SLAGERS DEMONSTREREN. 1 APRIL Ernstig auto-ongeluk. 5 MEI FEEST IN DE HOEK. Kunst wordt slecht betaald. 38e JAARGANG No. 26. VRIJDAG 1 APRIL 1960. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De Soester slagers hebben, op verzoek van de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting, in het slachthuis een grote bak- en braaddemonstratie gegeven en een expositie ingericht van vleesschotels, die door vele Soester huis vrouwen bezocht is. Zij kwamen vier maal, op woensdag en donderdag, bij honderden. Woensdagmiddag opende de heer J. Laseur deze unieke demonstratie en mevrouw Knol heette de dames namens de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting welkom. De heer J. Rietveld van de slagersvak school uit Utrecht bakte voor de dames een biefstuk en natuurlijk gebeurde dat in roomboter. Hij liet zien hoe de bief stuk heen en weer geschoven moet wor den om het branden van de boter te voorkomen. Nadat velen het heerlijke product geproefd hadden kwam de roastbeef aan de beurt en voor velen was een verrassing dat deze hoog stens 15 minuten ongezouten gebraden moet worden, daara zouten, de roast beef uit de pan en de jus apart afmaken. Lenderollade moet half gaar gegeten worden, zodat de heer Rietveld er na drukkelijk op wees, dat sudderen uit den boze is. Niet te lang braden, om de rollade mals te houden was zijn ad vies. De runderlap werd behandeld en gebra den en vele dames vatten het plan op het voortaan net zo te doen als de heer Rietveld. In de pauze trad de bekende imitator Barend Bolknak op. Hij imiteerde ,,In en om de boerderij" op een kostelijke manier. Na de pauze zette de heer Rietveld zijn demonstraties voort met gehakt, bloedworst en speklappen. De laatsten moet men eerst door de koffiemelk ha len als ze-gesouten-en-gekruid zijn en dan bakken. Dames, die helemaal niet van spek of speklappen hielden, smulden van het spek dat door de heer Rietveld klaar gemaakt was. Nadrukkelijk werd erop gewezen dat vet vlees ook heerlijk kan zijn, mits goed klaar gemaakt. Na de demonstratie werd de expositie bewonderd. De Soester slagers hadden hiervan veel werk gemaakt. Bij de in richting hebben ze ongetwijfeld ge dacht aan de slagzin „Koopt in Soest" en heel veel dames zullen nagedacht hebben over de andere slagzin „Zoek in de vreemde niet, wat Soest U biedt". De Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting en de Soester sla gers hebben de Soester huisvrouwen met deze demonstratie en expositie een gro te dienst bewezen. KLEDINGPARADE SOESTER BABYHUIS. Willemientje, Truusje, Sijtje, Marga, Gradje, Frans en baby Harold waren woensdag nog belangrijker dan anders, want zij moesten voor vele dames als miniatiuur-mannequins optreden in de baby- en kleuterkleding-parade van het Soester Babyhuis, welke 's middags en 's avonds in gebouw Eltheto gehouden werd. De meisjes toonden vol trots de aardig ste petty-coats en de jongens lieten on bevangen zien wat een jeugdige heer moet dragen om heer te zijn. Strand- jurkjes, rokjes, strandpakjes en natuur- Eén april, de dag der dagen, waarop ieder groot en klein, Nog een tikje bij-de-hander dan zijn medemens wil zijn. d'Een legt d'ander in de luren net zo vaak als hij maar wil, Zwaksten moeten het bezuren, daarvoor is het één April. Men vertelt de gekste dingen, men bericht het malst bericht, Men vertelt enormiteiten met 't onschuldigste gezicht. Als w'ons rekenschap gaan geven, hoe ons levensloopje loopt, Hoe men ons ons hele leven knollen voor citroen verkoopt, Komen we tot de conclusie (het is treurig maar 't is waar), Dat het dagelijks 1 april is, van Nieuwjaar