Bij de vechters van het vuurfront* MARCHAL HAARMODE WASSERIJ GELRIA EDE Weinig minder dan 'n wonder ROUW- en TROUWkleabg [.VCW'a BAARN, TEL. 2783 Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 Het van ouds bekende adres J. BRANDSMA TWEEDE BLAD SOEST Wegens vakantie gesloten van 23 juli tot en met 3 aug. 1960. GARAGE „DE SOESTER" TELEF. BRAM)WEER 333 3 WERELDTAAL. MET RAAD EN DAAD. D© bosbrandweer is een onmisbare organisatie tot behoud van ons natuur schoon. Veluwe. „Het is nu gelukkig helder weer en daardoor kunt U ver zien. Kijk, daar in de verte ligt Harderwijk en daar aan uw linkerhand Putten", wijst een van de vrijwilligers van de Veluwse bosbrandweer, als wij een be zoek brengen aan zijn eenzame post, hoog in een uitkijktoren ergens op de Veluwe. Uiterst behoedzaam zijn we langs de ijzeren ladders opgeklommen, die ons naar het topje van de enige tientallen meters hoge toren brachten. Daar doken we door een luik in de vloer en stonden in het ongeveer twee bij twee meter kleine kamertje met rondom ramen, waarin zo'n vrijwilliger in droge tijden waakt over ons na tuurschoon. Het schitterend uitzicht over deze prachtige zomerse omgeving is de klimpartij toch wel waard. „Zo staan er verschillende in heel Nederland, overal temidden van de vrije natuur", vervolgt de brandwacht. „Wanneer ik nu ergens rook of vuur zie, dan kan ik de richting er van ten opzichte van mijn toren bepalen door deze pijl op dit tableau". kregen, dan legt men een tegenvuur aan teneinde een kale strook te ver krijgen, waar de grote brand geen voed sel meer vindt. Men roept de hulp in van de provinciale brandweer, die met de zogenaamde nevelspuiten de brand bestrijdt. Men beschikt over tankwa gens met een inhoud van vele duizen den liters water. De garnizoenscomman danten van de legerplaatsen in de om trek zenden in zo'n geval dadelijk mi litairen, die snel in hun vrachtwagens ter plaatse kunnen zijn en die vrijwil ligers in hun zware taak bijstaan. De hitte en de dorst vormen een ware kwelgeest voor deze werkers, maar zij zetten door en het is vaak aan hun arbeid te danken, dat het vuur niet verder om zich heen vreet, al doet de aanblik van de enorme vuurmassa's hen vaak de moed verliezen. Mens en vuur. U moet ze daar zien zwoegen, al die kerels aan het vuurfront. Veelal is het warm en droog weer en dan staan ze bij dit weer blootgesteld aan de ver zengende gloed van een bos- of heide brand. Tegen de wind in wordt het vuur aangepakt en de mannen verzen gen in de gloed en stikken in de rook Ongenadig woekert de brand voort. Opnieuw gaat een stuk natuurschoon verloren. Weer was de onvoorzichtigheid van de mens met vuur de oorzaak. De peilroos. Hij toont ons een ronde schijf met een 360° verdeling die op een hoge voet in het midden van het huisje staat. Daarop draait een wijzer. Door de wij zer op de brand te richten kan de brandwacht het aantal graden aflezen. Hij grijpt de telefoon, die in het hokje aanwezig is en die hem in verbinding brengt met de bosbrandweer, en hij meldt brand en de richting in graden. Zo komen er ook meldingen binnen van andere uitkijkposten en wanneer men de opgegeven richtingen als lijnen op een kaartje uitzet, weet men precies waar de brand woedt. Dan kan men in actie komen en de bosbrandweer pakt aan. zo vele duizenden *n ander mens werden met Sruschen Salts. Zo'n bloedzuiverende Kuur met Kru- schen kan ook U van uw Rheumatiek bevrijden. Dat doen de beroemde vijf minerale zouten voor U - als U trouw iedere morgen die kleine dosis neemt. Onzuiverheden