f Kennedy de jongste president Verenigde Staten? Wordt John F* der HET OPENLUCHTTHEATER. 10.000 West-Europeanen behoeven niet te sterven. wEHSP HET OOG GERICHT OP TELEF. BRAM)WEER 3333 TER OVERDENKING. 38e JAARGANG No. 47. VRIJDAG 22 JULI 1960. Abonn. p. kwart 2.16 - per post 2,25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 hij wendde zich tot de man die in de praktijk had bewezen al de kneepjes van de beursspeculatie tot in de per- fektie te kennen en daar schatrijk van was geworden. Dit was volgens Roosevelt de enige die kans zou zien maatregelen te nemen, die dergelijke speculaties voortaan on mogelijk zouden maken, zonder dat er mazen in het net overbleven. De pre sident had goed gezien, want Joseph Kennedy heeft het Amerikaanse beurs- leven nieuwe ethische regels gegeven, waarbij hij er voor heeft gezorgd, dat er echt geen geraffineerde mogelijkhe den meer open bleven. Belangrijkste ambassadeur. Als beloning voor dit werk en als er kenning benoemde Roosevelt deze Jo seph Kennedy tot Amerikaans ambas sadeur in Londen. Dit was voor vader Kennedy een bizonder groot succes, dat hij naar waarde schatte. Hij wist zich in Engeland zeer populair te ma ken. Doch toen de tweede wereldoorlog uitbrak, was het Kennedy als Ameri- ka's belangrijkste ambassadeur, die steeds weer Roosevelt adviseerde zich buiten de oorlog te houden. Een en an der leidde tenslotte tot een conflict en Kennedy werd uit zijn hoge positie ontslagen. Dit betekende voor hem een zware slag. Maar hij vond hiervoor troost in zijn gezin. Zijn mooie vrouw had hem ne gen kinderen geschonken, die allen blijk gaven uit het goede hout gesne den te zijn en die stuk voor stuk een mooie toekomst voor zich hadden. De oudste van hen was Joe, een bi zonder populaire jongen, die het voor nemen had in de politiek te gaan en indien enigszins mogelijk het te bren gen tot president van de Verenigde Staten. Deze oudste zoon nam tijdens de tweede wereldoorlog dienst bij de Amerikaanse luchtmacht en verrichtte verschillende heldendaden. De laatste werd hem noodlottig, want hij sneu velde bij een poging om samen met een vriend een boordevol met explo sieven geladen bommenwerper op een lanceerplaats van V-2's te laten vallen. John op Joe's spoor. In die tijd lag John Kennedy tengevolge van opgelopen verwondingen bij een aanval van Jappen op de torpedoboot waarover hij het commando voerde, in een hospitaal. Hij was op één na de oudste zoon van het £ezin Kennedy en nu de oudste broer Joe gesneuveld was. In het hos- OPZIENBAREND EXPERIMENT IN AMSTERDAM. Tijdens een internationaal wetenschap pelijk experiment, waaraan rond 30 journalisten uit nagenoeg alle West- Europese landen deelnamen, verklaar de een Britse arts, dat volgens een voor zichtige raming in West-Europa ieder jaar 10.000 mensenlevens behouden kun- nenw orden door de toepassing van een nieuwe methode, welke in zieken huizen en klinieken van revolutionaire betekenis is voor de handhygiëne. deren. De toepassing van Phisohex als routine- wassing in alle ziekenhuizen zou, zo werd gesteld, het aantal ziekenhuisin fecties radikaal verminderen, wat bij een totaal van éfji miljoen per jaar, gezien het gangbare 'percentage, bete kent dat voortaan 10.000 mensen per jaar niet meer aan deze infektizeikten behoeven te sterven. Het experiment te Amsterdam, dat on der toezicht van het Nederlandse Labo ratorium voor Medische Diagnostiek SÜ pitaal heeft hij lang over de dingen nagedacht en het besluit genomen in de voetstappen van zijn oudste broer te treden en te trachten de idealen van Joe tot werkelijkheid te maken. Hij begaf zich in de politiek, gesteund door zijn gehele familie, zoals dat in Amerika gebruikelijk is. Dit had spoe dig resultaat, want in 1946 reeds werd hij lid van het Congres en sinds 1952 is hij senator. Zijn overwinning van 1952 liet reeds zien, dat Kennedy zijn politieke mannetje stond. Het ging om de senaatszetel van