tot Oudejaar. CLINGE DOORENBOS. lijk ook pyama's, die door de kleuters gedragen werden terwijl ze met kaars jes in de hand een slaapliedje zongen. Harold had veel succes in zijn baby swing, een soort schommel, die een wel kome afwisseling in het babyleven is en een prachtige tijdelijke vervanger van bedje, kinderstoel of box. Aan een rub berslang, met een uiteinde in het pla fond, hangt de baby prinsheerlijk schom melend, waarbij het de gelegenheid krijgt zich lichamelijk te ontwikkelen en sterke benen te krijgen, want de beentjes raken net de vloer. Veel baby-kleding, badstofpakjes, ny lon, no-iron en zelfs suède jasjes. Een autostoeltje voor de baby werd ge demonstreerd. Het is tevens een draag- stoeltje en kan thuis ook dienst doen. Het Soester Babyhuis en de jeugdige mannequins hebben voor een voortref felijke parade gezorgd, die door vele moeders bezocht is. Woensdagmiddag kwam de Soestenaar H. C. v. A. met zijn auto van Soester- berg. De snelheid was niet gering en bij het naderen van de spoorbomen in Soestduinen werd het gaspedaal nog wat verder ingedrukt om te voorkomen dat er gewacht moest worden. Vanuit de De Beaufortlaan kwam J. B. - eveneens uit Soest - met zijn auto. Hij draaide naar links de Soesterbergse- straat op, zag de auto van v. A. als torpedo naderen en zwenkte direct naar links om de rechterhelft vrij te laten voor de racer. Deze manoeuvre was niet juist en v. A. wist niets anders te doen dan te remmen. Door de hoge snelheid was dit fataal en de auto ramde met de rech terzijde een boom. Van A. bleef meester over het stuur en stopte na 40 meter remmer.. Hij was ongedeerd, maar L. C. uit Schiedam, die ook in de auto zat, kreeg een her senschudding en brak zijn linker arm. Voor de derde maal rukte op deze dag de ziekenauto van de E.H.B.O. uit. Het slachtoffer werd naar De Lichten berg gebracht en na behandeling naar Schiedam vervoerd. VLUCHTELINGENHULP. De leerlingen van de v. d. Huchtschool hebben een avond ten bate van de vluchtelingen georganiseerd, die giste ren in de school gehouden is. Het was een bonte avond waaraan de ouders en andere belangstellenden veel ple zier beleefd hebben. De heer B. J. A. Brugman opende en hij prees de jeugd, die zelf het initiatief tot deze avond genomen had. Kleine artisten traden met veel bra- vour op. Er waren kleutermuzikanten, een lady-trio, drums van Rob Veerman en Jaap v. d. Mooren speelde guitaar. Zelfs een sterke man, een buikspreker en enkele clowns ontbraken niet en er is veel gelachen. HANDBAL B.D.C. Het eerste team van B.D.C. heeft in de competitie 12 wedstrijden gespeeld en staat met D.E.S. bovenaan de ranglijst. D.E.S. heeft 13 wedstrijden en 23 punten, B.D.C. 21. B.D.C. 2 staat onderaan de ranglijst met 6 punten uit 11 wedstrijden. De heren staan op de derde plaats met 13 punten uit 12 wedstrijden, de junio res op de vijfde plaats met 8 punten uit 12 wedstrijden. Aspiranten 1 staat bovenaan met 15 punten uit 9 wed strijden, aspiranten 2 heeft eveneens de leiding van de afdeling met 14 uit 9. B.D.C. 3 (aspiranten) staat met 11 pun ten uit 9 wedstrijden op de tweede plaats en het vierde aspirantenteam is met 18 uit 9 wedstrijden kampioen ge worden. PRIJZEN VLEESDEMONSTRATIE Aan de door de deelnemende Soester slagers op woensdag en gisteren gehou den vleesdemonstratie, welke door pl.m. 1500 personen werd bezocht, waren voor de bezoekers prijzen verbonden, waar voor de toegangsbewijzen werden ge nummerd. De prijzen zijn gevallen op 2792 5 pond rollade, 51 3 pond rollade, 5927 2 pond rollade, 3121 2 pond karbonade, 623 2 pond gehakt, 4709 2 pond bloedworst, 6499 10 pond