SOEST. HEROPENING RIJWIELHANDEL FUGEKS. u. ■i' wsm OFFICIËLE MEDEDELINGEN. VRIJDAG 15 APRIL 1960. 38e JAARGANG No. 30. S€'ESTER(t)OUB MT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2.25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 ENGELSE GASTEN IN SOEST. Gistermorgen hebben bestuursleden en leden van de Mixed Hockey Club Soest de Engelse meisjes van Schiphol gehaald, die vanuit Stratford on Avon - geboor teplaats van Shakespeare - naar Soest kwamen om hier de paasdagen door te brengen en enkele wedstrijden te spe len. Gistermiddag zijn deze dames door het gemeentebestuur verwelkomd in de raadszaal. Hierbij waren de wethou ders Van Zadelhof! en dr Oranje aan wezig en van het bestuur der M.H.C. de heren Louman, Groeneveld en Schun- selaar. De burgemeester sprak de gasten toe en hij uitte zijn genoegen over de komst van deze meisjes, van wie de meeste on getwijfeld voor het eerst het continent en zeer zeker Nederland bezoeken. De burgemeester veronderstelde dan ook, dat zij ons land niet zouden kennen, maar het was veel beter er niets over te zeggen, opdat zij zelf eens rond zou den kunnen kijken en indrukken mee naar huis kunnen nemen. Er zijn verschillende Engelse zegswijzen, die het doen voorkomen alsof Neder landers een beetje vreemde mensen zijn, maar gelukkig zal de M.H.C. de Engelse gasten een andere indruk van ons land en zijn bewoners en van Soest kunnen geven. De burgemeester sprak de wens uit, dat de meisjes een prettig verblijf in onze gemeente zouden hebben en hij bood de leidster een wandbord aan met de oude toren en enkele typisch Soesterse plaatsen als afbeelding. Hij gaf de raad de toren steeds in het oog te houden als de uitgestrektheid van onze gemeente aanleiding zou zijn tot verdwalen. De gasten boden een geschenk aan, dat bestemd is om op te hangen in het clubhuis van de Mixed Hockey Club. Nadat de thee gebruikt was maakten de Engelse meisjes kennis met Soest. Van daag zijn ze naar Amsterdam en Vo- lendam, morgen spelen ze een wed strijd tegen de dames van M.H.C., maandag wordt tegen de oud-interna tionals gespeeld en na een borreluur en diner is er een feestavond in het res taurant van het Soester natuurbad. JOHANNES PASSION IN OUDE KERK Voor de tweede maal is in de Oude Kerk de Johannes Passion van Georg Friedrich Handel uitgevoerd door koor, orkest en solisten onder leiding van Maarten Kooij. De belangstelling was even groot als vorig jaar een volle kerk heeft ge noten van dit jeugdwerk van Handel, dat hij op 19-jarige leeftijd schreef. Ine Kooij, die altpartijen zou zingen, was door ziekte verhinderd en haar plaats werd ingenomen door mevr. T. Jaanus-Rebel. Maria v. d. Slikke vond bijzonder veel waardering voor haar sopraansoli. Tom Kooreman, tenor, was de evangeglist, Gerard de Vos zong de voor een man bijzonder hoge en moei lijke alto-partij en Gert Hendriksen, bas vertolkte de Christuspartij. Het Ne derlands Hervormd Kerkkoor van Soest, het orkest van de muziekkring De Can- torij en Willem Hülsmann, orgel ver leenden medewerking aan deze gave uitvoering. TEMPO BIJ WIELERRONDE IN NUNSPEET. Ter gelegenheid van de sportdag in de legerplaats Nunspeet werd een wieler wedstrijd voor amateurs gehouden, waaraan deelgenomen is door renners van Tempo. Onder de 76 rijders bevonden zich be kende amateurs als Kreuningen, Rade makers, Hup Steinbach en Hoekstra. Van Tempo reden mee Gerrit Rutten- berg, Otto de Weerd, Menze v. d. Broek, Nol de Heus en Wout van 't Klooster. Zij hebben zich behoorlijk geweerd. Ruttenberg, De Weerd en v. d. Broek waren steeds in de voorste gelederen te vinden