in het bloed worden daaruit losgemaakt en afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee raakt ge dan vanzelf van de pijnen af, die U nu het leven vergallen. De groepscommandant, de technische leider en de brandweer van de dichtst bijzijnde post of posten rukken uit en zonodig, wanneer het een ernstige brand is, wordt er overal vandaan hulp gehaald. En zo is men door ervaring van jaren in staat het dreigende mon ster, dat bos- of heidebrand heet, te bestrijden en in te tomen, zodat de schade tot een minimum beperkt wordt. Snel en doeltreffend optreden is daar bij natuurlijk van het grootste belang. Daarom is het belangrijk, dat de man nen op de uitkijkposten steeds paraat zijn en met zo groot mogelijke snel heid melding maken van een ontdekte brand. Hoe eerder men ter plaatse is en het vuur kan aanpakken, hoe gro ter de kans is, dat men zoveel moge lijk natuurschoon voor verwoesting kan behoeden. Modern en primitief materiaal. Pas sinds 1930 is men in ons land tot een georganiseerde bosbrandweer ge komen. De verschrikkelijke bosbranden van 1929 gaven hiertoe de stoot. Dit is de enige methode om tot behoud van cns natuurschoon te geraken en het was zeker dringend, wanneer we bedenken dat Nederland voor slechts 6 °/o met bos en heide is bedekt. In de loop der jaren heeft een groot aantal vrijwilligers zich aangesloten bij de bosbrandweerverenigingen. Kan men het vuur met eigen mannen bestrijden, dan komen de takken, schoppen en stokken er aan te pas. Elkaar aflos send, werkt en slaat een groep personen en tracht het vuur met behulp van zand te doven. Lukt het nie, of heeft de brand direct een grote omvang ge- en toch moet er schouder aan schouder, gewapend met takken, stokken en vuur- zwepen gevochten worden tegen de steeds verder opdringende vlammen en vonken. Belangrijker is, dat de mannen er voor zorgen, dat zij niet door de rook be dwelmd worden. Plotselinge windvla gen kunnen daarenboven de vlammen ver naar voren doen schieten, met het gevaar dat hun kleding in brand ge- Vu> tuTres txxtr Am® roo OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN raakt of zelfs een man door het vuur ingesloten wordt. Het is een titanen strijd, waarvoor men een geweldig res pect moet hebben, doch die niet no dig zou zijn, wanneer men in bos en heide voorzichtiger zou zijn met vuur. Ondanks alle waarschuwingen via ra dio, door middel van spandoeken, bor den enzovoort, blijven de mensen vol- Een troosteloze aanblik, nadat het vuur is geblust. Wat is er van het natuur schoon overgebleven verschroeide bo men, bijna zonder takken, een kale woestenij. harden in hun nonchalance en werpen achteloos brandende sigaretteneindjes en lucifers weg. En kleine oorzaken hebben grote gevolgen. Ondanks de moed en volharding van de mannen van de bosbrandweer en hun helpers, toont dan een afgebrand gebied de zwarte plek, een trietst beeld van wat had kunnen blijven bestaan, indien men zich het genot van rookgerei zo lang ontzegd had, om dan nog niet te praten over de geweldige risico's die aanwezig zijn bij het stoken van open KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertls vuur in de natuur, bij kamperen of picknicken. Werk mee Natuurlijk stelt men graag het publiek in de gelegenheid om gebruik te ma ken van de recreatiegebieden, het is een levensnoodzaak, maar men mag van ditzelfde publiek toch ook mede werking en verantwoordelijkheidsge voel verwachten en dat blijkt bij ve len niet aanwezig te zijn. Wanneer onverhoopt brand mocht ont staan, tracht deze dan