DE BERUCHTE BOCHT HS DE HOEK. DINSDAG 12 APRIL 1060. 38e JAARGANG No. 29. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Zaterdagavond reed H. M. S. met zijn personenauto in de richting Soest. In de bocht van Zonnegloren kwam zijn wagen in moeilijkheden. Eerst ging hij naar links, vervolgens naar rechts, toen weer naar links. Een bord werd omver gereden en de auto kwam met een ste vige klap tot staan tegen een boom. D'e linkerzijde werd grondig ingedeukt, maar de bestuurder kreeg geen letsel. FOEI MARKIES. Dat de Duinkikkers niet alleen kun nen zwemmen en waterpolo bedrijven, hebben ze zaterdagavond voor de twee de maal getoond en nu in een volle zaal van gebouw St. Joseph, waar het stuk „Foei Markies" werd opgevoerd. De historie draait voor een groot deel om de aantrekkelijke danseres Lolita Conchita, een prachtigge rol van Thera Smink, die tot grote ergernis van Mar kies de la Cloche Grillon (Fred Maris) en Gravin Aurélie de Pompirol (Ans Kraaijkamp) in de Follies Bergères ge danst heeft, slechts gekleed in enkele schaarse bananen. De markies was gaan kijken om met meer succes tegen deze zedenverwildering te kunnen ageren. Lucien, een doodgewone jongen (Ge- rard v. d. Bor) wil graag trouwen met Dénise (Nettie v. d. Hurk), nicht van Emile Bibichon (Bep de Graaf), die tot consul van de Zuid-Amerikaanse staat Cocorico benoemd wordt, zodat zijn huis Cocoricaans gebied wordt. Lucien is echter niet van adel, dus krijgt hij een schone naam met de aanduiding graaf ervoor om enige kans te maken. Die kans lijkt echter verkeken als in eens de danseres komt opdagen aan wie hij per ongeluk een brief gestuurd heeft, die voor Dénise bestemd was. Zij is Coeoricaanse en op bevel van Graaf de Passé tout Grain (Kees Mörsing) heeft Emile Bibichon met een groot bord dui delijk aangegeven dat zijn huis met tuin Cocoricaans gebied is. Emile in zak en as, zijn huishoudster madame Calotte (Thea van Winden) eveneens, maar het ergst is de zaak voor de preutse markies de la Cloche Grillon, die de strijd aan gebonden heeft tegen het zedenverwil- derende dansen van het meisje uit Coco rico. Het wordt nog erger voor hem als Dé nise bewijzen kan dat het danseresje zijn dochter is. Dan zegt iedereen „Foei Markies", maar de zaak komt nu fijn voor elkaar. Dénise en Lucien trou wen en Lolita Conchita krijgt een prach tig aanbod voor Hollywood. De avond werd geopend door de heer A. v. Winden, voorzitter van de pro- pagandacommissie, die in het bijzonder wethouder K. de Haan en zijn echtge note, de heer Schunselaar van de S.S.F. en de heer Pouw van B.D.C. verwelkom de. Het succes van het vorig jaar had de toneelgroep de moed gegeven met een groter stuk te komen en het ligt in de bedoeling ieder jaar een toneelavond voor de leden te geven. Na afloop van de voorstelling dankte de heer J. Klüen regisseur H. de Graaf en zijn echtgenote, de heer G. Roeten en de speelsters en spelers voor de ver rassing, die zij de aanwezigen met hun spel gebracht hadden. Geschenken en bloemen onderstreepten met langdurig applaus deze dankwoor den. JOHANNES PASSION. Voor de tweede maal zal in Soest de Jo- hannes Passion van Georg Friedrich Handel uitgevoerd worden. Voor de eer ste uitvoering, in april 1959, was veel belangstelling, dus er mag verwacht worden dat de Oude Kerk morgenavond opnieuw geheel gevuld zal zijn met muziekliefhebbers. De uitvoering staat onder leiding van Maarten Kooij. Het Nederlands Herv. Kerkkoor, Soest, het orkest van Muziek- kring de Nederlandse Cantorij, Willem Hülsmann, orgel Maria v. d. Slikke, sopraan Ine Kooij, altTom Koore man, tenor (Evangelist) Gerard de Vos, alto (Pilatus) en Gert Hendriksen, bas (Christuspartij) verlenen medewerking. VERTREK UIT SOEST. De moeder-overste van Huize St. Joseph, die bijzonder veel gedaan heeft om dit tehuis voor bejaarden te verbeteren en moderniseren, zal morgen Soest verla ten, omdat