|||g|gjlg| Frankrijk's onbekende eilanden* Merkrijwielen en Brommers. TWEEDE BLAD 1 Venlovings- I Ringen Willem GroenhuiTe/^i SOEST. ROUW* Firma VAN DE WIJNGAART „DE WITTE POMPEN" hen in de Corsicaan slechts een toeval lige gast zien, die posthuum tot ver groting van het toerisme bijdroeg, an deren hem echter als een zoon van het eiland beschouwen. Maar de laatste zijn in de minderheid, wat aan hun ijver evenwel geen af breuk doet. D'e Ile de Sein is een nietig klein eilandje, dat vlak is en door riffen omgeven. De bewoners kunnen zich nauwelijks één dag in hun leven her inneren, dat het er windstil was. De sproeiregen, die bijna zonder oponthoud op dit eiland neersijpelt, bevloeit de meest ongelooflijk kleine landerijen. De mannen van Sein zijn vissers, de vrouwen doen het werk op het land. Zij leggen nooit hun rouwkleding af en er is ook tegenwoordig nog vaak genoeg reden voor rouw, want de zee heeft hear schrik voor de vissers van Sein nog niet verloren. Sein is een van de twee gemeenten van Frankrijk, die wegens hun armoede van alle belastingen zij vrijgesteld. Het eiland stond vroeger onder invloed van de Druïden, de priester van die geloofsgemeenschap, wier oorsprong tot nu toe nog niet geheel is opgehelderd. Eén onderscheid bestaat er echter tus sen de meeste centra van die religie op het vaste land en op het eiland Sein. Op het eiland had men niet mannen, doch vrouwen die priesterfuncties toever trouwd. Op Quessant groeit geen enkele boom. Vuurtorens werpen hun licht over wijd- gestrooide huizen. Visvangst en scha penteelt zorgen voor het levensonder houd van de mensen, voor wie het door groene weiden bedekte eiland hun va derland is. Eenmaal per jaar trekken de bewoners van het eiland hun beste kleren aan. Het zijn ook weer rouwkleren, want rouw is hun voortdurende begeleider. Als, zoals de laatste maanden tijdens de winterstormen, een passagiersschip zinkt, schrikt de wereld op. Als een viskotter van Quessant niet terugkeert, neemt het publiek er nauwelijks enige notie van, maar op het eiland, waar iedereen ie dereen kent, waar het noodlot van de buurman evenzeer ontroert als dat in de eigen familie, gaat elkeen naar de begrafenis van de naaste. Aangezien echter de zee haar slachtoffers bijna nooit terug geeft, kwam het tot „be grafenissen zonder lijken", dat eigen aardige gebruik, welks oorsprong oud is, maar ook nu nog in ere wordt gehou den. TELEFOON 2400 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 15 APRIL 1960. daarbij een korte toespraak houden en u namens het gemeentebestuur het boekwerkje „Burgerschap en Burgerzin" aanbieden. Ook u nodigen wij uit voor deze ont vangst, welke op donderdag 5 mei a.s. - Bevrijdingsdag - des morgens om half twaalf in de raadzaal van het Gemeen tehuis zal worden gehouden. Met het oog op de te treffen voorzie ningen, willen wij graag tevoren weten hoeveel personen aanwezig zullen zijn. Wij verzoeken u daarom bijgevoegde kaart ingevuld aan ons terug te zenden voor 23 april a.s. Ook een negatief ant woord zullen wij op prijs stellen. De kaart kan zonder postzegel worden ver zonden. Wij rekenen gaarne op uw komst." I 1 TileUóie/ - foegSaoS tDNCeSTR.38 TEL.€285 AMERSFOORT LENING VAN 201.000,—. De gemeente zal 201.000,lenen van de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten. Dit geld zal gebruikt worden voor de bouw en inrichting van een gastransportleiding, centrale verwar ming en meubilering voor het zevende lokaal der openbare lagere school te Soesterberg, voor verbetering aan de r.k. kleuterschool Steenhoffstraat en voor diverse kleine uitgaven. VIJFTIG JAAR PADVINDERIJ. De Nederlandse Padvindersbeweging be staat 50 jaar en overal zal in ons land het feit gevierd worden, dat het spel van verkennen een halve eeuw in Ne derland gespeeld is. Aan deze viering wordt ook deelge nomen door de welpen, verkenners en rowans van de dertigjarige Soester Don Bosco-groep, door welpen en verken ners van de Hopman Masselmangroep, die 15 jaar bestaat, door welpen, verken ners en zeeverkenners van de André de Thayegroep, die 20 jaar bestaat en door welpen en verkenners van de Paltz- scouts. Op vrijdag 29 april wordt er door ver kenners en welpen een fakkel- en lam- pionnenoptocht gehouden. De verken ners zullen zelf hun fakkel maken en de welpen zullen zelf een fraaie lampion vervaardigen. Om kwart voor acht start een groep bij de Mariaschool en gelijktijdig vertrekt een groep van de Oude Kerk. Beide groepen begeven zich naar het ver- keershuis van de V.V.V. in de Steen hoffstraat. Zang en spel zullen