dadelijk niet in spanning van al uw krachten te do ven, het strekt U tot eer. Vlucht niet lafhartig, met als gevolg, dat de brand kans krijgt zich over een uitgestrekt gebied te verbreiden, alvorens bestrij ders aanwezig zijn. Beter is natuurlijk er voor zorg te dragen, dat er door uw schuld helemaal geen brand kan ont staan, want de vrijwilligers van de bos brandweer hebben stuk voor stuk zo veel liefde voor de natuur, dat zij lie ver op non-actief staan, dan in actie te moeten komen. Al die naamlozen doen vrijwillig hun plicht om zoveel mogelijk van ons na tuurschoon te behouden. Zij geven hier mede hun krachten voor een doel, waar mede in feite het gehele Nederlandse volk gebaat is, laten we dit bedenken wanneer we ons in bos en heide ver pozen. lijk uit het huis te ontsnappen dat niet zijn huis is en voor de woning verklaart hij zijn liefde aan Luciana, die denkt dat hij haar zwager is, zijn gedrag niet netjes vindt, maar toch ook wel erg op zijn bloemrijke liefdestaai gesteld is. Intussen zit Dromio van Syracuse nog bij zijn opgedrongen beminde in de keuken. Als Antipholus van Ephesus met zijn knecht Dromio van Ephesus zijn eigen huis binnen wil, dan wordt hem dit door de andere Dromio en het dienstmeisje Kaatje belet in een prach tige kolderscene. voor GLAS, VERF en BEHANG SOESTER GLAS- en VERFHANDEL Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 Iedereen vergist zich in iedereen, ook de gerechtsdienaar, die Antipholus van Ephesus arresteert en hem gebonden naar het gevang sleurt, omdat hij de ketting niet wil betalen, die aan Anti pholus van Syracuse afgeleverd is. Deze is er echter ook nog niet, want zijn vreemd gedrag doet zijn vrouw beslui ten hem te laten onderzoeken door dokter Knijp. Dat wordt een drama en de wanhopige Adriana weet niets an- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 JULI 1960. SHAKESPEARE HET SPEL DER VERGISSINGEN. Regen noch straaljager-gebrul hebben kunnen verhinderen dat een driehon derdtal toeschouwers dinsdagavond heb ben genoten van de opvoering van Sha- kespeare's „Het Spel der Vergissingen", dat meer dan 350 jaar geleden geschre ven is, maar dat zó bijzonder fris aan deed, dat er vaak uitbundig gelachen is om de dwaze belevenissen van de twee lingbroers Antipholus en hun tweeling knechten Dromio. Het stuk, dat oorspronkelijk de titel „The Comedy of Errors" heeft, werd voor het Nederlandse toneel vertaald door J. W. F. Werumeus Buning en het werd opgevoerd door de toneelgroep „Arena", onder regie van Erik Vos, die een voor treffelijk regisseur is, maar zijn mensen er toch op moet wijzen dat hilariteit onder het publiek niet mag leiden tot hilariteit onder de spelers. ders meer te doen dan hem te laten binden en naar huis te sleuren. Dat mislukt echter en A. van S. komt met zijn dwaze knecht in een klooster te recht, waar zij beschermd worden door de abdis. De slotscène dreigt een drama te wor den, want de oude Aegeon zal terecht gesteld worden. Het wordt echter een super-blijspel want de beide heren An tipholus komen tegelijk voor de dag, evenals hun tweelingknechten Dromio. De oude man ontdekt dat de twee jon gemannen zijn tweelingzoons zijn en de abdis blijkt zijn verloren gewaande vrouw. Grote vreugde en nog meer verwisselingen, maar nu zonder ern stige gevolgen, want alles kan ter plaatse rechtgezet worden. Natuurlijk wordt Aegeon niet terecht gesteld en zijn zoon Antipholus van Syracuse krijgt de vrouw van zijn dromen, de aantrekkelijke Luciana. De beide Dro- mio's vermaken zich met elkaar, want geen van beiden voelt veel voor de Mag. „DE STER", Van Weedestraat 5A - Telef. 