de staat Massachu- setss en de kandidaat Kennedy moest in het krijt treden tegen niemand minder dan de republikeinse condidaat Cabot Lodge, de man die momenteel permanent vertegenwoordiger van de V.S. in de Veiligheidsraad is. In de verkiezingscampagne wist Kennedy een enorme aanhang te verzamelen, die hem tenslotte de overwinning bracht. Charmante vrouw. Een jaar later trad John Kennedy in het huwelijk met de buitengewoon knappe en charmante Jacqueline Bou vier, de dochter van een financieel ex pert. Zij verschillen wel ongeveer der tien jaar in leeftijd, maar het huwe lijk is voortreffelijk. De donkerharige Jacqueline, met haar prachtige teint als die van een camee, zal indien haar echtgenoot tot het pre sidentschap uitverkoren wordt samen met hem het jongste presidentenecht paar zijn, dat de V.S. gekend hebben. In de Verenigde Saten is men unaniem van mening, dat zij de meest char mante gastvrouw is, die het Witte Huis kan sieren. Jackie, zoals zij intiem genoemd wordt, heeft de beste scholen bezocht. Ze er- j kent, dat er wel wat aanpassingsver- mogen voor nodig is om de vrouw van een politicus te zijn De vrouwen van de andere politici heb ben veelal de strijd om hoger op de politieke ladder te komen met haar mannen meegestreden, maar John was reeds senator, toen Jackie zeven jaar geleden met hem trouwde. Zij is ech ter altijd zelfverzekerd geweest en paste zich dadelijk aan de omstandig heden aan. Zij ontwikkelde zich tot een prima kracht in de verkiezingsstrijd en gaf zelfs van tijd tot tijd kleine interviews, ofschoon zij er in feite niet van houdt om in het openbaar te spreken. Over de taak van de presidentsvrouw heeft Jackie haar eigen ideeën. De „first lady" heeft volgens haar, net als iedere vrouw, de plicht om haar man te helpen in al zijn moeilijkheden. Grootvader Kennedy was taveernehou der in Boston's armoedebuurt, de klein zoon candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. De democratische partij in de Verenig de Staten heeft haar keuze bepaald. John Fitzgerald Kennedy werd met een overweldigende meerderheid van stem men gekozen tot de man die candidaat zal staan voor het presidentschap van de Verenigde Staten ten behoeve van de democraten. Wanneer in november a.s. de verkiezingen voor dit president schap zullen worden gehouden, zal Ken nedy de strijd moeten aanbinden met de candidaat der republikeinen, welke nog gekozen moet worden. Vermoede lijk zal dit Nixon wel zijn. John Kennedy heeft de grote slag in zijn eigen partij gewonnen. Hierbij heeft hij belangrijke andere senatoren die zich candidaat gesteld hadden, moeten verslaan, waaronder bekende mannen als de gouverneur van Illinois, Adlai Stevenson en de senatoren Lyndon B. Johnson, Stuart Symington en Hubert Huratio Humphry. John Kennedy heeft in zijn partij het pleit gewonnen en in de landelijke finale zal het er om span nen. Het einddoel, het Witte Huis is in zicht. Hiermee lijkt het alsof de droom van grootvader Kennedy werkelijkheid zal worden. Het is deze Joe Patrick, die de grondlegger is van deze snelle ont wikkeling. Grootvader Joe, zoon van arme Ierse immigranten, begon zijn carrière met een kleine taveerne in een van de ar beidersbuurten van de stad Boston in de V.S. In deze man scholen reeds die eigenschappen, die zijn nakomelingen groot zouden maken. Hij was intelli gent, slim, taai vasthoudend en had een buitengewoon goede kijk op de „bus- siness". Dit leidde tot het voortreffe lijk beheer van zijn taveerne. Na jaren was Kennedy een man van aanzien in Boston, die de scepter zwaaide over een groot aantal van dergelijke etablis sementen. Zijn zoon Joseph Kennedy zou nog een trapje hoger op de maatschappelijke ladder stijgen en een man van aanzien in het gehele land worden. Deze Joseph, vader van de huidige can didaat voor het presidentschap, erfde alle voortreffelijke eigenschappen van zijn vader en misschien nog wel iets meer. Vader Kennedy