Soester vrouwe i in oorlogstijd* SOEST. IN DE HOEK. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 38e JAARGANG No. 27. DINSDAG 5 APRIL 1960. Abonn. p, kwart, 2.10 - per post 2.25 Er is niemand die naar een oorlog ver langt en de kranten van oost en west zijn wel zodanig uitgebalanceerd, dat een wereldoorlog wel niet zo gemakke lijk zal uitbreken. Toch kan het geen kwaad rekening te houden met het feit dat ergens in de wereld een waanzinnige het bevel kan geven een wereldbrand te ontsteken. Om deze reden heeft het Soester bur gemeestersechtpaar, de heer en me vrouw Bentinck, bestuursleden van Soester vrouwenorganisaties voor een bijeenkomst in de raadszaal uitgenodigd, welke vrijdagmiddag gehouden is. Er waren afgevaardigden van de U.V.V., de Doopsgezinde zusterkring, de Ned. Vrouwen-Electriciteits Vereniging, het R.K. Vrouwengilde Soest en Soester- berg, de Ned. Christen Vrouwenbond Soestdijk en Soest-Zuid, de Ned. Ver. van Huisvrouwen, de vrouwengroepen van de P.v.d.A. en het Humanistisch Verbond en de Gereformeerde Vrou wenvereniging Soesterberg. De burgemeester opende de bijeenkomst3 en hij verwelkomde in het bijzonder de heer J. van Leeuwen van de Soester B.B., de heer P. v. d. Kam van de B.B. en de heer H. J. v. Hal, hoofd van de afdeling Sociale Zaken van het ge meentehuis. De burgemeester opende de bijeenkomst B.B., waaraan in Soest gewerkt wordt om het tot een hechte organisatie te maken, waarop in tijden van oorlog of rampen gerekend kan worden. De werkzaamheden van de B.B. zijn gericht op de gemeenschap, maar ook deze gemeenschap zelf kan iets doen in de vorm van individuele zelfbescher ming. Dat vrouwen hierbij een grote rol kun nen spelen, is begrijpelijk, want juist de vrouwen" hebben hef meest te maken met het gezin, de kinderen en het huis omdat zij meer thuis zijn dan de man nen. De heer P. de Kam was dan ook uitge nodigd om voor Soester dames te spre ken over de mogelijkheden die de in dividuele zelfbescherming in tijden van oorlog biedt. De heer De Kam wees erop, dat men de mogelijkheid van een wereldoorlog niet geheel mag uitschakelen, hoe on prettig het ook is te moeten overwegen dat dit gebeuren kan. Groter is de kans op een lokaal con flict, maar dit kan uitgroeien tot een wereldbrand, die heviger is dan de oor logen van 1914-1918 en van 1939-1945. Meer nog dan toen zullen de burgers bij zo'n oorlog betrokken zijn omdat de wereldmachten over atoombommen en H-bommen beschikken, die een hui veringwekkende uitwerking hebben. Men heeft zich vaak afgevraagd of liet mogelijk is zich tegen de uitwerking van deze bommen te beschermen en ook de Stichting Bescherming Bevolking heeft zich met deze vraag bezig ge houden. Er zijn enquetes gehouden om te weten te komen hoe de mening van de bevolking over een eventuele derde wereldoorlog is, wat men van de B.B. denkt en hoe men staat tegenover voor lichting. Deze enquete heeft uitgewezen, dat bij velen de angst voor een oorlog met gebruik van kernwapenen groot is en en velen staan sceptisch tegenover de mogelijkheid van het overleven van zo'n oorlog. De film „On the Beach" heeft velen helaas in deze overtuiging gesterkt, om dat zij niet weten dat deze film weten schappelijk helemaal niet verantwoord is. Het leven op aarde na een oorlog met kernwapenen wordt hierin behan deld en dit leven is een hel omdat de gehele aarde door radio-aktiviteit onbe woonbaar geworden is. Het is dan ook nodig voorlichting te geven, hoewel weinigen graag gecon fronteerd worden met de rampzalige gevolgen van een atoomoorlog. Met deze voorlichting zal het echter moge lijk zijn de mensen af te helpen van de fatalistische voorstellingen dat er toch niets te doen is tegen een atoombom of H-bom. Bij de enquete is gebleken, dat zij die positief religieus ingesteld zijn over het algemeen een wat optimistischer kijk op de zaak hebben. Anderen zeggen „De overheid moet het opknappen", doch zij vergeten, dat de overheid niet ieder individu in tijden van gevaar kan ver tellen wat er gedaan moet