elkaar daar afwisselen en er wordt een film gedraaid over de groei van de padvin derij in de afgelopen halve eeuw. Deze film is door Soester verkenners samen gesteld. BURGERBIJEENKOMST. Enkele jaren achtereen is er op be vrijdingsdag in het gemeentehuis een „Burgerbijeenkomst gehouden, waar voor jongelui werden uitgenodigd, die de leeftijd van 23 jaar bereikt hadden en daardoor het kiesrecht gekregen had den. Ook dit jaar zal deze bijeenkomst gehouden worden en door het gemeente bestuur van Soest is het volgende schrij ven gericht aan hen, die voor deze bij eenkomst in aanmerking komen „Volgens onze grondwet wordt aan alle mannelijke en vrouwelijke Nederlan ders, die de leeftijd van 23 jaar be reikt hebben en die niet door bijzon dere omstandigheden daarvan moeten worden uitgesloten, het kiesrecht ver leend. Ook u bent sinds kort 23 jaar of u zult deze leeftijd binnenkort bereiken. Daar door komt een nieuwe verantwoordelijk heid op u te rusten, omdat voortaan ook uw stem mede zal beslissen over de vraag hoe ons land, onze provincie of onze gemeente zullen worden bestuurd. U bent volwaardig burger geworden. Het gemeentebestuur meent, dat aan dit feit niet zonder meer voorbij gegaan mag worden. Het wil u daarom gaarne als volwaardig burger welkom heten en met u kennis maken in een zogenaam de „burgerbij eenkomst" met allen die rond 23 jaar zijn. De burgemeester zal tJu> atTre* voor hot huren ran en TROUWkleding OOK CRUZS BOEDEN EN VESTEN Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE0 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise GOEDE EN GOEDKOPE STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 Om 9 uur worden de jongens toege sproken door een padvindersleider. Van 30 april tot 30 juni zullen verken ners en welpen de gemeente hun dien sten aanbieden en op 11 juni zullen er van drie uur tot half zes op verschillen de plaatsen in de gemeente demonstra ties gegeven worden van specifieke pad- vindersaktiviteiten. De jaarlijkse aktie „heitje-karweitje" vindt op 20, 21 en 22 april plaats. Dan zullen welpen, verkenners, kabouters en gidsen uitzwermen in Soest om hun diensten voor een kwartje aan te bie den. Het is niet de bedoeling dat een kwartje gegeven wordt als gift zonder meer, want de meisjes en jongens willen er iets voor doen. Op 23 april is het St. Jorisdag. 's Morgens om 7 uur wordt er een vlag- geparade gehouden op het plein achter het verkeershuis. De St. Joristulpen zullen uitgereikt worden en assistent districtscommissaris B. Hoogenboom uit Amersfoort zal een toespraak houden. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum van de padvinderij zullen vele padvindersgroepen deelnemen aan het défilé voor H.M. de Koningin op 80 april. „U zult waarschijnlijk veel vijanden maken als u over de eilanden voor de Franse westkust schrijft", zo meende een Fransman, „want de paar mensen, die tot nu toe die eilanden kennen, zijn nergens meer bang voor dan voor de „reklame", die nieuwe toeristen aan trekt. Het zij zo. Voor mensen, die de voor keur geven aan vakanties met „alles inbegrepen", zijn die eilanden op en kele uitzonderingen na niets. De anderen evenwel, die iets buitenge woons zoeken, moeten van hen weten. „Zegt u eens, waar Napoleon na zijn nederlaag bij Waterloo heenging, waar zijn reis naar de verbanning op het eiland St. Henena begon." Die vraag is, hoe interessant ze ook mag zijn, nog in geen enkele quiz ge steld, vooral, omdat men moeilijk ie mand zou kunnen vinden, die het ant woord zou weten, want dat luidtIle 1'Aix, en dat eiland voor de kust van het Franse departement Charente Ma- ritime behoort tot de enkele dozijnen in de Atlantische Oceaan. Ile D'Oleron en Ile D"ouessant zijn er enkele andere van. Deze eilanden zijn een stuk van Frank rijk en de regering in Parijs zou zich tegen een ieder keren die daar over een andere mening zou hebben. En toch, die eilanden hebben met Frankrijk slechts weinig, dikwijls zelfs helemaal niets gemeen. De tricolore, «Re aan de openbare gebouwen wap pert, kan daaraan niets veranderen. Parijs is voor de mensen, die op die Lage, witgepleisterde huizen en iets terzijde de oude bakoven - op de meeste eilanden schijnt de tijd te zijn blijven stilstaan. Oloroa, Frankrijks grootste eiland in de Atlantische Oceaan, trekt sinds lang de toeristen en fijnproevers reeds aan. eilanden wonen, bijna even ver ver wijderd als Siberië in de Tsarentijd van Moskou. Frankrijks Atlantische eilanden heb ben alle hun eigen geschiedenis, hun eigen gezicht. Wie ze bezoekt zal slechts één