Aluminium jaloezieën 2 W ITS A L Merkrijwielen en Brommers. n De mi matuur staat Liechtenstein. i i- DAMES MOEDER WORDEN... Koop nu SVÖRQi 77 >7 77".,-77 «1 7 5" I s- J 7 V J. HOPPENBROUWERS Het Roode Kruis in 1959. „DE WITTE POMPEN" Firma VAN DE WIJNGAART Een schattig voorjaarstruitje. fftt: I 9 TWEEDE BLAD ,,Wie zou in deze tijd van machtsconcen tratie nog willen geloven dat een minia- tuurstaat van slechts 157 vierkante ki lometer oppervlakte met een bevolking van omstreeks 15.000 inwoners, nog rustig kan voortbestaan Deze vraag stelde ons een ambtenaar van het prinsdom Liechtenstein, een klein landje gelegen tussen Oostenrijk en Zwitserland, toen wij een gezellig onderhoud met hem hadden. „Het bestaan van ons land is er ech ter een bewijs voor, dat dit nog moge lijk is," ging hij verder. „Trouwens wij zijn niet het enige kleine land, kijk maar eens naar Andorra in de Pyre neeën en Monaco aan de Middellandse Zee. Het leven in een dergelijk klein land heeft in zekere zin grote voordelen. Wij doen niet mee aan de grote politiek en een leger hebben wij niet, slechts een zeer bescheiden politiecorps. Ons land is een eiland van vrede en rust temid den van een woelige wereld." De laagste belasting. „Het is voor ons ook niet nodig om de bevolking onder een zware belasting druk te zetten. De begroting van Liech tenstein beloopt per jaar hoogstens en kele miljoenen guldens en een groot deel van deze begroting wordt al ge dekt door de opbrengst van de bij de verzamelaars zo gewaardeerde postze gels van Liechtenstein. De rest moet in derdaad door de bevolking worden op gebracht, maar de percentages inkom sten- en vermogensbelasting die men daar heeft staan in geen enkele ver houding tot die welke in de andere lan den van west-Europa worden geheven." De vorst en zijn familie kosten het land niets, want landvorst Franz Joseph II bezit uitgestrekte eigendommen, zoals landerijen e.d. vooral in Oostenrijk. Het geslacht Liechtenstein behoort tot de oudste adelijke Oostenrijkse huizen. In verfcand hiermee heeft er altijd een hechte band tussen Oostenrijk en de staat Liechtenstein bestaan. Toen echter de gebeurtenissen in Oos tenrijk van de eerste en later in de tweede wereldoorlog in Liechtenstein met gemengde gevoelens werden bezien, werden alle economische overeenkom sten met Oostenrijk opgezegd en sloot men een munt-, douane- en postge- meenschap met het ook altijd neutraal gebleven Zwitserland. Toch is er in het land nog altijd een warme sympathie voor Oostenrijk. Het merkwaaidige is bijvoorbeeld, dat indertijd vele Oosten rijkse wetten in Liechtenstein werden ingevoerd, omdat men zich voor de wettelijke basis toch ergens op rnocst oriënteren. Vele van die wetten zijn inmiddels in Oostenrijk afgeschaft, doch in Liech tenstein zijn zij nog altijd van kracht. Strategische positie. We zien uit naar het slot, dat hoog bo ven op een berg over de hoofdstad Va- duz heen blikt. Franz Jozeph is de eer gulden per persoon, maar men vergadert zeer weinig. Een berekening stelt vast, dat de ge hele landdag niet meer kost dan 35 cent per inwoner per jaar. Zo'n goedkope democratische regering vindt men ner gens elders in de wereld. Een dozijn agenten. „De politiemacht van 13 man is vol doende om de orde en rust in het land i VADUZ - Cl 1 ft .c s' iVt r t i' ytiib Liechtenstein gelegen tussen Oostenrijk en Zwitseland, twee goede huren. te handhaven. Wanneer er drie men sen in de gevangenis zitten dan is dat veel en dan zit die gevangenis