worden. Daarom is zelfbescherming naast de Be- scherming Bevolking onontbeerlijk. Zelfs kan men zeggen, dat de individu ele zelfbescherming nog belangrijker is dan de B.B., want bij een luchtaanval komt het op de eerste minuten aan als men de rampzalige gevolgen zoveel mo gelijk beperken wil en in deze minuten is een organisatie nog niet op gang. Bij de bombardementen op Londen heb ben vrouwen en kinderen vele huizen gered door direct naar de zolders te gaan en zo mogelijk brandbommen naar bui ten te werken. Positieve voorlichting is nodig om te komen tot een juiste waardering van de gevaren, welke verbonden zijn aan het vallen van een atoombom of H-bom. Men mag deze gevaren zeker niet on derschatten, maar overschatten is al even funest. Atoombommen komen niet bij tiental len uit de lucht vallen en er zijn geen atoombommen, die landen, provincies of zelfs een grote plaats kunnen weg vagen. Na de explosie heeft men te maken met de hitte, de luchtdruk en de radio-akti viteit. De luchtdruk zal de meeste slachtoffers eisen, n.1. 55 van de 100, de hitte 30 van de 100 en de radioaktiviteit 15 van de 100. De hitte zal tot op 1600 meter dodelijk zijn als men onbeschermd is en nog op 3 km brandwonden veroorzaken. De luchtdruk zal in een straal van 800 meter alles met de grond gelijk maken, tot 1600 meter onherstelbare schade aan richten en tot 5000 meter schade die in belangrijkheid afneemt. Bij de explosie in de lucht zal de radio aktiviteit tot 1200 meter zeer gevaar lijk zijn en daarna snel in uitwerking afnemen. Erger zijn dv grondexplosies, waardoor de radioaktiviteit in stofdeel tjes over honderden kilometers meege voerd kan worden. Als er een atoombom op het vliegveld zou vallen dan is er dus geen sprake van het wegvagen van Soest, al zal de schade enorm zijn. De gevolgen van zo'n ramp kunnen echter beperkt wor den als men weet wat men doen moet. Reeds 90 cm grond is voldoende om de uitwerking van de radio-aktiviteit af doende te bestrijden en ook kan men zich beschermen tegen de hitte en de luchtdruk als men niet precies in het gebied woont waar de bom explodeert. Om zich te kunnen beschermen moet men weten wat er gedaan dient te wor den bij een luchtaanval en het best kan deze voorlichting gegeven worden op kleine bijeeenkomsten. De Nederlandse vrouwen zullen heel veel kunnen doen om eigen gezin en huis te beschermen, maar dan moeten zich vrouwen beschikbaar stellen, die een cursus van twee dagen willen vol gen om na deze cursus andere vrouwen te kunnen voorlichten. Zij moeten de directe maatregelen kennen en onder wijzen, maar ook weten wat er gedaan moet worden als de radio-aktiviteit eist dat men twee dagen in een schuilkel der blijft. Ook op het gebied van de E.H.B.O. en de thuisverpleging mag men niet volkomen onkundig zijn. Om de Soester vrouwen bekend te ma ken met de beschermingsmogelijkheden in oorlogstijd zullen tenminste 70 da mes zich beschikbaar moeten stellen om deze cursus te volgen. De burge meester en de heer v. d. Kam deden dan ook een beroep op de aanwezige dames om in hun vereniging belangstelling te wekken voor de individuele zelfbescher ming. Dit beroep was niet tevergeefs, want de dames gaven blijk de zaak re soluut ter hand te willen nemen. De heer H. J. van Hal sprak over de dienst sociale verzorging, die een on derdeel van de B.B. is. Ook hiervoor zijn vrouwen nodig, want in noodsitu aties zullen zij beter kunnen optreden dan manen als verzorgsters van getrof fenen. Dat zulke situaties niet denk beeldig zijn is gebleken in de oorlog en tijdens de watersnoodramp. Men kan slechts goed hulp bieden als men weet wat gedaan moet worden en ook dit kan men op een cursus leren. Zou een deel van Soest rampgebied worden dan moe ten de slachtoffers naar verzamelplaat sen gebracht worden, geregistreerd en verzorgd worden, doorgestuurd worden naar opvangcentra en vervolgens naar ongevaarlijk gebied. In oorlogstijd zal Soest drie verzamel- posten hebben en voor de bezetting hiervan zijn vrijwilligsters nodig. Die