2504 Het begint wat triest, dit stuk, want een diepbedroefde Aegeon, koopman te Syracuse, zal in Ephesus ter dood ver oordeeld worden omdat hij het gewaagd heeft handel te drijven met de plaats waar hij zijn geweldadig einde zal vin den. Overmand door droefheid vertelt hij de hertog van Ephesus, dat hij een gebro ken man is. Niet omdat hij sterven moet, maar omdat hij zijn vrouw en twee lingzonen verloor bij een scheepsramp. De hertog heeft medelijden met de oude baas en hij laat hem een dag vrij om te trachten in Ephesus een borgsom bij elkaar te krijgen die zijn hoofd zal kunnen redden. Dan beginnen de verwikkelingen. An tipholus van Syracuse bezoekt met zijn knecht Dromio, een super-dwaas (voor treffelijk gebracht door Peter v. d. Lin den), de stad Ephesus en hij beleeft de gekste avonturen omdat men hem aanziet voor Antipholus van Ephesus en zijn knecht voor Dromilo van Ephesus. Adriana, de vrouw van A. van E. ziet A. van S. voor haar man aan en zijn knecht voor haar knecht, attenties van de keukenmeid, die vol gens Dromio van Syracuse zoveel van een wereldbol weg heeft. Een kostelijk stuk, voortreffelijk ge bracht, en een poging van gemeente bestuur en V.V.V., die navolging ver dient. Het regent niet altijd en de straaljagers zijn ook wel eens rustig. De avond werd geopend door de heer A. G. Terhorst, bestuurslid van de V.V.V., die het woord gaf aan de bur gemeester. Deze sprak de wens uit dat het vernieuwde openluchttheater aan de verwachtingen zal beantwoorden. Het is een bijzonder mooi theater en ieder een is er verheugd over dat men het niet heeft laten verwaarlozen, maar er opnieuw een bespeelbaar theater van gemaakt heet, nu in beter en fraaier vorm. Nadat de burgemeester het beheer van het theater overgedragen had aan het stichtingsbestuur dankte de heer Th. Peet de aannemer, de heer Reesink, de installateur, de heer Kwak en de ho venier, de heer Vernet, die voor de verbeteringen zorgden. Ook werd dank gebracht aan de stichting Nederlands ORANJE-NASSAUSCHOOL VOOR CHR. V.G.L.O. Dinsdag 12 juli j.1. waren de leerlin gen van het 2e leerjaar van de Oranje- Nassauschool, School voor Maatschap pelijke en Huishoudelijke vorming, bij een om de uitslag van het gehouden examen te vernemen. Na een korte toespraak van het hoofd der school, de heer W. J. Gerritse, reikte de voorzitter, de heer H. Fen- nema, met een toepasselijk woord de diploma's uit aan de volgende Soester leerlingen Wilhelmina Doornekamp, Theresia van Dijk, Geertruida E. Hornsveld, Geer- truida Knoops, Kltty Kok, Antje Me lissen, Janny Renes, Rosalina van Rou wendaal, Francina van Schie, Truus van Sloten, Aaltje Steendelaar, Lydia Timmer, Julia van de Veer, Cornelia Veldhuizen, Bertus Benschop, Dirk van den Broek, Jan Kooy, Jan van der Kuil, Dirk Radstok, Harm Schuur, Jan van Tricht, Jan Veldhuizen, Adrianus Westeneng Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 SCHRIK8LAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 die zij zonodig oorvijgen kan geven, ter wijl zij haar echtgenoot van ontrouw beticht. Intussen vermaakt A. van E. zich met een jonge dame, die hij een ketting belooft, welke zal geleverd worden door zijn drinkgenoot de goud smid. Adriana en haar zuster Luciana - een voortreffelijke rol van Nettie Noord- hoff - zijn eindelijk zover gevorderd dat zij de weerspanninge Antipholus, die niet haar man en zwager is, aan de dis krijgen en Dromio krijgt het bijzonder zwaar in de keuken, waar