ook vol." zegt onze gids. „In Liechtenstein kunt u rustig uw auto en uw bagage onbe heerd laten staan, dieven zijn er niet en wanneer er al eens iets gestolen wordt, dan is de dief vrijwel altijd een buitenlander." „Wonen hier veel buitenlanders „Natuurlijk hebben zich in dit dorado BLOUSES JUMPERS VESTEN ROKKEN JAPONNEN Van Weedestraat 44 - Tel. 2670 Vorst Franz Joseph n. ste van de dertien achtereenvolgende vorsten van Liechtenstein, die zich voor goed in het land heeft gevestigd. Men vermoedt, dat deze burcht gegrond vest is op een plaats waar eens een Romeinse vesting stond en dat is ook niet verwonderlijk, want het is werke lijk een strategisch punt. Dat zagen ook de graven van Werdenberg-Sargans in toen zij hier hun burcht bouwden. Maar tijdens de Zwabenoorlog brandde deze totaal af. Het was Johann II van Liechtenstein, die aan het begin van deze eeuw de burcht in oude glorie liet herstellen. Liechtenstein heeft een zeer liberale grondwet en de vorst regeert tezamen met een gekozen parlement, een land dag die uit vijftien personen bestaat. Er zijn echter in de wet enkele uit zonderingen, zoals de noodwet, waar door de vorst volkomen autocratisch kan regeren wanneer dat om een of andere reden noodzakelijk zou zijn. Geen wet kan worden aangenomen zon der de vorstelijke goedkeuring. De leden van de landdag krijgen wan neer zij vergaderen een kleine vergoe ding, die ongeveer neerkomt op dertig vele rijke buitenlanders gevestigd, want Liechtenstein is niet alleen een dora do op politiek en belastinggebied, het heeft ook een fantastisch natuurschoon en de villa's van de buitenlanders staan ook op de schitterendste plekjes. Een vestigingsvergunning wordt gemakkelijk aan buitenlanders verstrekt, maar de Liechtensteinse nationaliteit wordt slechts bij bizonder hoge uitzondering aan een vreemdeling verleend." Het valt ons op, dat zelfs in dit kleine land de auto vrijwel onontbeerlijk is. We ontdekken er een zeer goed wegen net, dat ook druk gebruikt wordt door de vele toeristen die het land in het seizoen bezoeken. Zelfs industrie. I De laatste jaren heeft de industrie haar intrede in het land gedaan. Vorst Franz Jozeph heeft een belangrijk aandeel in deze moderne ontwikkeling gehad en de bevolking is er gelukkig mee. Natuurlijk is het een bescheiden indu strie waarover Liechtenstein beschikt, bestaande uit kleine en middelgrote be drijven. Gespecialiseerde vaklieden haalt men uit de nabuurlanden en ook uit Duitsland, dat trouwens tevens een van de beste afnemers is van de Liechten steinse industriële producten. Wie Liechtenstein bezoekt en met de bevolking in kontakt komt, ontdekt een waar wonder. De mensen zijn volslagen gelukkig en dat kan van de volkeren van vele andere Europese landen niet gezegd worden. voor alle inlichtingen, modellen, prijsopgave, natuurlijk naar Hilversum, Kerkstraat 26, tel. 5141 - Bussum, Nassaulaan 23, tel. 13255 ledenvergadering, die werd uitgeschre ven door het hoofdbestuur. In Soesterberg en Soest hebben de le den van de colonnes nieuwe leden ge worven door huisbezoek. Het aantal leden steeg van 1736 tot 2037. De jaarlijkse inzameling bracht vrijwel hetzelfde bedrag op als in 1958 3628,-). In Soest werd de campagne geleid door de heren Groenendijk en Raven, in Soes terberg door de heer Buitelaar. De se cretaris bracht in zijn verslag dank aan de wijkhoofden, de collectrices en de collectanten voor hun medewerking bij de inzameling. Ook het personeel van de Nederlandsche Middenstandsbank