moeten in een rustige tijd opgeleid wor den om op de juist wijze te kunnen op treden als de noot. aan de man komt. Zestig dames of he-en zijn nodig, maar dames genieten dc voorkeur. De heer Van Hal deed daarjm een beroep op de aanwezigen dames om in eigen kring vrijwilligsters te zoeken, die zich nu willen opgeven en niet als het te laat is. Tot slot vroeg de burgemeester mede werking voor de verkoop van vluchte- lingenzegels aan bet postkantoor van 7 april tot 5 mei. Mevr. Kruik, Van Straelenlaan 40, heeft de leiding en reeds, verschillende dames hebben toegezegd een morgen beschik baar te stellen vooi de verkoop van ze gels en kaarten. Etie kaarten - beplakt met zegels ten bate van de vluchtelingen - kan men naar de koningin zenden. In de zomervacantic heeft men adressen nodig waar kinderen, die twee of drie weken zullen blijven de weldaad van een mooie gemeente en een ander milieu kunnen ondergaan. Wie zo'n kind helpen wil kan dit opgeven bij de afdeling Sociale zaken van het gemeen tehuis. Ook werd de hulp van autobe zitsters ingeroepen, die spastische of invalide kinderen r.aar vakantiekampen in het oosten van het land willen bren gen. Graag wil men op het gemeente huis een lijstje van namen aanleggen om er zeker van te zijn dat de kinderen naar hun vakantieverblijf gebracht kun nen worden als de tijd hiervoor aange broken is. Tenslotte wekte ce burgemeester de dames op medewerking te verlenen aan de nationale collecte voor de kinderbe scherming, die van 9 tot en met 15 mei gehouden zal worde i en hij dankte voor de bereidwilligheid waarmee zij een mid dag beschikbaar gqsteld hadden en de welwillende houdir,die zij toonden te genover de mügelrpLiiedeu van de indi viduele zelfbescherming. DE MAMMOETWET VAN MINISTER CALS. Mevr. G. van Someren-Downer, lid van de tweede kamer, heeft gisteravond, voor de leden van de V.V.D. uit Soest en Soesterberg, in het Oranje-Hotel ge sproken over de Mammoetwet van mi nister Cals. Twee jaar geleden noemde het A.R.- tweede kamerlid, de heer Koosjen, tij dens een interruptie het woord Mam moetwet, toen hij hoorde welke wetten door deze nieuwe zouden vervangen worden en deze naam is gemeengoed ge worden. D'e Mammoetwet zal het onderwijs tus sen de lagere school en de universiteit in nieuwe banen leiden. Zij zal de M.O.- onderwijswet van 1863 (H.B.S.), de H.O.- onderwijswet van 1876 (Gymnasium), de Nijverheidsonderwijswet van 1919, de L.O.wet van 1920 (ulo en vglo), de kweekschoolwet van 1952 en de kleuter onderwijswet van 1955, die de oplei ding van kleuterleidsters regelt, gaan vervangen. Minister Cals heeft met deze wet een eind willen maken aan het tweeslachtig karakter van de H.B.S., die niet alleen voor de universiteit, maar ook voor de maatschappij opleidt en de H.B.S. zal verdwijnen onder deze naam. Het gym nasium blijft, al is het in gewijzigde vorm, er komt een Atheneum en beide scholen van 6 klassen leiden op voor de universiteit. Het Atheneum heeft veel weg van de huidige H.B.S. Daarnaast komen er scholen die op leiden voor de maatschappij. Voor het hoger algemeen vormend onderwijs de vijfklassige H.A.V.O. voor meisjes en jongens. Deze H.A.V.O. heeft ook veel weg van de H.B.S., maar dan zonder de mogelijkheden tot opleiding voor de universiteit. Middelbaar algemeen vor mend onderwijs zullen de kinderen ont vangen aan de M.A.V.O., die indentiek is met de M.U.L.O. en lager algemeen vormend onderwijs op de L.A.V.O.- school, die veel weg heeft van de hui dige V.G.L.O.