JEUGD EN BESCHAVING. Feestprogramma 30 april en 5 mei. SOEST. IN DE HOEK. OFFICIëLE MEDEDELINGEN. KIJKPLAAG. VRIJDAG 8 APRIL 1960. 38e JAARGANG No. 28. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Spreken en schrijven over de houding van de jeugd van tegenwoordig lijkt heel erg oud, ouderwets en getuigend van onbegrip. Men wordt onmiddellijk wederstreeit met de opmerking, dat onze ouders net zo over de jeugd van onze jonge jaren oordeelde, dat klach ten over de jeugd nu eenmaal voort komen uit de eeuwige controverse tus sen ouderen en jongeren, dat de jeugd van tegenwoordig niets slechter is dan die van vorige generaties, enzovoort. Toch waag ik het erop om nu eens enkele op- en aanmerkingen te maken op de houding van de tegenwoordige jeugd, want men Kan nu wel blijven zeggen van „dat is altijd zo geweest", maar dat is niet zo. Er is wel degelijk een sterker opvallende onbeschaafdheid en onbeleefdheid bij de huidige jeugd dan b.v. een dertig a veertig jaar ge leden het geval was. Het is nodig daarop te wijzen, omdat men er maar al te graag vergoelijkend over spreekt en te genwerpt, dat er toch ook zo velen goe den onder zijn, die uitstekende eigen schappen ten toon spreiden. Dat laatste is natuurlijk ook zo, want de jeugd is in wezen niets slechter of niets beter dan ze vroeger was. Maar het algemene gedragspatroon komt tal loze ouderen toch minder fatsoenlijk voor dan hen geleerd is en waaraan zij zich in hun jeugd hielden. Het is vooral de onbeleefdheid en dus het gebrek aan innerlijke beschaving waarop ik wilde wijzen, zonder uit het oog te verliezen, dat jongeren zich nu aan het vormen zijn en in hun geldings drang zich natuurlijk wat impulsief, bru taal en ondoordacht gedragen. Onlangs was ik op een speciaal voor middelbare scholieren belegde avond, waar jongeren van verschillende scho len-gedichten declameerden. Opvallend was het telkens weer voorkomende ru moer, zelfs tijdens het optreden van hun mede-scholieren, dat ondanks her haalde verzoeken nauwelijks re onder drukken bleek. Hetzelfde euvel ervoe ren wij bij speciaal voor de middelbare schooljeugd georganiseerde muziek- en toneelopvoeringen, waar de optredenden vaak onnoemelijke last van ondervonden. Een ander voorbeeld. Alle kinderen krijgen tegenwoordig ver- keersles, maar groot is het aantal, dat met hun fietsen de trottoirs op en af rijdt en zich op de fiets weinig stoort aan de verkeersvoorschriften. Vele jon geren kunnen ieder uur van de dag wel een zakje patates-frites verslinden, heel natuurlijk, maar in de automatiek of op straat wordt het zakje maar op de grond gegooid, de verontreiniging van de zaak of de straat lapt men aan zijn laars. Dat jongelui verliefd op elkaar zijn, wie zou het ze kwalijk kunnen ne men doch waarom moet men z'n kle verigheid zo in 't openbaar in zelfs de drukste straten demonstreren door met elkaar vast omstrengeld daar te slen teren Zo zouden we door kunnen gaan met talloze voorbeelden aan te halen waar- j uit de innerlijke onbeschaafdheid van een groot deel van onze jeugd spreekt. Fouten die dus niet zo zeer in het jong- zijn liggen, maar getuigen van een gebrek in de opvoeding. De schuld eraan moet vooral gezocht worden bij ouders en opvoeders, bij onderwijzers en leraren. We zien het vele malen gedemonstreerd hoe ouders vaak te toegevend zijn tegenover hun kinderen. Ze laten ze maar gaan met de gedachte ze zullen wel terecht j komen. Hoeveel ouders verzuimen niet1 hun kinderen te wijzen op het ontzien j van andermans en openbaar goed, op het wellevend zijn tegenover ande- ren en hen het besef bij te brengen, I dat ze als jongeren bescheiden en be leefd dienen te zijn. En wat wordt op de scholen gedaan om de kinderen een behoorlijk gedrag op de straat bij te brengen Als ze zich maar aan de tucht in de school onder