en zij namen vaak zelf het initiatief. Zo nam Otto de Weerd een voorsprong en hij kreeg drie renners mee. Zij namen een behoorlijke voor sprong, maar Rademakers en Van Kreu ningen lieten dit niet toe en zij spron gen uit het peleton weg. Het was blijk baar nog te vroeg voor een definitieve ontsnapping, want even later zat het peleton weer bijeen. De meesten kon den dit geweld niet beantwoorden en zij raakten achter. Gerrit Ruttenberg „n Rutgers probeerden een voorsprong te nemen, maar ook die ging verloren. Van Kreuningen en Rademakers gin gen er samen tussenuit en zij kregen meer dan een halve ronde voorsprong. Hoekstra ging alleen op avontuur uit en na een rondelang gevecht smaakte hij het genoegen de koplopers in te halen. Hij ging meteen door en stevende zo op een eervolle overwinning af. Het peleton had ook niet stilgezeten en haalde de eerste vluchtelingen, die blijk baar teveel van hun krachten gevergd hadden, in, zodat nog maar 1 man aan de kop lag. Er werd bijzonder hard gereden, waar door verschillende renners moesten los sen. Onder hen bevonden zich ook Nol de Heus, Wout van 't Klooster en Men ze v. d. Broek, zodat Otto de Weerd en Gerrit Ruttenberg alleen nog in de strijd zaten. Met nog tien ronden voor de boeg moest ook Gerrit lossen. De hoop van Tempo was nu nog geves tigd op Otto de Weerd. Hij keek goed uit en had blijkbaar voor een goede re serve gezorgd. Toen de laatste ronde inging, spurtte hij in een felle rush naar voren en nestelde zich op de derde plaats. In de eindspurt hield hij prachtig stand en hij behield zijn derde positie. Het onderlinge verschil tussen de num mers drie, vier en vijf bedroeg niet meer dan een banddikte. Otto de Weerd werd vierde. Een mooie prestatie na een goede wedstrijd. Dat er hard gere den werd blijkt wel uit de tijd. "De meer dan 80 km werd in 2 uur en 4 minu ten afgelegd, ondanks de harde wind en een lichte stijging in het parcours. De uitslag was 1. H. Hoekstra, Ureterp. 2. J. Koot, Utrecht. 3. C. Rutgers, Naar- den. 4. O. de Weerd, Soestdijk. 5. W. Emo, Utrecht. 6. H. Roedoe, Utrecht. VIJFTIG JAAR GETROUWD. Voor de heer en mevrouw Van Isselt- Van Dijk zullen de paasdagen bruids dagen zijn, want op 26 april zijn zij vijftig jaar getrouwd. Dat zou niet zo heel bijzonder zijn als de heer Van Isselt als piepjonge jonge ling naar de Laanstraat gegaan was om Johanna van Dijk ten huwelijk te vragen, maar hij was een bedachtzaam man en reeds tegen de veertig toen hij de grote stap waagde. Waaruit volgt, dat hij nu niet ver van de negen tig is. Ruim honderd jaar geleden stonden er in de Torenstraat nog maar drie hui zen. Het was toen een holle weg, die de naam Dodenweg droeg. In een van deze huizen vestigde schoenmaker J. van Isselt, op 13 juni 1858, een bedrijf en om die holle weg werd hij Jan aan 't hol genoemd. Jaap van Isselt, die nu met zijn vrouw het gouden huwelijksfeest gaat vieren, was een van de vier zoons van vader Jan en een tijdlang werkte hij met zijn drie broers in de schoenmakerij. Drie vielen af en Jaap bleef over. Hij zag er niet tegen op om 4 uur uit bed te komen en te werken tot het zo on geveer weer bedtijd was. Alleen op zon dag gebeurde dit niet. Dan moesten de schoenen van de klanten in Amer- foort, Soesterberg en Blaricum wegge bracht worden. Wie direct betaalde kreeg een borreltje en dat heus niet omdat de verdienste zo groot waren, want een paar zolen en hakken kostten maar 1,50. Het is dan ook begrijpelijk dat Jaap van Isselt door zijn vader niet rijk beloond werd voor zijn werk, want die had zelf in Hoog land voor 50,per jaar plus de kost gewerkt