begon zijn carrière op vijfentwintig jarige leeftijd als direc teur van de Bostonse Bank. Dit had hij weten te bereiken door een zeer inge nieuze en ingewikkelde reeks van le ningen die hij had gesloten bij vrien den en relaties. Het was in wezen een sprong in het duister, die hij er echter goed afbracht door zijn bizonder goede kijk op zaken, vooral op financieel ge bied, een eigenschap die hij van zijn vader had geërfd. Zijn financiële trans acties getuigden van een inzicht en slimheid die weinigen op dit gebied gegeven is. In zeer korte tijd werd hij een macht in Amerika's financieel cen trum Wallstreet. In onze tijd zou men ongetwijfeld be denkingen hebben tegen zijn methodiek van handel en beleggingen, maar in die dagen was dat normaal. Crisis zonder zorgen. Zijn geraffineerde beursspeculaties be zorgden hem een aanzienlijk fortuin. Eenmaal in het bezit van dit kapitaal, zag vader Kennedy vele andere moge lijkheden. Hij exploiteerde bioscopen, deed aan whisky-import en aan grond- speculatie. En ook in deze zaken ver diende hij miljoenen door zijn inzicht en kijk op de zaken. Hoe voortreffelijk deze waren, moge blijken uit het leit, dat toen in 1929 de grote cirs;s uitbrak, Kennedy geen ernstige verliezen leed. Hij had een en ander op de juiste wijze opgevangen. Zo werd Kennedy multi miljonair. De crisis in 1929 vond zijn oorzaak on der andere in de al te speculatieve sfeer van die tijd. President Roosevelt wilde een herhaling voorkomen en wenste maatregelen die dit onmogelijk zouden maken. Tot veler verwondering ver zocht de president aan Joseph Kennedy hem in deze affaire te adviseren. Toch was dit een zeer verstandige stap van Roosevelt. Hij richtte zich niet tot een of andere professor die alleen theo retische kennis van zaken had, maar Ieder jaar, zo zei de spreker, lopen in Europa ruim een miljoen mensen in ziekenhuizen één of andere infectie op. Het wetenschappelijk experiment, waar aan de internationale persgroep mee werkte, bestond daarin, dat de deelne mers van hun eigen handen bacterie- proeven namen en wel eerst van onge wassen handen, dan met een wassing met water en zeep en tenslotte na ze te hebben gewassen met een nieuw bacteriën-dodend huidreinigingsmiddel. Phisohex, waarmee men bij proefnemin gen in talloze belangrijke ziekenhuizen in vele Europese landen de ziekenhuis infecties met ruim 90 kon vermin- verliep, eindigde met verbluffende re sultaten. Onomstotelijk kwam vast te staan dat de nieuwe Phisohex-methode voor huidreiniging, het voor de eerste maal in de historie van de strijd tegen de bacteriën, mogelijk maakt, permanent volledig bacteriën-vrije handen te heb ben. De afbeelding toont een arts die de re sultaten bekijkt van cultures van vin ger-uitstrijk j es, die resp. zijn gewassen met water en zeep en met Phisohex. Op de eerste plaat ziet men dat er nog talrijke bacteriënkolonies aanwezig wa ren de Phisohex-wassing daarentegen leverde een vrijwel steriele plaat op. Strijd in zicht. Momenteel staat de grote verkiezings strijd voor de finale in november a.s. voor de deur en hierin zullen de Ken- nedy's alles op alles zetten, zeker nu John het zover gebracht heeft. John Kennedy, die in zijn uiterlijk meer weg heeft van een oudej aars stu dent dan van een politicus en die men zelfs zijn 43 jaar niet zou geven, heeft echter alle capaciteiten om te winnen. Hij maakt met zijn dikwijls vrij droge, maar spitse speeches een bizonder goe de indruk op zijn toehoorders en hij heeft een magische kracht om zijn ge hoor te binden. Eén ding is zeker, de candidaat der republikeinen zal heel wat moeite heb ben in de strijd die hij in deze verkie zingen zal moet voeren met John Ken nedy, de man die weet wat hij wil en daarnaast die eigenschappen van zijn vader en grootvader erfde die zo be langrijk zijn, als scherp inzicht en slimheid. De verkiezing van een nieuwe presi- j dent in de Verenigde Staten is voor de gehele wereld van het grootste be lang, want we weten allen, dat de nieuwe president zich op politiek ter rein zal moeten meten met de groten der aarde, waaronder de sluwe Chroesjtsjow. Tegenover hem zal al leen een slim man met een goed in zicht een redelijke kans op politiek suc ces hebben. MEDISCHE DIENST. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J. Kuipers, Middelwijkstraat 34, telefoon 2815 en J. H. W. Tervoert, Lindenlaan 16, telefoon 2705. Geopend is apotheek ,,Soestdijk", Van Weedestraat 46. Avond en nachtdienstapotheek „Soest- Zuid", Soesterbergsestraat 8. Het is jammer dat het gemeentebestuur en het bestuur van V.V.V. bij de opvoe ring van „Het spel der vergissingen" in het openluchttheater verkeerd geraden hebben met het weer. Maandagavond ging de opvoering niet door en toen was het droog, dinsdag avond werd gespeeld en toen regende het. Schuld aan deze vergissing bij „Het spel der vergissingen" was De Bilt, waar men al meer blijk gegeven heeft heel wat van het weer te weten als het achter de rug is, maar weinig als het nog komen moet. Een depressie zus, een opklaring zo, maar de plaatselijke bui valt natuurlijk net op het werk van Shakespeare, waarvan iedereen in het theater genoten heeft, ondanks een fikse bui en straaljagers, die ook zo no dig in de avond moeten brullen. Als het schitterend weer geweest was, en het theater zou maar voor een derde gevuld geweest zijn, dan had met recht weer eens gemopperd kunnen worden over de laksheid van de Soesters, die je met Shakespeare nog niet de stoel uit krijgt en die het kijken naar de televisie het summum van vermaak, ontspanning en cultuur vinden. Nu de mogelijkheid bestond ieder mo ment van de avond van de banken af het bos ingespoeld te worden, kan men de wegblijvers geen verwijt maken, al hebben ze echt wat gemist en al kan het helemaal geen kwaad eens een buitje te riskeren wanneer er iets ge boden wordt wat bijzonder aantrekkelijk is en heel wat kost. Natuurlijk moest er dinsdagavond dik geld bij, maar er wordt wel op minder verantwoorde wijze met de centen van ons allemaal omgesprongen, dus dat behoeft niemand een ramp te vinden. Van dit geld hebben ditmaal slechts een paar honderd mensen geprofiteerd en de spelers het meest, maar we zullen heus nog wel eens een zomer krijgen die lan ger dan twee of drie dagen duurt, zo dat de goodwill van deze eerste opvoe ring wel vruchten zal afwerpen. Dan kan het opvoeren van een stuk van formaat tot een traditie worden, waar aan steeds meer mensen gehecht zul len raken. Het is echter wel te hopen dat deze traditie een langer leven beschoren is dan de traditie van het bloemencorso. Die kwam met 3 jaren niet uit de kin derschoenen. KANTMAN. WEDSTRIJDEN VAN DE DUINKIKKERS. Het tweede herenteam verloor woens dag in het Soester Natuurbad met 2-3 van „De Vuurse" en de dames wonnen met een groot overwicht van V.Z.C. Het werd een 7-0-zege. Met rust was de stand 4-0. De doelpunten werden ge maakt door Hanny v. Riemsdijk, Tonny Kraaykamp en Willy v. d. Brink. „Mag, als 'k bij u kom logeren, ook mijn hond in uw hotel Antwoord der hotel-directie „Ja, dat mag hij zeker wel. 'k Ben al dertig jaar in 't vak nu, dus beleefde nog al wat, maar ik heb van honden-gasten altijd weinig last gehad. Nooit kwam 's morgens vroeg een hondgast drie kwart dronken van een feest voor een hond is de politie nooit in mijn hotel geweest. Zelfs de meest ras-echte rashond kijkt mij nooit aan met de nek en nog nooit betaald' een hond mij met een ongedekte chèque. 'n Hond heeft mij nooit honds behandeld, geen hond rookte ooit in bed, Stak de boel in brand, of brandde gaatjes met zijn cigaret. Nooit had ik een hondlogeergast, die stiekum de benen nam inclusief mijn klerenhangers, handdoeken met monogram. Als u over deze dingen ook zo denkt, is het oké Kunt u zelf net als u hond zijn, komt u dan gerust maar mee." CLINGE DOORENBOS.

Soester Courant | 1960 | | pagina 13