Nieuwe levensvreugde. I De 'm Een rijke inhoud BABYSET SOEST M 1 DERDE BLAD ROUW- l.VWl'i UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL „Revalidatie wil de mens, die door een of andere oorzaak een gedeelte van zijn kunnen - hetzij tijdelijk, hetzij voor goed - heeft ingeboet, in de maatschap pij een plaats geven een plaats waarin hij of zij voelt zelfstandig te zijn, tot de grootste bereikbare maatschappelij ke geschiktheid." Zo omschreef dr J. J. Miedema, genees heer-directeur van het revalidatiecen trum „De Hoogstraat" bij Leersum, de taak waarvoor men zich daar gesteld ziet. Wel zijn er meer revalidatiecentra in Nederland, doch deze hebben in het algemeen weinig of geen klinische ac- comodatie. „De Hoogstraat" neemt daar om wel een aparte plaats in. Er is een eigen operatie-afdeling. Verschillende specialisten zijn consulterend aan De Hoogstraat verbonden, voor zover deze specialisten daar niet reeds in vast verband aanwezig zijn. Het grote voordeel hiervan is, dat pa tiënten, die in het kader van hun reva- lidatieprogramma moeten worden ge opereerd, weer zo spoedig mogelijk kunnen gaan oefenen enz-, zodat de re- validatiebehandeling van de patiënt niet onderbroken wordt. Niet „wat scheelt hem maar „wat presteert hij Het is te begrijpen, dat men ook bij het werk der revalidatie duidelijk aan gren zen van het medisch kennen en kunnen gebonden is. Zelfs bij patiënten, bij wie medisch een goed functieherstel is ver kregen, wordt men dikwijls geconfron teerd met sociale problemen. Iemand, die zijn leven lang met handenarbeid in zijn onderhoud heeft voorzien zal soms na de ziekte, of na het ongeval dat hem is overkomen, niet weer in Sterk staaltje. Dr Miedema vertelde ons enkele staal tjes uit de praktijk. Op verzoek van een collega bezocht de geneesheer-directeur een verpleeghuis, waar een meisje van 15 jaar lag, dat door een aandoening van de ruggegraat aan beide benen verlamd was en welke benen geamputeerd wer den. Op 2-jarige leeftijd was de aandoening begonnen en sindsdien was het kind vrijwel bijgeschreven op de inventaris van het ziekenhuis. Het bleef daar tot haar twaalfde jaar en werd daarna overgebracht naar een verpleeghuis. Zij lag daar dag-in dag-uit op bed op een zaaltje met 5 ernstige debiele kinderen. Haar enige verstrooiingdeze debiele kinderen op bed te krijgen, te verdro gen en eten te geven. Het was een pienter kind met een lief en vrolijk gezichtje. „Wij haalden haar naar „De Hoogstraat", staat zijn op deze wijze zijn brood te waar zij werd behandeld. Zij kreeg mo- Een kijkje in de orthopedische werkplaats. verdienen. Er zal dus van de patiënt - maar vooral ook van de maatschappij - een grote aanpassing worden gevraagd. In het algemeen is het wel zeker, dat de maatschappij, dat zijn dus wij die de derne prothesen en looplessenmen deed wat mogelijk was en dit meisje deed zelf haar uiterste best. Zij leerde typen en braille, ging boeken vertalen in brailleschrift, kortom, zij maakte zich Spannende volleybal-wedstrijden, gespeeld door patiënten. maatschappij vormen, de lichamelijk ge handicapte mens te veel benaderen van uit de vraag „wat scheelt er aan" en te weinig vanuit de meer constructieve gedachte „wat presteert deze mens." Bij dit alles moeten wij niet vergeten, dat een lichamelijk letsel deze gehele mens raakt, dus zowel in zijn lichame lijk als in zijn geestelijk en in zijn sociaal bestaan. Door de gevolgen van dit letsel komen allerhande moeilijk heden naar voren het niet weer vol ledig mee kunnen doen met het leven, zelfs dikwijls niet met het eigen ge zinsleven. En soms aangewezen zijn op aangepast werk. Wijzigingen, die veel al ook de gemoedstoestand van de pa tiënt ernstig beïnvloeden. Er zijn nog kansen. Daarom moet er aan de patiënten ook psychologisch heel wat gedaan wor