werd dank gebracht voor de hulp bij de inname en het tellen van het geld. Ook in 1959 is er weer een voetbal wedstrijd ten bate van de chronische patiënten gespeeld, dank zij de zor gen van hoofdinspecteur C. van Es. Van de U.V.V. werd een grote gift ont vangen en ook particulieren schonken geld ten bate van de chronische pa tiënten. Hiervoor hebben in het afge lopen jaar 8 Soester patiënten de boot reis van 6 dagen met de Henri Dunant kunnen maken. Mevr. Touwen maakte zich opnieuw verdienstelijk met het vervoer van de patiënten naar en van de boot. In totaal hebben sedert 1953 59 Soester patiënten een heerlijke boottocht ge maakt. Dit vorderde een bedrag van ruim 5800, In 159 startte het Welfare-werk onder leiding van mevr. J. van Zanten-Wen- tink met 8 patiënten. Zij werkten niet allemaal, maar werden wel geregeld bezocht. In de loop van het jaar werd 1 patiënte hersteld verklaard, 1 ver huisde naar elders en 1 werkt nu voor de A.V.O., zodat bezoek voorlopig niet meer nodig is. Er kwamen 7 nieuwe patiënten bij, waarvan de meesten enthousiast met het een of ander werkje begonnen zijn. De jongste patiënt is 16 jaar. Zij doet haar best het pitrietwerk goed te leren. Van de vrijwilligsters bij het welfare- werk moest 1 dame haar taak wegens ziekte neerleggen. Twee andere dames verklaarden zich bereid behulpzaam te zijn bij het werk. Er worden geregeld contact-middagen gehouden. Het wel fare-werk kostte in 1959 ƒ70,31. De leider van de bloedtransfusiedienst, dr J, Douma, heeft 120 keuringen ver richt. Er waren 118 donors, waarvan 114 bloed afstonden. De dienst werkt Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een 'P BABYSET DE LUXE Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. De afdeling Soest-Soesterberg heeft dins dagavond de jaarvergadering gehouden in de zaal van de Gouden Ploeg en van de meer dan 2000 leden waren er slechts drie aanwezig. Onder leiding van de voorzitter, mr S. P. baron Bentinck, vergaderden zij met twee colonne-leden en een tiental bestuursleden gedurende ruim een half uur. Na het welkomstwoord van de voorzit ter las de secretaris, de heer H. de Graaf, de notulen en het jaarverslag. In 1959 werd de voorlopige benoeming van de heer W. J. Groenendijk tot be stuurslid definitief. De heer Oranje be dankte wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd als lid van het bestuur. Ook de dames Hoogeboom en De Vries bedankten. In de vacatures is nog niet voorzien. Het bestuur was steeds op de districts- en andere verga- deringen van het rayon Utrecht verte- j genwoordigd, evenals op de algemene geheel ten bate van de operaties in het sanatorium Zonnegloren. In 1959 werden te Soesterberg via het lectuurhuisje 833 kg tijdschriften en 47 boeken ingezameld. In Soest 2856 kg. en 381 boeken. Van de 124 lectuur- huisjes in ons land neemt Soest een eervolle 35-ste plaats in. Soesterberg is nr 118. De secretaris dankte dr De Vries te Soesterberg en de bodes van het ge meentehuis, die voor de lichting en ver zending zorgen. Het moedermelkcentrum - onder lei ding van mevr. Schutte - eist veel werk, zodat getracht zal worden een hulp aan te trekken. In de eerste drie kwar talen van 1959 werd circa 10 liter inge zameld. In 1959 ging het aantal gediplomeer den van de Rode Kruis-colonne achter uit door verhuizing of het zich niet meer beschikbaar kunnen stellen. Een leerlin gencursus is begonnen in het vertrouwen dat het aantal gediplomeerde hierdoor zal toenemen. Ook zal getracht worden gediplomeerde E.H.B.O.