vet, 237 3 pond spek, 4747 2 pond gekookte worst, 2127 lVs pond leverworst. De houders van de kaarten met deze nummers worden verzocht hun kaart in te leveren aan het slachthuis. Het vlees wordt dan thuis bezorgd. Met dankbaar aanvaarde hulp van velen, kwamen reeds de volgende programmapunten tot stand Herdenkingsbijeenkomst (4 mei). Aubade door plaatselijke zang verenigingen. Spelen voor 2700 kinderen (lagere school). Kindercircus Elleboog voor de kleintjes. Puzzelrit en wielerwedstrijden voor de 13-18-jarigen. Een groot avondfeest met bekende artisten en dansorkest (openlucht bal). Over andere programmapunten is nog overleg gaande. DOET ALLEN MEE! Elk huis minstens één vlag. (Schaf tijdig een vlag aan.) Versier uw woning, uw straat, uw zaak. Organiseer iets feestelijks in straat-, wijk- of verenigingsver band. Overleg tijdig met elkaar. FEEST MEE VEILIG VERKEER. De Vereniging voor Veilig Verkeer, afde ling Soest, is woensdagavond in restau rant Zonneheuvel gestart met een cursus veilig verkeer voor iedereen die zich op straat wil gedragen zoals het be hoort. Er worden zeven lessen gegeven door de heren F. Sonders en B. Snij ders. Deze eerste avond werd bijgewoond door een 15-tal cursisten, die na afloop van de cursus examen zullen doen en bij slagen een diploma krijgen. De heer Sonders verwelkomde de aan wezigen en zette uiteen dat de cursus gewijd zal ziin aar. de inhoud van de verkeerswetgeving in het algemeen, zo dat alle weggebruikers hun nut ervan zullen hebben. Het is niet de bedoeling dat zware of droge kost voorgeschoteld wordt om heel veel in de hoofden van de cursisten te stampen. Beurtelings zullen de heren Sonders en Snijders als cursusleider optreden. De eerste avond was gewijd aan de rech ten en de plichten van de voetganger, nadat enkele algemene verkeersbepalin- gen besproken waren. Er werd gewezen op het onderscheid tussen de geschre ven verkeerswet, die de weggebruiker dwingt iets te doen of na te laten en de ongeschreven verkeerswet, die belang rijker is, omdat verkeersbeschaving en fatsoen hiermee te maken hebben. De gebruikelijke omgangsvormen in het dagelijkse leven dient men ook in het verkeer niet te vergeten en de onge schreven verkeerswet moet de mensen duidelijk maken dat ze niet alleen rech ten in het verkeer hebben, maar ook plichten en dat men niet altijd van zijn recht gebruik moet maken als het fat soen eist een ander het recht te gun nen, dat hem volgens de geschreven ver keerswet eigenlijk niet toekomt. Als voorbeeld werd genomen het recht van de automobilist, die voorrang heeft ten opzichte van het langzaam verkeer, maar die gerust een heer in het verkeer mag zijn en in bepaalde gevallen af stand doet van dit recht. Helaas is in ons land het verkeersfatsoen niet zo erg groot. Was dit wel het geval, dan zouden veel bepalingen van de geschre ven verkeerswet overbodig zijn. De geschreven verkeerswet is geba seerd op het belangrijke artikel 25 van de wegenverkeerswet, waarin staat dat het verboden is zich zodanig in het ver keer te gedragen dat de vrijheid van dit verkeer wordt belemmerd of de verkeersveiligheid in gevaar wordt ge bracht of kan worden gebracht. Dit wordt wel eens het Haarlemmerolie-ar- tikel genoemd omdat het altijd bruik baar is als er een verkeersovertreding gemaakt wordt. Uitvoerig werden hierna de rechten en de plichten van de voetgangers behan deld, waarbij de knipperbollen nog al eens ter sprake kwamen omdat zij vaak aanleiding tot misverstand geven. VOLLEYBAL SV.V. Met uitzondering van het eerste heren- team moesten alle teams van de Soes ter Volleybalvereniging woensdagavond