werpen, wordt het al voldoende ge acht. Maar bij een zoveel dichtere be volking en een zo toenemend verkeer, zouden speciale lesuren in wellevend heid zeker niet overbodig zijn. Het lijkt allemaal zo zedeprekerig en ouderwets om dit naar voren te schui ven. Maar het is toch een steeds ver der gaande onbeschaafdheid bij de jeugd op te merken, de goeden niet te na ge sproken. Men constateert het bij steeds meer gelegenheden. En het is niet in de eerste plaats de jeugd, maar het zijn de opvoeders die men daar verwijten van kan maken. Er heerst op dit gebied een slapheid, die na de oorlog beduidend erger is dan voordien het geval was. Bij een snelle groei der bevolking valt het des te sterker op en daarom zijn waarschuwingen en hopelijk maatrege len er tegen hard nodig. De jeugd mag ongebonden maar niet onbeleefd en on beschaafd zijn. En daar is heus wel wat aan te doen als ieder er maar attent op is. Het Oranje Comité heeft voor de orga nisatie van de feestdagen op 30 april en 5 mei de medewerking van verschillen de groepen, verenigingen en vele leer krachten van scholen, maar dat wil he lemaal niet zeggen dat men niet graag ziet dat anderen iets doen om deze feesten te doen slagen. Het zou de moeite waard zijn als er een optocht georganiseerd werd, maar als dat niet mogelijk is, dan kan men door versie ring en verlichting zijn deel bijdragen aan de feestvreugde. Het Oranje Comité denkt hierbij vooral aan de midden stand. De verjaardag van de Koningin zal 's morgens om kwart voor acht ingeluid worden door alle Soester klokken. Dan zullen van drie punten uit de gemeente honderden leerlingen van tientallen scholen met de drumbands van P.V.O.. Olympia en Crescendo opmarcheren naar het raadhuis, waar, onder leiding van de heer C. Lips, een aubade gehouden zal worden. De morgen zal verder beheerst wor den door het défilé voor de jarige ko ningin. Ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan der padvinderij zullen heel veel padvindsters en padvinders aanwe zig zijn. Om half drie wordt er een kin deroptocht gehouden met versierde fiet sen, autopeds en karretjes. Dit wordt ge organiseerd door de Federatie van Buurtverenigingen. Er wordt verza meld achter de school Kerkebuurt, waar de jury, bestaande uit de heren P. Oly- slagers, Jean Dulieu (de geestelijke va der van Paulus de boskabouter) W. J. Gerritsen, H. G. M. Taris en F. Ver poort zal uitmaken wie de mooiste fiets, wagen of autoped heeft en wie het fraaaiste costuum draagt. Hierna wordt een korte tocht door de gemeente ge houden. Zaterdag en zondag wordt het concours hippique aan de Koninginnelaan gehou den en zaterdagavond geeft de Chr. oranjevereniging Beatrix een toneel avond. P.V.O. geeft een oranjeconcert in de avonduren en de drie plaatselijke gyma- stiekverenigingen organiseren een lam pion-optocht waaraan alle kinderen kun nen deelnemen. De drumbands van P.V.O., Olympia en Crescendo en het muziekcorps P.V.O. zullen medewer king verlenen aan deze optocht. Zij be sluiten de avond met een taptoe voor het gemeentehuis. Op 4 mei worden op de Soesterbergse fusilladeplaats de doden van de oorlog herdacht en tegen acht uur begint de stille tocht naar het monument op Braamhage, waar met het leggen van kransen en stilte de slachtoffers van de jaren 1940-1945 geëerd zullen worden. Om half negen is er in de Julianakerk een herdenkingssamenkomst, waaraan de koren Apollo, het Julianakerkkoor, het Hervormd Evangelisatiezangkoor Sursum Corda, het Ned. Motet en Ma drigaalkoor, het paleiskoor en het koor van de parochie Petrus en Paulus medewerken. Drie honderd zangeressen en zangers zullen onder leiding van de heer G. den Broeder zingen. Pastoor mgr A. G. Smit en ds Jalink zullen spre ken en Anna Holtrop declameert. Het orgel wordt bespeeld door de heer G. den Broeder. Op 5 mei zullen