-ers aan te trek ken. Het gehele colonnewerk staat on der leiding van de colonnecommandant dokter C. Rip. De E.H.B.O.- en E-H.I.O.-cursussen wer den gegeven door dokter W. Gout, die geassisteerd werd door de heer J. P. Touwen. De helpsters werden door zus ter Willy Blees opgeleid. Op 14 maart 1959 nam de gehele colonne deel aan de B.B.-oefening in Soestdijk. De Rode Kruis-colonne verzorgde het vervoer en de verzamelplaats van de ge wonden. In mei had een gewestelijke oefening van het Rode Kruis achter het Konink lijk Paleis plaats. Hiervoor was grote belangstelling. Leden van de B.B. stelden zich als ge wonden beschikbaar. Op 30 april hebben colonneleden van 9 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds dienst gedaan in de omgeving van het paleis. De wandelafdeling van Olympia verzocht opnieuw hulp van de colonne bij de wandeltochten. Bij de polio-inenting werd van gemeen tewege opnieuw om vaste medewerkers gevraagd. Hiervoor hebben zich de heer en mevrouw Touwen beschikbaar ge steld. Er waren 2 boottochten met de Henri Dunant, waarvoor chronische patiënten GOEDE EN GOEDKOPE STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Combinaties bieden ons ongelooflijk veel mogelijkheden. Iedere vrouw zweert er bij, want met losse rokken, blouses en truitjes zijn zoveel combina ties te maken, dat het schijnt alsof zij iedere dag iets nieuws aan heeft. Voor het voorjaar zijn de blouses over het algemeen nog te fris. We zullen dan meer truitjes dragen en in dit genre treffen we in de nieuwe col lectie een ware overdaad. Wat denkt u bijvoorbeeld van dit schat tige truitje op onze illustratie Is het geen beeldje De kleuren zijn zacht groen en geel. Dat geel zit dan in de kleine lichte blokjes. Kraag en man chetten van de korte mouwtjes en het boord zijn effen zacht groen en vor- f'lüd men de hoofdtoon van het truitje. Zo'n kledingstukje staat buitengewoon fris en vrolijk, terwijl het bij uitstek ge schikt is voor het voorjaar en zelfs in het seizoen nog regelmatig op koelere dagen gedragen kan worden. Wie enkele van die kledingstukjes sa men met een paar leuke rokken in de garderobe heeft hangen, behoeft zich geen zorgen te maken hoe zich te kle den. Elke keer weer zal men met plezier een keuze doen uit de collectie en door de verschillende combinaties die mo gelijk zijn er steeds nieuw en aan trekkelijk uitzien. Belangrijk is natuur lijk, dat men bij het aanschaffen van truitjes en rokken rekening houdt met de keuze van de kleuren, zodat het een bij het ander te dragen is. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 APRIL 1960. uit Soest naar Utrecht vervoerd moesten worden. De helpsters mevr. v. d. Wal en mej. v. d. Laan gingen met deze tober had een contactavond plaats ter samenwerking met de E.H.B.O.-ver- voersdienst. Op 26 j uni had het examen plaats voor het diploma Eerste Hulp in Oorlogstijd. Twaalf leden namen hieraan deel en zij behaalden allen het diploma. Op 8 ok tober had een contactavond plaats, ter inleiding van het winterseizoen. Op de ze avond werd door de voorzitter van de afdeling de medaille voor 10 jaar trou we dienst bij het Rode Kruis aan de colonne-commandant, dokter J. C. Rip en de helpster mej. A. Maat, uitgereikt. Bij het défilé voor de burgemeester, ter gelegenheid van diens 121/2-jarig ambts jubileum, was de colonne vertegenwoor digd. De sterkte van de colonne bestond eind 1959 in totaal uit 23 dames en 20 heren, waarvan respectievelijk 9 en 8 