en dan mc.est hij nog wel om half vier beginnen Blijkbaar was hij niet ontevreden gev/eest, want hij hield het er 5 jaar uit. In 1910 nam Jaap d schoenmakerij over en op 26 april 1910 waagde hij met Jo hanna van Dijk d grote stap. Mevr. Van Isselt kwam na :r de Dodenweg, die later Torenstraat :ou worden en al gauw vond ze het .aar al te rustig. In de Laanstraat hid ze het altijd bij zonder druk gehad: Een boerderij, een sleperij, verkoop vLn takkenbossen en een kruidenierszaa gaven genoeg te doen en dat was ii' de toekomstige To renstraat afgelopen. Man en vrouw ov Hegilen en in 1911 werd een winkel v,opend, die bestond uit een eenvoudig aangebouwd gedeel te. Vetpot was het in de schoenen branche niet, want de verdienste moest met dubbeltjes geteld worden. Op een paar kinderschoenen werd 30 cent over gehouden en ook op andere schoenen was de verdienste laag. Wel had men in die tijd het voordeel dat inwoners van Soest niet voor iedere kleinigheid naar de stad gingen. v -7-.- V.?$ Foto „Astra", Soesterbergsestraat 24, Soest-Zuid. Toen de heer A. B. Fugers sr in 1906 aan de voet van de oudste Soester toren een fietsenzaak begon, was hij de eerste, die zich in onze gemeente met deze nieuwigheid bezighield. Met de aanleg van electrisch licht was hij niet de eerste maar de zestiende en zijn va der - die in 1892 een touwslagerij begon aan de Eemstraat - verklaarde hem voor gek, want een mens met gezond verstand moest zich niet met die nieu werwetse fratsen ophouden. De eerste fietsen, die in Soest verkocht werden, kwamen uit Duitsland. Het wa ren Adiers, die aanvankelijk met olie lampen en later met kaars- of carbid- lantaarns uitgerust waren om het fiet sen in donker mogelijk te maken. Na de Adler kwam de HIMA. Ook dit merk verdween en ervoor in de plaats kwa men de beroemde merken van de twin tigste eeuw, Gazelle en Raleigh, waar van de firma Fugers het agentschap kreeg. In 1934 ontstond de firma A. Fugers en Zonen en de zoons A. B. en L. H. zorg den respectievelijk voor het fietsen- bedrijf en de taxi-onderneming die er bij kwam. Zoon Henk zocht het in de radio-branche, maar voorlopig moest hij zijn deel van het pand behouden, zo dat er al gauw ruimtegebrek was. In 1952 werd er verbouwd, maar de op lossing werd pas gevonden toen Fu- gers-radio het huis overliet aan Fugers- rijwielen en een half jaar geleden een nieuw pand in de van Weedestraat be trok. Nu konden architect Dessing uit Laren, de firma Uyland, de Soester schilders combinatie en electricien Bosboom aan het werk. Twee vertrekken werden bij de winkel getrokken, die een prachtige showroom werd en de verouderde zaak werd een moderne zaak, waarin ruimte genoeg is voor het uitstallen van bromfietsen, fietsen en heel veel aantrekkelijke za ken voor de kinderen. Niet alleen fiet sen maar ook driewielers, autopeds en wagentjes. Woensdag vond de heropening plaats en velen kwamen kijken en stonden ver baasd over de geweldige verandering, die de Kerkstraat aan een moderne zaak geholpen heeft en daarmee de midden stand verrijkt. Met de eerste wereldoorlog kwam de overtuiging dat het nu wel heel slecht zou worden in de schoenenbranche, maar dat was een vergissing en er kon flink winst gemaakt worden. Gelukkig stond er in 1919 geen minister Lieftinck klaar, die vele tientallen pro centen eiste, zodat er goed verdiend was in een tijd, die voor anderen de onder gang door het oorlogsgeweld betekende. Ook in Soest raakten de klompen in dis krediet en na de eerste wereldoorlog kwam het haast niet meer voor dat mensen op klompen naar de kerk gin gen. Dat was ook helemaal niet