zij in Hillegom de inrichting van een nieuw tehuis op zich neemt. MIXED HOCKEY CLUB SOEST. Zondag is op het terrein aan de Schriks- laan het jaarlijks tournooi van de Mixed Hockey Club Soest om de dr Felixbeker gehouden. Er werden tien wedstrijden door dames elftallen uit de onderbond gespeeld. Teams van Kampong, Kameleon, Straw- berries, Voordaan en M.H.C. Soest na men aan dit tournooi deel en voor de derde maal behaalde Kampong de eer ste prijs. Daarmee werd de beker defi nitief gewonnen. D'e tweede plaats was voor Kameleon en Soest werd derde. De prijzen werden uitgereikt door de heer W. Schunselaar. De uitslagen zijn Kampong-Soest 0-0. Kameleon-Voordaan 1-0. Strawberries- Kampong 0-4. Voordaan-Soest 0-0. Ka- meleon-Strawberries 1-0. Voordaan- Kampong 0-0. Strawberries-Soest 0-0. Kampong-Kameleon 2-0. Voordaan- Strawberries 0-0. Kameleon-Soest 1-1. Het tweede herenteam speelde een pro motiewedstrijd tegen Laren 6. Het werd 2-2, zodat niet beslist werd of Soest promoveert. Dat zal nu op tweede paas dag gebeuren als Soest de zware thuis wedstrijd tegen Gooi 6 speelt. Het Gooi- elftal won met 8-0 van Laren 6, dus Soest 2 zal de handen vol hebben aan dit sterke team. HUMANISME EN OPTIMISME. Dr J. de Tempe uit Wageningen heeft zondagmorgen, in Oranjehof, voor de leden van de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond, gespro ken over het onderwerp „Humanisme en Optimisme". Tegenstanders van het humanisme ver wijten de humanisten nogal eens dat zij overbeterlijke optimisten zijn, om dat zij menen het zonder godsdienst te kunnen stellen. Nu is optimisme een goede en gelukbrengende eigenschap, mits het niet ontaard in onredelijk opti misme. Bij het humanisme speelt de re de een grote rol, dus men zal een hu manist niet spoedig van onredelijk op timisme kunnen beschuldigen. Vele godsdiensten hebben een pessimis tische inslag omdat de gehele aandacht gericht is op het hiernamaals. God is een geest, de mens is geest en stof, waar bij de stof het aardse element is, dat steeds voor moeilijkheden zorgt. Voor vele godsdienstigen is het aardse leven in vergelijking tot het hiernamaals een minderwaardig iets en dit werkt het optimisme niet in de hand. Zeker niet wanneer men de mening is toegedaan dat de mens tot niets goeds in staat is. Vrijzinnigen staan niet afkerig tegen over mens- en wereldaanvaarding, zo dat hier het pessimisme wat minder groot is. Het vrijzinnige Christendom heeft dan ook een wat blijmoediger ka rakter. Het humanisme is als niet-godsdienstige levensbeschouwing zeer simpel. Mens en wereld staan in het middelpunt en van groot belang is voor de humanist de wisselwerking mens-medemens, mens maatschappij en mens-kosmos. De humanist is van huisuit democraat omdat gerechtigheid, vrijheid en ver draagzaamheid van groot belang ge acht worden. Het humanisme is geen levensbeschouwing van uitersten, het wil de gulden middenweg bewandelen en is daarom niet uitgesproken pessimis tisch of optimistisch. Het optimisme is gelegen in het feit dat de humanist er van overtuigd is dat de mens moge lijkheden ten goede heeft, maar er is ook sprake van pessimisme, want geen humanist mist de overtuiging dat de mogelijkheden van de mens ten kwade zeer vele zijn. Het optimisme in het humanisme stamt uit de negentiende eeuw, toen het geloof in de vooruitgang het leven aantrekke lijker maakte. Uit de beginselverkla ring van het humanisme blijkt echter niets van dit optimisme, omdat het niet genoemd wordt, maar het streven naar het goede, het schone en het geluk wijst wel op dit optimisme, hoewel de huma nist de ogen niet sluit voor het slechte en het lelijke. Men moet onderscheid maken tussen het optimisme van het oordeel en het op timisme van de daad. Het humanisme is in zijn oordeel niet optimistisch maar neutraal, doch in de daad is er wel degelijk sprake van op timisme, die blijkt uit het verlangen