van hun kunnen blijk geven. Het der de herenteam moest zelfs tweemaal in touw komen en wel tegen Olympia 4 en Jegen het eigen vierde team. Het eerste damesteam moest de strijd aanbinden tegen koploopster Vios 3. Door deze wedstrijd met 3-1 te ver liezen verloren de Soester dames hun laatste kans om nog voor de bovenste plaats in aanmerking te komen. De setstanden waren 5-15, 11-15, 15-5 en 9-15. Het tweede damesteam verging het tegen Vios 4 niet veel beter, want ook hier stond koploopster Vios 4 geen punt af. Met 3-0 bleven de Amersfoortse dames in de meerderheid. De setstanden waren hier 8-15, 3-15, 15-17. Beter deed het tweede herenteam het in zijn wedstrijd tegen nummer twee van de ranglijst Spirit 4. Door deze wed strijd met 3-1 te winnen vergrootten zij hun voorsprong tot acht punten, zo dat zij nu nog slechts één punt nodig hebben om zich kampioen te kunnen noemen. De setstanden waren hier 15-3, 8-15, 15-9 en 15-8. Het derde herenteam won vroeg op de avond haar wedstrijd tegen Olympia 4 met 15-10, 15-6 en 15-7. Tegen het eigen vierde team had een spannende wedstrijd plaats, die uitein delijk in een gelijkspel eindigde. De eerste twee sets won het derde team met 15-11 en 16-14, terwijl het vierde team van de rood-witten de laatste twee sets voor haar rekening nam met 15-5 en 16-14. SIMAVI-COLLECTE. In de komende week (4 tot 9 april) wordt in Soest de Simavi-collecte gehouden. Simavi, die de medische nood in de tro pen helpt lenigen, bestaat in 1960 35 jaar en hoopt op een jubileumgift, daar zij in dit jubileumjaar heel veel ver plichtingen op zich heeft genomen. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 3Scherpenzeel 2, 12 uur. Zaterdag Cobu Boys aS.E.C. c, 2.45 uur. S.E.C. dH.V.C. k, 4 uur. A.P.W.C. c—S.E.C. ee, 4 uur. B.D.C. AHuizen C, 4 uur. B.D.C. aActif b, 2.45 uur. R.K.B.V.V. b—B.D.C. c, 4 uur. Welpen S.E.C. 2—C.J.V.V. 1, 2 uur. Quick 1S.E.C. 1, 2.45 uur. S.E.C. 3—Quick 3, 2.45 uur. Amsvorde 2S.E.C. 4, 2 uur. B.D.C. 1Amsvorde 1, 2 uur. Quick 4B.D.C. 2, 2 uur. Handbal. B.D.C. 1—S.D.O. 1, 12 uur. Laren 2B.D.C. 2, 12 uur. Aspiranten H.H.C.B.D.C. 1, 1 uur. Aspiranten B.D.C. 2E.M.M., 12 uur. Aspiranten A'foortB.D.C. 3, 1 uur. Aspiratnen Fidelitas B.D.C. 4, 2 uur. Korfbal. S.K.F. 2—Spirit 2, 3.30 uur. Spirit 1Zwaluwen 2, 12 uur. Hockey. Strawberries 2Dames 1, 12.30 uur. (Promotiewedstrijd.) Strawberries 3Heren 1, 2 uur. VOLLEYBAL OLYMPIA. Het eerste damesteam van Olympia won gisteravond in Amersfoort met 3-1 van Spirit 1. (6-15, 15-8, 15-5 en 15-7.) Olympia 3 won met 3-0 van V.V.A. 5. (15-4, 15-3 en 15-12.) Heren 1 verloor met 1-3 van Spirit 1. (11-15, 15-11, 15-13 en 15-8.) Heren 3 verloor met 0-3 van Giraffes 2. (8-15, 13-15 en 13-15.) Heren 4 verloor met 0-3 van S.V.V. 3. (10-15, 6-15 en 7-15.) VREEMD KALF. Op de Korte Brinkweg werd een kalf geboren met een hondekop en hele vreemde poten. Het diertje had veel weg van een kleine zeehond. Het leef de slechts korte tijd. Een koe van de heer Van Roomen was de moeder van dit vreemde kind, dat aan een april mop deed denken. TOESTAND DER SLACHTOFFERS. Woensdag werden 8 personen na diver se ongevallen in onze gemeente naar het ziekenhuis De Lichtenberg gebracht. Vijf van hen zijn weer thuis. Zij wer den slechts licht bedwelmd door de giftige gassen uit het riool aan de Lan ge Brinkweg. Alleen de heer Van Surksum uit Baarn is nog in observa tie. De toestand van zuster Dini, die met De zwarte en bruine wereld is in be weging, maar dat hoef ik u niet meer te vertellen. In een vorig hoekje over de narigheid in Zuid-Afrika vertelde ik u reeds mijn mening en nog steeds, al