nodig, want in de schoenmakerij aan de To renstraat kon men voor 4V2 gulden een paar maatschoenen krijgen en voor nog minder een paar confectieschoenen. In 1921 deed de heer Van Isselt de schoenmakerij over en aanvankelijk viel het niet mee alleen maar bezig te zijn met winkel en tuin maar alles went en de bruidegom is van mening dat hij al gauw tegen de luiste man opkon met luieren. In 1942 werden woonhuis en winkel ver bouwd en na 42 jaar zaken doen gaf het echtpaar Van Isselt het bedrijf, dat toen al bijna honderd jaar bestond, uit handen. Graag praat het gouden echtpaar over de oude tijd. De heer Van Isselt herin nert zich nog goed hoe hij in 1877 naar school ging in de Steenhoffstraat. Lo pend vanaf de Torenstraat zag hij al leen maar het huis dat nu hotel de Kleine Witte is en huize St. Joseph, want verder was er niets dan stof als het zomer was en modder als het win ter was. Bij de brandweer maakte de heer Van Isselt zich verdienstelijk in een tijd, waarin wel te blussen viel, maar vaak niet geblust werd omdat er geen water was, of omdat de sleutel van de brand weercentrale zoek was of omdat het paard geen zin had zich te laten vangen om de brandweerwagen te trekken. In 1889 kwam de heer Van Isselt bij de brandweer en in 1924 nam hij als werkmeester afscheid. Zelf geeft hij toe, dat het in die tijd een brandweer was om op te schieten. Er was vaak brand in Soest en toen het verzekeren in de mode kwam namen de branden nog toe. Soms lag het er dik bovenop dat de zaak aangestoken was. Wanneer dan tot verdriet van de bewo ners tegen de verwachting in geblust was, dan namen de brandweerlieden af scheid met de woorden „Tot straks", omdat ze wel begrepen dat de eigenaar alweer met zijn lucifers klaar stond om de zaak opnieuw aan te steken. Onder tussen gingen de brandweerlieden een andere brand blussen tegen 5 cent de borrel. Op 26 april is het feest aan de Toren straat en ongetwijfeld zullen bruid en bruidegom nog wel herinneringen op halen uit de goede oude tijd, die niet altijd goed was, maar na vijftig en meer jaren wel heel oud geworden is. BIOSCOOPPKOGRAMMA. Zaterdagmiddag, maandag-, dinsdag- en woensdagmiddag is er, om half drie, in het City-theater een filmprogramma voor de kinderen. Van heden tot en met zondag heeft Gor- don Scott als Tarzan op het witte doek heel wat te stellen met zijn vijanden. Eerst gaat hij zijn oude tegenstander Slade te lijf. Deze schurk heeft onge wapende mannen vermoord en Tarzan neemt dit niet. Slade is de leider van een groep diamantzoekers, die explosieve stof gestolen hebben. Tot deze groep be hoort het meisje Toni. Een ander meis je, Angie, die met haar vliegtuig een noodlanding moest maken bij de plek waar de mannen vermoord zijn, heeft Slade als de dader aangewezen. Tarzan heeft heel wat te stellen met deze avontuurlijke pilote en hij moet haar zelfs van de dood in een krokodillen- muil redden. Intussen is Slade er ach ter gekomen dat Tarzan op pad is en dat bevalt hem hem maar matig, want hij is doodsbenauwd voor de aapman. Met z'n vieren zullen ze het echter wel kla ren en met staafjes dynamiet bestrij den ze Tarzan, die getroffen wordt. Ook als gewonde is de aapmens echter een geduchte tegenstander en hij ruimt een aantal schurken op. Angie verzorgt de gewonde, Toni wordt door een leeuw be dreigd, maar Tarzan is er ook nog en hij verweert zich uitstekend. Natuurlijk komen alle schurken verdiend gewel- dadig aan hun eind. Van maandag tot en met woensdag „Valstrik" met Richard Widmark en Tina Louise. Een verhaal van misdadi gers, die door de politie gezocht wor den en een dapper