naar het goede en het schone. Dit optimisme is er niet omdat de hu manisten de mensen zo voortreffelijk vinden, maar omdat alle kansen om iets van het leven te maken benut worden. Uiteraard kan het optimisme van de twintigste eeuw, na de ervaringen van communisme, fascisme, nationaal-socia- lisme en de twee wereldoorlogen niet zo groot zijn als het optimisme van de negentiende eeuw. Dit blijkt ondermeer uit de kunst van de negentiende eeuw, die veel zonniger is dan die van onze eeuw. Groot optimisme is een kinderlijke ei genschap en groot pessimisme is de ei genschap van een teleurgesteld kind. De volwassene moet de juiste midden weg weten te bewandelen. Willem de Zwijger heeft met c-e woorden „Ik hoef geen hoop te koesteren om een taak aan te vatten en ik hoef de overwinning niet in zicht te hebben om door te gaan met strijden" blijk gegeven te weten wat juist optimisme is. Het optimisme van de moderne humanist moet gematigd zijn en doortrokken van de geest der oude Grieken, die alles deden om van het leven te maken wat er van te maken valt, ook al leek het niet altijd roos kleurig. LAATSTE INTERl.'LUBONTMOETING VAN TEMPO. In de Eemnesser pclder is de zesde en laatste interclubrit tussen renners van Tempo, Adelaar, Pedaalridders en de vereniging Amersfoort gehouden, waar na de prijzen door de voorzitter van De Adelaar uitgereikt werden. De deel name was dit maal iets minder groot, omdat verschillende renners naar an dere wedstrijden waren. Er stond een stevige bries die veel van de renners eiste. De amateurs moesten 75 km (12 ronden) afleggen, de nieuwe lingen 56 km (9 rorden), de juniores en de veteranen 25 km (4 ronden) en de aspiranten 15'/2 kmi (3 ronden). De amateurs reden" m de eerste ronde de groep reeds uiteen. Er vormde zich een kopgroep met Ruttenberg, De Weerd en Van Hese van Tempo, Pos van de Pedaalridders, Vromans, Visser en De Boer van De Adelaar en Duive- man, Vervloet en Burgstede van de vereniging Amersfoort. Na hen kwam een groep met o.a. De Heus, Menze v. d. Broek en Wout van 't Klooster van Tempo. Uit de kopgroep vielen Burgste de en De Boer terug en later zakten Visser en Vervloet af. Burgstede en Speksnijder gaven op en later ver dwenen meer renners uit de strijd. In de laatste ronde passeerde De Boer zijn tegenstanders Vervloet en Visser, maar de kop kon hij niet meer bereiken. Achter deze renners heeft Wout van 't Klooster geheel alleen ronden lang zijn positie verdedigd met een viertal bela gers op ongeveer 100 meter achter zich. In de eindspurt kwamen 3 Tem po-rijders aan de kop. D'e uitslag was 1. Otto de Weerd, Tem po. 2. Gerrit Ruttenberg, Tempo. 3. Van Hese, Tempo. 4. Pos, Pedaalridders. 5. Vromans, Adelaar. 6. Duiveman, Amers foort. 7. De Boer, Adelaar. 8. Vervloet, Amersfoort. 9. H. Visser, Adelaar. 10. Wout van 't Klooster, Tempo. Menze v. d. Broek werd veertiende. In het begin bleef de nieuwelingengroep eveneens gesloten en gewoontegetrouw moesten de zwakke broeders afhaken. Halfweg de koers kregen Wennekens en B. C. van Hoeijen een kleine voor sprong, die zii wisten te behouden. Het danig gedunde peleton spurtte om de derde tot en met de zesde plaats. Adri Doekemeijer, eerst prachtig meegegaan, kreeg drie ronden voor het eind een inzinking en zakte naar de zesde plaats af. Zijn clubmakkers Post en Gert de Weerd passeerden hem zelfs. De uitslag was 1. B. C. van Hoeijen, Amersfoort. 2. W. Wennekens, Amers foort. 3. H. van Hoven, Amersfoort. 4. R. Pouw, Adelaar. 5. B. van Hoeijen, Amersfoort. 6. M. Smit, Adelaar. 7. Bos boom, Adelaar. 3. A- Post, Tempo. 9. Re- versma, Adelaar. 10. Gert de Weerd, Tempo. Ed de Lange werd elfde en Schaeffer dertiende. Bij de juniores ontbrak de sterkste renner, F. Veerman, die in Zaandam reed, maar zijn naamgenoot J. Veer man nam zijn taak over en werd win naar. Ook hier werd de gehele groep uiteen getrokken. De uitslag was 1. J. Veerman, Adelaar. 