de klokken om 8 uur de vijftiende jaarlijkse herdenking van de bevrijdingsdag aankondigen. Om half negen is er een aubade van de 7 koren, die tijdens de herdenking op 4 mei zin gen en er wordt verwacht dat heel veel Soester inwoners komen om mee te zin gen. Van drie punten uit de gemeente zullen de drumbands van P.V.O., Cres cendo en Olympia naar het gemeente huis marcheren om iedereen op te wek ken mee te gaan en te zien hoe het bevrijdingsvuur ontstoken wordt. Om half tien zijn er op zes terreinen in de gemeente kinderspelen voor 2700 kinderen, die hieraan gratis kunnen deelnemen. Dit wordt georganiseerd door leerkrachten, van de Soester scho len. Om half twaalf is er in het gemeen tehuis een bijeenkomst van 23-jarigen, die dit jaar het stemrecht gekregen heb ben of krijgen. Voor de kleintjes treedt 's middags het cirkus Elleboog u. het openluchtthea ter op, Tempo organiseert voor de jeugd van 14 tot :8 jaar een puzzelrit en grasbaanwedstrijden en S.E.C. stelt bromfietsberijders in de gelegenheid hun behendigheid op de brommer te to nen. Iedereen kan hieraan deelnemen. Van 5 tot 6 uur wordt niets georgani seerd, want dan is er een landelijke uit zending voor de radio en televisie. De christelijke oranjevereniging brengt 's avonds 'n historisch spel en voor het gemeentehuis za. en cabaretgezelschap onder leiding van Lex Braamhorst op treden. Vooraf concerteert P.V.O. Van dit gezelschap maken The Valentina's, zang Han Cordan, jongleurSzögy, akrobaatCabby, rijwielartiest en The Snapshots, mondharmonica-virtuozen, deel uit. Om 10 uur is er gelegenheid tot dansen met muzikale medewerking van The Continentals uit Baarn. Er komt een dansvloer, er is een Tiroler show en als men om twaalf uur moegedanst is en de band naar huis is, dan kan er tot in de kleine uurtjes een feestelijke dronk ge nuttigd worden in de café's, die zeker niet vroeg zullen sluiten. De vlaggen uit voor het derde lustrum van de bevrijdingsviering moet het de vies van allen zijn en het versieren van huizen en straten het devies van velen. VERKEERSEXAMl -N. Vijfhonderdzestig :erlingen van Soes ter scholen zijn (".^aagd voor het ver- keersexamen. Er moest aan 42 meisjes en jongens verteld worden dat ze niet geslaagd waren. Acht konden het diplo ma niet krijgen omdat ze in theorie niet zo best waren en 34 faalden in de prak tijk door slordig rijden of fietsen met teveel bravour. Tijdens een drietal filmvoorstellingen in het City-theater reikte hoofdinspecteur C. van Es de dipoma's uit. Hij dankte adjudant A. de Raadt voor de vele moei te, die hij zich gegeven heeft bij de ver- keerscursussen en de examens. TROPISCHE VOGELS. De vereniging „Vogelvreugde" hield gis teravond, in café Middelwijk, 'n bijeen komst waarvoor veel belangstelling was. Voorzitter J. Th. van Klooster kon bijna 50 leden verwelkomen. Er werd meege deeld dat er een dankbetuiging gekomen was van de organisatoren van de actie „Doe open", voor de bijdrage die „Vo- selvreugde" geschonken heeft. De heer J. van Golen uit Amsterdam sprak over tropische vogels en liet prachtige dia's zien van opnamen die hij met veel geduld gemaakt heeft. Hij sprak over het opkweken, de wenselijk heid veel insecten te voeren en de kleu ren. De bouw van de volière kwam ter sprake en het was sneu voor de Soester vogelliefhebbers dat de heer Van Golen de raad gaf een grote volière te maken, want de gemeente schrijft voor dat ze slechts 1,25 bij 1.25 meter mogen zijn. Honderd eieren en 5 krentenbroden wer den gratis verloot. OUDERAVOND ORANJE NASSAUSCHOOL. De Oranje Nassauschool voor V.G.L.O. hield gisteravond de eerste ouderavond, die verzorgd werd door de leerlingen. De heer W. J. Gerritsen, hoofd der school, opende. Hij sprak zijn vreugde uit over het grote aantal v.g.l.o.