hij overdonderd wordt door de attenties van de keukenmeid, die men niet te zien krijgt, maar die volgens Dromio de afmetingen van een wereldbol heeft. De verkeerde Antipholus weet einde- Openluchttheater, waarvan de heer v. d. Neut als vertegenwoordiger aanwe zig was, de heer Koppenschaar, die zijn aandeel in de beplanting had en alle ambtenaren van de dienst gemeen tewerken, die meegeholpen hadden van het openluchttheater te maken wat het nu is; een prachtig theater in een schit terende omgeving. Graag had men op deze eerste offi ciële avond in het vernieuwde theater wat meer publiek gezien, maar een troost was dat de kwaliteit de kwan titeit ten aanzien aan de toeschouwers ongetwijfeld overtrof. uit BaarnWilly Blankensteijn, Mar- garetha van de Broek, Hermina de Bruin, Lena van Dijk, Marie van der Ent, Neeltje Evers, Gerrie de Greef, Bertha van der Horst, Anne Ida Pos- tuma, Evertje Twillert, Hermanus van Dam, Jan van Ginkel, Bertus van de Horst, Nicolaas Kieft, Andreas Koppen, Johannes Rebel, Jan Ravenhorst, Jan van der Schagt, Jan Schoonevelt-Büch- ner, Rudi Knol; uit Eemnes Heintje Overeem, Gert Zonneveld, Aalt Baatje; uit MaartensdijkSteven Boshuis, En- gelbert Koops; uit UtrechtPaula Bosman. Het Certificaat voor naaien en hand werken werd behaald voor Marie van der Ent en Willy Blankensteijn uit Baarn en Willy Doornekamp uit Soest. Voor het examen van de Stichting voor Stenografie en Machineschrijven te Rotterdam slaagden Anneke van de Hel, Bernhard Lub, Corrie van Manen, Paula Bosman, Albertha Bakhuizen, Nellie Akkerman en Harm Schuur. Voor het Ï.V.I.O.-sleuteldiploma van het Instituut te Amsterdam slaagden Joke Appeldoorn, Bep Bakhuizen, Nel Ak kerman en Bernhard Lub uit Soest en Tineke van Dort en Janny Onclin uit Baarn. ESPERANTO EN HET VERKEER. De directie van de Italiaanse autobahn Torino (Turijn) - Milaan gaf een vouw blad uit, dat aan iedere autorijder bij het begin van de baan wordt uitgereikt. Het is in kleuren gedrukt en geeft de verkeersregels voor die weg- De ge bruikte talen zijn Italiaans, Engels, Frans, Duits en Esperanto. Een vouwblad van de Deense staats spoorwegen geeft inlichtingen over ver laagde prijzen voor abonnementskaar ten voor 8 dagen, 15 dagen of 1 maand, op treinen, veerponten, boten van de staatsspoorwegen. Het blaadje heet „Door geheel Denemarken", is in kleu ren gedrukt en heeft ook 'n geografische schets van de Deense spoorlijnen. De tekst is gedrukt in het Esperanto. Voor het Internationale Esperantocon- gres te Brussel (30 juli - 6 augustus) was het aantal deelnemers op 15 juni gestegen tot 1953. De congressisten ko men uit 42 landen. (Uit la Praktiko.) Huur brengen of halen. De eigenaar van mijn huis eist dat ik voortaan de weekhuur per postwissel op mijn kosten voldoe. Wat te doen vraagt F. Antwoord U behoeft met deze eenzij dige wijziging in de oorspronkelijke overeenkomst geen genoegen te nemen. Op uw kosten invorderen van de huur als gevolg van de overeenkomst, is niet mogelijk. Batterij loopt leeg. Ik heb een draagbare radio, waarin een batterij. Na 14 dagen gebruik haalde ik de batterij er uit en liet de radio spelen op het lichtnet. Nu ik de batte rij weer wil gebruiken, blijkt hij leeg te zijn. Hoe komt dit aldus P. K. te H. AntwoordEen batterij gaat ook ach teruit wanneer deze niet gebruikt wordt. Het is dus inderdaad zaak zo vers mo gelijke batterijen te kopen. Helaas voor zien slechts zeer weinig fabrikanten hun batterijen van een datum en dan nog in code.

Soester Courant | 1960 | | pagina 17