2. Koppens, Adelaar. 3. Zwart, Adelaar. 4. Van Apeldoorn, Amersfoort. 5. Koene, Adelaar. 6. Elbertse, Amersfoort. 7. Ger- ritse, Pedaalridders. 8. Ton v. d. Broek, Tempo. 9. J. ter Mate, Amersfoort. 10. L. Verhoef, Pedaalridders. Bij de veteranen bleven Stouten, de Jong en De Weerd sr aanvankelijk bijeen, terwijl de andere drie rijders al een achterstand kregen. Door een verkeerde manoeuvre kwam De Weerd te vallen. Voor zijn fiets weer in orde was pas seerden de anderen hem reeds. Op de fiets van Visser sr zette hij de strijd moedig voort, maar zijn mooie derde plaats was hij kwijt. Uitslag 1. H. Stouten, Pedaalridders. 2. C. de Jong, Pedaalridders. 3. H. Reu- len, Tempo. 4. C. Ouwerkerk, Pedaal ridders. 5. O. de Weerd sr. Tempo. Visser sr staakte de strijd. Drie van de zes aspiranten bleven bijeen en in de spurt wist Wim v. d. Linden opnieuw te winnen. De uitslag was 1. Wim v. d. Linden, Tempo. 2. W. van Hoeijen, Pedaalrid ders. 3. J. v. d. Berg, Pedaalridders. 4. Harry Visser, Tempo. 5. Johnny Visser, Tempo. 6. J. van Elderen, Pedaalridders. In de totale uitslag van de competitie bezetten de Tempo-renners de volgen de plaatsen Amateurs 3. Otto de Weerd. 4. Gerrit Ruttenberg. Nieuwelingen 6. Adri Doekemeijer. 9. Aad Post. 10. Gert de Weerd. Juniores 9. Ton v. d. Broek. Aspiranten 1. Wim v. d. Linden. 4. Harry Visser. 6. Johnny Visser. Veteranen 4. J. O. de Weerd. 5. H. Reulen. JACHT OP VERRE BUIT. In het jaar 1899 stichtte Lord Baden Po- wel in Engeland de padvinderij, die en kele jaren later een zegetocht door de wereld begon en in ons land leidde tot de oprichting van de padvindersbewe ging in 1910. Dit jaar wordt dus het vijftigjarig bestaan gevierd en een onderdeel hier van is het spel „Jacht op Verre Buit", dat welpen van de Hopman Masselman- groep zaterdagmiddag, in het bos bij de Sparrenlaan, onder leiding van akela Borreman en onder supervisie van hop man v. d. Schoor, gespeeld hebben. Deze verre buit moest gehaald wor den in Indonesië, zodat alle welpen mooi Indonesisch uitgedost waren met prachtige sarongs, kleurige jakjes en mooie hoofddoeken. Eerst werd het land omgeploegd. Omdat er geen ploegen voorhanden waren gebeurde dit met een bezem, maar een handige welp staat voor niets. Op weg naar de rimboe moest met levensgevaar een snelstro- mende rivier overgestoken worden en in het dichte woud werd met pijl en boog op apen geschoten, die in de bos sen hingen. Aanvankelijk lachten deze brutale dieren om de vele missers, maar dat was gebeurd toen een kleine jager van groot formaat met een voltreffer een harige apenhuid doorboorde. Met snelle prauwen voeren de Indo nesiërs door de kali naar de passar. Vanaf de oever moesten ze naar de markt lopen met mandjes op het hoofd, zonder de handen te gebruiken, want een echte Indonesiër is hierin een meester, al laat hij het liever door zijn vrouw doen. Op de markt was veel te koop en er werd sateh gegeten. Bij het Kimspel moesten de jongens opschrijven welke artikelen ze op de markt gezien had den. Daarna pinda's smikkelen, een woest hanengevecht en tot besluit een prima rijstmaaltijd. BAARN WINT VAN S.E.C. Dé eerste bekerwedstrijd van S.E.C. is een nederlaag tegen Baarn 1 geworden na een wedstrijd die niet uitmuntte door fraai spel. S.E.C. miste Maassen, die vervangen was door v. d. Valk. Ten Hove speelde op de middenvoorplaats en de Vries back. De beide voorhoedes moesten het bijna de gehele wedstrijd afleggen tegen de goede verdedigingen. In de twaalfde minuut kwam Ten Hove alleen voor Lüschen te staan, die op fraaie wijze redde. Aan de andere kant had Woudenberg meer succes en uit een voorzet van Elverding passeerde hij Adams. Baarn kreeg verder niet veel kans bij Ruttenberg en de goede S.E.C.-backs, maar de S.E.C.