-school, al zal aan de L.A.V.O. de mogelijkheid geboden wor den na de eerste klas tot de beroepsop leiding over te gaan. Omdat de tegenwoordige overgang van lagere naar middelbare school niet ide aal is, zullen de eerste klassen van Gymnasium, Atheneum (samen Lyceum), H.A.V.O. en M.A.V.O. brugklassen zijn, die het toelatingsexamen overbodig ma ken. Vanuit deze eerste klassen zullen de kinderen nog naar een andere school kunnen, omdat het onderwijs volkomen gelijk zal zijn. Het latijn komt dan ook in de eerste klas van het gymnasium te vervallen. Een bezwaar hiervan is dat zeer schrandere kinderen eveneens in deze brugklas moeten zitten en dat het voor onderwijzers heel moeilijk wordt ouders te adviseren. Nu wordt een bepaald advies, dat niet opgevolgd is, door een zakken voor het toela tingsexamen vaak als juist aangewe zen, maar de toelatingsexamens zullen vervallen en het is niet uitgesloten dat teveel kinderen naar Gymnasium of Atheneum gestuurd worden. Ook wordt de taak van de leraren in de brugklas verzwaard, want zij zullen moeten uit maken of het kind wel op de juiste school zit. De H.B.S. duurt 5 jaar. Van de H.B.S. kan men naar de universiteit, maar als de Mammoetwet aangenomen wordt dan is de vijfjarige H.B.S. als opleidings school voor de universiteit een zesjarig Atheneum geworden en daarmee gaat voor aanstaande studenten een jaar verloren. Het ligt in de bedoeling van de minister op het Atheneum ook La tijn te laten onderwijzen om de kinderen een inzicht te geven in de antieke cutuur, maar men mag zich afvragen of het niet beter is lessen in cultuur geschiedenis te geven. Meer Nederlands zal eveneens van groot nut zijn. Het is jammer dat intelligente kinderen van de H.A.V.O. niet naar de universi teit kunnen. Een tweede brugklas zou nuttig zijn. Het H.A.V.O.-onderwijs is bestemd voor hoger beroepsonderwijs, Het M.A.V.O. voor middelbaar beroeps onderwijs en het L.A.V.O. voor lager beroepsonderwijs. In U.L.O.-kringen vindt men het een be zwaar dat de M.A.V.O.-school bij voor keur drieklassig zal worden, terwijl 85 procent van de M.U.L.O.-scholen vier klassen hebben. Deze onthoofding van 't M.U.L.O.-onderwijs acht men onjuist. Het scholenplan baart zorgen. Het houdt in dat scholen opgeheven kunnen wor den als zij niet een bepaald aantal leer lingen hebben. De grens is zo scherp ge steld, dat ongeveer de helft van de mid delbare scholen gesloten zou moeten worden. Dat is natuurlijk niet de bedoe ling, want het zou een katatrofe bete kenen voor dunbevolkte delen van ons land. Er kan van de normen afgeweken worden, maar dat maakt de scholen af hankelijk van het ministerie. Zij zullen moeten vragen of ze mogen blijven be staan en dat is onjuist. Men moet de normen zo gevarieerd maken dat slechts scholen verdwijnen, die beslist over bodig zijn. Met dit scholenplan wordt de gemeentelijke autonomie aangetast, want geen gemeente zal een school mogen bouwen die niet in het schoolplan is opgenomen. Particulieren kunnen dit met eigen geld wel en als de school het goed doet, dan zal opname in het scholenplan niet geweigerd worden. Het voorlopig verslag over de Mammoet wet is klaar en de minister zal veel constructieve kritiek te verwerken krij gen. De Mammoetwet is echter nodig en zal er in gewijzigde vorm ook wel ko men. De vernieuwing van het onder wijs zal echter meer moeten komen van de wijze waarop het onderwijs gege ven wordt dan van de Mammoetwet. Teveel onbevoegde leerkrachten geven onderwijs op middelbare scholen en dit kan funest worden naarmate de bevol king toeneemt. Verwacht mag worden dat ons land in 1980 15 miljoen inwo- nes heeft en in 2000 20 miljoen. Miljoenen kinderen zullen onderwijs moeten ontvangen. Bij voorkeur van bevoegde leerkrachten, die hun idealis me niet verliezen door een te geringe salariëring. De wijze waarop het on derwijs gegeven wordt is zeker belang rijker dan de Mammoetwet van minis ter Cals, hoewel deze ook kan verbete ren op het gebied van het onderwijs. Na de Pauze beantwoordde mevr. Van Someren vragen. B.D.C. HANDBAL HEEFT DRIE KAMPIOENEN. Het is feest bij B.D.C. want er zijn al drie kampioenen. Aspiranten 1 en Aspi ranten 2 behaalden zondag een over winning en het kampioenschap. Aspi ranten 4 werd vorige week reeds kam pioen. Dames 1 speelde thuis tegen S.D.O. uit Bussum. Deze wedstrijd was met wat zorg tegemoet gezien, v*ant S.D.O. staat slechts 2 punten onder B.D.C. Na de uitworp nam B.D.C. direct het initiatief en stormde op het S.D.O.