-scholen in ons land. Zij voorzien in een grote behoefte, want veel kinderen zijn na het zesde leerjaar nog niet rijp voor de maatschappij of middelbare school en het is een voorrecht dat zij op de v.g.l.o.-school van alles kunnen leren. Conferencier Jan van Ginkel uit Baarn kondigde de vele aantrekkelijke num mers aan. Een meisjeskoor zong, Job Nagel declameerde, meisjes en jongens zongen en er kwam een schoolklas op het toneel met een miniatuur-onder wijzer en leerlingen, die keien in spreek woorden waren. Er werd een film over het leven op de Oranje Nassauschool ge draaid, die vervaardigd is door Studio van Vlijmen. Vijftien mannequins lieten, onder lei ding van mej. Van Zeideren, met een kledingshow zien wat de meisjes pres-] AANVAL OP ZONNEGLOREN. De commandant van een Amers- foorts legeronderdeel organiseerde een nachtoefening en hij kwam op het onzalige idee zijn soldaten op dracht te geven voorbereidingen te treffen voor een aanval op Zon negloren. Het moest heel echt lij ken zodat de soldaten zwart ge maakt waren. Zij mochten geen contact opnemen met patiënten of personeel, zodat ze heel geheim zinnig rondslopen en de nachtzus ter in paniek brachten. Zij belde de politie om mee te delen dat het sanatorium door zwarte bandie ten bedreigd werd. Deze dreiging was toen spoedig afgelopen en grinnikend stonden zwarte solda ten na te kaarten over de prach tige oefening en het dwaze bevel. teren en na de pauze - die besteed werd aan het bezichtigen van de tentoon stelling - werd het spel „De Lente" opge voerd. Meisjes en jongens stelden bloe men voor. Zij waren met kleurige zijde tot bloem omgevormd en brachten zo een alleraardigste voorstelling. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, tel. 2423 en W. J. Schutte, Burg. Grothe- straat 64, tel. 2333. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. BENOEMING ONDERWIJZERES. Enkele maanden geleden is door de raad eervol ontslag verleend aan me vrouw M. L. Luik-Meischke als onder wijzeres aan de openbare lagere school aan de Beetzlaan. Ter voorziening in de vacature heeft mevr. N. L. B. v. d. Schoor Besteman, thans werkzaam aan de openbare school te Soesterberg, zich als sollicitante aangemeld. Het colle ge stelt de raad voor mevr. v. d. Schoor te benoemen. EERVOL ONTSLAG. Aan mej. S. J. Nieuwsma, vakonderwij zeres in handwerken aan de openbare ulo, zal op haar verzoek eervol ontslag verleend worden. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Voor dinsdag j.1. stond een literaire middag op het programma en vele da mes gaven gevolg aan de uitnodiging te komen luisteren in hotel Zeiler naar een bespreking door de heer M- H. J. Reijerse van het onlangs verschenen boek Exodus. Dit boek, dat intussen een bestseller hier te lande is geworden, werd ge schreven door de Amerikaanse journa list Leon M. Uris en behandelt de ves tiging van Joden na de tweede wereld oorlog in de jonge staat Israël. Onder de indruk van het vreselijke lot dat zovelen van dit volk in de jaren 1940-1945 trof, bestudeerde de schrijver de geschiedenis van de Joden en be schreef die in de vorm van deze om vangrijke historische roman. Maar ook om zijn bewondering te laten uitkomen voor het behoud van het geloof en ver trouwen in de uiteindelijke thuiskomst in het Beloofde Land door zoveel eeu wen van verstrooiing en onderdrukking heen. Spreker begon dan ook met deze ge schiedenis in grote lijnen te schetsen om daardoor het boek meer toegan kelijk te maken. Dat hij daarin slaagde bleek wel uit het feit, dat bij de mees te aanwezigen het voornemen groeide dit boek te gaan lezen met de aandacht, die het zeer zeker waard is. De na de pauze voorgelezen bewogen fragmenten versterkten die wens nog. De presidente bracht tot slot met enige welgekozen woorden aller dank aan de spreker van deze middag. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Yapeyu", 13-4 Australië s.s. „Oronsay", 14-4 Australië s.s. „Waterman", 14-4 Brazilië s.s. „Uruguay Star", 14-4 Canadas.s. „Maasdam", 10-4 Canadas.s. „Black Hawk", 12-4 Canada m.s. „Byllefjell", 13-4 Chilivia New York, 13-4 en 14-4. Indonesië s.s. „Drente" 14-4 Een paar weken geleden zijn op vrijwel alle wegen, die op de hoofdweg uitko men, prachtige zebrapaden gespoten. Natuurlijk is dit gebeurd om de veilig heid van de voetganger te verhogen, maar dat het tot nu toe veel uithaalde geloof ik niet. Mogelijk zijn de zebrapaden gespoten, vooruitlopend op een nieuw voetgangers wetje, zodat we, wanneer die wet er komt, meteen klaar zijn. Dat zal voor de voetgangers een opluchting zijn, maar al staan de zebrapaden nog zo groot ge schilderd, alleen een voetganger die levensmoe is zal zich aan de denkbeel dige veiligheid van een zebrapad over geven. We mogen echter niet zonder meer het snelverkeer alleen de schuld geven van de weinige veiligheid, die de zebrapa den in ons dorp bieden. Nemen we b.v. het zebrapad over de Prins Bernhardlaan bij het politiebureau, wanneer een autorijder zich daar zou houden aan de voorschriften, staat hij er van eeuwigheid tot amen, want van achter het zebrapad kan hij geen fluit van het snelverkeer op de hoofdweg zien. Wanneer hij wil weten welke ge varen hem op de hoofdweg bedreigen, moet hij minstens op het zebrapad gaan staan, waarmee hij dan natuurlijk het langzame verkeer hindert. De bomen daar en bij ettelijke andere punten langs de hoofdweg blokkeren ieder gezicht op het verkeer. Ik weet, dat wat ik zeg mijn toch al slechte reputatie op het gebied van bo men niet ten goede komt, maar toch zal ik nogmaals met het verzoek moe ten komen, Waterstaat er toe te bren gen de bomen tot 25 a 30 meter vanaf de straathoeken te verwijderen. Dat wordt dan een kale boel, toegege ven, maar zolang de bomen ieder uit zicht op het verkeer belemmeren, kun nen we net zoveel zebrapaden spuiten als we willen, met de veiligheid zal het knudde blijven. H. OEKMAN. Ned. Antillenm.s. „Sarpedon", 11-4 Ned. Antillen m.s. „Werner Vinnen" 12-4 Ned. N. Guinea s.s. „Pyrrhus", 11-4 Nw. Zeeland s.s. „Waterman" 14-4 Surinamem.s. „Nestor", 13-4 Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Japara" 12-4 en m.s. „Winchester Castle", 14-4. Br. O. Afrika s.s. „Europa", 14-4 Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. HONDENBELASTING. Daar gebleken is, dat meerdere houders van honden nog niet voldaan hebben aan hun verplichting tot inlevering van een aangifte-formulier, delen burge meester en wethouders mede, dat als nog gedurende twee dagen gelegenheid wordt gegeven deze verplichting na te komen. De aangifte-formulieren zijn verkrijg baar te Soest op de afdeling financiën ter gemeentesecretarie en voor Soester berg ten kantore van de hulpsecretarie. Na afloop van bovengemelde termijn zal een strenge controle worden ingesteld. Onverminderd de strafbepalingen in de verordening op de hondenbelasting ver meld, zal alsdan bij gebleken overtre ding een aanslag worden opgelegd tot een bedrag van vijfmaal de gewone be lasting. Soest, 4 april 1960. Een heel vriend'lijk, keurig echtpaar, Heeft mij naar mijn plaats gebracht En daar zit ik vol verwachting Lekker, makkelijk en zacht. Vóór mij kijk ik een paar dames (niet figuurlijk) in haar nek, Deze beide dames voeren Een geanimeerd gesprek. 't Beeld licht op, het gaat beginnen, Prachtig klinkt reeds de muziek, Dan een stem, een lieve dame Glimlacht tegen het publiek. Vóór mij kwebbelen de dames Onverstoorbaar lustig voort, Waardoor telkens weer de stemming Wordt bedorven en verstoord. Op het hoogtepunt van 't drama Blinkt er hier en daar een traan, En dan snerpt het door de stilte Waar hebt u uw worst vandaan CLINGE DOORENBOS.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1