betreur ik ook ten diepste de slacht offers die in de botsingen vielen, ben ik de gedachte toegedaan.dat de zaken daar niet zo simpel liggen als sommigen ons willen doen geloven. De acties daar worden, zoals practisch overal elders in de wereld, gevoed van uit zekere kringen en deze lieden ge bruiken nu de door hun toedoen geval len slachtoffers om de stemming nog eens extra op te jutten. Zoals ik reeds schreef kunnen we de verhouding in Zuid-Afrika niet in ko loniaal verband zien, want daar is in Zuid-Afrika geen sprake van. De Zuid-Afrikanen brachten een onbe woond land tot ontwikkeling en verde digen dit nu tegen de op de vetpotten afkomende bantoes en negers. De door de Zuid-Afrikaanse regering ge volgde methode bij de verdediging van hun rechten mogen we veroordelen, de gronden van hun verzet zeker niet. De Veiligheidsraad gaat nu de zaak be oordelen en ik heb zo het gevoel dat Zuid-Afrika er in dit oordeel bekaaid af zal komen. Wat dat betreft hebben wij wel enige ervaring met Indonesië. Alsof het er om gaat de verhouding tus sen bruin en blank nog wat troebeler te maken, hoorden we deze week in onze Kamer de wenselijkheid verkondi gen om Nieuw-Guinea maar zo vlug mogelijk zelfbeschikking te geven. De kust-Papoea's voeden dan de bin nenland-Papoea's wel op. 't Is om te lachen en te huilen tegelijk. Een kind kan toch weten, dat op de dag dat wij onze hielen lichten de Indonesiërs arri veren en dat de Papoea's niet eens de kans krijgen het woord zelfbeschikking in de mond te nemen H. OEKMAN. een schedelbasisfractuur opgenomen werd, is ernstig maar niet levensge vaarlijk en de toestand van de man, die bij het auto-ongeluk in Soestduinen een arm brak en een hersenschudding kreeg, is goed. MEDISCHE DIENST SOEST. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J. Kuipers, Middelwijkstraat 34, tel. 2815 en H. J. Stroband, H. Blaeckweg 14, tel. 2434. Geopend is apotheek „Soestdijk" Van Weedestraat 46, Ons land stond deze week in het teken van het boek. Gaandeweg is de Boe kenweek uitgegroeid tot een indruk wekkende manifestatie, die veler sym pathie heeft verworven. Vanzelfsprekend heeft de boekenweek een commerciële inslag. Maar toch kan een dergelijke manifestatie slechts gedijen in een land, waar men een open oog en een gevoe lig hart heeft voor de scheppingen des geestes. Een belezen volk bewijst de Muze eer. Deze culturele belangstelling van ons volk blijft echter tot het geestelijk vlak beperkt. Stoffelijk toont men weinig belangstelling voor de kunstenaars, de culturele dragers van onze natie. De honoraria die kunstenaars, zelfs zeer grote kunstenaars „genieten", is laag, zeer laag in verhouding tot de door hen geleverde prestaties. Er zijn ambtena ren, die meer verdienen dan Paul Steen- brengen. Een directeur van een postkan toor zou zijn salaris niet willen ruilen tegen dat van een lid van het Concert gebouworkest. Artiesten, die bij de radio of televisie werken, doen dat tegen honoraria, waar profvoetballers hun neus voor optrek ken. Wij zijn de tijd nog niet vergeten dat er voetbalwedstrijden werden ge speeld, waarvan de recettes ten goede kwamen aan het concertgebouworkest. Een orkest met wereldreputatie, dat moet leven bij de gratie van de krui mels van de rijke Voetbaltafel. Straks gooit de toto er een paar dui zend tegen aan, om de leden van de Haagse Comedie voor armoede te be hoeden. Als wij ons deze feiten realiseren, vra gen wij ons in gemoede af, of de gees telijke belangstelling, die ons volk voor de kunst schijnt te hebben, nu werke lijk wel zo groot is.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1