- doel af. Na enkele schermutselingen Een paar jaar geleden schreef ik al eens over de meer dan miserabele toe gangsweg naar onze algemene begraaf plaats. Wij waren toen enkele dagen tevoren met een begrafenisstoet vast gelopen in het straatje, dat van de Kerkstraat naar de begraafplaats loopt. Met veel moeite zijn we na enige tijd vlot gekomen, maar er kwam heel wat stuurmanskunst aan te pas en enkele opmerkingen van de omstanders waren niet zo, dat zij de devote stemming ver hoogden. De zonde zij mij vergeven, dat ik toen aan het liedje „De begrafenis van ome Hein" van Louis Davids moest denken. Ik schreef toen, dat door zulk gestun tel de laatste gang van een ingezetene een onwaardige vertoning werd en hoop te, dat de gemeente hier iets aan zou doen. De straat moest breder worden en de kinderhoofdjes in de bestrating moesten dan meteen maar verdwijnen. Tot nu toe is er echter van verbetering nog niets gekomen. Misschien dat dit komt door een ophan den zijnde uitbreidingsplan, of een of andere moeilijkheid, maar het wordt nu toch wel tijd dat we er iets aan veranderen. Vorige week liep er weer een begra fenisstoet klem omdat een tankauto de straat in beslag nam en men maar besloot om te rijden. Zoiets moet toch eigenlijk niet kunnen gebeuren. Er zou iets te bereiken zijn met een stopverbod, maar dan komen er weer economische belangen in het geding. Hoe het op korte termijn kan worden opgelost weet ik niet, maar ik geloof dat we het wel aan de vindingrijkheid van B. en W. kunnen overlaten maat regelen te treffen, dat begrafenissen geen vertoning of vermakelijkheid wor den. H. OEKMAN. werd het 1-0 en al gauw werd de score opgevoerd tot 3-0, maar nu kwam S.D.O. fel opzetten en bracht de stand op 3-1. Met rust was het 4-1 voor B.D.C. Na de rust kende het Soester enthousi asme geen grenzen meer en toen het eindsignaal klonk was de stand 8-2 voor B.D.C. Een mooie overwinning. Bij de bond is aangevraagd de volgende wedstrijd eerder te mogen spelen dan op 8 mei, de datum die hiervoor is aangewezen. In deze wedstrijd zullen B.D.C. en D.E.S. uitmaken wie kampi oen wordt. Dames 2 zou tegen Laren spelen. Wat gedurende de hele competitie niet voor gekomen is, gebeurde nu. B.D.C. 2 bleef thuis. Dat betekent 10 gulden boete en 2 punten verlies. Hieruit blijkt weer dat B.D.C. een groot gebrek aan leiders heeft, want door een misverstand in de afspraken waren er te weinig speelsters op het afgesproken uur aanwezig. Dames-juniores en heren speelden een oefenwedstrijd tegen Limvio. Het wer den leuke, vlotte wedstrijden met ver schillende goede spelmomenten aan bei de zijden. Vooral de heren speelden te gen de Limvio-combinatie een prima wedstrijd. Zij wonnen met 15-7. De ju niores wonnen met 4-1. Aspiranten 1 had slechts 1 punt nodig om kampioen te worden, maar in Hilversum werd bij de H.H.C.-aspiran- ten de volle winst binnen gehaald. Met de rust was het 1-1 maar in de tweede helft waren de Soester meisjes niet meer te houden en zij voerden de stand op tot 6-1, waardoor zij afdelingskam pioen zijn geworden. Getooid met feest- mutsen en toeters en een parasol, die met duidelijke letters vermeldde dat B.D.C. kampioen was geworden, gingen de meisjes in feestelijke stemming naar huis. Er werd een bezoek gebracht aan een van de leden, die ziek thuis ligt, om ook deze te laten delen in de feest vreugde. Aanvoerster van dit kampi oensteam is Mary v. d. Deijssel. Aspiranten 2 speelde thuis tegen het sterke E.M.M. Ook bij deze meisjes was de drang naar de overwinning en het kampioenschap groot. Met rust was het nog 0-0, maar in de tweede helft zorg de het B.D'.C.-kwartiertje voor een 3-1- overwinning. Bloemen en een overwinningskus van de leider voor aanvoerster Lida Rasch vormde de beloning. Aspiranten 3 en 4 konden niet spelen. Zij moesten naar de Bokkeduinen in Amersfoort, maar daar is een bom ge vonden die nog niet ontploft is, zodat er gevaar dreigde. Aspiranten 3 bezet een van de bovenste plaatsen en aspi ranten 4 werd vorige week kampioen.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1