gemeenschappelijk ding vinden de mensen. De zee en hun beroep, de vis vangst, hebben hun gevormd. Hun leven is eenvoudig en hard, gevaarlijk en zonder enige kans om het tot aardse rijkdom te brengen. Ze zijn Christenen, gaan in hun godsdienst op en geloven uiteindelijk ook nog vaak aan boze geesten en andere dingen, waarvan de geciviliseerde Europeaan nauwelijks iets afweet. Op veel van die eilanden is de tijd al tientallen jaren geleden blij ven stilstaan. Yolgens de vooruitzichten zal er op de eilanden voor Frankrijks westkust binnen enkele jaren veel veranderen, want „ontwikkelingsrijpe' eilanden in de zin van het vreemdelingenverkeer zijn schaars en de managers van het toerisme zullen zich geen enkele kans laten ontgaan. Ongeveer 60 km ten westen van de monding van de Loire verheft zich de Belle Isle en Mer uit de Oceaan. Het eiland heeft 5.500 inwoners en is een centrum van de sardienen visserij. Het behoorde eerst tot het hertogdom Bretagne, werd door een der hertogen aan het klooster Rendon ten geschen ke gegeven, behoorde een tijdlang aan de familie Gondi en ging daarna in eigendom over aan de Fouquets. Toen deze bij Lodewijk de XIV in on- doorbrengen. Het eiland Aix is helemaal een nie tig vlekje in de Atlantische Oceaan en op de meeste aardrijkskundige kaarten komt het niet voor. De dichtstbijzijnde stad is La Rochelle, waarmee het door een bootroute verbonden is. Aix heeft nog niet eens 200 inwoners. Een enkel hotel staat de buitenlanders en Franse vakantiegangers ter beschikking, maar het is voldoende, want het eiland is Op Belle Isle waren vele beroemdheden te gast. Nog steeds dragen de vrouwen en meisjes hun oude mooie klederdracht. Terwijl de mannen op de visvangst zijn verzorgen de vrouwen van de eilan den het land. Eerst in mei 1945 capituleerde de Duitse bezetting. De Belle Isle heeft veel beroemde gas ten gezien. Als de grote toneelspeelster Sarah Bernhardt rust en afzondering zocht om zich te ontspannen, reisde ze naar het eiland, waar ze vlak bij de noordpunt een vesting bezathet Fort Sarah Bernhardt. De wereldberoemde tragédienne zal wel de enige toneel speelster zijn geweest, die ooit een vesting haar eigendom kon noemen. Claude Monet, wiens schilderijen tegen woordig nog slechts voor de geldaristo cratie van belang zijn, woonde lange tijd op dit mooie, vreemde eiland, dat zich ook 's winters dank zij de Golf stroom in een mild klimaat verheugt, welks grotten en klippen van de kracht van de zee getuigenis afleggen. Oleron, na Corsica Frankrijks op één na grootste eiland, ligt ten noorden van de Girondemonding. In kringen van fijnproevers behoeft men slechts de naam Oleron te noemen, om de ogen ten hemel te doen slaan, want dit ei land, dat de bijnaam „de Lichtende" heeft is een van de meest beroemde centra der oestercultuur. De verse oesters van het eiland zijn, sa men met de witte wijn van Ieron, voor de vrienden van tafelgenoegens een onvergetelijk gerecht. Een van de grote bezienswaardigheden is het slot Oleron, waar in het jaar 1160 Alienor van Aquitanië zijn be roemde „code nautique", de voorloper van het internationale zeerecht, schreef. Het slechts 31 km lange en 10 km brede eiland heeft 80 km kustlijn en 20 stran den met stralend wit zand. Het is het einddoel van vele Fransen, die hun va kantie terzijde van de stroom van het internationale massatoerisme willen voor het vreemdelingenverkeer afge sloten en mag slechts met bijzondere toestemming betreden worden. Hoe klein Aix ook mag wezen, het kan er zich op beroemen een bijzonder mu seum te bezitten het huis waar Napo leon na zijn nederlaag bij Waterloo ver toefde, voordat hij aan boord van de „Bellerophon" als gevangene naar En geland en vandaar naar St. Helena werd gebracht. Dat huis is in een museum veranderd. Op Aix is Napoleon nog altijd niet ver geten. Spreekt men met de bewoners van het eiland, dan moet men aldra vaststellen, dat weliswaar een deel van Alle stormen van de tijd doorstond de oude windmolen van Belle Isle met haar zware ronde muren- Slechts enkele boten liggen in de haven van Yeu. genade vielen, kwam het eiland aan de kroon. Hoe klein het ook mag zijn, onbe tekenend is het nimmer geweest en de machtige vestingwerken aan de in gang van de haven van Le Palais, de hoofdstad van het eiland, hebben me nige aanval moeten opvangen. In 1761 werd het eiland door de Britten stor menderhand genomen, die het twee jaar bezet hielden. In 1940 landden Duitse troepen er en het was het laatste stuk Frans grondgebied, dat bevrijd werd.

Soester Courant | 1960 | | pagina 13