan vermeldt u dit op uw luistervergunning, met opgaven van de datum waarop het toestel gesloopt is. De luitervergunning moet u dan in leveren op het postkantoor. Ook kunt u verzoeken om het toestel te verzege len. Hiervoor moet u een briefkaart halen op het postkantoor. Vult u deze in en iemand komt uw toestel verzege len. Alles voor langstlevende. Mijn man en zijn zuster zijn de enige twee kinderen van zijn ouders. Aange zien zijn moeder is overleden, wil mijn man graag zijn erfdeel hebben, doch zijn vader beweert, dat er is „getesta- ment op de langstlevende". Daar hebben we echter niets van gezien. Zijn zuster woont bij zijn vader in. Welke stappen zou mijn man kunnen doen vraagt mevrouw K. Antwoord Uw man doet er het beste aan zich op korte termijn met een ad vocaat in verbinding te stellen. Zijn belang bij deze erfenis (die nogal om vangrijk moet zijn) brengt dat ons in ziens mee, gezien ook uw mededelingen betreffende de schenkingen die uw schoonvader zich veroorlooft te doen. Uw man is volledig in zijn recht even tueel scheiding en deling te eisen.

Soester Courant | 1960 | | pagina 5