leerlingen. Nog steeds bestaat er een grote behoef te aan opslagruimte voor de goederen voorraad. Wel is de directie van het sanatorium Zonnegloren de afdeling ter wille geweest door een kleine ruimte af te staan, maar dit is niet voldoende. Een eigen Rode Kruis-huis blijft tot de wensen behoren. De cursusavonden worden nog steeds in het sanatorium Zonnegloren gehouden en de secretaris dankte de directie voor de verleende gastvrijheid. Op deze cursusavonden treedt zuster Blees voorlopig als leid ster van de dames op. In zijn slotwoord noemde de heer De Graaf 1959 een jaar zonder veel schok kende gebeurtenissen, waarin de ver schillende taken naar behoren werden uitgevoerd. Aan het eind van 1958 werd de wens igeuit dat het ledental uitge breid zou worden en deze wens is ver vuld. Ook is er nu een leidster voor de dames. Met het verkrijgen van maga zijnruimte is het doel nog lang niet be reikt en de secretaris sprak de wens uit, dat hieraan in 1960 iets gedaan zal kunnen worden. Uit het financieel verslag van de heer De Graaf bleek dat het voordelig saldo 1825,was. Dat is ƒ175,meer dan eind 1958. Het kapitaal steeg van 14580,tot 16405,Hiervan is 1230,onder gebracht in het reservefonds voor de uitzending van chronische patiënten. Ongeveer 8000,— is belegd in obliga ties en ruim 4000,op postgiro en bank.. De voornaamste ontvangstposten waren de contributies en de inzamelingen. Aan contributies werd 3331,95 ont vangen en aan inzamelingsgelden 3625,46. Door de gemeente Soest werd in het Voor uw EFFECTENORDERS Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Soest afgelopen jaar rond 2700,voor het Rode Kruis bijeengebracht. Dat is 29 cent per inwoner. Voor de chronische patiënten werd bijna 1200 gulden ont vangen, waarvan 300,van de U.V.V., 317,50 als opbrengst van een voetbal wedstrijd, van een particulier 400, en er kwamen verschillende kleine gif ten binnen. De grote uitgaafposten wa ren de afdrachten aan het hoofdbestuur. Er werd 4300 gulden afgedragen, waar onder 500,als gift voor de Henri DUnantboot. De uitzending van de chronische pa tiënten kostte 784,50. De totaalkos- ten voor de colonne bedroegen 600, waarvan 230,voor materiaal en 100,voor kleding. Van de totale ontvangsten bedroegen de algemene kosten van administratie, secretariaat en bestuur nog geen 10 De onkosten op de inzameling waren slechts ruim 2 van het ingezamelde bedrag. Het jaar 1959 is financieel niet ongunstig geweest. De regelmatige stijging van het kapitaal - dat in tien jaar verdub beld is - werd ook het afgelopen jaar niet onderbroken. De kapitaalspositie is bevredigend, maar voor het verkrijgen van een eigen centrum met opslagruim te moet rekening gehouden worden met een belangrijk reserve-kapitaal. Op verzoek van de kascommissie werd de penningmeester gedechargeerd. De voorzitter dankte de heer De Graaf voor het vele werk, dat hij ook in het afgelopen jaar als secretaris en pen ningmeester verricht heeft. Een wijziging in de statuten en het re glement werden aangenomen. Het voor ziet in de mogelijkheid door de colonne leden een vertegenwoordiger als advise rend bestuurslid te doen aanwijzen, wanneer de colonne dit gewenst acht. Na de rondvraag dankte de voorzit ter de ruim 2000 leden, die financieel en moreel de vereniging steunen en het kleine aantal leden dat het werk doet. Zij zijn het in de eerste plaats, die met hun werkzaamheden de gedachte van het Rode Kruis levend houden onder de Soester bevolking.

Soester Courant | 1960 | | pagina 5