-voorhoede had evenmin succes, want de Baarn-verdediging was goed op dreef. Tien minuten voor het eind ontging S.E.C. de gelijkmaker toen scheidsrechter een duidelijke handsbal in het strafschopgebied over het hoofd zag. Hij liet doorspelen, maar een pe nalty zou niet onverdiend geweest zijn. De 5e mei, de dag dat we met z'n allen in vreugde gaan herdenken dat we 15 jaar geleden onze vrijheid herkregen, nadert met rasse schreden. Misschien dat het komt omdat ik in een achteraf laantje woon, of doordat er niemand thuis werd getroffen, maar tot nu toe heb ik aan niets kunnen merken, dat er iets op til is. Zelfs geen collecte, wat toch meestal het eerste is waarmee bijzondere gebeurte nissen zich plegen aan te kondigen. Kort en goed, ik heb het idee, dat er, niettegenstaande de officiële aanmoedi gingen, iets aan de stemming voor de 5 mei-viering mankeert. Erg vreemd hoeven we dat niet te vinden, want van stonde af aan is er ieder jaar weer, juist van „bovenaf", moeite gedaan om de 5e mei maar zo spoedig mogelijk te doen vergeten. Toen, direct na 1945, stemmen opgingen om jaarlijks van de 5e mei een bijzon dere dag te maken, omdat we op die dag het kostbaarste terugkregen dat een mens kan bezitten, werd daar al gauw de domper opgezet. Er waren tal van bezwaren en het meest gehoorde argument was, dat ons land zich niet het verlies van een ar beidsdag kon permiteren. Er is toen nog een koehandel over een halve vrije dag geweest, maar ook die halve dag kon er niet af. Bij het grote publiek sloeg het argu ment van het verlies van die arbeidsdag helemaal niet aan, omdat het in geen enkele verhouding staat met de herkrij ging van onze vrijheid. We hadden geen lef tegen het advies van de S.E.R. of de regering in te gaan en daarom vergaten we de 5e mei maar. Het zal dan ook niet gemakkelijk zijn, nu het wel mag, op de 5e mei de men sen in beweging te krijgen. Ik wil graag het mijne bijdragen om van 5 mei iets bijzonders te maken, daar voor ligt die dag mij nog te na aan het hart, maar ik kan in de gedachten- gang komen van een dorpsgenoot die zie Die vrije dag vind ik wel leuk, maar na een verbod van 15 jaar hadden we er misschien verstandiger aan ge daan te volstaan met op 4 mei onze doden te herdenken. H. OEKMAN VLEESVERKOOP. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU SOEST. In de maand maart 1960 daalde de werk loosheid van mannen van 184 naar 106. Het voortschrijdend seizoen, als ook de conjuncturele verbetering in de bedrij vigheid waren oorzaak van deze werk loosheidsdaling. De daling van de werkloosheid kwam in vrijwel alle bedrijfsklassen en beroeps groepen tot uiting, in het bijzonder in de bouwnijverheid (daling met 39 man nen), de metaalnijverheid (- 9) en het hotelpersoneel (- 9). Uit de analyse van de geregistreerde ar beidsreserve van mannen blijkt, dat de seizoenwerkloosheid is gedaald van 65 op 10, de wrijvingswerkloosheid van 65 op 50, de werkloosheid van minder geschikten van 45 op 40 en de overige werkloosheid van 10 op 5. De aanvragen om mannelijk personeel namen toe van 186 tot 226. In het le kwartaal van 1960 werd aan 280 aanvragen voldaan. Van 228 dezer aanvragen was de looptijd korter dan een maand. Het aantal werklozen bedroeg in de gemeente Baarn per einde febr. 1959 114, einde mrt '59 79, einde febr. '60 68, sinds mrt '60 38. In Eemnes resp. 14, 7, 4 en 2. In Soest 199, 132, 112 en 66. Totaal in Gewest Soest 327, 218, 184, 106. Werkloosheid van mannen, uitgedrukt in promille van de afhankelijke beroeps bevolking per einde maart 1960 Nederland 22, provincie Utrecht 11, gewest Amersfoort 9, gewest Soest 10, gewest Utrecht 14, gewest Veenendaal 10, gewest Zeist 8. Slechts in de jaren 1948 en 1956 is de werkloosheid van thans lager geweest en op grond van de huidige ontwikke ling kan verwacht worden, dat de thans hier en daar optredende spanningen op de arbeidsmarkt zich in de tweede helft van dit jaar scherper zullen aftekenen.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1