den. Men moet in alle bescheidenheid hem of haar het begrip bijbrengen, dat de maatschappij nog terdege openstaat en dat bij eventuele omscholing of trai ning de patiënt een behoorlijke kans heeft om weer volwaardig aan het maatschappelijk leven deel te nemen. Bij de een gelukt dit gemakkelijker, bij de ander is het moeilijker. De revalidaite is nog jong. De Neder landse regering, tijdens de laatste we reldoorlog verblijfhoudende in Enge land, zag hoe men daar kans zag om grote aantallen minder validen, zij het onder de drang der oorlogsomstandig heden, geschikt te maken voor volwaar dig werk in de maatschappij. Bovendien bleek er nog iets zeer be langrijks. Deze mensen, die voordien een groot deel van hun levensvreugde hadden verloren door hun uitschake ling, verkregen nieuwe levensvreugde, want juist voor hen is deelhebben aan het arbeidsproces een groter genot dan voor velen niet gehandicapten. Het mes snijdt dus aan twee kanten te gelijk. Dit gaf de regering aanleiding te over wegen om na de bevrijding in Neder land ook dergelijke revalidatiecentra te stichten. „De Hoogstraat" is hiervan het resultaat. Dit centrum werd op 3 juni 1953 in gebruik genomen en heeft be wezen tegen de moeilijke taak opgewas sen te zijn en heeft velen in de maat schappij teruggebracht. buitengewoon verdienstelijk. Zo vond zij levensvreugde en een taak in de maatschappij." Vele andere voorbeelden volgden en hieruit kregen wij toch wel een zeer duidelijk beeld van wat revalidatie ver mag. Keukentje om te watertanden. Tijdens een rondgang door het prach tige gebouwencomplex, gelegen in de heerlijke bossen van de Utrechtse heu velrug, aanschouwden we naast de keu rige ziekenhuisaccomodatie al de ande re afdelingen, die verband houden met de revalidatie, zoals de „loopschool", waar patiënten onder deskundige leiding en met gebruik van diverse hulpmid delen het lopen leren. Voorts de afde ling arbeidstherapie. Hier hebben we onze ogen uitgekeken. De patiënten krijgen een bepaalde op dracht iets te vervaardigen. Dit werk is zo gekozen, dat zij hierbij de te oefenen lichaamsdelen „gericht" moeten gebrui ken. Tevens doet deze afdeling ook dienst voor omscholing wij vinden er weef getouwen in verschillende vormen, schrijfmachines, draaibanken en wat al niet meer, maar ook een complete keu ken met alle accessoires die minder va lide huisvrouwen moeten leren hoe zij in hun keuken zich zullen kunnen red den. Deze keuken is zo vol snufjes, dat het de moeite waard zou zijn wanneer binnenhuisarchitecten daar eens ken nis van namen. Alles is er op ingesteld, dat een vrouw, die lichamelijk gehandi capt is, daar haar taak kan uitvoeren. Zeer vernuftig is bijvoorbeeld de op lossing voor het probleem van het roe ren van beslag in een kom voor iemand die slechts een hand ter beschikking heeft. Zo ook het openen en gebruik van aanrechtkastjes voor een vrouw in een rolstoel. Hoe draait een vrouw met één hand de deksel van het potje, hoe schilt zij aardappelen Het is al les uiterst praktisch opgelost en toont ons duidelijk, dat lichamelijk gehandi capten niet hulpbehoevend behoeven te zijn. Zij kunnen volkomen zelfstandig zijn, mits zij leren hoe Dat is het wat de revalidatie hen leert. Ontspanning en inspanning. Voorts beschikt dit centrum over een sportzaal, waar de patiënten volleybal spelen, tafeltennissen, fietsen en wat al niet meer. In de garage staat een auto, geheel ingericht voor het besturen door iemand die het gebruik van zijn benen mist. Het is een lesauto en de instruc teur leert zijn leerlingen correct rijden. Verschillende patiënten behaalden reeds hun rijbewijs. In de orthopedische werkplaats zagen we hoe precies naar maat diverse pro thesen worden vervaardigd. Het grote voordeel van het feit, dat deze werk plaats in het complex is opgenomen is