man die ze bestrijdt. De bendeleider wordt gegrepen, maar zijn handlangers ontvoeren een meisje, dus de partijen staan weer op gelijke voet, want het meisje zal slechts vrij gelaten worden als de bandiet de vrij heid krijgt. Bijzonder spannend is het slot van de film, waarin een auto een vliegtuig be strijdt en de schurken belet wordt de vlucht te nemen. Natuurlijk zegeviert het recht, zoals dit behoort. In de donderdag-cyclus Nat King Cole en Eartha Kitt als hoofdrolvertolkers van de film St. Louis Blues, die handelt over het ontstaan van Amerika's eigen muziek. Nat King Cole bewijst in deze film dat hij niet alleen een goed mu sicus en zanger is, maar ook een uit stekend acteur. Vele bekende songs wor den gezongen door beroemde negerzan geressen en zangers als Mahalia Jack- son, Ella Fitzgerald en Nat King Cole. EMMABLOEM-COLLECTE. In de komende week, van dinsdag tot en met zaterdag, wordt in Soest de Em- mabloem-collecte gehouden. Zoals wel bekend wordt deze collecte gehouden ten bate van de t.b.c.-bestrij- ding. OPSTELLING VAN B.D.C. B.D.C. 1 speelt tweede paasdag in de volgende opstelling tegen Scherpenzeel 1 voor de promotie naar de eerste klas. Doel G. Roest. Achter E. Hilhorst en J. Appelhof. Midden Th. Simons, B. Bakker en A. v. d. Lugt. VoorA. v. Megen, N. Gros, J. Kaats, J. de Ruig en J. Westerveld. HOUTVERKOOP. Het gemeentebestuur van Soest maakt bekend dat zij, die hout uit de ge- meentebossen wensen te kopen, zich m verbinding dienen te stellen met de heer M. M. C. van Laar, Vermeerlaan 20, Soest. ONTTREKKING AAN VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het be paalde in artikel 10, 2e lid, van de We- genwet, ter kennis aan belanghebben den, dat een door hen te doen voor stel aan de raad dezer gemeente, tot onttrekking aan het openbaar verkeer van weg nr. 28 (onbenaamd), met het daarbij behorende fietspad, gelegen op het kadastrale perceel, sectie D, nr. 1295 en lopende van weg nr. 2 (Amersfoortse- straat) tot weg nr. 27 (Heezerspoor oost zijde), op de gemeentesecretarie (afde ling 1) is nedergelegd. Het voorstel ligt aldaar van 16 t.m. 29 april 1960 voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaarschriften tegen dit voorstel kun nen vóór 1 mei a.s. bij de gemeenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden toe gelicht in een zitting van hun college of van een door hen uit hun midden be noemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden op dinsdag, 3 mei a.s. des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis. Soest, 15 april 1960. AFGRAVEN VAN GROND. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat, bij besluit van gedeputeerde staten der provincie Utrecht, d.d. 28 maart 1960, afdeling 2A, nr. 1656'59/379, aan mevr. C. van Oostrum-Smeeing te Soest en haar rechtverkrijgende, behoudens rechten van derden en tot wederopzeg ging, ontheffing is verleend van de ver bodsbepalingen genoemd in artikel 2 van de „Verordening op de ontgrondin gen Utrecht" ten behoeve van de afgra ving van het perceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7584, welk besluit vanaf heden gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter secre tarie dezer gemeente ter inzage is ge legd. Ingevolge artikel 6 van de „Verordening op de ontgrondingen Utrecht" staat van bovenvermelde beslissing beroep open op Hare Majesteit de Koningin binnen vorengenoemde termijn. Het adres van beroep, gericht aan Hare Majasteit de Koningin, moet worden in gediend bij de Commissaris der Konin gin in de Provincie Utrecht. Soest, 15 april 1960.

Soester Courant | 1960 | | pagina 1