wel dit, dat een patiënt gemakkelijk contact heeft met de vervaardiger van zijn prothese en wanneer er nog iets aan gedaan moet worden, dit dadelijk en zonder veel moeite kan geschieden. Terwijl er regelmatig ongeveer zo'n 150 patiënten in „De Hoogstraat" ver pleegd worden, bestaat het personeel uit niet minder dan ruim tweehonderd leden, maar dat is ook begrijpelijk, wan neer we zien hoe bijvoorbeeld alleen al in de loopschool enige personeelsleden Bus poeder met rammelaar in de deksel, doos zalf, flacon olie, stuk zeep, flacon shampoo, plastic zeep- doos, plastic speldenbakje, meetlint, Doktersboek. Dit alles in een super d f5.95 Deze artikelen ookafzonderlijkverkrijgbaar bezig zijn met één patiënt en zo is dat op verschillende andere afdelingen pre cies zo. Dokter Miedema vertelde ons, dat er zeer hard gewerkt moet worden in De Hoogstraat, maar het werk is facinerend, zodat iedereen het met toewijding doet! De gehele bevolking van De Hoogstraat, patiënten en personeel, schijnen één grote familie, er heerst een buitenge woon prettige sfeer, met als gevolg dat er nog dikwijls bezoek is van oud-pa tiënten, die hun oude bekenden nog eens komen opzoeken. Het is ook door dit prachtige teamwork waarbij de patiënt de belangrijkste mee spelende is, dat men op De Hoogstraat in staat is dit buitengewoon mooie werk te verrichten nieuwe levensvreugde te geven aan lichamelijk gehandicapten. JEUGDDIENST. In de jeugddienst van zondagavond zal ds Keja uit Driebergen spreken over het onderwerp „D'e kans van je leven". De muziek voor deze dienst wordt weer verzorgd door Maarten Kooij, orgel, als mede door Marius de Jongh, trompet. Zie de elders in dit blad geplaatste advertentie. GESLAAGD. Voor het Uniepraktijkexamen Machine- schrijven slaagden de dames B. v. Es sen, W- v. Essen, E. A. de Jong (met lof), A. C. van Leuveren, R. Rijnaard, C. G. M. Thiele en de heer J. W. Lenten. Hetzelfde diploma Stenografie Neder lands werd behaald door mej. E. A. v. d. Hoek en de heer W. v. Diermen. Voor kantoorstenograaf Duits slaagden de dames A. v. d. Brink, W. Brouwer, I. M. van Duinkerken, S. M. Insinger- De Koek van Leeuwen, A. C. Koudijs, B. Kruijer, A. H. Neijssen, E. M. v. Oostrom, F. J. Veldhuizen en I. H. v. d. Voort. Zij ontvingen hun opleiding aan het Instituut „Groote", Vondellaan 51, Baarn. Wij kunnen U een prachtige collectie oorhangers demon streren. Dit zijn com plete hoortoestellen, welke praktisch on zichtbaar achter het oorworden gedragen. Keuze uit vele merken w.o. Aditone, Audium, Multitone, Philips en Siemens. Prijzen v.a f 348.- Vraagt gratis brochures KEIZERSGRACHT 411, TEL. 37728 JAN EVERTSENSTRAAT 38 TEL. 186587 AMSTERDAM toto*#** Kinderen spelen buiten en zij amuseren zich precies zo als kinderen zonder lichaamsgebrek. EERSTE AUTORIT. De Autoclub Soest heeft gisteravond de eerste auto-puzzelrit van het seizoen gehouden, met start en finish bij hotel Bos en Duin. Er waren 18 deelnemers, die met een gemiddelde snelheid van 36 km een parcours van 45 km door Soest reden, dat door de heren J. Floor en C. Samsom was uitgezet. Het was geen moeilijke rit en er waren maar weinig strafpunten gehaald. De uitslag was 1. F. Wijngaart, Baarn, 3 pnt. 2. M. Oskamp (6). 3. J. Zwager (6). 4. Mevr. Schuurs (8). 5. J. Webbing (9). De heer F. Wijngaart jr ontving als kaartlezer van de winnaar de Coupe de Zonneheuvel. De prijzen werden uitge reikt door de heer M. Bergers, die op wekte tot deelname aan de lenterally, welke op tweede paasdag gehouden zal worden. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 APRIL 1960. STEERH0FF5TR:53 - TEL 2842 SOEST keur aan het gevaarlijke Europa. Dit werd hem noodlottig. Hij werd gearres teerd, ontvluchtte, kwam in Zwitserland terecht en daar verkeerde men in de dwaze mening dat Joseph Schmidt als geïnterneerde beter met de schop kon werken dan zingen. Zwaar werk, slecht weer, een onbekwame kamparts en een zwak lichaam bezorgden de zanger een vroegtijdige dood. Hans Reiser is in deze film Joseph Schmidt, maar zingen doet hij zelf. Zondagmiddag „Met donderend geweld", waarin Alan Ladd en Virginia Mayo hoofdrollen vervullen. Een ruig verhaal van pioniers in het wilde westen, zon der vrees of blaam. Van vandaag tot en met woensdag „Doorbraak bij Scapa Flow". Het ver haal van de duikboot-commandant Gün- ther Prien, die met zijn onderzeeër sche pen tot zinken bracht in een Engelse haven. De Engelsen slaan terug en ver nietigen de duikboot van Prien. Hij wordt gered, aan boord van een En gelse vrachtboot gebracht en kort daar op torpedeert een Duitse U-boot dit schip. Prien verliest het leven. In de donderdagcyclus „Kleiner Mann, ganz gross", waarin de negenjarige Olivier Grimm met zijn paard „Broertje" de hoofdrol spelen. tJw adres roor hei haren van en TROUWkleding OOK GRIJZE BOEDEN EN VESTEN BAARN, TEL. 2783 NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - kan men in het City-theater kennis nemen van het suc cesvolle leven en de tragische dood van de beroemde zanger Joseph Schmidt, die 25 jaar geleden bijzonder populair was. Beroemd werden zijn liederen „Ein Lied geht um die Welt", „Heut' ist der schönste Tag" en „Ein Stern fait vom Himmel". De ster van Joseph Schmidt steeg snel in het jaar dat Hitier aan de macht kwam in Duitsland en het leven van de beroemde zanger - die Jood was - werd er niet gemakkelijker op. Hij vier de triomfen in Wenen, later in Parijs en Amerika, maar hij kon niet wennen in het nieuwe werelddeel en gaf de voor- ABONNEMENTEN NATUURBAD. Maandag a.s. begint de voorverkoop van abonnementen voor het Soester Natuur bad voor het seizoen 1960. Men zie de desbetreffende advertentie in dit blad. BILJARTEN. K.W.S. WINT. Het kampioensteam van de afdeling B I, district Eemland, Kleine Witte Soest 1, heeft een wedstrijd gespeeld te gen de kampioen van afdeling B 2, Soesterkwartier 3, en met 4-2 gewon nen. De uitslagen zijn J. Riemens 190 27 29 2. R. Veltman 103 27 15 0. A. van Opstal 120 34 19 2. G. van Drie 86 34 18 0. P. van Asch 66 31 9 0. G. v. Barlingen 95 31 16 2. SOEST-ZEIST VERLIEST. Het gecombineerde voetbalelftal van de Zeister en Soester politie heeft in Zeist met 0-5 verloren van de politie- voetballers uit Den Helder. Na de aftrap had Den Helden direct de wind mee en al spoedig bleek dat de gasten technisch beter speelden. Het combineren was goed en menige aan val moest door de Zeist-Soest-achter- hoede afgeslagen worden. Voor de rust lukte dat uitstekend en D'en Helder bracht het toen niet tot een doelpunt. De combinatie evenmin en dit kwam in hoofdzaak door het voortreffelijke spel van spil De Potto en keeper Meijer, die beiden in topvorm waren. Het doel was totaal afgegrendeld en de voorhoede van de combiantie kreeg geen schijn van kans. Ook in de tweede helft was Den Hel der sterker en nu kwamen de doel punten, ondanks het feit dat de com binatie de wind mee had. Tien minuten na de hervatting speelde G. v. d. Weerd iets te traag op keeper Van de Veen terug. Midvoor De Knijf schoot toe en hij kreeg een gemak kelijke scoringskans (0-1). Vijf minuten later bleef de hele ach terhoede staan voor buitenspel, maar de scheidsrechter liet doorspelen en rechtsbuiten Hogervorst kon het tweede doelpunt scoren. Kort daarop rukte rechtsbinnen Wei- deman de hele achterhoede van de combinatie uiteen en scoorde het derde doelpunt. Door goed samenspel van mid denlinie en voorhoede kreeg midvoor De Knijf de bal vrij en het was 0-4. Vijf minuten voor het eind van de wed strijd ging rechtshalf Veenendaal al leen door de achterhoede van de com binatie en het was 0-5.

Soester Courant | 1960 | | pagina 9